Tramping GRUZJA – na styku kultur


3000 zł + 400 USD + przelot, CZAS: -349 DNI


26-04-2025 - 11-05-2024

Tramping GRUZJA – na styku kultur to jedna z naszych kultowych podróży. 15 dni w trasie, autorski program, autentyczność w każdym calu. Zapraszamy Cię!

 

Tramping Gruzja łączy to, czego szukasz w podróży. Majestat przyrody z różnorodnością kulturową. Ta mozaika sprawia, że do przysłowiowego zakochania już tylko jeden krok!

Podróż do Gruzji to majestatyczne szczyty Kaukazu i olbrzymie lodowce zagubione wśród górskich dolin. To także wioski z kamiennymi wieżami, stare klasztory i cerkwie, niezwykle gościnni ludzie, doskonałe wino i jedzenie. Wreszcie, Gruzja to piękne kamieniste plaże nad Morzem Czarnym.

Nasz tramping do Gruzji zaczniemy od Tbilisi, położonego w malowniczej, górskiej dolinie. Będziemy spacerować krętymi uliczkami starego miasta. To tutaj spotkamy się po raz pierwszy ze słynną gruzińską kuchnią i nie mniej słynnym winem. Z Tbilisi pojedziemy do położonego wśród stepowych krajobrazów, na granicy z Azerbejdżanem, skalnego kompleksu klasztornego – Dawid Garedża. Potem odwiedzimy Kachetię – kolebkę gruzińskiego wina, pełną winnic i urokliwych miasteczek.

Podczas wyprawy trampingowej do Gruzji z nami zobaczysz oczywiście góry! Nasze spotkanie z Kaukazem rozpoczniemy u podnóży pięciotysięcznika Kazbek, z malowniczo usytuowanym klasztorem Tsminda Sameba. Dalej udamy się do Gori – miasta urodzin Stalina i starożytnego miasta Upliscyche.

Kolejna atrakcja to olbrzymie skalne miasto Wardzia, kiedyś ważny klasztor i zarazem twierdza obronna. Wreszcie czeka nas podróż do górskiej Swanetii, której zwiedzanie zaczniemy od Mestii – miasteczka położonego u podnóża szczytu Uszba, słynącego z kamiennych wież, do dzisiaj użytkowanych przez mieszkańców, odwiedzimy też pięknie położoną wieś Uszguli. Na koniec będziemy odpoczywać w kosmopolitycznym i pełnym kontrastów Batumi, położonym nad brzegiem Morza Czarnego. Zapraszamy na tramping Gruzja – na styku kultur!

Interesuje Cię nasz tramping Gruzja? To zapisz się i ruszaj z nami! Zapraszamy :)

1 DZIEŃ: przelot Polska – Gruzja
Przylot do Kutaisi, przejazd do stolicy Gruzji – Tbilisi. Zakwaterowanie. Pierwsze spotkanie z kuchnią gruzińską: Chaczapuri,  Chinkali, dobre wino. Nocleg w Hotelu Corner.

2 DZIEŃ: Tibilisi
Tbilisi jest jednym z najstarszych miast na świecie. Ludzie mieszkali tu już 5000 lat temu. Położone jest w dolinie rzeki Mtkvari, na tarasowych zboczach w otoczeniu lasów i gór. Miasto pełne jest starej zabudowy: zabytkowych cerkwi i drewnianych kamienic. Zwiedzanie miasta: Bazylika Anczischatyjska – wspaniały pomnik gruzińskiej architektury, Świątynia Matki Bożej Matechskiej – jeden z najważniejszych zabytków Tbilisi, Katedra Sioni z najświętszą relikwią kościoła gruzińskiego – krzyżem św. Niny. Dla chętnych wizyta w Muzeum Narodowym (ok. 10 USD). Popołudniowy spacer po starym mieście. Wjazd kolejką pod pomnik Matki Gruzji, skąd roztacza się panorama miasta. Kolacja na starym mieście w jednej z lokalnych restauracji. Dla chętnych, wieczorem, kąpiel w łaźniach muzułmańskich – hammam (ok. 15 USD). Nocleg w Hotelu Corner..

3 DZIEŃ: Kachetia, Dawid Garedża, Signagi
Wcześnie rano przejazd do Kachetii – regionu słynącego z najlepszych win oraz zabytkowych cerkwi i klasztorów. Jedziemy pod granicę Azerbejdżanu przez malownicze, stepowe rejony kraju do klasztoru Dawid Garedża. Klasztor został założony w VI wieku przez 13 syryjskich ojców. Przez kilka wieków był centrum kulturowym i edukacyjnym regionu. Znajdowała się tu również słynna szkoła malarstwa freskowego. W skalnych kaplicach i pomieszczeniach zachowały się freski, z których klasztor niegdyś słynął. W wydrążonych w skałach celach mieszkało tu wielu mnichów. Spacery po okolicznych, malowniczych wzgórzach. Przejazd do Signagi, miasteczka położonego na szczycie góry, skąd rozciąga się piękny widok na doliny Kachetii. Spacer po urokliwym, starym mieście, zwiedzanie twierdzy. Wizyta w monastyrze Bodbe – kompleksie klasztornym św. Niny, słynnej krzewicielki chrześcijaństwa w Gruzji. Degustacja kachetyjskich win. Powrót do Tbilisi. Nocleg w Hotelu Corner..

4 DZIEŃ: Kazbegi
Wcześnie rano wyjeżdżamy w góry Kaukazu. Po drodze zawitamy do  Mcchety – jednej z najpiękniejszych miejscowości w Gruzji. W mieście znajduje się wiele zabytków objętych ochroną UNESCO: Katedra Sveti Cchoweli (Drzewo Życia) – najważniejszy zabytek gruzińskiej kultury, sztuki i architektury, Dżwari – położone wysoko na wzgórzu oraz Samtawro. Jedziemy w stronę rosyjskiego Władykaukazu, tzw. Gruzińską Drogą Wojenną. Mijamy fortecę Ananuri, a następnie przekraczamy Przełęcz Krzyżową – 2385 m n.p.m. Mijając górskie, stepowe krajobrazy dojeżdżamy do Stepancminda (dawniej Kazbegi) u podnóża góry Kazbek – 5047 m n.p.m. Zakwaterowanie. Piesza wycieczka do malowniczo położonego monastyru Tsminda Sameba – symbolu Gruzji z XVII wieku, położonego na wysokości 2170 m. Spacer po okolicy. Nocleg w Kazbegi.

5 DZIEŃ: Borzomi
Przejazd do zielonego Borzomi – słynnego kurortu i uzdrowiska z czasów sowieckich, skąd pochodzi słynna na całym świecie woda mineralna o tej samej nazwie. Po drodze zwiedzanie zamku w Ananuri, z przełomu XVI i XVII wieku, który był świadkiem kilkunastu bitew. Kolejna atrakcja to Upliscyche – skalne miasto z epoki brązu, dawna rezydencja królów gruzińskich oraz Gori, gdzie znajduje się Muzeum Stalina (ok. 5 USD). Nocleg w Borzomi.

6 DZIEŃ: Wardzia
Wycieczka do Wardzi – skalnego miasta wydrążonego w skalnej, tufowej ścianie (1300 m n.p.m.). Jaskinie umieszczone są w rzędach na stromym, skalnym zboczu. Jest tu mnóstwo ukrytych ścieżek i tuneli. Kompleks składa się z głównej świątyni, sali balowej, licznych jadalni, piwnic oraz wielu pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych. Twierdza była wykorzystywana w XII i XIII wieku. Była schronieniem w czasie licznych wojen. W okresie jej świetności mogło tu mieszkać nawet 60 tysięcy ludzi. Powrót na noc do Borzomi.

