Wyprawa na ISLANDIĘ
11-08-2020

Wyprawa na Islandię – krótki, ale intensywny wyjazd do Krainy Lodu na spotkanie ze spektakularną wyspiarską przyrodą. Z trasy wyciskamy 110%, bo Islandia jest tego warta!

Wyprawa na Islandię to program dedykowany miłośnikom przyrody w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jeździmy w małych grupach, mamy własny transport, podróżujemy w stylu trampingowym.

Islandia to niewielki nordycki kraj. Wyspa na granicy Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego, skąd już niedaleko do koła podbiegunowego, leży w „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego, tj. terenie aktywnym wulkanicznie. Część wulkanów  jest nadal aktywna, jest tu sporo wspaniałych gorących źródeł oraz gejzerów.

Blisko 11% obszaru tego wyżynno-górzystego kraju zajmują lodowce, co znajduje odzwierciedlenie w nazwie wyspy – Kraina Lodu. Największym z nich jest Vatnajökull, a jego powierzchnię można porównać do małego polskiego województwa.

Wydawałoby się, że skoro mowa o Islandii jako Krainie Lodu dominować będzie biel i skute lodem połacie. Tymczasem, choć islandzki krajobraz jest surowy i zazwyczaj pozbawiony drzew, o jego spektakularnym pięknie decyduje obecność nie tylko lodowców, ale również kolorowych gór i wodospadów. I to wszystko podczas naszej wyprawy do Islandii zobaczysz…

Niezwykle urozmaicona i ciekawa jest linia brzegowa, przybierająca wiele fantastycznych postaci – od stromych skalnych klifów do plaż z wulkanicznym piaskiem. Wszystko to sprawia, że Islandia jest nie tylko rajem dla miłośników przyrody, ale też niezwykle wdzięcznym tematem dla fotografów.

Islandia należy do najpóźniej zasiedlonych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się już w IX wieku i byli to norwescy wikingowie oraz celtyccy. Z ich obecnością wiąże się bogata mitologia związana z religią przedchrześcijańską dalekiej północy. Dawni bogowie, jak Odyn czy Thor są nadal stałymi bywalcami islandzkiej ziemi, nie brakuje też duchów i istot paranormalnych. Najczęściej spotyka się Trolle, które pewnie i my spotkamy na trasie podczas naszej wyprawy na Islandię ;-)

Wyprawa na Islandię jest krótka, ale bardzo intensywna. Objedziemy całą wyspę, poznając większość najwspanialszych atrakcji przyrodniczych, takich jak wspomniane wodospady, ogromne lodowce i gejzery. Program jest przygotowany tak, żeby wykorzystać każdą chwilę i chłonąć, doświadczyć, słuchać pieśni majestatu islandzkiej natury.

Chętni zostaną z nami jeszcze kilka dni, żeby ruszyć w interior, gdzie udamy się na intensywne wycieczki piesze.

1 DZIEŃ: przelot

Wylot z Warszawy do Reykjaviku

2 DZIEŃ: Reykjavik, Thingvellir, Błękitna Laguna

Zwiedzanie Reykjaviku – spacer po śródmieściu, malowniczo położonym nad jeziorem Tjörnin. Po południu jedziemy do Parku Narodowego Thingvellir, położonego nad największym islandzkim jeziorem – Thingvallavatn, które powstało w miejscu połączenia dwóch płyt tektonicznych. Thingvellir jest również miejscem, gdzie powstał najstarszy parlament na świecie – Althing.  Wieczorem dla chętnych kąpiel w Błękitnej Lagunie – słynnym kąpielisku geotermalnym (ok. 400 zł).. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Reykjaviku. Nocleg w Reykjaviku.

3 DZIEŃ: Hvitserkur

Jedziemy na północ w stronę Akureyri.  Podjedziemy  zobaczyć słynną skałę Hvitserkur w kształcie słonia, która wznosi się z morza na wysokość 15 metrów. Dalej przejedziemy przez góry do miejscowości Akureyri – drugiej co do wielkości na Islandii. Po drodze liczne przystanki na zdjęcia i małe spacery. Nocleg w okolicy.

4 DZIEŃ: Husavik i wieloryby, wodospad Godafoss, jezioro Myvatn

Przejazd do malowniczo położonego miasteczku Husavik, gdzie znajduje się piękny drewniany kościół – Húsavíkukirkja. Dla chętnych rejs, na obserwację wielorybów (ok. 350 zł). Dalej odwiedzimy jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii – Godafoss. Następnie zwiedzanie okolic jezioro Myvatn, które powstało w wyniku erupcji wulkanicznej ok. 2 tys. lat temu. Przez resztę dnia towarzyszy nam krajobraz pełen form pozostałych po aktywności wulkanicznej. Spacerujemy pośród gejzerów, kraterów i gorących źródeł. Myvatn to również raj dla ornitologów, gdzie znajdziemy liczne ptaki wodne, które tu gniazdują. Na koniec czeka nas relaks w kąpielisku termalnym z sauną parową i widokiem na jezioro. Nocleg w okolicy.

