Góra Kajlas – w centrum świata | Tajemnice Tybetu

27-12-2020

 

Góra Kajlas (Kajlaś, Kailash) to centrum świata. Mistyczne wrota do nieba i oświecenia, za którymi mieszkają Budda i hinduski bóg Śiwa, duchy przodków i bóstwa sił przyrody. Jest to miejsce święte dla czterech religii: buddyzmu, hinduizmu, dżinizmu oraz bon. Autentyczna sfera sacrum w Tybecie.

Wystarczy popatrzeć na jej majestatyczne piękno, z oddali objąć wzrokiem jej ogrom, by uświadomić sobie ogromny wpływ tego miejsca na ludzką wyobraźnię. Jest moc! Już w pierwszym tysiącleciu naszej ery na temat Góry Kajlas (6714 m n.p.m.) powstawały niezliczone podania i legendy z pogranicza snu i jawy. Miejsce to do dziś owiane jest wieloma tajemnicami i pełne sekretów, podobnie jak zaginione królestwo Guge.

Om Tramping Online to cykl bezpłatnych spotkań online o podróżach. Jeśli chcesz obejrzeć odcinek o Tybecie, zapisz się do newslettera TU>>


Nigdzie indziej nie zobaczysz w jednym czasie tak wielu ubranych w tradycyjne stroje Tybetańczyków.  I nigdzie więcej nie poczujesz tej niesamowitej wibracji w powietrzu. Być może to efekt wielu cicho wypowiadanych mantr, tworzących jedną o większej mocy, a może to pieśń wiatru i bogów… W końcu w tym miejscu od dawna gromadzona jest, według wierzeń, potężna energia oczyszczająca karmę.

Pielgrzymi przybywają tu z różnych rejonów ,,Dachu Świata’’, gdzie mieszkające ludy mówią różnymi językami. Ich kultura przez setki lat trwała odizolowana od świata olbrzymimi pasmami górskimi oraz wysokimi przełęczami.


Głęboko religijni Tybetańczycy pielgrzymują tu całymi dniami, a nawet tygodniami. Często pieszo pokonują tysiące kilometrów, żeby okrążyć święta górę Tybetu i zbliżyć się do oświecenia. To dla nich wyjątkowe chwile. Często wędrówka do Kajlas jest największą podróżą ich życia.

Do podnóża góry Kajlas przybywają zresztą pielgrzymi nie tylko z Tybetu, ale również pielgrzymi z Indii, dla których góra jest domem boga Śiwy. Nie brakuje też buddystów z odległych krajów Europy i USA.

Rytualne okrążenie (in. khora) zajmuje od trzech dni do kilku tygodni. Trasa liczy 52 kilometry. Wędrówkę w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara odbywają hinduiści oraz buddyści, natomiast w kierunku przeciwnym wędrują wyznawcy dźinizmu i rdzennej tradycji duchowej Tybetu, jaką jest Bon. Zazwyczaj trasę wokół góry Kajlas pokonuje się w ciągu trzech dni. Droga usiana jest  licznymi miejscami świętymi, każdy jej moment stanowi obcowanie ze sferą sacrum.

Pielgrzymka wokół Kajlas rozpoczyna się i kończy w miasteczku Darchen, gdzie na ulicach widać setki pielgrzymów.  Po drodze do Darchen można się zatrzymać w prostych schroniskach. Najtrudniejsze jest wejście na przełęcz Drolma (5650m) – trzeba pokonać około 1000 metrów przewyższenia. Wejście na przełęcz to punkt kulminacyjny pielgrzymki – moment bardzo radosny, a zarazem podniosły. Pielgrzymi rozwieszają na przełęczy flagi modlitewne.

Niektórzy wierzą, że Kajlas należy okrążyć w ciągu jednego dnia. Wiąże się to jednak z tytanicznym wysiłkiem. Innym, którzy pokonują trasę odmierzając ją ,,długością swojego ciała’’, zajmuje to minimum cztery tygodnie. Taki pielgrzym robi tzw. pokłony (krok, następnie rozciąga się na całą długość ciała, wypowiada mantrę, podnosi się, robi krok itd.) – w ten sposób pokonuje całą trasę. Choć to ogromny wysiłek dla ciała, na trasie zobaczysz idących w ten sposób wielu starszych ludzi.

Kajlas to bez wątpienia jedno najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. Z jednej strony wędrówka przez wysokie góry Tybetu, usiane lodowcami, jeziorami dostarcza wielu wspaniałych wrażeń. Z drugiej wiąże się z obcowaniem z ,kulturą tybetańską, która w tym rejonie jest cały czas w rozkwicie. Najważniejsze wydaje się jednak to, że jest to miejsce w pełni autentyczne. Nie widać tu wpływów kultury chińskiej, obecnej w wielu miejscach rejonu Ngari.

Tekst i foty: Tomek Tułak 

Zainspirowała Cię ta relacja i chcesz więcej wiedzieć? Zapisz się do newslettera. Tylko dla Klubowiczów spotkania online, solidne info z pierwszej ręki, zaproszenia na wyprawy. Zapisy TU>>

Podróżuj z nami - Om Tramping Klub