Podróż na FILIPINY: rajski archipelag


4940 zł + 700 USD + przelot, CZAS: 21 DNI


24-11-2024 - 14-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Uwaga! W cenie dodatkowo 3 przeloty wewnętrzne.

Podróż na Filipiny to wyprawa pod znakiem spotkań z naturą i kulturą. Archipelag Filipin tworzy około 7 tysięcy wysp. Od wieków mieszały się tu tradycje kulturowe licznych narodów świata: malajskich, chińskich, hiszpańskich i amerykańskich. Północna część Filipin jest chrześcijańska, ponieważ najsilniejszy wpływ na kształt kultury filipińskie mieli tutaj Hiszpanie, a w ostatnim wieku również Amerykanie. Natomiast na południu kraju – wyspa Minandao i okolice – panuje Islam. Często jednak możemy znaleźć tu ślady starych kultur i wierzeń kultur plemiennych. Chrześcijaństwo i Islam pełne są dawnych obyczajów, które zostały wchłonięte przez te dwie wielkie religie.

Filipiny to archipelag pełen rajskich, turkusowych plaż i małych zielonych wysepek, często bardzo rzadko odwiedzanych. Każdy może znaleźć jakąś prywatną wyspę dla siebie. To idealne miejsce na odpoczynek i odcięcie się od reszty świata.

Podczas naszej podróży na Filipiny odwiedzimy największą wyspę kraju – Luzon. Zobaczymy niezwykły wulkan Pinatubo. Powędrujemy po starożytnych tarasach ryżowych, położonych pośród gór w prowincji ludu Ifugao. Dalej ruszymy do krainy ludu Sagada, który pielęgnuje wiele przedchrześcijańskich tradycji. Zobaczymy olbrzymią aglomerację Manili, jej kolonialną architekturę i niezwykłe cmentarze.

Kolejną wyspą na naszej trasie będzie Cebu – najstarsza hiszpańska kolonia hiszpańska na Filipinach. Z Cebu popłyniemy na Bohol, gdzie zobaczymy słynne Czekoladowe Wzgórza oraz wyraki – niewielkie ssaki o wielkich oczach, żyjące m. in. w lasach deszczowych Filipin. Na koniec naszej wyprawy będziemy odpoczywać na spokojnym Palawanie, gdzie zobaczymy słynną podziemną rzekę, a także przepiękny Archipelag Bacuit w okolicach El Nido. Czeka nas dużo plażowania, pływania i aktywnego odpoczynku.

1-2 DZIEŃ: przelot do Manili
Wylot z Warszawy do Manili z przesiadkami. Przylot do Manili. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Manili.

3 DZIEŃ: Pinatubo, Baguio
Wcześnie rano jedziemy autobusem pod Wulkan Pinatubo. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo wulkanów na Filipinach. Do miejsca skąd rozpoczyna się trekking dojeżdżamy dżipem. Potem czekają nas dwie godziny trekkingu do malowniczej kaldery. Dalszy przejazd przez górskie okolice do Baguio. Nocleg w Baguio.

4 DZIEŃ: Sagada
Przejazd jedną z najwyżej położonych dróg Filipin do Sagady (ok. 6 godz.). Po drodze podziwiamy krajobrazy gór Luzonu. Po obiedzie udajemy się na spacer do Doliny Echo. Mieszkańcy Sagady są znani ze swoich oryginalnych zwyczajów pogrzebowych: po śmierci drewnianą trumnę wiesza się na ścianie skalnej doliny. Obyczaj ten obecnie praktykuje się jednak bardzo rzadko. W Dolinie Echo zobaczymy kilka takich miejsc, a także jaskinie grobowe. Nocleg w Sagada.

5 DZIEŃ: Sagada, Banaue
Spacer po zielonej okolicy: zobaczymy jaskinię Lumiang, gdzie znajduje się około 500 trumien. Chętni udadzą się na eksplorowanie jaskini Samaguing (ok. 10 USD), pełną olbrzymich stalaktytów i stalagmitów (Uwaga: w niektórych momentach, w jaskini trzeba używać lin do wspinaczki). Poobiedni przejazd do Banaue. Po drodze odwiedzimy bardzo ciekawe muzeum w Bontocu, poświęcone rodzimym ludom Luzonu. Nocleg w Banaue.

6-8 DZIEŃ: okolice Batad
Trzydniowy pobyt w okolicach Banaue w prowincji Ifuago. Okolica słynie z imponujących tarasów ryżowych, położonych na wysokości 1500 metrów i nawadnianych misternie skonstruowanymi systemami irygacyjnymi. Wiek tarasów szacuje się na około 2000 lat (UNESCO). Udamy się na trzydniowy trekking w okolicach Batad. Odwiedzimy liczne punkty widokowe i będziemy kąpać się w wodospadzie. Noclegi w Batad. Wieczorem trzeciego dnia wyjazd nocnym autobusem do Manili.

9 DZIEŃ: Manila
Zwiedzanie Manili: część kolonialna – wewnątrz Intramuros zobaczymy Fort Santiago, katedrę, kościół Św. Augustyna (UNESCO). Odwiedzimy cmentarz północny, którego zabudowa grobowa, przypominająca miasto, jest zamieszkała przez kilka tysięcy ludzi. Na cmentarzu są nawet sklepy i restauracje. Odwiedzimy również chińską dzielnicę oraz chiński cmentarz. Wieczorem udamy się do jednej z knajp w dzielnicy Malate. Na kolację owoce morza. Nocleg w Manili.

10 DZIEŃ: Cebu
Przelot na wyspę Cebu. To tutaj powstała pierwsza kolonia hiszpańska na Filipinach. Krótkie zwiedzanie miasta: Fort San Pedro, Katedra, Bazylika Dzieciątka Jezus, Krzyż Magellana. Po południu płyniemy na wyspę Bohol (ok. 2 godz.). Nocleg na wyspie.

11-12 DZIEŃ: Bohol
Dwudniowy pobyt na wyspie Bohol. Zobaczymy słynne Czekoladowe Wzgórza. Odwiedzimy sanktuarium niesamowitych wyraków. Te niewielkie, drapieżne ssaki o wielkich oczach żyją m. in. w lasach deszczowych Filipin. Będzie też czas na plażowanie, odpoczynek i dalsze zwiedzanie wyspy.

13 DZIEŃ: Cebu, Palawan
Płyniemy na wyspę Cebu, skąd lecimy do miasteczka Puerto Princessa położonego na wyspie Palawan. Przejazd na plaże w Sabang. Wyspa Palawan to kwintesencja tropikalnego raju, pełna małych urokliwych wysepek, turkusowych plaż ukrytych pomiędzy krasowymi skałami. Nocleg w Sabang.

14 DZIEŃ: Sabang, jaskina
Dziś popłyniemy najdłuższą podziemną rzeką na świecie (UNESCO, ok. 25 USD). W trakcie rejsu łodziami będziemy podziwiać niezwykłe formacje skalne i tysiące nietoperzy.  Popołudniowe plażowanie i odpoczynek. Nocleg w Sabang.

15 DZIEŃ: El Nido
Jedziemy do El Nido położonego na północy Palawanu. El Nido słynie z niezwykłych krajobrazów, olbrzymich ostańców skalnych wyrastających z wody na kilkaset metrów. Na kolację pyszne owoce morza na nocnym markecie. Nocleg w El Nido.

16-17 DZIEŃ: El Nido, Archipelag Bacuit
Do wyboru wycieczki po archipelagu Bacuit (ok. 15-25 USD). Pływanie z maską, odpoczynek na przepięknych plażach ukrytych wśród stromych skał. Podczas każdej z wycieczek mamy szansę zobaczyć inną cześć archipelagu, inne ukryte plaże i laguny. Noclegi w El Nido.

18 DZIEŃ: Puerto Princessa
Powrót do miasteczka Puerto Princessa. Nocleg w Puerto Princessa.

19 DZIEŃ: Manila
Przelot do Manili. Dalsze zwiedzanie miasta, odpoczynek, zakupy. Wieczorem impreza pożegnalna. Nocleg w Manili.

20-21 DZIEŃ
Powrót do Polski z przesiadkami.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupyGRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia. wyprawy.

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą raczej wysokie i nie powinno padać (pora sucha trwa od grudnia do połowy maja). Średnie temperatury w tym okresie wahają się od max. 32 st. C do min. 20 st. C.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, czasem ostro działa klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na awarie prądu
– lekki śpiwór lub najlepiej prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, najlepiej z mikrofibry (szybkoschnący)
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadzePIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać min. 400-500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępów, napiwki i zajęcia fakultatywne (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mieć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

szczepienia-i-terminyZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan, w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenieJEDZENIE

Kuchnia filipińska uchodzi za najmniej atrakcyjną w tej części Azji, jednak również tutaj można znaleźć coś dla siebie. W potrawach tego regionu dominują wpływy chińskie i hiszpańskie, a jedzenie nie jest ostro przyprawione.

Popularne są różnego rodzaju zupy (np. lomi – gęsta zupa z kurczakiem i makaronem, sinigang – kwaśna zupa z warzywami i rybą). Znajdziemy tu dużo dań mięsnych, ale również ryby i owoce morza (krewetki, kalmary, kraby, ostrygi itp.) przyrządzane na wiele sposobów. Filipińczycy jedzą też różnego rodzaju makarony (pszenne, ryżowe, sojowe), lumpia czyli lokalne sajgonki, a absolutny hit to lechon – nadziewany prosiak pieczony na ruszcie.

Filipińczycy przepadają za słodyczami, a ich „narodowy” deser to Halo-Halo, czyli kruszony lód polany słodkim, skondensowanym mlekiem z różnymi dodatkami jak np. kukurydza, słodkie fasolki, żelki, owoce, kawałki kokosa itd. Wszędzie są też dostępne pyszne owoce i świeże soki.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transportTRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy, zazwyczaj z klimatyzacją
– busy, jeepneye
– taksówki
– promy

noclegiNOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, wyposażonych w klimatyzację lub wiatrak. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach, restauracjach, kawiarniach może być dostępne wi-fi. Zdarza się, że internet jest bardzo wolny.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Jeśli jest dostępne Wi-fi można dzwonić za darmo np. z aplikacji What’sup.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie elektryczne 220 V. Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek.

Zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

FILIPINY (Republika Filipin)
Stolica: Manila
Waluta: peso filipińskie (PHP)
Języki urzędowe: filipiński, angielski

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy (posiadacze paszportów biometrycznych) są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Na granicy wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona).
Opłaty lotniskowe oraz należne z tego tytułu podatki pobierane są zarówno w przypadku połączeń międzynarodowych jak i wewnątrzkrajowych. Informacja o ich wysokości znajduje się na rachunkach za wykupione bilety lotnicze.

BEZPIECZEŃSTWO

Odradza się wszelkie podróże do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu oraz do południowego obszaru Morza Sulu. Na południu Filipin operują islamistyczne ugrupowania rebelianckie. Może tam dochodzić do starć z siłami zbrojnymi, a także do porwań cudzoziemców (zarówno na lądzie, jak i na morzu). Na pozostałym terytorium Filipin, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Zagrożenie terrorystyczne występuje na całym terytorium Filipin, w tym w stolicy kraju – Manili.
Odnotowuje się dużą liczbę napadów rabunkowych. Nie należy zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu dokonania kradzieży). Zaleca się korzystanie tylko z oznakowanych taksówek.

UBEZPIECZENIE

Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

ZDROWIE

Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) – 40 USD. Woda z kranu nie jest zdatna do picia, należy korzystać wyłącznie z wody butelkowanej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Filipiny to rozległy wyspiarski kraj. Na miejscu można korzystać z tanich połączeń lotniczych i promowych pomiędzy wyspami. Nie ma większych ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

CŁO

Nie istnieją ograniczenia dotyczące przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. peso należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych.

PRZEPISY PRAWNE

Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są wieloletnią karą więzienia. Poza tym nie istnieją szczególne normy prawne i zwyczajowe odbiegające od ogólnie przyjętych, których niezachowanie może spowodować sytuacje konfliktowe.

PRZYDATNE INFORMACJE

– Filipiny leżą w strefie aktywnej sejsmicznie (trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, tsunami), od czerwca do listopada występuje też zagrożenie tajfunami

Mapy brak... chwilowo

24-11-2024 - 14-12-2024

4940 zł + 700 USD + przelot

Czas: 21 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty na trasie Manila - Cebu, Cebu - Puerto Princesa, Puerto Princesa - Manila, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, noclegi, transport: autobusy zazwyczaj z klimatyzacją, promy, jeepneye, taksówki na trasie (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Manila-Warszawa (ok. 4500-5500 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: