CHINY – przez Państwo Środka


8.300 zł, CZAS: 16 DNI


12-10-2019 - 27-10-2019

UWAGA! W cenie dodatkowo 3 przeloty wewnętrzne!

Wyprawa Chiny – przez Państwo Środka to program autorski Filipa Śmigla

Liczące sobie 5 tysięcy lat Chiny od zawsze fascynowały bogactwem kultury, ale też niedostępnością. Przez wieki były zamknięte dla obcokrajowców. Teraz są nieco bardziej przystępne, choć nadal ze względu na niesamowicie skomplikowany język i odmienne obyczaje bardzo trudne do samotnego podróżowania. Nasza wyprawa Chiny – przez Państwo Środka to okazja do poznania tego niezwykłego kraju.

Wyprawa Chiny – przez Państwo Środka została tak przygotowana, by była jak najbardziej różnorodna i uwzględniająca nie tylko zabytki, ale także atrakcje przyrodnicze i spotkania ze wspaniałymi ludźmi. Podróż rozpoczniemy w Pekinie. Wielki Mur, Plac Tiananmen, czy Zakazane Miasto niebezpodstawnie są znane na całym świecie. Następnie zobaczymy Szanghaj – jedno z najbardziej niezwykłych metropolii naszego globu oraz Hangzhou, uważane za jedno z najpiękniejszych miast Chin. Dalej nasza wyprawa powiedzie nas to Xian, które podobnie jak Pekin, oferuje wspaniałą lekcję historii, ale będzie również przykładem, jak różne są od siebie chińskie miasta. Ostatnim etapem naszej podróży będzie Guilin, a także leżące niedaleko Yangshuo i Longsheng, które zachwycają niespotykaną nigdzie indziej przyrodą i zamieszkującymi je grupami etnicznymi. Kontrast pomiędzy nimi a pierwszymi miastami, które mieliśmy okazję poznać, jest ogromny.

1 DZIEŃ – przeloty Polska – Chiny 
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Pekinu.

2 DZIEŃ – Pekin
Stolica Chin przywita nas tłumami i zgiełkiem, ale również nowoczesną architekturą mieszającą się z tradycyjną zabudową, ciepłymi ludźmi i pysznym jedzeniem. Dzisiejszy dzień wykorzystamy na odpoczynek i aklimatyzację. Nocleg w Pekine.

3 DZIEŃ – Pekin
Pekin jest pełen niesamowitych atrakcji historycznych. Rano wyruszymy na najsłynniejszy plac w Chinach – Tiananmen, a następnie wejdziemy do Zakazanego Miasta (ok. 10 $), byłej siedziby cesarzy chińskich. Po południu odwiedzimy przepiękną Świątynię Nieba, gdzie co roku składano ofiary modląc się o urodzaj i pomyślność. Wieczorem odwiedzimy nocny targ i skosztujemy lokalnych specjałów, będzie też możliwość zakupu pamiątek. Nocleg w Pekinie.

4 DZIEŃ – Pekin – Szanghaj
Wcześnie rano wyruszymy za miasto by zobaczyć Wielki Mur (ok. 10 $), najsłynniejszy symbol starożytnych Chin. Trekking po murze jest dużo bardziej wymagający niż mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka, ale daje dużo frajdy. Po południu wrócimy do Pekinu, a następnie pojedziemy super szybkim pociągiem do Szanghaju. Nocleg w Szanghaju.

5 DZIEŃ – Szanghaj
Zwiedzimy Stare Miasto pełne ludzi i maleńkich sklepików, a następnie zobaczymy jeden z najpiękniejszych chińskich ogrodów – Yu (8-9 $). Zajrzymy na chwilkę do świątyni Jadeitowego Buddy (ok. 5 $) i zobaczymy byłą dzielnicę francuską. Nocleg w Szanghaju.

6 DZIEŃ – Szanghaj – Hangzou
Po śniadaniu spędzimy kilka chwil w Szanghajskim Muzeum Narodowym, a następnie zobaczymy nowoczesną dzielnicę biznesową. Naszym ostatnim przystankiem będzie artystyczna dzielnica Tianzifang, gdzie można spróbować potraw z całego świata i zajrzeć do setek maleńkich sklepików. Po południu zabieramy nasze bagaże i ruszamy do Hangzhou. Nocleg w Hangzhou.

7 DZIEŃ – Hangzhou
Hangzhou słynie z dwóch rzeczy: pięknych kobiet oraz Jeziora Zachodniego, które corocznie odwiedzają miliony turystów. O ile chętnie pomożemy w znalezieniu jeziora, to kwestię kobiet pozostawiamy indywidualnym preferencjom uczestników! Po całodziennej wędrówce wokół jeziora będziemy relaksować się w jednym z wielu klimatycznych pubów. Nocleg w Hangzou.

8 DZIEŃ – Hangzhou
Wybierzemy się poza miasto do wioski Longjing by obejrzeć słynne pola herbaciane i spróbować zielonej herbaty – Longjingcha. Miejsce to odwiedził kiedyś sam Mao! Po południu czeka nas lot do Xian. Nocleg w Xian.

9 DZIEŃ – Xian
Xian to była stolica Chin, która nadal robi ogromne wrażenie na tych, które zdecydowali się ją odwiedzić. Będziemy mogli zobaczyć niezwykłą, pełną życia dzielnicę muzułmańską, a także pozostałości po okresie świetności miasta – Wieżę Bębnów i Wieżę Dzwonów. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy też pagodę Dzikiej Gęsi – symbol miasta.

10 DZIEŃ – Guilin
Wczesnym rankiem autobus zabierze nas na wycieczkę za miasto, gdzie będziemy mogli zobaczyć słynną Terakotową Armię (ok. 30 $) będącą częścią olbrzymiego sarkofagu cesarza Qin Shi. Muzeum oszałamia swoimi rozmiarami i rozmachem grobowca! Po obiedzie czeka nas transfer na lotnisko i lot do Guilin. Nocleg w Guilin.

11 DZIEŃ – Guilin
Po śniadaniu pojedziemy do wioski Longsheng (ok. 18 $), gdzie będziemy mogli podziwiać jedyne w swoim rodzaju tarasy ryżowe, zbudowane setki lat temu przez mieszkające tam mniejszości etniczne. Wieczorem czas wolny, nocny targ i spacer po mieście. Nocleg w Guilin.

12 DZIEŃ – Yangshuo
Rano wymeldowujemy się z hotelu i udajemy się na spływ rzeką Li. Koło południa dotrzemy do Yangshuo, jednej z najpiękniejszych miejscowości w całych Chinach. Leżąca pomiędzy jeziorami i otoczona niezwykłymi wzgórzami krasowymi z pewnością oczaruje każdego. Dzisiejsze popołudnie przeznaczymy na odpoczynek, zakupy i kosztowanie lokalnej kuchni. Wieczorem chętni mogą wziąć udział w spektaklu na wodzie wyreżyserowanym przez Zhang Yimou (40-50 $). Nocleg w Yangshuo.

13-14 DZIEŃ – Yangshuo
Dzisiejszy dzień upłynie nam pod znakiem wycieczki rowerowej i eksploracji okolic miasteczka (ok. 8 $). Będziemy mogli podejrzeć codzienne życie mieszkańców, ich pracę na polach ryżowych czy budowę domów. Po powrocie do miasteczka ostatnie chwile na leniuchowanie i ostatnia wspólna kolacja. Nocleg w Yangshuo.

15 DZIEŃ – Yangshuo – Guilin – Pekin
Przejazd autobusem do Guilin. Lot do Pekinu, ostatni wspólny obiad i lot do Warszawy.

16 DZIEŃ – przeloty Chiny – Polska 
Powrót do Warszawy.

 

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA
Grupa od 6 do 10 osób

 dokumenty

W celu wyrobienia wizy Chińskiej należy dostarczyć do biura, 20 dni przed terminem wyjazdu:
–   paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy, z 2 wolnymi stronami
–   2 aktualne zdjęcie paszportowe
– wypełniony, wydrukowany i popisany formularz wizowy (zostanie on wcześniej wysłany mailem przez biuro)

 jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, waga plecaka nie powinna przekraczać 15 kg.

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak lub torbę na ramię o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

–  obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
–  polar lub bluza z kapturem
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi, może też działać ostra klimatyzacja),
–  kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– krótkie spodenki, szorty

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

 co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

–  aparat fotograficzny z ładowarką
–  prześcieradło lub cienki koc
–  ręcznik plażowy
–  papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
–  chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
–  krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
–  latarkę (może być czołówka)
–  niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
–  drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)
pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol lub palące papierosy powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Poza obszarami górskimi i małymi wioskami bankomaty są powszechnie dostępne, ale możliwość płatności kartą praktycznie nie istnieje.

 szczepienia-i-terminy

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią znikome.

Szczepienie nie są obowiązkowe ale brak szczepienia na żółtaczka A i B obarczone jest sporym ryzykiem. Szczepienie na błonice, tężec, polio, dur brzuszny jest zalecane ale ich brak nie powinien znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo.

 Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga
jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia Chińska różni się znacząco w zależności od prowincji i wielkości miasta. Powszechnie uznawana jest za bardzo smaczną, ale bardzo często wymaga ona kilku dni na przyzwyczajenie się.

Posiłki wegetariańskie są trudne do znalezienia, nawet do potraw składających się z samych warzyw dodaje się produkty pochodzenia zwierzęcego. Północna część kraju słynie z klusek natomiast w południowej bardziej popularne są potrawy z ryżem. Warta wspomnienia jest kuchnia Syczuańska, restauracje muzułmańskie i wszechobecne stoiska z grilowanym jedzeniem. Pije się piwo albo wodę, ale odważni mogą też spróbować miejscowej wódki pędzonej z ryżu.

 W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Trzeba uważać na jak bardzo pikantne mogą być zamawiane potrawy. Dla osób nie przyzwyczajonych do chili mogą one stanowić poważny problem.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– poza dużymi miastami trudno znaleźć kawę
– herbatę pije się głównie zieloną
– pieczywa praktycznie nie ma, albo jest słodkie i miękkie
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione
– mleko jest drogie, sera nie ma, produkty mleczne są drogie i mogą być niesmaczne
– importowane jedzenie można znaleźć jedynie w dużych miastach i jest bardzo drogie

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

 transport

TRANSPORT

– pociągi – superszybkie pociągi pociski poruszające się z prędkością ponad 300km/h
– autobusy, zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy
– motoriksze lub rowery
– łodzie

 noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami i klimatyzacją. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej, ale generalnie rzecz biorąc są to przyjemne, komfortowe hotele/guest housy.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

 telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też kupić miejscową kartę sim, ale nie pozwala ona na dzwonienie do Polski, a jedynie na wysyłanie smsów.

Facebook, Gmail, Instagram, wszystkie produkty Google (również aplikacje na telefonie) są zablokowane. Jedyny sposób na korzystanie z nich to wcześniejsze wykupienie VPN’u (na przykład Astril) co jest dość skomplikowane.

 elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są inne niż w Polsce i nie zawsze można podłączyć do nich Polskie urządzenia. Przed wyjazdem można zaopatrzyć się w przejściówki do gniazdek Chińskich i Australijskich (trzy płaskie bolce), można je również kupić na miejscu.

Awarie prądu właściwie nigdy się nie zdarzają.
napiwki

NAPIWKI

W Chinach nie ma zwyczaju dawania napiwków, ale można przygotować drobne napiwki dla lokalnych przewodników.

CHINY (Chińska Republika Ludowa)
Stolica: Pekin (Beijing)
Waluta: juan renminbi (RMB), nowe oznaczenie – China New Yuan (CNY)
1 CNY = 10 jiao = 100 fenów
Język urzędowy: chiński (dialekt mandaryński)

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Osoby oczekujące na lotnisku na międzynarodowe połączenia lotnicze nie dłużej niż 24 godziny mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej. Wyjątek stanowią międzynarodowe lotniska w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Chengdu, gdzie władze chińskie wydłużyły okres ważności zezwolenia do 72 godzin. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę dwu- lub wielokrotną. Wizę na wjazd do Chin kontynentalnych z Hongkongu lub z Makao można uzyskać w działających tam biurach łącznikowych centralnych władz ChRL, a także za pośrednictwem agencji turystycznej China Travel Service. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach wizę można uzyskać na lotnisku. Pobyt na terytorium ChRL bez ważnej wizy (przedłużenie okresu pobytu poza termin ważności wizy) karany jest grzywną w wysokości ok. 500 CNY za każdy dzień pobytu bez ważnej wizy. Paszport natomiast powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy. Władze chińskie często nie informują turystów o zamknięciu niektórych lądowych przejść granicznych na czas świąt narodowych, co wielokrotnie już powodowało duże utrudnienia formalne dla planujących opuszczenie w tym czasie terytorium ChRL. Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przedłużenia ważności wizy można dokonać jedynie w dużych miastach w Biurach Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. gonganju (w Wydziałach Kontroli Ruchu Osobowego Cudzoziemców). Procedura przedłużania ważności wizy trwa zwykle 5 dni roboczych, co należy uwzględnić w planach podróży.
Poza międzynarodowymi portami lotniczymi i kolejowymi przejściami na granicy z Kazachstanem, Mongolią, Federacją Rosyjską, KRLD oraz na południu z Wietnamem dla cudzoziemców dostępne są nieliczne drogowe punkty graniczne. Sytuacja przedstawia się podobnie na granicy z Pakistanem, Kirgizją, Kazachstanem, Wietnamem, Laosem. Punkty graniczne między Nepalem i Tybetem czynne są tylko okresowo i zazwyczaj zamykane są podczas świąt państwowych (co należy zawsze brać pod uwagę, kiedy aplikujemy o określony termin ważności wizy). Cudzoziemcom nie zezwala się na wjazd własnymi pojazdami na terytorium Chin. Wyjątek mogą stanowić międzynarodowe rajdy, ekspedycje itp., jednak imprezy takie muszą być zorganizowane przez wyspecjalizowaną chińską agencję turystyczną, która opracowuje trasę, uzyskuje stosowne zezwolenia od władz i deleguje osoby towarzyszące cudzoziemcom na trasie przejazdu.

PRZEPISY CELNE
Wwożąc do Chin środki płatnicze w kwocie powyżej równowartości 5 tys. $, cudzoziemcy obowiązani są do złożenia stosownej deklaracji celnej; na jej podstawie przy wyjeździe przeprowadzana jest kontrola i odprawa dewiz wywożonych. Aby wywieźć nie zadeklarowane przy wjeździe dewizy o równowartości od 5 tys. do 10 tys. $, cudzoziemiec musi mieć pisemne zezwolenie banku, o które może wystąpić, przedstawiając dokument podróży (paszport) oraz dokumentację pochodzenia środków płatniczych. Jeśli wywożone środki przekraczają równowartość 10 tys. $, oprócz zezwolenia banku wymagana jest także zgoda Biura Kontroli Dewizowej. W deklaracji celnej wjazdowej (declaration form for incoming passengers) cudzoziemiec ma obowiązek zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty, które ma przy sobie (np. kamerę wideo, aparat fotograficzny, odbiornik radiowy, cenną biżuterię). Nie wolno wwozić narkotyków, broni, przedmiotów ostrych, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL oraz materiałów propagujących działanie zakazanych w Chinach sekt, np. Falungong), żywności, roślin, probówek z krwią. Władze chińskie wprowadziły również zakaz posiadania roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z czuwaliczki jadalnej (Catha edulis). Roślina ta została uznana za narkotyk psychotropowy, w Chinach nielegalny. Podczas opuszczania terytorium ChRL należy wypełnić tzw. deklarację wyjazdową (declaration form for outgoing passengers), zgodnie z którą wolno wywieźć jedynie ograniczoną ilość alkoholu (zwykle jest to 1 litr, nie może znajdować się w bagażu podręcznym), kamer, laptopów, aparatów fotograficznych o wartości przekraczającej 5 tys. CNY, waluty chińskiej w gotówce w kwocie wyższej niż 20 tys. CNY (lub 5 tys. $), dóbr kultury, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, przekaźników i odbiorników radiowych, a także wszelkich próbek, przedmiotów przeznaczonych do handlu, reklam i ogłoszeń. Złamanie tych przepisów karane jest konfiskatą zakwestionowanych artykułów przy przekraczaniu granicy. Bez certyfikatu zakupu nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych.

PRZEPISY PRAWNE
Uczestnictwo w jakichkolwiek demonstracjach lub rozdawanie ulotek nie jest tolerowane i może skutkować aresztowaniem. Przebywanie w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych nie jest akceptowane i stanowi wykroczenie. Posiadanie i zażywanie narkotyków jest zabronione. Za przestępstwa związane z narkotykami prawo chińskie przewiduje surowe kary, z karą śmierci włącznie. Za popełnione przestępstwa cudzoziemcom grożą kary określone w przepisach prawa miejscowego. Dopuszczenie się przez cudzoziemców drobniejszych wykroczeń skutkuje zwykle natychmiastowym wydaleniem z Chin. Prostytucja jest zakazana, cudzoziemcom za korzystanie z niej grożą wysokie grzywny oraz kara pozbawienia wolności do 15 dni.

MELDUNEK
W Chinach istnieje obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców. Pobyt prywatny wymaga rejestracji na najbliższym posterunku policji w ciągu 24 godzin od chwili przekroczenia granicy. Rejestracji osób zamieszkujących w hotelach dokonuje administracja hotelu. Wynajmując mieszkanie, cudzoziemcy obowiązani są w ciągu 14 dni od momentu wprowadzenia się, przy pomocy właściciela lokalu, bezwzględnie zameldować się na najbliższym posterunku policji.

UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenie zdrowotne lub NW nie jest wymagane, jednak zaleca się wykupienie przed wyjazdem polisy ubezpieczeniowej. Ważne, by polisa pokrywała koszty hospitalizacji, transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski. Podróżujący samolotem na trasach krajowych mogą wykupić na lotnisku dobrowolne ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Polisy zagranicznych firm ubezpieczeniowych nie są automatycznie uznawane. Cudzoziemiec płaci za wszystkie usługi medyczne gotówką. Zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, przedstawiając firmie ubezpieczeniowej rachunki, które w miarę możliwości powinny być wystawione w języku angielskim. Niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez właściwy terytorialnie urząd konsularny RP.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Ważna książeczka szczepień jest wymagana, jeśli turysta przybywa z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Przynajmniej na sześć tygodni przed wyjazdem należy upewnić się jakie szczepienia są wymagane. Nie wpuszcza się do Chin chorych na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osób zarażonych wenerycznie, a także chorych psychicznie. Od czasu epidemii SARS, tj. od kwietnia 2003 r., podróżni są obowiązani do zgłaszania chińskim służbom sanitarno-epidemiologicznym takich objawów jak wysoka gorączka, kaszel, symptomy przeziębienia. Wszystkim podróżnym przybywającym do Chin mierzona jest przy użyciu elektronicznych skanerów temperatura ciała. W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A – zalecane jest szczepienie profilaktyczne. Turyści często uskarżają się na biegunki i zatrucia pokarmowe – przyczyną takich dolegliwości jest najczęściej żywienie się w przygodnych zakładach gastronomicznych nie przestrzegających norm sanitarnych. Aby uniknąć dolegliwości gastrycznych, produkty spożywcze, szczególnie owoce, należy dokładnie myć przed spożyciem. Nie jest wskazane picie nieprzegotowanej wody z kranu. W południowej części Chin, na południe od 25. równoleżnika, występuje zagrożenie amebą, malarią, gorączką tropikalną. W regionach wiejskich Chin południowych występuje zagrożenie wirusowym zapaleniem opon mózgowych, które jest roznoszone przez komary. W Tybecie i w innych regionach wysokogórskich nie należy pić niefiltrowanej wody.

Opieka medyczna – poza rejonami głębokiego interioru (Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Sichuanu, Guizhou i Yunnanu) – nie stanowi problemu. W wielkich miastach działają szpitale wszystkich specjalności, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 20 do 100 $. Cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 $ i nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. Koszty operacji wynoszą od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich. W największych miastach Chin w zagranicznych klinikach usługi medyczne i stomatologiczne świadczone są na światowym poziomie, co wiąże się z niezwykle wysokimi kosztami (wizyta lekarska od 90 $). Ze względów praktycznych przed przyjazdem do Chin lepiej zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, gdyż popularne jest tu leczenie specyfikami medycyny chińskiej, które nie mają odpowiedników w polskiej farmakologii. Osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny unikać podróży do rejonów wysokogórskich (Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu, Xinjiang). Wybierając się do Chin, należy koniecznie uwzględnić występujące w niektórych regionach zagrożenie wirusem ptasiej grypy. Aby nie narażać się na ryzyko infekcji, należy unikać podróżowania po prowincjach, w których wykryto ogniska choroby (np. Tybet, Qinghai, Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna), unikać spożywania mięsa drobiowego niewiadomego pochodzenia, unikać styczności z ptactwem, jak również dokładnie śledzić sytuację epidemiologiczną.

Ze względu na wilgoć powietrza i smog w miesiącach letnich, osoby z chorobami układu oddechowego powinny szczególnie na siebie uważać. Niektóre szpitale międzynarodowe posiadają własne apteki, w których dostępne są lekarstwa importowane. Niestety, nie wszystkie zagraniczne leki można znaleźć w Chinach, a ich cena jest w większości bardzo wysoka. Doradza się zabranie wystarczających zapasów własnych leków. Przy wwozie lekarstw, należy zabrać ze sobą receptę. Tylko wówczas możliwy będzie wwóz leków do Chin.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Cudzoziemiec nie może wjechać na terytorium Chin własnym samochodem. Może jednak wynająć lub kupić samochód, jeśli zda egzamin i otrzyma chińskie prawo jazdy. Dokument ten może być wydany przez policję na podstawie polskiego prawa jazdy, po zdaniu egzaminu, jedynie obywatelowi polskiemu mającemu zezwolenie na pobyt na terenie ChRL (residence permit) na okres nie krótszy niż jeden rok. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Prowadząc samochód w Chinach, należy pamiętać, iż chińskie prawo drogowe traktuje pieszych oraz rowerzystów w sposób bardzo uprzywilejowany. Oznacza to, że najmniejsza nawet kolizja może pociągnąć za sobą niezwykle wysokie odszkodowanie oraz trwające często miesiącami sprawy sądowe. Niezależnie od tego, przechodząc przez jezdnię, trzeba zachować szczególną ostrożność. Miejscowi kierowcy nie respektują pierwszeństwa pieszych, nawet na pasach i przy zielonym świetle.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Niemal całe terytorium ChRL jest dostępne dla cudzoziemców, z wyjątkiem oznakowanych stref wojskowych, stref przygranicznych oraz innych oznaczonych obszarów. Odstępstwem od tej reguły są regiony, w których przyjmuje się wyłącznie zorganizowane grupy turystyczne (np. Tybet, północno-zachodni Xinjiang, niektóre parki narodowe). Planując wyjazd do Tybetu, należy wcześniej uzyskać zezwolenie na podróż. Można je otrzymać, wykupując świadczenia turystyczne w uprawnionym miejscowym biurze podróży (pakiet usług zawiera zwykle dojazd do Tybetu i transport na miejscu, noclegi, organizację wycieczek itp.). Nie ma formalnych przeszkód w odniesieniu do wyjazdów grupowych do Tybetu. Potrzebna jest natomiast specjalna zgoda władz Tybetu na poruszanie się po tym regionie. Należy ją otrzymać przed wyjazdem do Tybetu. Bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia nie można dokonać zakupu biletów na pociąg lub samolot. Celem odwiedzenia szeregu regionów w Tybecie wymagane jest posiadanie dodatkowo oddzielnych pozwoleń. Każdy cudzoziemiec podróżujący do Lhasy musi być członkiem grupy turystycznej. Wielkość grupy powinna wynosić co najmniej 2 osoby, jednak minimalna liczba może być zwiększona do 3 lub 4 osób. Wszystkie osoby w grupie turystycznej muszą mieć to samo obywatelstwo oraz posiadać paszport tego samego państwa. Wszystkie formalności związane z podróżą do Lhasy muszą być załatwione co najmniej 10 dni roboczych przed planowanym wyjazdem, z uwagi na to, iż tyle czasu jest wymagane przy ubieganiu się o uzyskanie pozwolenia na wjazd do Tybetu. Rezerwacja hoteli musi być dokonana z wyprzedzeniem, a cały program wycieczki turystycznej zaplanowany przed przyjazdem. Wszystkie wycieczki do Lhasy i Tybetu odbywają się w towarzystwie przewodnika (pilota) turystycznego, który musi być wynajęty przed przyjazdem oraz towarzyszy turystom przez cały okres podróży po Tybecie. Wszelkich formalności należy dopełnić w autoryzowanym chińskim biurze podróży, które wymaga przedłożenia: kopii ważnego paszportu, kopii wizy chińskiej z paszportu polskiego, informacji o osobach starających się o wjazd do Tybetu (CV), programu całego pobytu w ChRL oraz szczegółowego programu pobytu w Tybecie. Zgoda władz Tybetu jest odpłatna, a biuro podróży zazwyczaj potrzebuje 1 miesiąca na załatwienie wszystkich wymaganych formalności. Podróżując po Chinach, trzeba liczyć się z koniecznością dokonywania opłat na poczet obowiązkowego ubezpieczenia za jazdę autobusami dalekobieżnymi lub opłat turystycznych związanych z przebywaniem w miejscach atrakcyjnych pod względem kulturowym, historycznym lub przyrodniczym. Najbezpieczniejszym i dość tanim środkiem transportu jest kolej. Miejscowe linie kolejowe szybko się modernizują i obecnie oferują przyzwoity poziom usług. Jakość usług i stan techniczny transportu samochodowego w Chinach są bardzo zróżnicowane – od nowych, luksusowych autokarów z wszelkimi wygodami oraz profesjonalną obsługą do zrujnowanych, starych autobusów, których stan techniczny może budzić poważne zastrzeżenia, a podróżowanie nimi, szczególnie po górskich drogach Chin południowych, może być ryzykowne.

BEZPIECZEŃSTWO
Mimo odnotowywanego z roku na rok wzrostu liczby czynów kryminalnych poziom przestępczości w Chinach jest wciąż stosunkowo niski. Najczęstsze są kradzieże kieszonkowe w miejscach uczęszczanych przez turystów. Obecnie cudzoziemcy – kilka lat temu chronieni jeszcze przez prawo chińskie – podlegają tym samym restrykcjom jak obywatele ChRL; w niektórych przypadkach można nawet mówić o dyskryminacji oraz wymuszaniu dużych kwot pieniężnych. Warto w związku z tym ze szczególną uwagą odnosić się do przepisów ruchu drogowego, jak również nie uczestniczyć w sytuacjach potencjalnie zagrażających własnemu bezpieczeństwu, bowiem sprawy sądowe ciągną się w Chinach latami. Polskie urzędy konsularne mają do czynienia z licznymi przypadkami kradzieży dokumentów podróży. Należy wówczas natychmiast udać się na najbliższy posterunek policji w celu uzyskania zaświadczenia o kradzieży paszportu. Zdarzają się także przypadki wymuszeń pieniędzy w wątpliwej jakości lokalach rozrywkowych, punktach masażu itp. oraz napady na turystów zagranicznych przebywających w odludnych miejscach (np. biwakujących „na dziko”). Nowym zjawiskiem zgłaszanym przez turystów jest kilkakrotne ściąganie należności z konta bankowego podczas płacenia rachunku kartą płatniczą – zwłaszcza w restauracjach, barach, sklepach oraz podczas pobierania pieniędzy z bankomatów. Wypożyczając rower, nie należy oddawać swoich dokumentów „w zastaw”. Jeżeli zdarzy się kradzież pojazdów, właściciele żądają odszkodowań sięgających kilkuset dolarów. W lokalach zaleca się pilnowanie swoich napojów w celu uchronienia się przed dodaniem do nich niepożądanych substancji.

RELIGIA, OBYCZAJE
W Chinach nie spotyka się szczególnych restrykcji związanych ze zwiedzaniem przez turystów miejsc kultu. W klasztorach buddyjskich, świątyniach taoistycznych i meczetach islamskich należy zachowywać się z szacunkiem właściwym miejscom religijnym i respektować obowiązujące tam zalecenia, np. nie fotografować wnętrz zwiedzanych obiektów.

ŚWIĘTA
Świętami państwowymi w Chinach są: 1 stycznia (Nowy Rok), Chiński Nowy Rok – tzw. Święto Wiosny (święto ruchome, zależne od kalendarza księżycowego, zwykle przypada na koniec stycznia -początek lutego). Ustawowo wolne są z tej okazji 3 dni, lecz w zależności od układu dni w kalendarzu Chińczycy mają w związku z tymi świętami co najmniej tydzień wolny od pracy, Święto Zmarłych – przypada na przełom marca i kwietnia, 1 maja (Święto Pracy), Święto Festiwalu Smoczych Łodzi – przełom września i października wypada, Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych również wypada na przełomie września i października, 1 października (Święto Narodowe – Utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej). W okresie świąt ogromnie wzrasta krajowy ruch turystyczny. Miliony chińskich podróżnych odwiedzają turystycznie atrakcyjne miejsca. Ceny biletów i usług są wówczas najwyższe, mogą również występować trudności z rezerwacją hoteli i zakupem biletów komunikacyjnych.

PRZYDATNE INFORMACJE
1. Cudzoziemiec musi mieć przy sobie paszport z ważną chińską wizą – jest on niezbędny m.in. przy meldowaniu się w miejscu czasowego pobytu (hotele, pensjonaty), przy zakupie biletów na wszystkie rodzaje środków komunikacji, a także przy wejściu na lotniska i wymianie pieniędzy w banku. Zaleca się nosić przy sobie kserokopię pierwszej strony swojego paszportu oraz strony, na której znajduje się ważna wiza chińska.
2. Podstawową jednostką monetarną jest yuan, który dzieli się na dziesięć jiao, a ten na dziesięć fenów. W Chinach można wypłacić gotówkę bezpośrednio z bankomatów przy pomocy międzynarodowej karty w bankomatach banków chińskich, na których znajduje się logo Maestro lub Visa. Zazwyczaj limit jednej wypłaty wynosi 2500 RMB, czyli ok. 312 Euro, jednak można dokonywać kilku wypłat bezpośrednio po sobie. Karty kredytowe są zazwyczaj akceptowane, ale przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić możliwości płatności kartą. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki. Udając się w odległe rejony Chin, lepiej upewnić się (np. przy zamawianiu hotelu), czy można posłużyć się tam konkretną kartą płatniczą, lub zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę. Karty płatnicze są przyjmowane zwykle tylko w hotelach co najmniej średniej klasy oraz w większych sklepach i supermarketach w dużych miastach. Ostatnio na południu Chin (Kanton, Shenzhen) odnotowuje się przypadki wypłaty przez bankomaty fałszywych banknotów, o czym należy natychmiast powiadamiać miejscową policję. Nie należy udostępniać kart miejscowej obsłudze, która powinna zrealizować rachunek za pomocą tzw. terminalu w obecności klienta. Należy zapisać numer konta bankowego, EC lub kart kredytowych, numeru telefonu do swojego banku oraz nazwy wydawcy kart na wypadek ich utraty lub kradzieży.
3.Wymiany dewiz można dokonać w bankach i ich filiach na lotniskach, dworcach, w hotelach. Stanowczo przestrzega się przed korzystaniem z przypadkowych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto zdarzają się oszustwa – istnieje duże ryzyko otrzymania fałszywych banknotów chińskich).
4. Udając się w podróż po Chinach, należy pamiętać, że nie wszystkie hotele są uprawnione do przyjmowania cudzoziemców. Najtańsze hotele, gościńce i noclegownie są zazwyczaj otwarte tylko dla Chińczyków i odmawiają przyjęcia cudzoziemców.
5. Chińska karta SIM, telefon trzyzakresowy oraz zdjęty SIM lock zapewnia możliwość połączeń telefonicznych pod numerem miejscowym podczas podróży. Karty SIM można zakupić na miejscu.
Internet jest dostępny w większości hoteli oraz kawiarni internetowych w mieście. Większość z nich jest oznaczona z zewnątrz.
6. Jedzenie jest zróżnicowane i niedrogie. Tam gdzie kelnerzy nie mówią po angielsku, należy wybierać restauracje z ilustrowanym menu. Woda butelkowana jest powszechnie dostępna. Wodę z kranu należy przegotować przed spożyciem.
7. Z języków obcych najbardziej rozpowszechniony jest angielski. W hotelach i biurach podróży w większości przypadków można się nim porozumieć. Na prowincji trzeba się liczyć z trudnościami.
8. Taksówki łatwo rozpoznać, jest ich mnóstwo, są generalnie bezpieczne i niedrogie. Zawsze proszę mieć przy sobie wizytówkę hotelu. Znajduje się na niej adres i nazwa hotelu w j. chińskim, co pomoże kierowcy dowieźć Państwa we właściwe miejsce. Na lotniskach, w hotelach, na stacjach kolejowych oraz w miejscach turystycznych należy korzystać z taksówek czekających na postoju. Wszystkie taksówki mają liczniki, więc proszę uważać na osoby, które próbują negocjować cenę przed rozpoczęciem podróży.
9. Zaleca się zakup tzw. Taxi Book – dostępnej w większości księgarni. Wystarczy pokazać kierowcy taksówki, dokąd chcą Państwo się udać, a jeżeli kierowca nie potrafi czytać, na tej samej stronie znajdziecie Państwo wersję w Pinyin (łacińska transkrypcja chińskich znaków).
10. Stosunkowo nowoczesne metro jest bardzo tanim, szybkim i bezpiecznym sposobem poruszania się po mieście. Bilety należy zakupić przy wejściu do stacji metra.
11. Wypożyczenie samochodu jest możliwe jedynie z ważnym chińskim prawem jazdy.
12. Nie ma obowiązku dawania napiwków w Chinach. Jednak, jeżeli przebywają Państwo na wycieczce zorganizowanej, pilot może zasugerować wręczenie stosownych gratyfikacji przewodnikom i kierowcom.
13. Zakupy w Chinach są narodowym sposobem spędzania wolnego czasu. Jednak markowe ubrania, papierosy, kosmetyki, DVD, itp. oferowane na ulicach po zniżkowych cenach są kopiami. Podrabianie towarów jest nielegalne i produkty te mogą zostać skonfiskowane przy wyjeździe. Chińskie władze celne mogą zażądać dodatkowych opłat. W małych sklepach i na targowiskach należy się targować. Niektóre wyprzedaże mogą wydawać się atrakcyjne, ale należy podchodzić do nich rozważnie i płacić jedynie ceny, które wydają się rozsądne. W dużych sklepach nie negocjuje się cen, ale można poprosić o zniżkę.
14. Antyków, które nie posiadają czerwonej pieczątki władz chińskich nie można wywieźć z kraju.
Urzędy i przedsiębiorstwa pracują w Chinach od poniedziałku do piątku zwykle od 8.00 do 17.00, z przerwą na obiad. Nie dotyczy to sklepów i firm usługowych, które pracują w każdy dzień tygodnia. Sklepy rzadko są zamykane przed godziną 20.00.
15. Przydatne numery telefonów: ogólny numer alarmowy 110, policja – 110, pogotowie -120, straż pożarna – 119, wypadki na drodze – 122

 

 

12-10-2019 - 27-10-2019

8.300 zł

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Warszawa-Pekin-Warszawa, Hangzhou-Xian, Xian-Guilin, Gulilin-Pekin, wizę chińską, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota
Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (ok. 10-15 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: