SYBERIA Południowa: Tuwa i Chakasja


7.200 zł, CZAS: 16 DNI


06-07-2019 - 21-07-2019

*Autor programu: Paweł Włazewicz

Kontakt: info@tuwa.pl

1 DZIEŃ – przelot
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Moskwy. W Moskwie dla chętnych przejazd do centrum miasta i zwiedzanie. Powrót na lotnisko i wylot do Abakanu.

2 DZIEŃ – Abakan
Przylot do stolicy Chakasji – Abakanu. Zakwaterowanie w hostelu. Odpoczynek, zwiedzanie miasta, w tym muzeum ze zbiorami z wykopalisk archeologicznych i spotkanie z chakaskim artystą-muzykiem, wytwórcą instrumentów ludowych, w tym bębnów szamańskich. Koncert w jego wykonaniu. Posłuchamy też chakaskiego śpiewu gardłowego. Wspólna kolacja. Nocleg w Abakanie.

3 DZIEŃ – Dolina Carów
Wyjazd samochodami (UAZ 452) do Chakaskiej Doliny Carów. Obejrzymy scytyjskie kurhany i zwiedzimy lokalne muzeum. Odwiedzimy też miejsce zwane Wrotami Wojny, gdzie grzebano najznamienitszych wojowników dawnych czasów. W drodze powrotnej odwiedzimy jeszcze miejsca mocy, w których spotykają się szamani i odprawiają swoje obrzędy. Powrót na nocleg do Abakanu.

4 DZIEŃ – Askiz, Abaza, Ak-Dovurak
Wyjazd do Tuwy przez Askiz, Abazę i przełęcz sajańską do Ak-Dovurak. Po drodze obejrzymy elektrownię wodną na rzece Jenisej, sajano-szuszeńską, jedną z największych na świecie i największą w Rosji. Odwiedzimy kolejne miejsce mocy z prastarym kamiennym posągiem i kolejną krainę kurhanów. Kamienne bloki – pozostałości kurhanów, położone wzdłuż drogi, będą nam zresztą towarzyszyły przez znaczną część podróży. Wieczorem dotrzemy do Tele pod Ak-Dovurak, osady w której żyje jeden z najsławniejszych w Rosji twórców ludowych – rzeźbiarz pracujący w agalmatolicie. Wspólna kolacja i nocleg w domu mistrza lub w hostelu.

5 DZIEŃ – Bay Tajgi
Wyjazd w góry Bay Tajgi – krainy na południu Tuwy przy granicy z Mongolią. Dotrzemy do miejsc, gdzie wydobywa się agalmatolit. Wjedziemy i wejdziemy na najwyższą górę tego rejonu o nazwie takiej jak cała kraina – Bay Tajgę. Znajdziemy się też w zapomnianych dolinach ze zwietrzałymi kurhanami, gdzie na okolicznych skałach widnieją fascynujące pradawne rysunki. Poznamy artystów ludowych mieszkających w tych okolicach oraz zwykłych mieszkańców tej krainy. Można będzie kupić u nich ich lokalne wyroby. Nocleg w hostelu lub pod namiotami.

6 DZIEŃ – jezioro Kara-Chol
Podróżujemy w góry do jeziora, gdzie spędzimy noc. Będziemy po drodze oglądać kamienne posągi i kolejne, tym razem tuwińskie kurhany. Napijemy się wody z magicznych źródeł. Nocleg nad jeziorem pod namiotami.

7 DZIEŃ – do Kyzył
Jedziemy do miasta Kyzył – stolicy Tuwy. Po drodze zobaczymy świętą górę Kayrachan, na którą przybywają szamani z całej Syberii. Był tu również Dalajlama XIV. Odwiedzimy liczne miejsca mocy i miejsca, w których dokonuje się przeróżnych obrzędów, jak choćby ponownych narodzin. W godzinach popołudniowych/wieczornych dotrzemy do naszego miejsca postoju nad słone jezioro Dus-Hol, niedaleko miasta Kyzył. Kolacja w tutejszej restauracji i nocleg w namiotach.

8 DZIEŃ – Kyzył
Przyjazd do Kyzył. Zwiedzanie miasta. Muzeum narodowe ze „Złotą Komnatą” zawierającą najciekawsze złote przedmioty wydobyte z kurhanów. Odwiedzimy też tuwiński dom kultury z ciekawymi zbiorami wyrobów z agalmatolitu i rzeźby drewnianej. Obiad zjemy tuż obok, w restauracji serwującej doskonałe dania kuchni tuwińskiej. Po obiedzie spacer nad Jenisejem. Odwiedzimy świątynię buddyjską i dotrzemy do obelisku zaznaczającego geograficzny środek kontynentu azjatyckiego. Jeżeli będzie to możliwe odwiedzimy również Teatr Narodowy. Spotkamy się też z mieszkańcami tego miasta, na jednym z jego osiedli. Wieczorem powrót na nocleg w prywatnym domu lub w hotelu w Kyzył lub w bazie turystycznej 40 km za miastem w jurtach. Przed kolacją czaka na nas prawdziwa bania.

9 DZIEŃ – jezioro Czagytaj
Wyjazd nad jezioro Czagytaj. Dotrzemy taż nad wodospad Czyngis Chana. Nad jeziorem możemy zjeść suszoną i wędzoną rybę, którą oferują okoliczni rybacy. Powrót na nocleg do Kyzył lub nocleg nad jeziorem w namiotach. Jeśli dopisze nam szczęście, to spotkamy się z szamanką. Dla chętnych, opcjonalnie, indywidualne obrzędy uzdrawiające lub oczyszczające (ok. 50-100 $ za obrzęd).

10 DZIEŃ – Mały Jenisej
Wyprawa nad Mały Jenisej do osady Starowierców. Dla odważnych pływanie łodziami Starowierców po dzikim Jeniseju. To niezapomniane przeżycie podnosi znacząco poziom adrenaliny. Chętni będą mogli też spróbować swoich sił w łowieniu ryb. Nocleg w namiotach nad Jenisejem.

11-12 DZIEŃ – Todża
Przejazd do Todży – krainy jezior, strumieni i lasów w północnej Tuwie. Może uda nam się tu zobaczyć hodowle reniferów i wielbłądów. Obcujemy z przyrodą pod okiem naszych przewodników i myśliwych. Dwa noclegi pod namiotami nad jeziorem.

13 DZIEŃ – Kyzył
Powrót do Kyzył. Na targu kupujemy barana, którego zawieziemy do Abakanu. Będziemy go piekli u Siergieja. Wyjazd do Abakanu. Po drodze zwiedzamy słynną Tuwińską Dolinę Carów i miejscowości Arżan I i Arżan II, gdzie były największe znane scytyjskie kurhany i skąd pochodzą znane na cały świat wykopaliska. Może uda nam się też obejrzeć obóz archeologiczny, który co roku tutaj się rozkłada. Odwiedzimy też Park Narodowy Ergaki na granicy Tuwy i Krasnojarskiego Kraju w zachodnich Sajanach. To kraina przepięknych jezior górskich. Przewidziany jest krótki trekking po okolicy. Spędzimy tam noc w domkach lub namiotach.

14 DZIEŃ – Abakan
Przyjazd do Abakanu w godzinach popołudniowych. Odwiedzimy Centrum Kultury Polskiej w Abakanie. Wieczorem pieczemy barana u Siergieja. Nocleg w Abakanie.

15 DZIEŃ – Abakan
Zwiedzamy miasto i kupujemy pamiątki. Przygotowanie do powrotu do kraju. Ostatni nocleg w Abakanie.

16 DZIEŃ – przelot
Wylot z Abakanu do Moskwy. Dla chętnych spacer po mieście. Dalszy przelot do Warszawy.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupyGRUPA
Grupa od 6 do 11 osób.

dokumentyW celu wyrobienia wizy rosyjskiej należy dostarczyć do biura, 30 dni przed terminem wyjazdu:
– paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy, z 2 wolnymi stronami
– 1 aktualne zdjęcie paszportowe
– wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy (biuro udziela pomocy przy wypełnianiu wniosku)

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą raczej przyjemne, od wiosennych do letnich, może nawet być upalnie, trzeba jednak przygotować się na ewentualne załamania pogody:
– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, na trekking: buty trekkingowe, wysokie ponad kostkę, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar na chłodne poranki, cienka kurtka, kurtka przeciwdeszczowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie – klimatyzacja, przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– można zabrać rękawiczki i czapkę
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu (nie wszędzie będzie możliwość ładowania)
– lekki namiot jednoosobowy
– karimatę
– lekki śpiwór
– kubek, najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania kawy lub herbaty
– saszetkę na pieniądze i dokumenty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– okulary przeciwsłoneczne
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk, sznurek
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– środki przeciw komarom (w niektórych miejscach mogą występować w dużych ilościach komary lub meszki)
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadzePIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz 150-200 dolarów na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko i tylko w dużych miastach. Można zabrać karty płatnicze, choć korzystanie z nich będzie w wielu miejscach niemożliwe.

zdrowieZDROWIE

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, żółtaczka A i B, błonica tężec, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, ale wskazany jest dobry stan zdrowia.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które w podróży zdarzają się dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex, leki na gardło itp.)
– leki na chorobę lokomocyjną (np. aviomarin)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga (w niektórych miejscach mogą występować w dużych ilościach komary lub meszki)

jedzenieJEDZENIE

W miastach takich jak Abakan, Kyzył będzie możliwość zakupu wszelkiego jedzenia. Będziemy też korzystać z lokalnych restauracji i barów.

Poza miastami będziemy zaopatrywać się w jedzenie w małych, lokalnych sklepach, które oferują bardzo wąską gamę produktów typu chleb, konserwy itp. Podczas pobytu na wsi będziemy samodzielnie przygotowywać jedzenie w miejscu noclegu. U niektórych gospodyń będzie można zamówić domowe obiadki.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Warto zabrać w niewielkich ilościach kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwy. Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transportTRANSPORT

Środki transportu:
– na miejscu na większości przejazdów poruszamy się samochodami marki UAZ 452
– lokalne autobusy i busy
– taksówki

noclegiNOCLEGI

Noclegi w miastach w hotelach lub hostelach w pokojach 2-4 osobowych z łazienkami lub bez (sporadycznie mogą zdarzyć się sale wieloosobowe) lub w apartamentach. Na wsiach śpimy w prywatnych domach. W plenerze śpimy pod namiotami.

Standardy noclegów odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Mogą zdarzyć się awarie prądu i wody.

Czasem pilot szuka noclegu na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej rezerwacji na odległość.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

Internet dostępny tylko w miastach (Wi-Fi, kafejki internetowe). W niektórych miejscach może nie być w ogóle zasięgu.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, działają nasze wtyczki. W niektórych miejscach może nie być możliwości korzystania z prądu.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Podczas zwiedzania: dla miejscowych przewodników.

 

Mapy brak... chwilowo

Zdjęcia Paweł Włazewicz i Tomasz Tułak

06-07-2019 - 21-07-2019

7.200 zł

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Warszawa-Abakan-Warszawa, ubezpieczenie KL i NNW, wszystkie przejazdy na trasie wyprawy (autobusy, taksówki, wynajęte samochody itp.), noclegi, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, obowiązkową składkę na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
Cena nie zawiera: wyżywienia (około 10-15 $ dziennie), biletów wstępu (ok. 50 $), zajęć fakultatywnych (ok. 100-200 $), wizy rosyjskiej (ok. 80 $)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: