Zarezerwuj miejsce na wyprawę


  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12

  19.01.2024

  Filipiny – informacje o kraju

  Bliżej świata

  Filipiny to archipelag pełen rajskich, turkusowych plaż i małych zielonych wysepek, często bardzo rzadko odwiedzanych.

  FILIPINY (Republika Filipin)
  Stolica: Manila
  Waluta: peso filipińskie (PHP)
  Języki urzędowe: filipiński, angielski

  PRZEPISY WJAZDOWE

  Obywatele polscy (posiadacze paszportów biometrycznych) są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Na granicy wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona).
  Opłaty lotniskowe oraz należne z tego tytułu podatki pobierane są zarówno w przypadku połączeń międzynarodowych jak i wewnątrzkrajowych. Informacja o ich wysokości znajduje się na rachunkach za wykupione bilety lotnicze.

  BEZPIECZEŃSTWO

  Odradza się wszelkie podróże do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu oraz do południowego obszaru Morza Sulu. Na południu Filipin operują islamistyczne ugrupowania rebelianckie. Może tam dochodzić do starć z siłami zbrojnymi, a także do porwań cudzoziemców (zarówno na lądzie, jak i na morzu). Na pozostałym terytorium Filipin, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Zagrożenie terrorystyczne występuje na całym terytorium Filipin, w tym w stolicy kraju – Manili.
  Odnotowuje się dużą liczbę napadów rabunkowych. Nie należy zawierać znajomości z przygodnie poznanymi osobami i korzystać z ich poczęstunku (zdarzają się przypadki podawania środków nasennych w celu dokonania kradzieży). Zaleca się korzystanie tylko z oznakowanych taksówek.

  UBEZPIECZENIE

  Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia. Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach.

  ZDROWIE

  Nie ma też obowiązku szczepień profilaktycznych. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Wizyta u lekarza kosztuje około 20 USD, a doba w szpitalu (bez badań) – 40 USD. Woda z kranu nie jest zdatna do picia, należy korzystać wyłącznie z wody butelkowanej.

  PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

  Filipiny to rozległy wyspiarski kraj. Na miejscu można korzystać z tanich połączeń lotniczych i promowych pomiędzy wyspami. Nie ma większych ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

  CŁO

  Nie istnieją ograniczenia dotyczące przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. peso należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów restrykcji celnych.

  PRZEPISY PRAWNE

  Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są wieloletnią karą więzienia. Poza tym nie istnieją szczególne normy prawne i zwyczajowe odbiegające od ogólnie przyjętych, których niezachowanie może spowodować sytuacje konfliktowe.

  PRZYDATNE INFORMACJE

  – Filipiny leżą w strefie aktywnej sejsmicznie (trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, tsunami), od czerwca do listopada występuje też zagrożenie tajfunami

  Tekst: om tramping

  Foto: archiwum om tramping