PODRÓŻ NA FILIPINY: rajski archipelag

Uwaga! W cenie dodatkowo 3 przeloty wewnętrzne.

Podróż na Filipiny to wyprawa pod znakiem spotkań z naturą i kulturą. Archipelag Filipin tworzy około 7 tysięcy wysp. Od wieków mieszały się tu tradycje kulturowe licznych narodów świata: malajskich, chińskich, hiszpańskich i amerykańskich. Północna część Filipin jest chrześcijańska, ponieważ najsilniejszy wpływ na kształt kultury filipińskie mieli tutaj Hiszpanie, a w ostatnim wieku również Amerykanie. Natomiast na południu kraju – wyspa Minandao i okolice – panuje Islam. Często jednak możemy znaleźć tu ślady starych kultur i wierzeń kultur plemiennych. Chrześcijaństwo i Islam pełne są dawnych obyczajów, które zostały wchłonięte przez te dwie wielkie religie.

Filipiny to archipelag pełen rajskich, turkusowych plaż i małych zielonych wysepek, często bardzo rzadko odwiedzanych. Każdy może znaleźć jakąś prywatną wyspę dla siebie. To idealne miejsce na odpoczynek i odcięcie się od reszty świata.

Podczas naszej podróży na Filipiny odwiedzimy największą wyspę kraju – Luzon. Zobaczymy dwa niezwykłe wulkany Taal i Pinatubo. Powędrujemy po starożytnych tarasach ryżowych, położonych pośród gór w prowincji ludu Ifugao. Dalej ruszymy do krainy ludu Sagada, który pielęgnuje wiele przedchrześcijańskich tradycji. Zobaczymy olbrzymią aglomerację Manili, jej kolonialną architekturę i niezwykłe cmentarze. Odwiedzimy również mniej turystyczne południe wyspy z majestatycznym wulkanem Mayon.

Kolejną wyspą na naszej trasie będzie Cebu – najstarsza hiszpańska kolonia hiszpańska na Filipinach. Z Cebu popłyniemy na Bohol, gdzie zobaczymy słynne Czekoladowe Wzgórza oraz wyraki – niewielkie ssaki o wielkich oczach, żyjące m. in. w lasach deszczowych Filipin. Na koniec naszej wyprawy będziemy odpoczywać na spokojnym Palawanie, gdzie zobaczymy słynną podziemną rzekę, a także przepiękny Archipelag Bacuit w okolicach El Nido. Czeka nas dużo plażowania, pływania i aktywnego odpoczynku.

1-2 DZIEŃ: przelot do Manili
Wylot z Warszawy do Manili z przesiadkami. Przylot do Manili. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Manili.

3 DZIEŃ: Pinatubo, Baguio
Wcześnie rano jedziemy autobusem pod Wulkan Pinatubo. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo wulkanów na Filipinach. Do miejsca skąd rozpoczyna się trekking dojeżdżamy dżipem. Potem czekają nas dwie godziny trekkingu do malowniczej kaldery. Dalszy przejazd przez górskie okolice do Baguio. Nocleg w Baguio.

4 DZIEŃ: Sagada
Przejazd jedną z najwyżej położonych dróg Filipin do Sagady (ok. 6 godz.). Po drodze podziwiamy krajobrazy gór Luzonu. Po obiedzie udajemy się na spacer do Doliny Echo. Mieszkańcy Sagady są znani ze swoich oryginalnych zwyczajów pogrzebowych: po śmierci drewnianą trumnę wiesza się na ścianie skalnej doliny. Obyczaj ten obecnie praktykuje się jednak bardzo rzadko. W Dolinie Echo zobaczymy kilka takich miejsc, a także jaskinie grobowe. Nocleg w Sagada.

5 DZIEŃ: Sagada, Banaue
Spacer po zielonej okolicy: zobaczymy jaskinię Lumiang, gdzie znajduje się około 500 trumien. Chętni udadzą się na eksplorowanie jaskini Samaguing (ok. 10 USD), pełną olbrzymich stalaktytów i stalagmitów (Uwaga: w niektórych momentach, w jaskini trzeba używać lin do wspinaczki). Poobiedni przejazd do Banaue. Po drodze odwiedzimy bardzo ciekawe muzeum w Bontocu, poświęcone rodzimym ludom Luzonu. Nocleg w Banaue.

6-8 DZIEŃ: okolice Batad
Trzydniowy pobyt w okolicach Banaue w prowincji Ifuago. Okolica słynie z imponujących tarasów ryżowych, położonych na wysokości 1500 metrów i nawadnianych misternie skonstruowanymi systemami irygacyjnymi. Wiek tarasów szacuje się na około 2000 lat (UNESCO). Udamy się na trzydniowy trekking w okolicach Batad. Odwiedzimy liczne punkty widokowe i będziemy kąpać się w wodospadzie. Noclegi w Batad. Wieczorem trzeciego dnia wyjazd nocnym autobusem do Manili.

9 DZIEŃ: Manila
Zwiedzanie Manili: część kolonialna – wewnątrz Intramuros zobaczymy Fort Santiago, katedrę, kościół Św. Augustyna (UNESCO). Odwiedzimy cmentarz północny, którego zabudowa grobowa, przypominająca miasto, jest zamieszkała przez kilka tysięcy ludzi. Na cmentarzu są nawet sklepy i restauracje. Odwiedzimy również chińską dzielnicę oraz chiński cmentarz. Wieczorem udamy się do jednej z knajp w dzielnicy Malate. Na kolację owoce morza. Nocleg w Manili.

10 DZIEŃ: wulkan Taal
Rano udamy się na wycieczkę do Wulkanu Taal. Jest to jeden z najniżej położonych i najaktywniejszych wulkanów świata. Wewnątrz olbrzymiej, pradawnej kaldery znajduje się jezioro, z którego wyrasta stożek wulkaniczny, a wewnątrz stożka znajduje się kolejne jezioro. Dopłyniemy łodzią do wewnętrznej części wulkanu, a potem udamy się na trekking do kaldery, skąd można podziwiać wewnętrzny wulkan. Powrót do Manili. Wieczorny wyjazd nocnym autobusem na południe wyspy Luzon do Legazpi.

11 DZIEŃ: Legazpi, wulkan Mayon
Poranny przyjazd do Legazpi położonego w pobliżu słynnego wulkanu Mayon (2462 m n.p.m.), górującego nad całą okolicą. Odwiedzimy ruiny kościołów Daraga i Cagsawa, zniszczonych przez wybuch wulkanu w 1814 roku. Pospacerujemy w okolicach wulkanu. Południowy Luzon to prawie zupełnie pozbawiona turystów część Filipin. Nocleg w Legazpi.

12 DZIEŃ: Cebu
Przelot na wyspę Cebu. To tutaj powstała pierwsza kolonia hiszpańska na Filipinach. Krótkie zwiedzanie miasta: Fort San Pedro, Katedra, Bazylika Dzieciątka Jezus, Krzyż Magellana. Po południu płyniemy na wyspę Bohol (ok. 2 godz.). Nocleg na wyspie.

13-14 DZIEŃ: Bohol
Dwudniowy pobyt na wyspie Bohol. Zobaczymy słynne Czekoladowe Wzgórza. Odwiedzimy sanktuarium niesamowitych wyraków. Te niewielkie, drapieżne ssaki o wielkich oczach żyją m. in. w lasach deszczowych Filipin. Będzie też czas na plażowanie, odpoczynek i dalsze zwiedzanie wyspy.

15 DZIEŃ: Cebu, Palawan
Płyniemy na wyspę Cebu, skąd lecimy do miasteczka Puerto Princessa położonego na wyspie Palawan. Przejazd na plaże w Sabang. Wyspa Palawan to kwintesencja tropikalnego raju, pełna małych urokliwych wysepek, turkusowych plaż ukrytych pomiędzy krasowymi skałami. Nocleg w Sabang.

16 DZIEŃ: Sabang, jaskina
Dziś popłyniemy najdłuższą podziemną rzeką na świecie (UNESCO, ok. 25 USD). W trakcie rejsu łodziami będziemy podziwiać niezwykłe formacje skalne i tysiące nietoperzy. Powrót do Sabangu przez dżunglę. Popołudniowe plażowanie i odpoczynek. Nocleg w Sabang.

17 DZIEŃ: El Nido
Jedziemy do El Nido położonego na północy Palawanu. El Nido słynie z niezwykłych krajobrazów, olbrzymich ostańców skalnych wyrastających z wody na kilkaset metrów. Na kolację pyszne owoce morza na nocnym markecie. Nocleg w El Nido.

18-19 DZIEŃ: El Nido, Archipelag Bacuit
Do wyboru wycieczki po archipelagu Bacuit (ok. 15-25 USD). Pływanie z maską, odpoczynek na przepięknych plażach ukrytych wśród stromych skał. Podczas każdej z wycieczek mamy szansę zobaczyć inną cześć archipelagu, inne ukryte plaże i laguny. Noclegi w El Nido.

20 DZIEŃ: Puerto Princessa
Powrót do miasteczka Puerto Princessa. Nocleg w Puerto Princessa.

21 DZIEŃ: Manila
Przelot do Manili. Dalsze zwiedzanie miasta, odpoczynek, zakupy. Wieczorem impreza pożegnalna. Nocleg w Manili.

22-23 DZIEŃ
Powrót do Polski z przesiadkami.

INDIE: od Waranasi do Bombaju

Indie to kraj niezwykły, pełen kontrastów, rozmaitych kultur i niezwykłej przyrody. Indie można poznawać przez lata, a i tak nadal będą zaskakiwać. Indie to ulice tętniące życiem, pełne kolorów, ludzi, zapachów i wydarzeń. Pierwszy kontakt z otoczeniem sprawia, że serce bije mocniej. Czeka nas wiele wrażeń, wystarczy że damy się pochłonąć tej rozmaitości. Program Indie… został stworzony dla osób, które  pierwszy raz odwiedzają Indie. Jego założeniem jest poznanie zróżnicowanej rzeczywistości, od spokojnej wsi po olbrzymie metropolie.

Przyjeżdżamy do Delhi (stolica) i spacerujemy gwarnymi ulicami. Udamy się na przejażdżkę motorikszami, odwiedzimy olbrzymi meczet Jamia Masjit oraz Czerwony Fort – wybudowane przez Shahdżahana, twórcę Tadź Mahal. Z Delhi jedziemy do najświętszego miasta świata – Waranasi, poświęconego długowłosemu bogu Śiwie. Każdego dnia przybywają tam tysiące pielgrzymów. Na olbrzymich schodach ofiarnych – ghatach spotkamy wielu świętych mężów i zobaczymy płonące stosy pogrzebowe. Indie słyną z panteonu niezliczonych bóstw, niektórzy uważają, że jest ich milion…

Eksplorując Indie dalej z Waranasi pojedziemy do Khajuraho. Ta mała dziś wioska była kiedyś stolicą wielkiego królestwa. Znajduje się tam wiele świątyń zdobionych misternymi rzeźbami, często o charakterze erotycznym. Kolejne miejsce to spokojna Orchha z równie piękną architekturą. Wreszcie, Indie to Taj Mahal w Agrze. To olbrzymie mauzoleum wbudował dla swojej żony- Mumtaz Mahal – po jej śmierci cesarz Shahdżahan. Z Agry jedziemy do Sanchi – najstarszego ośrodka buddyjskiego na świecie, gdzie wznoszą się wielkie buddyjskie stupy. Zwiedzimy imponujące skalne świątynie Ellory i Ajanty wyrzeźbione w jednym kawałku skały. Na koniec poznamy Indie od strony jednej z największych metropolii świata – legendarnego Bombaju.

1 DZIEŃ – przelot: Polska – Indie
Przelot z Warszawy do Delhi, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Delhi
Przylot do Delhi, przejazd do hotelu w dzielnicy Pahar Ganj, zakwaterowanie, wypoczynek. Zwiedzanie starego Delhi: Czerwony Fort (ok. 6 USD) i Jamia Masjit – wielkiego Meczetu (te monumentalne budowle są dziełami słynnego Szahdżahana – budowniczego Tadź Mahal), świątynia dżinijska z ptasim szpitalem. Obiad w świątyni Sikhijskiej. Zapoznanie się z kuchnią indyjską. Nocleg w Delhi.

3 DZIEŃ – Delhi
Poranne zwiedzanie nowego Delhi: India Gate (42-metrowy łuk triumfalny), spacer Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu, Dźantar Mantar (ok. 2 USD) – obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, jedno z 4 dobrze zachowanych w Indiach, znajdują się tu zegary słoneczne i inne ciekawe budowle służące do obserwacji ciał niebieskich. Nocleg w Delhi.

4 DZIEŃ – Agra
Wcześnie rano wyjazd pociągiem do Agry (ok. 4 godzin).
Zwiedzanie: Tadź Mahal (ok. 20 USD) – jeden z cudów świata, mauzoleum z białego marmuru wybudowane w XVII wieku przez Szahdżahana dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal, aby zapewnić jej wejście do nieba, Czerwony Fort – zespół pałacowy nad rzeką Jamuną z czasów mogolskich, ogrodzony potężnymi murami z czerwonego piaskowca, który ostatecznie stał się więzieniem budowniczego Tadź Mahalu. Nocleg w Agrze.

5 DZIEŃ – Fatehpur Sikri
Wycieczka do Fatehpur Sikri – stolicy imperium mogolskiego z czasów cesarza Akbara. Zwiedzanie ruin starego miasta, pięknie zdobionych pałaców z piaskowca (ok. 6 USD), olbrzymiego meczetu z wysoką na 54 metry Buland Bhawan – Bramą Zwycięstwa, pomyślanego jako replika meczetu w Mekce. Powrót do Agry. Przejazd na stację kolejową i wyjazd pociągiem sypialnym drugiej klasy (sleeper class) do Waranasi.

6 DZIEŃ – Waranasi
Poranny przyjazd do Waranasi – miasta boga Śiwy, nad świętą rzeką Ganges. Zakwaterowanie w hotelu w centrum starego miasta, pełnego krętych uliczek i zaułków, w pobliżu ghatów – świętych schodów nad brzegiem rzeki. Z hotelu rozpościera się przepiękny widok na Ganges i miasto. Wycieczka łodzią do Fortu Ram Nagar (XVII w.), znajdującego się po drugiej stronie rzeki. W drodze powrotnej odwiedzimy czerwoną Świątynię Durgi (krwawe wcielenie bogini), Świątynię Hanumana – boga małpy (uwaga na małpy podkradające jedzenie!). Nocleg w Waranasi.

7 DZIEŃ – Waranasi
Spacer pełnym życia brzegiem Gangesu. Zobaczymy Złotą Świątynie Vishwanathy – wcielenie boga Śiwy oraz meczet wielkiego mogoła Aurangzeba – Alamgir. Wycieczka do Sarnath – tutaj Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie – miejsce to upamiętnia olbrzymia stupa Dhamekh (wstęp ok. 4 USD), odwiedzimy główną świątynię, świątynię dżinijską, liczne klasztory, wybudowane podobnie jak w Bodhgaya przez kraje buddyjskie: klasztor birmański, tajski, japoński, chiński, muzeum archeologiczne ze słynną kolumną Aśoki.
Wieczorem: wyjście na obrzędy „pudźa” nad Gangesem oraz spacer na Manikarnika Ghat – największy ghat kremacyjny, gdzie spala się kilkaset ciał dziennie. Zakupy: sklepy z kolorowymi jedwabiami i licznymi pamiątkami. Nocleg w Waranasi.

8 DZIEŃ – Waranasi
Wycieczka łodzią, o wschodzie słońca, wzdłuż ghatów. Obserwujemy miasto budzące się do życia: Hindusów odprawiających poranne rytuały, modlących się i obmywających w rzece. Dalsze zwiedzanie Waranasi. Nocny przejazd do Satny.

9 DZIEŃ – Kajuraho
Dalszy przejazd do Kajuraho – stolicy Królestwa Ćandeli, które dziś jest maleńką wioską. Z odległych czasów (IX/X w.) pozostało wiele olbrzymich świątyń. Zwiedzanie zachodniej i wschodniej grupy świątyń, niektóre z rzeźb na fasadach przedstawiają słynne sceny erotyczne. Wycieczka rowerowa do starej części Khajuraho, gdzie znajduje się wiele świątyń dżinijskich. Nocleg w Kajuraho.

10 DZIEŃ – Panna
Wycieczka do Parku Narodowego Panna (ok. 20 USD), gdzie możemy obserwować m.in. jelenie sambar, antylopy, langury, krokodyle, a przy odrobinie szczęścia nawet tygrysy. Popołudniowy przejazd do Orchha. Wieczorny spacer po zabytkowym mieście. Nocleg.

11 DZIEŃ – Orchha
Zwiedzanie uroczego miasteczka Orchha: pałac Jahangiri, z którego roztacza się malowniczy widok na okolicę, pałac książęcy Raja Mahal z pięknymi freskami przedstawiającymi sceny z polowań oraz świątynia Lakshmi Narajan. Przejzd do Sanchi (około 300 km). Nocleg w Sanchi.

12 DZIEŃ – Sanchi
Sanchi to  jedno z najważniejszych buddyjskich stanowisk archeologicznych na świecie. Pierwsze stupy wzniósł tutaj w III w.p.n.e. wielki cesarz Aśoka, który po przejściu na buddyzm stał się jego gorliwym wyznawcą. Zwiedzanie miasteczka (ok. 6 USD): Wielka Stupa wybudowana przez Aśokę,  liczne stupy i świątynie z czasów Aśoki, muzeum archeologiczne (do środka Wiekiej Stupy prowadzą cztery rzeźbione bramy zaliczane do najwspanialszych zabytków sztuki buddyjskiej w Indiach). Nocleg.

13 DZIEŃ – Bhopal
Poranny przejazd do spokojnego Bhopalu. Krótkie zwiedzanie miasta: meczet Tal-ul-Masjit – jeden z  największych i najpiękniejszych meczetów w Indiach, pochodzący z czasów mogolskich. Przejazd do Bhimbetka, gdzie znajduje się kilka tysięcy niegdyś zamieszkałych jaskiń. Ściany ponad połowy z nich pokrywają malowidła ze scenami z życia ich mieszkańców. Najstarsze mają około 12 tysięcy lat. Powrót do Bhopal. Nocny wyjazd pociągiem do Aurangabadu.

14 DZIEŃ – Aurangabad, Ellora
Przyjazd do Aurangabadu. Wycieczka do Ellory, gdzie znajdują się 34 świątynie skalne trzech indyjskich religii: buddyzmu, dżinizmu i hinduizmu, powstałe pomiędzy VII a XI w.n.e. Najwspanialsza z z nich to Kajlasanatha – olbrzymia, pełna detali architektonicznych budowla wykuta w skalnym zboczu. Po drodze odwiedzimy grób cesarza Aurangzeba oraz fort w Daulatabadzie. Nocleg w Aurangabadzie.

15 DZIEŃ – Ajanta
Wycieczka do Ajanty (UNESCO, wstęp ok. 5 USD). Ajanta to olbrzymi kompleks świątynnych jaskiń wykutych w zboczu skalnym powyżej koryta rzeki. Świątynie powstawały od II w.p.n.e. do IX w.n.e. Dzięki izolacji zachowało się wiele malowideł ściennych oraz imponujących rzeźb, uchodzących za najważniejsze dzieła sztuki buddyjskiej w Indiach. Wieczorny wyjazd nocnym pociągiem do Bombaju.

16 DZIEŃ – Bombaj
Poranny przyjazd do Bombaju, jednego z największych miast świata (ponad 20 mln mieszkańców). Zakwaterowanie na Colabie, starej dzielnicy miasta w pobliżu słynnego hotelu Tadź Mahal i Bramy Indii. Wycieczka na wyspę Elephantę (UNESCO). Na wyspie znajdują się wydrążone w skałach świątynie hinduistyczne m.in. z olbrzymim posągiem trójgłowego bóstwa stwórcy – Brahmy. Wieczorny spacer po kolonialnym Bombaju. Odpoczynek. Wyjście do kina lub na imprezę. Nocleg.

17 DZIEŃ – Bombaj
Zwiedzanie wiktoriańskiej części miasta: katedra Św. Tomasza, Fontanna Flory, Uniwersytet, Victoria  Terminus – wiktoriański dworzec osobowy, wieża zegarowa, spacery po plaży Chowpatta i nadmorską promenadą. Fakultatywne wycieczki do dalszych części miasta. Zakupy. Odpoczynek.

18 DZIEŃ – przelot: Indie – Polska 
Powrót do Polski.

INDIE z jogą i ajurwedą

INDIE – zwiedzanie, masaże i zabiegi ajurwedyjskie, Joga Klasyczna i Joga Twarzy*

*autorka programu: Ewa Kucińska (kontakt: ewakuc1@wp.pl)

Indie z jogą i ajurwedą to 15-dniowa podróż przez najbardziej zielone, tropikalne obszary Indii południowych, aż do położonej nad oceanem Varkali, królestwa ajurwedy i jogi. W tym pięknym miejscu oddamy się celebracji chwili i wypoczynkowi. Celem wyjazdu jest podróż w głąb siebie, pozbycie się stresów oraz nagromadzonych w ciele napięć, a także zadbanie o zdrowie i witalność. Temu właśnie będą służyły masaże ajurwedyjskie oraz codzienna praktyka jogi. Zadbamy też o pielęgnację urody podczas sesji jogi twarzy, gdzie nauczymy się jak zdrowo i naturalnie dbać o skórę, i ćwiczyć mięśnie twarzy tak, aby wyglądać pięknie w każdym wieku.

Relaksacji służyć będzie nadmorska okolica w jakiej odbywać się będą zabiegi. Bliskość oceanu, szum fal, piękne widoki, wspaniałe wschody i zachody słońca, a także bogata kuchnia keralska umilą nasz pobyt w Varkali.

Indie z jogą i ajurwedą to podróż, podczas której zaznamy intensywnych smaków, zapachów i kolorów. Odwiedzimy ogrody przypraw, plantacje herbaty i kawy. Będziemy kosztować świeżo zerwanego pieprzu i goździków, aromatycznego kardamonu i młodych kokosów. Zasmakujemy we wspaniałej kuchni keralskiej, w tym łowionych prosto z oceanu tuńczyków i barakud.

Wrażeń dostarczy nam również obcowanie z przyrodą w największym w Indiach południowych Parku Narodowym Peryiar, gdzie będziemy mieli okazję obserwować z pokładu statku dziko żyjące zwierzęta. Podczas całodniowego rejsu przez system kanałów „Backwaters” zwany Wenecją Wschodu, zanurzymy się w tropikalnej roślinności.

1 DZIEŃ – Polska – Indie
Wylot z Warszawy do Koczin z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych i w Bombaju.

2 DZIEŃ – Koczin
Rankiem przylot do Koczin. Zakwaterowanie w turystycznej części miasta – Fort Koczin. Po południu zwiedzanie miasta o bogatej kolonialnej historii, które znane jest również jako indyjska stolica przypraw. Spacer po spokojnym starym mieście pełnym kolonialnej zabudowy. Zwiedzanie: kościół Św. Franciszka, Bazylika Świętego Krzyża, dzielnica żydowska, wizyta w suszarni imbiru i składowniach przypraw. Spacer wzdłuż wybrzeża, gdzie możemy zobaczyć „chińskie sieci rybackie” – olbrzymie drewniane konstrukcje do połowu ryb. Dla chętnych wyjście na Kathakali – tradycyjny teatr Kerali. Nocleg w Koczin.

3 DZIEŃ – Koczin, Kumily
Po śniadaniu przejazd do położonego wśród gór Kardamonowych miasteczka Kumily. Zakwaterowanie. Zwiedzanie miasta. Wieczorem dla chętnych spotkanie z kulturą południowych Indii – pokaz tradycyjnych sztuk walki Martial Art (ok. 5 $). Wieczorem impreza integracyjna. Nocleg w Kumily.

4 DZIEŃ – Kumily
Poranne wyjście do rezerwatu tygrysów Peryiar (ok. 10-15 $) – trekking po dżungli oraz rejs statkiem po jeziorze. Możliwość obserwacji zwierząt m. in. dziko żyjących bizonów, słoni i małp. Wieczorem wspólna obiadokolacja. Nocleg w Kumily.

5 DZIEŃ – Kumily
Wycieczka dżipami po okolicy (ok. 10 $). Przejazd przez pola herbaciane, odwiedziny pokolonialnej fabryki herbaty, zwiedzanie z przewodnikiem ogrodu przypraw, w którym uprawia się m. in. kardamon, kurkumę, cynamon, wanilię, kawę oraz wiele roślin leczniczych. Możliwość zakupu świeżych przypraw, herbaty, kawy i olejków. Powrót na nocleg do Kumily.

6 DZIEŃ – Kumily, Allepy
Po śniadaniu przejazd lokalnym autobusem przez góry do Allepy – miejscowości słynnej z malowniczych kanałów wodnych, po których pływają słynne łodzie „backwaters”. Zakwaterowanie i wyjście na kolację do lokalnej restauracji. Nocleg w Allepy.

7 DZIEŃ – Allepy, Varkala
Całodniowy rejs promem po „backwaters”- systemie jezior i kanałów tworzącym najdłuższą drogę wodną w południowych Indiach. Obserwowanie życia w okolicznych przybrzeżnych wioskach. Dopływamy do Kollam. Następnie przejazd pociągiem do Varkali. Zakwaterowanie i nocleg w Varkali.

8 DZIEŃ – Varkala
Po śniadaniu, spotkanie z lekarzem ajurwedyjskim w ośrodku leczniczym Ayursoul, który przedstawi zalecane propozycje masażów i zabiegów pielęgancyjno-leczniczych:
– dobór zabiegów, w zależności od preferencji i potrzeb, w oparciu o diagnozę ajurwedyjską (podstawą diagnozy jest wywiad, kwestionariusz i badanie pulsu oraz analiza ewentualnych badań zabranych ze sobą)
– ustalenie harmonogramu na najbliższy tydzień
– wykład na temat Ajurwedy jako najstarszej metody zachowania zdrowia i pielęgnacji urody
Po wykładzie wyjście na plażę w Varkali. Po południu zabieg ajurwedyjski oraz pierwsza sesja jogi klasycznej. Wieczorem spacer o zachodzie słońca po plaży, a potem wspólna kolacja w jednej z restauracji na klifie, z widokiem na morze (w menu można znaleźć m in. grillowane ryby – merliny, barakudy oraz kalmary i krewetki.

9-14 DZIEŃ – Varkala
Po śniadaniu stały program realizowany każdego dnia według wcześniej ustalonego harmonogramu. Program obejmuje łącznie:
– 6 dwugodzinnych zabiegów ajurwedyjskich: masaże olejami lub zabiegi ziołowe
– 6 sesji jogi klasycznej (poziom zajęć dostosowany do możliwości uczestników)
– 5 sesji jogi twarzy metodą Yogattractive
Pomiędzy zabiegami przerwa na plażowanie i posiłki w nadmorskich restauracjach.

W czasie wolnym dla chętnych:
– zwiedzanie pobliskiej świątyni Janardanaswamy Temple poświęconej bogowi Wisznu sprzed 2000 lat (w marcu i kwietniu odbywa się miesiącach marzec-kwiecień odbywa się duży festiwal we świątynni)
– 2-godzinny rejs czółnami po malowniczo położonych kanałach wśród gajów palmowych i stawów hodowlanych, gdzie hoduje się krewetki (ok. 10 USD)
– pływanie kajakami po zatoce (ok. 10 USD)
– spacer brzegiem morza do wioski rybackiej i Aquarium
– obserwacja rytuałów religijnych tzw. Puja, które odbywają się wczesnym rankiem na plaży
–  paragliding (ok. 50 USD: 15-20 min.)
– przejazd samochodami do Kanyakumari (ok. 35 USD), najdalszego punku subkontynentu indyjskiego, gdzie spotykają się wody Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego oraz Zatoki Bengalskiej, miasteczko jest ważnym miejscem pielgrzymkowym poświęconym Devi Kanya – inkarnacji małżonki Śiwy, zwiedznie świątyni Devi i przeprawa do sanktuarium słynnego guru Swamiego Vivekanandy, które znajduje się na małej wyspie.

14 DZIEŃ – Varkala, Koczin
Po porannych zabiegach, po południu przejazd pociągiem do Koczin, przeprawa promem do Fort Koczin i zakwaterowanie. Nocleg w Koczin.

15 DZIEŃ – Indie – Polska
Wylot z Koczin do Bombaju, a następnie do Polski z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

AYURWEDA

Ajurweda to najstarszy naturalny system leczniczy, mający 5000 lat, który narodził się właśnie w Kerali, a w 1979 roku został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii.

Słowo Ayus oznacza „życie”, a Veda – „wiedzę”. Ajurweda czyli nauka o życiu, jest starohinduską sztuką leczenia, której celem jest zachowanie pierwotnej równowagi organizmu. Medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią. Zgodnie z zasadami Ayurewdy zabiegi mają na celu przeciwdziałać chorobom i wydłużać nasze życie.

Równowaga w Ajurwedzie dotyczy wszystkich aspektów życia: ciała, ducha i umysłu. Nie jest możliwe osiągnięcie prawdziwego zdrowia ciała, jeśli choruje umysł. Podobnie nie jest możliwe osiągnięcie spokoju umysłu, gdy niedomaga ciało. Równowagę w naszym codziennym życiu zakłóca nasz styl życia, tempo w jakim żyjemy, stres, niedbanie o właściwą dietę i regenerację energii.

Metody ajurwedy można stosować z powodzeniem w leczeniu każdej choroby psychicznej i fizycznej. Doskonałe efekty przynosi zwłaszcza tam, gdzie przyczyną dolegliwości są zaburzenia trawienia oraz przemiany materii.

CENTRUM AYURSOUL

Centrum Ayursoul znajduje się w miasteczku Varkala, tuż nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. To kameralny ośrodek z kilkoma salkami do zabiegów, prowadzony przez wykwalifikowaną kadrą masażystów i lekarzy. Zabiegi odbywają się indywidualnie, w oddzielnych salach, zwykle na specjalnym łóżku w pozycji leżącej. Na nagie ciało (poza bielizną) nakładane są i wmasowywane oleje oraz zioła, czasem mleko kokosowe czy inne naturalne medykamenty. Atmosfera sprzyja relaksacji i odprężeniu.

Zabiegi trwają od godziny do dwóch godzin. Po niektórych zabiegach dodatkowo stosuje się saunę parową, dzięki której skóra lepiej wchłania zastosowane podczas zabiegu oleje. Wszystkie stosowane podczas zabiegów naturalne preparaty są pochodzenia roślinnego i mają właściwości lecznicze. Łącznie w ośrodku wykonuje się 23 rodzaje masażów i zabiegów terapeutycznych, które leczą rozmaite dolegliwości.

Zastosowane masaże i zabiegi pomagają usunąć toksyny z organizmu, poprawiają cyrkulację krwi, działają przeciwbólowo w obszarach kręgosłupa oraz stawów, poprawiają kondycję skóry, działają kojąco na system nerwowy, poprawiają koncentrację i pamięć, korzystnie wpływają na nastrój, siły witalne oraz przeciwdziałają stresowi i bezsenności.
Oprócz zabiegów leczniczych można skorzystać z zabiegów dbających o naszą urodę, które pielęgnują skórę twarzy, oczy, włosy działając przeciwstarzeniowo i witalnie.

W ośrodku Ayursoul, a także w wielu centrach jogi usytuowanych nad brzegiem Oceanu Indyjskiego, odbywa się codziennie praktyka jogi. Ma ona formę ćwiczeń nastawionych na obserwację ciała, oddechu i umysłu w asanach (pozycjach jogi). Takie ćwiczeni sprzyjają pozbywaniu się toksyn z organizmu, regulują pracę narządów wewnętrznych, poprawiają elastyczność, a także działają korzystnie na układ nerwowy. Sesje Jogi razem z masażami ajurwedyjskimi kompleksowo działają na poprawę zdrowia i urody. Więcej informacji na temat ośrodka na stronie: http://www.ayursoulindia.com/

Joga Twarzy metodą YOGATTRACTIVE

Metoda ta pozwala dzięki ćwiczeniom i masażom pozostać piękną w każdym wieku. Poprawia kondycję i gęstość skóry, a także przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Metoda ta została opracowana na podstawie obserwacji rytuałów pielęgnacyjnych kobiet mieszkających głównie w Azji, a następnie przebadana pod kątem naukowym w Instytucie w Cambridge.

Metoda opiera się na synergii dwóch masaży i ćwiczeń. Pierwszy masaż ma na celu rozgrzanie skóry, poprawienie jej ukrwienia, a zarazem odżywienia. Dzięki niemu docieramy również głęboko pod skórę (akupresura), gdzie wytwarzają się naturalne ceramidy.

Ćwiczenia dotyczą wszystkich partii twarzy i szyi. Działają przeciwzmarszczkowo w obszarze czoła, oczu i ust, przeciwdziałają opadaniu tkanki skórnej, tworzeniu się worków pod oczami, bruzdek wokół ust oraz tzw. „chomiczków”. Ujędrniają policzki i skórę oraz poprawiają owal twarzy. Masaż końcowy liftingująco-relaksacyjny ma na celu odprowadzenie toksyn z organizmu oraz relaksację. Sesja Jogi Twarzy odbywa się grupowo. Każda z uczestniczek wykonuje samodzielnie na sobie wszystkie masaże i ćwiczenia. Więcej o metodzie Yogattractive na stronie: http://yogattractive.com/

Dodatkowe zdjęcia i ciekawostki z regionu Kerala: http://www.everystep.pl/2017/04/kerala-nakarm-swoja-dusze-cialo/

Syberia Południowa: Tuwa i Chakasja

Zdjęcia Paweł Włazewicz i Tomasz Tułak

CHINY: Yunnan, Sichuan, Hong Kong i Macau

Zdjęcia Tomek Tułak, Filip Śmigiel i Ewa Gajewska

Ladakh-Mały Tybet

KIRGISTAN – w kraju nomadów

BISZKEK – OSZ – DOLINA ALLAY – ARSLAMBOB – SARY CHELEK – SONG KOL – ISSYK KOL
PODRÓŻ – ZWIEDZANIE – TREKKING

współautor: Łukasz Odzimek

Zapraszamy na wyprawę przez Kirgistan. Pojedziemy do miejsc znanych podróżnikom oraz tam, gdzie inni nie docierają. Kirgistan to dziesiątki dolin pełnych zielonych pastwisk, przez które przepływają niebieskie, a przy tym szerokie rzeki lodowcowe. Mimo, że kraj – wraz z Tadżykistanem – jest oddalony najdalej od otwartych mórz, w nagrodę został obdarzony drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie (po peruwiańskiej Titicace) Issyk Kol. Kirgistan to podróż z wycieczkami na koniach oraz trekkingiem po górach. Doświadczymy też kąpieli w gorących źródłach i górskich jeziorach, poznamy życie kirgiskich nomadów, będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć jazdy ulubionym kirgiskim środkiem transportu jakim jest koń. Zaznamy prawdziwej przygody – nie będzie nudno, gdyż podróżniczych atrakcji jest niezliczona ilość, a Kirgistan potrafi zauroczyć swym pięknem. To wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii. Na naszej trasie będziemy mijać górskie ośnieżone szczyty, skaliste wierchy Tien Szan i Pamiru. Będziemy mieli okazję fotografować wschody i zachody słońca nad kilkoma jeziorami, podziwiać piękne doliny pokryte lasami, a także obserwować życie mieszkańców tego pięknego kraju.

Kirgistan to kraj bezpieczny. Jego powierzchnia to ok. 200 tys. km2, jednak – gdyby wszystkie jego szczyty górskie i wyżyny sprasować, byłby zapewne większy niż Francja i Hiszpania razem wzięte. Ponad 93% powierzchni kraju zajmują góry z lodowcami, jeziorami i strumykami, stanowiące barierę pomiędzy Azją Środkową a Chinami. W Kirgistanie znajduje się najłatwiej dostępny siedmiotysięcznik świata – Szczyt Lenina, zwany Szczytem Awicenny (7134 m n.p.m.), a na wschodzie kraju znajdują się Góry Niebiańskie czyli Tien Szan. Mają on wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, które przyciągają od lat śmiałków na wspinaczkowe wyprawy. Kirgistan to jedna z niewielu podróży, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego pokonamy tak duży obszar górski i zobaczymy tak wiele piękna.

1 DZIEŃ – Polska – Kirgistan
Wylot z Warszawy do Biszkeku, z przesiadką w jednym z portów europejskich.

2 DZIEŃ – Biszkek
Poranny przylot do Biszkeku. Pierwszy kontakt z Kirgistanem, wizyta na bazarach oraz spacer po centrum miasta. Stolica kraju ma przyjemny klimat, a zamieszkuje ją blisko milion mieszkańców – w większości są to Kirgizi, ale znaczy procent ludności to Słowianie, Uzbecy oraz Kazachowie. Zwiedzanie Biszkeku – spacer główną ulicą miasta Ćuj Prospekt, zobaczymy budynek Opery Narodowej, biały dom i pomnik Lenina, odpoczniemy w lokalnej restauracji, gdzie będziemy delektować się lokalną kuchnią: szorpa – zupa z baraniną, manty z baraniną przypominające polskie pierogi, kebeb, szaszłyki i wiele innych. Wizyta na kolorowym markecie pełnym warzyw, owoców, pamiątek, a przede wszystkim ciekawych, lokalnych mieszkańców regionu. Możliwy wyjazd na największy bazar Azji Centralnej – Dordoi gdzie możemy zrobić zakupy, które odbierzemy z hotelu pod koniec podróży.

3 DZIEŃ – Osz i Sary Mogul
Poranny przelot do rejonu pogranicza z Tadżykistanem – miasta Sary Tash oraz Sary Mogul. Przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez dolinę Allay. Trasa prowadzi w kierunku granicy z Chinami oraz Tadżykistanem. Dojazd do Sary Mogul i jeziora Torkolpul, gdzie znajdują się jurty kirgizów. Z tego miejsca, przy bezchmurnym niebie widok na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) jest wyśmienity.

4 DZIEŃ – Sary Mogul i mały trekking
Odpoczynek lub fakultatywny trekking w okolice lodowca pod Pikiem Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Drugi nocleg w kirgiskich jurtach w okolicy Sary Mogul pod Pikiem Lenina lub gdy będzie zła pogoda wyjazd do Sary Tash. Przy dobrej widoczności na dolinę Allay przejazd w kierunku Irkesztan (granicy z Chinami i wzdłuż doliny Allay).

5 DZIEŃ – Osz – Uzgen – Arslambob
Wczesny wyjazd do miasta Osz oraz droga przez Uzgen i Jalalabad do uroczego miasta Arslambob. W Osz zatrzymamy się na lunch. Osz to drugie największe miasto Kirgistanu. Osz jest umiejscowione na legendarnym jedwabnym szlaku. Mimo że to miasto Kirgistanu, znacznie różni się od Biszkeku czy Karakol – mniejsze są wpływy rosyjskie, dużo większe muzułmańskie. W Osz znajduje się jeden z większych bazarów Azji Środkowej. Bazar jest podzielony na strefy w których handluje się poszczególnymi towarami od chleba, owoców, przez dywany, ubrania, po ciągniki i samochody. Około XIII wieku Osz stało się świętym miejscem Islamu. W dalszej części dnia wyruszamy na północ Kirgistanu, zatrzymamy się na kawę w mieście Ozgon. To ważne historycznie miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się jedna ze stolic imperium Karakhanidów (X/XI wiek). Pozostałością po czasach świetności jest mauzoleum i minaret. Ozgon, mimo że jest położony w granicach Kirgistanu, od lat zamieszkiwali głównie Uzbecy. Dziś stanowią blisko 70% mieszkańców. Odwiedzimy bazar, meczet i kawiarenki. Dalszy przejazd przez malownicze tereny oi docieramy do Arslambob.

6 DZIEŃ – Arslambob
Miejscowość Arslambob to jedno z najpiękniejszych miejsc Kirgistanu. W jej okolicach znajduje się największy las orzechowy tej części świata. Wyruszmy na wędrówkę do wodospadu na wysokości 2200 m n.p.m. oraz pół dniowy treking na jeden z okolicznych szczytów. Cała okolica ma wspaniałe widoki na góry. Arslambob zamieszkują głównie Uzbecy.

7 DZIEŃ – Sary Chelek
Wyjazd do rezerwatu przyrody Sary Chelek. To górska idylla jezior, które powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Woda w jeziorze jest słodka i tak przejrzysta, że ​​łatwo można zobaczyć wielobarwne kamienie na dnie jeziora i setki ryb przy brzegu. Wielkie góry zajmują większą część rezerwatu, opierając swoje ośnieżone szczyty na tle nieba.

8 DZIEŃ – Susamir
Przejazd do Susamir. Dla chętnych kąpiel w jeziorze Toktogulskim. Luźny dzień – degustacja kumysu czyli sfermentowanego mleka klaczy, ulubionego napoju Kirgizów.

9 DZIEŃ – KOCHKOR
W mieście Kochkor można zapoznać się z tradycyjnym stylem życia Kirgizów ich kulturą. Wiele mieszkańców Kochkor ma swoje jurty nad jeziorem Song Kol. W końcu maja wraz ze stadami owiec, kóz i koni udają się Oni na wyżej położone pastwiska gdzie spedzają czas do połowy pażdziernika. Na lokalnym bazarze łatwo o zakup szyrdaków, tradycyjnych dywanów o żywych kolorach.

10 DZIEŃ – SONG KOL
Rano wyruszamy w stronę Jeziora Song Kol położonego na wysokości 3.000 m n.p.m. Wjeżdżamy od strony Kochkor, gdzie przez liczne przełęcze docieramy nad brzeg jeziora. Tam będziemy mieszkać w jurcie. Latem zielone łąki i góry wokół jeziora zamieszkują koczownicy hodujący jaki i owce.

11 DZIEŃ – SONG KOL
Relaks nad Song Kol/jazda konna/trekking/. Dla zahartowanych kąpiele w jeziorze. Wizyta w jurtach u pasterzy. Popróbujemy lokalnych przysmaków: kumyzu, kajmaka i świeżego chleba wypiekanego w specjalnym piecu tandori. Spacery po okolicy. Osoby szukające kontaktu z wielkimi otwartymi przestrzeniami i nie naruszoną przyrodą, odnajdą w tej okolicy właśnie to czego szukają – odpoczynek i spacery nad jeziorem. Dla chętnych przejażdżki konne wśród porośniętych stepem gór. Nocleg w jurtach.

12 DZIEŃ – BALAKCZY – ISSYK KOL
Z Song Kol wyjedziemy rano inną trasą bo od malowniczej pełnej serpentyn drogi naryńskiej. Po drodze zapierające dech w piersiach widoki i liczne zjazdowe serpentyny. Dojazd do miejscowości Balakczy i jeziora Issyk Kol. Kąpiele a na wieczór impreza.

13 DZIEŃ – ISSYK KOL
Dzień plażowania nad jeziorem Issyk Kol. Jezioro położone jest na wysokości 1608 m n.p.m., ma 182 km długości i 60 km szerokości, w najgłębszym miejscu sięga ok. 700 m, a jego powierzchnia wynosi 6332 km2. W jego tafli wodnej, odbijają się pokryte śniegiem szczyty Tien-Szan sięgające od 4000 do 5000 m n.p.m. Jezioro zasila aż osiemdziesiąt rzek i potoków, ale nie wypływa z niego żadna. Jest to słone jezioro, którego woda nie zamarza zimą. To dlatego, że do jeziora wpływają wody gorących górskich źródeł, podnosząc w nim znacznie temperaturę. Nawet zimą ujrzymy tutaj stada białych łabędzi pływających wśród pary wodnej. Ponieważ jezioro nigdy nie zamarza nazywa się je Issyk-Kul czyli „Gorące jezioro”.

14 DZIEŃ – BISZKEK
Poranny wyjazd do Biszkeku. Zakupy na centralnym bazarze „Oszki Bazar” oraz najwiekszym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi.

15 DZIEŃ – BISZKEK – WARSZAWA
Powrót w godzinach porannych do Polski.

FILIPINY (fot. Magdalena Nowakowska)

KAZACHSTAN – Podróż przez nieznany kraj (zdjęcia: Łukasz Odzimek)

Góry Pamir – TADŻYKISTAN i KIRGISTAN

GÓRY PAMIR – TADŻYKISTAN I KIRGISKA DOLINA ALLAY – zwiedzanie i trekking

autor: Łukasz Odzimek

Góry Pamir – Tadżykistan i kirgiska dolina Allay to wyprawa o największym ładunku przygody. Propozycja dla osób kochających góry i otwartą przestrzeń. Podczas podróży przez góry Pamir dotrzemy bardzo wysoko i bardzo daleko.

Pokonamy wiele dolin i przełęczy, ujrzymy ośnieżone siedmiotysięczniki, odwiedzimy wioski Pamiru, Wahanu oraz doliny Allay. Będziemy kąpać się w gorących źródłach, górskich jeziorach i zimnych strumykach, których dziesiątki znajdują się na naszej trasie. Poznamy życie kirgiskich nomadów – będziemy spać w jurtach, a także doświadczymy jazdy ulubionym kirgiskim środkiem transportu jakim jest koń. Spotkamy masywne jaki, a jeśli szczęście dopisze, na pograniczu afgańskim także wielbłądy. Zaznamy prawdziwej przygody, gdyż góry Pamir kryją mnóstwo podróżniczych atrakcji. Na pewno nie będzie nudno. To na naszej trasie będzie można zobaczyć siedmiotysięcznik Pik Lenina, zwany także Szczytem Awicenny (7.134 m n.p.m.), a także Niebiańskie Góry zwane Tien-szan.

Góry Pamir – Tadżykistan i kirgiska dolina Allay to podróż dla poszukiwaczy azjatyckich ,,klimatów’’ i folkloru oraz pasjonatów gór. Podczas wyprawy zobaczymy perły Jedwabnego Szlaku – orientalne twierdze i miasta. Poczujemy smak przygody w zagubionych górskich enklawach Azji. To także wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii, ponieważ tereny te są niezwykle różnorodne. Spotkamy ośnieżone białe szczyty, piaskowe góry rejonu Murgab i skaliste wierchy wnętrza Pamiru. Wszystkie te miejsca należą do jednego z najpiękniejszych miejsc świata – górskiego Pamiro-Ałaju i Tien Shan.

Góry Pamir to podróż do serca Azji. Tadżykistan oraz Kirgistan to kraje bezpieczne. Podróż przy góry Pamir jest jedną z niewielu, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego możemy pokonać olbrzymi obszar górski i zobaczyć bardzo wiele.

UWAGA! W przypadku zamknięcia drogi przez dolinę Bartang program będzie realizowany w Wariancie II. Warianty I i II są równie ciekawe. Wariant I obejmuje zwiedzanie doliny Bartang. Wariant II powrót przez Duszanbe.

1 DZIEŃ – Polska – Kirgistan
Wylot do Biszkeku w Kirgistanie, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Biszkek
Przylot do Biszkeku i nocleg. Pierwszy kontakt z Kirgistanem, wizyta na bazarach i spacer po mieście.

3 DZIEŃ – Karakol
Przelot z Biszkeku do Osz. Dalszy przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez dolinę Allay, w kierunku granicy z Tadżykistanem. Przekroczymy przełęcz i zarazem przejście graniczne Kyzyl-Art, położone na wysokości 4.282 m n.p.m. Po drodze podziwiać będziemy góry Pamir – piękne widoki oraz najdłuższy płot świata, czyli granicę dawnego ZSRR z Chinami. Wreszcie dotrzemy do jeziora Karakol, oazy ciszy i spokoju.

4 DZIEŃ – Bartang, Aktash
Po śniadaniu i spacerach nad jeziorem Karakol ruszamy w dalszą drogę w kierunku doliny Bartang, pokonując około stu kilometrowy jej odcinek. Jedziemy przez góry Pamir piękną drogą. Nocleg w jurtach kirgiskich w osadzie Aktash na wysokości około 4000 metrów. Rejon Aktash to jeden z najbardziej odizolowanych rejonów Pamiru. Poznamy tu życie ludzi, do których turyści trafiają niezwykle rzadko.

5 DZIEŃ – Rangkul, Murgab
Przejazd do osady Rangul, gdzie łatwo o spotkanie z wielbłądami. Następnie kontynuujemy podróż w kierunku miasta Murgab. To największe miasto wschodniego tadżyckiego Pamiru, a zarazem najbardziej niedostępne w dawnym ZSRR. Murgab mimo że leży w Tadżykistanie, jest w większości zamieszkały przez Kirgizów. W czasach  Breżniewa w okolicach miasta Murgab, sowieccy naukowcy prowadzili intensywne prace nad bombą atomową. Uznali ten teren za idealnie odizolowany, ponieważ dojazd tutaj był wówczas praktycznie nie możliwy. Okolice Murgab to głównie puste otwarte przestrzenie, obsypane kopczykami piaskowych, księżycowych gór.

6 DZIEŃ – przełęcz Khargusz, Langar
Przejazd do Langar przez przełęcz Khargusz. Droga wiedzie przez skalistą górską pustynię. Po drodze czekają nas liczne spotkania ze świstakami. Wjeżdżamy do tadżyckiego Wahanu. To jedna z najpiękniejszych tras tej wyprawy. Jedziemy przez góry Pamir, ale na wyciągnięcie ręki zobaczymy szczyty Tien-Szan oraz Hindkuszu. Nocleg w tradycyjnym wachańskim domu.

7 DZIEŃ – Wahan, Yamchun
Dalszy przejazd przez Wahan. Wahan to graniczny, południowo-wschodni kraniec Tadżykistanu. Droga prowadzi korytarzem wahańskim, wzdłuż północnego brzegu rzeki Pandż, skąd rozpościerają się widoki, z jednej strony na Pamir, a z drugiej na pokryte śniegiem szczyty Hindukuszu. Podróż przez Wahan jest niezapomnianym doświadczeniem. Po drodze zwiedzimy dwie twierdze: w Yamchun (z IV-III w p.n.e.) oraz w okolicy Iszkaszim. Odwiedzimy też gorące źródła – Bibi Fatima, nazwane imieniem córki proroka Mahometa, w których zażyjemy kąpieli. Po drodze wizyta w jednej z najstarszych twierdz Kacha-Kala, która ma około 2000 lat oraz muzeum Sufiego Muboraka Kadami Vakhani, lokalnego uczonego, teologa, poety i podróżnika. W pobliżu jego domu znajdują się kamienne tablice, które służyły uczonemu jako kalendarz słoneczny. Droga przez Wahan to jedna z najbardziej niezapomnianych dróg świata, na całym jej odcinku zachwycają przepiękne górskie krajobrazy. Ciągnie się na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m. Nocleg w Iszkaszim.

8 DZIEŃ – Iszkaszim, Jesev
Poranny spacer po Iszkaszim. Kontynuujemy podróż przez góry Pamir – teren przez miejscowych zwany jest Bam-i-Dunja, co oznacza Dach Świata. Góry Pamir to rozległe i wysokie pasmo górskie, leżące w przeważającej części w Tadżykistanie (z największym szczytem Ismaila Samaniego 7.495 m n.p.m.). Dojeżdżamy do doliny Jesev, skąd udajemy się na 2-godzinny minitrekking do wioski w dolinie Bartang, gdzie będzie nasz nocleg. Do tego trekkingu nie jest wymagana szczególna kondycja, a droga do wioski prowadzi doliną. Wioskę zamieszkuje około 50 mieszkańców. Nocleg w tradycyjnym pamirskim domu.

9 DZIEŃ – dolina Jesev, Chorog
Powrót z wioski (około 2-3 godz.) do miejsca, gdzie czeka na nas samochód. Dla chętnych – kąpiel w jeziorze. Przejazd do Chorog, stolicy Górnego Badachszanu. Żyje tutaj przeszło 30 tysięcy ludzi. Jest to jedyne miasto w Pamirze, położone na wysokości 2.100 m n.p.m. i jego administracyjne centrum. Znajdują się tutaj budynki rządowe, siedziby zagranicznych organizacji pozarządowych oraz Uniwersytet Azji Środkowej. Miasto położone jest nad rzeką Pandż, głównym dopływem Amur Darii. Odwiedzimy bazar oraz ogród w centrum miasta. Nocleg w Wahanie.

Wariant I

10 DZIEŃ – Zorkol
Warunkiem wjazdu do parku Zorkol jest otrzymanie permitu wjazdowego, wydawanego na kilka dni przed wjazdem. Permity są załatwiane w Iszkaszim oraz Chorogu. Po załatwieniu wymaganych permitów ruszamy do Zorkul. Jest to Park Narodowy oraz jezioro położone w południowym Tadżykistanie i północnym Afganistanie, na styku gór Pamir i Hindukusz. Jezioro znajduje się na wysokości 4.126 m n.p.m. Wypływa z niego rzeka Pamir, która dalej stanowi granicę afgańsko-tadżycką. Nocleg w jurcie w osadzie Qarabolaq, położonej we wschodniej części jeziora.

11 DZIEŃ – Shaimak
Po porannym spacerze po parku ruszamy w kierunku Jarty Gumbez – gorących źródeł. Znajdują się tutaj dwa baseny z wodą. Przejazd do Shaimak, czyli tzw. koniec Tadżykistanu, położony na styku trzech granic Tadżykistanu, Afganistanu i Chin. Mimo iż jest on położony w granicach Tadżykistanu, zamieszkują go głównie Kirgizi. Wizyta w lokalnej szkole, gorących źródłach i nocleg.

12 DZIEŃ – Toktyamish i dojazd do Murgab

Przejazd przez Toktyamish do obserwatorium astronomicznego w Thor Bulak. Jest to sowieckie obserwatorium, ze szczytu którego można podziwiać jeden z piękniejszych szcztów Azji Centralnej – Muztag Ata. Nocleg w Murgab.

13 DZIEŃ – Sary Tash i Osz
Droga przez Karakol do Sary Tash przez przełęcz Kyzyl-Art (4.282 m n.p.m.). Wjazd do Kirgistanu. W Sary Tash przy dobrej pogodzie będziemy mogli podziwiać szczyt Pik Lenina i inne śnieżnobiałe szczyty Pamiru. Przejazd do Osz.

14 DZIEŃ – Biszkek
Poranny przelot z Osz do Biszkeku. Zwiedzanie miasta i zakupy na centralnym bazarze „Oszki Bazar” oraz najwiekszym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi.

15 DZIEŃ
Powrót do Polski.

Wariant II

10 DZIEŃ – Kalaikhum
Kontynuujemy przejazd drogą wzdłuż granicy z Afganistanem. Można tu podziwiać liczne afgańskie wioski i rwące wody granicznych rzek Wahanu i Pamiru.

11 DZIEŃ – Duszanbe
Zwiedzanie stolicy Tadżykistanu. Zobaczymy Meczet Hadżiego Jakuba, pomnik Ismaila Samanida – twórcy państwa Samanidów w X w., budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Nocleg w Duszanbe.

12 DZIEŃ – przejazd przez Góry Fańskie do Chodżentu
Przejazd przez Góry Fańskie. Nocleg w jednym z najstarszych miast Centralnej Azji – Chodżent lub jego okolicach.

13 DZIEŃ – Osz
Przejazd do Osz.

14  DZIEŃ – Biszkek
Przelot z Osz do Biszkeku. Zwiedzanie miasta i zakupy na centralnym bazarze „Oszki Bazar” oraz najwiekszym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi.

15 DZIEŃ
Powrót do Polski.

Matka Nomadka na Bali: kobieca wyprawa do Indonezji dla matek z dziećmi

IZRAEL i Autonomia Palestyńska oczami uczestniczki wyprawy

 

 

INDIE NIEZNANE Gudżarat, Andhra Pradeś i Telangana

W CENIE DODATKOWE 4 PRZELOTY WEWNĘTRZNE!

Indie nieznane to program autorski Tomka Tułaka, stworzony specjalnie dla starych klubowiczów, miłośników indyjskich klimatów. Ale to również propozycja dla tych, którzy chcą po prostu poznać Indie, choć w tym przypadku poza utartymi szlakami.

Dlaczego Indie nieznane? Bo to podróż przez Gudżarat, Andhra Pradeś, Bihar, Uttar Pradeś oraz Telangana – stany rzadko odwiedzane przez turystów, jednak równie ciekawe i niezwykłe jak w pozostałej części kraju.

Indie nieznane to prawdziwa przygoda, którą rozpoczniemy w Tirupali położonym w stanie Andhra Pradeś. Znajdująca się tutaj lokalna świątynia boga Wisznu jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc kultu na świecie. Przyłączymy się do wędrówki pielgrzymów i będziemy obserwować barwne życie religijne południowych Indii. Z Tirupali pojedziemy pociągiem do gwarnego Hyderabadu w stanie Telangana, gdzie czeka nas zwiedzanie fortów i meczetów. Indie nieznane to także północna część kraju i stany Bihar i Uttar Pradeś. Tam zobaczymy jedno z najważniejszych dla buddyzmu miejsc na świecie: Bodhgayę – miejsce oświecenia Buddy.

Indie nieznane to ponadto rozległy Gudżarat, gdzie zobaczymy m.in. górę Śatrundźaja, na zboczach której wzniesiono ponad 800 świątyń dżinijskich. Odwiedzimy plemiona zamieszkujące odległe, pustynne rejony dystryktu Kaććh. Zobaczymy wielkie słone jezioro Rann, położone na spornym pograniczu Indii i Pakistanu. W Gudżaracie znajduje się ostatnie stanowisko azjatyckich lwów, skąd niedaleko już do Parku Narodowego Gir. Wreszcie, Indie nieznane to wyspa Diu. Na koniec wyprawy odpoczniemy na plażach wyspy Diu, byłej kolonii portugalskiej, pełnej kolonialnej zabudowy i starych kościołów.

1 DZIEŃ – Polska – Indie
Wylot do Indii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Chennai (Madras)
Poranny przylot do Indii: Bombaju lub Delhi. Przesiadka na samolot do Chennai (Madrasu). Wymiana pieniędzy. Krótkie zwiedzanie miasta. Nocleg w Madrasie.

3 DZIEŃ – Kanchipuram
Przejazd do Kanchipuram, znanego zwłaszcza ze znajdującej się tutaj Świątyni Ekambaranatha. Jest to jedno z pięciu najważniejszych sanktuariów śiwaickich, z których każdy przypisany jest jednemu z żywiołów, będących miejscem przebywania boga Śiwy. Spacer po miasteczku. Nocleg w Kanchipuram.

4 DZIEŃ – Tirupali
Przejazd  do stanu Andhra Pradeś, do miejscowości Tirupali. Zwiedzanie hinduistycznej Świątyni Wenkateśwary położonej na wzgórzu Tirumala, związanej z kultem boga Wenkateśwary (Baladźi), lokalnego wcielenia Wisznu. Świątynia stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy i jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc kultu na świecie. Z okazji dorocznego święta Brahmotsawam gromadzi się tam około pół miliona wiernych. Nocleg w Tirupali.

5 DZIEŃ – Tirupali
O poranku przyłączamy się do pielgrzymów i wchodzimy na wzgórze, na którym położona jest świątynia. Wieczorem wyjazd nocnym pociągiem sypialnym do Hajderabadu.

6 DZIEŃ – Hajderabad
Rano przyjazd do Hajderabadu – stolicy stanu Telangana. Stan ten został wyodrębniony ze stanu Andhra Pradeś. Zwiedzamy symbol miasta – Charminar, którego nazwa oznacza cztery wieże, a jego minarety mają 54 metry wysokości. Odwiedzimy też twierdzę Golkonda, położoną kilkanaście kilometrów od centrum Hajderabadu. Fort wznosi się na wysokości 122 metrów ponad równiną Hajderabadu. Spacery i dalsze zwiedzanie miasta. Nocleg w Hajderabadzie.

7 DZIEŃ – Patna, Radźgir
Przelot do stolicy Biharu – Patny. Poranne zwiedzanie Nalandy. Nalanda przez tysiąc lat była największym uniwersytetem buddyjskim na ziemi. Spacer po archeologicznym kompleksie z ruinami świątyń i zabudową buddyjską. Przejazd do Radźgiru – miasteczka wielu kultur, położonego wśród skalistych wzgórz. Zakwaterowanie i spacer. Wieczorem dla chętnych kąpiel w gorących źródłach. Nocleg w Radźgir.

8 DZIEŃ – Radźgir
Zwiedzanie okolic Radźgiru. Zobaczymy świątynie dżinijskie i hinduistyczne, święte miejsca związane z historią życia Buddy. Wjedziemy na wzgórze Griddhakuta, gdzie medytował i nauczał Budda (ok. 2 $). Po obiedzie przejazd do Bodhgaya. Nocleg.

9-10 DZIEŃ – Bodhgaya
To tutaj Budda, pod świętym drzewem bodhi, osiągnął oświecenie. Zwiedzanie wielkiego kompleksu buddyjskiego Mahabodhi. W jego centrum wyrasta świątynia Mahabodhi mająca 54 metry wysokości (IV wiek) i innych licznych świątyń. W kompleksie zobaczymy słynne drzewo i centrum buddyjskiego świata – miejsce oświecenia Buddy. Zwiedzanie licznych świątyń, medytacje, zakupy. Odpoczynek w relaksującej atmosferze miasta. Drugiego dnia wieczorem wyjazd pociągiem do Lucknow.

11 DZIEŃ – Lucknow
Poranny przyjazd do Lucknow. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych muzułmańskich miast Indii. Duże i spokojne miasto do połowy XIX w. było stolicą państwa Nawabów Awadh. Potem stało się jednym z najważniejszych miejsc w czasie odzyskiwania przez Indie niepodległości. Zwiedzamy wielką islamską świątynię Imambara (ok. 8 $) oraz mniejszą Imambarę, zobaczymy taż Bramę Rumiego. Kolacja w dobrej muzułmańskiej restauracji. Nocleg w Lucknow.

12 DZIEŃ – Ahmedabad
Przelot do Ahmedabadu. Krótkie zwiedzanie miasta. Zobaczymy m.in. wielokondygnacyjne studnie wodne, pełne kamiennych, rzeźbionych detali. Nocleg w Ahmedabadzie.

13 DZIEŃ – Patan
Wycieczka do dawnej stolicy Gudżaratu – Patanu. Zobaczymy Ran ki vav (XI wiek) – najbardziej spektakularną ze studni. Przypomina ona kształtem odwróconą świątynię, z 7 bogato rzeźbionymi kondygnacjami schodów z ponad 1500 płaskorzeźbami o motywach religijnych, mitologicznych i świeckich. Nocleg w Ahmedabadzie.

14 DZIEŃ – Champaner
Przejazd do Champaneru. Zwiedzanie olbrzymiego kompleksu ruin miasta muzułmańskiego z przełomu XV/XVI wieku (lista UNESCO). Spacerujemy wśród bogato zdobionej zabudowy miasta: pałaców, świątyń i fortu. Nocleg w Champaner.

15 DZIEŃ – Pavagadh, Palitana
Rano wjeżdżamy kolejką na świątynne wzgórze Pavagadh (ok. 2 $), gdzie znajduje się wiele średniowiecznych świątyń hinduistycznych i dżinijskich. Dalszy przejazd na południe Indii – do Palitany. Po drodze zatrzymamy się aby zobaczyć kompleks pałacowy w Barodzie (ok. 8 $). Nocleg w Palitanie.

16 DZIEŃ – Palitana, Diu
Zwiedzanie Palitany (ok. 5 $). Po 3800 stopniach wejdziemy na wzgórze Shatrunjaya – najświętsze miejsce dżinizmu w Indiach. Ze szczytu rozciąga się rozległa panorama Gudżaratu. Na wzgórzu znajduje się ponad 1300 świątyń. Główna świątynia jest poświęcona pierwszemu oświeconemu religii dżinijskiej (tirthankarowi) Adinathowi. Świątynie były budowane w ciągu 900 lat od X w.n.e. Wielu „świętych mężów” dżinijskich osiągnęło tutaj oświecenie. Popołudniowy wyjazd na wyspę Diu, która rzez ponad 400 lat była kolonią portugalską. Nocleg na wyspie.

17 DZIEŃ – Diu
Odpoczynek na wyspie Diu. Plażowanie, spacery po starym portugalskim miasteczku, pełnym wąskich, kolorowych uliczek. Miasteczko do dziś zachowało swój kolonialny charakter. Na wyspie zobaczymy katedrę, kościoły: Św. Tomasza, Św. Pawła i Św. Franciszka, muzeum, starą portugalską zabudowę, a także indyjskie świątynie i stary fort. Na kolację lokalne owoce morza. Nocleg na wyspie.

18 DZIEŃ – Diu, Kaććh
Dalszy odpoczynek na wyspie. Popołudniowy wyjazd nocnym autobusem do Kaććh.

19 DZIEŃ – Kaććh
Przejazd do rejonu Kaććh i jego stolicy Bhudź – położonych w stanie Gudżarat. To najbardziej oddalone na zachód tereny Indii, rzadko odwiedzane przez turystów Zwiedzanie spokojnego Bhudź: kompleks pałacowy i pałace Darbargadh, malowniczy Sharad Baug Palace – francuski pałac z XIX wieku, Aina Mahal, Prag Mahal. Po południu wyjazd nad morze do Mandvi. Zobaczymy pałac maharao Vijay Vilas, stocznie drewnianych statków, świątynie dzinijską. Nocleg w Bhudź.

20 DZIEŃ – Wielki Rann, wioski
Odwiedzimy Wielki Rann – sezonowe solnisko (słone bagna) położone na spornym pograniczu Indii (stan Gudźarat, dystrykt Kaććh) i Pakistanu (prowincja Sindh) nad Morzem Arabskim, w pobliżu ujścia do morza rzeki Indus. Odwiedzimy również gudżarackie wioski zamieszkałe przez liczne plemiona. Nocleg w Bhudź.

21 DZIEŃ – Bhudź
Rano przejedziemy do spokojnego, położonego na odludziu klasztoru Than. Klasztor zamieszkują mnisi śiwaiccy, którzy noszą wielkie kolczyki w nosach. Dla chętnych wejście na świątynne wzgórze Dhinodhar (ok. 1,5 godz. pod górę). Wieczorem wyjazd nocnym pociągiem sypialnym do Ahmedabadu.

22 DZIEŃ – Bombaj/Delhi
Lot z Ahmedabadu do Bombaju/Delhi. Dla chętnych popołudniowy spacer po mieście.

23 DZIEŃ – powrót
Przejazd na lotnisko w Bombaju/Delhi. Przelot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych.

* wyprawę Indie nieznane… prowadzi Tomek Tułak

INDIE nieznane – Gudżarat (zdj. Kasia Skiba i Piotrek Borek)

INDIE WSCHODNIE: wśród plemion Indii

CHINY – przez Państwo Środka

UWAGA! W cenie dodatkowo 3 przeloty wewnętrzne!

Wyprawa Chiny – przez Państwo Środka to program autorski Filipa Śmigla

Liczące sobie 5 tysięcy lat Chiny od zawsze fascynowały bogactwem kultury, ale też niedostępnością. Przez wieki były zamknięte dla obcokrajowców. Teraz są nieco bardziej przystępne, choć nadal ze względu na niesamowicie skomplikowany język i odmienne obyczaje bardzo trudne do samotnego podróżowania. Nasza wyprawa Chiny – przez Państwo Środka to okazja do poznania tego niezwykłego kraju.

Wyprawa Chiny – przez Państwo Środka została tak przygotowana, by była jak najbardziej różnorodna i uwzględniająca nie tylko zabytki, ale także atrakcje przyrodnicze i spotkania ze wspaniałymi ludźmi. Podróż rozpoczniemy w Pekinie. Wielki Mur, Plac Tiananmen, czy Zakazane Miasto niebezpodstawnie są znane na całym świecie. Następnie zobaczymy Szanghaj – jedno z najbardziej niezwykłych metropolii naszego globu oraz Hangzhou, uważane za jedno z najpiękniejszych miast Chin. Dalej nasza wyprawa powiedzie nas to Xian, które podobnie jak Pekin, oferuje wspaniałą lekcję historii, ale będzie również przykładem, jak różne są od siebie chińskie miasta. Ostatnim etapem naszej podróży będzie Guilin, a także leżące niedaleko Yangshuo i Longsheng, które zachwycają niespotykaną nigdzie indziej przyrodą i zamieszkującymi je grupami etnicznymi. Kontrast pomiędzy nimi a pierwszymi miastami, które mieliśmy okazję poznać, jest ogromny.

1 DZIEŃ – przeloty Polska – Chiny 
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Pekinu.

2 DZIEŃ – Pekin
Stolica Chin przywita nas tłumami i zgiełkiem, ale również nowoczesną architekturą mieszającą się z tradycyjną zabudową, ciepłymi ludźmi i pysznym jedzeniem. Dzisiejszy dzień wykorzystamy na odpoczynek i aklimatyzację. Nocleg w Pekine.

3 DZIEŃ – Pekin
Pekin jest pełen niesamowitych atrakcji historycznych. Rano wyruszymy na najsłynniejszy plac w Chinach – Tiananmen, a następnie wejdziemy do Zakazanego Miasta (ok. 10 $), byłej siedziby cesarzy chińskich. Po południu odwiedzimy przepiękną Świątynię Nieba, gdzie co roku składano ofiary modląc się o urodzaj i pomyślność. Wieczorem odwiedzimy nocny targ i skosztujemy lokalnych specjałów, będzie też możliwość zakupu pamiątek. Nocleg w Pekinie.

4 DZIEŃ – Pekin – Szanghaj
Wcześnie rano wyruszymy za miasto by zobaczyć Wielki Mur (ok. 10 $), najsłynniejszy symbol starożytnych Chin. Trekking po murze jest dużo bardziej wymagający niż mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka, ale daje dużo frajdy. Po południu wrócimy do Pekinu, a następnie pojedziemy super szybkim pociągiem do Szanghaju. Nocleg w Szanghaju.

5 DZIEŃ – Szanghaj
Zwiedzimy Stare Miasto pełne ludzi i maleńkich sklepików, a następnie zobaczymy jeden z najpiękniejszych chińskich ogrodów – Yu (8-9 $). Zajrzymy na chwilkę do świątyni Jadeitowego Buddy (ok. 5 $) i zobaczymy byłą dzielnicę francuską. Nocleg w Szanghaju.

6 DZIEŃ – Szanghaj – Hangzou
Po śniadaniu spędzimy kilka chwil w Szanghajskim Muzeum Narodowym, a następnie zobaczymy nowoczesną dzielnicę biznesową. Naszym ostatnim przystankiem będzie artystyczna dzielnica Tianzifang, gdzie można spróbować potraw z całego świata i zajrzeć do setek maleńkich sklepików. Po południu zabieramy nasze bagaże i ruszamy do Hangzhou. Nocleg w Hangzhou.

7 DZIEŃ – Hangzhou
Hangzhou słynie z dwóch rzeczy: pięknych kobiet oraz Jeziora Zachodniego, które corocznie odwiedzają miliony turystów. O ile chętnie pomożemy w znalezieniu jeziora, to kwestię kobiet pozostawiamy indywidualnym preferencjom uczestników! Po całodziennej wędrówce wokół jeziora będziemy relaksować się w jednym z wielu klimatycznych pubów. Nocleg w Hangzou.

8 DZIEŃ – Hangzhou
Wybierzemy się poza miasto do wioski Longjing by obejrzeć słynne pola herbaciane i spróbować zielonej herbaty – Longjingcha. Miejsce to odwiedził kiedyś sam Mao! Po południu czeka nas lot do Xian. Nocleg w Xian.

9 DZIEŃ – Xian
Xian to była stolica Chin, która nadal robi ogromne wrażenie na tych, które zdecydowali się ją odwiedzić. Będziemy mogli zobaczyć niezwykłą, pełną życia dzielnicę muzułmańską, a także pozostałości po okresie świetności miasta – Wieżę Bębnów i Wieżę Dzwonów. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy też pagodę Dzikiej Gęsi – symbol miasta.

10 DZIEŃ – Guilin
Wczesnym rankiem autobus zabierze nas na wycieczkę za miasto, gdzie będziemy mogli zobaczyć słynną Terakotową Armię (ok. 30 $) będącą częścią olbrzymiego sarkofagu cesarza Qin Shi. Muzeum oszałamia swoimi rozmiarami i rozmachem grobowca! Po obiedzie czeka nas transfer na lotnisko i lot do Guilin. Nocleg w Guilin.

11 DZIEŃ – Guilin
Po śniadaniu pojedziemy do wioski Longsheng (ok. 18 $), gdzie będziemy mogli podziwiać jedyne w swoim rodzaju tarasy ryżowe, zbudowane setki lat temu przez mieszkające tam mniejszości etniczne. Wieczorem czas wolny, nocny targ i spacer po mieście. Nocleg w Guilin.

12 DZIEŃ – Yangshuo
Rano wymeldowujemy się z hotelu i udajemy się na spływ rzeką Li. Koło południa dotrzemy do Yangshuo, jednej z najpiękniejszych miejscowości w całych Chinach. Leżąca pomiędzy jeziorami i otoczona niezwykłymi wzgórzami krasowymi z pewnością oczaruje każdego. Dzisiejsze popołudnie przeznaczymy na odpoczynek, zakupy i kosztowanie lokalnej kuchni. Wieczorem chętni mogą wziąć udział w spektaklu na wodzie wyreżyserowanym przez Zhang Yimou (40-50 $). Nocleg w Yangshuo.

13-14 DZIEŃ – Yangshuo
Dzisiejszy dzień upłynie nam pod znakiem wycieczki rowerowej i eksploracji okolic miasteczka (ok. 8 $). Będziemy mogli podejrzeć codzienne życie mieszkańców, ich pracę na polach ryżowych czy budowę domów. Po powrocie do miasteczka ostatnie chwile na leniuchowanie i ostatnia wspólna kolacja. Nocleg w Yangshuo.

15 DZIEŃ – Yangshuo – Guilin – Pekin
Przejazd autobusem do Guilin. Lot do Pekinu, ostatni wspólny obiad i lot do Warszawy.

16 DZIEŃ – przeloty Chiny – Polska 
Powrót do Warszawy.

 

INDONEZJA: Sumatra – przygoda w dżungli

Sumatra – przygoda w dżungli, czyli w krainie orangutanów i plemienia Mentawajów

*program Ewy Kucińskiej

Indonezja to 17 tys. wysp, a jedną z nich jest tropikalna Sumatra. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można spotkać dziko żyjące orangutany, które przy odrobinie szczęścia zobaczymy w ich naturalnym środowisku podczas całodniowego trekkingu po dżungli. Sumatra pokryta jest w większości tropikalnymi lasami, w których rezydują ponadto tygrysy sumatrzańskie, słonie czy nosorożce. Ale Sumatra to nie tylko świat fauny i flory. To także niezwykłe dziedzictwo kulturowe – mozaika wielu ciekawych plemion.

Podczas wyprawy poznamy więc ród Minangkabu, słynący do dziś z matriarchatu. Zamieszkamy wśród Mentawajów, by zaznajomić się z życiem codziennym oraz pradawnymi animistycznymi praktykami tego niezwykłego plemienia z wyspy Siberut. Mentawajowie do dziś żyją tak, jak ich przodkowie: polują na małpy i zdobywają pożywienie z drzewa sagowca. Ich znakiem rozpoznawczym jest tatuowanie ciała naturalnymi metodami i wytwarzanie trucizn do strzał. Będziemy towarzyszyć im w zbieraniu larw na posiłek, wytwarzaniu ubrania z kory drzewa, łowieniu ryb i gotowaniu.

Sumatra i pobliskie wysepki to uczta dla zmysłów. Po pobycie w dżungli odwiedzimy jedną z takich wysepek, gdzie poczujemy się jak odkrywcy. Będziemy snorklować i podziwiać podwodny świat raf koralowych, odbędziemy rejs łodzią po okolicy. Wreszcie, poznamy, czym jest Sumatra od strony kulinariów. Chętni skosztują np. najdroższej kawy świata: kopi luwak. Czeka nas też trekking przez las deszczowy i malownicze wioski, w których wytwarza się trzcinę cukrową. A ostatnie dni na wyspie Sumatra spędzimy na chilloucie nad górskim jeziorem wulkanicznym, otoczonymi tarasami ryżowymi i górskimi szczytami.

1 DZIEŃ – Polska – Indonezja 
Wylot z Warszawy do Medanu z przesiadkami w dwóch portach lotniczych: europejskim i azjatyckim.

2 DZIEŃ – Medan
Późnym popołudniem przylot na Sumatrę. Nocleg w Medanie.

3 DZIEŃ – Bukit Lawang
Poranny przejazd autobusem z Medanu do Bukit Lawang, małego miasteczka w dżungli, położonego malowniczo nad rzeką. Zakwaterowanie, spacer po miasteczku. Dla chętnych wycieczka do Bat Cave – jaskini słynącej z nietoperzy (ok. 10 USD). Wieczorem będziemy delektować się zachodem słońca nad rzeką i pyszną kolacją. Nocleg w Bukit Lawang.

4 DZIEŃ – Bukit Lawang
Trekking (6-8 godz.) po porośniętych dżunglą górach. Przewodnicy podczas trekkingu będą uczyli nas obserwacji i nasłuchiwania zwierząt, pokażą też charakterystyczną dla regionu roślinność. W przerwie na odpoczynek posilimy się lunchem podawanym na talerzach z bananowca.
Po południu odpoczynek, możliwość zamówienia pysznej ryby prosto z rzeki.  Wieczorem wspólna kolacja. Nocleg w Bukit Lawang.

5 DZIEŃ – Bukit Lawang – Medan
Po śniadaniu przejazd do Medanu i przelot do Padangu. Zakupy przed udaniem się do dżungli. Kolacja w lokalnej knajpce, gdzie specjałem są ryby z grilla.

6 DZIEŃ – Padang – Siberut – wioska Mentawajów
Poranny rejs do portu Siberut. Trekking do wioski Mentawajów. Pobyt w tradycyjnym domu w wiosce, obserwowanie życia mieszkańców. Wspólne gotowanie posiłku na palenisku. Nocleg w wiosce.

7 DZIEŃ – wioska Mentawajów
Wycieczka po okolicy w towarzystwie mieszkańców wioski. Weźmiemy udział w życiu codziennym plemienia: wycieczka po pożywienie do dżungli (larwy), łowienie ryb, będziemy też obserwować przygotowywanie ubrań z kory drzewa oraz wyrabianie trucizny do strzał. Nocleg w wiosce.

8 DZIEŃ – wioska Mentawajów – Padang
Pobyt w wiosce Mentawajów. Obserwacja codziennych aktywności. Po południu powrót łodzią do Padangu. Nocleg w Padang.

9 DZIEŃ – Padang – wyspa Pagang
Płyniemy dalej na tropikalną wyspę Pagang. Relaks na plaży, snorklowanie na rafach koralowych. Nocleg w domkach lub namiotach na plaży pod opieką miejscowego przewodnika i kucharza.

10 DZIEŃ – wyspa Pagang – Bukittinggi
Zwiedzanie łodzią okolicznych wysepek lub spacer po wzgórzach, przepłynięcie po południu do Padangu. Przejazd do Bukittinggi. Nocleg w Bukittinggi.

11 DZIEŃ – Bukittinggi
Całodniowa wycieczka w okolicach Bukittinggi: zwiedzanie m.in. plantacji kawy, pól ryżowych, fabryki, gdzie ręcznie wyrabia się cegły, obserwacja sposobu wyrabiania tapioki oraz przejazd przez najciekawsze wioski z charakterystyczną architekturą dla ludu Minangkabau. Możliwość zwiedzania miejsca produkcji kawy kopi luwak (ok. 5 USD). Po południu spacer po okolicy skąd podziwiać można wielki kanion Sianok, malowniczo położony tuż obok centrum miasteczka. Nocleg w Bukittinggi.

12 DZIEŃ – Bukittinggi
Wycieczki fakultatywne do wyboru:
– trekking przez las deszczowy w okolicach Bukittinggi (ok. 25 USD), podczas którego przechodzić będziemy przez pola ryżowe i wioski, przyglądając się codziennemu życiu i pracy mieszkańców zachodniej Sumatry
– wycieczka do doliny Harau Valley (ok. 1,5 godz. od Bukittinggi, ok. 25 USD) malowniczo położonej wśród wyrastających pionowych skał, zielonych pól ryżowych i małych wiosek; możliwość spaceru do wodospadu lub krótkiego trekkingu po wzgórzach (świetne miejsce na relaks na łonie niesamowitej przyrody).
Nocleg w Bukittinggi lub okolicach doliny Harau Valley.

13 DZIEŃ – jezioro Maninjau
Poranny przejazd nad otoczone górami jezioro Maninjau. Kąpiel w jeziorze i relaks. Spacer po okolicy Maninjau, gdzie z każdego miejsca roztacza się wspaniały widok na zatopione w zieleni jezioro. Miejsce sprzyja odpoczynkowi i kontemplacji. Nocleg nad jeziorem Maninjau.

14 DZIEŃ – Padang
Po śniadaniu przejazd do Padangu. Ostatnie zakupy i pożegnalna kolacja. Nocleg w Padang.

15 -16 DZIEŃ
Wylot z Padangu do Polski z przesiadkami.

INDONEZJA: Sumatra – przygoda w dżungli (zdj. Ewa Kucińska)

KIRGISTAN

INDIE POŁUDNIOWE I GOA – szlakiem najstarszych cywilizacji

INDIE POŁUDNIOWE I GOA – szlakiem najstarszych cywilizacji

Indie południowe i Goa to 25-dniowa podróż szlakiem najstarszych cywilizacji subkontynentu. To podróż, która zmienia wyobrażenia o Indiach.

Podczas naszej wyprawy zobaczymy Indie południowe od każdej strony. Poznajmy olśniewające zabytki Hampi, odwiedzimy Verkalę,  Koczin i Mysore. Popłyniemy słynnym terenem Backwaters, odwiedzimy plaże Goa, gdzie zaznamy chilloutu i sjesty, a na koniec pojedziemy do Bombaju. Nie zapomnimy również o smakach, bo Indie południowe słyną z aromatycznej i pikantnej kuchni, w której królują owoce morza i mnóstwo soczystych owoców.

Indie południowe wraz z Goa znacząco różnią się od reszty kraju. I różnią się na każdym poziomie. Począwszy od odmiennej historii i struktury etnicznej, przez kuchnię, aż po ukształtowanie terenu, klimat. Wreszcie, Indie południowe są zamożniejsze od północy, co jest zasługą tzw. indyjskiej Doliny Krzemowej.

Przez tysiące lat Indie południowe zażarcie broniły swojej odrębności kulturowej, toteż wpływy muzułmańskie czy kolonialne nie są tu aż tak widoczne, jak na północy kraju. Wyjątkami są np. Bombaj – jedno z największych miast świata, słynące m.in. części wiktoriańskiej, Pondicherry –  była francuska kolonia, a także Goa, należące wcześniej do Portugalczyków, którzy niemal całkowicie zmienili oblicze półwyspu. Kultura śródziemnomorska widoczna jest w architekturze, a nawet odczuwalna w stylu życia mieszkańców.

1 DZIEŃ – Polska – Indie 
Wylot do Indii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Chennai, Mammalapuram
Poranny przylot do Indii. Przesiadka na samolot do Chennai (Madrasu). Przejazd do nadbrzeżnego Mammalapuram (UNESCO). Pierwsze spotkanie z kuchnią indyjską. Nocleg.

3 DZIEŃ – Mammalapuram
W Mammalapuram zachowały się jedne z najstarszych zabytków skalnych Indii południowych. Zwiedzanie: świątynia Pallawów z VII wieku – najprawdopodobniej najstarsza kamienna świątynia tego typu w Indiach, gdzie czci się jednocześnie bogów Wisznu i Śiwę. Spacer po kamienistym wzgórzu pełnym jaskiń z rzeźbami wykutymi w skale. Dla chętnych kąpiel w ciepłym morzu. Na kolację owoce morza. Nocleg.

4 DZIEŃ – Pondicherry
Przejazd do urokliwego miasteczka Pondicherry – byłej francuskiej kolonii, która wróciła do Indii dopiero w połowie ubiegłego wieku. Do dzisiaj widać w mieście wiele pamiątek po byłych gospodarzach, jak typowo kolonialna zabudowa, francuskie nazwy ulic, kepi na głowach policjantów, czy powszechnie znany język francuski. Plażowanie. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Pondicherry.

5 DZIEŃ – Tanjur
Przejazd do Tanjur – stolicy dynastii Ćolów położonej nad świętą rzeką Kaveri. Wizyta w Świątyni Brihadeśwara, jedenej z najwyższych w Indiach. Charakterystycze dla tamilskich świątyń są trójkątne, bogato rzeźbione wieże świątynne zwane gopurami. Nocleg w Tanjur.

6 DZIEŃ – Trichy, Maduraj
Przejazd do Trichy – miasta olbrzymich świątyń. Zwiedzanie świątyń oraz kamiennego fortu. Przejazd do Maduraj. Nocleg w Maduraj.

7 DZIEŃ – Maduraj, Rameśwaram
Zwiedzanie Maduraju: majestatyczna, pięknie zdobiona kolorowymi rzeźbami świątynia Minakshi – małżonki Śiwy. Fakultaywna wycieczka całodniowa do Rameśwaram (10-20 $), gdzie znajduje się jedno z najświętszych miejsc Indii – Światynia Ramalingeśwara. Oczyszczająca z grzechów kąpiel w pobliskim Danuszkodi. Spacer po wydmach. Nocleg w Maduraj.

8 DZIEŃ – Kanyakumari
Przejazd do Kanyakumari – najdalszego punku subkontynentu indyjskiego, gdzie spotykają się wody Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego oraz Zatoki Bengalskiej. Miasteczko jest ważnym miejscem pielgrzymkowym poświęconym Devi Kanya – inkarnacji małżonki Śiwy. Zwiedzamy świątynię Devi (mężczyźni muszą zdjąć podkoszulki!). Następnie płyniemy do sanktuarium słynnego guru Swamiego Vivekanandy, które znajduje się na małej wyspie. Nocleg w Kanyakumari.

9 DZIEŃ – Varkala
Przejazd do zielonego stanu Kerala do wypoczynkowej miejscowości Varkala. Nocleg w Varkala.

10 DZIEŃ – Varkala
Wypoczynek na plażach Varkali u podnóża czerwonych klifów. Dla chętnych wyjazd na obserwacje delfinów. Na kolację pyszne owoce morza. Nocleg w Varkala.

11 DZIEŃ – Backwaters
Cały dzień płyniemy zalewowym i zabagnionym terenem Backwaters, które tworzy olbrzymi system wąskich kanałów, rzek i szerokich jezior. Żyje tu wiele gatunków dzikiego ptactwa i innych zwierząt. Po drodze mijamy liczne rybackie osady na wodzie. Przejazd z Allepey do Koczinu. Nocleg w Koczin.

12 DZIEŃ – Koczin
Kochin. Zwiedzanie miasta o bogatej kolonialnej historii oraz indyjskiej stolicy przypraw. Spacer po starym, spokojnym centrum miasta pełnym kolonialnej zabudowy. Zwiedzanie: kościół Św. Franciszka, Bazylika Świętego Krzyża, żydowskie miasteczko, wizyta w suszarni imbiru i składowniach przypraw. Spacer wzdłuż wybrzeża, gdzie możemy zobaczyć „chińskie sieci rybackie” – olbrzymie drewniane konstrukcje do połowu ryb. Dla chętnych wyjście na Kathakali – tradycyjny teatr Kerali, gdzie mężczyźni przebrani w fantazyjne stroje bohaterów, demonów i innych postaci opowiadają historie z hinduskich eposów za pomocą tańca i gestów. Nocleg w Koczin.

13 DZIEŃ – do Ooty
Przejazd do Ooty (około 9 godzin). Ostatnie dwie godziny jedziemy krętą, górską drogą przez Ghaty Zachodnie, pasmo gór o długości 1400 km ciągnące się wzdłuż zachodniego wybrzeża Indii. Odpoczywamy od gorąca nizin. Nocleg w Ooty.

14 DZIEŃ – Ooty
Ooty (2.240 m n.p.m.) to dawny brytyjski kurort o łagodnym klimacie, położony w górach Nilgiri – miejscu zamieszkania plemion Toda i słynnych upraw herbaty. Spacer po turystycznym miasteczku i okolicach. Degustacja miejscowej czekolady. Przejazd koleją wąskotorową (UNESCO) przez wsie i miasteczka z Ooty do Coonoor. Wizyta na plantacjach herbaty. Nocleg w Ooty.

15 DZIEŃ – Ooty
Odpoczynek i zwiedzanie okolicy Ooty. Wyjazd w kierunku Mysore. Dla chętnych, po drodze, safari w Parku Narodowym Mundumalai (5-10$). Park zamieszkuje wiele dzikich zwierząt: gaury (dzikie bawoły), tygrysy, słonie, liczne jeleniowate, dzikie psy, latające wiewiórki, niedźwiedzie i leopardy. Nocleg w Mysore.

16 DZIEŃ – Mysore
Dzień fakultatywny w Mysore. Do wyboru:
– całodniowa wycieczka do Sravanbelagola – słynnego miejsca pielgrzymkowego wyznawców dżinizmu; po 500 schodach dochodzimy do głównej świątyni kompleksu, gdzie znajduje się kolosalny posąg przedstawiający świętego Gomateśwarę; dlaszy przejazd do średniowiecznych świątyń: Beluru i Helabidu, słynących z jednych z najwspanialszych rzeźb w Indiach (20-30 $)
– wycieczka do Byllakuppe – największej w Indiach kolonii uchodźców tybetańskich. Podpatrujemy życie Tybetańczyków; zwiedzamy m.in. wielką Złotą Świątynię – Namdroling oraz inne świątynie i klasztory; na obiad smaczne tybetańskie momo (10-15 $)
Nocleg w Mysore.

17 DZIEŃ – Mysore
Zwiedzanie pałacu maharadży, wejście na wzgórze świątynne Chamundi Hill – ważne miejsce pielgrzymkowe, gdzie mieszka bogini Chamundi. Po drodze na zboczu znajduje się 5 metrowa figura byka Nandi – wierzchowca boga Śiwy. Wieczorna wizyta u lekarza ayurwedy. Nocny przejazd pociągiem do Hampi.

18-19 DZIEŃ – Hampi
Opuszczone, spokojne Hampi było niegdyś stolicą wspaniałego królestwa Widziajnagar. Odsłonięto tu jedne z najcenniejszych indyjskich wykopalisk. Liczne pałace i świątynie, które możemy tu podziwiać są wpisane na listę UNESCO. Zwiedzamy: Świątynia Wittala z misternie rzeźbionymi detalami, rezydencja królewska z pozostałościami Lotosowego Pałacu i sklepionych pomieszczeń stajni dla słoni. Spacery i zwiedzanie rikszami okolic. Wschód słońca wśród malowniczych wzgórz. Drugiego dnia nocny wyjazd na Goa.

20 DZIEŃ – Goa
Poranny przyjazd na Goa. Plażowanie, odpoczynek.

21 DZIEŃ – Old Goa
Fakultatywnie zwiedzanie starego Goa (UNESCO): Bazylika Bom Jezus ze zmumifikowanymi zwłokami Św. Franciszka, klasztor Św. Franciszka z Asyżu, katedra Św. Katarzyny, kościół Św. Kajetana, muzeum archeologiczne i inne.

22 DZIEŃ – Goa
Odpoczynek na plażach Goa. Dla aktywnych: paraglinding za motorówką (ok. 30 $) lub rejs po Morzu Arabskim (ok. 15 $) – można zobaczyć delfiny. Wieczorny wyjazd pociągiem do Bombaju.

23 DZIEŃ – Bombaj
Poranny przyjazd do Bombaju – jednego z największych miast świata (ponad 20 mln mieszkańców). Zakwaterowanie w zabytkowym centrum. Spacer na Colabę w pobliże słynnego hotelu Tadź Mahal i Bramy Indii. Wycieczka na wyspę Elephantę (UNESCO). Na wyspie znajdują się wydrążone w skałach świątynie hinduistyczne m.in. z olbrzymim posągiem trójgłowego bóstwa stwórcy – Brahmy. Wieczorny spacer po kolonialnym Bombaju. Odpoczynek. Wyjście do kina lub na imprezę. Nocleg.

24 DZIEŃ – Bombaj
Zwiedzanie wiktoriańskiej części miasta: katedra Św. Tomasza, Fontanna Flory, Uniwersytet, Victoria Terminus – Wiktoriański dworzec osobowy, wieża zegarowa. Spacery po plaży Chowpatta i nadmorską promenadą. Fakultatywne wycieczki do dalszych części miasta. Zakupy. Odpoczynek.

25 DZIEŃ – Indie południowe – Polska 
Powrót do Polski.

GRUZJA

fot. Omtramping Klub i Dorota Chojnowska http://alepieknyswiat.pl

 

HIMALAJE INDII: od źródeł Gangesu po buddyjskie klasztory Spiti

INDIE POŁUDNIOWE

TAJLANDIA

 

ROSJA: Syberia, Bajkał, Kolej Transsyberyjska

INDONEZJA – w kraju tysięcy wysp

INDONEZJA – w kraju tysięcy wysp – 30 dni

Indonezja to istny fenomen w skali świata. Dlaczego? Bo Indonezja to kraj wyspiarzy. To 17 tys. wysp. Przez tysiące lat przenikały się tu wpływy różnych narodów, ich kultur i religii. Do dziś wśród licznych plemion fascynują pradawne i wciąż kultywowane tradycje, np. skomplikowane rytuały pogrzebowe, a magia ma się w najlepsze. Zanim przywędrował tu islam, na Jawie czy Sumatrze dominował buddyzm i hinduizm. Kultury te pozostawiły po sobie wspaniałe zabytki, które zobaczymy.

Indonezja to również zjawiskowa przyroda. Ośnieżone szczyty wulkanów, tropikalne dżungle pełne olbrzymich drzew, kolorowego ptactwa i owadów oraz pełne życia rafy koralowe. Indonezja to ponadto dom największego kwiatu świata Raflezja Arnold. Tu też właśnie ostatnie na świecie orangutany. I wreszcie, Indonezja to wyśmienite jedzenie. Bogactwo owoców morza i egzotycznych owoców, których smaki poznamy podczas naszej wyprawy.

Indonezja to wyprawa dla miłośników dalekiego Orientu. Podróż zaczynamy od Jawy i Yogyakarty (kulturowa stolica kraju), opodal której zobaczymy największą na świecie świątynię buddyjską – Borobudur oraz wielkie świątynie hinduistyczne – Prambanan, a wieczorem tradycyjny teatr cieni. Indonezja to również wulkany. Udamy się na wschód słońca pod wulkan Bromo, będziemy się też wspinać do Kaldery wulkanu, by dalej przez plantacje kawy i herbaty przejechać do wulkanu Ijen.

Indonezja bez Bali? Niemożliwe. Naszym kolejnym przystankiem będzie więc słynna Bali oraz równie piękna wyspa Flores, a jeszcze później czeka nas rejs po archipelagu wysp Parku Narodowego Komodo, gdzie żyją największe jaszczurki świata – warany z Komodo, spokrewnione z dinozaurami. Dotrzemy również na Celebes (Sulawesi). Przez blisko tydzień będziemy poznawać tę najciekawszą wyspę Indonezja, na której  mieszkają plemiona Toradża, słynące z wyszukanych uczt pogrzebowych. A na koniec naszej wyprawy  odpoczniemy na turkusowych plażach wyspy Gili.

Indonezja w 30 dni. Autentyczna wyprawa pełna przygód, spotkań z dziką przyrodą i wniknięcia w niesamowity tygiel kultur. Zapraszamy!

1 DZIEŃ – Polska – Indonezja 

Wylot z Warszawy do Dżakarty przez jeden z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Yogyakarta

Przesiadka na samolot do Yogyakarta. Yogyakarta to miasto położone w samym centrum starożytnego królestwa Mataram, na miejscu dwóch wielkich imperiów. Dziś to spokojne miasto i stolica kulturalna Jawy. Zakwaterowanie i spacer po mieście. Pierwszy kontakt z kuchnią indonezyjską. Nocleg.

3 DZIEŃ – Borobudur

Poranny wyjazd do buddyjskiego kompleksu świątynnego Borobudur (UNESCO). Borobudur to największy buddyjski zabytek na świecie, powstały na przełomie VII/VIII wieku, zapomniany przez prawie tysiąc lat, a na nowo odkryty dla świata w XIX wieku. Borobudur to ogromna stupa tj. buddyjski model kosmosu. Zwiedzamy kolejne kondygnacje budowli symbolizujące: świat pożądania, świat czystej formy, aby na koniec wznieść się do królestwa czystego ducha. Powrót do Yogyakarty i zwiedzanie miasta: Pałac Sułtański – Keraton usytuowany w centrum miasta, Taman Sari – ruiny królewskiego ogrodu wypoczynkowego oraz ptasi bazar. Nocleg w Yogyakarta.

4 DZIEŃ – Prambanan

Zwiedzamy kompleks hinduistyczny Prambanan (UNESCO), który powstał w IX wieku, krótko po obaleniu władców buddyjskich, a zaraz potem opuszczony. Świątynie są poświęcone bogom hinduistycznym: Śiwie, Brahmie i Wisznu. Po powrocie spacer ulicami Yogyakarty. Zakupy na słynnym bazarze na ulicy Jalan Malioboro. Można tu kupić tanie batiki (ręcznie malowane tkaniny), Yogyakarta to centrum ich wytwarzania na Jawie, koszulki, kadzidła i wiele innych ciekawych pamiątek. Wieczorne wyjście na teatr cieni Wayang Kulit. Za pomocą papierowych wycinanych kukiełek są przedstawiane eposy, opowieści i legendy indonezyjskie. Nocleg w Yogyakarta.

5 DZIEŃ – Bromo

Całodzienny przejazd przez środkową i wschodnią Jawę w okolicę wulkanu Bromo do Parku Narodowego Brom-Tengger-Semeru. Tereny te zamieszkuje nieliczna, żyjąca do dziś na Jawie mniejszość hinduistyczna, pozostała po ucieczce dynastii hinduistycznej w XVI wieku. Tereny ze względu na obecność pyłów wulkanicznych należą do bardzo żyznych i świetnie rozwija się tu rolnictwo. Nocleg nieopodal wulkanu Bromo.

6 DZIEŃ – Bromo

Wczesna pobudka i wyjazd dżipami na wschód słońca u podnóża wulkanów Bromo (2.392 m n.p.m.) i Semuru (3.676 m n.p.m.). Z punktu widokowego rozciąga się piękna panorama wulkanów. Po wchodzie słońca jedziemy pod wulkan Bromo i wspinamy się do jego krateru – kaldery. Po śniadaniu jedziemy przez resztę dnia do kolejnego Parku Narodowego – Ijen. Wyboista i trudna droga wiedzie przez plantacje kawy i herbaty w otoczeniu wulkanów. Nocleg w pobliżu wulkanu Ijen.

7 DZIEŃ – Ijen, Bali

Kolejna poranna pobudka. Udajemy się pieszo do kaldery Wulkanu Ijen z jeziorem siarkowym wypełniającym jego wnętrze (4 km, 1 godz. do kaldery). Z dna krateru prymitywnymi metodami wydobywa się siarkę. Robotnicy transportują ją w bambusowych koszach, dźwigając nawet do 80 kg. Przejazd przez plantacje kawy i herbaty do Ketapang na przeprawę promową. Płyniemy promem na Bali (1,5 godz.), a następnie czeka nas przejazd północnym brzegiem wyspy do Lovinii – małego kurortu nad brzegiem morza. Nocleg w Lovinii.

8 DZIEŃ – Lovinia

Zwiedzamy północ hinduistycznej wyspy Bali. Jedziemy w góry nad jezioro Baratan wypełniające krater wygasłego wulkanu, gdzie zwiedzamy słynną świątynię bogini wody Danau Bratan. Następnie jedziemy malowniczą, krętą drogą przez plantacje kawy. Następne atrakcje to buddyjska świątynia – miniaturowe Borobudur oraz kąpiel w gorących źródłach. Nocleg w Lovinii.

9 DZIEŃ – Pura Besakih

Przez góry wschodniej części wyspy jedziemy do najważniejszego świątynnego kompleksu na Bali: Pura Besakih. Jest to olbrzymi kompleks świątyń poświęcony wielu bogom, a przede wszystkim bogowi Agung, opiekunowi wyspy. Świątynia znajduje się na zboczach wulkanu Agung – najwyższej góry Bali, którą zamieszkuje bóg Agung. Po drodze zwiedzamy liczne malownicze wioski, otoczone tarasami ryżowymi. Na nocleg udajemy się do Ubud. Nocleg w dzielnicy artystycznej.

10 DZIEŃ – Ubud

Ubud to balijskie centrum kultury i sztuki. Słynie ze wspaniałego rękodzieła, teatru, ciekawej architektury, licznych galerii i pracowni rzemieślniczych. Do dziś mieszka tu arystokracja z dawnego królestwa Majahit. Spacer po mieście oraz okolicznej dżungli w Małpim Lesie. Zakupy i odpoczynek. Po południu dla chętnych wyjazd na południe wyspy do Świątyni Pura Uluwatu – gdzie w promieniach zachodzącego słońca będziemy oglądać spektakl balijskiego tańca Kecak (ok. 10 $). Nocleg w Ubud.

11 DZIEŃ – Ubud

Zwiedzamy okolice Ubud. Przy odrobinie szczęścia trafimy na jeden ze słynnych balijskich pogrzebów. Następnie wyjazd do królewskiej świątyni Pura Tama Ayun oraz pięknie położonej nad brzegiem morza Pura Tanah Lot, która wznosi się na olbrzymiej skale, wyrzeźbionej przypływami. Nocleg w Ubud.

12 DZIEŃ – Flores

Przelot na wyspę Flores pełnej dzikich, zielonych krajobrazów. Dla odmiany mieszkańcy Flores są wyznawcami katolicyzmu z licznymi elementami animistycznymi: kultem bogów i duchów. Lądujemy w Ende, jednym z dwóch miast na wyspie. Dalej jedziemy na nocleg do małej miejscowości Moni, położonej u podnóża kraterów Kelimutu. Odpoczynek. Nocleg.

13 DZIEŃ – Bajawa

Wczesna pobudka. Na wschód słońca udajemy się na punkt widokowy między kraterami Kelimutu (1.640 m n.p.m.). Wody trzech jezior mają zupełne inny kolor, co tłumaczą lokalne legendy. Po śniadaniu jedziemy na wschód wyspy do miejscowości Bajawa, gdzie panuje miły górski klimat. Nocleg w Bajawa.

14-15 DZIEŃ – Flores, Labuhanbajo

Przejazd przez egzotyczną wyspę. Po drodze zwiedzamy lokalne wioski, w których bardzo żywy jest kult przodków. Oglądamy interesujące megality, spacerujemy po dżungli. Jedziemy przez pola ryżowe, plantacje kawy, ananasów i kakao do Labuhanbajo. Nocleg w Labuhanbajo.

16-17 DZIEŃ – rejs na Komodo

Rejs po archipelagu wysp Parku Narodowego Komodo. Na wyspach żyją największe jaszczurki świata – warany z Komodo. Są one blisko spokrewnione z dinozaurami. Podczas rejsu zatrzymujemy się często aby podziwiać lokalną przyrodę oraz na snorkeling (pływanie z maską). Towarzyszy nam lokalny przewodnik. Nocleg na łodzi.

18 DZIEŃ – Gili
Przelot na Bali lub Lombok. Dalsza podróż na wyspy Gili.

19-21 DZIEŃ – Gili

Przejazd na wyspę Gili. Odpoczynek na jednej z małych, kolorowych wysp niedaleko Lomboku. Odpoczywamy na turkusowych plażach. Fakultatywnie pływanie z maską (5-10 $), nurkowanie na okolicznych rafach (35-50 $ jedno zejście pod wodę). Do jedzenia pyszne owoce morza. Nocleg na Gili.

22 DZIEŃ – Sanur

Powrót promem na Bali. Przejazd do miejscowości Sanur. Ostatni spacer, zakupy. Nocleg w Sanur.

23 DZIEŃ – Celebes

Przelot z przesiadką na wyspę Sulawesi (Celebes). Lądowanie w stolicy Celebes Makassar. Nocleg.

24 DZIEŃ – Rantepao

Przejazd do Rantepao, położonego pośród górskich szczytów i urodzajnych wyżyn. Mieszkają tu plemiona Toradża o bardzo oryginalnej kulturze. Lud ten słynie z wyszukanych uczt pogrzebowych w intencji duszy zmarłego, aby zapewnić mu bezpieczne przejście w zaświaty. Ceremonie mogą trwać nawet tydzień i są bardzo kosztowne. Odpoczynek i spacery po okolicy. Nocleg w Rantepao.

25-27 DZIEŃ – Rantepao

Zwiedzanie okolicy: grobowce jaskiniowe liang z galeryjkami, z których spoglądają drewniane figury tau tau m.in. w miejscowości Londa, Lemo, wzgórze Ke’te. Odwiedzimy wioski z domami w kształcie łodzi tangkonan m.in. wioskę Palawa. Dla chętnych terkkingi po okolicznych górach, wioskach i dżungli.

28 DZIEŃ – Makassar

Powrót autobusem do Makassar. Nocleg w Makassar.

29-30 DZIEŃ – Indonezja – Polska 

Powrót do Polski z przesiadkami.

BIRMA (MYANMAR)

TRAMPING BIRMA (MYANMAR) – w kraju złotego Buddy

TRAMPING BIRMA (MYANMAR) – w kraju złotego Buddy

Tramping Birma to kameralna wyprawa, podczas której nie ma czasu na nudę. Podczas podróży poznamy nie tylko sztandarowe atrakcje kraju czy miejsca spoza utartych szlaków, ale także  życie codzienne zwykłych mieszkańców Birmy.

Ciągle mało znana, przez długie dziesięciolecia odizolowana Birma (Myanmar) pomału staję się turystyczną mekką. Nadal jednak spora cześć tego wielkiego kraju pozostaje zamknięta dla odwiedzających.

Zapraszamy na tramping Birma, podróż w małej grupie. Podczas  naszej wyprawy zobaczymy  najsłynniejsze  i najpiękniejsze zabytki Myanmaru: Bagan z tysiącami świątyń, Mandalay ze swoimi zabytkowymi stolicami i  złotym Buddą, Złotą Skałę – Kyaiktiyo. Będziemy wędrować pośród birmańskich gór i gościć u lokalnych mieszkańców. Tramping Birma obejmuje też szereg innych atrakcji, jak choćby słynne jezioro Inle z wioskami na wodzie. Zobaczymy ponadto miejsca bardziej ustronne i nieturystyczne, np. położony na południu Hpa – An. A na koniec czeka nas odpoczynek na turkusowych plażach Myanmaru.

1-2 DZIEŃ – Polska – Birma 
Wylot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu i spacer po centrum Bangkoku, ulicy Khao San i wzdłuż rzeki Chao Praya. Na kolację pyszne tajskie jedzenie. Nocleg w Bangkoku.

3 DZIEŃ – Yangon
Rano przelot z Bangkoku do Yangon. Zakwaterowanie. Spacer po pełnym zabytków mieście: stara brytyjska zabudowa, gmach sądu, budynki portowe, kolorowy bazar, świątynie tamilskie, wielka stupa Sule Peya. Na zachód słońca udamy się do najświętszej w Birmie pagody (świątyni) Shwedagon Peya, wysokiej na 98 metrów, zdobionej złotem i tysiącem diamentów (tu znajdują się włosy Buddy). Po zmroku powrót do hotelu. Nocleg w Yangon.

4 DZIEŃ – Bago, Hpa An
Przejazd do Hpa – An w stanie Kayin. Po drodze zwiedzamy Bago, jedną z dawnych stolic (ok. 10 USD): świątynia Kyaikpun z czterema wielkimi posągami Buddy, Złota Pagoda Szwemawdaw, wyższa od świątyni Shwedagon w Yangoon oraz Shwethalyaung, gdzie znajduje się olbrzymi leżący Budda (55 m długości). Stan Kayin zamieszkuje ludność Karen. Jest to jedna z mniejszości najbardziej dyskryminowanych przez Juntę. Spacer po spokojnej stolicy stanu, malowniczo położonej wśród wapiennych skał. Nocleg w Hpa-An.

5 DZIEŃ – Hpa An
Dla chętnych trekking na Świętą górę Zwegabin (ok. 1200 m n.p.m., podejście 2-2,5 godz.). Zwiedzanie okolicy rowerem lub rikszami (5-10 USD): olbrzymia jaskinia Saddar Cave – pełna nietoperzy (ok. 3 USD). Odwiedzimy Park Lumbini, gdzie znajduje się kilka tysięcy posągów Buddy oraz Kyauk Kalap – kolorową świątynię skalną, położoną na środku jeziora. Odpoczynek. Na zachód słońca udamy się nad olbrzymią rzekę Thanlwin. Nocleg.

6 DZIEŃ – Mewlamyine
Dalsze zwiedzanie okolic. Popołudniowy przejazd do Mewlamyine – stolicy stanu Mon. Dla chętnych 4-godz. rejs kutrem/statkiem do Mewlamyine (6-10 USD). Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w Mewlamyine.

7 DZIEŃ – Kyaiktiyo
Wejście na wzgórze świątynne w Mewlamyine. Odwiedziny jednej ze świątyń w okolicy miasta. Zakupy na porannym bazarze. Przejazd do Kyaiktiyo w stanie Mon. Nocleg w miejscowości pielgrzymkowej.

8 DZIEŃ – Kyaiktiyo
Wczesnym rankiem wyjazd ciężarówką do najważniejszego centrum pielgrzymkowego w Birmie – Złotej Skały. Kyaiktiyo to sanktuarium na szczycie wzgórza, w jego centrum znajduje się olbrzymi głaz, który w cudowny sposób utrzymuje się na skale, ponoć za sprawą włosa Buddy. Godzinne podejście do sanktuarium na wzgórzu wraz z birmańskimi pielgrzymami. Po obiedzie wyjazd na północ do Taungoo – kolejnej dawnej stolicy Birmy. Nocleg w Taungoo.

9 DZIEŃ – Kalaw
Dalszy przejazd do Kalaw – spokojnej górskiej miejscowości o łagodnym klimacie. W okolicach mieszka wiele różnych plemion. Spacer po mieście, zakupy herbaty, odpoczynek. Nocleg w Kalaw.

10-11 DZIEŃ – trekking
Trekking (ok. 15 USD, w tym wyżywienie) górskimi drogami przez malownicze okolice. Po drodze odwiedzamy wioski zamieszkałe przez plemiona Pa-O i Palaung, zajmujące się głównie uprawą herbaty. Nocleg w jednej z wiosek w lokalnym domu. Drugiego dnia przejazd na nocleg do Nyaungshwe nad jeziorem Inle.

12 DZIEŃ – Inle
Całodzienny rejs łodzią po Jeziorze Inle. Jezioro słynie z domów położonych na wodzie, pływających ogrodów, a przede wszystkim rybaków, którzy używają do wiosłowania jednej nogi. Odwiedzimy wioski na wodzie, buddyjskie klasztory, lokalne sklepy i markety. Na kolację smażona ryba. Nocleg w Nyaungshwe.

13 DZIEŃ – Mandalay
Całodzienny przejazd do miasta Mandalay, XIX-wiecznej stolicy Birmy. W okolicach miasta znajduje się kilka dawnych stolic królewskich, pełnych świątyń i pałaców. Nocleg w Mandalay.

14 DZIEŃ – Mandalay
Zwiedzanie Mandalay i okolic (ok. 10 USD – combo ticket). Odwiedzimy świątynię Mahamuni Peya, gdzie znajduje się najważniejszy w Birmie posąg Buddy, cały pokryty złotem. Sagaing – spacer po wzgórzach pełnych świątyń. W Awa (ok. 3 USD – konne taxi) zobaczymy Bagaya Kyaung – drewniany klasztor, którego podpory stanowi 267 olbrzymich pni z drzewa tekowego, królewski klasztor – Maha Aumgnye oraz wieżę, która pozostała z dawnego pałacu. Na zachód słońca pojedziemy do Amarapury, gdzie znajduje się najdłuższy na świecie most tekowy (1,3 km). Nocleg w Mandalay.

15 DZIEŃ – Mingun
Wycieczka łodzią, rzeką Irawadi, do Mingun (ok. 5 USD). Zwiedzanie: Stupa Mingun, która miała być najwyższą na świecie stupą i mierzyć 150 metrów, jednak król nie ukończył nigdy swojego dzieła. Sama podstawa stupy, która ma 50 merów wysokości jest imponująca. Powrót do Mandalay. Po obiedzie odwiedzimy świątynię Kuthodaw – najwiekszą bibliotekę kamienną na świecie. Na 729 marmurowych tablicach zapisano Tipitakę – podstawę kanonu buddyjskiego. W kolejnej świątyni Sadamuni Peya zobaczymy spisany na ponad tysiącu tablic komentarz do Tipitaki. Wejście na zachód słońca na Wzgórze Mandalay.

16 DZIEŃ – Bagan, Popa
Przejazd do Bagan. Po drodze odwiedzimy malowniczą Górę Popa. Góra jest najświętszym miejscem kultu duchów Nat, które są nieodłącznym elementem buddyzmu birmańskiego.

17-18 DZIEŃ – Bagan
Bagan to największa atrakcja Birmy (UNESCO). Na położnym nad rzeką Irawadi płaskowyżu znajduje się ponad 2 tysiące świątyń oraz ruiny tysiąca z nich. Szczyt świetności Królestwa Bagan przypadał na XI-XII wiek. Każdy z władców budował swoje oryginalne świątynie i pałace, aby wyrazić swoją potęgę i wielkość. Zwiedzamy majestatyczne, najlepiej zachowane świątynie: Dhammayangyi Pahto, Ananda Pahto, Sulemani Peya, Schwezigon Peya, Thatbynnyu Patho, Manuha Peya i wiele innych. Czekają nas wschody i zachody słońca wśród świątyń. Bagan to dobre miejsce na zakup pamiątek: wyroby z laki, drewniane lalki, obrazy malowane piaskiem.

19-20 DZIEŃ – Pyay
Przejazd na południe Birmy, do Ngwe Saung nad Zatoką Bengalską. Po drodze zatrzymamy się na noc w miejscowości Pyay. W Pyay zobaczymy kolejną świętą stupę i olbrzymi posąg buddy.

21-22 DZIEŃ – Ngwe Saung
Wypoczynek na birmańskich plażach. Fakultatywne wycieczki po okolicy. Do jedzenia pyszne owoce morza.

23 DZIEŃ – Yangon
Powrót do Yangon autobusem rejsowym. Ostatnie zakupy. Pożegnanie z Birmą. Nocleg w Yangon.

24 DZIEŃ – Bangkok
Przelot z Yangon do Bangkoku. Zakupy. Spacery po mieście. Pożegnalna kolacja. Nocleg w Bangkoku.

25 DZIEŃ – Birma – Polska 
Powrót do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

NEPAL

INDIE: od Waranasi do Bombaju

INDIE: Radżastan

INDIE: Ladakh, Kaszmir

WIETNAM

Wietnam to kraj niezwykle różnorodny: nowoczesne, gwarne miasta, biedna prowincja, plaże, góry, liczne plemiona, owoce morza, cuda przyrody…

 

TRAMPING LAOS, KAMBODŻA, TAJLANDIA

Soczyste mango, pad thai i green curry, czyli zabieramy Was na pyszny tramping do Indochin. Na trasie będą też kolorowe bazary, prastare zabytki, klimatyczne miasteczka, a nawet plażowanie i rafting. Tramping do Laosu, Kambodży, Tajlandii to wspaniała okazja do poznania tych trzech wiecznie zielonych, buddyjskich krajów.

Nasz tramping rozpoczniemy od Bangkoku, gdzie zobaczymy imponujące buddyjskie świątynie i kolorowe bazary. Labiryntami ulic przejdziemy się tuk-tukiem i popłyniemy promem po rzece Chao–Praya. Z Bangkoku wyruszymy do Chiang Mai – jednego z najpiękniejszych miast Tajlandii.

Drugi na trasie jest Laos. Po przekroczeniu granicy czeka na dwudniowa przygoda, czyli przeprawa łodzią pasażerską po Mekongu. Popłyniemy do Luang Prabang (UNESCO) – dawnej stolicy Laosu, słynącej z drewnianych świątyń i starej francuskiej zabudowy. Po zwiedzaniu będziemy się kąpać w turkusowym wodospadzie. Dalej nasz tramping wiedzie przez góry do Vang Vieng – miejscowości u podnóża olbrzymich ostańców skalnych, gdzie czekają nas kolejne atrakcje: rafting, spacery po jaskiniach i polach ryżowych. A na koniec, po zwiedzaniu  małej stolicy – Vientiane – pojedziemy na południe Laosu i na wyspach Mekongu zamieszkamy w laotańskiej wsi.

Nasz tramping obejmuje też wędrówkę przez dziką Kambodżę. Zatrzymamy się w Phnom Penh, skąd ruszymy na południe kraju na kambodżańskie plaże, które stanowią doskonałą alternatywę do plaż w Tajlandii. Co tam nas czeka? Masaże, nurkowanie, wodne wycieczki i pyszne owoce morza… I wreszcie po licznych przygodach dotrzemy do Siem Reap i legendarnego kompleksu Angkor. Po dawnym królestwie, które obejmowało całą południowo-wschodnią Azję, pozostały olbrzymie kompleksy świątynne, które przez kilkaset lat były porośnięte dżunglą i zapomniane, a które teraz będziemy mogli podziwiać w pełnej krasie.

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Bangkoku przez jeden z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ Bangkok (Tajlandia)
Przylot do Bangkoku. Zakwaterowanie w turystycznej, gwarnej i kolorowej okolicy Khao San Road. Spacer po okolicy. Odpoczynek. Na kolacje pyszne tajskie jedzenie: pad thai lub curry. Nocleg.

3 DZIEŃ Bangkok
Poranne zwiedzanie Bangkoku: kompleks świątynny Wat Phra Kaew, gdzie znajduje się Szmaragdowy Budda, najważniejszy budda w Tajlandii, ubrany w strój przyozdobiony tysiącami diamentów, stupa z prochami Buddy, biblioteka oraz Pałac Królewski, kolorowa Wat Po – świątynia leżącego Buddy (Budda ma 43 metry długości i 15 wysokości). Popłyniemy łodzią do Wat Arun – Świątyni Świtu, najstarszej w Bangkoku. Wieczorem wyjazd nocnym autobusem na północ Tajlandii do dawnej tajskiej stolicy – spokojnego Chiang Mai. Miasto przez kilka wieków było bardzo ważnym ośrodkiem kulturalno – religijnym.

4 DZIEŃ Chiang Mai
Zwiedzanie Chiang Mai i okolic. Zobaczymy najważniejsze świątynie takie jak: Wat Chedi Luang (niegdyś stała tu olbrzymia stupa – 84 m, pozostałości nadal robią wielkie wrażenie), Wat Phra Singh, Wat Jed Yod. Wycieczka do królewskiego sanktuarium Wat Phra That Doi Sutep, położonego pośród lasów na wysokości 1000 m n.p.m., 14 km od miasta, na szczyt prowadzi 290 stopni (5-10$).

5 DZIEŃ Chiang Khong
Poranny odpoczynek. Dla chętnych na safari na słoniach lub inne lokalne atrakcje. Przejazd do Chiang Khong na granicy z Laosem (6 godz.). Po drodze zobaczymy przepiękną, wybudowaną współcześnie, białą świątynię buddyjską – Wat Rong Khun. Spacer po miasteczku. Nocleg.

6-7 DZIEŃ Mekong (Laos)
Przekraczamy Mekong. Wyrabiamy wizy do Laosu i kwaterujemy się na łódź pasażerską. Zaczyna się nasza dwudniowa wycieczka Mekongiem. Na nocleg zatrzymujemy się w wiosce Pakbeng, położonej na stromym zboczu nad Mekongiem. Pierwsze spotkanie z kuchnią laotańską.  Wieczorem drugiego dnia dopływamy do Luang Prabang (UNESCO) – dawnej stolicy Laosu, położonej w zielonej, górzystej okolicy. Na kolację pyszna ryba na lokalnym markecie. Nocleg w Luang Prabang.

8 DZIEŃ Luang Prabang
Zwiedzanie Luang Prabang i starej stolicy królestwa, spacer spokojnymi uliczkami z kolonialną zabudową oraz wzdłuż Mekongu. Zwiedzamy: przepięknie zdobiony kompleks królewskich świątyń Wat Xieng Thong, muzeum królewskie. Dla chętnych wejście na wzgórze świątynne Phu Si. Nocleg.

9 DZIEŃ Luang Prabang, Vang Vieng
O świcie udamy się na główną ulicę miasta aby spotkać mnichów zbierających jałmużnę. W drodze powrotnej zjemy śniadanie na kolorowym markecie. Przejazd do miasteczka Vang Vieng, położonego wśród olbrzymich ostańców skalnych, nad brzegiem rzeki Xong. Obecnie miasteczko słynie również z licznych knajpek, zabaw i dobrego jedzenia. Wieczorna impreza. Nocleg w Vang Vieng.

10 DZIEŃ Vang Vieng
Zwiedzanie pięknej okolicy, do wyboru:
– spływ rzęką Xong kajakiem lub na dętce, połączony ze spacerem i pływaniem po podziemnej jaskini (ok. 12$),
– zwiedzane okolicy rikszami (5-10 $), rowerami (ok. 2$) lub motorem,
– trekking po jaskiniach i okolicy (5-10$).

11 DZIEŃ Vientian
Przejazd do Vientian – stolicy Laosu. Zwiedzanie miasta: Wielka Stupa, Patuxai, Wat Si Saket. Nocny przejazd do Paxe na południu Laosu.

12 DZIEŃ wyspy Mekongu
Przyjazd na egzotyczne wyspy na Mekongu. Odpoczywamy w laotańskiej wiosce na jednej z wysp archipelagu. Spacer po polach ryżowych, wodospad. Nocleg.

13-14 DZIEŃ wyspy Mekongu, Sung Treng (Kambodża)
Odpoczynek na wyspie. Zwiedzanie okolic. Drugiego dnia popołudniowy przejazd do Kambodży. Przekraczamy granicę. Na nocleg jedziemy do małej miejscowości Sung Treng.

15 DZIEŃ Phnom Penh
Całodniowy przejazd do Phnom Penh przez porośniętą dżunglą Kambodżę. Zakwaterowanie. Spacer wzdłuż Mekongu. Na kolację amok – kambodżańskie curry. Nocleg w Phnom Penh.

16 DZIEŃ Phnom Penh
Zwiedzanie rikszami Phnom Penh (ok. 10$): kompleks Pałac Królewski i Srebrna Pagoda (podłoga świątyni wyłożona jest pięcioma tysiącami srebrnych płytek – 1 kg każda, wewnątrz znajduje się posąg Buddy inkrustowany 9600 diamentami), Wat Phnom – pagoda na szczycie wzgórza, Tuol Sleng – muzeum ludobójstwa (w czasie panowania Czerwonych Khmerów zginęło tu około 17 tysięcy ludzi). Wyjazd na Pola Śmierci – miejsce egzekucji więźniów z Tuol Sleng. Zakupy na pełnym pamiątek „rosyjskim” bazarze. Przejazd do Sihanoukville na kambodżańskie plaże. Wieczorny przyjazd. Nocleg.

17-18 DZIEŃ Sihanoukville
Wypoczynek, plażowanie, imprezy itp. Drugiego dnia po południu przejazd do Phnom Penh. Nocleg w Phnom Penh.

19 DZIEŃ do Angkor
Całodzienny przejazd do Siem Reap – miasta wypadowego do zwiedzania kompleksu Angkor. Wieczorne wyjście na market, zakupy przypraw, pamiątek. Nocleg w Siem Reap.

20 DZIEŃ – Angkor Wat
Całodzienne zwiedzenie najsłynniejszego kompleksu świątyń Khmerów: największa ze wszystkich, słynna Angkor Wat, kompleks Angkor Thom zbudowany przez króla Jayovarmana VII, jednego z największych budowniczych świątyń, przypominający górę Bayon ze 192 twarzami Buddy, Baphuon z leżącym ogromnym Buddą, porośnięty ogromnymi drzewami Wat Phrom oraz wiele innych ukrytych w dżungli świątyń. Nocleg w Siem Reap.

21 DZIEŃ Siem Reap
Odwiedzimy jedną z położonych na wodzie wiosek w okolicach olbrzymiego jeziora Tonle Sap, a następnie ukrytą w dżungli ogromną świątynię Bang Malea, wybudowaną przez budowniczego Angkor Wat – Suryawarmana II (całodniowa wycieczka ok. 35 $). Nocleg w Siem Reap.

22 DZIEŃ Bangkok (Tajlandia)
Przejazd busem przez Kambodżę, przekroczenie granicy tajskiej, po południu przyjazd do Bangkoku.

23  DZIEŃ
Wylot do Polski. Wieczorem przylot do Warszawy.

NEPAL (+ BHUTAN) – z wizytą u Kumari

NEPAL (+BHUTAN) – z wizytą u Kumari
Nepal 16 dni (+ 4 dni Bhutan dla chętnych) 

Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla zwiedzających, ale w ostatnich dekadach zamienił się w mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. Na północy wznoszą się najwyższe góry świata – Himalaje z ośmiotysięcznikami. Środkowy Nepal to niższe partie gór zamieszkałe przez ludy pochodzenia tybetańskiego i indyjskiego. Południowy Nepal to z kolei płaska i gorąca kraina – Terai.

Nepal zaczniemy eksplorować od Doliny Katmandu. Przeniesiemy się w czasie podczas włóczęgi po starożytnych miastach królewskich: Katmandu, Patanu, Bhaktapuru czy Kirtipuru. Miasta te są pełne wąskich zaułków, starej ceglanej zabudowy i wielopiętrowych świątyń, poświęconych buddyjskim oraz hinduistycznym bóstwom. Są wśród nich żywe inkarnacje idoli, jak choćby Kumari – wcielenie bogini Taledźu.

Nepal to prawdziwy tygiel religii, kultur i narodów, które nauczyły się żyć ze sobą w zgodzie, wzajemnie się uzupełniając. Prócz więc licznych plemion czy Newarów, Nepal stał się również domem dla uchodźców tybetańskich. Odwiedzimy miejsca, gdzie rezydują, m.in. dzielnicę Boudhanath. Wznosi się tam gigantyczna stupa buddyjska.

Obok etnicznej mozaiki, Nepal oferuje również cuda przyrody. Z położonego nad doliną Nagarkot, przy dobrej pogodzie, zobaczymy wspaniałą panoramę Wysokich Himalajów. Po raftingu na rzece Trisuli pojedziemy do Parku Narodowego Chitwan, gdzie udamy się na bezkrwawe safari. Będzie to również czas relaksu. Ze spokojnej Pokhary wyruszymy na trekking w Himalaje. Od nas zależy czy polecimy daleko w doliny górskie pod samym Tybetem, czy powędrujemy na bliższe Poon Hill (3210m n.p.m.). Będzie również możliwość spędzenia czasu w wioskach u podnóża Himalajów przypominających przepiękne skanseny. Nepal magiczny – zapraszamy!

1-2 DZIEŃ – Polska – Nepal  

Wylot z Polski z przesiadką w jednym z portów europejskich oraz w Delhi. Lądowanie w Katmandu. Zakwaterowanie, wymiana pieniędzy. Kolacja. Spacer po gwarnej i kolorowej dzielnicy Thamel. Nocleg.

3 DZIEŃ – Katmandu

Zwiedzanie miasta: Stupa Swayambhunath – górująca nad doliną starożytna świątynia, gdzie rytuały odprawiają zarówno hinduiści jak i buddyści (ok. 2 $), Durbar Squere – główny plac miasta pełnego piramidalnych świątyń o spadzistych, wielokondygnacyjnych dachach, tutaj również mieszka żywa bogini Kumari (ok. 9 $) Przejazd do starożytnego Patanu, kiedyś jednego z trzech królewskich miast w dolinie Kathmandu (to najstarsza część doliny – ok. 9 $). Zwiedzanie Złotej Świątyni i Durbar Squere. Kolacja na Thamelu: smaczne steki lub „fantazyjna” kuchnia newarska.

4 DZIEŃ – Katmandu

Fakultety: lot u podnóża Himalajów (ok. 160 $), skok na bungee (90-100 $). Zwiedzanie okolic Katmandu: Kompleks świątyń Pashupatinath (ok. 9 $) należących do wcielenia Śiwy – Pana Zwierząt, to również słynne miejsce kremacji. Nocleg w Katmandu.

5 DZIEŃ – Bhaktapur, Nagarkot

Zwiedzanie starożytnego, zabytkowego Kiritpur, gdzie newarska kultura nie zmieniła się od stuleci. Przejazd do Bhaktapuru – kolejnego z miast królewskich w dolinie Katmandu. Miasto to żywy skansen, gdzie w otoczeniu bogato zdobionych świątyń, budynków i placów toczy się powoli życie codzienne mieszkańców (wstęp ok. 14$). Przejazd na nocleg do położonego na wzgórzach Nagarkot. Przy dobrej pogodzie można ujrzeć stąd rozległą panoramę Himalajów.

6 DZIEŃ – Nagarkot, Katmandu

Spacer po okolicy. Przejazd do największego w Nepalu osiedla dla uchodźców tybetańskich – Bodhnath, pełnego świątyń i klasztorów (ok. 2 $).  Znajduje się tu największa w Nepalu stupa (lista UNESCO). Obiad w kafejce tybetańskiej. Wieczorem zakupy. Odpoczynek w jednym z pubów lub restauracji w Katmandu.

7 DZIEŃ – Chitwan

Poranny wyjazd do Parku Narodowego Chitwan, położonego na równinach Terai – nizinnych terenach Nepalu. Jedziemy górską doliną rzeki Trisuli. Dla chętnych rafting rzeką Trisuli (ok. 30 $). Przyjazd do parku. Zakwaterowanie w bungalowach w spokojnej wiosce Sauraha. Wieczorne ognisko.

8 DZIEŃ – Chitwan

W Parku żyją tygrysy, słonie, nosorożce, dwa rodzaje krokodyli i wiele innych gatunków zwierząt. Zwiedzanie parku: safari na słoniach przez dżunglę – można zobaczyć nosorożce, spacer po dżungli, kąpiel ze słoniami w rzece Rapti, spływ czółnami po rzece, odwiedzimy też sierociniec dla słoni. Wieczorek kulturalny z muzyką i tańcami lokalnego plemienia Tharu.

9 DZIEŃ – Pokhara

Wyjazd do spokojnej i zielonej Pokhary, położonej nad malowniczym jeziorem Phewa. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć piękne widoki masywu Annapurny (8091 m n.p.m.) oraz świętą górę boga Śiwy – Machapuchhare (6993 m n.p.m.). Nocleg w Pokharze.

10-13 DZIEŃ – trekkingi do wyboru (fakultety)

Opcja 1
Trekking u podnóża Annapurny: Jomson i Muktinath, w pobliżu legendarnej krainy Mustang, niedaleko granicy z Tybetem.

1 dzień
Lot do Jomson położonego na wysokości 2713 m n.p.m. zamieszkanego przez ludność Thakali. Udajemy się do Kagbeni – ok. 4 godz. (2810 m n.p.m.). Okoliczne tereny zamieszkują ludy pochodzenia tybetańskiego. Kagbeni znajduje się blisko stolicy legendarnego królestwa Mustang – Lo Monthang. Nocleg w Kagbeni.
2 dzień
Strome podejście do Muktinath (3700 m n.p.m.), otaczają nas pustynne, wysokogórskie krajobrazy, po drodze mijamy wioski Khingar (3200 m n.p.m.) i Jharkot (3500 m n.p.m.). Muktinath to święte miejsce zarówno dla hinduistów jak i buddystów, można tu zobaczyć wielu pielgrzymów, indyjskich świętych mężów – Sadhu oraz tybetańskich handlarzy. Odwiedzimy świątynie buddyjskie i świątynie boga Wisznu.
3 dzień
Powrót do Jomson. Nocleg w Jomson.
4 dzień
Wylot do Pokhary. Odpoczynek w Pokharze.

Cena: łączny koszt trekkingu to 330-390 $, w tym bilet lotniczy do Jomson (ok. 200-260 $), noclegi (ok. 20 $), zezwolenie (ok. 30 $), koszt przewodnika (w zależności od liczby osób ok. 80 $).

Opcja 2
Trekking na Poon Hill (3210 m n.p.m.) – mała pętla u podnóża Annapurny (8091 m n.p.m.).

1 dzień
Przejazd do miejscowości Nayapul, gdzie zaczynamy 5-6 godzinną trasę. Po drodze obiad w miejscowości Tikhedunga (1570 m n.p.m.), a następnie wspinaczka po skalnych schodach do Ulleri (1960 m n.p.m.). Nocleg w Ulleri.
2 dzień
Trekking do Ghorepani – ok. 4 godz. (2840 m n.p.m.). Popołudniowe wejście na Poon Hill – ok. 1 godz. (3210 m n.p.m.). Poon Hill to jeden z najlepszych punktów widokowych w Nepalu. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć góry Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Annapurnę (8091 m n.p.m.), Machhapuchhapure (Rybi Ogon). Nocleg w Ghorepani.
3 dzień
Dla chętnych wejście na wschód słońca na Poon Hill. Dziś czeka na nas najdłuższy dzień trekkingu, 8-10 godzin. Wędrujemy u podnóża masywu Annapurny. Z trasy rozciągają się piękne widoki. Idziemy przez porośnięty mchem las deszczowy. Nocujemy w wiosce Gurungów – Ghandruk (1940 m n.p.m.).
4 dzień
Powrót do Nayapul – ok. 4 godz. Spacerujemy rozłożystą doliną u podnóża ośnieżonych Himalajów. Powrót do Pokhary.

Cena: łączny koszt trekkingu 100-120 $, w tym transport i noclegi ok. 40 $, zezwolenie (ok. 30 $), koszt przewodnika (w zależności od liczby osób 30-40 $).

Opcja 3*
– spacery i zwiedzanie okolic Pokhary: Stupa Spokoju wybudowana przez Japończyków, okolice jeziora Begnas
– wizyta w okolicznych wioskach zamieszkałych przez plemiona pochodzenia tybetańskiego, takich jak Gurungowie i Magarowie
– wizyta w lokalnych muzeach, wodospady Devi (olbrzymi strumień wody, który znika między skałami, żeby pojawić się naprzeciwko w wielkiej dolinie), wizyta w wiosce uchodźców tybetańskich

*Cena: w zależności od liczby uczestników i liczby atrakcji – od 50 do 100 $

14 DZIEŃ – Pokhara, Katmandu

Wycieczka taksówkami (ostatni odcinek pieszo) na wschód słońca na górze Sarangkot – punkt widokowy na masyw Annapurny (Annapurny Południowej, Dhaulagiri i pasma Langtang Himal), przy sprzyjającej pogodzie widać tzw. „zapalanie się szczytów”, zejście lub powrót taksówkami do Pokhary. Powrót do Katmandu. Ostatnie zakupy. Impreza. Nocleg w Katmandu.

15-16 DZIEŃ – przelot: Nepal – Polska 

Powrót do Polski z przesiadką w Delhi i jednym z europejskich portów lotniczych.

***

BHUTAN – 4 dni

Cena ok. 1.600-1.800 $**

15 DZIEŃ – Paro, Thimpu

Poranny wylot do Paro w Bhutanie. Lotnisko w Paro jest położone w wąskiej kotlinie o bardzo stromych zboczach. Po zakończeniu formalności wjazdowych i otrzymaniu wiz, przejazd do Thimpu, stolicy kraju. Po drodze, w sielskich rejonach Bhutanu, mijamy wioski o tradycyjnej zabudowie. Obiad i zakwaterowanie w hotelu w Thimpu. Thimpu (2500 m n.p.m.), stolica Bhutanu, to małe, spokojne miasto (ok. 80 tys. mieszkańców), w którym dopiero niedawno wprowadzono nazwy ulic. Na mocy dekretu króla, w stolicy można budować tylko w oryginalnym bhutańskim stylu, co nadaje miastu bardzo wyjątkowy charakter. Zwiedzanie: Memorial Chorten, zbudowany ku czci jednego z ostatnich królów i mieszczący jego relikwie, miejsce to w godzinach wieczornych odwiedza wielu pielgrzymów; Muzeum Kulturalnego Dziedzictwa Bhutanu, które mieści cenną kolekcję tradycyjnych eksponatów; Świątynia Thimpu; Tashichodzong, „Fort Pomyślnej Religii”, siedziba rządu Bhutanu. Kolacja. Spacer po zaułkach stolicy. Nocleg w Thimpu.

16 DZIEŃ – Thimpu, Punakha

Dalsze zwiedzanie stolicy. Nad ranem wizyta w świątyni Changangkha, zbudowanej w XV wieku, w której modli się wielu mieszkańców. Na koniec zobaczymy takina, zwierzę będące narodowym symbolem Bhutanu. Przejazd: Thimphu-Wangdi/Punakha. Jedziemy w stronę przełęczy Dachu La (3050 m n.p.m.). Przy ładnej pogodzie można stąd zobaczyć ośnieżone szczyty Himalajów. Przejazd do świątyni Wangdi w prowincji Wangdi Phodrang. Świątynia ulokowana jest na skalnej półce w pobliżu rzeki, skąd roztaczają się piękne widoki na dolinę. Spacer w wiosce Chimi Lhakhang, gdzie znajduje się świątynia należąca do szalonego mnicha Drukpa Kuenley. Przyjeżdżają tu pary, modlące się o dzieci. Następnie przejazd do Punakha. To tutaj rozegrała się kiedyś bitwa Tybetańczyków o świętą relikwię. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona po dziś dzień. Również tutaj, w roku 1907, koronowany był pierwszy król Bhutanu. Kolacja i nocleg.

17 DZIEŃ – Punakha, Paro

Zwiedzanie Świątyni Punakha, wzniesionej w XVII w. przez duchowego i świeckiego władcę Shabdrungę. Punakha to stara stolica, do dziś w czasie zimy mieszka tu wielu mnichów. Przejazd przez Dochu La do Paro. Poobiednie zwiedzanie spokojnego Paro: Muzeum Narodowe, ze wspaniałą kolekcją tybetańskich malowideł thanka oraz innymi lokalnymi artefaktami; Świątynia Paro; spacer do tradycyjnego bhutańskiego mostu. Nocleg w Paro.

18 DZIEŃ – Paro

Przejazd do świątyni Drukgyel, zbudowanej w 1647 r. przez Shabdrunga na cześć zwycięstwa nad Tybetańczykami. Świątynia została zrujnowana na skutek pożaru. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć górę Chomolhari (7314 m n.p.m.). Następnie spacer do klasztoru Taktsang („Tygrysie gniazdo”), zawieszonego nad doliną na skalnej półce. Takstang to jedno z najświętszych sanktuariów w Bhutanie, a spacer do niego zapewnia niezapomniane wrażenia. Miejscowi wierzą, że guru Rinpocze, główny krzewiciel buddyzmu tybetańskiego, przybył tu na grzbiecie tygrysa, by medytować. W drodze powrotnej zobaczymy kolejną ważną świątynię – Kyichu (VII w.). Kolacja i nocleg w Paro.

19 DZIEŃ – Katmandu

Wylot do Katmandu (Nepal). Czas wolny: zakupy, spacery, pożegnanie.

20 DZIEŃ – Przelot: Nepal – Polska 

Powrót do Polski z przesiadką w Delhi i jednym z europejskich portów lotniczych.

**Wyprawa organizowana zgodnie z prawem bhutańskim za pośrednictwem lokalnego biura podróży. Ustawowa cena to 250 $ za 1 osobę za 1 dzień pobytu. Cena zawiera wszelkie koszty związane z uczestnictwem w wyprawie (transport na miejscu, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu). Do tego dochodzą koszty biletu lotniczego Kathmandu-Paro-Kathmandu (ok. 400-450 $) oraz koszty pilota.

HIMALAJE INDII: od źródeł Gangesu po buddyjskie klasztory Spiti

HIMALAJE INDII: od źródeł Gangesu po buddyjskie klasztory Spiti – 27 dni

Gangotri, Badrinath, Kadernath, Rishikesh, Haridwar, Shimla, Tabo, Kaza, Keylong, Manali

Himalaje Indii to rozległy obszar tworzony przez wiele starożytnych krain. Do nich należą też Utaranćal i Himaćal Pradeś – ziemie wielu pradawnych kultur: buddyzmu, hinduizmu oraz wielu religii plemiennych. Od tysięcy lat mieszały się tu wpływy różnych kultur, a zrodzone przez tysiące lat rytuały, tradycje i wierzenia trwają do dziś w ukrytych wśród Himalajów wioskach i klasztorach. Ze względu na geograficzną izolację wiele z tych tradycji pozostało niezmienionych przez tysiąclecia.

Podczas naszej podróży „Himalaje Indii…”, udamy się do źródeł świętej rzeki Ganges, odwiedzimy święte miasta i miasteczka: Rishikesh, Haridwar, Gangotri, Kalpa. Odwiedzimy też buddyjskie Spiti –  część ,,dachu świata’’  –  kraniec Wyżyny Tybetańskiej, które pod względem kulturowym i krajobrazowym bardzo przypomina Tybet. Zobaczymy  tu niezwykłe klasztory buddyjskie, gdzie czas zatrzymał się setki lat temu. Przeprawimy się  przez wiele wysoko położonych przełęczy dostępnych dla samochodów (4.000 – 5.300 m n.p.m.).

Prawdziwą przyjemność sprawi nam trekking Wyżyną Tybetańską do najwyżej położonych na świecie wiosek: Komik, Hikkim, Chamde, Demul. Odwiedzimy siedziby pradawnych górskich kultów i miejsca zamieszkania bóstw w Kinnaur, gdzie wiele religii żyje razem ze sobą w zgodzie, wzajemnie się uzupełniając. Będziemy podróżować trudnodostępnymi szlakami wysokich, kamienistych gór, które odwiedza niewielu turystów. Na koniec odpoczniemy w Shimli – starej brytyjskiej stolicy letniej w Indiach.

1 DZIEŃ – przelot: Polska – Indie 
Przelot do Delhi z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Delhi
Przylot do Delhi, przejazd do hotelu w dzielnicy Paharganj – Main Baazar, zakwaterowanie, odpoczynek. Przejażdżka rikszami do starego Delhi. Zwiedzanie: Czerwony Fort (ok. 6$) i Jamia Masjit – Wielki Meczet (te monumentalne budowle są dziełami słynnego Szahdżahana – budowniczego Tadź Mahal), świątynia dżinijska z ptasim szpitalem. Obiad w świątyni sikhijskiej. Wyjazd nocnym pociągiem do Haridwar.

3 DZIEŃ – do Joshimath
Całodniowy przejazd do Joshimath. Mijamy spokojne górskie miasteczka. Trasa wiedzie zboczami gór wzdłuż malowniczych, zielonych dolin. Zwiedzanie: świątynie Nav Durga i Narsingh. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek i nocleg.

4 DZIEŃ – Badrinath
Jedno z najświętszych miejsc hinduizmu i zarazem jedno z Char Dam – czterech najważniejszych świątyń himalajskich – poświęcone bogu Wisznu. Jedziemy dalej do wsi Mana zamieszkałej przez ludność pochodzenia tybetańskiego. Stąd już tylko 40 km do Tybetu. Spacer do wodospadu. Zwiedzanie Badrinath i świątyni Vishal Badri. Dla chętnych kąpiel w gorących źródłach. Nocleg.

5 DZIEŃ – Auli trekking, przejazd do Chopta
Wcześnie rano jedziemy do Auli – indyjskiego centrum narciarskiego (2.750 m n.p.m). Udajemy się na kilkugodzinny trekking (ok. 6 godz.) do Gorson Bugyal, malowniczych hal górskich (3.200 – 3.500 m n.p.m.). Stąd rozciągają się piękne widoki na siedmiotysięczniki: Nanda Devi, Trisul i inne. Przejazd na nocleg do miejscowości Chopta.

6 DZIEŃ – Chandrashila, do Kadernath
Wcześnie rano wchodzimy na górę Chandrashila (2-3 godz.), jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w stanie Uttarkand. W drodze powrotnej odwiedzimy świątynie Śiwy – Tungnath. Przejazd do miejscowości pielgrzymkowej Gaurikhund (1.980 m n.p.m.). Nocleg.

7 DZIEŃ – Kadernath trekking
Wyruszamy razem z innymi pielgrzymami do Kadernath położonego u stóp szczytu Kedarnath Peak (6.940 m n.p.m.) (3.500 m n.p.m., 6-7 godz. marszu, 14 km). Nocleg.

8 DZIEŃ – Kadernath
Spacery w okolicach Kadernath. Zejście do Gaurikhundu (4-5 godz. marszu). Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek  i nocleg.

9 DZIEŃ – do Gangotri
Całodzienny przejazd autobusem do Gangotri (3.140 m n.p.m.) w Himalajach Garhwalu. Po drodze w miejscowości Uttarkashi (1.150 m n.p.m.) zjemy obiad i odwiedzimy świątynię Śiwy – Wiśwanatha.  Nocleg w Gangotri w skromnym hotelu dla pielgrzymów.

10 DZIEŃ – Gangotri
Całodniowa wędrówka w stronę źródeł Gangesu (6-7 godz.). Wędrujemy szlakiem pielgrzymkowym, po drodze spotykając świętych mężów ,,sadhu’’ i wielu gorliwych wyznawców hinduizmu. Otaczają nas piękne góry: sześciotysięczniki Bhagirati i święta góra Shivling. Nocleg w skromnym schronisku dla pielgrzymów w Bhujbasie (3.800 m n.p.m.).

11 DZIEŃ – Gaumukh, Tapovan
Wycieczka do czoła lodowca Gangotri – Gaumukh (4.000 m n.p.m.) skąd wypływa Ganges (ok. 3 godz.). Dla chętnych dalsza wycieczka przez lodowiec do Tapovan – pięknie położonego miejsca do medytacji, u szczytu góry Shivling (4.400 m n.p.m., 9-10 godz.).

12 DZIEŃ – Gangotri
Powrót pieszo do Gangotri. Przejazd do Uttarkashi. Odpoczynek. Nocleg w Uttarkashi.

13 DZIEŃ – Rishikesh
Powrót autobusem do Riszikeszu, świętego miasta z licznymi świątyniami (aśramami).  Spacer po nabrzeżu Gangesu, którego wody są tu idealnie czyste (można się wykąpać). Wycieczka do lokalnych świątyń i obserwacja obrzędów hinduistycznych. Odwiedzimy m.in. trzynastopiętrową Swarg Niwas.  Wieczorem udamy się na pudżę – rytuał ofiary odprawiany nad Gangesem o zachodzie i wschodzie słońca. Nocleg w Rishikesh. Odpoczynek. Nocleg w Rishikeshu.

14 DZIEŃ – Haridwar
Zwiedzanie Haridwaru – świętego miasta hinduistów, to tutaj Ganges kończy swoją górską wędrówkę i wpływa na równinę: spacer po ghatach, Har-ki-Pairi (Krok Boga) – miejsce gdzie Ganges ma największą siłę obmywania z grzechów. Spacer po Bara Bazaar. Przejazd do Shimli. Nocleg.

15 DZIEŃ – Shimla
Shimla (od 1.950 do 2.300 m n.p.m.) – stolica indyjskiego stanu Himaćal Pradeś. Zwiedzanie miasta.  Spacer po zabytkowych uliczkach. Miasto było niegdyś letnią siedzibą Kampanii Wschodnio-Brytyjskiej pełną starej brytyjskiej, drewnianej zabudowy. Dziś jest to popularny górski kurort hinduski. Na kolację pyszna pakora. Nocleg.

16 DZIEŃ – Shimla
Dalsze zwiedzanie: na wznoszącym się nad miastem wzgórzu Jakhoo (2.455 m n.p.m.) znajduje się świątynia poświęcona bóstwu Hanumanowi. Otaczający ją park zamieszkują małpy, które okradają pielgrzymów. Przejazd do Sarahan w dystrykcie Kinnaur. Nocleg w Sarahan.

17 DZIEŃ – Sarahan, Sangla, Chitkul
Zwiedzanie Sarahan. Słynna drewniana świątynia Bhimakali (wcielenie Kali). Niegdyś składano tu ofiary z ludzi (jeszcze w XIX w.). Spacer po zielonej, malowniczej okolicy.
Przejazd do Doliny Sangla (Baspa). Powoli wkraczamy w domeny himalajskich bóstw lokalnych. Bóstwa te przypominają greckich lub rzymskich nieśmiertelnych i posiadają absolutną władzę nad emocjami i uczuciami śmiertelnego człowieka. Tworzą klany i rodziny a relacje między nimi są odbiciem relacji pomiędzy lokalnymi społecznościami.
Zwiedzanie wiosek Sangla, Namroo, Chitkul. Wizyty u lokalnych bóstw. W wiosce Namroo  jak i Chitkul zobaczymy świątynie – forty, charakterystyczne zabudowania świątynne dla Himaćal Pradeś. Dolina Sangla to miejsce gdzie religie: tybetańska i hinduistyczna funkcjonują zmieszane, wzajemnie się uzupełniając,  jak nigdzie indziej na świecie. W jednym miejscu spotykamy świątynie i kapłanów  obu religii. Spacer w dolinie. Nocleg w Chitkul lub Sangli.

18 DZIEŃ – Recong Peo
Przejazd do Recong Peo – stolicy Kinnaur, położonej w dolinie u podnóża olbrzymiego masywu góry Kinnaur Kailash (6050 m n.p.m.). Kinnaur to region położony na pograniczu dwóch krain różniących się pod względem kulturowym i geograficznym: skalistego, buddyjskiego Tybetu i hinduistycznych  zielonych Himalajów. Na całym terenie panuje wielkie zróżnicowanie kulturowe i religijne. Wszechobecny jest wpływ obecnych tu od zawsze religii rodzimych związanych z kultem lokalnych bóstw i duchów przemieszanych z buddyzmem i hinduizmem.  Środkowy Kinnaur to magiczna mieszanina religii i kultur.
Zwiedzanie Kalpy. Według legendy to tutaj bóg Sziwa miał zwyczaj palić haszysz kontemplując piękne widoki gór. Nocleg w Recong Peo.

19 DZIEŃ – Nako
Podróż przez Górny i Środkowy Kinnaur do Nako.  Po drodze zwiedzamy zielony Kanam: świątynie buddyjskie i drewnianą świątynię bogini Yulsy. Tutaj znajduje się jedna z najważniejszych bibliotek tybetańskich. Górny Kinnaur to kraina w przeważającej mierze buddyjska. Górny Kinnaur i Spiti są blisko spokrewnione z Ladakhiem i zachodnim Tybetem. Zwiedzanie Nako i okolic (świątynie, jezioro, przepiękne krajobrazy). Nocleg w Nako.

20 DZIEŃ – Nako, Tabo, Kaza
Przejazd do Tabo. Zwiedzanie jednego z najważniejszych i najlepiej zachowanych klasztorów buddyjskich świata – Tabo, zbudowanego przez słynnego mistrza Ringchen Zangpo (w XI w.). Kompleks składa się z ośmiu świątyń.  Dalszy przejazd do Kazy w Dolinie Spiti. Spiti  przypomina geograficznie i kulturowo Ladakh. Kolorowe góry o różnych kształtach, buddyzm tybetański, fantastycznie położone gompy (świątynie). Po drodze zwiedzamy zawieszony na skałach klasztor Dhankar.

21-22 DZIEŃ – trekking
Trekking przez najwyżej położone wioski i klasztory świata. Noclegi w górskich chatach w wioskach -home stay (trekking łatwy, 50-70$, w cenie przewodnik, jedzenie, noclegi w domach u ludzi).

23 DZIEŃ – Keylong
Przejazd do Keylong w dolinie Lahoul, przekroczymy przełęcz Kunzam (4.500 m n.p.m.), oddzielającą krainę Lahoul od Spiti. Po drodze mini trekking nad Jezioro Chandra Taal (4.300 m n.p.m., około 2 godz.). Nocleg w Keylong.

24 DZIEŃ – Manali
Przejazd do Manali (2050 m n.pm.) w Dolinie Kullu. Przejazd przez Przełęcz Rothang. Zwiedzanie spokojnego Starego Manali – spacer wśród drewnianych, tradycyjnych domów. Wycieczka do Świątyni Hadimby. Odpoczynek. Nocleg w Manali.

25 DZIEŃ – Vashisht, Naggar
Zwiedzanie Vashisht i Naggar. Vashisht to urocza wioska położona powyżej Manali – są tu gorące źródła, mnóstwo starych kamiennych domów i kilka zabytkowych świątyń. W Naggar odwiedzimy dom Mikołaja Reoricha – słynnego podróżnika, malarza oraz stary fort. Wieczorny wyjazd do Delhi.

26 DZIEŃ – Delhi
Poranny przyjazd do Delhi. Dla chętnych zwiedzanie Nowego Delhi: India Gate – 42-metrowy łuk triumfalny, spacer Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu, Dźantar Mantar ( ok. 2$) – obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, jedno z 4 dobrze zachowanych w Indiach (znajdują się tu zegary słoneczne i inne budowle służące do obserwacji ciał niebieskich). Zakupy. Odpoczynek.

27 DZIEŃ – przelot: Indie – Polska 
Powrót do Polski.

Trekkingi i wycieczki piesze mają miejsce na dużych wysokościach (3-4 tysiące m n.p.m.). Wcześniej jednak mamy czas na aklimatyzację – pobyt na dużych wysokościach, dużo ruchu, krótkie wycieczki piesze, odpoczynek.

Ze względu na niełatwą dostępnością wielu miejsc, koniecznością długich przejazdów przez Himalaje, częste uszkodzenia dróg i tras pieszych, mogą zdarzyć się opóźnienia w realizacji programu wyprawy, a nawet zmiany trasy.

INDIE WSCHODNIE: wśród plemion Indii

INDIE WSCHODNIE: wśród plemion Indii 

NAGALAND – ASSAM – ARUNACHAL PRADESH, a w tym Festiwal Horbill w Nagalandzie*  to wyprawa autorska przez mało znane zachodnim turystom Indie wschodnie.

Indie wschodnie to kraina plemienna, momentami wręcz dzika, a więc idealna dla odkrywców. Jeszcze w 2011 roku ciężko było się tam przedostać. Na początku 2012 roku zniesiono specjalne zezwolenia na wjazd m.in.: do Nagalandu. Obecnie Indie wschodnie nieco łatwiej eksplorować, łatwiej uzyskać zezwolenie na wjazd do himalajskiego Arunachal Pradesh. Jest to więc najlepszy moment, żeby tam pojechać, gdyż Indie wschodnie nadal odwiedza niewielu turystów.

Indie wschodnie są zupełne inne niż pozostała część kraju. Tereny zamieszkują głównie skośnookie plemiona pochodzenia birmańskiego i tybetańskiego. Indie Wschodnie pod względem kulturowym są bliższe Indochinom niż Indiom centralnym. Wpływy hinduizmu są tu znacznie mniejsze. Rośnie rola religii rodzimych, buddyzmu i chrześcijaństwa. Różnorodność kulturowa jest tu niezwykle bogata, a każdy stan to inna kultura. Niejednokrotnie nawet w obrębie jednego stanu mówi się wieloma językami i wyznaje zupełnie inną religię. Indie wschodnie to po prostu inny świat.

Naszą wycieczkę zaczniemy od odwiedzin Parku Narodowego Kaziranga, gdzie żyje ponad 2 tys. nosorożców. Z Assamu udamy się na północ do plemiennego stanu Arunachal Pradesh. Przejedziemy przez przełęcz Sela (4.176 m n. p. m.) i dojedziemy do ,,Małego Tybetu” – krainy Tawang, gdzie żyje ludność Monpa i znajduje się jeden z największych na świecie tybetańskich kompleksów klasztornych. Przez kolejne dni będziemy jechać przez Arunaćal Pradeś. Odwiedzimy m.in. miejscowości Ziro i Along i ich lokalnych mieszkańców. Po drodze będziemy spotykać kolejne plemiona, spacerować po górach i poznawać lokalną kulturę. Dalej popłyniemy rzeką Brahmaputrą i dostaniemy się pod granicę birmańską do stanu Nagaland, gdzie żyje plemię wojowników Naga. Udamy się na spotkania z lokalnymi królami. Przez górzyste tereny będziemy jechać do stolicy stanu – Kohimy, gdzie czeka nas wielka atrakcja – Festiwal Dzioborożca (Hornbill Festival). Jest to największe wydarzenie w kalendarzu Nagalandu. Podczas tego święta w Kohimie spotyka się 17 plemion wojowników Naga.

*Przejazdy na trasie nie należą do łatwych. Drogi są pełne wybojów i dziur, co stanowi istotne utrudnienie w dotarciu do większości miejsc ujętych w programie. W związku ze złym stanem dróg czasy przejazdów na trasie podane w nawiasach są przybliżone. Nagrodą za trudy podróży są miejsca, gdzie dociera niewielu turystów. Wycieczka jest przeznaczona dla osób, które odwiedziły już Indie i doceniają ich różnorodność i bogactwo. Większość czasu spędzimy w spokojnych stanach, zbliżonych kulturowo bardziej do Indochin niż do Indii.

1 DZIEŃ
Przelot z Warszawy do Delhi/Bombaju, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Guwahati
Przesiadka na samolot do Guwahati – stolicy stanu Assam. Nocleg w Guwahati.

3 DZIEŃ – Dirang
Wyruszamy do rejonu Tawang w stanie Arunachal Pradesh, położonego na granicy z Buthanem i Tybetem. Przejazd do Dirang, zamieszkałego przez ludność Monpa oraz niewielką grupę plemion animistycznych (380 km, ok. 9 godz.). Odwiedzamy Klasztor w Dirang. Spacerujemy po lokalnym markecie. Nocleg w Dirang.

4 DZIEŃ – Tawang
Dalszy przejazd do Tawang położonego na wysokości 3.040 m n.p.m. (130 km, ok. 5-6 godz.). Po drodze liczne postoje. Przekraczamy Przełęcz Sela (4.176 m n.p.m.). Tawang, zwany „Małym Tybetem” wschodnich Indii, jest zamieszkały głównie przez ludność Monpa pochodzenia tybetańskiego. Nocleg w Tawang.

5-6 DZIEŃ – Tawang
Zwiedzanie drugiego pod względem wielkości, po Pałacu Potala w Lhasie, buddyjskiego kompleksu świątynnego. Malowniczo położony kompleks został zbudowany pod koniec XVII wieku. Spacery po okolicy: piesza wycieczka do klasztoru mniszek Gyangong Anigompa. Na kolację tybetańskie pierogi momo i zupa thukpa. Nocleg w Tawang.

7 DZIEŃ – Bhalukpong
Całodzienny przejazd do Bhalukpong (ok. 14 godz.). Nocleg w Bhalukpong.

8 DZIEŃ – Ziro
Całodzienny przejazd do Ziro w stanie Arunachal Pradesh. Po drodze odwiedzamy ogrody i plantacje herbaciane. Zatrzymujemy się w wioskach plemienia Nishi – najliczniejszego z plemion w stanie Arunachal Pradesh. Nocleg w Ziro.

9-10 DZIEŃ – Ziro
Ziro jest położone na niewielkim płaskowyżu otoczonym wzgórzami. Odwiedzamy Hang – największą wioskę plemienną w Azji, zamieszkałą przez plemię Apatani. Starsze kobiety z plemienia Apatani mają wytatuowane twarze, używają również charakterystycznych, szerokich bolców do przebijania nosów. Zwiedzanie doliny: spacer po markecie, wizyta w muzeum. Nocleg w Ziro.

11 DZIEŃ – do Majuli
Całodniowy przejazd na wyspę Majuli (ok. 10-12 godz.).

12 DZIEŃ – wyspa Majuli
Wyspa Majuli na Brahmaputrze uważana była do niedawna za największą rzeczną wyspę świata. O wyjątkowości wyspy decyduje obecność wisznuickich klasztorów, zwanych satrami, z których każdy słynie z innych tańców i rytuałów. Wieczorem wizyta na markecie w Kamalibari. Odpoczynek. Nocleg.

13 DZIEŃ – Sivsagar
Przejazd do Sivsagar – dawnej stolicy Assamu (ok. 1,5 godz.). Zwiedzanie pozostałosci królestwa Ahomskiego, które rządziło Assamem około 600 lat (XIII-XIX wiek): m.in. najwyższa świątynia boga Sziwy w Indiach, pałace. Nocleg w Sivsagar.

14 DZIEŃ – Longwa
Przejazd do Nagalandu. Rejon, w którym przebywamy jest zamieszkały przez plemię Konyak, jak również Ao Naga. Odwiedziny w okolicznych wioskach. Na nocleg jedziemy do wioski Longwa (ok. 1,5 godz.), położonej na granicy z Birmą. Nocleg w wiosce Longwa.

15-16 DZIEŃ – Longwa, Mon
Spędzamy czas z mieszkańcami wioski i w domu wodza. Lokalna ludność nadal żyje według tradycji Naga i niewielki wpływ ma na nią „cywilizacja Zachodu”. Po południu pierwszego jedziemy do Mon. Drugiego dnia dalsze zwiedzanie okolic Mon.

17 DZIEŃ – Mokokchung
Wyjazd do Mokokchung zamieszkałego przez przez plemiona Ao Naga (165 km, ok. 8 godz.). Nocleg.

18 DZIEŃ – Kohima
Przejazd do Kohimy w plemiennym stanie Nagaland (150 km, ok. 6-8 godz.). Spacer po lokalnym markecie, wizyta na wojennym cmentarzu i w katedrze. Pierwszy dzień festiwalu. Nocleg w Kohimie.

19 DZIEŃ – Kohima, Khonoma, Mezoma
Zwiedzanie okolic Kohimy. Odwiedzimy malowniczo położone wioski Kohoma i Mezuma. Pierwszy dzień festiwalu. Nocleg w Kohimie.

20 DZIEŃ – Kohima
Drugi dzień festiwalu w Kohimie.

21 DZIEŃ – Kaziranga
Przejazd do Parku Narodowego Kaziranga (około 4 godz.) Popołudniowa wycieczka po parku. W parku żyje ponad dwa tysiące nosorożców jednorogich, dzikie bawoły, różne gatunki jeleniowatych. Nocleg w Kaziranga.

22 DZIEŃ – Kaziranga, Guwahati
Safari na słoniach i dżipami po terenie parku (ok. 30-35 $). Przejazd do Guwahati. Nocleg w Guwahati.

23 DZIEŃ
Przelot do Delhi lub Bombaju. Ostatnie zakupy. Nocleg.

24 DZIEŃ
Przelot do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

INDIE: Baśniowy Radżastan (+ Gudżarat)

INDIE: Baśniowy Radżastan + Gudżarat
Radżastan – 16 dni (+7 dni Gudżarat dla chętnych)

Radżastan to najbarwniejszy stan Indii. Podróż do Ziemi Władców, krainy zamieszkiwanej przez dzielne ludy radżpuckie i liczne, mało znane plemiona pustyni. Radżastan to kolorowe miasta, olbrzymie forty, spokojne pustynne wioski. Tutejsze tereny przez wieki znajdowały się na najważniejszych szlakach handlowych łączących Indie z Europą. Tutaj, na niegdyś tętniących życiem szlakach, wyrosły potężne królestwa i wielkie fortuny, których pozostałości oglądamy.

Zobaczymy najpiękniejsze miasta stanu Radżastan i odludne wioski zamieszkałe przez plemiona pustyni. Będziemy podróżować pociągami, autobusami i na wielbłądach. Poznamy również dziką przyrodę: Pustynię Thar oraz góry. Codziennie będziemy spotykać uśmiechniętych i gościnnych mieszkańców.

Na początek zobaczymy Agrę, gdzie znajduje się jeden z cudów świata – Tadź Mahal, potem różowy Jaipur – stolicę Radżastan, baśniowy Jaisalmer położony na środku pustyni, błękitny Jodhpur z olbrzymim fortem. Po wielu wrażeniach odpoczniemy w spokojnym Mt. Abu w górach Radżastanu i pełnym pałaców Udajpurze. Na koniec pospacerujemy po starym i nowym Delhi.

Chętni polecą do równie pięknego, ale mniej znanego Gudżaratu. Zobaczymy Palitanę – krainę dżinijskich świątyń. Na koniec odpoczniemy na plażach wyspy Diu – starej portugalskiej kolonii z jej urokliwą zabudową.

1 DZIEŃ – przelot Polska – Indie 

Przelot do Delhi, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Delhi

Przylot do Delhi. Przejazd do Agry. Zakwaterowanie w dzielnicy Taj Ganj. Impreza powitalna.

3 DZIEŃ – Agra

Zwiedzanie Agry: Tadź Mahal (ok. 20 $) – jeden z cudów świata, mauzoleum z białego marmuru wybudowane w 1653 roku przez Szahdżahana dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal, Czerwony Fort – zespół pałacowy nad rzeką Jamuną z czasów muzułmańskich, ogrodzony potężnymi murami z czerwonego piaskowca. Popołudniowy przejazd do Jaipuru – stolicy Radżastanu. Nocleg w Jaipurze.

4 DZIEŃ – Jaipur

Jaipur – różowe miasto (nazwane tak ze względu na różowy kolor zabudowań), stolica Radżastanu i wielu pokoleń maharadżów. Zwiedzanie starej części miasta: Hawa Mahal – Pałac Wiatrów, miejski kompleks pałacowy (ok. 7 $), Jantar Mantar (XVIII w.) – jedno z czterech obserwatoriów astronomicznych w Indiach, najlepiej zachowane (ok. 2 $).

Wycieczka do Fortu Amber, różowego fortu-pałacu maharadży, dawnej stolicy Radżastanu, położonej 14 km od Jaipuru (ok. 3 $). Dla chętnych możliwość kupna szlachetnych kamieni, srebrnej biżuterii i jedwabnych ubrań. Wieczorny przejazd do Pushkaru. Nocleg w Pushkarze.

5 DZIEŃ – Pushkar

Pushkar – spokojne, kolorowe miasteczko, uznawane przez hinduistów za święte. Odpoczynek i zwiedzanie: spacer po ghatach (świętych schodach) dookoła świętego jeziora, odebranie błogosławieństwa od miejscowego bramina, odwiedziny świątyni Brahmy – boga stwórcy. To jedyna świątynia Brahmy w Indiach. Popołudniowa wycieczka do świątyni Savitri, położonej na pobliskim wzgórzu (1 godz. – podejście). Zakupy: kolorowe ubrania, torebki, biżuteria. Nocleg.

6 DZIEŃ – Jaisalmer

Wyjazd autobusem/pociągiem do Jaisalmeru (11 godz.). Spacer po mieście. Nocleg w Jaisalmer.

7-8 DZIEŃ – pustynia Thar – safari

Safari na wielbłądach – dromaderach przez pustynię Thar. Zachód słońca i nocleg na Wydmach Sam – pod gołym niebem. Po drodze odwiedzimy radżastańskie wioski, zetkniemy się z lokalną kulturą nomadów. Powrót do Jaisalmer następnego dnia rano.

9 DZIEŃ – Jaisalmer

Zwiedzanie romantycznego i zupełnie niezmienionego od stuleci Jaisalmeru, miejsca z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Miasto leżało niegdyś na szlakach handlowych łączących Zachód z Indiami, co było przyczyną jego architektonicznego i kulturowego rozkwitu. Zwiedzanie: Fort Jaisalmer (ok. 2 $), na terenie olbrzymiego fortu znajduje się wiele zabudowań mieszkalnych, świątyń, straganów; Havele – kamienice bogatych kupców radżasthańskich (ok. 2 $), bogato inkrustowane drewnem i zdobione żółto-złotym piaskowcem, pełne misternych, koronkowych ornamentów. Spacer nad jezioro. Nocny przejazd pociągiem (sleeper class)/autobusem do Jodhpur.

10 DZIEŃ – Jodpur

Jodhpur – jedno z najważniejszych miast stanu, zabytkowy ośrodek radżpucki. Zwiedzanie majestatycznego fortu Meherangarh, gdzie wciąż żyje maharadża (2-3 $). W forcie znajdują się liczne pałace oraz muzeum z eksponatami z czasów świetności Radżasthanu. Z fortu rozciąga się piękna panorama niebieskiego Jodhpuru. Spacer po mieście. Popołudniowy przejazd do Mt. Abu (7 godz.). Nocleg w Mt. Abu.

11 DZIEŃ – Mt. Abu

Odpoczynek w górskim kurorcie Mt. Abu. Spacer spokojnymi ulicami, brzegiem jeziora, gdzie w łodziach-łabędziach pływają zakochani. Zwiedzanie: Guru Shikhar (1.721 m n.p.m.), najwyższy szczyt Radżastanu ze świątynią wykutą w kamieniu, Dilwara (XI–XIII w.), najwspanialszy przykład architektury dżinijskiej w Indiach (ok. 5 $), świątynie misternie rzeźbione w marmurze. Zachód słońca podziwiamy z jednego ze słynnych punktów widokowych. Nocleg.

12 DZIEŃ – Udajpur

Wizyta w ośrodku religijnym Brahma Kumaris Spiritual University (ruch ten ma również trzy placówki w Polsce). Wyznawcy uważają, że wszystkie religie mają doprowadzić człowieka do boga, a więc należy studiować wiele z nich. Ideą przewodnią ruchu jest doprowadzenie do ”uniwersalnego pokoju” poprzez dzielenie się wiedzą duchową i studiowanie raja jogi.

Przejazd do Udajpuru. Po drodze odwiedzimy Ranakpuru, kolejny przykład geniuszu budownictwa dżinistów, zespół świątynny z białego marmuru, pokryty gęsto dekoracją rzeźbiarską (ok. 5 $). W świątyni Chaumukha, jednej z największych świątyń dżinijskich w Indiach, znajduje się 29 sal, a w nich 1444 filary wykute z marmuru – każdy inny. Nocleg w Udajpurze.

13 DZIEŃ – Udajpur

Zwiedzanie Udajpuru: rejs po jeziorze Pichola, gdzie na wyspach znajdują się zabytkowe pałace, odwiedzimy wyspę Dżagniwas z pałacem maharadży. Zwiedzanie Pałacu Miejskiego, największego zespołu pałacowego Radżastanu z zabytkowymi wnętrzami, licznymi wystawami i muzeami. Świątynia Jagdish (XVII w.). Wieczorny pokaz tańców radżastańskich. Nocleg.

14 DZIEŃ – Chittorgarh

Chittorgarh – fakultatywna wycieczka (10-15 $, 3 godz. od Udajpuru). Zwiedzanie olbrzymiego fortu, w obrębie którego znajdują się pozostałości pałaców, 130 świątyń i wieże: siedmiopiętrowa Wieża Sławy i dziewięciopiętrowa Wieża Zwycięstwa.

W mieście waleczni radżputowie wielokrotnie ogłaszali dżauhar: w obliczu przegranej w trakcie wojny kobiety i dzieci składały się w ofierze na stosie pogrzebowym (ofiara sati), a mężczyźni ginęli w walce. Wieczorny wyjazd pociągiem do Delhi.

15 DZIEŃ – Delhi

Poranny przyjazd do Delhi. Wycieczka rikszami po mieście i zwiedzanie: Red Fort (ok. 5 $) – kompleks pałacowy otoczony potężnym murem z czerwonego piaskowca, Jama Masjid – największy meczet Indii, India Gate (42-metrowy łuk triumfalny), przejazd Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu, Dźantar Mantar (ok. 2 $) – obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, o niespotykanych futurystycznych formach zegarów słonecznych i innych budowlach służących do obserwacji ciał niebieskich. Odpoczynek, czas wolny, zakupy, pakowanie.

16 DZIEŃ – Indie – Polska 
Przejazd na lotnisko w Delhi. Przelot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Gudżarat  + 7 dni – wyprawa poprzedzająca Radżastan

cena: 700 – 900 zł**
(można zredukować koszt decydując się na nocny przejazd pociągiem sypialnym – 12 godz. – zamiast przelotu na trasie Ahmedabad – Delhi)

1-2 DZIEŃ – Ahmedabad, Palitana

Przylot do Delhi. Przesiadka na samolot  do  Ahmedabadu. Wyjazd na południe do Palitany. Nocleg w Palitanie.

3 DZIEŃ – Palitana

Zwiedzanie Palitany (ok. 5 $). Po 3800 stopniach wejdziemy na wzgórze Shatrunjaya – najświętsze miejsce Dżinizmu w Indiach. Ze szczytu rozciąga się rozległa panorama Gudżaratu. Na wzgórzu znajduje się ponad 1300 świątyń. Główna świątynia jest poświęcona pierwszemu oświeconemu religii dżinijskiej (tirthankarowi) Adinathowi. Świątynie były budowane w ciągu 900 lat od X w.n.e. Wielu „świętych mężów” dżinijskich tutaj osiągnęło oświecenie. Popołudniowy wyjazd na wyspę Diu (8 godz). Nocleg na wyspie.

4-6  DZIEŃ – Diu

Odpoczynek na plażach Diu. Spacery po starym portugalskim miasteczku, pełnym wąskich, kolorowych uliczek, które do dziś zachowało swój kolonialny charakter. Na wyspie zobaczymy katedrę, kościoły: Św. Tomasza, Pawła, Franciszka, muzeum, starą portugalską zabudowę jak również indyjskie świątynie i stary fort. Na kolację lokalne owoce morza.

Wycieczki fakultatywne:
– Rezerwat Lwów Sasan Gir – to ostatnie miejsce na świecie gdzie można zobaczyć lwa azjatyckiego w jego naturalnym środowisku (30-50 $)
– Somnath – Sanktuarium  boga Śiwy, nad brzegiem Morza Arabskiego (10-20 $)

Wieczorny wyjazd autobusem (sleeper class) do Ahmedabadu (10 godz).

7 DZIEŃ – Ahmedabad

Przyjazd do Ahmedabadu . Zwiedzanie miasta. Popołudniowy lot  samolotem do Delhi.

8 (2) DZIEŃ

Przejazd do Agry. Zakwaterowanie w dzielnicy Taj Ganj. Impreza powitalna.

**Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczny uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa  i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.).

INDIE WSCHODNIE, BANGLADESZ

 

 

Syberia: Bajkał, Buriacja, Kolej Transsyberyjska

Syberia: Bajkał, Buriacja, Kolej Transsyberyjska – 22 dni

Udajemy się w podróż najsłynniejszą i najdłuższą koleją na świecie – Koleją Transsyberyjską przez mało znane i rozległe krainy północnej Azji. Zobaczymy najgłębsze słodkowodne jezioro świata – Bajkał. Popłyniemy w rejs po Bajkale. Czekają nas piesze wycieczki po wyspie Olchon, półwyspie Święty Nos i górach Chamar-Daban oraz niekończące się lasy Syberii. Poznamy znikające kultury plemion syberyjskich takich jak Buriaci czy Ewenkowie. Odkryjemy świat na pograniczu wielu religii: buddyzmu, szamanizmu i prawosławia (odwiedzimy m. in. Iwołgińsk – centrum buddyzmu tybetańskiego w Rosji). Będziemy też zwiedzać stolicę Imperium Rosyjskiego – Moskwę, a także miasta z końca świata: Irkuck i Ułan Ude.

Wyprawa Syberia: Bajkał, Buriacja, Kolej Transsyberyjska to program autorski Tomka Tułaka.

1 DZIEŃ – przelot Polska – Rosja
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i przelot do Moskwy. Zakwaterowanie i nocleg w Moskwie.

2 DZIEŃ – Moskwa
Zwiedzanie stolicy Imperium Rosyjskiego. Zobaczymy Plac Czerwony – właściwe centrum Moskwy i otaczające go atrakcje – Mauzoleum Lenina i Cerkiew Wasyla Błogosławionego. Kreml – serce Moskwy i Rosji – moskiewski zamek położony na Wzgórzu Borowickim jest jednym z najpiękniejszych zespołów architektonicznych świata, był siedzibą książąt moskiewskich, carów rosyjskich, sekretarzy partyjnych i prezydentów. Arbat – dawna ulica artystów, gdzie można poczuć klimat dawnej Moskwy. (10$) Spokojne Zamorskworieczje, gdzie odpoczniemy od zgiełku metropolii.

3 DZIEŃ – Moskwa
Kontynuujemy zwiedzanie Moskwy: Klasztor Nowodziewiczy – jeden z najpiękniejszych klasztorów Rosji, zbudowany w XVI w (ok. 5 USD). Przejazd na dworzec Jarosławski i wyjazd z Moskwy Koleją Transsyberyjską (najdłuższą koleją świata).

4-6 DZIEŃ – kolej transsyberyjska
Podróż Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Irkucka przez rozległą Nizinę Syberyjską oraz wielkie miasta Rosji: Omsk, Krasnojarsk, Nowosybirsk. Trzydniowa podróż to wyjątkowa okazja by poznać kulturę syberyjską i rosyjską, integrując się z miejscowymi, próbując lokalnych potraw i doświadczając innych atrakcji. Pociąg zatrzymuje się co kilka godzin. Na stacjach można zaopatrzyć się w miejscowe produkty spożywcze: obiady domowej roboty, ryby, piwo etc., sprzedawane przez rosyjskie „babuszki”. Nocny (lub poranny) przyjazd do Irkucka, zakwaterowanie, nocleg.

7 DZIEŃ – Irkuck
Poranny przyjazd do Irkucka – zakwaterowanie. Zwiedzanie miasta: Plac Kirowa, Cerkiew Zbawiciela (XVIII w.), Sobór Objawienia Pańskiego, Kościół Polski, Ulica Karola Marksa. Oglądanie starej, drewnianej zabudowy mieszkalnej. Odpoczynek. Nocleg w Irkucku.

8 DZIEŃ – Listwianka
Przejazd do skansenu w Talcy – Muzeum Budownictwa Drewnianego Ludów Bajkału. Zwiedzanie drewnianych zabytków kultury rosyjskiej, buriackiej i ewenkijskiej (ok. 5 USD). Przejazd do Listwianki. Zwiedzanie muzeum i spacer do punktu widokowego Czarny Kamień. Nocleg.

9 DZIEŃ – Sludjanka, Arszan
Płyniemy promem do Portu Bajkał. Całodzienny przejazd do Sludjanki powolną koleją „Krugobajkałką”. Dawna trasa kolei transsyberyjskiej wiedzie wzdłuż skalnego wybrzeża Bajkału przez liczne tunele i mosty. Przy jej budowie zginęło tysiące robotników. Przyjazd do Sludjanki. Przejazd do Arszanu leżącego w Tunkińskiej Dolinie u podnóża Sajanów, na terenie Tunkińskiego Parku Narodowego. Nocleg.

10 DZIEŃ – Arszan
Odpoczynek w dolinie. Tunkińska Dolina to kraina Buriatów – rodowitych mieszkańców tych terenów. W Arszanie odwiedzamy świątynie buddyjskie (dacany), szamańskie święte miejsca, wodospady, napijemy się wody mineralnej o wyjątkowych walorach leczniczych. Wieczorne ognisko. Fakultatywnie jednodniowy trekking w Sajanach, na Pik Lubwi – „Górę miłości”, połączony ze zwiedzaniem okolic Arszanu. Z góry roztacza się widok na Tunkińskie Golce.

11 DZIEŃ – Arszan
Wycieczka po Dolinie Tunkijskiej. Odwiedzamy: Kiren, gdzie znajduje się najważniejszy dacan w rejonie, Tunka wraz z zabytkami budownictwa drewnianego, znane miejsce zesłań polaków, Żemczug, z przypominającym jurtę dacanem,  i inne ważne dla Buriatów miejsca religijne.

12 DZIEŃ – Sludjanka
Przejazd do Sludjanki – miejsca słynącego z wielkiej różnorodności występujących tam minerałów. Wizyta w muzeum minerałów. Spacer brzegiem Bajkału. Nocleg.

13 DZIEŃ – Ułan Ude
Poranny wyjazd do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Zwiedzanie Ułan-Ude: pomnik Lenina – dziesięciometrowa głowa bohatera komunizmu, Dom Kupiecki, Sobór Hodegetrii, Cerkiew Świętej Trójcy, wizyta w buddyjskiej świątyni buriackiej – dacanie. Muzeum Etnograficzne Kultury i Narodów Zabajkala: siedem kompleksów budowli – staroruski, ewenkijski, Buriatów zabajkalskich, przedbajkalskich, staroobrzędowców, miejski i archeologiczny. Nocleg w Ułan Ude (5$).

14 DZIEŃ – Iwołgińsk
Wycieczka do Iwołgińska – położonego wśród stepów głównego ośrodka buddyzmu tybetańskiego w Rosji. Kompleks buddyjskich świątyń i szkoła buddyzmu, największa biblioteka buddyjska w Rosji, muzeum sztuki buddyjskiej. Fakultatywnie: zwiedzanie  wiosek starowierców w okolicy (10$). Zwiedzanie świątyń i okolicy.

15 DZIEŃ – Ust-Barguzin
Poranny wyjazd z Ułan Ude. Podróż wzdłuż wybrzeża Bajkału. Obiad, kąpiel w Bajkale, grzybobranie. Przyjazd do Ust-Barguzin niedaleko Półwyspu Święty Nos. Nocleg.

16 DZIEŃ – Ust-Barguzin
Przejazd do Zabajkalskiego Parku Narodowego na półwysep „Święty Nos” (wstęp ok. 5 $). Spacer po wioskach rybackich, odpoczynek, kąpiel w Bajkale (płytkie wody zatoki są znacznie cieplejsze niż zimne wody Bajkału na południowym brzegu). Nocleg w Ust-Barguzin. Fakultatywnie wycieczka kutrem do gorących źródeł (ok. 20 $).

17 DZIEŃ – fakultety
Do wyboru:
– wypoczynek na okolicznej plaży w Ust-Barguzin
– całodniowy trekking na najwyższą górę półwyspu – Markowy Szczyt (5-20 $ – dojazd 5 osób), ze szczytu rozciąga się widok na Bajkał, Góry Barguzińskie i Wyspy Uszkanie – rezerwat foki bajkalskiej – nerpy (jedyne miejsce występowania tego endemicznego gatunku), dla chętnych plażowanie i wypoczynek w jednej z malowniczych zatoczek półwyspu, kąpiel w krystalicznie czystej i słodkiej wodzie
– wycieczka do Doliny Barguzińskiej u podnóża gór Barguzińskich (60-70 $, min. 4 osoby), odwiedzamy buriackie wioski, święte miejsca Buriatów, podczas podróży można podziwiać przepiękną panoramę kilkusetkilometrowego pasma Gór Barguzińskich
– całodniowy kurs statkiem do archipelagu wysp Uszkanie – rezerwatu foki bajkalskiej – nerpy (ok. 100 – 130 $)

Koszty fakultetów są związane z liczbą uczestników decydujących się na udział w wycieczce. Jest to teren pozbawiony infrastruktury turystycznej. Przy grupie mniejszej niż 5 osób cena może wzrosnąć dwaukrotnie lub impreza może nie dojść do skutku.

18 DZIEŃ – Olchon
Kilkugodzinny rejs wodolotem na stepową, skalistą wyspę Olchon. Jest to jeden z pięciu najważniejszych na Ziemi ośrodków kultury szamańskiej, gdzie przyjeżdżają na coroczne spotkania szamani z wielu stron świata. Zachód słońca na wyspie.

19 DZIEŃ – Olchon
Całodzienna wycieczka samochodowa po stepowej wyspie Olchon: Przylądek Szunte – Lewyj, Choboj, wioska Piesczanaja – znana ze „śpiewających piasków”, Skała Trzech Braci, Przylądek Burchan.

20 DZIEŃ – Olchon
Fakultatywnie:
– rejs po Małym Morzu i odwiedziny wysp: Zamogoj, Ogoj, Borga – Dagan (ok. 35 $)
– zwiedzanie południowej części wyspy: malownicze zatoki, pozostałości po dawnych ludach Kurykanach, Półwyspy Chorgoj i Kobyla Głowa (20 $)
– minitrekking po górach wyspy i wybrzeżu

21 DZIEŃ – Irkuck
Powrót do Irkucka. Dalsze zwiedzanie miasta. Zakupy.

2 DZIEŃ – powrót do Polski 
Powrót samolotem z Irkucka do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

 

GRUZJA – na styku kultur

GRUZJA – na styku kultur

Gruzja to majestatyczne szczyty Kaukazu i olbrzymie lodowce zagubione wśród górskich dolin. Gruzja to także wioski z kamiennymi wieżami, stare klasztory i cerkwie, niezwykle gościnni ludzie, doskonałe wino i jedzenie. Wreszcie, Gruzja to piękne kamieniste plaże nad Morzem Czarnym.

Nasz tramping „Gruzja…” zaczniemy od Tbilisi, położonego w malowniczej, górskiej dolinie. Będziemy spacerować krętymi uliczkami starego miasta. To tutaj spotkamy się po raz pierwszy ze słynną gruzińską kuchnią i nie mniej słynnym winem. Z Tbilisi pojedziemy do położonego wśród stepowych krajobrazów, na granicy z Azerbejdżanem, skalnego kompleksu klasztornego – Dawid Garedża. Potem odwiedzimy Kachetię – kolebkę gruzińskiego wina, pełną winnic i urokliwych miasteczek.

Gruzja to góry! Nasze spotkanie z górami Kaukazu rozpoczniemy u podnóży pięciotysięcznika Kazbek, z malowniczo usytuowanym klasztorem Tsminda Sameba. Dalej udamy się do Gori – miasta urodzin Stalina i starożytnego miasta Upliscyche. Kolejna atrakcja to olbrzymie skalne miasto Wardzia, kiedyś ważny klasztor i zarazem twierdza obronna. Wreszcie czeka nas podróż do górskiej Swanetii, której zwiedzanie zaczniemy od Mestii – miasteczka położonego u podnóża szczytu Uszba, słynącego z kamiennych wież, do dzisiaj użytkowanych przez mieszkańców, odwiedzimy też pięknie położoną wieś Uszguli. Na koniec będziemy odpoczywać w kosmopolitycznym i pełnym kontrastów Batumi, położonym nad brzegiem Morza Czarnego. Zapraszamy na tramping Gruzja – na styku kultur!

1 DZIEŃ – przelot Polska – Gruzja
Przelot do stolicy Gruzji – Tbilisi. Zakwaterowanie. Pierwsze spotkanie z kuchnią gruzińską: Chaczapuri,  Chinkali, dobre wino. Nocleg w hostelu.

2 DZIEŃ – Tibilisi
Tbilisi jest jednym z najstarszych miast na świecie. Ludzie mieszkali tu już 5000 lat temu. Położone jest w dolinie rzeki Mtkvari, na tarasowych zboczach w otoczeniu lasów i gór. Miasto pełne jest starej zabudowy: zabytkowych cerkwi i drewnianych kamienic. Zwiedzanie miasta: Bazylika Anczischatyjska – wspaniały pomnik gruzińskiej architektury, Świątynia Matki Bożej Matechskiej – jeden z najważniejszych zabytków Tbilisi, Katedra Sioni z najświętszą relikwią kościoła gruzińskiego – krzyżem św. Niny. Dla chętnych wizyta w Muzeum Narodowym (ok. 10 $). Popołudniowy spacer po starym mieście. Wjazd kolejką pod pomnik Matki Gruzji, skąd roztacza się panorama miasta. Kolacja na starym mieście w jednej z lokalnych restauracji. Dla chętnych, wieczorem, kąpiel w łaźniach muzułmańskich – hammam (ok. 15 $). Nocleg w hostelu.

3 DZIEŃ – Kachetia, Dawid Garedża, Signagi
Wcześnie rano przejazd do Kachetii – regionu słynącego z najlepszych win oraz zabytkowych cerkwi i klasztorów. Jedziemy pod granicę Azerbejdżanu przez malownicze, stepowe rejony kraju do klasztoru Dawid Garedża. Klasztor został założony w VI wieku przez 13 syryjskich ojców. Przez kilka wieków był centrum kulturowym i edukacyjnym regionu. Znajdowała się tu również słynna szkoła malarstwa freskowego. W skalnych kaplicach i pomieszczeniach zachowały się freski, z których klasztor niegdyś słynął. W wydrążonych w skałach celach mieszkało tu wielu mnichów. Spacery po okolicznych, malowniczych wzgórzach. Przejazd do Signagi, miasteczka położonego na szczycie góry, skąd rozciąga się piękny widok na doliny Kachetii. Spacer po urokliwym, starym mieście, zwiedzanie twierdzy. Wizyta w monastyrze Bodbe – kompleksie klasztornym św. Niny, słynnej krzewicielki chrześcijaństwa w Gruzji. Degustacja kachetyjskich win. Powrót do Tbilisi. Nocleg w hostelu.

4 DZIEŃ – Kazbegi
Wcześnie rano wyjeżdżamy w góry Kaukazu. Jedziemy w stronę rosyjskiego Władykaukazu, tzw. Gruzińską Drogą Wojenną. Mijamy fortecę Ananuri, a następnie przekraczamy Przełęcz Krzyżową – 2.385 m n.p.m. Mijając górskie, stepowe krajobrazy dojeżdżamy do Stepancminda (dawniej Kazbegi) u podnóża góry Kazbek – 5.047 m n.p.m. Zakwaterowanie. Piesza wycieczka do malowniczo położonego monastyru Tsminda Sameba – symbolu Gruzji z XVII wieku, położonego na wysokości 2.170 m. Spacer po okolicy. Nocleg w Kazbegi.

5 DZIEŃ – Borzomi
Przejazd do zielonego Borzomi – słynnego kurortu i uzdrowiska z czasów sowieckich, skąd pochodzi słynna na całym świecie woda mineralna o tej samej nazwie. Po drodze zwiedzanie zamku w Ananuri, z przełomu XVI i XVII wieku, który był świadkiem kilkunastu bitew. Kolejna atrakcja to Upliscyche – skalne miasto z epoki brązu, dawna rezydencja królów gruzińskich oraz Gori, gdzie znajduje się Muzeum Stalina (ok. 5 $). Nocleg w Borzomi.

6 DZIEŃ – Wardzia
Wycieczka do Wardzi – skalnego miasta wydrążonego w skalnej, tufowej ścianie (1.300 m n.p.m.). Jaskinie umieszczone są w rzędach na stromym, skalnym zboczu. Jest tu mnóstwo ukrytych ścieżek i tuneli. Kompleks składa się z głównej świątyni, sali balowej, licznych jadalni, piwnic oraz wielu pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych. Twierdza była wykorzystywana w XII i XIII wieku. Była schronieniem w czasie licznych wojen. W okresie jej świetności mogło tu mieszkać nawet 60 tysięcy ludzi. Powrót na noc do Borzomi.

7 DZIEŃ – Kutaisi
Przejazd do Kutaisi – jednego z najstarszych miast na świecie. Po drodze zatrzymujemy się w Chiaturze – miasteczku, położonym w wąskiej dolinie między dwoma masywami górskimi. Za czasów ZSRR znajdowała się tu dobrze prosperująca kopalnia manganu. Po latach świetności pozostała sieć kolejek linowych, którymi odbywa się transport miejski. Kolejki zostały nazwane przez brytyjską gazetę Daily Mail „trumnami Stalina”, ze względu na swój niespotykany wygląd i klimat. Zwiedzimy również Katskhi Pillar, czyli klasztor wzniesiony na szczycie maczugi skalnej. Nocleg w Kutaisi.

8 DZIEŃ – Wąwozy Martvili, Okatse i Jaskinia Prometeusza
Tych atrakcji jeszcze nie opisały przewodniki. Zwiedzimy największe współczesne hity przyrodnicze Gruzji! Dwie pierwsze trasy otwarto w zeszłym roku. Zatem zaczynamy od wąwozu Martvili (ok. 7 $). Tam popłyniemy na krótki spływ turkusową rzeką, wijącą się między skalnymi ścianami, po czym przespacerujemy się wzdłuż wąwozu, mijając malowniczy wodospad. W Wąwozie Okatse przespacerujemy się kładką zawieszoną około 50 m nad ziemią. Natomiast w Jaskini Prometeusza czekają na nas stalaktyty, stalagmity i spływ podwodną rzeką. Odwiedzimy również monastyr Gelati z XII wieku, założony przez króla Dawida Budowniczego. Powrót na nocleg do Kutaisi.

9 DZIEŃ – Mestia
Poranny przyjazd do Mesti – stolicy Swaneti. Swanetia to jeden z najbardziej niedostępnych rejonów Gruzji, pełen górskich pasm pokrytych lodowcami, a także zielonych, malowniczych dolin ze starą, kamienną zabudową. Rejon ten jest zamieszkały przez Swanów – twardych ludzi, którzy jeszcze do niedawna żyli we wspólnotach plemiennych. Do dziś ta społeczność zachowuje odrębność, której przejawem jest język swański, zupełnie inny od gruzińskiego. Nocleg w Mestii.

10 DZIEŃ – Mestia
Zwiedzanie Mestii. Spacer wśród kamiennych wież, pochodzących nawet z XI w. Jeszcze niedawno o prestiżu rodziny świadczyła wysoka, kamienna wieża, która spełniała funkcje obronne, służąc jako schronienie w przypadku zagrożenia. Kilkugodzinny spacer na górę widokową. Nocleg w Mestii.

11 DZIEŃ – Uszguli
Przejazd wyboistą 47-kilometrową drogą do Uszguli, najwyżej położonej wsi w Swaneti. Mieszka tu kilkaset osób. Wieś słynie z 30 świetnie zachowanych kamiennych wież obronnych o średniowiecznym rodowodzie. Zwiedzanie malowniczo położonej wioski: cerkiew Lamaria, muzeum. Powrót do Mestii.

12 DZIEŃ – Batumi
Przejazd do Batumi, położonego nad brzegiem Morza Czarnego. Z tego miasta Gruzja słynie na cały świat.

13-14 DZIEŃ – Batumi
Gruzja słynie z Batumi. To drugie największe miasto Gruzji, a zarazem legendarny, nadmorski kurort. Miasto to eklektyczne połączenie różnych epok: starego zabytkowego centrum, nowoczesnej nadmorskiej architektury i socrealistycznej zabudowy mieszkalnej. Idealnie nadaje się do wypoczynku. Plażowanie na skalistej plaży pełnej wielkich otoczaków. Spacery po zabytkowym mieście i po 7-kilometrowej, nadmorskiej promenadzie. Dla chętnych: wizyta w położonym nieopodal na wzgórzu, ogromnym ogrodzie botanicznym (ok. 3 $), wizyta w oceanarium z pokazem delfinów (ok. 8 $). Na kolację gruzińskie lub tureckie jedzenie. Wieczorem impreza na plaży z dużą ilością wina.

Drugiego dnia wieczorem wyjazd nocnym pociągiem do Tbilisi.

15 DZIEŃ – Tibilisi
Poranny przyjazd do Tbilisi. Wycieczka do Mcchety – jednej z najpiękniejszych miejscowości w Gruzji. W mieście znajduje się wiele zabytków objętych ochroną UNESCO: Katedra Sveti Cchoweli (Drzewo Życia) – najważniejszy zabytek gruzińskiej kultury, sztuki i architektury, Dżwari – położone wysoko na wzgórzu oraz Samtawro. Powrót do Tbilisi. Pożegnalna kolacja z dobrym gruzińskim jedzeniem i winem.

16 DZIEŃ – przelot Gruzja – Polska
Powrót do Polski.

BANGLADESZ, INDIE WSCHODNIE (+ Andamany)

BANGLADESZ – ORISSA – rejs po dorzeczu GANGESU – MEGHALAYA – ASSAM – DARDŻYLING – SIKKIM (+ Andamany) 

BANGLADESZ, INDIE WSCHODNIE – 23 dni + 6 Andamany dla chętnych

Bangladesz i Indie Wschodnie to wyprawa koneserska i doświadczanie Azji poza utartymi szlakami. To także program autorski, jedyny taki na rynku.

Jest to podróż przez tereny, które dopiero od niedawna mogą być odwiedzane przez obcokrajowców i powoli odsłaniają się ich tajemnice. Bangladesz i Indie Wschodnie to zatem wyprawa przez krainy mało znane i niezmiernie zróżnicowane kulturowo, etnicznie i geograficznie. Od lasów namorzynowych na południu, przez egzotyczne wyspy Zatoki Bengalskiej, wielkie rozlewisko Gangesu, dżungle u podnóży Himalajów, aż po ich pustynne szczyty. Kraje te zamieszkują wyznawcy buddyzmu tybetańskiego, hinduizmu, islamu i tysiąca religii plemiennych. W trakcie naszej podróży odwiedzimy muzułmański Bangladesz z jego zatłoczoną i kolorową stolicą Dhaką. Odwiedzimy stan herbacianych pól – Assam oraz krainę dzikich plemion, dżungli i największych na świecie monsunów – Meghalaye. Indie Wschodnie zamieszkują plemiona etnicznie zbliżone do mieszkańców Birmy. Kolejny stan to himalajskie, buddyjskie księstwo Sikkim – dawniej południowa część Tybetu. Powędrujemy u podnóża ośmiotysięcznika Kanczendzongi, odwiedzimy tybetańskie klasztory.

Na koniec chętni polecą na egzotyczne Andamany – górzyste wyspy, otoczone rafami koralowymi i porośnięte gęstym lasem tropikalnym. Będziemy wypoczywać na pięknych plażach, nurkować i spacerować po dżungli.

Bangladesz i Indie Wschodnie zafascynują ogromem różnorodności, a nade wszystko dadzą poczucie wniknięcia w nieznane kultury. Zapraszamy.

 

1 DZIEŃ – przelot: Polska – Indie 
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot do Indii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ- Puri
Przesiadka na samolot do Bhubaneswar. Wieczorny przylot do tropikalnej Orissy. Przejazd do Puri. Zakwaterowanie blisko oceanu. Orissa położona jest nad brzegiem Zatoki Bengalskiej. Jest to kraina wielu plemion o oryginalnej kulturze i tożsamości. Kolacja i nocleg.

3 DZIEŃ – Bhubaneswar, Konark
Zwiedzanie starego, pełnego dziedzictwa religijnego Bhubaneswar: Lingaraj Mandir (54-metrowa świątynia i jej bogaty religijnie kompleks), Bindu Sagar – zbiornik ze świętą wodą ze wszystkich świętych rzek i jezior (fakultatywnie kąpiel oczyszczająca ze wszystkich grzechów). Zwiedzanie imponującej, legendarnej Świątyni Słońca w Konark (ok. 5 $). Wieczorem plażowanie w okolicach Konark. Przejazd do Bhubaneswar. Powrót do Puri. Nocleg.

4 DZIEŃ – Puri
Zwiedzenie Puri, jednego z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w Indiach (tu ukryty jest ząb Buddy). Odwiedzimy 58-metrową świątynię Jagannatha – inkarnacji boga Wisznu. Spacer wśród wielobarwnego tłumu hinduskich pielgrzymów. Odwiedziny wioski rybackiej. Na kolacje: owoce morza. Całonocny przejazd  pociągiem do Kalkuty.

5 DZIEŃ – Kalkuta
Poranny przyjazd do Kalkuty. Zwiedzanie: Victoria Memorial – monumentalna budowla mieszcząca muzeum panowania brytyjskiego w Indiach, otoczona przepięknym parkiem (ok. 3 $), Katedra Św. Pawła oraz Planetarium Birlich, szpital–hospicjum założone przez Św. Matkę Teresę z Kalkuty, a następnie dom i grób Matki Teresy. Przejazd najstarszym metrem w Azji do zbudowanej w 1809 roku Świątyni Kali – krwiożerczej bogini, której składa się ofiary ze zwierząt. Nocleg w Kalkucie.

6 DZIEŃ – Dhaka (Bangladesz)
Przejazd do stolicy Bangladeszu – Dhaki (autobus/pociąg). Wieczorem zakwaterowanie i spacer po mieście. Nocleg.

7 DZIEŃ – Dhaka
Zwiedzanie Dhaki (Bangladesz). Wędrówka przez Stare Miasto pełne krętych i wąskich uliczek. Odwiedziny gwarnego bazaru Chowk Bazaar. Spacer zatłoczonymi ulicami miasta. Zwiedzanie: Mogolski Fort Lalbagh wybudowany przez syna Aurangzeba, port Sadarghat, gdzie przepłyniemy się łodzią po jednej z najbardziej niezwykłych rzek w Azji. Nocleg.

8 DZIEŃ – Sonargaon
Całodniowa wycieczka do dawnej stolicy Bangladesz – Sonargaon. Spacerujemy wśród starej zabudowy miasta pamiętającej lepsze czasy. Obserwujemy codzienne życie mieszkańców. Zwiedzamy muzeum i okolice. Nocleg w Sonargaon lub w Dhace.

9 DZIEŃ – Dhaka – Khulna
Przejazd do Khulny. Zakwaterowanie i spacer uliczkami miasta po gwarnych bazarach. Nocleg w Khulna.

10 DZIEŃ – Bagerhat, rejs po dorzeczu Gangesu
Wcześnie rano krótkie zwiedzanie Bagerhat – miasta z odległych czasów ze starą islamską architekturą, kolebki islamu w Bangladeszu. Odwiedzimy meczet Shait Gumbat, największy w Bangladeszu. Zakwaterowanie na Rocket (starą, brytyjską, drewnianą łódź) do kwater pierwszej klasy. Płyniemy całą dobę dorzeczem Gangesu, oglądając wsie i miasteczka. Po drodze spotykamy wielu ciekawych ludzi. Poznajemy niezwykły, wodny świat Bangladeszu. Nocleg na łodzi.

11 DZIEŃ – Sylhet
Poranne przypłynięcie do Dhaki na Saderghat. Przejazd autobusem do Sylhet. Nocleg.

12 DZIEŃ – Shillong (Indie)
Opuszczamy Bangladesz. Jedziemy autobusem do granicy indyjskiej. Przejście granicy i dalsza podróż do Shillong – stolicy stanu Meghalaya. Nocleg w Shillong.

13 DZIEŃ – Shillong
Shillong – stolica spokojnego, górskiego stanu Meghalaya, gdzie padają największe deszcze monsunowe na świecie. Miasto jest ojczyzną matrylinearnego plemienia Khalsi. Spacer i zwiedzanie miasta: Bazar Bara – kolorowy bazar warzywny, gdzie handlują lokalni mieszkańcy, Jezioro Ward i Park Lady Hydria. Fakultatywna wycieczka nad wodospady Bishop i Beadon.

14 DZIEŃ – Ćerapundźi
Wycieczka do Ćerapundźi – miasta położonego przy granicy z Bangladeszem, zamieszkałego przez ludność Khalsi. Ze szczytów gór roztacza się imponująca panorama na równiny Bangladeszu oraz wodospady Nohkalikai. Powrót do Shillong i przejazd do Guwahati – stolicy Assamu. Nocny przejazd pociągiem do Bengalu Zachodniego – New Jalpaiguri.

15 DZIEŃ – Dardżyling
Przejazd do Dardżylingu (ok. 80 km), spokojnego miasta położonego na górskich zboczach, dawnej letniej stolicy Bengalu słynącej z upraw herbaty. Miasto ma kosmopolityczny charakter, mieszkają tu przedstawiciele wielu różnych nacji: Tybetańczycy, Nepalczycy, Lepczowie. Nad miastem góruje Kanczendzonga (8.598 m n.p.m.). Do dzisiaj pozostało tutaj wiele pamiątek brytyjskiego panowania kontrastujących z tybetańskim, nepalskim i bengalskim charakterem miasta. Spacer po mieście. Nocleg.

16 DZIEŃ – Dardżyling
Odwiedziny obozu dla uchodźców tybetańskich i Instytutu Himalaizmu, wizyta w jednym z ogrodów herbacianych, odwiedzamy tybetańskie świątynie i kościoły chrześcijańskie. Zakupy. Dardżyling to najlepsze miejsce na zakup tybetańskiego rękodzieła i innych pamiątek. Na kolację najlepsze tybetańskie jedzenie. Nocleg.

17 DZIEŃ – Gangtok
Wyjazd przed świtem na popularny Tiger Hill (punkt widokowy). Oglądamy wschód słońca. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na Kanczendzongę, trzecią najwyższą górę świata. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Mount Everest i Makalu – najwyższe szczyty świata.
Po śniadaniu przejazd do stolicy Sikkimu – Gangtoku. Sikkim – jeszcze niedawno niezależne królestwo leżące w Himalajach i u ich podnóża. Po drodze zatrzymujemy się po zezwolenia na wjazd. Wieczorem dla chętnych impreza w jednym z licznych klubów (mieszkańcy Sikkimu uwielbiają m.in. rocka). Nocleg w Gangtoku.

18 DZIEŃ – Gangtok
Gangtok to miasto o bogatej mieszance etnicznej, zamieszkałe przez Lepczów, Bhutia, Nepalczyków, Tybetańczyków, Bhotijów i Indusów. Spacer i zwiedzanie miasta: Klasztor Enczej, Instytut Tybetologii Namgjal, przejazd kolejką linową nad miastem.
Wycieczka do Klasztoru Rumtek – głównej siedziby tybetańskiej szkoły Kagjupa (Czarnych Czapek) i siedziby jej przełożonego Karmapy. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla Tybetańczyków. Klasztor mieści w swoich zbiorach bogatą kolekcję eksponatów przywiezionych z Tybetu. Powrót do Gangtoku. Kolacja w restauracji tybetańskiej. Możliwość skorzystania z masażu ajurwedycznego. Zakupy. Nocleg.

19 DZIEŃ – Comgo
Całodzienna wycieczka nad jezioro Comgo (3.780 m n.p.m.) – ok. 20 $. Malownicze jezioro leży tuż przy granicy z Tybetem i prowadzi do niego kręta, górska droga. Dla chętnych przejażdżka na  jakach. Nocleg w Gangtoku.

20 DZIEŃ – Pelling
Poranny przejazd do miasteczka Pelling (najlepszy widok na Kanczendzongę) – Zachodni Sikkim. Piesza wycieczka do klasztoru Pamayangtse, jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów w Sikkimie, należący do najstarszego odłamu religii tybetańskiej – Ningmapy. Zwiedzanie malowniczych okolic. Nocleg.

21 DZIEŃ – Pelling
Minitreking po okolicy u podnóża Kanczendzongi.

22 DZIEŃ – Siliguri,Delhi
Przejazd do Siliguri. Transfer na lotnisko. Lot do Delhi. Ostatnie zakupy. Nocleg w Delhi.

23 DZIEŃ
Przylot do Warszawy. Pożegnanie z grupą.

 

ANDAMANY – 6 dni

Koszt od 450 $*

23 DZIEŃ – Port Blair
Nad ranem transfer na lotnisko i wylot na Andamany. Lądowanie w Port Blair, stolicy archipelagu, położonej na wyspie Południowy Andaman. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: stare brytyjskie więzienie, muzeum antropologiczne. Zachód słońca na jednej z plaż. Na kolację: miejscowe owoce morza.
Andamany to górzyste wyspy, otoczone rafami koralowymi i porośnięte gęstym lasem tropikalnym. Są oddalone ok. 1200 km od południowo-wschodniego wybrzeża Indii. Początkowo były zamieszkiwane przez ludy negroidalne, których ostatni przedstawiciele żyją po dziś dzień w tradycyjny sposób w rezerwatach. Pochodzenie tych tubylców nie jest znane. Jest to jedno z ostatnich miejsc na świecie, w którym kultura plemienna nie uległa skażeniu.

24 DZIEŃ – Havelock
Rejs na wyspę Havelock, gdzie odpoczniemy na egzotycznych, rajskich plażach. Ze względu na oddalenie od cywilizacji, Andamany są rzadko odwiedzane przez turystów. Można tu odpoczywać w ciszy i spokoju, z dala od ruchu turystycznego. Tutaj czas płynie wolniej. Nocleg na wyspie.

25–26 DZIEŃ Havelock
Dalszy odpoczynek na rajskiej wyspie. Odcinamy się od reszty świata. Spacery po dżungli, plażowanie. Odwiedzimy piękne, bardzo różniące się od siebie plaże. Dla chętnych możliwość nurkowania na andamańskich rafach (2 godz., 2 zejścia pod wodę, ok. 110 $).

27 DZIEŃ – Port Blair
Powrót promem do Port Blair. Dalsze zwiedzania miasta. Ostatnie zakupy. Wieczorem impreza pożegnalna.

28 DZIEŃ – Kalkuta/Delhi
Wylot do Kalkuty lub Delhi. Przesiadka na samolot do Europy.

29 DZIEŃ
Przylot do Warszawy. Pożegnanie z grupą.

*Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczby uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.).