25.01.2024
Autor: Małgorzata Lis
Alaska – informacje o kraju
Podróż na Alaskę dla wielu ludzi jest jednym z największych eksploratorskich marzeń, kojarzonych z autentyczną przygodą. I słusznie, bo wędrówka przez surową alaskańską krainę, niemal bezludną, jest wyzwaniem. Odległa i rozległa północ Ameryki Północnej pozostaje nieoswojoną przyrodniczo częścią naszej planety.
USA (Stany Zjednoczone Ameryki)
Stolica: Waszyngton
Waluta: dolar amerykański (USD)
Języki urzędowe: angielski
PRZEPISY WJAZDOWE
Polska formalnie jest włączona do Programu Ruchu Bezwizowego. Osoby udające się do USA w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni, nie muszą posiadać wizy amerykańskiej, ale muszą zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization – ESTA). Osoby, które posiadają ważną wizę amerykańską nie muszą rejestrować się w systemie ESTA.
Wniosek ESTA musi być złożony najpóźniej 72 godziny przed wylotem do USA (potrzebny jest czas na zweryfikowanie naszych danych i akceptację lub odrzucenie wniosku). Zaleca się, aby rejestracji w ESTA dokonać niezwłocznie po podjęciu decyzji o wyjeździe i nie czekać do ostatniej chwili. Ważność rejestracji w ESTA to 2 lata od momentu jej zatwierdzenia. Każdorazowo przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie statusu swojej aplikacji ESTA. Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku ESTA wynosi 14 USD (płatność wyłącznie kartą kredytową lub za pośrednictwem PayPal). Dane podane w aplikacji ESTA muszą być takie same jak w aktualnym paszporcie, tak więc w przypadku jego wymiany już po złożeniu i akceptacji wniosku w ESTA, konieczne jest ponowne jego wypełnienie. Osoby, których wniosek ESTA został odrzucony nie mają możliwości złożenia wniosku ponownie. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wówczas wnioskowanie o wizę we właściwym amerykańskim konsulacie. Odrzucenie wniosku ESTA może nastąpić w stosunku do osób, które wcześniej nie otrzymały wizy lub przebywały w USA nielegalnie. Takie osoby powinny wnioskować o wizę. Nie ma zamkniętego katalogu przyczyn odmowy akceptacji ESTA. Linie lotnicze weryfikują dane paszportowe z danymi zapisanymi w ESTA, więc w przypadku ich niezgodności lub w ogóle braku rejestracji, podróżny nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu.
Osoby podróżujące z wizą przyznaną przez konsula USA, mają prawo pozostać na terenie USA do 6 miesięcy, jednak to urzędnik emigracyjny zdecyduje ostatecznie jaka będzie długość naszego pobytu w USA.
Na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) – dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy, przebywające nielegalnie na terenie USA lub które weszły w konflikt z prawem podczas pobytu w USA, podlegają procedurze deportacyjnej.
Obywatele polscy podróżujący do Stanów Zjednoczonych są zobowiązani do posiadania paszportu ważnego na czas ich podróży, a najlepiej ważnego 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia terytorium USA. Nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej.
BEZPIECZEŃSTWO
W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, wprowadzono narodowy system powiadamiania o zagrożeniach terrorystycznych, w ramach którego publikowany jest okresowo biuletyn informujący o istniejących ogólnych i potencjalnych zagrożeniach o charakterze terrorystycznym. W wielu miejscach publicznych, które potencjalnie mogą być celami ataków terrorystycznych, obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa (kontrola bagażu, kontrola osobista mieszkańców i turystów, większa liczba funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo). Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków. Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa na lotniskach powodują konieczność przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu.
W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością kryminalną. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, ale także centrów miast wyludniających się zwykle wieczorem.
Od czerwca do listopada potencjalnym zagrożeniem są huragany. Niektóre regiony USA leżą w strefie aktywnej sejsmicznie.
ZDROWIE i UBEZPIECZENIE
Od osób przyjeżdżających do USA z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc badań i zabiegów. Konieczne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia i hospitalizacji oraz transportu medycznego, w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że nie wolno bez zezwolenia wkraczać na tereny prywatne, zazwyczaj oznakowane komunikatem „Private Property – No Tresspasing”.
Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system autostrad z rozbudowaną infrastrukturą, można również podróżować koleją oraz autobusem (jest to najtańsza forma transportu).
Zdecydowanie najbardziej popularne jest podróżowanie po USA z wykorzystaniem transportu lotniczego. Jeżeli bilety są kupowane z odpowiednim wyprzedzeniem, można je kupić za dobrą cenę. TRzeba jednak pamiętać, że w USA nie ma rozwiniętej sieci tanich przewoźników lotniczych (jak np. w Europie).
CŁO
Podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są obowiązani wypełnić deklarację celną. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 tys. USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku ich zgłoszenia. Jeżeli wwozimy wyższą kwotę, należy to zgłosić w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu (dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych). Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Zakazane jest wwożenie na terytorium USA żywności, roślin oraz nasion. Bezwzględnie zabronione jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków.
PRZYDATNE INFORMACJE
- w USA zamieszkuje ponad 9.5 mln osób polskiego pochodzenia (najwięcej w Chicago, Nowym Jorku, a także stanie Wisconsin, Michigan, Connecticut i New Jersey, można tam znaleźć sklepy z polskimi produktami, kościoły w których odprawiane są msze w języku polskim, a także punkty usługowe, w których można porozumieć się po polsku
- powszechnym środkiem płatniczym w USA są karty kredytowe, bardzo trudno jest wynająć samochód nie posiadając karty kredytowej, najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover, gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów, choć należy pamiętać o każdorazowych, wysokich opłatach za takie transakcje
- napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, polskie wtyczki nie pasują do gniazdek amerykańskich, trzeba zabrać ze sobą przejściówkę do kontaktu, najlepiej kupić ją w Polsce, bo w USA możę to być trudne, obowiązują tutaj również inne jednostki miar (mile, stopy, jardy, cale, funty i galony)
- w wielu stanach w miejscach publicznych nie można pić alkoholu ani nawet mieć przy sobie nieopakowanych butelek czy puszek, nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie, spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21 roku życia, sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości przy zakupie alkoholu
- w miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany
- zwyczajowo napiwki w restauracjach są o wiele wyższe niż w Europie, do rachunku dolicza się 18-20 % jego wysokości, w przypadku grup 6-osobowych lub większych napiwek doliczany jest automatycznie