INDONEZJA – w kraju tysięcy wysp


8500 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 30 DNI


29-06-2024 - 28-07-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

INDONEZJA – w kraju tysięcy wysp – 30 dni

Indonezja to istny fenomen w skali świata. Dlaczego? Bo Indonezja to kraj wyspiarzy. To 17 tys. wysp. Przez tysiące lat przenikały się tu wpływy różnych narodów, ich kultur i religii. Do dziś wśród licznych plemion fascynują pradawne i wciąż kultywowane tradycje, np. skomplikowane rytuały pogrzebowe, a magia ma się w najlepsze. Zanim przywędrował tu islam, na Jawie czy Sumatrze dominował buddyzm i hinduizm. Kultury te pozostawiły po sobie wspaniałe zabytki, które zobaczymy.

Indonezja to również zjawiskowa przyroda. Ośnieżone szczyty wulkanów, tropikalne dżungle pełne olbrzymich drzew, kolorowego ptactwa i owadów oraz pełne życia rafy koralowe. Indonezja to ponadto dom największego kwiatu świata Raflezja Arnold. Tu też właśnie ostatnie na świecie orangutany. I wreszcie, Indonezja to wyśmienite jedzenie. Bogactwo owoców morza i egzotycznych owoców, których smaki poznamy podczas naszej wyprawy.

Indonezja to wyprawa dla miłośników dalekiego Orientu. Podróż zaczynamy od Jawy i Yogyakarty (kulturowa stolica kraju), opodal której zobaczymy największą na świecie świątynię buddyjską – Borobudur oraz wielkie świątynie hinduistyczne – Prambanan, a wieczorem tradycyjny teatr cieni. Indonezja to również wulkany. Udamy się na wschód słońca pod wulkan Bromo, będziemy się też wspinać do Kaldery wulkanu, by dalej przez plantacje kawy i herbaty przejechać do wulkanu Ijen.

Indonezja bez Bali? Niemożliwe. Naszym kolejnym przystankiem będzie więc słynna Bali, a jeszcze później czeka nas rejs po archipelagu wysp Parku Narodowego Komodo, gdzie żyją największe jaszczurki świata – warany z Komodo, spokrewnione z dinozaurami. Dotrzemy również na Celebes (Sulawesi). Przez blisko tydzień będziemy poznawać tę najciekawszą wyspę Indonezja, na której  mieszkają plemiona Toradża, słynące z wyszukanych uczt pogrzebowych. A na koniec naszej wyprawy  odpoczniemy na turkusowych plażach wyspy Gili.

Indonezja w 30 dni. Autentyczna wyprawa pełna przygód, spotkań z dziką przyrodą i wniknięcia w niesamowity tygiel kultur. Zapraszamy!

1 DZIEŃ: Polska – Indonezja 
Wylot z Warszawy do Dżakarty przez jeden z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Yogyakarta
Przesiadka na samolot do Yogyakarta. Yogyakarta to miasto położone w samym centrum starożytnego królestwa Mataram, na miejscu dwóch wielkich imperiów. Dziś to spokojne miasto i stolica kulturalna Jawy. Zakwaterowanie i spacer po mieście. Pierwszy kontakt z kuchnią indonezyjską. Nocleg.

3 DZIEŃ: Borobudur
Poranny wyjazd do buddyjskiego kompleksu świątynnego Borobudur (UNESCO). Borobudur to największy buddyjski zabytek na świecie, powstały na przełomie VII/VIII wieku, zapomniany przez prawie tysiąc lat, a na nowo odkryty dla świata w XIX wieku. Borobudur to ogromna stupa tj. buddyjski model kosmosu. Zwiedzamy kolejne kondygnacje budowli symbolizujące: świat pożądania, świat czystej formy, aby na koniec wznieść się do królestwa czystego ducha. Powrót do Yogyakarty i zwiedzanie miasta: Pałac Sułtański – Keraton usytuowany w centrum miasta, Taman Sari – ruiny królewskiego ogrodu wypoczynkowego oraz ptasi bazar. Nocleg w Yogyakarta.

4 DZIEŃ: Prambanan
Zwiedzamy kompleks hinduistyczny Prambanan (UNESCO), który powstał w IX wieku, krótko po obaleniu władców buddyjskich, a zaraz potem opuszczony. Świątynie są poświęcone bogom hinduistycznym: Śiwie, Brahmie i Wisznu. Po powrocie spacer ulicami Yogyakarty. Zakupy na słynnym bazarze na ulicy Jalan Malioboro. Można tu kupić tanie batiki (ręcznie malowane tkaniny), Yogyakarta to centrum ich wytwarzania na Jawie, koszulki, kadzidła i wiele innych ciekawych pamiątek. Wieczorne wyjście na teatr cieni Wayang Kulit. Za pomocą papierowych wycinanych kukiełek są przedstawiane eposy, opowieści i legendy indonezyjskie. Nocleg w Yogyakarta.

5 DZIEŃ: Bromo
Całodzienny przejazd przez środkową i wschodnią Jawę w okolicę wulkanu Bromo do Parku Narodowego Brom-Tengger-Semeru. Tereny te zamieszkuje nieliczna, żyjąca do dziś na Jawie mniejszość hinduistyczna, pozostała po ucieczce dynastii hinduistycznej w XVI wieku. Tereny ze względu na obecność pyłów wulkanicznych należą do bardzo żyznych i świetnie rozwija się tu rolnictwo. Nocleg nieopodal wulkanu Bromo.

6 DZIEŃ: Bromo
Wczesna pobudka i wyjazd dżipami na wschód słońca u podnóża wulkanów Bromo (2392 m n.p.m.) i Semuru (3676 m n.p.m.). Z punktu widokowego rozciąga się piękna panorama wulkanów. Po wchodzie słońca jedziemy pod wulkan Bromo i wspinamy się do jego krateru – kaldery. Po śniadaniu jedziemy przez resztę dnia do kolejnego Parku Narodowego – Ijen. Wyboista i trudna droga wiedzie przez plantacje kawy i herbaty w otoczeniu wulkanów. Nocleg w pobliżu wulkanu Ijen.

7 DZIEŃ: Ijen, Bali
Kolejna poranna pobudka. Udajemy się pieszo do kaldery Wulkanu Ijen z jeziorem siarkowym wypełniającym jego wnętrze (4 km, 1 godz. do kaldery). Z dna krateru prymitywnymi metodami wydobywa się siarkę. Robotnicy transportują ją w bambusowych koszach, dźwigając nawet do 80 kg. Przejazd przez plantacje kawy i herbaty do Ketapang na przeprawę promową. Płyniemy promem na Bali (1,5 godz.), a następnie czeka nas przejazd północnym brzegiem wyspy do Lovinii – małego kurortu nad brzegiem morza. Nocleg w Lovinii.

8 DZIEŃ: Lovinia
Zwiedzamy północ hinduistycznej wyspy Bali. Jedziemy w góry nad jezioro Baratan wypełniające krater wygasłego wulkanu, gdzie zwiedzamy słynną świątynię bogini wody Danau Bratan. Następnie jedziemy malowniczą, krętą drogą przez plantacje kawy. Następne atrakcje to buddyjska świątynia – miniaturowe Borobudur oraz kąpiel w gorących źródłach. Nocleg w Lovinii.

9 DZIEŃ: Pura Besakih
Przez góry wschodniej części wyspy jedziemy do najważniejszego świątynnego kompleksu na Bali: Pura Besakih. Jest to olbrzymi kompleks świątyń poświęcony wielu bogom, a przede wszystkim bogowi Agung, opiekunowi wyspy. Świątynia znajduje się na zboczach wulkanu Agung – najwyższej góry Bali, którą zamieszkuje bóg Agung. Po drodze zwiedzamy liczne malownicze wioski, otoczone tarasami ryżowymi. Na nocleg udajemy się do Ubud. Nocleg w dzielnicy artystycznej.

10 DZIEŃ: Ubud
Ubud to balijskie centrum kultury i sztuki. Słynie ze wspaniałego rękodzieła, teatru, ciekawej architektury, licznych galerii i pracowni rzemieślniczych. Do dziś mieszka tu arystokracja z dawnego królestwa Majahit. Spacer po mieście oraz okolicznej dżungli w Małpim Lesie. Zakupy i odpoczynek. Po południu dla chętnych wyjazd na południe wyspy do Świątyni Pura Uluwatu – gdzie w promieniach zachodzącego słońca będziemy oglądać spektakl balijskiego tańca Kecak (ok. 10 USD). Nocleg w Ubud.

11 DZIEŃ: Ubud
Zwiedzamy okolice Ubud. Przy odrobinie szczęścia trafimy na jeden ze słynnych balijskich pogrzebów. Następnie wyjazd do królewskiej świątyni Pura Tama Ayun oraz pięknie położonej nad brzegiem morza Pura Tanah Lot, która wznosi się na olbrzymiej skale, wyrzeźbionej przypływami. Nocleg w Ubud.

12 DZIEŃ Labuan Bajo

Przelot Labuan Bajo. Kolacja na nocnym markecie ze wspaniałymi owocami morza. Nocleg

13-14 DZIEŃ: rejs na Komodo
Rejs po archipelagu wysp Parku Narodowego Komodo. Na wyspach żyją największe jaszczurki świata – warany z Komodo. Są one blisko spokrewnione z dinozaurami. Podczas rejsu zatrzymujemy się często aby podziwiać lokalną przyrodę oraz na snorkeling (pływanie z maską). Towarzyszy nam lokalny przewodnik. Nocleg na łodzi.

15 DZIEŃ Nusa Penida

Przelot na Bali. Dalsza podróż na malowniczą wyspę Nusa Penida.

16 DZIEŃ Nusa Penida
Eksplorujemy wyspę. Odwiedzimy malownicze klify, plaże i punkty widokowe. Odpoczynek. Nocleg na Nusa Penida

17 DZIEŃ: Gili
Powrót promem na Bali. Dalsza podróż promem na wyspy Gili.

18-20 DZIEŃ: Gili
Odpoczynek na jednej z małych, kolorowych wysp niedaleko Lomboku. Odpoczywamy na turkusowych plażach. Fakultatywnie pływanie z maską (ok. 5-10 USD), nurkowanie na okolicznych rafach (ok. 35-50 USD jedno zejście pod wodę). Do jedzenia pyszne owoce morza. Nocleg na Gili.

21 DZIEŃ: Sanur
Powrót promem na Bali. Przejazd do miejscowości Sanur. Ostatni spacer, zakupy. Nocleg w Sanur.

22 DZIEŃ: Celebes
Przelot z przesiadką na wyspę Sulawesi (Celebes). Lądowanie w stolicy Celebes Makassar. Nocleg.

23 DZIEŃ: Rantepao
Przejazd do Rantepao, położonego pośród górskich szczytów i urodzajnych wyżyn. Mieszkają tu plemiona Toradża o bardzo oryginalnej kulturze. Lud ten słynie z wyszukanych uczt pogrzebowych w intencji duszy zmarłego, aby zapewnić mu bezpieczne przejście w zaświaty. Ceremonie mogą trwać nawet tydzień i są bardzo kosztowne. Odpoczynek i spacery po okolicy. Nocleg w Rantepao.

24-26 DZIEŃ: Rantepao
Zwiedzanie okolicy: grobowce jaskiniowe liang z galeryjkami, z których spoglądają drewniane figury tau tau m.in. w miejscowości Londa, Lemo, wzgórze Ke’te. Odwiedzimy wioski z domami w kształcie łodzi tangkonan m.in. wioskę Palawa. Dla chętnych terkkingi po okolicznych górach, wioskach i dżungli.

27 DZIEŃ: Makassar
Powrót autobusem do Makassar. Nocleg w Makassar.

28-29 DZIEŃ: Indonezja – Polska
Powrót do Polski z przesiadkami.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy, z dwiema wolnymi stronami.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Poza chłodnymi porankami w pobliżu wulkanów Bromo i Kawa Ijen (kilka st. C o świcie) będzie bardzo ciepło przez cały czas trwania wyprawy.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– cienkie rękawiczki, szalik, czapka – poranki u podnóża wulkanów

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub  najlepiej prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik plażowy
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 600-700 dolarów amerykańskich przeznaczonych na wizę indonezyjską, opłaty wylotowe, jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować.

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 USD), gdyż przy wymianie na dongi mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, polio, tężec, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indonezyjska to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków. Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne, przyrządzane na wiele sposobów. Praktycznie niespotykana jest wieprzowina, za to wszechobecny jest kurczak. W restauracjach, ale również na ulicznych straganach można dostać pyszne zupy, ryż i makarony z dodatkami. Bardzo popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary i wiele innych.

Typowy indonezyjski posiłek to tzw. curry, które składa się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów curry i dużej ilości egzotycznych przypraw. Często jedzenie może być bardzo ostro przyprawione. Trzeba uważać.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– herbatę pije się głównie zieloną
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione
– kawa jest zazwyczaj słodka

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane dla grupy na trasie
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hotelach w pokojach dwuosobowych z łazienkami, wiatrakiem lub  klimatyzacją. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Pod wulkanem Bromo nocleg w pokojach wieloosobowych.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach może być dostępne wi-fi. Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można znaleźć  telefon i zadzwonić za granicę, ale nie zawsze jest to proste.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są czasami podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają. Zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

 

 

INDONEZJA
(Republika Indonezji)
Stolica: Dżakarta
Waluta: rupia indonezyjska (IDR);
Język urzędowy: indonezyjski
Inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obowiązek uzyskania wiz turystycznych, służbowych, pobytowych oraz tranzytowych dotyczy wszystkich obywateli polskich, niezależnie od rodzaju paszportu. Obywatele polscy mogą otrzymywać wizy turystyczne (do 30 dni pobytu na terytorium Indonezji, dotyczy tylko paszportów zwykłych a nie tymczasowych) przy wjeździe – w ściśle ustalonych punktach przekraczania granic na lotniskach i w portach morskich (tzw. visa upon arrival). Po przylocie do Indonezji wizy można otrzymywać odpłatnie (25 USD) na lotniskach w Medan, Pekanbaru, Padang, Dżakarcie (Soekarno-Hatta i Halim), Surabaya, Denpasar-Bali, Manado, Yogyakarta, Solo, Mataram-Lombok, Balikpapan, Makasar, Kupang. Wizę można uzyskać również w portach morskich: Batam, Tanjung Uban (Bintan), Belawan (Medan), Sibolga (Sumatra), Dumai, Teluk Bayar (Padang, Sumatra), Padang Bai (Bali), Jayapura (Papua), Bitung, Tanjung Balaikarimun, Tanjung Mas (Semarang), Tenau (Kupang), Pare Pare (Sulawesi), Bintang Pura (Tanjung Pinang), Soekarno-Hatta (Makassar, Sualwesi). Istnieje możliwość przedłużenia wizy „on arrival” o kolejne 30 dni w najbliższym urzędzie imigracyjnym, po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty 25 USD. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny/biznesowy oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie, ul. Estońska 3/5, tel. +48 22 6175179 , +48 22 6175108 , fax +48 22 6174455 , email: info@indonesianembassy.pl. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Ubiegający się o wizę wielokrotną musi w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy. Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż (posiadanie biletu może być konieczne już w momencie składania wniosku o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Indonezji w Warszawie). Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy bądź deklarowania jej na granicy. Składając wniosek o indonezyjską wizę, należy mieć przy sobie kartę kredytową lub zaświadczenie z banku potwierdzające posiadanie konta bankowego. W przeciwnym razie trzeba mieć gwarancję osoby zapraszającej, że zapewni ona środki utrzymania i opiekę. Podatek lotniskowy przy wyjeździe z Indonezji (nie ujęty w cenie biletu) wynosi w Indonezji 150 tys. IDR. Należy pamiętać, by mieć taką kwotę w miejscowej walucie.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do wwozu lub wywozu obcych środków płatniczych. Limit wwozu i wywozu dotyczy tylko miejscowej waluty i wynosi 5 mln IDR. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków – grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Przy wyjeździe z  Indonezji nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT.

UBEZPIECZENIE
We własnym interesie, przed rozpoczęciem podróży, każdy turysta powinien się ubezpieczyć ze względu na wysokie koszty usług medycznych w prywatnych szpitalach i klinikach. Niektóre polskie agencje ubezpieczeniowe wydają polisę, która w razie choroby obejmuje jedynie pokrywanie rachunków za usługi medyczne po powrocie do kraju, tymczasem indonezyjskie placówki medyczne wymagają natychmiastowego pokrycia kosztów leczenia. Stanowczo zaleca się dokonywanie ubezpieczeń w firmach, które mają własnych wiarygodnych przedstawicieli na terenie Indonezji i na bieżąco opłacają świadczone usługi medyczne. Warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia umożliwiającego ewakuację medyczną (np. do Singapuru) w przypadku skomplikowanych urazów lub chorób.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
W Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka), żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. U dzieci nadal poważny problem stanowi polio i odra. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje zagrożenie malarią (niskie ryzyko na Jawie i Bali) oraz w dużych miastach – gorączką krwotoczną denga (liczba zachorowań wzrasta szczególnie w okresie pory deszczowej od października do kwietnia, nie ma skutecznego środka zabezpieczającego przed zakażeniem). W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1. Przed wyjazdem do Indonezji warto zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas zdiagnozowania ptasiej grypy. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wirusem H5N1 takich jak targowiska, fermy, zakłady przetwórstwa drobiu. Wirus jest wrażliwy na wszytki rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st. C. Należy szczególnie dbać o czystość rąk. Zagrożenie wirusem H1N1 nie stanowi dużego zagrożenia w Indonezji.
Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi przeciętnie od 20 do 50 USD (w nagłych i ciężkich przypadkach – do 200 USD); koszt jednej doby pobytu w szpitalu – od 15 USD w szpitalu państwowym (np. Szpital Wydziału Medycyny Uniwersytetu Indonezja Cipto Mangkusumo w Dżakarcie) do 250 USD w prywatnej klinice. Przeciętny koszt pobytu w szpitalu wynosi 150 USD dziennie, nie licząc opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa. Niezbędne jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia od kosztów leczenia przed rozpoczęciem podróży do Indonezji.

BEZPIECZEŃSTWO
Przed podróżą należy zawsze wykonać kserokopię paszportu, biletów lotniczych i wiz. Wymiany gotówki najkorzystniej dokonywać w kantorach zlokalizowanych w dużych centrach handlowych lub dobrych hotelach. Należy dokładnie przeliczyć kwotę wydaną przez kasjera walutowego. W Indonezji pewne trudności może przysporzyć wymiana dolarów amerykańskich gdyż większość kantorów akceptuje tylko banknoty nowe i niezniszczone. Zagrożenie przestępczością pospolitą w stolicy kraju nie jest zbyt duże. Gorzej wygląda sytuacja na prowincji (kradzieże i rozboje). Należy pamiętać o szczególnej ostrożności przy poruszaniu się autobusami i autokarami. Hazard jest zabroniony a turyści często padają ofiarami gangów (szczególnie na Bali), oferujących nielegalne zakłady. W prowincji Aceh wprowadzono pewne elementy prawa szariackiego (islamskiego) dlatego przed udaniem się do tej prowincji należy dokładnie sprawdzić obowiązujące regulacje. W kilku prowincjach (szczególnie na Sumatrze) notowano przypadki agresji o podłożu seksualnym skierowanej do kobiet (w tym również Polek). W miarę możliwości należy unikać samotnego podróżowania oraz unikać podróży w nocy.
Przy podróżowaniu do Papui Zachodniej nadal obowiązuje specjalne zezwolenie (surat jalan), które można uzyskać w kwaterze głównej policji w Dżakarcie lub regionalnych oddziałach policji w Manokwari, Nabire, Biak lub Jayapurze (Papua Zachodnia). Uzyskanie zezwolenia może potrwać kilka dni. Po przybyciu do prowincji  należy zgłosić się na najbliższym posterunku policji. Przepisom tym nie podlegają dziennikarze, którzy uzyskali zezwolenie wydane przez MSZ Indonezji.
Po zamachu bombowym na Bali w 2002 r., w pobliżu hotelu Marriott w Dżakarcie w 2003 r. oraz kolejnym pod Ambasadą Australii w 2004 r. podjęto działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa turystów zagranicznych przebywających w Indonezji. Mimo to wciąż istnieje poważne zagrożenie terroryzmem, na co wskazuje drugi atak na wyspie Bali w 2005 r. W lipcu 2009 r. ponownie doszło do zamachów w Dżakarcie w hotelach Marriott oraz Ritz-Carlton.
Indonezja leży w obszarze szczególnie narażonym na trzęsienia ziemi, które występują na całym obszarze kraju (rzadkie są tylko na Borneo i płd-zach. Celebesie). Zachodnie wybrzeża Sumatry i południowe wybrzeża Jawy były w ostatnich latach dotknięte tsunami, które spowodowały wiele ofiar. W porze deszczowej (listopad – kwiecień) zdarzają się gwałtowne powodzie oraz osunięcia ziemi.

ŚWIĘTA
W Indonezji obchodzone są święta islamskie, chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie. Święto narodowe Indonezji, Dzień Niepodległości, obchodzone jest 17 sierpnia. W czasie świąt czynne są centra handlowe (z wyjątkiem pierwszego dnia świąt Idul Fitri, kiedy są czynne od południa).

PRZYDATNE INFORMACJE:
Z uwagi na dominujący w Indonezji islam, oprócz takich wysp jak Bali, Sulawesi Północne (d. Celebes), Papua Zachodnia i Małe Wyspy Sundajskie, niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, a szczególnie podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu. Wchodząc do meczetów, należy pamiętać o zdejmowaniu butów, natomiast kobiety powinny okryć głowy chustą. Na wyspie Bali podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych należy nałożyć sarong; udostępniany jest na miejscu, najczęściej bezpłatnie.
Wszystkie duże centra handlowe są czynne od godziny 10.00 do 22.00 (również w soboty i niedziele). Ceny w sklepach są stałe.
Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw. umowy.
Na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Bezpieczniejsze są na ogół większe restauracje o odpowiednim standardzie oraz restauracje hotelowe. Ceny usług hotelowych oraz restauracyjnych są znacznie niższe od polskich, a serwis jest na dobrym poziomie.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indonezji
Ambasador: Grzegorz Wiśniewski
Indonezja, Dżakarta, Jl. Rasuna Said Kav X Blok IV/3, 12950
Tel.: +62 21 2525938 Tel. dyżurny: +62 8557800231 Faks: +62 21 2525958
dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

29-06-2024 - 28-07-2024

8500 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 30 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty wewnętrzne Dżakarta-Yogyakarta, Bali-Flores, Flores-Makassar-Lombok, Bali-Dżakarta, ubezpieczenie KL 45.000 i NNW 15.000 PLN, noclegi: zazwyczaj pokoje 2-osobowe z łazienkami (z wiatrakiem lub klimatyzacją), transport: łódź na Komodo (z wyżywieniem), autobusy zazwyczaj z klimatyzacją, minibusy wynajmowane na trasie, taksówki, riksze (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota,
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Dżakarta-Warszawa (ok. 45000-5500 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: