CHINY: Yunnan, Sichuan, Hongkong, Macau


4.800 zł + przeloty, CZAS: 15 DNI


28-09-2019 - 12-10-2019

CHINY: prowincje Yunnan, Sichuan, Hongkong i Macau. Pikantne jedzenie, góry, pandy i mniejszości etniczne.*

*autor programu: Filip Śmigiel

1 DZIEŃ: Polska – Hongkong
Wylot z Warszawy do Hongkongu, z przesiadką w jednym z portów europejskich.

2 DZIEŃ: Hongkong
Przylot do Hongkongu. Zakwaterowanie w klimatycznym hostelu, a następnie zwiedzanie najbardziej niesamowitego miasta świata: przejedziemy się piętrowym autobusem, żeby łatwiej oswoić się z ogromem Hongkongu, popłyniemy kursującym od 100 lat promem, zobaczymy aleję gwiazd i zapierającą dech w piersiach panoramę wyspy Hongkong. Następnie czeka nas przejażdżka piętrowym tramwajem i spacer po zaułkach Central i Sheung Wan. Wspólna kolacja w jednej z tradycyjnych restauracji. Nocleg w Hongkongu.

3 DZIEŃ: Hongkong
Dalsze zwiedzanie miasta. Popłyniemy promem na rozległą wyspę Lantau, gdzie na stromym wzgórzu znajduje się największy na świecie posąg siedzącego Buddy. Zobaczymy też leżący poniżej klasztor Po Lin i przy odrobinie szczęścia porozmawiamy z którymś z mieszkających tam mnichów. Do centrum miasta wrócimy kolejką gondolową zawieszoną między wyspami Lantau i Hongkong. Po południu zanurzymy się w tętniącej życiem dzielnicy Kowloon. Odwiedzimy buddyjską świątynię, targ staroci przy Sham Shui Po, Muzeum Medycyny Naturalnej i Walled City Park, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się więcej o istniejącym niegdyś w tym miejscu „mieście-fortecy”. Kolację zjemy na jednym z nocnych targów słynących z doskonałych owoców morza. Nocleg w Hongkongu.

4 DZIEŃ: Macau
Dla chętnych wycieczka szybkim promem do Macau, byłej kolonii portugalskiej (ok. 42 $). Po przekroczeniu granicy i wymianie pieniędzy czeka nas zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, odwiedzimy też jedno z wielu działających tu kasyn. Przez większą część dnia będziemy szukać śladów bytności Portugalczyków: zobaczymy m. in. pozostawione przez nich kościoły oraz fort ze znajdującym się w jego wnętrzu muzeum, a także spróbujemy tradycyjnych portugalskich ciasteczek jajecznych. Wieczorem powrót do wypełnionego światłem Hongkongu. Nocleg w Hongkongu.

5 DZIEŃ: Hongkong–Kunming
Przelot do stolicy Yunannu – Kunming, który ze względu na swój przyjazny klimat nazywany jest miastem wiecznej wiosny. Po przylocie zostawimy nasze bagaże w skrytkach na dworcu kolejowym i rozpoczniemy zwiedzanie. Zobaczymy stare miasto, targ ptaków, świątynię Shaolin, jedną z najstarszych stup tybetańskich i Zielone Jezioro. Mimo, że Kunming jest miejscem bardzo przyjaznym podróżnikom, to jednak tym razem nie zostaniemy tu na dłużej. Po wspólnej kolacji udamy się na dworzec kolejowy skąd wyruszymy w dalszą drogę w kierunku Dali. Nocleg w pociągu (wagony sypialne).

6 DZIEŃ: Kunming–Dali
Wczesnym rankiem dotrzemy do malowniczego Dali, które jeszcze tysiąc lat temu było stolicą niewielkiego królestwa. Obecnie większość zabytków tego miasta pochodzi z czasów dynastii Ming. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie kilkugodzinna wyprawa rowerowa wzdłuż jeziora Erhai. Oprócz podziwiania przyrody będziemy mieć też okazję przyjrzeć się pracy miejscowych rolników, zawitać do starożytnych wiosek i spróbować niektórych z miejscowych przysmaków. Wieczorem wspólny spacer po tętniącej życiem starówce. Zjemy pyszną kolację i spędzimy trochę czasu w jednym z barów, by odpocząć i posłuchać miejscowych muzyków.
Dla chętnych możliwość zorganizowania kilkugodzinnego kursu gotowania połączonego z degustacją. Do wyboru: klasyczne potrawy chińskie, specjały Yunnanu lub lepienie chińskich pierożków. Cena ok. 180 yuanów od osoby. Nocleg w Dali.

7 DZIEŃ: Dali–Lijiang
Przejazd do kolejnego, arcyciekawego miejsca w Yunnanie – Lijiangu. To należące niegdyś do mniejszości Naxi miasto, wciąż posiada niezwykłą atmosferę i wspaniałe zabytki. Zobaczymy Jezioro Czarnego Smoka, hałaśliwy i zatłoczony targ Zhongyi oraz odwiedzimy jeden z ośrodków poświęconych kulturze ludu Naxi. Dowiemy się więcej o ich zwyczajach i z pomocą miejscowych specjalistów spróbujemy rozszyfrować niektóre z zapisanych hieroglifami zwojów. Wieczorem czeka nas eksploracja labiryntu starego miasta. Jest to doskonała okazja nie tylko do tego, by lepiej poznać miejscową kulturę, ale też zaopatrzyć się w pamiątki, wysokiej jakości herbatę i rękodzieło. Niektórych z pewnością zainteresują unikatowe przedstawienia Buddy, inni skupią się raczej na serwowanych przez sympatycznych sprzedawców smakołykach. Nocleg w Lijiang.

8 DZIEŃ: Lijiang – wąwóz skaczącego tygrysa
Dziś pojedziemy miejskim autobusem do pobliskiej wioski Yuhu. Ta niewielka osada, leżąca u podnóża Śnieżnej Góry Jadeitowego Smoka, jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie można przyjrzeć się życiu ludu Naxi. Znajduje się tu też niezwykłe muzeum poświęcone amerykańskiemu naukowcowi, który żył tu przez 26 lat, badając kulturę grup etnicznych zamieszkujących Yunnan. Spędzimy trochę czasu z mieszkańcami wioski, a po południu wrócimy do naszego hotelu na krótki odpoczynek. Po obiedzie czaka nas dalsza eksploracja miasta, a wieczorem podróż do niewielkiego Qiaotau skąd następnego dnia zaczniemy pieszą wędrówkę wzdłuż Wąwozu Skaczącego Tygrysa. Nocleg w Qiaotau.

9 DZIEŃ: wąwóz skaczącego tygrysa
Wstajemy wcześnie rano, zostawiamy bagaże w hostelu i ruszamy na szlak. Całodniowy marsz, pozwoli nam w pełni docenić, nie tylko zapierającą dech w piersiach przyrodę, ale też urok maleńkich wiosek, rozsianych u podnóża Himalajów. W czasie wędrówki zatrzymamy się na obiad i w razie potrzeby znajdziemy miejsce do uzupełnienia zapasów wody. Pod wieczór, wynajęty bus zabierze nas z powrotem do naszego hostelu. Nocleg w Qiaotau.

10 DZIEŃ: wąwóz skaczącego tygrysa – Shangri La
Przejazd do Shangri La. Drogę do tego urokliwego miasta liczącego sobie ponad 4000 lat, pokonamy lawirując pomiędzy stromymi szczytami. Po zakwaterowaniu w hotelu ruszymy na zwiedzanie starówki, Klasztoru Sumtseling oraz Świątyni Stu Kur. To miejsce jest doskonałym pretekstem, by dowiedzieć się więcej na temat Tybetańczyków, ich języka, religii i zwyczajów. Jeden dzień w tym niezwykłym miejscu to nie dużo, ale przygodę z kulturą tybetańską będziemy kontynuować również w Chengdu. Nocleg w Shangri La.

11 DZIEŃ: Shangri La – Chengdu
Przed południem znajdziemy jeszcze czas na dalszą eksplorację starego miasta i odpoczynek, a po wspólnym obiedzie ruszymy na pobliskie lotnisko w Diqing skąd polecimy do Chengdu.
Po przylocie do Chengdu i zakwaterowaniu w hotelu odwiedzimy niezwykle ciekawą część miasta zwaną Małym Tybetem, gdzie większość mieszańców to Tybetańczycy. Będziemy mieć możliwość spróbowania tradycyjnego tybetańskiego jedzenia, a także odwiedzenia sklepów, w których zaopatrują się zmierzający na zachód buddyjscy pielgrzymi. Odwiedzimy też słynny deptak Kuanzhai, gdzie będzie można zaopatrzyć się w pamiątki, albo spróbować oferowanej tam starożytnej techniki czyszczenia uszu. Nocleg w Chengdu.

12 DZIEŃ: Chengdu
Dalsze zwiedzanie Chengdu. Dzisiaj czeka nas wizyta w Instytucie Hodowli Pandy Wielkiej. Musimy dostać się tam wcześnie rano, by zdążyć na porę karmienia i uniknąć tłumów. Następnie odwiedzimy klasztor Wenshu, by przyjrzeć się życiu i zwyczajom mieszkających tam mnichów i spróbować potraw z wegeteriańskiej restauracji. W zależności od tego ile będziemy mieć czasu i sił spróbujemy też zobaczyć muzeum Jinsha i krypty Wang Jian. Pozostałą część dnia przeznaczymy na relaks i odpoczynek. Nocleg w Chengdu.

13 DZIEŃ: Chengdu – Leshan – Chengdu
Po śniadaniu ruszymy w kierunku miasta Leshan, gdzie znajduje się największa na świecie figura Buddy. Jej budowa została zaplanowana, by złagodzić niebezpieczne wiry rzeczne zagrażające życiu mieszkańców. Ku zaskoczeniu wszystkich, odrzucony w czasie budowy materiał skalny pokrył dno rzeki i pozwolił uregulować jej bieg. By lepiej przyjrzeć się tej 71 metrowej rzeźbie skorzystamy z przygotowanych do tego celu schodów. Następnie zwiedzimy kompleks świątynny i nieliczne krypty. Po południu wybierzemy się na typową dla Sichuanu starówkę i spróbujemy słynnych pikantnych potraw. Późnym popołudniem wrócimy do Chengdu. Nocleg w Chengdu.

14 DZIEŃ: Chengdu – Hongkong
Przelot z Chengdu do Hongkongu. Dzisiejszy dzień wykorzystamy na odpoczynek i ostatnie zakupy. Jeśli dopisze nam pogoda odwiedzimy wyspę Lamma, gdzie spędzimy trochę czasu spacerując po dżungli, wspinając się na górujące nad wyspą szczyty, kąpiąc się w morzu lub degustując przepyszne potrawy z owoców morza. Nocleg w Hongkongu.

15 DZIEŃ: Hongkong – Warszawa
Powrót do Polski.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA
Grupa od 5 do 10 osób.

dokumenty

W celu wyrobienia wizy chińskiej należy dostarczyć do biura, min. 20 dni przed terminem wyjazdu:
–   paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy, z 2 wolnymi stronami
–   2 aktualne zdjęcia paszportowe
– wydrukowany, własnoręcznie wypełniony i popisany formularz wizowy (zostanie on wcześniej wysłany mailem przez biuro)

 jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, waga plecaka nie powinna przekraczać 15 kg.

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak lub torbę na ramię o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

–  obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
–  polar lub bluza z kapturem
– kurtka przeciwdeszczowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi, może też działać ostra klimatyzacja),
–  kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– krótkie spodenki, szorty

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

 co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

–  aparat fotograficzny z ładowarką
–  prześcieradło lub cienki koc
–  papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
–  chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
–  krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
–  latarkę (może być czołówka)
–  niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
–  drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)
pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol lub palące papierosy powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Poza obszarami górskimi i małymi wioskami bankomaty są powszechnie dostępne, ale możliwość płatności kartą praktycznie nie istnieje.

 szczepienia-i-terminy

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienie nie są obowiązkowe ale brak szczepienia na żółtaczka A i B obarczone jest sporym ryzykiem. Szczepienie na błonice, tężec, polio, dur brzuszny jest zalecane ale ich brak nie powinien znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo.

 Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga
jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia Chińska różni się znacząco w zależności od prowincji i wielkości miasta. Powszechnie uznawana jest za bardzo smaczną, ale bardzo często wymaga ona kilku dni na przyzwyczajenie się.

Posiłki wegetariańskie są trudne do znalezienia, nawet do potraw składających się z samych warzyw dodaje się produkty pochodzenia zwierzęcego. Północna część kraju słynie z klusek natomiast w południowej bardziej popularne są potrawy z ryżem. Warta wspomnienia jest kuchnia Syczuańska, restauracje muzułmańskie i wszechobecne stoiska z grilowanym jedzeniem. Pije się piwo albo wodę, ale odważni mogą też spróbować miejscowej wódki pędzonej z ryżu.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Trzeba uważać na jak bardzo pikantne mogą być zamawiane potrawy. Dla osób nie przyzwyczajonych do chili mogą one stanowić poważny problem.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– poza dużymi miastami trudno znaleźć kawę
– herbatę pije się głównie zieloną
– pieczywa praktycznie nie ma, albo jest słodkie i miękkie
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione
– mleko jest drogie, sera nie ma, produkty mleczne są drogie i mogą być niesmaczne
– importowane jedzenie można znaleźć jedynie w dużych miastach i jest bardzo drogie

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

 transport

TRANSPORT

– samoloty (3 przeloty wewnętrzne)
– pociąg sypialny relacji Kunming-Dali
– lokalne autobusy
– promy
– taksówki

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami. W wąwozie skaczącego tygrysa może zdarzyć się sala wieloosobowa w hostelu. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej, ale generalnie rzecz biorąc są to przyjemne, komfortowe hotele/guest housy.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

 telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też kupić miejscową kartę sim, ale nie pozwala ona na dzwonienie do Polski, a jedynie na wysyłanie smsów.

Facebook, Gmail, Instagram, wszystkie produkty Google (również aplikacje na telefonie) są zablokowane. Jedyny sposób na korzystanie z nich to wcześniejsze wykupienie VPN’u (na przykład Astril) co jest dość skomplikowane.

 elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są inne niż w Polsce i nie zawsze można podłączyć do nich polskie urządzenia. Przed wyjazdem można zaopatrzyć się w przejściówki do gniazdek chińskich i australijskich (trzy płaskie bolce), można je również kupić na miejscu.

Awarie prądu właściwie nigdy się nie zdarzają.
napiwki

NAPIWKI

W Chinach nie ma zwyczaju dawania napiwków, ale można przygotować drobne napiwki dla lokalnych przewodników.

Mapy brak... chwilowo

Zdjęcia Tomek Tułak, Filip Śmigiel i Ewa Gajewska

28-09-2019 - 12-10-2019

4.800 zł + przeloty

Czas: 15 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL i NNW, noclegi, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, wpłatę na turystyczny fundusz gwarancyjny 13 zł
Cena nie zawiera: przelotów na trasie Warszawa - Hongkong - Warszawa, Hongkong – Kunming, Chengdu – Hongkong, Doqing – Chengdu (łączna cena lotów szacowana jest na ok. 4000 zł), promu do Macau (ok. 42 $), wizy chińskiej (ok. 260 zł), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: