NEPAL 16 dni


3000 zł + 750 USD + przelot, CZAS: 16 DNI


04-11-2024 - 19-11-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

NEPAL (+BHUTAN) – z wizytą u Kumari
Nepal 16 dni (+ 4 dni Bhutan dla chętnych) 

 

Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla zwiedzających, ale w ostatnich dekadach zamienił się w mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. Na północy wznoszą się najwyższe góry świata – Himalaje z ośmiotysięcznikami. Środkowy Nepal to niższe partie gór zamieszkałe przez ludy pochodzenia tybetańskiego i indyjskiego. Południowy Nepal to z kolei płaska i gorąca kraina – Terai.

Nepal zaczniemy eksplorować od Doliny Katmandu. Przeniesiemy się w czasie podczas włóczęgi po starożytnych miastach królewskich: Katmandu, Patanu, Bhaktapuru czy Kirtipuru. Miasta te są pełne wąskich zaułków, starej ceglanej zabudowy i wielopiętrowych świątyń, poświęconych buddyjskim oraz hinduistycznym bóstwom. Są wśród nich żywe inkarnacje idoli, jak choćby Kumari – wcielenie bogini Taledźu.

Nepal to prawdziwy tygiel religii, kultur i narodów, które nauczyły się żyć ze sobą w zgodzie, wzajemnie się uzupełniając. Prócz więc licznych plemion czy Newarów, Nepal stał się również domem dla uchodźców tybetańskich. Odwiedzimy miejsca, gdzie rezydują, m.in. dzielnicę Boudhanath. Wznosi się tam gigantyczna stupa buddyjska.

Obok etnicznej mozaiki, Nepal oferuje również cuda przyrody. Z położonego nad doliną Nagarkot, przy dobrej pogodzie, zobaczymy wspaniałą panoramę Wysokich Himalajów. Po raftingu na rzece Trisuli pojedziemy do Parku Narodowego Chitwan, gdzie udamy się na bezkrwawe safari. Będzie to również czas relaksu. Ze spokojnej Pokhary wyruszymy na trekking w Himalaje. Od nas zależy czy polecimy daleko w doliny górskie pod samym Tybetem, czy powędrujemy na bliższe Poon Hill (3210m n.p.m.). Będzie również możliwość spędzenia czasu w wioskach u podnóża Himalajów przypominających przepiękne skanseny. Nepal magiczny – zapraszamy!

1-2 DZIEŃ: Polska – Nepal
Wylot z Polski z przesiadką w jednym z portów europejskich oraz w Delhi. Lądowanie w Katmandu. Zakwaterowanie, wymiana pieniędzy. Kolacja. Spacer po gwarnej i kolorowej dzielnicy Thamel. Nocleg w Katmandu.

3 DZIEŃ: Katmandu
Zwiedzanie miasta: Stupa Swayambhunath – górująca nad doliną starożytna świątynia, gdzie rytuały odprawiają zarówno hinduiści jak i buddyści (ok. 2 USD), Durbar Squere – główny plac miasta pełnego piramidalnych świątyń o spadzistych, wielokondygnacyjnych dachach, tutaj również mieszka żywa bogini Kumari (ok. 9 USD). Przejazd do starożytnego Patanu, kiedyś jednego z trzech królewskich miast w dolinie Kathmandu – to najstarsza część doliny (ok. 9 USD). Zwiedzanie Złotej Świątyni i Durbar Squere. Kolacja na Thamelu: smaczne steki lub „fantazyjna” kuchnia newarska. Nocleg w Katmandu.

4 DZIEŃ: Katmandu
Fakultety: lot u podnóża Himalajów (ok. 160 USD), skok na bungee (90-100 USD). Zwiedzanie okolic Katmandu: Kompleks świątyń Pashupatinath (ok. 9 USD) należących do wcielenia Śiwy – Pana Zwierząt, to również słynne miejsce kremacji. Nocleg w Katmandu.

5 DZIEŃ: Bhaktapur, Nagarkot
Zwiedzanie starożytnego, zabytkowego Kiritpur, gdzie newarska kultura nie zmieniła się od stuleci. Przejazd do Bhaktapuru – kolejnego z miast królewskich w dolinie Katmandu. Miasto to żywy skansen, gdzie w otoczeniu bogato zdobionych świątyń, budynków i placów toczy się powoli życie codzienne mieszkańców (wstęp ok. 14 USD). Przejazd na nocleg do położonego na wzgórzach Nagarkot. Przy dobrej pogodzie można ujrzeć stąd rozległą panoramę Himalajów.

6 DZIEŃ: Nagarkot, Katmandu
Spacer po okolicy. Przejazd do największego w Nepalu osiedla dla uchodźców tybetańskich – Bodhnath, pełnego świątyń i klasztorów (ok. 2 USD).  Znajduje się tu największa w Nepalu stupa (lista UNESCO). Obiad w kafejce tybetańskiej. Wieczorem zakupy. Odpoczynek w jednym z pubów lub restauracji w Katmandu. Nocleg w Katmandu.

7 DZIEŃ: Chitwan
Poranny wyjazd do Parku Narodowego Chitwan, położonego na równinach Terai – nizinnych terenach Nepalu. Jedziemy górską doliną rzeki Trisuli. Dla chętnych rafting rzeką Trisuli (ok. 30 USD). Przyjazd do parku. Zakwaterowanie w bungalowach w spokojnej wiosce Sauraha. Wieczorne ognisko.

8 DZIEŃ: Chitwan
W Parku żyją tygrysy, słonie, nosorożce, dwa rodzaje krokodyli i wiele innych gatunków zwierząt. Zwiedzanie parku: safari na słoniach przez dżunglę – można zobaczyć nosorożce, spacer po dżungli, kąpiel ze słoniami w rzece Rapti, spływ czółnami po rzece, odwiedzimy też sierociniec dla słoni. Wieczorek kulturalny z muzyką i tańcami lokalnego plemienia Tharu. Nocleg.

9 DZIEŃ: Pokhara
Wyjazd do spokojnej i zielonej Pokhary, położonej nad malowniczym jeziorem Phewa. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć piękne widoki masywu Annapurny (8091 m n.p.m.) oraz świętą górę boga Śiwy – Machapuchhare (6993 m n.p.m.). Nocleg w Pokharze.

10-13 DZIEŃ: trekkingi do wyboru (fakultety)

Opcja 1: trekking u podnóża Annapurny: Jomson i Muktinath, w pobliżu legendarnej krainy Mustang, niedaleko granicy z Tybetem.
1 dzień
Lot do Jomson położonego na wysokości 2713 m n.p.m. zamieszkanego przez ludność Thakali. Udajemy się do Kagbeni – ok. 4 godz. (2810 m n.p.m.). Okoliczne tereny zamieszkują ludy pochodzenia tybetańskiego. Kagbeni znajduje się blisko stolicy legendarnego królestwa Mustang – Lo Monthang. Nocleg w Kagbeni.
2 dzień
Strome podejście do Muktinath (3700 m n.p.m.), otaczają nas pustynne, wysokogórskie krajobrazy, po drodze mijamy wioski Khingar (3200 m n.p.m.) i Jharkot (3500 m n.p.m.). Muktinath to święte miejsce zarówno dla hinduistów jak i buddystów, można tu zobaczyć wielu pielgrzymów, indyjskich świętych mężów – Sadhu oraz tybetańskich handlarzy. Odwiedzimy świątynie buddyjskie i świątynie boga Wisznu.
3 dzień
Powrót do Jomson. Nocleg w Jomson.
4 dzień
Wylot do Pokhary. Odpoczynek w Pokharze.

Łączny koszt trekkingu to 330-390 USD, w tym: bilet lotniczy do Jomson (ok. 200-260 USD), noclegi (ok. 20 USD), zezwolenie (ok. 30 USD), koszt przewodnika (w zależności od liczby osób ok. 80 USD).

Opcja 2: trekking na Poon Hill (3210 m n.p.m.) – mała pętla u podnóża Annapurny (8091 m n.p.m.).
1 dzień
Przejazd do miejscowości Nayapul, gdzie zaczynamy 5-6 godzinną trasę. Po drodze obiad w miejscowości Tikhedunga (1570 m n.p.m.), a następnie wspinaczka po skalnych schodach do Ulleri (1960 m n.p.m.). Nocleg w Ulleri.
2 dzień
Trekking do Ghorepani – ok. 4 godz. (2840 m n.p.m.). Popołudniowe wejście na Poon Hill – ok. 1 godz. (3210 m n.p.m.). Poon Hill to jeden z najlepszych punktów widokowych w Nepalu. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć góry Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Annapurnę (8091 m n.p.m.), Machhapuchhapure (Rybi Ogon). Nocleg w Ghorepani.
3 dzień
Dla chętnych wejście na wschód słońca na Poon Hill. Dziś czeka na nas najdłuższy dzień trekkingu, 8-10 godzin. Wędrujemy u podnóża masywu Annapurny. Z trasy rozciągają się piękne widoki. Idziemy przez porośnięty mchem las deszczowy. Nocujemy w wiosce Gurungów – Ghandruk (1940 m n.p.m.).
4 dzień
Powrót do Nayapul – ok. 4 godz. Spacerujemy rozłożystą doliną u podnóża ośnieżonych Himalajów. Powrót do Pokhary.

Łączny koszt trekkingu to 100-120 USD, w tym: transport i noclegi (ok. 40 USD), zezwolenie (ok. 30 USD), koszt przewodnika (w zależności od liczby osób 30-40 USD).

Opcja 3*
– spacery i zwiedzanie okolic Pokhary: Stupa Spokoju wybudowana przez Japończyków, okolice jeziora Begnas
– wizyta w okolicznych wioskach zamieszkałych przez plemiona pochodzenia tybetańskiego, takich jak Gurungowie i Magarowie
– wizyta w lokalnych muzeach, wodospady Devi (olbrzymi strumień wody, który znika między skałami, żeby pojawić się naprzeciwko w wielkiej dolinie), wizyta w wiosce uchodźców tybetańskich

*Cena w zależności od liczby uczestników i liczby atrakcji – od 50 do 100 USD

14 DZIEŃ: Pokhara, Katmandu
Wycieczka taksówkami (ostatni odcinek pieszo) na wschód słońca na górze Sarangkot – punkt widokowy na masyw Annapurny (Annapurny Południowej, Dhaulagiri i pasma Langtang Himal), przy sprzyjającej pogodzie widać tzw. „zapalanie się szczytów”, zejście lub powrót taksówkami do Pokhary. Powrót do Katmandu. Ostatnie zakupy. Impreza. Nocleg w Katmandu.

15-16 DZIEŃ: przelot Nepal – Polska
Powrót do Polski z przesiadką w Delhi i jednym z europejskich portów lotniczych.

***

BHUTAN – 4 dni

Cena ok. 1600-1800 USD**

15 DZIEŃ: Paro, Thimpu
Poranny wylot do Paro w Bhutanie. Lotnisko w Paro jest położone w wąskiej kotlinie o bardzo stromych zboczach. Po zakończeniu formalności wjazdowych i otrzymaniu wiz, przejazd do Thimpu, stolicy kraju. Po drodze, w sielskich rejonach Bhutanu, mijamy wioski o tradycyjnej zabudowie. Obiad i zakwaterowanie w hotelu w Thimpu. Thimpu (2500 m n.p.m.), stolica Bhutanu, to małe, spokojne miasto (ok. 80 tys. mieszkańców), w którym dopiero niedawno wprowadzono nazwy ulic. Na mocy dekretu króla, w stolicy można budować tylko w oryginalnym bhutańskim stylu, co nadaje miastu bardzo wyjątkowy charakter. Zwiedzanie: Memorial Chorten, zbudowany ku czci jednego z ostatnich królów i mieszczący jego relikwie, miejsce to w godzinach wieczornych odwiedza wielu pielgrzymów; Muzeum Kulturalnego Dziedzictwa Bhutanu, które mieści cenną kolekcję tradycyjnych eksponatów; Świątynia Thimpu; Tashichodzong, „Fort Pomyślnej Religii”, siedziba rządu Bhutanu. Kolacja. Spacer po zaułkach stolicy. Nocleg w Thimpu.

16 DZIEŃ: Thimpu, Punakha
Dalsze zwiedzanie stolicy. Nad ranem wizyta w świątyni Changangkha, zbudowanej w XV wieku, w której modli się wielu mieszkańców. Na koniec zobaczymy takina, zwierzę będące narodowym symbolem Bhutanu. Przejazd: Thimphu-Wangdi/Punakha. Jedziemy w stronę przełęczy Dachu La (3050 m n.p.m.). Przy ładnej pogodzie można stąd zobaczyć ośnieżone szczyty Himalajów. Przejazd do świątyni Wangdi w prowincji Wangdi Phodrang. Świątynia ulokowana jest na skalnej półce w pobliżu rzeki, skąd roztaczają się piękne widoki na dolinę. Spacer w wiosce Chimi Lhakhang, gdzie znajduje się świątynia należąca do szalonego mnicha Drukpa Kuenley. Przyjeżdżają tu pary, modlące się o dzieci. Następnie przejazd do Punakha. To tutaj rozegrała się kiedyś bitwa Tybetańczyków o świętą relikwię. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona po dziś dzień. Również tutaj, w roku 1907, koronowany był pierwszy król Bhutanu. Kolacja i nocleg.

17 DZIEŃ: Punakha, Paro
Zwiedzanie Świątyni Punakha, wzniesionej w XVII w. przez duchowego i świeckiego władcę Shabdrungę. Punakha to stara stolica, do dziś w czasie zimy mieszka tu wielu mnichów. Przejazd przez Dochu La do Paro. Poobiednie zwiedzanie spokojnego Paro: Muzeum Narodowe, ze wspaniałą kolekcją tybetańskich malowideł thanka oraz innymi lokalnymi artefaktami; Świątynia Paro; spacer do tradycyjnego bhutańskiego mostu. Nocleg w Paro.

18 DZIEŃ: Paro
Przejazd do świątyni Drukgyel, zbudowanej w 1647 r. przez Shabdrunga na cześć zwycięstwa nad Tybetańczykami. Świątynia została zrujnowana na skutek pożaru. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć górę Chomolhari (7314 m n.p.m.). Następnie spacer do klasztoru Taktsang („Tygrysie gniazdo”), zawieszonego nad doliną na skalnej półce. Takstang to jedno z najświętszych sanktuariów w Bhutanie, a spacer do niego zapewnia niezapomniane wrażenia. Miejscowi wierzą, że guru Rinpocze, główny krzewiciel buddyzmu tybetańskiego, przybył tu na grzbiecie tygrysa, by medytować. W drodze powrotnej zobaczymy kolejną ważną świątynię – Kyichu (VII w.). Kolacja i nocleg w Paro.

19 DZIEŃ: Katmandu
Wylot do Katmandu (Nepal). Czas wolny: zakupy, spacery, pożegnanie. Nocleg w Katmandu.

20-21 DZIEŃ: przelot Nepal – Polska 
Powrót do Polski z przesiadką w Delhi i jednym z europejskich portów lotniczych.

**Wyprawa do Bhutanu organizowana zgodnie z prawem bhutańskim za pośrednictwem lokalnego biura podróży. Ustawowa cena to 250 USD za 1 osobę za 1 dzień pobytu. Cena zawiera wszelkie koszty związane z uczestnictwem w wyprawie (transport na miejscu, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu). Do tego dochodzą koszty biletu lotniczego Kathmandu-Paro-Kathmandu (ok. 400-450 USD) oraz koszty pilota.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

W celu wyrobienia wizy nepalskiej należy zabrać ze sobą na wyprawę paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju i 1 aktualne zdjęcie paszportowe. Wizę wyrabiamy na granicy, po przylocie.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Na południu kraju mogą być upały. W górach na trekkingu temperatura może spadać o poranku nawet do 0 st. C (przy Poon Hill). W Katmandu i Pokharze temperatura może wynosić 10-25(30) st. C.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

Trekking:
– wygodne buty trekkingowe, wysokie ponad kostkę, polar, kurtka trekkingowa, może się przydać peleryna przeciwdeszczowa (prawdopodobieństwo deszczu niewielkie)
– lekki śpiwór
– koniecznie kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– bielizna termoaktywna, przydatna na dużych wysokościach
– szalik, czapka, rękawiczki (można kupić w Katmandu lub Pokhara)

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu (szczególnie na trekkingu)
– lekki śpiwór lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– można zabrać nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci  często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie nepalskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w miastach: Katmandu i Pokhara i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, ale wskazany jest dobry stan zdrowia.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

Podczas trekkingu może pojawić się choroba wysokościowa. Pierwsze jej objawy to zazwyczaj jest zmęczenie, krótki, urywany oddech, bóle i zawroty głowy (podczas ruchu), jednak każdy reaguje inaczej. Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą pojawić się problemy z zasypianiem, a także lekkie mrowienie w rękach i nogach. W nocy w Jhomson, Kagbeni czy Muktinath odczujemy zmianę. Mogą zdarzyć się problemy z zaśnięciem i wystąpić powyższe objawy.

W trakcie trekkingu tempo marszu będzie zawsze dostosowane do wszystkich uczestników. Będzie również czas na odpoczynek.

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia nepalska jest pełna niespodzianek. Bardzo przypomina kuchnię indyjską. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa. Powszechne jest jedzenie mięsa z bawoła. W Katmandu można kupić sery z mleka jaka i mleka krowiego. Jest tez kilka dużych marketów z jedzeniem.

Typowe nepalskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw. Najbardziej popularne są jednak ryż i dal. W miejscach turystycznych jest duży wybór restauracji oferujących dania wielu kuchni świata. Popularna jest kuchnia tybetańska: pierogi momo czy zupa thukpa.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru,
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami,
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego,
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki, minibusy
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach nepalskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki nepalskie, dlatego warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

W Nepalu w standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

Trekking:
– bardzo proste i skromne pokoiki w wioskach
– często łazienka na zewnątrz
– ciepła woda jest donoszona w wiaderkach
– częsty brak prądu

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 1,5 – 2 złoty za minutę.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

Zdarzają się częste są awarie prądu. Prąd może być dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

 

 

Szczegóły dotyczące wyprawy do Bhutanu.

dokumenty

W celu wyrobienia wizy bhutańskiej należy dostarczyć do biura skan paszportu 1,5 miesiąca, a nawet wcześniej, najszybciej jak to możliwe. Jest to związane z koniecznością rezerwacji przelotów i wyrobienia wiz. Dostępność biletów i wiz jest inna każdego roku (ograniczenia wprowadza rząd bhutański). Uczestnik w chwili zgłoszenia zostanie poinformowany o możliwości zorganizowania wycieczki. Paszport musi być  ważny min. 12 miesięcy od daty wjazdu do kraju, z 3 wolnymi stronami.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

 Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane. Wieczory mogą być chłodne (nawet kilka st. C, ale bez mrozów). W dzień panują raczej wiosenne temperatury. Może zdarzyć się deszcz.

Poza rzeczami, które trzeba zabrać ze sobą do Nepalu, dodatkowo mogą się przydać cieplejsze ubrania na trekking, np. ciepła kurtka, kalesony itp.

pieniadze

 PIENIĄDZE

Cena wyprawy obejmuje wizę, noclegi, transport, wyżywienie, bilety wstępu i opiekę przewodnika. Dodatkowe pieniądze mogą się przydać na ewentualny alkohol i zakup pamiątek, chociaż wiele z nich pochodzi z Nepalu, gdzie są znacznie tańsze.

zdrowie

ZDROWIE

Może pojawić się choroba wysokościowa. Pierwsze jej objawy to zazwyczaj jest zmęczenie, krótki, urywany oddech, bóle i zawroty głowy (podczas ruchu), jednak każdy reaguje inaczej. Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą pojawić się problemy z zasypianiem, a także lekkie mrowienie w rękach i nogach. Przebywamy jednak na wysokościach lekko powyżej 2.000 m n.p.m., więc nie powinno być żadnych problemów. Ewentualne objawy choroby wysokościowej mogą wystąpić podczas wycieczki do Takstang (lekki brak tlenu, zmęczenie).

jedzenie

JEDZENIE

W cenie wyprawy są trzy posiłki z kawą i herbatą – duży wybór jedzenia. Inwencja grupy w wyborze jedzenia jest bardzo ważna.

Kuchnia bhutańska przypomina bardzo kuchnię tybetańską. Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie, jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza kurczaka. Typowe potrawy to pierogi momo z mięsem lub warzywami, zupa thukpa czy słona herbata z mlekiem. Wiele potraw pochodzi z Indii.

Nie ma problemu z zakupem alkoholu.

transport 

TRANSPORT

Wygodny minibus dla grupy na całej trasie wycieczki.

noclegi

NOCLEGI

Nocujemy w hotelach o wysokim standardzie, w pokojach 2-osobowych z łazienkami. Często hotele są bardzo malowniczo położone (piękne widoki za oknem).

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

 W hotelach może być dostępy internet, a nawet wi-fi.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce.

napiwki

NAPIWKI

W barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowcy samochodu wynajętego dla grupy.

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

NEPAL
(Federacyjna Demokratyczna Republika Nepalu)
Stolica: Katmandu
Waluta: rupia nepalska (NPR); 1 NPR = 100 paisa;
Język urzędowy: nepalski
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie) jak również na lotnisku w Katmandu oraz w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschodni); Birgunj, Parsa (Nepal Środkowy); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Zachodni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo-Zachodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, (Kanchanpur, Daleki Nepal Zachodni); Gadda Chauki, Mahendranagar. Jest ona płatna.
Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Uwaga: Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalajskich), tradycyjnie autonomicznego wobec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i niezależnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysokości nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez wskazanej wyżej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

PRZEPISY CELNE
Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE
Za przemyt narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.
UWAGA: mając na uwadze zjawisko wprowadzania w Nepalu do obiegu fałszywych banknotów o nominałach 1000 i 500 rupii indyjskich, posiadanie takich banknotów jest nielegalne w tym kraju

MELDUNEK
Obowiązuje przy pobytach powyżej 120 dni.

UBEZPIECZENIE
Kierowcy powinni mieć wykupioną polisę ubezpieczenia komunikacyjnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane tylko, gdy towarzystwa te są reprezentowane przez miejscowych agentów. Na czas chodzenia po szlakach górskich należy zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową ważną na pułap po jakim będziemy się poruszać. Przy zaistnieniu potrzeby ewakuacji ze szlaków górskich, należy mieć świadomość, że godzina lotu helikoptera wynosi od 1,5 do 2,5 tys. USD.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę. Celem uniknięcia ew. problemów zdrowotnych należy spożywać wyłącznie napoje z fabrycznie zamkniętych pojemników i unikać żywienia się w lokalach gastronomicznych niskiej kategorii.

BEZPIECZEŃSTWO
Sytuacja wewnętrzna w Nepalu pozostaje napięta.
Problemem pozostaje pospolita przestępczość. W całym kraju należy liczyć się z nagłymi wybuchami niepokojów społecznych i zamieszek ulicznych oraz strajkami generalnymi, podczas których dochodzi do starć pomiędzy zwolennikami poszczególnych sił politycznych i które skutecznie paraliżują życie codzienne.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Turyści zmotoryzowani powinni legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Z uwagi na specyfikę lokalnego ruchu drogowego (ruch lewostronny, powszechne nieprzestrzeganie przepisów, fatalny stan dróg) zleca się powstrzymanie od samodzielnego prowadzenia pojazdów. Z uwagi na liczne wypadki drogowe należy unikać podróżowania nocą dalekobieżnymi autobusami.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Oficjalne ograniczenia w swobodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.
Jeśli celem pobytu w Nepalu jest trekking górski zaleca się: korzystanie z usług renomowanych biur podróży, korzystanie z usług doświadczonych przewodników, pozostawanie na utartych szlakach i poruszanie się w grupach. Należy mieć na uwadze, że znaczne obszary Nepalu pozostają poza zasięgiem jakiejkolwiek łączności (telefonicznej lub internetowej) i podczas trekkingu należy liczyć się z kilkudniowymi przerwami w możliwościach kontaktu ze światem. Należy mieć na uwadze, że czas pokonywania tras górski zazwyczaj zajmuje więcej czasu aniżeli wskazany przez przewodnika lub biuro turystyczne. Władze Nepalu wprowadziły dla osób pokonujących szlaki górskie system zwany Trekker’s Information Management System (TIMS). Wszystkie osoby udające się na piesze wycieczki po szlakach górski mają obowiązek zaopatrzenia się w kartę TIMS. Karty te wydawane są przez autoryzowane firmy trekkingowi, przez Związek Agencji Trekkingowy Nepalu w Katmandu i Pokharze (TAAN) oraz w biurach Nepalskiej Organizacji Turystycznej (NTB). Koszt uzyskania karty to ok. 10 USD dla członków wypraw grupowych i ok. 20 USD dla osób indywidualnych. Opłata uwzględnia jedna wyprawę. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek zaistnienia takiej  potrzeby. Zaleca się korzystanie z usług wyłącznie licencjonowanych znanych agencji trekkingowych i usług ich przewodników. Należy się zawsze upewnić, że agencja z której korzystamy zaopatrzyła nas w kartę TIMS. Zawsze warto zostawić rodzinie lub znajomym plan swojej marszruty, jak również zadbać o poinformowanie o wszelkich zmian wprowadzonych do niej. Warto marszrutę przesłać do Ambasady RP w New Delhi lub w języku angielskim do Konsulatu RP w Katmandu.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Walutę można wymieniać w oficjalnych punktach. Mając dowód wymiany można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę.
W Nepalu są wymienialne rupie indyjskie, niemniej do wymiany nie są przyjmowane banknoty o nominałach 1000 i 500 rupii.
Turyści uprawiający wędrówki górskie ponoszą opłaty. Uprawianie turystyki górskiej w niektórych rejonach wymaga wcześniejszej zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu.
Pomiędzy czerwcem i wrześniem w Nepalu jest pora monsunowa. Obfite opady deszczu mogą prowadzić do osunięć zboczy górskich, do powodzi, zniszczenia lub zablokowania szlaków komunikacji lądowej lub odciąć niektóre regiony od reszty kraju.
Nepal leży w strefie aktywności sejsmicznej.
Dniem wolnym od pracy w Nepalu jest sobota. Niedziela jest normalnym dniem pracy.

 

BHUTAN
(Królestwo Bhutanu)
Stolica: Thimphu
Waluta: ngultrum (BTN), 1 BTN = 100 czetrum;
Język urzędowy: dzongka
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista uprawnionych agentów turystów znajduje sie na stronie: Association of Bhutanese Tour Operators http://www.abto.org.bt). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwa zdjęcia.
Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air (www.drukair.com.bt) obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Asom i Bengal Zachodni.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Ze względu na rządową politykę ochronę zabytków i środowiska Bhutanu liczba turystów odwiedzających kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) z przewodnikiem jest obowiązkowe. W czasie dużych festiwali religijnych i kulturalnych, które przyciągają do Bhutanu wielu turystów, może się zdarzyć, iż z powodu braku miejsc w hotelu wykupionej kategorii turysta zostanie zakwaterowany w gorszym, bez zwrotu nadpłaconej kwoty. Podróże autostopem nie są dozwolone.

BEZPIECZEŃSTWO
Nie ma zagrożenia przestępczością pospolitą. Nie występują też inne zagrożenia, o ile zachowanie turysty nie odbiega od ogólnie przyjętych norm. Zagrożenie dla bezpieczeństwa mogą stanowić klęski naturalne, np. trzęsienia ziemi, osunięcia się ziemi itp.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Sezon turystyczny w Bhutanie trwa zwykle od września do początku grudnia i od lutego do maja.
Rezerwacji lotów należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem (2-4 miesiące przed planowanym terminem podróży).

 

04-11-2024 - 19-11-2024

3000 zł + 750 USD + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Kathmandu-Warszawa (ok. 3000 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków, wizy nepalskiej (ok. 40 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: