Ladakh – Mały Tybet


6.800 zł, CZAS: 16 DNI


22-09-2018 - 07-10-2018

Ladakh zwany często Małym Tybetem jest kulturowo i geograficznie zbliżony do Tybetu. Kolorowe pasma górskie, wysokie przełęcze, lodowce i ośnieżone szczyty Himalajów to znaki rozpoznawcze tego regionu. Całości dopełniają turkusowe jeziora i przyczepione do stromych, górskich ścian klasztory buddyjskie – bielone na zewnątrz, a wewnątrz zachwycające misternymi zdobieniami i kolorami.  Zrodzone przez tysiące lat rytuały, tradycje i wierzenia trwają do dziś w swej unikatowej formie, pielęgnowane w ukrytych wśród Himalajów wioskach i klasztorach. Taki właśnie jest Ladakh.

Od setek lat życie nie zmieniło się tu prawie wcale. Dopiero niedawno zaczęli przyjeżdżać turyści. W przeciwieństwie do Tybetu, kultura nie ucierpiała na skutek represji i zachowała się w pierwotnej formie, dlatego Ladakh przypomina żywy skansen. Miejsce, w którym czas zatrzymał się w miejscu.

Będziemy przemierzać najwyżej położone himalajskie przełęcze: m.in. Khardung La (5.600 m n.p.m.) i odwiedzimy wiele pięknych klasztorów. Chętni udadzą się na trekking lub na spływ Indusem. Przez całą drogę będą nam towarzyszyły uśmiechy i życzliwość lokalnych mieszkańców, bo Ladakh to nie tylko spektakularne pejzaże, ale także gościnni ludzie.

1–2 DZIEŃ
Przelot do Delhi, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Dalszy przelot do Leh.

3 DZIEŃ – Leh
Zwiedzanie stolicy Ladakhu – Leh: spacer po kamiennym mieście, odwiedziny licznych klasztorów, starego ogromnego fortu-pałacu z XVI w. wznoszącego się nad miastem, wejście do świątyni Tsemo na szczycie wzgórza Namgjal. Odpoczynek, spacery po mieście, zakupy tybetańskiego rękodzieła i innych pamiątek w licznych sklepach i na bazarach. Na kolację do wyboru rozmaite tybetańskie lub hinduskie specjały. Nocleg w Leh.

4 DZIEŃ – Lamayuru
Jedziemy przez kolorowy, pustynny Ladakh. Po drodze mijamy bielone tybetańskie domy, skalne klasztory (gompy). Zwiedzamy położony na skalnej półce klasztor Lamayuru. Nocleg w Lamayuru.

5 DZIEŃ – Alchi, Basgo, Leh
Całodzienny przejazd z Lamayuru do Leh połączony ze zwiedzaniem. Po drodze odwiedzimy Basgo – dawną stolicę Ladakhu oraz Alchi – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych tybetańskich klasztorów na świecie (X w.). We wnętrzu klasztoru Alchi znajdują się ogromne, drewniane statuły Buddów, przepięknie zdobione ołtarze i wielkie kolorowe, naścienne mandale. Wieczorny przyjazd do Leh. Nocleg w Leh.

6-8 DZIEŃ – Dolina Nubra Diskit Sumur
Poranny wyjazd do Doliny Nubra. Wjeżdżamy na wysokość 5602 m n.p.m. – przełęcz Khradung La. Po 6 godzinach dojeżdżamy do piaszczystej i suchej doliny Nubra. Panuje tu bardziej gorący i suchy klimat niż w Leh. Niewielu jest tu również mieszkańców. Przyjazd do wioski Diskit – centrum doliny. Zwiedzanie malowniczych okolic: spacer po wydmach, odwiedzamy klasztory w Sumur i Diskit (najstarszy w dolinie), a także ruiny pałacu w Hunder. Noclegi w Diskit.

9  DZIEŃ – Shey, Thikse, Hemis
Wycieczka na południe od Leh do klasztorów tybetańskich. Odwiedziny m.in. Shey – letnia siedziba władców Ladakhu z 12-metrowym posągiem Buddy, Thikse – olbrzymi kompleks klasztorny położony na szczycie wzgórza. Przejazd nad jezioro Tso Moriri. Nocleg w skromnych warunkach, w osadzie nomadów Korzok.

10 DZIEŃ – Tso Moriri
Jezioro Tso Moriri jest położone na Wyżynie Tybetańskiej. Jest to jedno z najwyżej położonych jezior na świecie (5300 m n.p.m.). Spacer brzegiem kolorowego jeziora. Dalszy przejazd w stronę jeziora Tso Kar. Nocleg w bazie namiotowej nad jeziorem Tso Kar.

11 DZIEŃ
Przejazd przez Himalaje z nad jeziora Tso Kar do Leh. Nocleg w Leh.

13 -14 DZIEŃ – fakultety
Fakultety:
– do wyboru na miejscu trekking od 1 do 3 dni do wyboru (różna skala trudności)
– rafting rzeką Indus lub Zanskar (Indus – 2 stopień trudności, Zanskar – 1 stopień trudności, ok. 30 $)
– paragliding
– możliwość wynajęcia motoru lub roweru
– zjazd rowerem z przełęczy Khardung La – ponad 2 tys. metrów w dół

15 – 16 DZIEŃ
Wylot z Leh do Delhi. Przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Mapy brak... chwilowo

22-09-2018 - 07-10-2018

6.800 zł

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Warszawa-Delhi-Warszawa, Delhi-Leh-Delhi, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi, transport: jeepy, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota
Cena nie zawiera: wizy indyjskiej (evisa we własnym zakresie - koszt ok. 52$, pomagamy w uzyskaniu evisy), kosztów wyżywienia (ok. 10 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu (ok. 30 $), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: