GWATEMALA – w świecie współczesnych Majów


7.000 zł + przelot , CZAS: 16 DNI


28-10-2018 - 12-11-2018

Gwatemala – w świecie współczesnych Majów – program Doroty Chojnowskiej

Z czym się kojarzy Gwatemala? Ze światem Majów. Ale ten nie kończy się na piramidach Tikal i Yaxa oraz Antigua Guatemala. Ten świat żyje i tętni kolorami, które chcę Wam pokazać podczas naszej podróży.

Największą atrakcją naszego wyjazdu, która zdarza się raz do roku, będzie Święto Zmarłych. Przeżyjemy je w okolicach Antigua Guatemala. Masz zatem szansę przywieźć bezcenne zdjęcia i bezcenne wspomnienia. W kolejnych dniach, na trasie spotkamy też artystów i szamanów, którzy swoje rytuały oczyszczenia i zaklinania przyszłości odprawiają codziennie w cieniu świętych piramid.

Wyprawa zaczyna się w stolicy, czyli Ciudad de Guatemala. Odwiedzimy malownicze kolonialne miasteczko Antigua Gwatemala oraz zjawiskowe jezioro Atitlan. W otaczających je miasteczkach spotkamy lokalnych twórców sztuki i rękodzieła.

Co jeszcze odkryje przed nami Gwatemala? W Rio Dulce przekonamy się, jak wygląda latynoski raj, będziemy się wspinać na najbardziej spektakularne piramidy w Tikal. Tutejsze piramidy fani gwiezdnych wojen znają jako Yavin 4. Zobaczymy ponadto starożytne miasto Yaxa nad brzegiem jeziora w sercu dżungli. Podczas wyprawy będzie też możliwość wzięcia udziału w warsztatach i wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez moich znajomych artystów.

DZIEŃ 1 – przeloty: Polska – Gwatemala
Wylot z Polski i lądowanie w Ciudad Guatemala.

DZIEŃ 2 – Ciudad Guatemala
Zwiedzamy miasto. Odwiedzimy między innymi Centro Historico, poszukamy ulubionych miejsc Che Guevary i Fidela Castro. Dla chętnych wieczorem zorganizujemy warsztaty robienia zeszytów, w których możesz zapisywać swoje gwatemalskie wspomnienia i przemyślenia (ok. 20 $). Warsztaty poprowadzi lokalny artysta i twórca ręcznie robionych książek. Ten nurt jest bardzo popularny w Ameryce Łacińskiej. Podczas samych warsztatów będziemy mieli okazję zobaczyć wnętrze kolonialnego domu oraz pracownię twórcy. Nocleg w Ciudad Guatemala.

DZIEŃ 3 – Antigua Guatemala
Przejazd do Antigua Guatemala – jednego z najpiękniejszych miast Ameryki Łacińskiej. Otaczają je z każdej strony wulkany. Stanowią one dramatyczne tło dla kolonialnych kamienic i… ruin. Miasto założono w 1524 roku, zaraz po wkroczeniu Hiszpanów na tereny dzisiejszej Gwatemali. W zamyśle miała być stolicą Nowej Hiszpanii. Stąd wzniesiono tu imponujące kościoły i klasztory. Niestety budowle te runęły podczas serii tragicznych trzęsień ziemi w XVIII wieku. Wówczas to stolicę przeniesiono do Ciudad de Guatemala. Antigua zaś została opuszczona. Ale nie na długo. Choć ludzie tu wrócili, nie odbudowano jednak budowli sakralnych. Dziś w ich malowniczych ruinach mieszczą się sale koncertowe, hotele czy bazar rękodzieła. Nocleg w Antigua Guatemala.

DZIEŃ 4 – San Andres Itzapa
Jedziemy do San Andres Itzapa, gdzie spotykamy się z dziećmi z fundacji Nuevo Amanecer. Fundacja została założona przez Don Manuela. Spotkamy się z dziećmi, którym fundacja daje szansę na godny start w życie. Być może będziesz mogła/mógł coś im przekazać. Dzieciaki ucieszą się z książek, kolorowanek, kredek, bo brakuje im wszystkiego. W drodze powrotnej odwiedzimy Jocotenango, gdzie zajrzymy do muzeum w zabudowaniach należących do plantacji kawy. Nocleg w Antigua Guatemala.

DZIEŃ 5 – Sumpango
Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej bardzo hucznie obchodzą dzień Zmarłych. Nie inaczej jest w Gwatemali. Tego dnia zobaczymy Festival de barriletes gigantes w Sumpango. Podczas tej uroczystości mieszkańcy Sumpango prezentują olbrzymie latawce. Święto swoją formę zaczerpnęło z… Chin. Zobacz czym różnią się te obchody od Meksykańskich. Powrót na nocleg do Antigua Guatemala.

DZIEŃ 6 – Rio Dulce
Całodniowy przejazd do Rio Dulce. Zatrzymujemy się w hotelu na palach na rzece Dulce.

DZIEŃ 7 – Rio Dulce
Odpoczynek w rajskich klimatach Rio Dulce. Chill out w hotelu na palach. Jest kilka opcji spędzenia czasu. Chętni mogą wyprawić się na całodniową wycieczkę do Livingstone, gdzie mieszka społeczność Garifunów. Są to potomkowie niewolników sprowadzonych tu przez Brytyjczyków z Afryki. Garifunowie mają swój własny język, zwyczaje, muzykę. Również architektonicznie Livingstone bardziej przypomina Belize lub przedmieścia Nowego Orleanu niż Gwatemalę. Inną opcją jest wycieczka nad termalny wodospad do finki Paraiso. Wieczorem spróbujemy najlepszej michelady w Ameryce Środkowej i zjemy meksykańską kolację w restauracji hostelowej. Nocleg w Rio Dulce.

DZIEŃ 8 – Flores
Przejazd do Flores. Malownicze miasteczko znajduje się na wyspie po środku jeziora Peten Itza. Odwiedzimy prywatne muzeum sztuki Mayańskiej i najstarszą prywatną radiostację w Gwatemali na sąsiedniej wyspie Santa Barbara. Nocleg we Flores.

DZIEŃ 9 – Tikal
Zwiedzamy Tikal (ok. 15 $) – jedno z najpiękniejszych miast wzniesionych przez starożytnych Majów. Jego rozkwit przypada na VII-VIII w. n. e., a już w IX w. zostało opuszczone i zarosło dżunglą. Odkryto je ponownie w XVII wieku, ale dopiero sto lat później rozpoczęto jego eksplorację. Miasto zachwyca wspaniałymi piramidami, których szczyty wznoszą się ponad zielony dywan koron drzew. Tikal pojawiło się w… Gwiezdnych Wojnach. Powrót na nocleg do Flores.

DZIEŃ 10 – Yaxha
Zwiedzamy mniej znane miasto Yaxa (ok. 15 $). Podobnie jak Tikal, szczyt swej potęgi osiągnęło w VIII wieku, a sto lat później zostało opuszczone. Jego mieszkańcy pozostawili po sobie wspaniałe piramidy, z których szczytu widać nie tylko dżunglę, ale też jezioro. Powrót na nocleg do Flores.

DZIEŃ 11 – Panajachel
Transfer do Panajachel nad jeziorem Atitlan. Jezioro jest uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Otaczają je wulkany a w okolicznych miasteczkach mieszkają majańscy artyści i hipisi. Ta mieszanka jest bardzo inspirująca – widać to na przykład w muralach, które zdobią ściany tutejszych domów. Nocleg w Panajachel.

DZIEŃ 12 – Chichicastenango
Jedziemy do Chichicastenango na jeden z najsłynniejszych bazarów Ameryki Środkowej. Oprócz zakupów będziemy szukać śladów lokalnych szamanów. Poszukamy ołtarzy i przedstawień świetych przed którymi wznoszą modły. Powrót na nocleg do Panajachel.

DZIEŃ 13 – okolice jeziora Atitlan
Zwiedzanie miasteczek dookoła Jeziora Atitlan. Spróbujemy kawy w kawiarence u Marcosa w San Juan Atitlan. Marcos jest również właścicielem plantacji kawy. Dla chętnych Marcos poprowadzi warsztaty kawowe. Zajrzymy do galerii malarstwa oraz sklepów z lokalnym rękodziełem. W Santiago Atitlan odwiedzimy dom, w którym „mieszka” Maximon – lokalny święty, nie uznawany przez kościół katolicki. Dla chętnych – koncert marimby w jednej z lokalnych restauracji. Powrót na nocleg do Panajachel.

DZIEŃ 14 – okolice jeziora Atitlan
Zwiedzamy kolejne miejscowości nad jeziorem Atitlan. Tym razem zajrzymy do najbardziej oświeconej, czyli San Marcos, gdzie znajdują się światowe centra medytacji i naprawy holistycznej. Cokolwiek to znaczy, będzie stanowić okazję do skosztowania gwatemalskich przysmaków w wersji vege. Odwiedzimy też kilka prawdziwych, lokalnych bazarów. Powrót na nocleg do Panajachel.

DZIEŃ 15 – Antigua
Przejazd do Antigua, ostatnie zakupy i przygotowanie do podroży. Opcjonalnie – wycieczka na okoliczne wzgórze na ołtarz San Simona – kolejnego lokalnego świętego, którego nie uznaje kościół katolicki. Nocleg w Antigua.

DZIEŃ 16 – wylot: Gwatemala – Polska
Rano transfer na lotnisko w Ciudad Guatemala. Powrót do Polski.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

GRUPA

grupyGrupa od 6 do 10 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Nie ma obowiązku wizowego.

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu są różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg.

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Do Gwatemali przyjedziemy w porze suchej. Oznacza to, że rzadziej będziemy natrafiać na deszcz. Jeśli chodzi o temperatury – w okolicach Ciudad Guatemala i Antigua Guatemala możemy się spodziewać oceanicznych fal chłodu. W okolicach Flores i Rio Dulce przez cały rok panują tropikalne upały.

– obuwie: wygodne buty sportowe do chodzenia po mieście i deszczowym lesie, rozchodzone sandały oraz klapki pod prysznic,
– polar,
– lekka kurtka przeciwdeszczowa,
– lekki śpiwór (może przydać się w transporcie, gdzie często klimatyzacja nie chłodzi lecz zamraża),
– kostium kąpielowy,
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny,
– śpiwór,
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hostelu kawy lub herbaty,
– cienki ręcznik,
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu),
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży,
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu),
– latarkę (najlepiej czołówkę),
– nóż lub scyzoryk,
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach,
– niewielką kłódkę do zamykania lockerów w hostelach.

pieniadzePIENIĄDZE

Podczas wyprawy należy przygotować się na wydatki w wysokości około 80 zł dziennie. Tyle mniej więcej będzie kosztować jedzenie, bilety wstępu oraz zajęcia fakultatywne.

Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Dla wygody można pieniądze wybierać stopniowo z bankomatów, a przy sobie mieć jedynie 50 dolarów na „wszelki wypadek”. Dolary wymienimy praktycznie wszędzie, ale muszą być w dobrym stanie. Na naszej trasie nie będzie też problemu ze znalezieniem bankomatu. Zalecamy trzymanie pieniędzy i dokumentów w bezpiecznym miejscu. W hostelach plecak powinien być trzymany w zamkniętych lockerach.

Przydadzą się dodatkowe pieniądze na zakup pamiątek z podróży.

zdrowieZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Należy się nastawić na trekking miejski z elementami wspinaczki na piramidy.

Leki, które mogą się przydać:
– środki przeciwbólowe,
– antybiotyk o szerokim spektrum działania,
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki),
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.),
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu).

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż,
– woda utleniona w żelu,
– środek przeciwko komarom i na ukąszenia (kupimy na miejscu).

jedzenieJEDZENIE

Kuchnia Gwatemali bardzo przypomina meksykańską. Jej podstawą są tortillas, czyli placki kukurydziane, które je się z mięsem, serem lub warzywami. Warto spróbować tamales, ceviches, czyli owoców morza, lokalnych zup i… sushi! Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne.

Bardzo smaczne i pożywne są liquados, czyli koktaile owocowe na bazie wody lub mleka w proszku. Polecamy też cocteles, czyli owoce posypane przyprawą o nazwie pepita, posypane solą, chili i polane sokiem z limonki.

Jedzenie w Gwatemali jest dość tanie i dostępne na każdym kroku, dlatego nie ma potrzeby zabierania prowiantu z Polski. W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

transportTRANSPORT

Podczas długich przejazdów będziemy jeździć wygodnymi minibusami z klimatyzacją. Krótkie dystanse będziemy pokonywać chickenbusami. Na trasie wyprawy będziemy również wynajmować taksówki oraz minibusy.

noclegiNOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w 2 osobowych pokojach. Może się jednak zdarzyć, że noc spędzimy w 5-8 osobowych dormitoriach z wiatrakami lub klimatyzacją. Hostele w Gwatemali zazwyczaj są czyste, jednak są to tropiki i trzeba być przygotowanym na spotkanie z insektami.

Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegu na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa zostanie rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

W hotelach, hostelach i kawiarniach praktycznie zawsze jest dostęp do wi-fi. Wszędzie też są kafejki internetowe.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

W Gwatemali są wtyczki amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem), dlatego warto zabrać z Polski lub kupić na miejscu odpowiednie adapter.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zazwyczaj już są wliczone w cenę na rachunku.

PRZEWODNIK

Wyprawę poprowadzi Dorota Chojnowska – antropolog kultury, włóczykij, dziennikarka i autorka bloga www.alepieknyswiat.pl. Dorota współpracuje między innymi z NG Traveler i magazynem Kontynenty. Początkowo jeździła po Bliskim Wschodzie. Kiedy jednak odkryła Amerykę Łacińską, regularnie do niej wraca. W Gwatemali zakochała się od pierwszego wejrzenia.

Mapy brak... chwilowo

28-10-2018 - 12-11-2018

7.000 zł + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), ubezpieczenie KL i NNW, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Gwatemala-Warszawa (ok. 3500 zł), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: