WIETNAM północny i centralny – trekking, plaże, zwiedzanie


5.500 zł + przelot, CZAS: 16 DNI


09-11-2019 - 24-11-2019

WIETNAM PÓŁNOCNY I CENTRALNY – trekking, plaże, zwiedzanie

*autor programu: Łukasz Odzimek i Tomek Tułak

Wietnam to kraj zróżnicowany,  łączący tradycje i nowoczesność. Można doświadczyć w nim wiele – podróżować w stylu kolonialnym, odpoczywać na plaży, smakować kuchni, poznawać góry, zafascynować się etnicznym kolorytem wiosek położonych na północy kraju. Wietnam zamieszkują 53 narodowości, a południkowe położenie powoduje, że występują tu różne strefy klimatyczne: od suchych lasów monsunowych po las tropikalny na południu kraju. Wietnam rozkwita w sezonie  od grudnia do kwietnia. Jest to pora sucha, nie ma upałów i deszczu.

Wietnam zaczniemy poznawać od spacerów po gwarnym Ha-Noi. Następne trzy dni spędzimy w słynnej zatoce Halong, pływając wśród olbrzymich, wapiennych ostańców, kąpiąc się na malowniczych plażach i smakując lokalne owoce morza. Wietnam północny to teren górzysty. Odwiedzimy rejon Ha Giang oraz Sapa – nigdzie w Wietnamie nie zobaczymy tak malowniczych, wręcz bajkowych krajobrazów. Rejon Sapa to kolei Wietnam zamieszkały przez plemiona górskie, wśród których spędzimy kilka dni. Będziemy spacerować po pięknej, górzystej okolicy wśród tarasów ryżowych. Odwiedzimy również Wietnam środkowy, gdzie zwiedzimy zabytki dawnej stolicy i jej okolic: Zakazane Miasto i grobowce królów dynastii Nguyen. Odpoczniemy też w spokojnym, urokliwym miasteczku Hoi An. Prawdziwego odpoczynku doświadczymy na plażach w okolicy Hue, gdzie oprócz wspaniałej kuchni azjatyckiej, posmakujemy lokalnych wietnamskich specjałów „kuchni morza”.

Wietnam to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej gościnnych krajów świata. To podróż dla każdego, niezwykle bogata w doświadczenia o wielkim potencjale przygody. Jest to również wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii gdyż tereny, które zobaczymy są niezwykle różnorodne.

1 DZIEŃ – przelot: Polska – Wietnam 
Wylot z Warszawy do stolicy Wietnamu – Hanoi.

2 DZIEŃ – Hanoi
Poranny przylot do Hanoi. Pierwsze spotkanie z kuchnią wietnamską. Hanoi ma przepiękne stare miasto, z architekturą kolonialną naznaczoną wpływami chińskimi, z mnóstwem knajpek, restauracji, herbaciarni, sklepów i hotelików. Zwiedzanie Hanoi – gwarnej i bardzo ruchliwej stolicy Wietnamu: mauzoleum Ho Chi Minha (Wujka Ho), Świątynia Literatury (kiedyś mieścił się tu słynny uniwersytet), jezioro zwróconego miecza. Nocleg w Hanoi.

3 DZIEŃ – Halong
Przejazd nad Zatokę Halong (ok. 3 godz.). Rejs statkiem po zatoce Halong wpisanej na listę UNESCO. Być Wietnam bez zobaczenia  Ha Long, jest jak wizyta w Rzymie bez  Watykanu. Podczas rejsu po najpiękniejszej zatoce Wietnamu, będziemy zwiedzać wioski rozsiane na wodzie pomiędzy tysiącami wysepek krasowych. Zatoka Ha Long jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych Wschodniej Azji. Na powierzchni kilkuset kilometrów kwadratowych rozsianych jest prawie dwa tysiące skalnych wysp o charakterystycznym strzelistym kształcie, tworzących malownicze krajobrazy. Kilka z wysp jest zamieszkanych, na niektórych znajdują się spektakularne jaskinie, które można zwiedzać. Krajobraz zatoki tworzą również lasy mangrowe i rafa koralowa. Nocleg na statku.

4 DZIEŃ – Halong
Ciąg dalszy rejsu po zatoce Halong, zwiedzanie wiosek na wodzie, w których ludzie żyją od pokoleń nie schodząc na ląd. Zwiedzanie malowniczych okolic. W godzinach popołudniowych opuszczamy wyspy i kierujemy się w stronę Ha Giang.

5 DZIEŃ – Ha Giang
Dojazd do prowincji Ha Giang. To  północno-wschodni Wietnam. Ha Giang to nietknięta przez masową turystykę prowincja, pełna etnicznego kolorytu. Jest rzadko odwiedzana przez zagranicznych turystów, gdyż na ogół odwiedziny północnego Wietnamu kończą się na Sapa. Ha Giang jest miejscem, gdzie prawie 90% ludności stanowią mniejszości etniczne. W ciągu ostatnich 20 lat, większość prowincji Wietnamu doświadczyła mocnego wzrostu gospodarczego, ale prowincja Ha Giang została zapomniana. Głównym powodem była sytuacja polityczna w kraju i stosunki z Chinami (prowincja graniczy z Chinami). Nocleg w Ha Giang.

6 DZIEŃ – Ha Giang
Poznawanie przyrody północnego Wietnamu, odpoczynek, relaks i trekking dla chętnych. W Ha Giang z roku na rok rośnie liczba wietnamskich turystów, ale też coraz więcej podróżników z różnych zakątków świata, szukających autentyczności, odwiedza tę właśnie prowincję. Nocleg w homestay (lokalnym domu).

7 DZIEŃ – Sapa
Opuszczamy kolorową etnicznie prowincję Ha Giang i kierujemy się w góry do rejonu Sapa. Nocleg w Sapa.

8 DZIEŃ – Sapa
Spotkanie z lokalnymi mieszkańcami rejonu Sapa. Sapa jest miastem położonym w górach, popularnym wśród turystów ze względu na wspaniałe widoki, piękną scenerię, tarasy ryżowe, przyjemny klimat oraz sielską atmosferę. W okolicach Sapa żyje kilka różnych mniejszości etnicznych, plemion górskich takich jak Dao i Hmong. Można ich  czasem spotkać w mieście, głównie na targowisku, ubranych w swoje oryginalne, plemienne stroje. Rejon Sapa to kolorowe góry o łagodnym klimacie. Odwiedzimy lokalny targ, okoliczne wioski, most Cau May i srebrne wodospady. Zobaczymy najwyższą górę Wietnamu – Phanasipan, położoną w południowo-zachodniej części regionu Sapa. Fakultatywnie trekking do wioski Ta Phin, którą zamieszkują plemiona Hmong oraz Dao. Nocleg w homestay (lokalnym domu).

9 DZIEŃ – Sapa, Bac Ha
Wizyta na niedzielnym targu w Bac Ha (okolice Sapa) – czyli najbardziej kolorowym targu tej części świata. Bac Ha to idealne miejsce dla pasjonatów fotografii. Na tutejszym targu spotykają się mieszkańcy licznych grup etnicznych północnego Wietnamu i chińskiego rejonu Kunming. Wieczorny wyjazd i nocleg w Hanoi.

10 DZIEŃ – Danang
Poranny odpoczynek w Hanoi. Popołudniowy przelot do miasta Danang, a następnie ok. 2 godzinny przejazd do Hoi An. Nocleg w Hoi An.

11 Dzień – Hoi An
Zwiedzanie Hoi An zwanego miastem krawców. Hoi An to klimatyczne, spokojne zabytkowe miasto. Jest ważnym centrum kulturalnym, liczni artyści sprzedają tu swoje obrazy, rzeźby i inne rękodzieło. Wypożyczamy rowery lub riksze i zwiedzamy spokojne, kolorowe Stare Miasto (wpisane na listę UNESCO). Po południu przejazd nad morze południowo-chińskie (ok. 3 km), kąpiel i plażowanie. Na kolację pyszne owoce morza. Nocleg w Hoi An.

12 DZIEŃ – Hue
Przejazd do Heu, starej stolicy Wietnamu, które jest wymarzonym miejscem dla miłośników historii. Największą atrakcją jest Cesarska Cytadela, dawna siedziba władców Hue – duży kompleks budynków z pałacem cesarskim, zakazanym miastem, murami, bramami, świątyniami, sklepami, muzami i galeriami. Zwiedzimy zakazane miasto (ok. 3 $), grobowce dynastii Nguyen (ok. 5 $) oraz pagodę Thien Mu. Nocleg w Hue.

13 DZIEŃ – plaża
Przejazd do małego resortu Lang Co Beach. Odpoczynek i kąpiele w oceanie. Wieczorem impreza.

14 DZIEŃ – plaża, Hanoi
Plażowanie, odpoczynek, relax w Lang Co Beach. Wieczorem przejazd do Hue i przelot do Hanoi. Nocleg w Hanoi.

15 – 16 DZIEŃ – przelot: Wietnam – Polska 
Zakup pamiątek w Hanoi, pożegnanie z krajem i przelot do Polski.

 

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

 dokumenty

W celu wyrobienia wizy wietnamskiej należy dostarczyć do biura, 20 dni przed terminem wyjazdu:
–   paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, z 2 wolnymi stronami
–   2 aktualne zdjęcie paszportowe

 jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy)

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

 jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

–  obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
–  polar, lekka kurtka sportowa i przeciwdeszczowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi, może też działać ostra klimatyzacja),
–  kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

–  aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
–  lekki śpiwór lub  najlepiej prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
–  ręcznik plażowy
–  papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
–  chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
–  krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
–  latarkę (może być czołówka)
–  można zabrać nóż lub scyzoryk
–  niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
–  drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

 pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na dongi mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

 szczepienia-i-terminy

 ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

 jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia wietnamska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Szczególnie popularne są owoce morza (krewetki, kalmary, kraby itp.) oraz ryby. Są przyrządzane na wiele sposobów. W restauracjach, ale również na ulicznych straganach, można dostać pyszne zupy pho, które przypominają polski rosół, bagietki z różnymi dodatkami i słodką, wietnamską kawę parzoną na wietnamski sposób.

Typowe wietnamskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, różnego rodzaju sosów oraz dużej ilości egzotycznych przypraw. Warto spróbować pysznych wietnamskich sajgonek, które wyglądają i smakują zupełnie inaczej niż w Polsce. Wietnamczycy jedzą  praktycznie wszytko: żaby, ślimaki, węże itp.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się do posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru, podawana jest słodka o posmaku czekoladowym
– herbatę pije się głównie zieloną,
– pieczywo jest dostępne jedynie w wersji bagietek,
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

 transport

  TRANSPORT

– pociągi – do Sapa podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy, w wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, warto mieć własne prześcieradło, podróż takim pociągiem to ciekawe przeżycie, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania

– autobusy, zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy
– motoriksze lub riksze rowerowe
– łodzie
– komfortowa łódź mieszkalna podczas rejsu po Zatoce Halong

 noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami i klimatyzacją. Również podczas rejsu po Zatoce Halong. W górach ze względu na niższe temperatury w pokojach jest wiatrak. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej, ale generalnie rzecz biorąc są to przyjemne, komfortowe hotele/guest housy.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

 telefon-i-internet

 INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też kupić kartę sim. Minuta połączenia do Polski to ok. 2 – 3 złote.

 elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

W Wietnamie zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

 napiwki

 NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

 Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIETNAM
(Socjalistyczna Republika Wietnamu)
Stolica: Hanoi
Waluta: dong wietnamski (VND);
Język urzędowy: wietnamski
Inne języki: angielski, chiński (yue), francuski, rosyjski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe to jest również w wyjątkowych losowych przypadkach (choroba, śmierć członka rodziny. Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

PRZEPISY CELNE
Ograniczenia celne nie odbiegają specjalnie od norm ogólnie przyjętych w innych krajach – nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego w ilościach nie wskazujących na przeznaczenie handlowe. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie filmy (klisze fotograficzne) mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.

PRZEPISY PRAWNE
Kary za złamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci. (Dla przykładu za posiadanie  heroiny w ilościach : do  0,1 g  kara wieloletniego więzienia , 300 – 600 g kara dożywotniego wiezienia, ponad 600 g kara śmierci). Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów antycznych (ponad 100-letnich), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

MELDUNEK
Cudzoziemiec przebywający w Wietnamie musi dokonać meldunku na policji (obowiązek ten realizowany jest przez osobę lub instytucję kwaterującą).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA.
Najnowsze dane epidemiologiczne mówią o ryzyku zarażenia dengą, wścieklizną oraz grypą typu A. W całym kraju szerzy się tzw. choroba rąk, stóp i ust, groźna zwłaszcza dla dzieci. WHO zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie (encefalitis), dendze i tężcowi. Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych epidemiami muszą przedstawić świadectwa szczepień. Generalnie poziom opieki medycznej w Wietnamie zdecydowanie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) czynne są prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest na zdecydowanie wyższym poziomie, lecz koszt pobytu w nich jest bardzo wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 80 USD. W związku z tym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego. W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 15 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 30 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.

BEZPIECZEŃSTWO
Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ataków terrorystycznych czy zbrojnych napaści. W Hanoi i Ho Chi Minh City oprócz kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych i kradzieży „na wyrwę” przez motocyklistów, przypadki innych przestępstw pospolitych należą do rzadkości. Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch pojazdów jednośladowych dla osób korzystających z takiego środka transportu oraz dla pieszych.

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu, 1 maja – Święto Pracy, 2 września – Święto Narodowe. Nowy Rok Księżycowy Tet obchodzony jest w styczniu lub lutym; czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku.
W okresie świąt noworocznych nieczynnych jest większość sklepów, punktów usługowych i restauracji.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Różnica czasu między Wietnamem a Polską to + 6 godzin w czasie zimowym, + 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).
Dotychczas nie wszyscy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Przed wyjazdem należy upewnić się u swojego operatora czy połączenie będzie możliwe na terenie SRW. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy możliwa jest w bankach, hotelach i na lotniskach.
Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą w przedziale czasowym od 11.00 do 14.00.
W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 300 USD i więcej za dobę.
Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 15 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 50 tys. VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, które w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.
W Wietnamie działa bardzo duża liczba wyspecjalizowanych biur podróży i agencji turystycznych, które z łatwością dopasowują swoją ofertę do wymagań klienta, lecz standard tych usług może być zróżnicowany i niekoniecznie zależny od ceny.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu
Ambasador: Roman Iwaszkiewicz (język konsula polski, angielski, wietnamski)
Wietnam, Hanoi, 3 Chua Mot Cot,
Tel.: +84438452027 Tel. dyżurny: +84988017475
hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Mapy brak... chwilowo

Wietnam to kraj niezwykle różnorodny: nowoczesne, gwarne miasta, biedna prowincja, plaże, góry, liczne plemiona, owoce morza, cuda przyrody…

 

09-11-2019 - 24-11-2019

5.500 zł + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Hanoi-Danang, Hue-Hanoi, wizę wietnamską, trzydniowy rejs po Zatoce Halong z wyżywieniem i noclegiem na łodzi, ubezpieczenie KL i NNW, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), noclegi, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Hanoi-Warszawa (ok. 2500-3000 zł), kosztów wyżywienia (ok. 12 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu (70-80 $), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: