MEKSYK – magiczne Święto Zmarłych


6.500 zł + przelot, CZAS: 16 DNI


28-10-2019 - 12-11-2019 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa do Meksyku – magiczne Święto Zmarłych to autorski program Oli Synowiec, dziennikarki i autorki książki „Dzieci Szóstego Słońca”, od 8 lat mieszkającej w Meksyku.

Święto Zmarłych to ulubiona data w meksykańskim kalendarzu. Día de los Muertos kochane są tu nawet bardziej niż Gwiazdka. Dlatego nasza wycieczka do Meksyku odbędzie się właśnie na przełomie października i listopada. Dzięki temu nie tylko zobaczymy, ale i poczujemy klimat meksykańskiego Święta Zmarłych.

Powędrujemy przez kolorowe bazary i targowiska, które w tym okresie wypełniają wesoło szczerzące zęby cukrowe czaszki. Zobaczymy ołtarzyki dla zmarłych konstruowane na ulicach, w instytucjach czy sklepach. Wreszcie – w nocy z 1 na 2 listopada udamy się do małych indiańskich miejscowości, by zobaczyć całonocne czuwanie na grobach bliskich.

Wyprawa do Meksyku została tak zaplanowana, aby doświadczyć całego spektrum bogactwa południowo-wschodniej części kraju. Trasa wiedzie od miasta Meksyk przez stany Oaxaxa i Chiapas po półwysep Jukatan. Tam właśnie znajdują się ruiny imponujących przedhiszpańskich metropolii, magiczne kolonialne miasteczka, owiane tajemnicami jaskinie czy niesamowicie klimatyczna puszcza tropikalna.

Czego jeszcze doświadczymy podczas podróży do Meksyku? Podążymy śladem dziedzictwa kulinarnego – nieraz spróbujemy regionalnych specjałów oraz poznamy proces powstawania rękodzieła. Wreszcie – relaks na łonie natury! Będziemy pływać w jeziorkach o bajecznie turkusowej wodzie u stóp wodospadów, wypoczywać na zacisznych plażach Pacyfiku oraz pod palmami na śnieżnobiałym piasku Morza Karaibskiego.

1 DZIEŃ: przelot Polska – Meksyk
Wylot z Warszawy do miasta Meksyk przez jeden z europejskich portów lotniczych. Nocleg w stolicy Meksyku.

2 DZIEŃ: Teotihuacán, Bazylika Guadalupe, miasto Meksyk
Spacer po strefie archeologicznej Teotihuacán (ok. 4 USD) z imponującymi piramidami: Słońca i Księżyca. W drodze powrotnej przystanek w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe – najważniejszej świętej w Meksyku. Przejazd metrem do centrum historycznego miasta, gdzie zobaczymy Zócalo, Katedrę Metropolitalną, ruiny świątyni Azteków Templo Mayor, Pałac Rządowy oraz inne historyczne budynki. Nocleg w stolicy.

3 DZIEŃ: miasto Meksyk
Dzień rozpoczniemy w spokojnej dzielnicy artystów Coyoacán. Odwiedzimy tu Casa Azul (ok. 13 USD) – kolorowy dom Fridy Kahlo, miejscowy gwarny bazar, a także spróbujemy meksykańskiej kawy w kultowej kawiarni El Jarocho. Następnie odwiedzimy najsłynniejszy w kraju bazar z czarną i białą magią Mercado Sonora, gdzie można kupić magiczne eliksiry i zioła, a także skorzystać z usług czarowników oraz wróżek. Po południu zwiedzimy Muzeum Antopologiczne (ok. 4 USD) – najważniejszą tego typu placówkę w kraju, gdzie zgromadzono najcenniejsze znaleziska z czasów przedhiszpańskich, w tym ogromny Kamień Słońca. Wieczorem dla chętnych typowo meksykańska rozrywka – lucha libre (ok. 21 USD), czyli pojedynki zamaskowanych zapaśników. Nocleg w stolicy.

4 DZIEŃ: jaskinie Cacahuamilpa, Taxco, Cuernavaca
Jednodniowa wycieczka z miasta Meksyk. Zaczniemy od jednego z największych systemów jaskiń na świecie – Grutas de Cacahuamilpa (ok. 3 USD), by stąd udać się do malowniczego położonego na zboczu góry miasteczka Taxco, słynącego z wyrobów ze srebra. W drodze powrotnej odwiedzimy Cuernavakę, zwaną „miastem wiecznej wiosny”, gdzie przez cały rok panuje ponoć najlepsza pogoda w Meksyku. Nocleg w stolicy.

5 DZIEŃ: Oaxaca
Przejazd do miasta Oaxaca przez malownicze góry oraz pustynie. Z okien autobusu zobaczymy także słynne wulkany – Popocatépetl i Iztaccíhuatl, które wedle legendy są zaklętymi w skały kochankami. Zwiedzanie miasta Oaxaca, które słynie ze sztuki – zarówno tej współczesnej, jak i ludowego rękodzieła. Tutejsza kuchnia uznawana jest za jedną z najlepszych w Meksyku. Spacer po centrum historycznym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem odwiedzimy cmentarze w okolicznych miejscowościach, by nie tylko zobaczyć, ale także poczuć, jak Meksykanie obchodzą Święto Zmarłych. Nocleg w Oaxace.

6 DZIEŃ: Monte Alban, Arrazola, Tule, Santiago Matatlán, Hierve el Agua
Zwiedzanie okolic miasta Oaxaca. Dzień zaczniemy od wizyty w strefie archeologicznej Monte Alban (ok. 4 USD), położonej na szczycie wzgórza z przepięknym widokiem na miasto oraz Dolinę Oaxaki. Następnie odwiedzimy wioski: Arrazolę słynącą z wyrobu kolorowych figurek alebrijes, Tule z liczącym ponad tysiąc lat drzewem – cypryśnikiem meksykańskim, a także Santiago Matatlán – zwany światową stolicą mezcalu, gdzie odwiedzimy jedną z fabryk produkującą ten alkohol z agawy. Popołudnie spędzimy relaksując się w Hierve el Agua (ok. 3 USD) – niezwykłymi zbiornikami wodnymi i skamieniałymi wodospadami wśród gór. Nocleg w Oaxace.

7 DZIEŃ: Mazunte
Przejazd przez góry Oaxaki na spokojną i hipisowską plażę w Mazunte. Po południu spacer po klifach na słynny zachód słońca na przylądku Punta Cometa, najdalej wysunięty w morze punkt wybrzeża, który w czasach przedhiszpańskich pełnił ważną rolę strategiczną i rytualną. Nocleg w Mazunte.

8 DZIEŃ: Mazunte
Wypoczynek na plaży w Mazunte. Przejazd nocnym autobusem do magicznego górskiego miasteczka San Cristóbal de las Casas.

9 DZIEŃ: Kanion Sumidero, Chiapa de Corzo, San Cristóbal de las Casas
Rejs Kanionem Sumidero (ok. 2 USD), którego skalne ściany dochodzą do kilometra wysokości i którego brzegi zamieszkują liczne zwierzęta: krokodyle, małpy i papugi. Wizyta w miasteczku Chiapa de Corzo. Po południu zwiedzanie San Cristóbal de las Casas z tutejszymi kolorowymi indiańskimi bazarami oraz słynnym życiem kulturalnym. Nocleg w San Cristóbal de las Casas.

10 DZIEŃ: San Juan Chamula, Zinacantán, San Cristóbal de las Casas
Odwiedziny w indiańskich miasteczkach zamieszkałych przez Indian Tsotsil. W San Juan Chamula wejdziemy do niezwykłego kościoła (ok. 2 USD), gdzie nie odbywają się normalne msze katolickie, za to Indianie odprawiają swoje własne rytuały z użyciem świec, żywych kur, alkoholu z kukurydzy oraz coca-coli. W Zinacantánie odwiedzimy jedną z rodzin indiańskich, by poznać ich codzienne życie. Będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda tutejsza tradycyjna kuchnia, jak pracują tkaczki oraz jak smakuje tutejszy święty alkohol z kukurydzy zwany poxem. Nocleg w San Cristóbal de las Casas.

11 DZIEŃ: Agua Azul, Misol Há, Palenque
Przejazd przez góry Chiapas i małe indiańskie wioski do położonych w puszczy tropikalnej wodospadów Agua Azul i Misol Há (ok. 4 USD). Agua Azul to to ciąg około ok. 500 niewielkich kaskad, których nazwa oznacza “niebieską wodę”, zaś 30-metrowe Misol Há zagrało w filmie „Predator” z Arnoldem Schwarzeneggerem. Następnie zwiedzanie dawnego miasta Majów Palenque (ok. 6 USD). To tu dokonano jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku – w latach 50-tych znaleziono tu świetnie zachowaną kryptę grobową dawnego władcy, Pakala. Nocleg w El Panchán w krytych liśćmi palmy bungalowach w puszczy tropikalnej.

12 DZIEŃ: Yaxchilán, Bonampak, Roberto Barrios
Wyjazd wczesnym rankiem do serca Puszczy Lakandońskiej. Rejs rzeką Usumacinta do ruin majańskiego miasta Yaxchilán (ok. 4 USD), do którego nie da się dostać lądem. Następnie zobaczymy niezwykłe kolorowe murale w Bonampak (ok. 4 USD), a w drodze powrotnej schłodzimy się pod wodospadami w Roberto Barrios. Miasteczko jest też jedną z pięciu autonomii zapatystowskich – niezależnych gmin indiańskich ze swoim własnym systemem administracji, szkolnictwa i opieki medycznej. Przejazd nocnym autobusem do Méridy.

13 DZIEŃ: Uxmal, Mayapán, Mérida
Przejazd do jednej z najbardziej imponujących stref archeologicznych majańskiego świata – Uxmal (ok. 12 USD), a także ruiny innego miasta Majów – Mayapán (ok. 3 USD). Po południu zwiedzanie miasta Mérida, stolicy stanu Jukatan, które wzbogaciło się pod koniec XIX wieku na włóknie z agawy – sizalu. Zobaczymy pałace „sizalowych baronów” przy Paseo de Montejo, a także odwiedzimy najważniejsze budynki w centrum historycznym. Nocleg w Méridzie.

14 DZIEŃ: Izamal, Chichen Itzá, Cenote Ik-Kil
Przejazd do Izamal, „żółtego miasteczka”, które pomalowano w kolory Watykanu dla uczczenia wizyty Jana Pawła II. Wizyta w konwencie św. Antoniego z Padwy. Następnie przejazd do ruin majańskiego miasta Chichen Itzá (ok. 26 USD), wpisanego na listę Siedmiu Nowych Cudów Świata. Relaks i kąpiel w cenocie Ik-Kil (ok. 4 USD), niezwykłej studni krasowej. Nocleg w Tulum.

15 DZIEŃ: Tulum
Dla chętnych zwiedzanie strefy archeologicznej w Tulum (ok. 21 USD), dawnej fortecy Majów położonej malowniczo nad brzegiem turkusowego Morza Karaibskiego. Wypoczynek na plaży. Nocleg w Tulum.

16 DZIEŃ: Cancún – Polska
Wylot z Cancún do Polski.

Mapy brak... chwilowo

28-10-2019 - 12-11-2019

6.500 zł + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi w hostelach ze śniadaniami, transport: komunikacja miejska, autobusy, taksówki, łodzie (poza fakultatywnymi), ubezpieczenie KL 40.000 Euro i NNW 15.000 zł, opiekę pilota, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotów na trasie Warszawa-Meksyk, Cancun-Warszawa (ok. 3500-4000 zł), biletów wstępu (łącznie ok. 100 USD), zajęć fakultatywnych (ok. 45 USD), wyżywienia (poza śniadaniami), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane:
24-10-2020 - 08-11-2020

6.500 zł + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi w hostelach ze śniadaniami, transport: komunikacja miejska, autobusy, taksówki, łodzie (poza fakultatywnymi), ubezpieczenie KL 40.000 Euro i NNW 15.000 zł, opiekę pilota, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotów na trasie Warszawa-Meksyk, Cancun-Warszawa (ok. 3500-4000 zł), biletów wstępu (łącznie ok. 100 USD), zajęć fakultatywnych (ok. 45 USD), wyżywienia (poza śniadaniami), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: