ETIOPIA – słoneczna Abisynia i Danakil


9.000 zł + 500 $, CZAS: 24 DNI


01-02-2020 - 24-02-2020 - zapisy trwają, dołącz do nas!

ETIOPIA – słoneczna Abisynia i Danakil- 24 dni

* program autorski Urszuli Musyl

Możemy zorganizować wycieczkę dla 4-5 osób w dowolnym terminie!

Słoneczna Abisynia to kraina niezwykła, od lat uwodząca podróżników pięknymi zielonymi krajobrazami i niezwykłą kulturą. Egzotyczne ptaki, dywany kolorowych kwiatów, spektakularne góry, czyli po prostu zapierająca dech w piersiach przyroda tworzy wspaniałą scenerię całej wyprawy do Etiopii.

W czasie naszej podróży zawitamy w góry Semien, obejrzymy wodospad Błękitnego Nilu oraz przemierzymy wyżyny Tigraju. Krajobrazową kulminacją będzie Danakil. Pobyt na spektakularnej pustyni Danakil, gdzie z brzegu krateru czynnego wulkanu Erta Ala będziemy podziwiać buchającą złotymi iskrami lawę, przejdziemy po wenusjańskich formacjach siarkowych źródeł, a zmęczonym stopom damy wypocząć w słonym jeziorze.

Oprócz niespotykanej nigdzie indziej przyrody, Etiopia to przede wszystkim kraj niezmiernie bogaty i ciekawy historycznie i kulturowo. Zwiedzimy ortodoksyjne kościoły, zarówno te w miastach, jak i te mniej dostępne, położone w odległych górskich rejonach. Poznamy ciekawostki związane z powstaniem kościołów w Lalibeli i Gonderze. Dla równowagi w programie wycieczki uwzględniliśmy także odrobinę klimatu muzułmańskiego (Harer) i przedchrześcijańskiego (Aksum, Tiya). W historię Etiopii wpisany jest również ruch rastafari, o którym dowiemy się sporo w czasie wizyty w Shashemanie.

Etiopia jest rozległa i niezmiernie różnorodna kulturowo i chociaż nie sposób być wszędzie, to w czasie 23 dni zapoznamy się ze wszystkimi najważniejszymi kulturowymi i przyrodniczymi atrakcjami Etiopii. Będziemy mieli wiele okazji do uczestniczenia w tradycyjnej ceremonii parzenia kawy, posmakujemy liści chatu, spróbujemy wyjątkowej lokalnej kuchni, napijemy się wina tej, posłuchamy etiopskiego jazzu i muzyki tradycyjnej. Chociaż podróżowanie po kraju jest wymagające, wszelkie autobusowe czy wspinaczkowe trudy zawsze są sowicie wynagradzane tym, co czeka na nas u celu.

Etiopia to spełnienie marzeń wielu podróżników zafascynowanych Afryką. Legendarnym Czarnym Lądem, tajemniczym i pięknym.

1 DZIEŃ 
Wylot z Warszawy do Addis Abeby z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Addis Abeba
Przylot do stolicy Etiopii. Zakwaterowanie, krótki odpoczynek i śniadanie. Po wstępnej aklimatyzacji ruszamy na miasto. Pierwszym punktem zwiedzania jest Muzeum Narodowe Etiopii, gdzie w galerii archeologicznej zobaczymy Australopitecus afarensis, pieszczotliwie nazwanego Lucy. Ponadto wśród innych eksponatów podziwiać będziemy artefakty cywilizacji preaksumskiej oraz sztukę plemion zamieszkujących Etiopię. Następnie udamy się do katedry Kiddist Selassie, miejsca pochówku cesarza Halie Selassie i jego małżonki. Po katedrze Świętej Trójcy zwiedzimy kościół Baata oraz znajdujące się w jego wnętrzu mauzoleum Menelika II, jego żony Taitu i córki Zaeuditu. Po południu będziemy spacerować po okolicy Piazza i zwiedzimy katedrę św. Jerzego, gdzie można podziwiać dobrze zachowane malowidła. Wieczorem zjemy kolację w tradycyjnej restauracji, gdzie zapoznamy się z etiopską kuchnią. Po posiłku obejrzymy pokaz tańców z różnych regionów kraju.

3 DZIEŃ – Bahyr Dar
Przejazd autobusem do Bahyr Dar. Droga z Addis do Bahyr Dar zajmuje około 14 godzin. Chociaż podróż jest długa i męcząca wszelkie trudy wynagrodzą nam spektakularne widoki etiopskiego krajobrazu oraz przejazd mostem przez Błękitny Nil. Odpoczynek i nocleg w Bahyr Dar.

4 DZIEŃ – Bahyr Dar
Z samego rana wsiądziemy na łódkę i spędzimy kilka kolejnych godzin na jeziorze Tana – największym jeziorze Etiopii. Wycieczka łodzią to wspaniała okazja do podziwiania lokalnej fauny i flory zwłaszcza endemicznych gatunków ptaków, a przy odrobinie szczęścia również hipopotamów (nie jest to stały punkt programu, zależy od hipopotamów). W czasie rejsu zatrzymamy się w kilku klasztorach. Będziemy mieli możliwość zwiedzenia Debre Marjam, Kibran Gabriel (tutaj wstęp mają tylko mężczyźni), Kirdane Mihret i Bet Marjam. Po południu udamy się nad wodospad Błękitnego Nilu.

5 DZIEŃ – Gonder
Przejazd do Gonderu – dawnej stolicy kraju. Po krótkim odpoczynku i obiedzie zwidzimy Dzielnicę Królewską (Fasil Ghebbi) całkowicie odrestaurowaną i wpisaną w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z fortu przejedziemy rikszą do łaźni Fasilidesa, a następnie do kościoła Debre Bihran Selassie słynącego z malowanego stropu przedstawiającego 80 głów cherubinów. Nocleg w Gonderze. Zainteresowani mogą tego dnia lub następnego udać się do pobliskiej wioski etiopskich Żydów – Felaszy. Miejscowość Wolleka położona jest zaledwie 5 km od Gonderu. Inną alternatywą jest wizyta w Centrum Szkoleniowym dla Kobiet (3 km od Gonderu), gdzie można kupić tradycyjną czarną ceramikę i wyroby tkackie.

6 DZIEŃ – Gonder
Wyprawa w góry Semien. Podążając szlakiem atrakcji docenionych przez UNESCO rano pojedziemy na półdniową wyprawę do Parku Narodowego Semien, gdzie z bliska podziwiać będziemy abisyńską przyrodę, a zwłaszcza endemiczną dla Etiopii dżeladę, małpę o charakterystycznej czerwonej łacie na piersi. Powrót do Gonderu i nocleg.

7 DZIEŃ – do Aksum
W drodze do Aksum. Nocleg w Szyrie.

8 DZIEŃ – Aksum
Dojazd do Aksum. Dzień relaksu, po tygodniu intensywnego podróżowania. Odpoczniemy i nabierzemy sił do dalszej podróży.

9 DZIEŃ – Aksum
Aksum to obecnie małe miasteczko, które poszczycić się może wielką historią. Swego czasu była to nie tylko stolica kraju, lecz centrum wielkiej cywilizacji, gdzie rozkwitło chrześcijaństwo tak bardzo wpisane w kulturę dzisiejszej Etiopii. Obejrzymy m.in. pochodzące z czasów przedchrześcijańskich obeliski, muzeum archeologiczne, katedrę NMP, basen królowej Saby i tablicę króla Ezany.

10 DZIEŃ – do Mekelie
Przejazd do Mekelie. W drodze do Mekelie zatrzymamy się i wraz z przewodnikiem pójdziemy na krótki trekking (ok. 3 godz.) do usytuowanego na skalnym klifie kościoła Abuna Yemata Guh. Wspinaczka nie jest trudna, jednak ostatni jej etap to podejście na niemal pionową ścianę. Trudy drogi wynagrodzi nam roztaczający się na całą okolicę widok oraz przepiękne wnętrze świątyni. Nocleg w Mekelie.

11-14 DZIEŃ – Danakil
Danakil. Pustynia Danakilska rozciąga się od granicy z Erytreą i wyżyn Tigraju daleko na wschód, aż do Dżibuti. Jest to najgorętsze miejsce na Ziemi, a także najsuchsze i najniżej położone w Afryce. Jednak surowy klimat i niedostępność tego absolutnego odludzia równoważą nieprawdopodobne i niepowtarzalne formacje geologiczne takie jak czynny wulkan, siarkowe źródła i solne jezioro. Naszą podróż zaczniemy od wizyty w Afarskiej wiosce, gdzie zjemy obiad. Potem czeka nas długi przejazd jeepami przez Danakil do obozowiska. Po krótkiej przerwie i posiłku wyruszymy w 8 km marsz do krateru wulkanu Erta Ala. Dotrzemy tam późną nocą lub tuż przed wschodem słońca, aby móc podziwiać rozgrzaną do czerwoności magmę w ciemności. W czasie kolejnych dni zobaczymy również kosmiczny krajobraz siarkowych źródeł, czerwone jezioro i solne jezioro. Przyjrzymy się tradycyjnym metodom wydobycia soli oraz karawanom wielbłądów transportującym ten cenny ładunek. Późnym popołudniem czwartego dnia wrócimy do Mekelie, aby po trudach pustyni cieszyć się prysznicem, zimnym piwem i najlepszą w Etiopii… pizzą.

15 DZIEŃ – do Lalibeli
Podróż w kierunku Lalibeli. Nocleg w Ueldija.

16-17 DZIEŃ – Lalibela
Po przyjeździe i zakwaterowaniu zjemy obiad i spotkamy się z przewodnikiem, który oprowadzi nas po kościołach Lalibeli (UNESCO). Rozległy kompleks świątynny jest nie tylko najbardziej znaną na świcie turystyczną atrakcją Etiopii, lecz przede wszystkim nadal funkcjonującym ośrodkiem sakralnym i duchowym chrześcijaństwa. Etiopczycy wierzą, że kościoły wykuły w skale zastępy aniołów i chociaż archeologiczna prawda jest nieco inna, nie ujmuje to temu pięknemu miejscu ani magii ani uroku. Drugi dzień pobytu w Lalibeli poświęcimy na dalsze zwiedzanie. Zakupimy również zielone ziarna kawy i przyjrzymy się jak wprawna gospodyni praży je domowym sposobem. Chętni mogą wynająć muły i ruszyć w otaczające Lalibelę góry, gdzie znajdują się klasztory. Wieczór spędzimy w pijalni lokalnego wina tej.

18 DZIEŃ – Harer
Przelot z Lalibeli do Hareru. Zakwaterowanie i nocleg w Harerze.

19 DZIEŃ – Harer
Harer to położone we wschodniej części Etiopii muzułmańskie miasto, którego starówka wpisana została na listę UNESCO. Zwiedzanie Hareru to przede wszystkim uroczy spacer w zakamarkach wąskich malowniczych uliczek. Obejrzymy pałac Ras Mekonena – rezydencję, w której dzieciństwo spędził cesarz Haile Selassie, dom Rimbauda i miejscowy targ. Wieczorem odważni będą mogli karmić na wpół oswojone hieny.

20 DZIEŃ – Addis Abeba
Powrót z Hareru do Addis autobusem. Zakwaterowanie i nocleg. Chętni mogą udać się do klubu Jazz Launge i posłuchać na żywo etiopskiego jazzu.

21 DZIEŃ – Shashemanie
Wyjazd do Shashemanie z postojem w Tiya. Kolejny dzień w podróży. Tym razem zatrzymamy się w małej mieścinie Tiya, gdzie znajdują się tajemnicze stele ozdobione rzeźbami, których znaczenia do tej pory nie odgadnięto (UNESCO). Po obiedzie udamy się w dalszą drogę do Shashemanie – rastafriańskiej wioski. Nocleg w Shashemanie.

22 DZIEŃ – Shashemanie
Shashemanie i Uendo Gennet. W Shashemanie zatrzymamy się w rasta wiosce Jamajka, w uroczym pensjonacie prowadzonym przez małżeństwo francuskich rastafarian. Zapoznamy się z kulturą etiopskich rastafarian, zwiedzimy Museum of Black Lion i kościół Niyabinghi. Posłuchamy etiopskiego reggae, zjemy organiczne domowe jedzenie i gdy już nabierzemy sił pojedziemy do pobliskich gorących źródeł nazywanych Zielonym Rajem, gdzie oddamy się kąpielom i szeroko pojętemu relaksowi ciała i ducha.

23 DZIEŃ – Addis Abeba
Powrót do Addis Abeby we wczesnych godzinach porannych. Lotnisko i wylot późnym wieczorem do Polski.

24 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

UWAGA! Etiopia to kraj, w którym dopiero tworzy się infrastruktura: w trakcie budowy są asfaltowe drogi i tylko na niektórych odcinkach podróżuje się szybko i komfortowo. Większość przejazdów jest długa i odbywa się po szutrowych drogach. Przemieszczanie się nie jest więc łatwe, dlatego program jest ramowy i może ulec zmianie.

 

ETIOPIA
(Federalna Demokratyczna Republika Etiopii)
Stolica: Addis Abeba
Waluta: etiopski birr (ETB), 1 ETB = 100 centów
Język urzędowy: amharski oraz angielski
Inne języki: miejscowe języki etniczne (głównie oromo i tigrinya)

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt. Osoby małoletnie podróżujące bez rodziców powinny przedstawić ich pisemną zgodę na podróż, aby otrzymać wizę. Wiza turystyczna dla polskich obywateli wydawana jest na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku jest jednokrotna i ważna przez 90 dni. W razie potrzeby można ją jednorazowo przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie. Procedura jest prosta, a wizę odbiera się następnego dnia. Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma możliwości uzyskania wizy na żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Kary za pobyt w kraju bez ważnej wizy są wysokie, a procedura uzyskania wizy wyjazdowej w tego typu przypadkach jest długa i uciążliwa. Osoby planujące przekroczenie granicy etiopskiej drogą lądową mogą ubiegać się o wizę w konsulacie Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w Berlinie lub w Moskwie (brak placówki dyplomatycznej na terenie Polski). W przypadku wjazdu własnym środkiem transportu niezbędne jest uzyskanie w etiopskim konsulacie stosownego pozwolenia zawierającego dokładny opis pojazdu (numery rejestracyjne, parametry silnika itd.). Ze względu na niejednolitą praktykę w zakresie wymogów co do dokumentacji pojazdu na poszczególnych przejściach granicznych Etiopii, w razie problemów z wjazdem należy nawiązać kontakt z Ambasadą RP w Addis Abebie.

PRZEPISY CELNE
Osoby przybywające do Etiopii oraz opuszczające jej terytorium zobowiązane są zgłosić na przejściu granicznym wwóz/wywóz wszelkiej obcej waluty o wartości przekraczającej 3.000 USD. Opuszczając terytorium Etiopii należy przedstawić stosowną dokumentację źródła wszelkiej obcej waluty przekraczającej powyższą wartość (dokumentacja sporządzona przed datą wygaśnięcia ważności etiopskiej wizy). Brak stosowania się do tych przepisów grozi konfiskatą gotówki, a nawet więzieniem. Przepisy te dotyczą również osób dokonujących tranzytu przez terytorium Etiopii powyżej 24 godzin.

Ponadto, osoby przekraczające granicę Etiopii nie mogą wwozić ani wywozić lokalnej waluty (etiopskich birrów) powyżej kwoty 200 ETB. Odnotowano przypadki osób, które zostały aresztowane na lotnisku w Addis Abebie posiadając większą kwotę w etiopskiej walucie i zostały skazane na kary kilkuletniego więzienia.
Wwóz profesjonalnego sprzętu (kamery wideo, aparaty fotograficzne, urządzenia nagrywające oraz broń strzelecka) wymaga zgody ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska. Amatorski sprzęt turystyczny można wwozić bez ograniczeń.
Kontrola na lotnisku skrupulatnie prześwietla bagaż wyjeżdżających. Sprawdzane są zwłaszcza krzyże metalowe oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt chronionych. Przy wywozie pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki należy się liczyć z tym, że celnik kontrolujący bagaże może zażądać pozostawienia tych przedmiotów na lotnisku przed odprawą w celu sprawdzenia ich wartości. Przedmioty te nie są zwracane. Dlatego najlepiej wcześniej uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Addis Abebie na ich wywóz, zaś na wywóz wyrobów ze skór i kości dzikich zwierząt – zgodę urzędu ds. ochrony środowiska. W przypadku przedmiotów pamiątkowych o mniejszej wartości należy zachować rachunek ze sklepu, w którym jej zakupiono i okazać go w razie potrzeby w trakcie kontroli.

MELDUNEK
Przy pobytach dłuższych niż 30 dni wymagana jest rejestracja. Meldunku dokonuje się w urzędzie imigracyjnym (wniosek, 2 zdjęcia, opłata skarbowa).

UBEZPIECZENIE
Polisy ubezpieczeniowe nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak wykupienie polisy w międzynarodowej firmie ubezpieczeniowej, ponieważ polskie firmy nie są w Etiopii znane. Przed wyjazdem należy upewnić się, że ubezpieczyciel ma w Etiopii wiarygodnego agenta, który pokryje na miejscu koszty ratowania życia lub leczenia, na podstawie polisy wystawionej w Polsce. W innym wypadku ubezpieczony musi sam pokryć ww. koszty, a następnie ubiegać się o ich refundację w Polsce. Polisa powinna obejmować również koszty ewakuacji drogą powietrzną w szczególnie niebezpiecznych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia.

CHOROBY, SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Zaleca się posiadanie międzynarodowej książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze. Choroba ta występuje na terenach niżej położonych, a ponadto jest to szczepienie obowiązkowe przy podróżach z Etiopii do krajów sąsiednich. Zaleca się także dokonanie szczepień przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych i wściekliźnie. Na terenach położonych poniżej 2000 m n.p.m. występuje zagrożenie malarią. Z uwagi na stosunkowo częste występowanie szczególnie niebezpiecznej odmiany malarii – mózgowej – należy zachować szczególną ostrożność na terenach malarycznych i stosować profilaktykę. Ze względu na duże zagrożenie pasożytami i bakteriami pokarmowymi, zaleca się spożywanie wody butelkowanej, unikanie napojów z lodem niewiadomego pochodzenia oraz częste mycie rąk (koniecznie przed każdym posiłkiem). Należy o tym pamiętać zwłaszcza na prowincji, gdzie warunki higieniczne w hotelach i restauracjach pozostawiają wiele do życzenia. Posiłki w restauracjach, szczególnie tych często uczęszczanych, zwykle są bezpieczne. Należy unikać spożywania surowych jarzyn, zwłaszcza sałaty, w przygodnych restauracjach, a także pamiętać, że małe restauracje mogą nie mieć urządzeń chłodniczych.
Państwowa opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie. Bezpieczniej jest korzystać z prywatnych klinik. Stosunkowo tani i godny polecenia jest szpital Balcha w Addis Abebie, w którym pracuje personel rosyjski, choć oferowane usługi obejmują jedynie podstawowy zakres. Nieco droższą opcją jest dosyć porządny, jak na warunki etiopskie, szpital Kadisco we wschodniej części miasta. W przypadkach poważnych oraz gdy trzeba wykonać specjalistyczne badania, zaleca się Klinikę Nordycką, drogą, lecz zatrudniającą skandynawskich lekarzy. Na prowincji dość często można spotkać ośrodki zdrowia prowadzone przez misjonarzy. Koszt wizyty u lekarza wynosi około 10,00 USD (szpital Balcha) oraz 160,00 USD (Klinika Nordycka), a doby w klinice prywatnej – minimum 50 USD. Warto być zaopatrzonym w podstawowe leki przeciwgorączkowe, regulujące przemianę materii, a także przeciwmalaryczne w przypadku planowania podróży w tereny zagrożone tą chorobą.
Ograniczone zagrożenie trądem, szczególnie w rejonach pozbawionych właściwych warunków sanitarnych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Etiopii obowiązuje ruch prawostronny. Choć coraz większa część kraju pokryta jest drogami asfaltowymi, zalecane jest poruszanie się samochodem z napędem na cztery koła. Kierowcy etiopscy często jeżdżą nieostrożnie i nie posiadają ubezpieczenia OC. Ruch utrudniają liczni piesi wchodzący na jezdnię w dowolnym miejscu i bez ostrzeżenia, a także zwierzęta domowe. Wypożyczalnie samochodów są stosunkowo liczne. Na jazdę po mieście można wypożyczyć zwykły samochód osobowy bez kierowcy. Natomiast na wyjazdy poza miasto samochód wypożycza się zawsze z kierowcą. Jest to wymóg agencji, a poza tym obecność Etiopczyka ułatwia rozeznanie na nie oznakowanych drogach i porozumiewanie się na prowincji, gdzie języki obce są bardzo słabo znane. Orientację w miastach utrudnia brak nazw ulic oraz numeracji domów. Za punkty orientacyjne służą znane lokalnej ludności miejsca, które nic nie mówią przyjezdnym.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Etiopia jest stosunkowo bezpiecznym i przyjaznym dla turystów krajem. Nie ma ograniczeń dla podróżowania po kraju, poza oznaczonymi terenami wojskowymi i do stanu Ogaden, który jest zamknięty dla turystów ze względu na trwającą tam operację wojsk rządowych przeciwko separatystycznej partyzantce. Ograniczenia nadal obowiązują w 50-kilometrowej strefie granicznej z Erytreą (granica z tym krajem jest zamknięta, a tereny przygraniczne miejscami zaminowane). W szczególności odradza się podróże w region wulkanu Erta Ale na Pustyni Danakilskiej, gdzie na początku 2012 r. zamordowano kilkoro turystów. Zaleca się szczególną ostrożność w podróżowaniu w regionie Dallol na tej samej pustyni.
Z uwagi na niedawny konflikt etniczny, nie zaleca się wyjazdów do stanu Gambella. Ze względu na konflikt w Somalii, zdecydowanie odradza się podróże na wschodnie i południowo-wschodnie krańce kraju, w pobliże granicy z Somalią. Zaleca się ostrożność w okolicach przy granicy z Kenią, gdzie operują przeciwne etiopskiemu rządowi grupy zbrojne, zdarzają się również napaści rabunkowe.
Z tego samego względu należy również unikać podróżowania w 50-kilometrowej strefie przygranicznej z Sudanem.
Podróżować poza Addis Abebę najlepiej z przewodnikiem, znającym uwarunkowania lokalne. Zaleca się podróżowanie wyłącznie w ciągu dnia (obecność na drogach ludzi, zwierząt i nieoświetlonych pojazdów, a czasami także nielegalnych barier wznoszonych w celach rabunkowych) i tylko głównymi drogami. Komunikacja międzymiastowa i miejska jest dobrze rozwinięta i stosunkowo tania, choć często niezbyt komfortowa. Dobrą alternatywą dla komunikacji autobusowej jest komunikacja lotnicza. Linie narodowe Ethiopian Airlines, o renomie międzynarodowej, latają regularnie do większych miejscowości w kraju. Nocleg można znaleźć właściwie w każdej miejscowości, choć warunki często mogą być bardzo prymitywne, wliczając obecność pcheł i pluskiew. Należy liczyć się z brakiem bieżącej wody w toaletach. Warto mieć własny śpiwór i pościel oraz środek owadobójczy.

BEZPIECZEŃSTWO
Etiopia jest uważana za kraj stosunkowo bezpieczny. Ciężkie przestępstwa przeciw turystom zdarzają się rzadko. Należy zachować środki ostrożności w miejscach publicznych (m.in. na największym targu Addis Abeby – Merkato czy w dzielnicy Piazza) ze względu na kradzieże kieszonkowe. Zdarzają się przypadki oszustw, np. ze strony osób podających się za przewodników, czy kradzieże z samochodów w trakcie postoju na światłach drogowych. Dlatego warto zamykać zamki auta, a szyby uchylać na tyle, aby niemożliwe było wtargnięcie z zewnątrz. Należy unikać nocnych spacerów w miastach, zwłaszcza w Addis Abebie. W razie konieczności wskazane jest korzystanie z usług miejscowego, zaufanego przewodnika.
Na sytuację wewnętrzną wpływ mogą mieć wydarzenia w Somalii oraz Ogadenie. Występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi, zwłaszcza w Addis Abebie, możliwe są również protesty lub zamieszki, dlatego należy unikać wszelkich zgromadzeń. Ze względu na represyjny system polityczny, nie należy podejmować publicznych dyskusji na tematy polityczne i związane z przestrzeganiem praw człowieka.

RELIGIA, OBYCZAJE
Ludność Etiopii jest bardzo religijna i skrupulatnie przestrzega licznych postów określonych przez Etiopski Kościół Ortodoksyjny. Wchodząc do kościołów etiopskich, należy zdjąć buty. Turyści zwykle obowiązani są do wykupienia biletów wstępu do świątyń, a także do wniesienia opłat za prawo do wykonywania zdjęć. W okresach postu dania mięsne i rybne mogą być w restauracjach niedostępne. Dość liczną grupę wyznaniową stanowią też muzułmanie. Na terenach zamieszkiwanych przez nich (przede wszystkim wschodnia i południowa Etiopia) zaleca się przestrzeganie zwyczajów odnoszących się do ubioru i zachowania.
Umawiając się na spotkania należy wziąć pod uwagę fakt, iż większość Etiopczyków liczy czas od wschodu do zachodu słońca, co w konsekwencji powoduje 6-godzinną różnicę pomiędzy czasem etiopskim a czasem zachodnim (Czas liczy się od godziny 6.00 rano, a więc w południe wg systemu etiopskiego wypada godzina 6.00).

ŚWIĘTA
W Etiopii obowiązują następujące dni wolne od pracy: wszystkie niedziele (soboty są dniami roboczymi), 7 stycznia – Boże Narodzenie, 19 stycznia – Timkat, Tabaski (święto ruchome), 2 marca – Rocznica Zwycięstwa pod Adwą, Rocznica Urodzin Proroka Mahometa (święto ruchome), Wielki Piątek (przed Niedzielą Wielkanocną, święto ruchome), 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy, 5 maja – Dzień Zwycięstwa Patriotów Etiopskich, 28 maja – Rocznica Obalenia Dergu, 11 września – Nowy Rok, 27 września – Meskel (Rocznica Odnalezienia Prawdziwego Krzyża), zakończenie ramadanu (święto ruchome).

PRZYDATNE INFORMACJE:
– Urzędy są czynne od poniedziałku do piątku od 8.30 do 12.30 i od 13.30 do 17.00. Sklepy są na ogół czynne bez południowej przerwy, często do późnych godzin wieczornych.
– Lokalna waluta: etiopski birr (ETB). 1 USD= ok. 18,12 ETB (stan na styczeń 2013).
– Tylko banki uprawnione są do wymiany pieniędzy. Wymiana na czarnym rynku ma charakter nielegalny. Bankomaty i urządzenia do przyjmowania opłat kartą (poza kilkoma hotelami w Addis Abebie – karty Visa lub MasterCard) są nieliczne. Należy przywieźć dewizy w gotówce (najlepiej USD, ale koniecznie banknoty nie starsze niż z 2006 r.) lub czeki podróżne (travellers-cheques – do realizacji w bankach w Addis Abebie). System bankowy jest bardzo słabo rozwinięty. W razie konieczności przekazania pieniędzy z zagranicy można korzystać z biur Western Union (Western Union wypłaca przekazane zza granicy pieniądze tylko w lokalnej walucie).
– Podróżując poza Addis Abebą, należy zaopatrzyć się w lokalną walutę, ponieważ możliwości wymiany dewiz są często ograniczone lub w ogóle ich nie ma.
– Opłata za noclegi w najlepszych hotelach w Addis Abebie wnoszona jest w birrach, na podstawie zaświadczenia o dokonaniu wymiany waluty. W innych hotelach zaświadczenie nie jest potrzebne. Tylko w kilku najlepszych hotelach w Addis Abebie można także płacić kartą kredytową.
– Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania niektóryh obiektów, a zwłaszcza budynków, w których znajdują się instytucje państwowe, i mostów. Praktykowana jest konfiskata kamer fotograficznych a nawet areszt.
– W 2012 r. władze etiopskie zaostrzyły regulacje dot. korzystania z systemów VOIP w Internecie, w tym popularnego komunikatora Skype. Za użytkowanie go „w sposób zagrażający państwu” grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. W braku definicji ww. pojęcia zaleca się nie korzystanie z komunikatorów VOIP na terenie Etiopii, w szczególności w kawiarenkach internetowych.

Zdjęcia z Etiopii naszego przyjaciela i uczestnika wielu naszych wypraw – Bogusława Skarusa. Zapraszamy na jego stronę www.skarus.pl Piękne zdjęcia z różnych zakątków świata.

01-02-2020 - 24-02-2020

9.000 zł + 500 $

Czas: 24 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Warszawa - Addis Abeba – Warszawa oraz Lalibela – Harer, noclegi, ubezpieczenie KL i NNW, wiza etiopska (ok. 20 $), transport: autobusy lokalne, busy, dżipy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, 4-dniowy trekking po pustyni Danakilskiej (500 $ - w tym transport, przewodnik, wyżywienie, bilety wstępów)
Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (ok. 10 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków (ok. 40 $)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: