Podróż przez dziką ALASKĘ

Podróż przez Alaskę dla wielu podróżników jest jednym z największych eksploratorskich marzeń, kojarzonych też z wyzwaniem. I słusznie, bo wędrówka przez tę surową i niemal bezludną krainę rozciągającą się na dalekiej północy Ameryki Północnej faktycznie stanowi  wyzwanie. W końcu to nie tylko jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie, ale w dodatku jedno z nielicznych, gdzie przyroda nie dała się oswoić.

Podróż przez Alaskę to nasz autorski program oparty na wieloletnim doświadczeniu. Przemierzyliśmy (często pieszo i w samotności) tysiące kilometrów, dlatego dobrze wiemy, co Wam proponujemy. W trakcie wyprawy będziemy razem wędrować po olbrzymich lodowcach i wybierzemy się na trekking po Parku Narodowym Denali. Zobaczymy dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku: łosie, wilki czy alaskańskie niedźwiedzie. Odwiedzimy liczne wioski rybackie i zjemy smacznego łososia. Razem przemierzymy  pustkowia, choć spotkamy też lokalnych mieszkańców: Indian, Rosjan i Amerykanów. I zobaczymy też zorzę polarną – świetlne iluminacje tworzone ręką natury.

Co warto wiedzieć o Alasce? Góry alaskańskie zlokalizowane są w jej południowo-wschodniej części. Tworzy je kilka pasm górskich, m.in. Cugach, Alaska Range z Parkiem Narodowym Denali i najwyższym szczytem Ameryki Północnej – Denali (6194 m n.p.m.). Południowa Alaska to zaś królestwo lodowców: długich nawet na kilkadziesiąt kilometrów, które wypływają niczym rzeki z olbrzymich przepastnych dolin. Wycieczka do tego lodowego świata nie jest prostą sprawą, chociaż wiele lodowców jest łatwo dostępnych. Połowa z 70 tys. mieszkańców regionu mieszka w Anchorage, mieście nad pełną pyłów wulkanicznych zatoką. Obok wspomnianych wyżej Rosjan, Amerykanów i Indian, są też Eskimosi. Innym przyczółkiem cywilizacji – i jej ostatnim bastionem – jest Fairbanks w centralnej części Alaski. A dalej? Dalej na północ rozciąga się już dzika tundra i tajga.

Zapraszamy Was w podróż przez Alaskę w kameralnej grupie pod okiem doświadczonego pilota. Tam, gdzie przestrzeń otwiera zupełnie nową perspektywę, a słowo wolność nabiera głębszego znaczenia. Wreszcie, tam gdzie przyroda, ba!, PRZYRODA jest tak piękna, że żadne słowa tego nie opiszą. Zapraszamy!

1 DZIEŃ: przelot
Przelot z Warszawy z przesiadkami do stolicy Alaski – Anchorage. Nocleg w hostelu w Anchorage.

2 DZIEŃ: Anchorage
Anchorage – aklimatyzacja, wędrówka wzdłuż zatoki, gdzie z dużym prawdopodobieństwem można zobaczyć łosie. Z brzegu zatoki rozciągają się przepiękne widoki na góry Chugach. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć również szczyt Denali (McKinley). Odwiedzimy centrum turystyczne Alaski, gdzie dowiemy się wiele na temat tego regionu i przygotujemy się teoretycznie do dalszej podróży. Spacery po mieście i okolicznych parkach. Zachód słońca na tle północnych gór. Relaks w jednej z lokalnych knajp. Nocleg w hostelu w Anchorage.

3 DZIEŃ: półwysep Kenai, Homer
Przejazd z Anchorage na półwysep Kenai. Po drodze odwiedzimy rosyjską osadę, której mieszkańcy są potomkami Rosjan, którzy żyli tu zanim Alaska przeszła w ręce USA. Zatrzymamy się w okolicach Homer – osady rybackiej położonej w otoczeniu fiordów, słynącej z pięknych widoków i połowów halibuta. Spacer po półwyspie, zwiedzanie miasteczka, odwiedziny w Islands Oceans Visitor Center, gdzie dowiemy się wiele na temat przyrody tutejszej okolicy. Na kolację halibut. Nocleg na polu namiotowym.

4 DZIEŃ: Harding Icefield, lodowiec Exit
Przejazd do lodowca Exit w Parku Narodowym Kenai. Trzygodzinna wspinaczka wzdłuż lodowca do Harding Icefield – największego pola lodowego w Stanach Zjednoczonych. Spacer w okolicach lodowców. Z punktu widokowego na końcu naszej trasy rozciąga się widok na majestatyczne pole lodowe, którego nie zapomnimy do końca życia. Nocleg na polu namiotowym.

5 DZIEŃ: Seward, rejs
Całodniowy rejs promem wzdłuż fiordów i jednych z największych na świecie lodowców: Alaik i Holgate (ok. 160 USD). Obserwowanie humbaków, słoni morskich i arktycznych odmian ptaków. Fakultatywnie wspinaczka na okoliczne szczyty. Zwiedzanie okolicy. Nocleg na polu namiotowym w Seward.

6 DZIEŃ: lodowiec Matanuska
Podróż Glenn Higway na wschód. Jedziemy wzdłuż Parku Narodowego Chugach. Krajobrazy nieustannie się zmieniają. Mijamy wspaniałe doliny górskie i lodowce. Dzisiaj zobaczymy olbrzymi lodowiec Matanuska. Nocleg w hostelu w okolicach lodowca lub w pobliżu miejscowości Glennale.

7-8 DZIEŃ: Wrangell – St. Elias
Przejazd do Parku Narodowego Wrangell – St.Elias. Jest to jeden z największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci co do wielkości na świecie. Na terenie parku znajduje się góra Świętego Eliasza (5489 m n.p.m.), druga co do wysokości w Stanach Zjednoczonych (po McKinleyu). Park został utworzony w miejscu, gdzie łączą się cztery wielkie łańcuchy górskie: Alaska, góry Wrangla, góry Świętego Eliasza oraz góry Chugach. Wśród potężnych szczytów na szczególną uwagę zasługuje czynny wulkan – góra Wrangla (4317 m n.p.m.). Powędrujemy najpiękniejszymi szlakami parku. Czeka nas m. in. trekking do czoła lodowca Root (ok. 4 godz.). Zobaczymy też zabytkową kopanię miedzi. Noclegi na polu namiotowym. Trzeciego dnia po południu przejazd do Valdes.

9 DZIEŃ: Valdes
Valdes to malownicza osada rybacka słynąca z połowów łososia. Wędrówka po okolicy. Podczas objazdu zatoki będzie duża szansa zobaczenia baribali, orłów bielików i orłów amerykańskich. Trekkingi po okolicy do wyboru; np. Keystone Canyon. Nocleg na polu namiotowym.

10 DZIEŃ: do Fairbanks
Całodzienny przejazd do Fairbanks, drugiego największego miasta Alaski. Przejazd z licznymi postojami. Nocleg w hostelu.

11 DZIEŃ: Fairbanks, Chena Hot Springs
Rano będziemy zwiedzać Fairbanks: spacer po centrum, Pioneer Park z przeniesioną tutaj starą zabudową, muzeum lodu. Chętni popłyną parostatkiem po rzece Chena. Po południu odwiedzimy gorące źródeł Chena Hot Springs. Nocleg w hostelu.

12 DZIEŃ: Park Narodowy Denali
Całodniowa wycieczka do Parku Narodowego Denali wycieczkowym autobusem (ok. 150 USD). Podczas wycieczki, z licznymi postojami przeznaczonymi na spacery, będziemy podziwiać krajobrazy „nie z tego świata”, m. in. najwyższy szczyt Ameryk – Denali (kiedyś McKinley). Zobaczymy też dużo dzikich zwierząt. Są duże szanse na zobaczenie łosi, niedźwiedzi, owiec górskich i wilków. Nocleg w okolicy na polu namiotowym.

13 DZIEŃ: Talkeetna
Przejazd do Talkeetna – miasteczka, które posłużyło jako inspiracja do nakręcenia serialu „Przystanek Alaska”. Zwiedzanie miasteczka i odpoczynek w jego przyjaznej i spokojnej atmosferze. Impreza pożegnalna.

14 DZIEŃ: Anchorage
Powrót do Anchorage. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Eklutna, w skansenie Indian Atabasków. Ostatnie zakupy. Odpoczynek. Nocleg w hostelu w Anchorage.

15-16 DZIEŃ
Tu kończy się nasza podróż przez Alaskę. Powrót Polski z przesiadkami.

MEKSYK – magiczne Święto Zmarłych

Wyprawa do Meksyku – magiczne Święto Zmarłych to autorski program Oli Synowiec, dziennikarki i autorki książki „Dzieci Szóstego Słońca”, od 8 lat mieszkającej w Meksyku.

Święto Zmarłych to ulubiona data w meksykańskim kalendarzu. Día de los Muertos kochane są tu nawet bardziej niż Gwiazdka. Dlatego nasza wycieczka do Meksyku odbędzie się właśnie na przełomie października i listopada. Dzięki temu nie tylko zobaczymy, ale i poczujemy klimat meksykańskiego Święta Zmarłych.

Powędrujemy przez kolorowe bazary i targowiska, które w tym okresie wypełniają wesoło szczerzące zęby cukrowe czaszki. Zobaczymy ołtarzyki dla zmarłych konstruowane na ulicach, w instytucjach czy sklepach. Wreszcie – w nocy z 1 na 2 listopada udamy się do małych indiańskich miejscowości, by zobaczyć całonocne czuwanie na grobach bliskich.

Wyprawa do Meksyku została tak zaplanowana, aby doświadczyć całego spektrum bogactwa południowo-wschodniej części kraju. Trasa wiedzie od miasta Meksyk przez stany Oaxaxa i Chiapas po półwysep Jukatan. Tam właśnie znajdują się ruiny imponujących przedhiszpańskich metropolii, magiczne kolonialne miasteczka, owiane tajemnicami jaskinie czy niesamowicie klimatyczna puszcza tropikalna.

Czego jeszcze doświadczymy podczas podróży do Meksyku? Podążymy śladem dziedzictwa kulinarnego – nieraz spróbujemy regionalnych specjałów oraz poznamy proces powstawania rękodzieła. Wreszcie – relaks na łonie natury! Będziemy pływać w jeziorkach o bajecznie turkusowej wodzie u stóp wodospadów, wypoczywać na zacisznych plażach Pacyfiku oraz pod palmami na śnieżnobiałym piasku Morza Karaibskiego.

1 DZIEŃ: przelot Polska – Meksyk
Wylot z Warszawy do miasta Meksyk przez jeden z europejskich portów lotniczych. Nocleg w stolicy Meksyku.

2 DZIEŃ: Teotihuacán, Bazylika Guadalupe, miasto Meksyk
Spacer po strefie archeologicznej Teotihuacán (ok. 4 USD) z imponującymi piramidami: Słońca i Księżyca. W drodze powrotnej przystanek w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe – najważniejszej świętej w Meksyku. Przejazd metrem do centrum historycznego miasta, gdzie zobaczymy Zócalo, Katedrę Metropolitalną, ruiny świątyni Azteków Templo Mayor, Pałac Rządowy oraz inne historyczne budynki. Nocleg w stolicy.

3 DZIEŃ: miasto Meksyk
Dzień rozpoczniemy w spokojnej dzielnicy artystów Coyoacán. Odwiedzimy tu Casa Azul (ok. 13 USD) – kolorowy dom Fridy Kahlo, miejscowy gwarny bazar, a także spróbujemy meksykańskiej kawy w kultowej kawiarni El Jarocho. Następnie odwiedzimy najsłynniejszy w kraju bazar z czarną i białą magią Mercado Sonora, gdzie można kupić magiczne eliksiry i zioła, a także skorzystać z usług czarowników oraz wróżek. Po południu zwiedzimy Muzeum Antopologiczne (ok. 4 USD) – najważniejszą tego typu placówkę w kraju, gdzie zgromadzono najcenniejsze znaleziska z czasów przedhiszpańskich, w tym ogromny Kamień Słońca. Wieczorem dla chętnych typowo meksykańska rozrywka – lucha libre (ok. 21 USD), czyli pojedynki zamaskowanych zapaśników. Nocleg w stolicy.

4 DZIEŃ: jaskinie Cacahuamilpa, Taxco, Cuernavaca
Jednodniowa wycieczka z miasta Meksyk. Zaczniemy od jednego z największych systemów jaskiń na świecie – Grutas de Cacahuamilpa (ok. 3 USD), by stąd udać się do malowniczego położonego na zboczu góry miasteczka Taxco, słynącego z wyrobów ze srebra. W drodze powrotnej odwiedzimy Cuernavakę, zwaną „miastem wiecznej wiosny”, gdzie przez cały rok panuje ponoć najlepsza pogoda w Meksyku. Nocleg w stolicy.

5 DZIEŃ: Oaxaca
Przejazd do miasta Oaxaca przez malownicze góry oraz pustynie. Z okien autobusu zobaczymy także słynne wulkany – Popocatépetl i Iztaccíhuatl, które wedle legendy są zaklętymi w skały kochankami. Zwiedzanie miasta Oaxaca, które słynie ze sztuki – zarówno tej współczesnej, jak i ludowego rękodzieła. Tutejsza kuchnia uznawana jest za jedną z najlepszych w Meksyku. Spacer po centrum historycznym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem odwiedzimy cmentarze w okolicznych miejscowościach, by nie tylko zobaczyć, ale także poczuć, jak Meksykanie obchodzą Święto Zmarłych. Nocleg w Oaxace.

6 DZIEŃ: Monte Alban, Arrazola, Tule, Santiago Matatlán, Hierve el Agua
Zwiedzanie okolic miasta Oaxaca. Dzień zaczniemy od wizyty w strefie archeologicznej Monte Alban (ok. 4 USD), położonej na szczycie wzgórza z przepięknym widokiem na miasto oraz Dolinę Oaxaki. Następnie odwiedzimy wioski: Arrazolę słynącą z wyrobu kolorowych figurek alebrijes, Tule z liczącym ponad tysiąc lat drzewem – cypryśnikiem meksykańskim, a także Santiago Matatlán – zwany światową stolicą mezcalu, gdzie odwiedzimy jedną z fabryk produkującą ten alkohol z agawy. Popołudnie spędzimy relaksując się w Hierve el Agua (ok. 3 USD) – niezwykłymi zbiornikami wodnymi i skamieniałymi wodospadami wśród gór. Nocleg w Oaxace.

7 DZIEŃ: Mazunte
Przejazd przez góry Oaxaki na spokojną i hipisowską plażę w Mazunte. Po południu spacer po klifach na słynny zachód słońca na przylądku Punta Cometa, najdalej wysunięty w morze punkt wybrzeża, który w czasach przedhiszpańskich pełnił ważną rolę strategiczną i rytualną. Nocleg w Mazunte.

8 DZIEŃ: Mazunte
Wypoczynek na plaży w Mazunte. Przejazd nocnym autobusem do magicznego górskiego miasteczka San Cristóbal de las Casas.

9 DZIEŃ: Kanion Sumidero, Chiapa de Corzo, San Cristóbal de las Casas
Rejs Kanionem Sumidero (ok. 2 USD), którego skalne ściany dochodzą do kilometra wysokości i którego brzegi zamieszkują liczne zwierzęta: krokodyle, małpy i papugi. Wizyta w miasteczku Chiapa de Corzo. Po południu zwiedzanie San Cristóbal de las Casas z tutejszymi kolorowymi indiańskimi bazarami oraz słynnym życiem kulturalnym. Nocleg w San Cristóbal de las Casas.

10 DZIEŃ: San Juan Chamula, Zinacantán, San Cristóbal de las Casas
Odwiedziny w indiańskich miasteczkach zamieszkałych przez Indian Tsotsil. W San Juan Chamula wejdziemy do niezwykłego kościoła (ok. 2 USD), gdzie nie odbywają się normalne msze katolickie, za to Indianie odprawiają swoje własne rytuały z użyciem świec, żywych kur, alkoholu z kukurydzy oraz coca-coli. W Zinacantánie odwiedzimy jedną z rodzin indiańskich, by poznać ich codzienne życie. Będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda tutejsza tradycyjna kuchnia, jak pracują tkaczki oraz jak smakuje tutejszy święty alkohol z kukurydzy zwany poxem. Nocleg w San Cristóbal de las Casas.

11 DZIEŃ: Agua Azul, Misol Há, Palenque
Przejazd przez góry Chiapas i małe indiańskie wioski do położonych w puszczy tropikalnej wodospadów Agua Azul i Misol Há (ok. 4 USD). Agua Azul to to ciąg około ok. 500 niewielkich kaskad, których nazwa oznacza “niebieską wodę”, zaś 30-metrowe Misol Há zagrało w filmie „Predator” z Arnoldem Schwarzeneggerem. Następnie zwiedzanie dawnego miasta Majów Palenque (ok. 6 USD). To tu dokonano jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku – w latach 50-tych znaleziono tu świetnie zachowaną kryptę grobową dawnego władcy, Pakala. Nocleg w El Panchán w krytych liśćmi palmy bungalowach w puszczy tropikalnej.

12 DZIEŃ: Yaxchilán, Bonampak, Roberto Barrios
Wyjazd wczesnym rankiem do serca Puszczy Lakandońskiej. Rejs rzeką Usumacinta do ruin majańskiego miasta Yaxchilán (ok. 4 USD), do którego nie da się dostać lądem. Następnie zobaczymy niezwykłe kolorowe murale w Bonampak (ok. 4 USD), a w drodze powrotnej schłodzimy się pod wodospadami w Roberto Barrios. Miasteczko jest też jedną z pięciu autonomii zapatystowskich – niezależnych gmin indiańskich ze swoim własnym systemem administracji, szkolnictwa i opieki medycznej. Przejazd nocnym autobusem do Méridy.

13 DZIEŃ: Uxmal, Mayapán, Mérida
Przejazd do jednej z najbardziej imponujących stref archeologicznych majańskiego świata – Uxmal (ok. 12 USD), a także ruiny innego miasta Majów – Mayapán (ok. 3 USD). Po południu zwiedzanie miasta Mérida, stolicy stanu Jukatan, które wzbogaciło się pod koniec XIX wieku na włóknie z agawy – sizalu. Zobaczymy pałace „sizalowych baronów” przy Paseo de Montejo, a także odwiedzimy najważniejsze budynki w centrum historycznym. Nocleg w Méridzie.

14 DZIEŃ: Izamal, Chichen Itzá, Cenote Ik-Kil
Przejazd do Izamal, „żółtego miasteczka”, które pomalowano w kolory Watykanu dla uczczenia wizyty Jana Pawła II. Wizyta w konwencie św. Antoniego z Padwy. Następnie przejazd do ruin majańskiego miasta Chichen Itzá (ok. 26 USD), wpisanego na listę Siedmiu Nowych Cudów Świata. Relaks i kąpiel w cenocie Ik-Kil (ok. 4 USD), niezwykłej studni krasowej. Nocleg w Tulum.

15 DZIEŃ: Tulum
Dla chętnych zwiedzanie strefy archeologicznej w Tulum (ok. 21 USD), dawnej fortecy Majów położonej malowniczo nad brzegiem turkusowego Morza Karaibskiego. Wypoczynek na plaży. Nocleg w Tulum.

16 DZIEŃ: Cancún – Polska
Wylot z Cancún do Polski.

GWATEMALA, SALWADOR, HONDURAS I BELIZE

Wyprawa do Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu i Belize (23 dni)

Kraje Ameryki Środkowej to niesamowita kulturowa i przyrodnicza mozaika – jakże odmienna od tego, co znamy! To zakątki dziewiczej natury oraz pełnej tajemnic cywilizacji Majów – tej zaklętej w kamieniu i tej wciąż żywej. Wyprawa do Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu i Belize to spotkanie oko w oko z cudami przyrody. Zobaczymy aktywne wulkany, subtropikalną dżunglę i lasostep, zanurzymy się w górskich jeziorach, a na rajskich plażach odnajdziemy ukojenie i relaks. Ameryka Łacińska to istny tygiel kultur.  40% mieszkańców Gwatemali stanowią Majowie. Kultura Majów, szamańskie praktyki, tradycje splatają się z rytmem przyrody, nie brakuje i przenikających się wpływów chrześcijaństwa. W Ameryce Łacińskiej znajdziemy też emigrantów z całego świata i ich potomków: metysów czy mulatów. Stąd to wielkie dziedzictwo w postaci imponujących ruin majańskich miast i tętniących życiem kolonialnych ośrodków.

Wyprawę zaczniemy od Gwatemali i odwiedzin Antigua Guatemala. To przepiękne kolonialne miasto u podnóży wulkanów zachwyca spokojem i łagodnym klimatem. Stamtąd wyruszymy ku jednemu z trzech aktywnych wulkanów gwatemalskich – Pacaya, a potem udamy się nad jezioro Atitlan – jedno z najpiękniejszych na świecie, wokół którego mieszkają Majowie. Zetkniemy się z majańską kulturą, wciąż żywą w tradycjach, co widać np. w wyrafinowanych rzemiosłach. Znad jeziora Atitlan pojedziemy do mało popularnego Salwadoru. Tam czeka nas leniuchowanie nad brzegiem Pacyfiku w El Tunco, a potem zdobycie kaldery wulkanu Santa Ana i wędrówki po stolicy San Salvador.

Następnym krajem będzie Honduras, gdzie zobaczymy pełne wspaniałości ruiny majańskie – Copan. Stamtąd pojedziemy nad szumiące wodospady Cemuc Champey w Gwatemali. Będziemy się kąpać w turkusowych jeziorkach i kaskadach tego wspaniałego tworu natury, a potem popłyniemy do nadmorskiego Livingstone, zamieszkałego przez czarnoskórych Gryfinów.

Wreszcie Belize, gdzie najpierw ponurkujemy, by podejrzeć kolorowe rafy koralowe i wypoczniemy na rajskich plażach, a potem wyruszymy na spotkanie ze starożytną historią Majów. Zobaczymy skrywające się w dżungli słynne ruiny Tikal, mniej znane, ale równie fascynujące Yaxhia oraz praktycznie w ogóle nieznane ruiny, jak Caracol czy Xunantunich.

1-2 DZIEŃ: przelot Warszawa – Gwatemala
Przelot z przesiadkami do Gwatemala City. Nocleg w Gwatemala City.

3 DZIEŃ: Gwatemala City, Antigua Guatemala
Zwiedzanie zabytkowej części stolicy Gwatemali. Spacer po centrum. Następnie przejazd do Antigua Guatemala – jednego z najpiękniejszych, kolonialnych miast Ameryki Łacińskiej. W 1773 roku miasto nawiedziło olbrzymie trzęsienie ziemi, które bardzo je zniszczyło. W ruiny zamieniły się liczne wspaniałe kościoły i klasztory, których pozostałości możemy dzisiaj podziwiać. Położone pomiędzy wulkanami miasto ma idealny klimat: nie ma tu upałów i nigdy nie jest tak naprawdę zimno. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Antigua Guatemala.

4 DZIEŃ: Antigua Guatemala
Dla chętnych wycieczka nad jeden z trzech aktywnych wulkanów – Pacaya (ok. 35 USD). Wieczorem i rano można zobaczyć żarzące się strumienie lawy. Z wulkanu rozciąga się piękny widok na inne wulkany m. in. Fuego (Ogień), którego ostatnia wielka erupcja miała miejsce w lipcu 2018 r. oraz wysoką Aguę (Wodę). Nocleg w Antigua Guatemala.

5 DZIEŃ: jezioro Atitlan
Wyjazd nad jezioro Atitlan do Panajachel. Indiańskie miasteczko Panajachel słynie z lokalnego rękodzieła, licznych sklepów i dobrych cen. Robimy krótką przerwę na zakupy. Dalsza podróż łodziami-taksówkami do San Marco lub San Pedro. Jezioro Atitlan to jedno z najpiękniejszych jezior świata. Ponad błękitną taflą wznoszą się wulkany: Atitlan, Toliman i San Pedro. Nad jeziorem mieszkają Indianie z grup etnicznych Majów: Tzutujil (Santiago) i Kaqchiquel. Nocleg nad jeziorem Atitlan.

6 DZIEŃ: jezioro Atitlan
Dzień nad jeziorem Atitlan. Odwiedzamy indiańskie wioski położone nad brzegiem jeziora. Od wioski do wioski pływamy łodziami-taksówkami. Odwiedzimy m. in. Santiago. W miasteczku znajduje się posąg Maximona – lokalnego bóstwa, któremu składa się ofiary złożone z alkoholu i papierosów. Nocleg nad jeziorem Atitlan.

7 DZIEŃ: Chichicatenango, El Tunco (Salwador)
Odwiedziny najbarwniejszego marketu w Gwatemali w Chichicatenango, zamieszkałym przez Indian Kiche. Złożymy wizytę w kościele Świętego Tomasza, gdzie szamani składają krwawe ofiary. Religia Indian Gwatemali to połączenie przedkolonialnych wierzeń z chrześcijaństwem. Na schodach świątyni toczy się bogate życie: odprawiane są ceremonie religijne, handluje się ziołami i amuletami. Po obiedzie czeka nas długi popołudniowy przejazd do El Tunco w Salwadorze. Nocleg w El Tunco.

8 DZIEŃ: El Tunco
Odpoczynek, plażowanie. Dla chętnych piesza wycieczka nad wodospady. Na kolację ryba lub owoce morza. Nocleg w El Tunco.

9 DZIEŃ: Santa Ana, wulkan
Przejazd pod wulkan Santa Ana, gdzie udamy się na trekking do kaldery najwyższego wulkanu Salwadoru (ok. 15 USD). Zobaczymy również jezioro Coatepeque, które znajduje się wewnątrz krateru wygasłego wulkanu. Nocleg w Santa Ana.

10 DZIEŃ: San Salwador, Copan Ruinas (Honduras)
Rano wizyta w stolicy Salwadoru – San Salwador. Po obiedzie przejazd do Hondurasu do miejscowości Copan Ruinas. Nocleg w Copan Ruinas.

11 DZIEŃ: Copan, Lanquin (Gwatemala)
Poranne zwiedzanie jednego z najwspanialszych miast Majów – Copan. Oprócz imponujących świątyń, Copan słynie z ogromnych posągów przedstawiających władców miasta. Znajdują się tu m.in. słynna piramida inskrypcji, na podstawie których udało się przetłumaczyć pismo majańskie. Po obiedzie przejazd do Lanquin w Gwatemali, w okolicach Semuc Champey. Nocleg w Lanquin.

12 DZIEŃ: Semuc Champey
Semuc Champey to zespół kolorowych jeziorek i kaskad położonych w środku dżungli. Miejsce tchnie niezwykłym spokojem. Do wodospadów wędrujemy przez dżunglę. Na kąpiele i odpoczynek przeznaczamy kilka godzin. Dalszy przejazd do Rio Dulce. Nocleg w Rio Dulce.

13 DZIEŃ: Livingstone
Rzeką Rio Dulce płyniemy do Livingstone nad morzem karaibskim. Rio Dulce słynie z bogatej flory i fauny. Brzegi rzeki porastają drzewa mahoniowe, tekowe i namorzyny. Mieszkańcy zwani Garifuna to potomkowie Karaibów, dawnych Indian Arawaków i Afrykańczyków. Zamieszkują oni przede wszystkim wybrzeże Morza Karaibskiego w Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui i Belize. Ich niepowtarzalna kultura: muzyka, taniec i język przyciąga wielu przybyszów. Nocleg w Livingstone.

14 DZIEŃ: Belize City (Belize)
Płyniemy do Punta Gorda w Belize. Następnie jedziemy do Belize City. Wieczorne zwiedzanie miasta. Nocleg w Belize City.

15-17 DZIEŃ: wyspa Cayo Culakier
Płyniemy na wyspę Cayo Culakier. Wypoczynek na rajskiej wyspie. Dla chętnych wycieczki: nurkowanie, snorklowanie w Rezerwacie Raf Kolralowych (UNESCO). Tutejsze rafy uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Noclegi na wyspie.

18 DZIEŃ: Caracol, Xunantunich
Przejazd w kierunku granicy z Gwatemalą. Zwiedzamy dwa mało znane, olbrzymie kompleksy ruin majańskich: Caracol i Xunantunich. Nocleg.

19 DZIEŃ: Yaxhia, Flores
Wjeżdżamy do Gwatemali. Zwiedzamy mało turystyczne Yaxhia – majańskie miasto położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Wspinamy się na wysokie piramidy skąd rozciągają się widoki na jezioro Yaxhia. Przejazd na wyspę Flores. Nocleg na wyspie.

20 DZIEŃ: Tikal
Dziś zobaczymy Tikal – jedno z najpiękniejszych miast Majów. Słynie ono z wysokich piramid, których wierzchołki wystają ponad otaczającą je dżunglę. Do dzisiejszego dnia została odkryta tylko część tego ogromnego miasta. Poznawanie położonego w dżungli Tikal zajmie nam kilka godzin. Wieczorny wyjazd nocnym autobusem do stolicy Gwatemali.

21 DZIEŃ: Antigua Guatemala
Rano przejazd do Antigua Guatemala. Spacery po Antigua Guatemala, odpoczynek, ostatnie zakupy. Nocleg w Antigua Guatemala.

22-23 DZIEŃ: Gwatemala – Polska 
Powrót do Polski z przesiadkami.

Parki Narodowe USA i słynne miasta (Zachód)

Parki Narodowe USA i słynne miasta (Zachód) to wyprawa namiotowo-hotelowa, stworzona dla poszukiwaczy przygody. To podróż dla tych, którzy chcą poznać Stany Zjednoczone nie tylko od strony nowoczesnych wielomilionowych skupisk ludzkich, ale przede wszystkim od strony absolutnie zjawiskowej przyrody. Parki narodowe USA to m.in. kolorowe pustynie, nieprawdopodobne formacje skalne i góry. I to wszystko zobaczymy podczas naszej wyprawy.

Nasza podróż po zachodniej części Stanów wiedzie przez najpiękniejsze parki narodowe USA. Zobaczymy m.in. Wielki Kanion i kolorowe gejzery w Yellowstone, a w parku narodowym Arches unikatowe skalne łuki. Odwiedzimy słynną Dolinę Śmierci i ruiny indiańskich osiedli. Oprócz spotkania z dziką przyrodą, nie zabraknie też spacerów po amerykańskich miastach. Podróż rozpoczniemy i zakończymy w Los Angeles – Mieście Aniołów, zatrzymując się po drodze na plaży oraz w San Francisco.

1 DZIEŃ – przelot do USA
Spotkanie na lotnisku. Wylot do Los Angeles, z przesiadką w jednym z portów europejskich. Nocleg w hostelu w Los Angeles.

2 DZIEŃ – Los Angeles
Zwiedzanie Los Angeles. Spacer po Śródmieściu: zobaczymy dzielnicę biznesową i meksykańską. Przejazd do Hollywood, gdzie przespacerujemy się słynną aleją gwiazd – Bulevard Hollywood. Zobaczymy również kino Mann’s Chinese Theatre, w którym odbywają się uroczystości wręczenia Oskarów. Na chodniku przed kinem można podziwiać odciśnięte dłonie i stopy największych artystów. Przejazd przez Beverly Hills, gdzie znajdują się wielkie rezydencje najbogatszych i najsławniejszych gwiazd filmu. Odpoczynek i zachód słońca na plaży w Santa Monica. Nocleg w hostelu.

3 DZIEŃ – Park Narodowy Joshua Tree
Przejazd (ok. 2 godz.) do Parku Narodowego Joshua Tree, położonego na terenie dwóch pustyń: Kolorado i Mojave. Park słynie z charakterystycznych drzew Jozuego, które są największym na świecie przedstawicielem agawowatych (potrafią dorastać do 12 metrów i żyją nawet 900 lat). Spacer po pustynnym parku pełnym ścieżek przyrodniczych. Zobaczymy m. in. olbrzymie formacje skalne i głazy o fantastycznych kształtach, np. przypominające kształtem ludzką czaszkę. Nocleg na polu namiotowym.

4 DZIEŃ – Wielki Kanion
Przejazd do południowej części Wielkiego Kanionu – South Rim (ok. 6,5 godz.). Nocleg na polu namiotowym.

5 DZIEŃ – Wielki Kanion
Wielki Kanion, to jeden z naturalnych cudów świata i największy naturalny kanion Stanów Zjednoczonych. Szeroki na milę oszałamia ogromem wielokształtnych, kolorowych formacji skalnych. Odwiedzamy liczne punkty widokowe, powędrujemy na minitrekkingi nad kanionem. Nocleg na polu namiotowym.

6 DZIEŃ – Kanion Antelope, Monument Valley
Przejazd do Kanionu Antelope (ok. 2 godz.), który znajduje się na terenie rezerwatu Indian Nawaho. Zwiedzanie z przewodnikiem kolorowych, skalnych korytarzy, wyrzeźbionych przez wodę, oświetlanych promieniami słońca wpadającymi przez wąskie szczeliny (ok. 50 $). Dalszy przejazd do stanu Utah. Jedziemy legendarną doliną Monument Valley, gdzie znajdują się wielkie, charakterystyczne ostańce skalne, znane z tysięcy westernów. Przejazd malowniczą trasą do Parku Narodowego Arches. Nocleg w motelu lub hostelu.

7 DZIEŃ – Parki Narodowe Canyonlands, Arches
Słynący ze skalnych łuków Park Narodowy Arches oraz malowniczy Canyonlands dziś wypełniają nasz dzień od świtu do zmierzchu. Spacery do najciekawszych miejsc obu parków. Zachód słońca będziemy podziwiać pośród unikatowych łuków skalnych. Nocleg.

8 DZIEŃ – przejazd do Grand Teton
Całodzienny przejazd do Parku Narodowego Grand Teton, graniczącego z parkiem Yellowstone. Nocleg na polu namiotowym.

9 DZIEŃ – Grand Teton
Zwiedzanie Parku Narodowego Grand Teton. Będziemy podziwiać strome szczyty pokryte śniegiem, które wyrastają prawie pionowo 2100 metrów w górę z płaskiej szerokiej doliny, upstrzonej polodowcowymi jeziorkami. Odwiedzimy najbardziej malownicze miejsca parku. Nocleg na polu namiotowym.

10 DZIEŃ – Park Narodowy Yellowstone
Zwiedzanie największego i najstarszego parku w USA. Na jego obszarze skupia się ponad połowa czynnych na ziemi gejzerów. Wizyta w najsłynniejszych miejscach parku, m. in. gejzery Old Faithful i Mommoth Hot Spring, Wielki Kanion i jezioro Yellowstone. Nocleg na polu namiotowym.

11 DZIEŃ – Salt Lake City
Przejazd do Utah. Większość mieszkańców stanu to mormoni. Jedziemy do Salt Lake City – stolicy stanu i światowej siedziby mormonów. Zwiedzanie miasta. Odwiedzimy m.in. główną świątynię mormonów, wybudowaną pod koniec XIX wieku. Nocleg w hostelu.

12 DZIEŃ – Bryce Canyon
Przejazd do Parku Narodowego Bryce (ok. 4 godz.). Będziemy podziwiać różnorodne formacje skalne, m. in. wapienne iglice, które tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.   Spacer trasami widokowymi. Nocleg na polu namiotowym.

13 DZIEŃ – Zion
Przejazd do Parku Narodowego Zion, którego największą atrakcją jest Zion Canyon. Zwiedzanie Parku. Jeździmy autobusem turystycznym do najpiękniejszych miejsc parku. Spacery licznymi ścieżkami przyrodniczymi. Nocleg na polu namiotowym.

14 DZIEŃ – Las Vegas
Dalszy przejazd do Las Vegas. Spacer po pełnym „cudów” mieście. Wizyta w kasynach i kolorowych dzielnicach miasta. Nocleg w hotelu.

15 DZIEŃ – Dolina Śmierci
Dojeżdżamy do Doliny Śmierci, która na całej swojej długości ok. 225 km znajduje się między stromymi górami. To największa depresja na świecie, a zarazem jedno z najgorętszych i najsuchszych miejsc na ziemi. Zaczynamy od Zabriskie Point, a potem zatrzymujemy się w wielu innych punktach widokowych i spacerujemy. Dalszy przejazd w stronę Parku Narodowego Sekwoi.

16 DZIEŃ – Park Narodowy Sekwoi
Dzisiaj zobaczymy największe drzewa na świecie, w tym Generała Shermana, który ma 2200 lat i około 85 metrów wysokości. Będziemy spacerowali wśród wielu monumentalnych drzew, wieloma ciekawymi trasami. Dalszy przejazd w stronę Parku Yosemite. Nocleg na polu namiotowym.

17 DZIEŃ – Park Narodowy Yosemite
Przejazd do najstarszego Parku Narodowego Yosemite (ok. 3,5 godz.) potężnego i jedynego parku geologicznego historii ziemi. Siedmiomilową, rozległą dolinę otaczają niemal pionowe, wysokie skały poprzecinane licznymi wodospadami. W dole rozciągają się łąki i lasy. Spacery, minitrekkingi po parku. Nocleg na polu namiotowym.

18 DZIEŃ – Park Narodowy Yosemite
Dalsze zwiedzanie parku. Podjedziemy do Glacier Point pod wielką formację skalną El Capitan, jedną z największych odsłoniętych granitowych brył na świecie. Następnie przejedziemy do Mariposa Grove największego skupiska sekwoi w tym rejonie. Dalszy przejazd do San Francisco. Nocleg w hostelu lub motelu.

19 DZIEŃ – San Francisco
Spacery po centrum miasta i Union Squere, przejażdżka starym, drewnianym tramwajem – to ostatni na świecie działający system ręcznie sterowanej kolejki linowej. Spacer po Theather District – pomniejszonej wersji Broadwayu, Financial District i Chinatown. Wizyta przy Golden Gate – olbrzymim wiszącym moście. Dla chętnych wizyta w Alkatraz – słynnym więzieniu położonym na wyspie (30-50 $). Nocleg w hostelu.

20 DZIEŃ – wybrzeżem do Los Angeles
Przejazd do Los Angeles wybrzeżem Pacific Coast Highway. Słynna „Jedynka” uważana jest za najpiękniejszą trasę w Kalifornii. Po drodze zatrzymujemy się na kąpiel, a także na punktach widokowych. Nocleg w hostelu w Los Angeles.

21 DZIEŃ – Los Angeles
Odpoczynek, zakupy, wizyta w jednym z parków rozrywki: Universal lub Disneyworld (ok. 120 $). Nocleg w hostelu.

22-23 DZIEŃ – powrót do Europy
Powrót do Europy.

 

USA: Alaska

Parki Narodowe i słynne miasta USA (Zachód)