7 DZIEŃ: Kutaisi
Przejazd do Kutaisi – jednego z najstarszych miast na świecie. Po drodze zatrzymujemy się w Chiaturze – miasteczku, położonym w wąskiej dolinie między dwoma masywami górskimi. Za czasów ZSRR znajdowała się tu dobrze prosperująca kopalnia manganu. Po latach świetności pozostała sieć kolejek linowych, którymi odbywa się transport miejski. Kolejki zostały nazwane przez brytyjską gazetę Daily Mail „trumnami Stalina”, ze względu na swój niespotykany wygląd i klimat. Zwiedzimy również Katskhi Pillar, czyli klasztor wzniesiony na szczycie maczugi skalnej. Nocleg w Kutaisi.

8 DZIEŃ: Wąwozy Martvili, Okatse i Jaskinia Prometeusza
Tych atrakcji jeszcze nie opisały przewodniki. Zwiedzimy największe współczesne hity przyrodnicze Gruzji! Dwie pierwsze trasy otwarto w zeszłym roku. Zatem zaczynamy od wąwozu Martvili (ok. 7 USD). Tam popłyniemy na krótki spływ turkusową rzeką, wijącą się między skalnymi ścianami, po czym przespacerujemy się wzdłuż wąwozu, mijając malowniczy wodospad. W Wąwozie Okatse przespacerujemy się kładką zawieszoną około 50 m nad ziemią. Natomiast w Jaskini Prometeusza czekają na nas stalaktyty, stalagmity i spływ podwodną rzeką. Odwiedzimy również monastyr Gelati z XII wieku, założony przez króla Dawida Budowniczego. Powrót na nocleg do Kutaisi.

9 DZIEŃ: Mestia
Poranny przyjazd do Mesti – stolicy Swaneti. Swanetia to jeden z najbardziej niedostępnych rejonów Gruzji, pełen górskich pasm pokrytych lodowcami, a także zielonych, malowniczych dolin ze starą, kamienną zabudową. Rejon ten jest zamieszkały przez Swanów – twardych ludzi, którzy jeszcze do niedawna żyli we wspólnotach plemiennych. Do dziś ta społeczność zachowuje odrębność, której przejawem jest język swański, zupełnie inny od gruzińskiego. Nocleg w Mestii.

10 DZIEŃ: Mestia
Zwiedzanie Mestii. Spacer wśród kamiennych wież, pochodzących nawet z XI w. Jeszcze niedawno o prestiżu rodziny świadczyła wysoka, kamienna wieża, która spełniała funkcje obronne, służąc jako schronienie w przypadku zagrożenia. Kilkugodzinny spacer na górę widokową. Nocleg w Mestii.

11 DZIEŃ: Uszguli
Przejazd wyboistą 47-kilometrową drogą do Uszguli, najwyżej położonej wsi w Swaneti. Mieszka tu kilkaset osób. Wieś słynie z 30 świetnie zachowanych kamiennych wież obronnych o średniowiecznym rodowodzie. Zwiedzanie malowniczo położonej wioski: cerkiew Lamaria, muzeum. Powrót do Mestii.

12 DZIEŃ: Batumi
Przejazd do Batumi, położonego nad brzegiem Morza Czarnego. Z tego miasta Gruzja słynie na cały świat.

13-14 DZIEŃ: Batumi
Gruzja słynie z Batumi. To drugie największe miasto Gruzji, a zarazem legendarny, nadmorski kurort. Miasto to eklektyczne połączenie różnych epok: starego zabytkowego centrum, nowoczesnej nadmorskiej architektury i socrealistycznej zabudowy mieszkalnej. Idealnie nadaje się do wypoczynku. Plażowanie na skalistej plaży pełnej wielkich otoczaków. Spacery po zabytkowym mieście i po 7-kilometrowej, nadmorskiej promenadzie. Dla chętnych: wizyta w położonym nieopodal na wzgórzu, ogromnym ogrodzie botanicznym (ok. 3 USD), wizyta w oceanarium z pokazem delfinów (ok. 8 USD). Na kolację gruzińskie lub tureckie jedzenie. Wieczorem impreza na plaży z dużą ilością wina. Nocleg w Batumi

15 DZIEŃ: Kutaisi. Przelot Gruzja – Polska
Wczesny, poranny wyjazd do Kutaisi. Powrót do Polski.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane. Najzimniej będzie wysoko w górach. Temperatura w nocy może nawet sięgać kilku stopni. W Batumi może być upalnie.

– obuwie: wygodne buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– kurtka nieprzewiewana, najlepiej również przeciwdeszczowa
– apaszka lub cienki szalik
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy
– dla Pań: sukienka lub spódnica (w takim stroju kobiety w Gruzji odwiedzają cerkwie)
– cienkie rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli nie mamy kurtki)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– lekki śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 350 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że nie działają.

zdrowie

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

jedzenie

JEDZENIE

Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, mieszanka nieznanych wcześniej smaków i wiele ciekawych potraw do poznania. Charakterystyczne są pyszne gruzińskie pierogi – chinkali, wszędzie podaje się chaczapuri (placek z serem lub mięsem), pyszne zupy i potrawy z bakłażana.

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Chociaż wegetarianie są w trochę gorszej sytuacji. Bardzo popularne jest grillowane mięso, szaszłyki itp. Sklepy spożywcze przypominają europejskie.  Wszędzie można napić się dobrej kawy. Można również kupić pyszne owoce i warzywa.

Koniecznie trzeba spróbować gruzińskiego wina, najlepiej domowej roboty.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– marszrutki – minibusy, które dojeżdżają wszędzie
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– autobusy miejskie
– pociąg sypialny w drodze z Batumi do Tbilisi.

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3,4 osobowych z łazienkami lub bez. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ale ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach mamy do własnej dyspozycji kuchnię. W górach śpimy w domach u gospodarzy tzw. homestayach.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegów na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hostelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hostelach często jest dostępne wi-fi lub komputer z Internetem. Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są takie jak w Polsce.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

GRUZJA
Stolica: Tbilisi
Waluta: lari (GEL), 1 GEL = 100 tetri;
Język urzędowy: gruziński
Inne języki: rosyjski, angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni . Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 360 dni jest paszport lub dowód osobisty (od stycznia 2011 r. wszyscy obywatele państw Członkowskich Unii Europejskiej mogą podróżować do Gruzji jedynie z dowodem osobistym). Należy jednak pamiętać, że Gruzja jako jedyny kraj regionu wprowadziła takie udogodnienie, dlatego brak paszportu może uniemożliwić podróż do innych krajów Kaukazu Południowego.
Jeśli obywatele RP zamierzają pozostać w Gruzji ponad rok (np. jeśli chcą podjąć pracę, naukę, lub z innych koniecznych przyczyn), muszą zalegalizować swój pobyt. Można to zrobić poprzez Ambasadę Gruzji w Warszawie, a w przypadku pobytu w Gruzji – Ministerstwie Sprawiedliwości – Tsereteli Avenue 67a; Agencja District Saburtalo – Budapeszt St.N2; Agencja District Vake – Irakli Abaszydze św N68.
W przypadku zatrudnienia należy dopełnić wszystkich formalności związanych z legalizacją pobytu przez pracodawcę.
W przypadku, gdy cudzoziemiec opuści terytorium Gruzji do dziesięciu dni po upływie terminu jego legalnego pobytu nie ponosi odpowiedzialności administracyjnej w postaci kary.
Cudzoziemiec przebywający w Gruzji, w okresie do trzech miesięcy po upływie okresu pobytu, który opuści terytorium Gruzji dobrowolnie, ma prawo do wyjazdu z terytorium Gruzji bez przeszkód. Ponadto jest wówczas zobowiązany do zapłaty określonej kary przed lub po wyjeździe z kraju. W przypadku, gdy kwota nie zostanie uiszczona, istnieje ryzyko, że nie zostanie on wpuszczony do Gruzji, aż do uregulowania zadłużenia.
Przy wjeździe samochodem osobowym nie będącym własnością kierującego wymagane jest posiadanie notarialnej zgody właściciela na korzystanie z pojazdu.
Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem gruzińskim, nielegalne jest przekraczanie granicy rosyjsko-gruzińskiej na odcinku Abchazji i Osetii Płd. od strony Federacji Rosyjskiej. Będzie to traktowane jako naruszenie prawa grożące sankcjami gruzińskiego kodeksu karnego. Osoby przekraczające granicę tą drogą nie zostaną wpuszczone na terytorium Gruzji.
Od sierpnia 2011 r. (otwarte w marcu 2010 r.) przejście graniczne między Gruzją a Rosją w miejscowości Kazbegi-Wierchnij Łars – jest dostępne również dla ob. RP.

PRZEPISY CELNE
Nie ma specjalnych przepisów prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Wymagane jest wypełnienie deklaracji celnych przy wjeździe i wyjeździe. Niektóre sklepy na terenie Gruzji oznaczone naklejką TAX FREE umożliwiają robienie zakupów, za które później na w strefie wolnocłowej przejść granicznych (o ile taki punkt funkcjonuje) zwracane jest cło. Wyjątek stanowi sklep wolnocłowy w Tbilsi, gdzie po okazaniu lotniczegu biletu powrotnego można od razu uzyskać zwolnienie. W tym przypadku zakupione towary zostaną dostarczone na lotnisko, bądź pokład samolotu i przekazane nabywcy w dniu wylotu.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt, posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane (powszechnie stosuje się areszt tymczasowy). W pozostałych przypadkach kodeks karny nie odbiega swoimi rozwiązaniami od standardów międzynarodowych.

MELDUNEK
Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.

UBEZPIECZENIE
Posiadanie ubezpieczeń osobowych nie jest obowiązkowe. Nie ma też towarzystw współpracujących z polskimi firmami. W Gruzji nie ma też obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego tzw. OC. W związku z czym nie jest ono wymagane przy wjeździe do kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane żadne szczepienia. Należy wykazać ostrożność przy zakupie żywności, zwłaszcza na bazarach. Woda w sieci wodociągowej w większości miast nadaje się do bezpośredniego spożycia, jednak jest silnie chlorowana.  W związku z występowaniem wysokich temperatur w lecie okresowo w wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, może obowiązywać zakaz kąpieli ze względu na występowanie w nich bakterii. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji). Wizyta w klinice prywatnej kosztuje od 30 EUR.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Polskie prawo jazdy jest uznawane w Gruzji, wobec czego nie ma potrzeby wyrabiania międzynarodowego prawa jazdy. Przekraczając granicę, pojazd zostanie zarejestrowany w centralnym systemie. Obywatel Polski może po Gruzji poruszać się swoim autem do 90 dni. Po tym terminie auto powinno opuścić Gruzję lub zostać tymczasowo zarejestrowane na trenie Gruzji. Dokonać tego można w mieszczącej się w Rustavi – Agencji Obsługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku grozi wysoka kara pieniężna.
Ze względu na dosyć luźne podejście tutejszych kierowców i pieszych do zasad ruchu drogowego, poruszając się po drogach Gruzji należy zachować szczególną ostrożność.  Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 60 km/godz., a w niezabudowanym 90 km/godz.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad okupowanymi terytoriami Abchazji i Osetii Płd. Dla cudzoziemców wjazd na te tereny jest utrudniony.
Dla cudzoziemców oraz osób nie posiadających obywatelstwa gruzińskiego wjazd do terytoriów okupowanych jest udostępniony tylko: w dwóch miejscach. Do Autonomicznej Republiki Abchazji – w okolicach Zugdidi, do regionu Cchinwali (do terytoriów byłego Autonomicznego Regionu Płd. Osetii) –  od strony Gori..
Na pozostałym terytorium Gruzji nie ma ograniczeń w podróżowaniu, W większości regionów poziom bezpieczeństwa jest zadawalający niemniej jednak należy zachowanie podstawową ostrożności.
Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta, ale możliwe jest podróżowanie pociągiem np. z Tbilisi do Batumi. Liczni przewoźnicy prywatni oferują tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe.
Od połowy września 2010 r. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie na trasie Tbilisi-Warszawa.

BEZPIECZEŃSTWO
Obecnie poziom bezpieczeństwa na terenie Gruzji uległ znacznej poprawie. Przestępstwa, w których ofiarą padają zagraniczni turyści należą do rzadkości Co jednak nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności i podstawowej troski o swój dobytek.
Części obszarów, jest stale monitorowana przez misję obserwacyjną Unii Europejskiej (EUMM Georgia),Są to fragmenty prowincji Shida Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti i Imereti.
Ze względów bezpieczeństwa MSZ odradza podróżowanie do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd.
MSZ ostrzega ponadto, że możliwości opieki konsularnej nad obywatelami polskimi na znajdujących się poza kontrolą władz w Tbilisi terytoriach separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. są bardzo ograniczone.
W Tbilisi – stolicy Gruzji dosyć często odbywają się demonstracje polityczne, zazwyczaj mają spokojny charakter, jednak zalecamy unikać dużych zgromadzeń,

RELIGIA, OBYCZAJE
Gruzja to kraj wielonarodowościowy i zarazem wielowyznaniowy. Najliczniej wyznawaną, a zarazem oficjalną religią jest prawosławie (65 proc. ludności to wierni Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej), następnie islam (11 proc.), głównie w Adżarii i na terenach zamieszkanych przez Azerów. Kolejną dużą grupę stanowią wierni kościoła ormiańskiego (8 proc., głównie w pasie przygranicznym z Turcją i Armenią) oraz wyznawcy judaizmu. Katolicy to zdecydowana mniejszość. W większości cerkwi dostępnych dla turystów od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, długiej spódnicy lub spodni, a w sporadycznych przypadkach nakrycia głowy u kobiet (chusta).

ŚWIĘTA
Ustawowo wolne od pracy dni to: 1, 2, 7 i 19 stycznia, 3 i 8 marca, 9 kwietnia, 9, 12 i 26 maja, 28 sierpnia, 14 października, 23 listopada oraz ruchome Święta Wielkanocne.

PRZYDATNE INFORMACJE
Warunki codziennego życia w Gruzji polepszają się. Występują okresowe przerwy w dostawie prądu i wody lecz zdarzają się już coraz rzadziej, zwłaszcza w dużych miastach.
Nie ma problemów z zaopatrzeniem w produkty codziennego użytku.
W miastach, oprócz autobusów, środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy.
W dużych miastach powszechnie dostępne są bankomaty, W większości punktów usługowych i handlowych istnieje możliwość zapłacenia kartą kredytową m.in. w hotelach międzynarodowych sieci i supermarketach.
Większość gruzińskich urzędów pracuje od 10.00 do 18.00 (z godzinną przerwą między 13.00 a 14.00). Sklepy z reguły otwarte są w godz. 10.00-18.00 lub 19.00, sklepy spożywcze od 9.00 do 20.00, a często do 23.00.
Aktualne informacje o Gruzji dostępne są na stronie MSZ Gruzji: www.mfa.gov.ge.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji
ambasador: Urszula Doroszewska
Gruzja, Tbilisi, Br. Zubalashvili 19, 0108
Tel.: +995 322920398 Tel. dyżurny: +995 599701279 Faks: +995 322920397
tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

fot. Omtramping Klub i Dorota Chojnowska http://alepieknyswiat.pl

 

26-04-2025 - 11-05-2024

3000 zł + 400 USD + przelot

Czas: -349 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, transport: pociągi, autobusy, busy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Tbilisi-Warszawa (ok. 500-1200 zł), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu (ok. 70-80 USD), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: