PANAMA, KOSTARYKA, NIKARAGUA


9.000 zł + przelot, CZAS: 24 DNI


24-01-2020 - 16-02-2020 - potwierdzona: 6 wolnych miejsc

Kolorowe kraje Ameryki Środkowej tworzą niezwykłą mozaikę kulturową i przyrodniczą. Podczas naszej wyprawy zobaczymy trzy z nich: Panamę, Kostarykę i Nikaraguę. Czeka nas wiele spotkań z bogatą przyrodą tego rejonu. Zobaczymy aktywne wulkany, subtropikalną dżunglę, stepy i mnóstwo rajskich plaż. Tereny te zamieszkuje niezwykle zróżnicowana ludność. Nadal znajdziemy tutaj wielu rodzimych mieszkańców m. in. Indian Kuna.

Na początku zobaczymy niezwykłe San Blas – rajski archipelag wysp zamieszkały przez Indian Kuna, u których będziemy nocować. Będziemy odpoczywać na turkusowych plażach i pływać od wysepki do wysepki, poznając lokalną przyrodę i kulturę. Potem zobaczymy nową i starą stolicę Panamy oraz olbrzymi Kanał Panamski, który zmienił oblicze świata. Na północy kraju czeka nas kolejny rajski archipelag wysp: Bocas del Toro.

Zieloną Kostarykę zaczniemy poznawać od południa kraju. Czeka nas wiele spotkań z fascynującą florą i fauną tego rejonu. Zobaczymy leniwce, ostronosy, legwany, szopy, kolorowe subtropikalne żabki i wiele innych zwierząt. Odwiedzimy najsłynniejszy park narodowy Kostaryki –  Tortuguero. Następnie wykąpiemy się w gorących źródłach u podnóża wulkanu Arenal oraz przespacerujemy mostami zawieszonymi wysoko pośród lasów chmurowych.

Ostatnim krajem będzie Nikaragua, pełna fascynującej historii i dzikiej przyrody. Podczas naszego pobytu zobaczymy kilka grzmiących wulkanów: zdobędziemy kalderę olbrzymiego wulkanu Telica, zobaczymy ziejący ogniem Wulkan Masaya. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją będzie zjazd na desce z wulkanu Cerro Negro. Następnie zwiedzimy jedne z najlepiej zachowanych pokolonialnych miast: Grenadę i Leon, przez wiele setek lat jedne ze stolic „Nowego Świata”.

Na koniec odpoczniemy na mistycznej wyspie Ometepe. Przez wiele tysięcy lat było to olbrzymie indiańskie sanktuarium. Wyspa znajduje się na środku olbrzymiego, słodkowodnego jeziora Lago Nicaragua. Na środku wyspy znajdują się dwa olbrzymie wulkany: Conception i Madera.

1 DZIEŃ: do Panamy
Przelot do Panama City z przesiadkami. Wieczorem krótki spacer po promenadzie nad Pacyfikiem. Nocleg w Panama City.

2 DZIEŃ: Panama City (Panama)
Rano wjedziemy na parkowe wzgórze Ancon skąd rozciąga się widok na całą Panamę i Kanał Panamski. Zwiedzanie starej i nowej Panamy. Odwiedzimy Casco Viejo i Panama Viejo (ok. 15 USD). Wycieczka nad Kanał Panamski (ok. 20 USD). Z platformy widokowej zobaczymy przepływające statki, a także zwiedzimy muzeum Kanału Panamskiego. Wieczorem zjemy smaczne owoce morza w restauracji nad Pacyfikiem. Nocleg w Panama City.

3-5 DZIEŃ: San Blas (Panama)
Przejazd dżipami nad Morze Karaibskie. Transfer na łodzie i rejs na jedną z wysepek archipelagu San Blas. Kwaterujemy się w lokalnych, drewnianych chatach u Indian Kuna, gdyż nie ma tu żadnej inne bazy noclegowej. Odpoczywamy w ciszy i spokoju tego niezwykłego miejsca. Indianie Kuna żyją w zupełnej izolacji od reszty Panamy. Pielęgnują swoją tradycyjną kulturę, mają nawet własny rząd. Ubierają się w tradycyjne, kolorowe stroje. Nadal przyjeżdża tu niewielu turystów. Wszytko to sprawia, że miejsce jest jedyne w swoim rodzaju i ma w sobie niezwykły czar. Odpoczynek. Rejs po archipelagu San Blas (ok. 30-40 USD). Noclegi na wyspie. Po południu trzeciego dnia powrót do Panama City i przesiadka na nocny autobus do Bocas del Toro.

6 DZIEŃ: Bocas Del Toro (Panama)
Poranny przyjazd do Almirante i transfer taksówkami wodnymi na wyspę Bastimientos, zamieszkałą przez mieszkańców pochodzenia afrykańskiego. Odwiedzimy przepiękną plażę czerwonej żaby (ok. 10 USD). Dla chętnych minitrekking na kolejną niezwykłą plażę – Playa Wizard. Nocleg na wyspie Bastimientos.

7 DZIEŃ: Bocas del Toro (Panama)
Wycieczka na wysepki Zapatillas – Cayo Zapatillos (ok. 30 USD). Popłyniemy przez lasy namorzynowe. Po drodze będzie możliwość pływania z maską na rafach koralowych. Kilka godzin spędzimy na niezamieszkałych, odległych od cywilizacji rajskich wysepkach i ich niezwykłych plażach. Nocleg na wyspie Bastimientos.

8 DZIEŃ: Puerto Viejo de Talamanca (Kostaryka)
Transfer do Kostaryki do miejscowości Puero Viejo de Talamanca. Odwiedzimy Park Narodowy Cahuita (ok. 15 USD). Przy odrobinie szczęścia zobaczymy leniwce, małpy kapucynki, szopy oraz różne gatunki węży. Nocleg w Puerto Viejo.

9 DZIEŃ: Puerto Viejo de Talamanca (Kostaryka)
Rano udamy się na rowerach eksplorować tereny położone na południe od Puerto Viejo (ok. 10 USD). Odwiedzimy schronisko Jaguara, w którym przebywa wiele zwierząt potrzebujących pomocy (ok. 20 USD). Zobaczymy małe leniwce, rożne gatunki małp i inne zwierzęta. Dalej pojedziemy do Rezerwatu Manzanillo, gdzie udamy się na spacer. Po drodze będziemy zatrzymywać się na najpiękniejszych plażach Kostaryki: Punta Uva, Cocles czy Playa Grande. Nocleg w Puerto Viejo.

10-11 DZIEŃ: Park Narodowy Tortuguero (Kostaryka)
Poranny przejazd w stronę Parku Tortuguero (wstęp ok. 15 USD). Przesiadamy się na łodzie i dalej płyniemy do wioski Tortuguero. Zakwaterowanie. Park Narodowy to jedna z największych atrakcji Kostaryki. Po południu i rano następnego dnia czas na fakultety:
– rejsy łodzią po kanałach (ok. 30 USD),
– spacery z przewodnikiem po lesie (ok. 30 USD),
– zjazd na tyrolce (canopy) ponad koronami drzew.
Nocleg w wiosce Tortuguero. Po obiedzie drugiego dnia wyjazd w stronę miejscowości La Fortuna i wulkanu Arenal. Nocleg w La Fortuna.

12 DZIEŃ: wulkan Arenal (Kostaryka)
U podnóża Wulkanu Arenal znajdują się piękne lasy deszczowe. Możliwość spaceru po wiszących mostach w lasach chmurowych (ok. 30-35 USD) oraz trekkingu z widokiem na wulkan (ok. 20-30 USD). Chętni skorzystają z kąpieli i relaksu w olbrzymich kompleksach spa (ok. 40- 50 USD). Nocleg w La Fortuna.

13 DZIEŃ: Monte Verde (Kostaryka)
Popołudniowy wyjazd do Monte Verde. Płyniemy statkiem przez jezioro Arenal, z którego roztaczają się piękne widoki na Wulkan Arenal. Dla chętnych nocna obserwacja zwierząt (ok. 25 USD). Nocleg w Monte Verde.

14 DZIEŃ: Monte Verde, Granada (Nikaragua)
Spacer po lasach chmurowych Parku Narodowego Monte Verde (ok. 35 USD). Niezwykle duża kondensacja pary wodnej sprawia wrażenie ciągle obecnej w lasach mgły lub raczej chmur zasnuwających korony drzew – stąd nazwa las chmurowy. W lesie odnotowano ponad trzy tysiące gatunków roślin, sto gatunków ssaków, ponad czterysta gatunków ptaków, sto dwadzieścia gatunków gadów i płazów. Insektów i motyli – tysiące. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki tyrolkami ponad koronami drzew (ok. 50 USD). Po południu wyjazd do Nikaragui. Przekraczamy granicę. Wieczorem docieramy do Granady. Nocleg w Granadzie.

15 DZIEŃ: Granada, Isletas, Masaya (Nikaragua)
Zwiedzanie kolonialnej Granady, położonej na wybrzeżu jeziora Nikaragua, u stóp wulkanu Mombacho. Zobaczymy kościół San Fracisco, w którym znajduje się wspaniała kolekcja rzeźb prekolumbijskich oraz kościół La Merced.
Wycieczka do Las Isletas – archipelagu 365 małych wysp, powstałych na skutek erupcji wulkanu Mombacho. Wyspy są domem różnorodnej flory i fauny. Mieszkają tu również najbogatsi mieszkańcy Nikaragui.
Dla chętnych wieczorny przejazd do wulkanu Masaya, na nocne oglądanie wrzącej lawy (20-25 USD). Wulkan Masaya jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zawsze zobaczyć płynną lawę i to w postaci wzburzonych fal. Widać ją co prawda tylko w nocy i z dużej odległości, ale widok i tak robi wrażenie. Nocleg w Granadzie.

16 DZIEŃ: Masaya, Managua, Leon (Nikaragua)
Rano pojedziemy zobaczyć Wulkan Masaya. Następnie udamy się do pięknie położonej nad wielkim jeziorem i w otoczeniu wulkanów miejscowości Managua. W centrum miasta znajduje się kaldera wulkanu z jeziorem, z którego wydobywają się siarkowe opary. Spacer po centrum i promenadą nad Jeziorem Managua. Dalszy przejazd w stronę kolorowego, kolonialnego miasteczka Leon. Po południu zwiedzamy Leon, m. in. wejdziemy na dach Katedry, skąd rozciągają się widoki na miasteczko i otaczające je wulkany. Nocleg w Leon.

17 DZIEŃ: wulkany Telica i Cerro Negro (Nikaragua)
Dziś wyjątkowy, niezapomniany dzień dla miłośników przygód i wulkanów. Rano udajemy się na wulkan Cerra Negra, z którego będziemy zjeżdżać na drewnianych deskach kilkaset metrów w dół (ok. 35 USD).
Po południu udamy się pod grzmiący Wulkan Telica (40-45 USD). Po godzinie podejścia znajdziemy się przy ogromnym kraterze. Będziemy spacerowali w okolicach krateru, aż do zachodu słońca i podziwiali piękne widoki wulkanów. Nocleg w Leon.

18 DZIEŃ: Penitas (Nikaragua)
Czas na relaks na plażach Las Penitas. Bardziej aktywni mogą udać się na wycieczkę łodzią do rezerwatu na obserwację ptaków lub pojeździć konno po plaży (ok. 10-20 USD). Nocleg w Leon.

19 DZIEŃ: do Omtepe (Nikaragua)
Przejazd nad jezioro Nicaragua i rejs na wyspę Ometepe. Przemierzamy słodkie wody jeziora Nikaragua – największego w Ameryce Środkowej, które przypomina małe morze. Ometepe (święta wyspa) to sanktuarium Indian. Przez tysiące lat wyspa była niezamieszkała. Indianie przebywali tu tylko w celach religijnych. Odprawiano tutaj rytuały i grzebano szamanów. Cała wyspa pełna jest stanowisk archeologicznych. Pozostałości po bogatej kulturze będziemy oglądać m. in. w muzeum „Ceiba” na wyspie. Nocleg na wyspie Ometepe.

20 DZIEŃ: wyspa Ometepe (Nikaragua)
Na wyspie znajduje się czynny wulkan Concepción (1610 m n.p.m.) i niższy od niego, ale również czynny wulkan Maderas (1326 m n.p.m.). Zwiedzamy wyspę: spacerujemy nad małą laguną Charco Verde (ok. 5 USD), wykąpiemy się w gorących źródłach w Oyo de Agua, kąpiel i odpoczynek na słodkowodnych plażach wyspy. Zachód słońca z widokiem na wulkany. Nocleg na wyspie Ometepe.

21 DZIEŃ: do San Jose (Kostaryka)
Wracamy do Kostaryki. Przekraczamy granicę. Przejazd do stolicy Kostaryki – San Jose. Po przyjeździe zwiedzanie stolicy Kostaryki. Nocleg w San Jose.

22 DZIEŃ: San Jose, wulkan Poes (Kostaryka/Panama)
Poranny wyjazd do kaldery wulkanu Poes (ok. 20 USD). Wulkan tworzy jeden z największych kraterów na świecie, jest również największym gejzerem na naszej planecie. Popołudniowy wylot do Panamy. Nocleg w Panama City.

23-24 DZIEŃ: powrót
Przelot z Panamy do Warszawy z przesiadkami.

Mapy brak... chwilowo

24-01-2020 - 16-02-2020

9.000 zł + przelot

Czas: 24 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przelot San Jose - Panama City, pobyt na wyspach San Blas, noclegi w hostelach i hotelach ze śniadaniami, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, transport: autobusy, promy, busy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa - Panama City - Warszawa (ok. 4000 zł), wyżywienia (poza śniadaniami), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), napiwków, opłat granicznych (ok. 50 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: