KUBA – kolorowa wyspa

KUBA – KOLOROWA WYSPA

Kuba to wyspa jedyna w swoim rodzaju. Rewolucja Fidela Castro spowodowała, że w tym kraju od lat 60-tych XX w. zaszło niewiele zmian. Po ulicach nadal jeżdżą stare amerykańskie samochody, a mieszkańcy mają ograniczony kontakt ze światem. Mimo śmierci Fidela w 2016 r., na horyzoncie nie majaczy wielka transformacja, choć zmiany z pewnością nastąpią. Kuba dla ludzi z zewnątrz nadal jest jak podróż do innej epoki, innego wymiaru. 
I właśnie taką Kubę chcemy Wam pokazać.

Kuba to dwa światy: świat bogatych turystów i świat biednych Kubańczyków. W trakcie wyprawy staramy się zbliżyć jak najbardziej do zwykłych mieszkańców wyspy. Unikamy krzykliwych turystycznych kurortów. Śpimy w pokojach wynajmowanych przez Kubańczyków, często jadamy w lokalnych restauracjach i prywatnych domach. Nie zapominamy o odpoczynku, bo Kuba to przecież kraj wiecznego lata: słońca i kuszących turkusowych plaż. W powietrzu unosi się woń cygar i kawy, a na gości czeka wyśmienity rum. No i muzyka! Bo Kuba to kraj dźwięków, a Kubańczycy to naród rozmuzykowany. Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu świetnych muzyków.

Podczas wyprawy zwiedzimy stare kolonialne miasta, w tym klimatyczną Hawanę, Trynidad, Camaguey i Cienfuegos. Pojedziemy na samo południe, aż do Santiago de Cuba, odwiedzimy również zielone Vinales, gdzie u podnóża ostańców skalnych, będziemy przechadzać się po plantacjach tytoniu.

Ale Kuba to nie tylko muzyka, rum i piękne miasta. To także bogactwo fauny i flory. Zobaczymy kubańskie krokodyle, będziemy kąpać się z delfinami w okolicach Santiago i w wodospadach gór Escambray. Nie zaniedbamy też relaksu na turkusowych plażach Playa Pillar, Playa Coco, Playa Ancon czy Playa Larga. Podczas naszej wyprawy poznamy wszystkie bogactwa kubańskiej wyspy.

1 DZIEŃ – przeloty: Polska – Kuba 
Wylot z Warszawy do Hawany, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Wieczorny spacer po starej Hawanie. Nocleg w casas particulares (pokoje wynajmowane turystom przez Kubańczyków).

2 DZIEŃ – Hawana
Zwiedzanie legendarnej Hawany. Spacerujemy po olbrzymim starym mieście. Wymieniamy pieniądze na peso convertible i peso cubano na Placu Świętego Franciszka. Udajemy się na Plaza de Armas, gdzie zwiedzamy kolonialny pałac gubernatora. Przy placu znajduje się sanktuarium – Templete, gdzie w 1519 roku odbyła się pierwsza msza święta na Kubie. Jest to również najstarsza forteca w Hawanie. Następnie udajemy się na plac katedralny, gdzie zwiedzamy barokową katedrę, a potem wstępujemy na mojito do słynnej Bodeguity del Medio. Dalej wędrujemy słynnym deptakiem Prado pod budynki: Hotel Inglaterra, pełen ornamentów, Teatr Wielki oraz Kapitol (bardzo podobny do tego w Waszyngtonie). Zatrzymamy się na moment w dzielnicy chińskiej. Na zakończenie udamy się na Stary Plac, gdzie napijemy się lokalnie warzonego piwa i posłuchamy kubańskiej muzyki. Nocleg w casas particulares.

3 DZIEŃ – Hawana
Rano jedziemy na olbrzymi cmentarz Krzysztofa Kolumba. To jedna z największych nekropolii w Ameryce Łacińskiej. Znajduje się tu około 2 milionów grobów. Wiele z nich to wielkie budowle zdobione przepięknymi rzeźbami. Z cmentarza spacerujemy na Plac Rewolucji, gdzie odwiedzamy mauzoleum Jose Martiego – największego bohatera Kuby. W sąsiedztwie placu znajduje się również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ze słynnym wizerunkiem Che Guevary oraz Siedziba Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej Kuby. W drodze na wybrzeże zatrzymujemy się na lody w „centralnej” lodziarni Hawany – Copella (zazwyczaj są tu dostępne jeden lub dwa smaki lodów, a cena za jedną gałkę wynosi 1 peso cubano, czyli około 15 groszy). Kolejny punkt programu to Hotel Nacional – najsłynniejszy hotel w Hawanie, który odwiedziło wiele światowej sławy gwiazd. Swoją siedzibę miał tu również Fidel Castro. Na koniec będziemy podziwiać zachód słońca na długiej 7-kilometrowej promenadzie Malecon. Kolacja przy muzyce kubańskiej muzyce i lokalnych drinkach. Nocleg w casas particulares.

4 DZIEŃ – Vinales
Wcześnie rano wyjeżdżamy do spokojnego Viniales, położonego w dolinie o łagodnym klimacie, słynącego z najlepszego na Kubie tytoniu i wielkich, stromych formacji skalnych zwanych mogotami. Spacerujemy po malowniczej wsi wśród plantacji tytoniu. Poznajemy proces uprawy tytoniu i powstawania cygar. Odwiedzamy pokryte słomą „casas de tabaco”, gdzie suszy się tytoń. Z licznych punktów widokowych będziemy podziwiać piękne krajobrazy okolicy. Na koniec zobaczymy mały ogród botaniczny. Ten dzień w dużej mierze poświęcony będzie na kontakt z przyrodą. Dla chętnych na kolacje homar. Vinales słynie z wystawnych, ale niedrogich dań. Nocleg w casas particulares.

5 DZIEŃ – Santa Clara
Przejazd „autostradą hawańską” do miasta Santa Clara. W mieście odwiedzamy Mauzoleum Che Guevary, gdzie złożone są jego szczątki. Zobaczymy też Tren Blindado – miejsce związane z kultem Che. To tutaj wielki kubański bohater zniszczył spychaczem frakcję kolejową i razem ze swoimi towarzyszami wziął w niewolę żołnierzy z armii rządowej. Spacer ulicami miasta. Nocleg w casas particulares.

6 DZIEŃ – Camaquey
Przejazd do miasta kościołów – Camaguey. Po drodze zatrzymamy sie na spacer w Santi Spiritus. Zwiedzanie Camaguey: spacer krętymi, kolorowymi uliczkami miasta. Odwiedzimy liczne place i kościoły. Wieczorem odpoczynek przy muzyce. Nocleg w casas particulares.

7 DZIEŃ – Santiago de Cuba
Kilkugodzinny przejazd do Santiago de Cuba – stolicy południowej Kuby. Jedziemy przez plantacje trzciny cukrowej. Po drodze zatrzymujemy się w najsłynniejszym sanktuarium Kuby – Virgen de la Caridad del Cobre, położonego w malowniczych, zielonych górach. Wieczorny przyjazd do miasta „bohatera rewolucji” – Santiago de Cuba. Spacer stromymi uliczkami. Dla chętnych wyjście na wieczorek muzyczny w Casa de la Trova. Nocleg w casas particulares.

8 DZIEŃ – Santiago de Cuba
Spacer głównymi ulicami miasta. Na Plaza Cespedes znajduje się ratusz i najstarszy dom na Kubie. Przejdziemy słynącą z muzyki ulicą Heredia. Chętni odwiedzą Muzeum Bacardi z ciekawą kolekcją sztuki lub Muzeum karnawału. Odwiedzimy też koszary Moncada. To tutaj ,,wszytko” się zaczęło. 26 lipca 1953 roku Fidel Castro wraz z bratem Raulem, Abelem Santamiarią oraz setką przyjaciół przeprowadzili nieudany atak na koszary. Ta słynna data została uznana za umowną datę początku rewolucji oraz ruchu rewolucyjnego, który potem obalił rządy Batisty.
Po południu wizyta w Delfinarium oraz wypoczynek na jednej z plaż. Na kolację owoce morza przy dużej porcji kubańskiej muzyki. Nocleg w casas particulares.

9 DZIEŃ – w drodze
Wcześnie rano wyjazd w kierunku turkusowych plaż na wyspy Cayo Coco i Gillermo. Wieczorny przyjazd. Do wysp dotrzemy groblą, która ma 27 kilometrów długości. Nocleg w hotelu państwowym na wyspie.

10 DZIEŃ – Playa Coco, Playa Pillar
Dzień na plażowanie, wypoczynek na najpiękniejszych plażach Kuby – Playa Pillar i Playa Coco. Nocleg.

11 DZIEŃ – Trynidad
Poranny wyjazd do Trynidadu. Po drodze zatrzymujemy się na plantacjach cukrowych Doliny Cukrowni, które były źródłem wielkiego bogactwa arystokracji tego rejonu. Kiedyś były tu 43 zakłady, w których pracowało tysiące niewolników. Do pilnowania porządku na plantacjach służyła wznosząca się nad okolicą ogromna wieża – Terra Iznaga.
Przyjazd do Trynidadu i zakwaterowanie. Spacer po kolorowym, zabytkowym miasteczku, wpisanym na listę UNESCO. Wędrujemy na Plaza Mayor, gdzie zobaczymy katedrę – największy kościół na wyspie, wejdziemy na jedną z wież widokowych, z których rozciąga się piękna panorama miasta i okolic. Zakupy i spacery po mieście. Wieczorem impreza z salsą na schodach Casa de la Musica. Dla chętnych nauka salsy. Nocleg w casas particulares.

12 DZIEŃ – Topes de Collantes
Dzień przeznaczony na wypoczynek. Dla chętnych:
– wycieczka w góry Escambray do uzdrowiska Topes de Collantes, minitrekkingi do wodospadów Vega Grande i Salto Caburni – 75 metrowego wodospadu o wyjątkowym kształcie, kąpiele w wodospadach (ok. 25 peso convertible)
– plażowanie na pobliskiej Playa Ancon
Wieczorem kontynuujemy imprezę w roztańczonych klubach Trynidadu.

13 DZIEŃ – Cienfuegos, Playa Giron i Larga, Krokodyle
Poranny wyjazd. Zwiedzanie rozpoczynamy od spaceru po spokojnym Cienfuegos. Miasto zawdzięcza swój urok odrestaurowanej, kolonialnej architekturze. Wizyta w eklektycznym pałacu – Palacio de Valle, z którego rozciąga się widok na zatokę. Dalszy przejazd nad Zatokę Świń, gdzie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew w historii rewolucji. Armia rewolucyjna pokonała tu desant 1500 wyszkolonych przez CIA Kubańczyków.
Przerwa na kąpiel na Playa Larga. Przejazd do farmy krokodyli, gdzie hoduje się zagrożone wyginięciem krokodyle kubańskie oraz amerykańskie. Dla chętnych na obiad mięso krokodyla. Wycieczka łodziami do położonej wśród lasu namorzynowego zrekonstruowanej wioski indian Taino (ok. 12 peso convertible). Spacer po zielonej wyspie. Dalszy przejazd do Hawany. Nocleg w casas particulares.

14 DZIEŃ – Hawana
Wycieczka na drugą stronę zatoki do dzielnicy Regla, w dawnych czasach dzielnicy handlu i przemytu. Odwiedzimy sanktuarium Czarnej Madonny z Regli, a zarazem bogini morza Yamai. Miejsce to jest bardzo ważne zarówno dla kultu santerii jak i chrześcijan. Santerija (odmiana Woo Doo) to bardzo interesująca religia, która powstała z połączenia religii środkowoafrykańskich z chrześcijaństwem. Dalej płyniemy do Casa Blanca, gdzie zobaczymy olbrzymi hiszpański fort – Castillo de san Carlos. Obejrzymy panoramę miasta z punktu widokowego pod wielką figurą Chrystusa, położoną zaraz koło domu Che Guevary. Po południu dla chętnych wizyta w Muzeum Rewolucji – niegdyś pałacu prezydenckim. W Muzeum możemy zapoznać się historią rewolucji na Kubie i jej bohaterami. Znajduje się tu wiele cennych eksponatów m.in. łódź Granma, na której barcia Castro i inni rewolucjoniści przypłynęli na Kubę z Meksyku. Odpoczynek i zakupy pamiątek na hali targowej. Ostatni raz ruszamy w miasto na muzyczny wieczór. Nocleg w casas particulares.

15,16 DZIEŃ – wylot: Kuba – Polska
Powrót do Polski z przesiadkami.

GWATEMALA (zdj. Dorota Chojnowska)

PERU

BOLIWIA

EKWADOR i KOLUMBIA

KOLUMBIA I EKWADOR + Galapagos

KOLUMBIA I EKWADOR + Galapagos
podróż 24 dni (+ 5 dni na Galapagos dla chętnych)

Kolumbia i Ekwador to kraje wiecznego lata, gdzie pory roku ludzie wymyślają sami. Im bliżej równika, tym pogoda staje się bardziej jednorodna każdego dnia. Często ranki są pogodne i słoneczne, a wieczory pochmurne i deszczowe. Ekwador i Kolumbia to kraje  niezwykle zróżnicowane przyrodniczo: od  niezdobytych andyjskich szczytów, po dzikie dżungle Amazonii. Żyje tu wiele egzotycznych gatunków zwierząt: anakondy, kapibary, piranie, a w górach wikunie i kondory. Wreszcie, Ekwador i Kolumbia to mozaika etniczna: rodowici Indianie, potomkowie hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników.

Podróżowanie po Kolumbii i Ekwadorze jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Zaczynamy od pełnej zabytków Bogoty (Kolumbia). Kolejne miejsce to położona nad Morzem Karaibskim kolonialna Cartagena, gdzie czekają nas spacery starymi, zabytkowymi uliczkami, a także wypoczynek. Z Cartageny pojedziemy do Santa Marta, gdzie w Parku Narodowym Tayrona zobaczymy jedne z najpiękniejszych plaż na świecie i udamy się na spacery po dżungli. Następnie czeka nas przelot do Cali, gdzie rozpocznie się nasza andyjska przygoda w krainie Indian. Odwiedzimy najstarsze stanowiska archeologiczne kultury prekolumbijskiej, ukryte głęboko w dżungli.

Wreszcie dotrzemy do Ekwadoru i miejscowości Otavalo, gdzie w każdą sobotę odbywa się wielki indiański market. W Quito – stolicy Ekwadoru, będziemy spacerować zabytkowymi, stromymi uliczkami, zwiedzimy piękne, bogato zdobione kościoły i udamy się do „środka świata” na równiku. Dalej na południe odwiedzimy parki narodowe pełne majestatycznych, ośnieżonych szczytów wulkanów. Zobaczymy Cotopaxi i Chiomborazo – najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek. Będziemy też spacerować kalderą wulkanu Quilotoa, w którego wnętrzu znajduje się olbrzymie jezioro. Na koniec odpoczniemy w starej, kolonialnej Cuence.

1 DZIEŃ – Polska – Kolumbia  
Wylot z Warszawy do Bogoty (Kolumbia), z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Bogota
Zwiedzanie kosmopolitycznej stolicy Kolumbii. Spacer uliczkami najstarszej części miasta La Candelaria oraz nieco młodszej La Catedral, wśród malowniczych zabudowań z okresu kolonialnego i początków republiki. Odwiedzamy zabytkowe kościoły: San Francisco (świętego Franciszka) z 1567 r., San Ignacio (świętego Ignacego), katedrę La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar (Placu Bolivara). Dla chętnych wizyta w jednym z licznych muzeów: Muzeum Złota, Muzeum Kolonialnym czy Muzeum Archeologicznym. Nocleg w Bogocie.

3 DZIEŃ – Cartagena
Przelot do Cartageny (północna Kolumbia), na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Zakwaterowanie. Cartagena została założona w 1533 roku przez Hiszpanów i jest „perełką” architektury kolonialnej w Ameryce Południowej. Zwiedzanie miasta: liczne stare kościoły i place m.in. Kościół Świętego Piotra Clavera, Katedra, spacer kolonialnymi ulicami oraz po murze obronnym wzdłuż wybrzeża. Na zachód słońca wspinamy się na mury San Felipe de Barajas – olbrzymiej, silnie ufortyfikowanej cytadeli. Stąd roztacza się piękny widok na miasto. Nocleg w Cartagenie.

4 DZIEŃ – Cartagena
Przejazd autobusem rejsowym do Santa Marta, najstarszego miasta Kolumbii, założonego w 1525 roku. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: Katedra, Casa de la Aduana, spacer wzdłuż wybrzeża, kąpiel na jednej z plaż. Nocleg w Santa Marta.

5 DZIEŃ – Santa Marta, Park Narodowy Tayrona
Po południu wyjazd do Parku Narodowego Tayrona (wstęp do parku ok. 15 USD). Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Spacer przez dżunglę na piękne i dzikie plaże Morza Karaibskiego. Nocleg w hamakach nad morzem.

6 DZIEŃ – Park Narodowy Tayrona
Plażowanie i spacery po parku. Powrót do Santa Marta. Nocleg.

7 DZIEŃ – Medellin, Salento
Poranny wylot do Medellin – miasta o niechlubnej sławie, gdzie mieszkał Pablo Escobar jeden z największych mafiosów, przywódca kartelu narkotykowego. Przejazd do malowniczej miejscowości, skansenu – Salento, położonej pośród zielonych gór, gdzie rosną najwyższe  palmy  świata – palmy woskowe oraz znajdują się liczne plantacje kawy (zona cafetera). Nocleg w Salento.

8 DZIEŃ – Dolina Cocora
Dziś dzień przeznaczony na wycieczki piesze w parku narodowym Los Nevados. Będziemy spacerowali Doliną Cecora pośród wysokich palm woskowych i subtropikalnej zieleni. Wieczorny spacer po kolorowym Salento. Nocleg.

9 DZIEŃ – San Cipriano
Przejazd do Cali – miasta słynącego z Salsy. Dalszy przejazd do wioski San Cipriano – miejscowości położnej w dżungli, zamieszkałej głównie przez potomków czarnych niewolników. Ostatni odcinek trasy pokonujemy drezyną. Nocleg w okolicy.

10 DZIEŃ – Popayan
Wycieczka nad wodospad i kąpiele.  Powrót do Cali i dalszy przejazd do Popayan.

11 DZIEŃ – do San Augustin
Przejazd do Narodowego Parku Archeologicznego – San Agustin, jednego z najstarszych stanowisk archeologicznych w Ameryce Południowej. San Augustin (lista UNESCO) słynie z setek prekolumbijskich kamiennych rzeźb ludzi, zwierząt i bóstw. Najstarsze mają około 5,3 tysiąca lat. Dookoła znajduje się około 20 stanowisk archeologicznych. Nocleg w San Augustin.

12  DZIEŃ – San Agustin
Całodniowe zwiedzanie San Agustin i okolic. Zwiedzamy Park Archeologiczny z dużą liczbą kamiennych posągów. Dżipami odwiedzamy kolejne stanowiska archeologiczne: Obando, El Palmar, Alto del Los Idolos, Isnos, Alto de las Piedras. Nocleg w San Augustin.

13 DZIEŃ – Popayan
Powrót do Popayan. Zwiedzanie starego, malowniczego centrum miasta: Kościół Św. Franciszka, Santo Domingo, Bazylika i inne. Nocleg w Popayan.

14 DZIEŃ – Otavalo (Ekwador)
Całodniowy przejazd do Otovalo. Przekraczamy granicę z Ekwadorem. Przejazd do indiańskiego miasteczka Otavalo, położonego u podnóża wulkanu Imbabura. Nocleg w Otavalo.

15 DZIEŃ – Otavalo
W Otavalo w każdą sobotę odbywa się kolorowy indiański market, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają rękodzieło, zwierzęta, warzywa i egzotyczne owoce, takie jak tomate del arbol (pomidor z drzewa), babako, guanabana czy naranjilla. Na targu można kupić ciekawe, indiańskie pamiątki (wyroby z wełny lamy i alpaki, kolorowe chusty, etniczną biżuterię czy indiańskie instrumenty). Spacer po okolicy. Dla chętnych wycieczka nad Lagunę Quicocha (jezioro) położoną wewnątrz wulkanu. Nocleg w Otavalo.

16 DZIEŃ – Quito
Wcześnie rano przejazd do stolicy Ekwadoru – Quito (2.850 m n.p.m). Spacer stromymi uliczkami starego miasta. Zwiedzanie: Klasztor i Plac Św. Franciszka, Muzeum Franciszkańskie, Plac Wolności, Katedra, Kościół La Compana de Jezus. Na kolację ceviche. Nocleg w Quito.

17 DZIEŃ – równik
Wycieczka do „środka świata” – Mitad del Mundo. Zwiedzamy muzeum etnograficzne położone na równiku oraz małe muzeum, gdzie zabawimy się przeprowadzając doświadczenia fizyczne wykonalne tylko tutaj, obrazujące działanie sił Coriolisa (ok. 5 USD). Popołudniowy przejazd do małej miejscowości Latakunga – bazy wypadowej w okoliczne góry. Nocleg w Latakunga.

18 DZIEŃ – Cotopaxi
Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Cotopaxi (20-30 USD). Wulkan Cotopaxi to drugi najwyższy szczyt Ekwadoru (5.897 m n.p.m.) Wjeżdżamy na wysokość 4.500 m n.p.m. skąd podchodzimy kolejne 300 m do schroniska Jose Rivas. Odpoczynek nad Jeziorem Limpiopungo. Powrót na nocleg do Latakunga.

19 DZIEŃ – Quilotoa
Wycieczka przepiękną andyjską trasą do laguny Quilotoa. Jedziemy do krateru Quilotoa (3.854 m n.p.m.). Po drodze odwiedzamy kolorowe, indiańskie wioski. Chętni udadzą się na kilkugodzinny spacer kalderą wulkanu Quilotoa lub na dno krateru – zejście 250 m (ok. 3 USD). Na nocleg jedziemy w stronę wulkanu Chiombrozo.

20 DZIEŃ – Riobamba, Chimborazo
Wycieczka pod wulkan Chimborazo (najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek – 6.310 m n.p.m.) do La Reserva de Producción de Fauna Chimborazo (ok. 10 USD). Kolejny wulkan w okolicy to Carihuairazo (5.020 m n.p.m.), ósmy najwyższy w Ekwadorze. W parku możemy zobaczyć wikunie, dziki, alpaki i lamy. Spacery na dużych wysokościach powyżej 4 tys. m n.p.m. Dalszy przejazd w stronę Cuenca.

21 DZIEŃ – Cuenca
Przejazd do Cuenca (2.530 m n.p.m.). Zwiedzanie starego, kolonialnego centrum. Miasto było kiedyś jedną z największych inkaskich siedzib – Tomebamba. Na przełomie XVI i XVII wieku zostało zasiedlone przez Hiszpanów. Z tamtych czasów pochodzi cześć zabytkowej zabudowy miasta (UNESCO). Nocleg w Cuenca.

22 DZIEŃ – Cuenca
Zwiedzanie miasta: Park Calderon, Catedral de la Inmaculada Concepcion, Plac i Kościół Św. Sebastiana, Kościół i Plac san Blas, Plazoleta del Carmen i inne.  Przejazd do Guayaquil.

23-24 DZIEŃ
Powrót do Polski z przesiadkami.

GALAPAGOS: cena ok. 4500 zł*

(w zależności od liczby uczestników)

1 (23) DZIEŃ – wyspa Santa Cruz
Przelot na wyspę Baltra na Galapagos. Przeprawa promowa. Przejazd do miejscowości Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz. Dzisiaj zobaczymy olbrzymie żółwie, przespacerujemy się wzdłuż kraterów wulkanów oraz przez tunele lawowe. Na kolację owoce morza na lokalnym markecie (wstęp do Parku wraz ze wszystkimi opłatami ok. 120 USD). Nocleg w Puerto Ayora.

2 (24) DZIEŃ – wyspa Seymur
Rejs na wyspę Seymur (ok. 150 USD). Na wyspie znajduję się wielka kolonia fregat oraz głuptaków błękitnookich. Można również zobaczyć słonie morskie, legwany morskie i lądowe. Zwierzęta nie boją się i nie zwracają uwagi na ludzi. Nocleg w Puerto Ayora.

3 (25) DZIEŃ – wyspa Isabela i wyspy Tintoteras
Rano wypływamy na największą wyspę archipelagu Isabela (2-3 godziny). Zakwaterowanie w hotelu w Puerto Villamil. Wycieczka na położone nieopodal małe wyspy Tintoreras (ok. 35 USD) – mieszkają tutaj m.in. pingwiny z Galapagos, głuptaki i słonie morskie. Podczas pływania możemy obserwować kolorową faunę i florę, w tym rekiny. Nocleg w Puerto Villamil.

4 (26) DZIEŃ – wulkan Sierra Negra i Chico
Wycieczka do wulkanu Sierra Negra (ok. 35 USD). Wulkan tworzy jedną z największych kalder na świecie z zalegającą, zastygłą czarną lawą (11 km). Zejście do Wulkanu Chico, gdzie możemy podziwiać fantastyczny krajobraz utworzony przez kolorową lawę.

5 (27) DZIEŃ – wyspa Santa Cruz
Powrót na wyspę Santa Cruz. Obiad. Wizyta w stacji badawczej im. Karola Darwina, która zajmuje się rozmnażaniem żółwi. Można tu zobaczyć żółwie pochodzące z różnych wysp archipelagu. Dla chętnych plażowanie. Po obiedzie transfer na lotnisko i powrót na kontynent.

6 (28) DZIEŃ
Powrót do Polski z przesiadkami.

*cena zawiera: przeloty na Galapagos, nocleg i transfery w Quito, promy i transfery na Galapagos, wstęp i opłaty do Parku Narodowego Galapagos (ok. 120 USD), wycieczki fakultatywne – ok. 250 USD, (orientacyjne ceny podane w programie), ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, opiekę pilota

*cena nie zawiera: wyżywienia (ok. 15-20 USD dziennie)

CHILE, ARGENTYNA: Patagonia – podróż przez Ziemię Ognistą

CHILE, ARGENTYNA – PATAGONIA – podróż przez Ziemię Ognistą
Chile, Argentyna (Patagonia) – 25 dni (+ 4 dni Wodospady Iguazú dla chętnych)

Patagonia to kraina licząca miliony kilometrów kwadratowych. Kraina spektakularnej przyrody, której cudowność na długo zapada w pamięć. Patagonia to zjawiskowe góry, wulkany i jeziora oraz piaszczyste i lodowe pustynie. To odległa, legendarna Ziemia Ognista, której już sama nazwa fascynuje. Patagonia oblewana jest przez dwa oceany: Spokojny i Atlantycki oraz najsłynniejsze Parki Narodowe Ameryki Południowej: Torres del Paine i Los Glaciares.

Naszą podróż zaczniemy od spokojnej stolicy Chile – Santiago. Następnie przejedziemy do Krainy Jezior (Los Lagos), gdzie będziemy zdobywali szczyt wulkanu Villarrica i odpoczywali nad brzegiem jeziora wśród deszczowych lasów Patagonii. Z Los Lagos przejedziemy słynną pustynną autostradą NR 40 do El Calafate i Parku Narodowego Los Glaciares. To tu znajdują się słynne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre – jedne z najtrudniejszych do zdobycia góry świata. Będziemy wędrować u ich podnóża. Zobaczymy również olbrzymi lodowiec Perito Moreno. Po stronie chilijskiej odwiedzimy jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Południowej – Torres del Paine, pełen majestatycznych gór i turkusowych jezior. W parku udamy się na trekking pod olbrzymi Lodowiec Grey i Wieże. Wreszcie dojedziemy do Ziemi Ognistej (Patagonia) – archipelagu wysp, stanowiących najdalej na południe wysuniętą część Ameryki (stąd już blisko do Antarktydy). Zobaczymy stolicę argentyńskiej Patagonii – Ushuaia. Popłyniemy Kanałem Beagle, podpatrując słonie morskie i pingwiny. Odwiedzimy Park Narodowy Ziemi Ognistej z jego kolorowymi jeziorami i zatokami. Na koniec odwiedzimy kosmopolityczną stolicę Argentyny i tanga – Buenos Aires. A wszystko to okraszone znakomitymi winami, yerba mate, pysznymi rybami i stekami wołowymi.

1 DZIEŃ – przelot: Polska – Chile
Wylot z Warszawy do Santiago de Chile, z przesiadką na jednym z lotnisk europejskich.

2 DZIEŃ –  Santiago de Chile
Przylot  do Santiago de Chile. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w hostelu.

3 DZIEŃ – Santiago de Chile
Zwiedzanie starego centrum Santiago: pałac prezydencki – La Moneda, ostrzelany w 1973 r. przez wojska Pinocheta, później jego siedziba; Plaza de la Constitución z pomnikami prezydentów; Altar de la Patria – Ołtarz Ojczyzny (wzniesiony na polecenie Pinocheta); Universidad de Chile; San Francisco, najstarszy kościół stolicy, pochodzący z 1628 r.; Cerro Santa Lucía – wzgórze, na którym założono miasto, obecnie barokowy labirynt ścieżek, ogrodów, placów i fontann; Plaza de Armas – Plac Broni, jedno z centrów kulturalnych miasta, gdzie znajduje się Katedra i poczta główna. Chętni mogą wybrać się na wzgórze San Cristóbal, skąd roztacza się piękny widok na miasto i sanktuarium Matki Boskiej. Na wzgórze można wejść lub wjechać kolejką (ok. 5 $ w obie strony + metro ok. 3 $ w obie strony). Nocny przejazd lokalnym autobusem do Los Lagos – krainy indian Mapucze (Araukanie).

4-5 DZIEŃ – Pucon
Poranny przyjazd do Pucón. Zakwaterowanie. Dla chętnych wycieczki fakultatywne:
– trekking do wypełnionego lawą krateru wulkanu Villarrica (trasa na 6–8 godzin bez trudności technicznych, ale po śniegu, biuro turystyczne zapewnia niezbędny sprzęt, ok. 100 $)
– podziwianie ogromnego lasu araukariowego w rezerwacie Cañi (ok. 35 $) – drzewa osiągają wysokość do 50 m i żyją do 1500 lat! Po drodze możliwość zatrzymania się w knajpce, specjalizującej się w sporządzaniu typowych dań Indian Mapucze (ok. 15 $ – warto!)
– rafting tratwami na rzece Transcura (koszt ok. 60 $, trudność 1-2 stopnia)
– relaksujące kąpiele w gorących źródłach (ok. 35 $), w okolicach wulkanu
– jazda konna (ok. 30 $ dziennie) i na rowerach (ok. 25 $ dziennie) w parkach Villarrica oraz Cañi.

6 DZIEŃ – Bariloche (Argentyna)
Bardzo wcześnie rano przejazd autokarem (z przesiadkami) niezwykle widokową trasą przez Andy i Park Narodowy Jeziora Huapi do San Carlos de Bariloche. Przekroczenie granicy chilijsko-argentyńskiej. Zakwaterowanie. Popołudniowy spacer po mieście. Bariloche, nazywane stolicą „patagońskiej Szwajcarii”, jest jedną ze światowych stolic czekolady. Nocleg w hostelu w Bariloche.

7-8 DZIEŃ – Bariloche
Fakultatywnie:
– rafting na rzece Manso – 2, 3 lub 4 stopień trudności (ok. 70-90 $)
– wycieczka przepiękną trasą Siedmiu Jezior (ok. 80 $) do miasteczka San Martin
– samodzielna wycieczka rowerowa w okolicach Bariloche, np. bajeczną trasą Circuito Chico (ok. 25 $)
– wejście lub wjechanie kolejką na punkt widokowy jednego z okolicznych wzgórz, np. Cerro Campanario (ok. 25 $)
Drugiego dnia wieczorem wyjazd autobusem w stronę Puerto Madryn.

9 DZIEŃ – Puerto Madryn
Popołudniowy wyjazd do Puerto Madryn. Zakwaterowanie. Odpoczynek.

10 DZIEŃ – Puerto Madryn
Całodniowa wycieczka na Półwysep Valdes, wpisany na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO (ok. 100 $). Jest to jedno z miejsc na świecie gdzie turysta może obserwować wieloryby (w zależności od pory roku), delfiny, słonie morskie, pingwiny i wiele innych zwierząt. W okresie rozrodczym od maja do grudnia półwysep odwiedza nawet około 2000 wali biskajsko-południowych. Wieloryby te dość często, co 10 minut wypływają aby zaczerpnąć powietrza. Nocleg w Puerto Madryn

11 DZIEŃ – El Calafate
Po śniadaniu wyjazd autobusem rejsowym na południe do El Calafate (ok. 25 godzin jazdy). Przesiadamy się w Comodoro Rivadavia. Jedziemy przez Patagonię i bezludne pustynie tej krainy. W El Calafate jesteśmy po południu drugiego dnia podróży. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Kolacja. Nocleg.

12 DZIEŃ – El Calafate
Wycieczka do Parku Narodowego Los Glaciares, do lodowca Perito Moreno (ok. 75 $). Jest to jeden z nielicznych wciąż powiększających się lodowców na świecie, którego szerokość wynosi 35 km, a wysokość ponad 80 m. Los Glaciares to jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Pd. Tutaj znajdują się góry: Fitz Roy (3.375 m n.p.m.) i Cerro Torre (3.133 m n.p.m.), które rzucają wyzwanie najlepszym alpinistom świata. Na terenie parku znajduje się największy (poza strefami polarnymi) lądolód na Ziemi, liczący kilkaset kilometrów długości. Spacer po licznych ścieżkach w cieniu ogromnego lodowca Perito Moreno. Dla chętnych rejs statkiem u podnóża lodowca (ok. 25 $).

13-14 DZIEŃ – El Chaltén
Wyjazd  do El Chaltén (ok. 50 $). Miasto istnieje dopiero od kilku dekad. Jest to świetna baza wypadowa w najwyższe góry. Trekking do wyboru: do Laguna Torre (ok. 3 godz. w jedną stronę) z widokiem na Cerro Torre lub trekking do Laguna Los Tres (ok. 5 godz. w jedną stronę) z przepięknym widokiem na Cerro Fitz Roy (3.375 m n.p.m). Powrót do El Calafate.

15 DZIEŃ – Puerto Natales (Chile)
Przejazd do Puerto Natales po stronie chilijskiej (ok. 6 godz.). Odpoczynek, spacer po mieście, nad brzeg jeziora. Zakupy przed trekkingiem w parku Torres del Paine. Nocleg.

16-18 DZIEŃ – Torres del Paine
Wycieczka do Parku Narodowego Torres del Paine (ok. 175 $). W parku występują liczne lodowce i kolorowe jeziora, a także monumentalne formacje skalne. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, m. in. guanako, nandu, flamingi i kondory. Podróż autobusem turystycznym do punktów widokowych. Rejs promem. Trekking do czoła Lodowca Grey i spacer po malowniczej okolicy. Nocleg w schronisku na terenie parku. Drugiego dnia możliwość kilkugodzinnego trekkingu pod słynne wieże Paine. Powrót do Puerto Natales.

19 DZIEŃ – Punta Arenas
Poranny wyjazd do Punta Arenas. Zakwaterowanie. W pobliżu miasta znajduje się liczna kolonia pingwinów Magellana. Dla chętnych wyjazd na obserwację pingwinów (ok. 40 $). Po drodze możliwość obserwowania lokalnej fauny: guanako, strusie nandu, kondory. Spacer po mieście. Wizyta na cmentarzu, pełnym lokalnej egzotyki. Nocleg w Punta Arenas.

20 DZIEŃ – Ushuaia (Argentyna)
Wcześnie rano wyjazd autobusem rejsowym do Ushuaia (10-12 godz.). Przeprawiamy się przez Kanał Magellana i dojeżdżamy do miejscowości Ushuaia – stolicy argentyńskiej Ziemi Ognistej, która była krainą Indian Yahgan. Zakwaterowanie i kolacja w jednej z restauracji z owocami morza (np. olbrzymi krab królewski). Nocleg w hostelu.

21 DZIEŃ – Ushuaia
Fakultatywnie rejs po Kanale Beagle (ok. 80 $), wokół wysp Archipelagu Bridges, latarni morskiej Les Eclaireurs i skał pośrodku Kanału, które wraz z zamykającymi go łańcuchami górskimi tworzą przejście między Oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Podczas rejsu można obserwować słonie morskie, kormorany i pingwiny.

22 DZIEŃ – Ushuaia
Wycieczka do Parku Narodowego Ziemi Ognistej (ok. 50 $). Spacer w otoczeniu  południowych lasów. Poznawanie lokalnej przyrody – liczne jeziora, zatoki. Odpoczynek nad Zieloną Zatoką i kolorowym jeziorem Roca. Popołudniowy powrót do Ushuaia. Obiadokolacja. Popołudniowy wylot do Buenos Aires. Nocleg w hostelu.

23 DZIEŃ – Buenos Aires
Buenos Aires to jedno z największych miast Ameryki Południowej, a zarazem jeden z największych portów świata. Wizyta w starej kolonialnej części miasta: San Telmo – artystyczna dzielnica pełna starych antykwariatów, gdzie odbywają się pokazy tango; Plaza de Mayo – „serce kraju” – świętowano na nim wiele wydarzeń i organizowano wiele protestów; widok na Casa Rosada – różową siedzibę rządu; Katedra. Czas wolny. Dla chętnych kolacja w San Telmo, w restauracji z carne asado (grillowaną baraniną lub wołowiną), pysznym winem i tangiem.

24 DZIEŃ – Buenos Aires
Po śniadaniu zwiedzanie kolorowej dzielnicy artystów – La Boca. Ta słynna portowa dzielnica zawdzięcza swój koloryt inspiracjom malarza Benito Quinquela. Spacer po okolicy oraz po słynnej ulicy El Caminito. Następnie najsłynniejsza nekropolia w Ameryce Południowej – Recoleta, z grobowcami w formie pałaców, miejsce spoczynku argentyńskiej elity (m.in. Evity Peron). Czas wolny. Zakupy.

25 DZIEŃ
Wylot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

 

Wodospady Iguazú – 4 dni

Koszt: ok. 300-350 $ (w tym przejazdem autobusem rejsowym)**

1 DZIEŃ
Wyjazd z Buenos Aires do Puerto Iguazu autobusem rejsowym (16-18 godz).

2 DZIEŃ – Puerto Iguazu
Wczesnym rankiem przyjazd do Puerto Iguazu. Zwiedzanie argentyńskiej strony wodospadów m.in. największego zwanego Gardzielą Diabła (ok. 30 $). Wodospady Iguazu tworzy 275 wodospadów ciągnących na obszarze 2,7 km. Dwie trzecie wodospadów znajduje się w Argentynie. Wodospady są wpisane na listę UNESCO. Spacer licznymi ścieżkami spacerowymi. Krótki rejs na wyspę San Martín. Dla chętnych możliwość podpłynięcia łodzią pod największe wodospady (ok. 20 $).

3 DZIEŃ – Brazylia
Przekroczenie granicy z Brazylią. Zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów (ok. 30 $). Imponujący widok na Gardziel Diabła i inne wodospady. Wieczorny wyjazd do Buenos Aires.

4 DZIEŃ
Przyjazd do Buenos Aires.

**Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczby uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.)

CHILE, ARGENTYNA: Patagonia

ARGENTYNA I CHILE, PARAGWAJ, URUGWAJ

ARGENTYNA i CHILE (cz. północna), PARAGWAJ, URUGWAJ – Aconcagua, Atacama, Wodospady Iguazu – 28 dni


Zapraszamy w podróż po północnych rejonach Chile i Argentyny oraz do Urugwaju i Paragwaju. Podróżujemy od Atlantyku do Oceanu Spokojnego, przez kolorowe Andy, wielkie argentyńskie równiny, pustynie, dżungle i kolorowe latynoskie miasta. Czeka nas na nas wiele ciekawych miejsc:

Pustynia Atacama – położona u podnóża Andów, pełna kolorowych jezior, fantazyjnych formacji skalnych i majestatycznych szczytów wulkanów.

Najpiękniejsze wodospady świata – Iguazu, położone pośrodku dżungli. Odwiedzimy część brazylijską i argentyńską wodospadów.

Kolorowe Andy północnej części Argentyny, równie ciekawe jak Patagonia, a jednocześnie dużo mniej turystyczne.

Mało znane kraje Ameryki Południowej – Paragwaj i Urugwaj, pełne przyjaznych i gościnnych ludzi.

Trekking u podnóża najwyższej góry obu Ameryk – Aconcagua.

Kolorowe miasta Argentyny i Chile: Buenos Aires, Santiago de Chile, Valparaiso, Mendoza, Asuncion, Colonia de Sacrameto.

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Buenos Aires, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Buenos Aires
Poranny przylot do stolicy Argentyny. Buenos Aires to jedno z największych miast Ameryki Południowej i zarazem jeden z największych portów świata. Zakwaterowanie i zwiedzanie. Wizyta w starej, kolonialnej części miasta: San Telmo – artystyczna dzielnica, gdzie odbywają się pokazy tango, pełna starych antykwariatów; Plaza de Mayo – „serce kraju” – świętowano tu wiele wydarzeń i organizowano wiele protestów, widok na Casa Rosada – różową siedzibę rządu; Katedra. Następnie odwiedzimy najsłynniejszą nekropolię w Ameryce Południowej – Recoletę, z grobowcami w formie pałaców, miejsce spoczynku argentyńskiej elity (m.in. Evity Peron). Dla chętnych kolacja w San Telmo, w restauracji z carne asado (grillowaną baraniną lub wołowiną), winami i tangiem. Nocleg w hostelu w Buenos Aires.

3 DZIEŃ – Colonia del Sacramento (Urugwaj)
Wycieczka promem przez Rio de la Plata do Colonia del Sacramento w Urugwaju. Zwiedzanie spokojnej, portugalskiej Colonii z białą latarnią morską i starym układem brukowanych ulic. Jedyny w Urugwaju obiekt wpisany na listę UNESCO. Powrót na nocleg do Buenos Aires.

4 DZIEŃ – Buenos Aires (Argentyna)
Poranne zwiedzanie kolorowej dzielnicy artystów – La Boca. Spacer słynną ulicą Caminito i po okolicy. Popołudniowy wyjazd do Mendozy.

5 DZIEŃ – Mendoza
Spacer po zielonej Mendozie. Udajemy się po zezwolenia na trekking pod Aconcaguę (koszt ok. 100 USD) Przejazd do Puente del Inca, w prowincji Mendoza, bazy wypadowej na Aconcaguę, najwyższy szczyt obu Ameryk. Zakwaterowanie w hostelu lub schronisku górskim. Nocleg w Puente del Inca.

6-8 DZIEŃ – trekking
3-dniowy trekking do baz pod Aconcaguą, Plaza Confluencia – 3.500 m n.p.m. (zezwolenie na trekking ok 100 USD). Po drodze bajeczne widoki na Aconcaguę. Noclegi w namiotach bazowych (w bazie jest zaplecze sanitarne), możliwość zakupu ciepłych posiłków (wycieczka z lekkimi plecakami, możliwość zostawienia rzeczy w Puente del Inca).

Szczegółowy plan trekkingu:
DZIEŃ 1 – Puente del Inca  – Confluencia Base Camp (3.500 m n.p.m.). Po załatwieniu permitów zaczynamy naszą wędrówkę przez Dolinę Horcones, aż do bazy Confluencia Superior. Nocleg w bazie.
DZIEŃ 2 – Confluencia Base Camp – Plaza Francia (4.200 m n.p.m) – Confluencia.  Nasz trekking do południowej ściany szczytu zaczniemy wcześnie rano. Czas przejścia to 4-6 godzin. Wędrujemy bez obciążenia. Nasze bagaże pozostają w bazie Confluencia, gdzie wracamy na nocleg.
DZIEŃ 3 – Powrót do Puente del Inca. Zwiedzanie okolic. Odpoczynek. Nocleg w Puente del Inca.

Dla chętnych nie udających się na trekking oferujemy szereg innych aktywności:
– 1-dniowa, widokowa wycieczka po Parku Narodowym Aconcagua, Doliną Horcones, szlakiem prowadzącym na szczyt
– zwiedzanie starego cmentarza andynistów, którzy zginęli podczas wspinaczki (są polskie groby)
– wycieczka na granicę chilijską na przełęcz Upsallata do sławnego pomnika Chrystusa Zbawiciela (ok. 10-20 USD)
– zwiedzanie zabytkowej poczty w zagubionym wśród gór Puente del Inca
– wycieczka górska na silnych i wytrzymałych andyjskich mułach (ok. 40 USD dziennie)
– wycieczki piesze starą, zamkniętą już górską linią kolejową.

9 DZIEŃ – Santiago de Chile (Chile)
Poranny wyjazd przez Andy do Santiago de Chile (7–8 godz.). Po drodze mijamy niezapomniane, andyjskie krajobrazy z widokiem na Aconcaguę. Popołudniowy przyjazd do Santiago. Zakwaterowanie i spacer po ulicach starej części miasta. Zakupy i kolacja w wykutej z żelaza hali targowej – Mercado Central (XIX w.). Nocleg w hostelu w Santiago.

10 DZIEŃ – Valparaiso
Wycieczka do Valparaiso, jednego z największych portów Ameryki Południowej. Obecnie to mekka artystów, miasto tysiąca kolorów, zapachów i stylów architektonicznych. Przejażdżki kolejkami gondolowymi, które są tutaj ważnym środkiem transportu. Spacer urokliwymi uliczkami starych dzielnic miasta położonych na wzgórzach, z licznymi punktami widokowymi. Zwiedzanie targowisk z rybami, skorupiakami, przyprawami, owocami oraz zakupy na „pchlim targu” – feria persa. Zwiedzanie: Fontanny Neptuna, łupu wojennego z czasów wojny z Peru, Muzeum Morskiego, placów: Plaza Sotomayor, Victorya, O’Hoggins. Kąpiel w oceanie. Powrót do Santiago. Wieczorem wyjście na piwo i tańce do jednego z lokalnych barów, gdzie bawią się miejscowi. Nocleg w Santiago.

11 DZIEŃ – Santiago de Chile
Zwiedzanie starego centrum Santiago: pałac prezydencki – La Moneda, ostrzelany przez wojska Pinocheta w 1973 r., a potem jego siedziba, Plaza de la Constitucion z pomnikami prezydentów, Altar de la Patria – Ołtarz Ojczyzny (wzniesiony na polecenie Pinocheta), Universidad de Chile, San Francisco, najstarszy kościół stolicy pochodzący z 1628 r., Cerro Santa Lucia – wzgórze, na którym założono miasto, obecnie barokowy labirynt fontann, ścieżek, ogrodów i placów, Plaza de Armas (Plac Broni), gdzie znajduje się Katedra, poczta główna – jedno z centrów kulturalnych miasta.
Fakultatywnie: Wzgórze Cristobal z pięknym widokiem na miasto i sanktuarium Matki Boskiej. Nocleg w Santiago.

12 DZIEŃ – San Pedro
Wyjazd wygodnym autobusem nocnym do San Pedro de Atacama.

13-15 DZIEŃ – Pustynia Atacama
Zakwaterowanie. Spacer po miasteczku. Na zachód słońca udajemy się do Doliny Księżycowej – Valle de la Luna, pełnej „księżycowych” krajobrazów. Nocleg. Wczesnym rankiem następnego dnia wycieczka do gejzerów El Tatio (4.300 m n.p.m., ok. 10-15 USD).

Fakultatywnie:
– wycieczka na Salar de Atacama – pełne solnisk dno starożytnego morza, kąpiel w słonym jeziorze (podobna do kąpieli w Morzu Martwym)
– wycieczka do kolorowych jezior, wysoko w górach (ok. 50 USD)
– wizyta w prekolumbijskiej twierdzy Pukara de Quitor

16 DZIEŃ – Salta (Argentyna)
Całodzienny przejazd do Salty w Argentynie. Przekraczamy zwrotnik koziorożca. Jedziemy szutrową drogą przez górskie przełęcze, mijając kolorowe jeziora. Nocleg w Salcie.

17 DZIEŃ – Purmamarca
Przejazd na północ do wioski Purmamarca, uroczo położonej wśród kolorowych gór. Mieszka tu wielu rodzimych Indian pochodzenia inkaskiego. Nad wioską wznosi się siedmiokolorowa, wielka skała stanowiąca wizytówkę tego miejsca. Spacer po barwnej okolicy. Zakupy na indiańskim markecie. Przejazd na nocleg do Humahuaca.

18 DZIEŃ – Humahuaca
Spacery w przepięknej okolicy położnej wśród kolorowych skał. Po południu wyjazd do Salty. Nocleg w Salcie.

19 DZIEŃ – Tren a las Nubes
Całodzienna wycieczka słynną, zabytkową kolejką „Tren a Las Nubes” przez wysokie Andy (ok. 200 USD). Pociąg pokonuje 434 kilometry w obie strony i podjeżdża 3 tysiące metrów pod górę. Mijamy zmieniające się wraz z wysokością piętra górskiej roślinności. Po drodze czeka nas 29 mostów, 21 tuneli i 13 wiaduktów. Najwyższy punkt to okazały wiadukt La Polvorilla położony na wysokości 4.220 m. Możliwość wycieczki na południe do dolin Valles Calchaquies pełnych ciekawych formacji skalnych (ok. 50-100 USD).

20 DZIEŃ – Salta, Resistencia
Powrót do Salty. Popołudniowy wyjazd do Resistencia, położonego na płaskowyżu Gran Chaco.

21 DZIEŃ – Asuncion (Paragwaj)
Przesiadka na autobus do Asuncion w Paragwaju. Odpoczynek w stolicy. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Asuncion.

22–23 DZIEŃ – Misiones
Przejazd do Encarnacion. Zwiedzanie ruin misji jezuickich (lista UNESCO). Misje zostały zbudowane w XVII wieku, a sto lat później opuszczone. Miejsca te odwiedza niewielu turystów, co pozwala poczuć ich spokój i wyjątkowość. Wieczorem dojeżdżamy do polskiej miejscowości Obera położonej w Argentynie. Nocleg w Obera. Drugiego dnia przejazd do Puerto Iguazu po stronie argentyńskiej.

24 DZIEŃ – Wodospady Iguazu (Argentyna)
Zwiedzanie argentyńskiej strony wodospadów m.in. największego zwanego Gardzielą Diabła (ok. 30 USD). Wodospady Iguazu tworzy 275 wodospadów, które ciągną się na przestrzeni 2,7 km. Dwie trzecie wodospadów znajduje się w Argentynie. Wodospady są wpisane na listę UNESCO. Spacer licznymi ścieżkami spacerowymi. Krótki rejs na wyspę San Martin. Możliwość podpłynięcia łodzią pod największe wodospady (ok. 20 USD). Nocleg w Puerto Iguazu.

25 DZIEŃ – Wodospady Iguazu (Brazylia)
Przekroczenie granicy z Brazylią. Zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów (ok. 30 USD). Imponujący widok na Gardziel Diabła i inne wodospady. Popołudniowy wyjazd do Buenos Aires.

26 DZIEŃ – Buenos Aires (Argentyna)
Poranny przyjazd do  Buenos Aires. Odpoczynek. Zakupy. Kolacja. Nocleg w hostelu.

27-28 DZIEŃ
Powrót do kraju z przesiadkami.

 

ARGENTYNA i CHILE (cz. północna), PARAGWAJ, URUGWAJ