5 DZIEŃ: jezioro Myvatn, Dimmuborgir, pola termalne Krafla, wodospad Dettifoss

Kolejny dzień rozpoczniemy od dalszego zwiedzania okolic jeziora Myvatn. Zaczniemy od spaceru po Labiryntach Dimmuborgir, korytarzach, kolumnach, urwiskach i innych formacjach skalnych utworzonych z zastygłej lawy. Odwiedzimy ,,kościół’’ – jaskinię lawową. Po drodze zobaczymy solfatary i fumarole Hverarönd – geotermalne pole pełne oczek błotnych, gorących źródeł i dymiących kominów, gdzie wszędzie unosi się zapach siarki.
Dalej udamy się do następnego kompleksu wulkanicznego – pól termicznych Krafla. W ciagu ostatnich 40 lat zdażyło się tu 30 erupcji wulkanicznych. Spacer po polu lawowym Leirhnjúkur. Wdrapiemy się na Viti, jeden z najbardziej znanych kraterów na Islandii Zobaczymy jego wnętrze które wypełnia woda o pięknym wręcz niebiańskim kolorze. Na koniec zobaczymy „Wielki Kanion Islandii” – Park Narodowy Jokulsargljufur, gdzie znajduje się olbrzymi wodospad Dettifoss. Czekają nas spacery po okolicy. Odwiedzimy również inne wodospady (ok. 1,5 km w jedną stronę): Selfoss oraz Gafragilfoss. Nocleg w okolicy.

6 DZIEŃ: wodospady Hengifoss i Litlanesfoss , Hofn

Dzisiaj czeka nas wędrówka do pięknie położonych wodospadów Hengifoss i Litlanesfoss (300 metrów pod górę). Następnie przejedziemy do Hofn – spacer po małym porcie rybackim. Nocleg w okolicy.

7 DZIEŃ: lodowiec Vatnajokull, Park Narodowy Skaftafell, laguna Jokulsarlon, wodospad Svartifoss, Vik

Przejazd w stronę laguny Jokulsarlon, u podnóża olbrzymiego lodowca Vatnajokul, z którego wód laguna powstaje. Po jeziorze pływają olbrzymie fragmenty lodowca. Lodowiec zajmuje jedną dwunastą kraju i ma 8,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Jest to najwięszy lodowiec Europy i zajmuje 80% Parku Narodowego Skaftafell. Zwiedzamy okolice olbrzymich lodowców, po drodze liczne postoje i spacery. Po południu czeka nas spacer do wodospadu Svartifoss, utworzonego z sześciobocznych, kolumn bazaltowych Po zwiedzaniu przejazd przez pola lodowe do miejscowości Vik (najdalej wysuniętej na południe miejscowości na Islandii). Nocleg w okolicy.

8 DZIEŃ: czarne plaże, wodospady Seljalandsfos, Skogafoss i Gullfoss, gejzer Geysir i Strokkur

Dziś czeka nas ostatni, pełen atrakcji dzień, na Islandii. Na początek zobaczymy czarne plaże i klify. Będziemy obserwować ptaki, w tym maskonury – najpopularniejsze ptaki tego rejonu.  Zobaczymy też kilka wodospadów: Skogafoss – wysoki na 60 metrów, znany z wielu filmów; Seljalansfoss, gdzie udamy się pod kaskadę wodospadu, a także Gullfoss – jeden z najpiękniejszych wodospadów. Na koniec zobaczymy Geysir – największy gejzer na Islandii (od jego nazwy pochodzi nazwa „gejzer’’ popularna na całym świecie) oraz aktywny gejzer Strokkur, który regularnie co kilka minut strzela gorącym strumieniem wody w górę. Nocleg w okolicy.

9 DZIEŃ: powrót

Przejazd do Reykjaviku. Wylot z Reykjaviku do Warszawy.

 

DLA CHĘTNYCH:
(każdy płaci za siebie, grupa pokrywa też koszta pilota i kierowców, biuro nie pobiera żadnej dodatkowej prowizji)

1 (9) DZIEŃ: rezerwat Fjallabak

Przejazd w interior do regionu Landmannalaugar, zakwaterowanie w schronisku i eksploracja rezerwatu Fjallabak (Fjallabak Nature Reserve): wędrówka przez barwnie położone jezioro Frostastadavatn do Ljótipollur – niebieskiego jeziora położonego w czerwonym kraterze (ok. 4 godzin wędrówki, suma podejść ok. 350 m, łącznie ok. 14 km).

2 (10) DZIEŃ: kolorowe góry Landmannalaugar

Całodzienna wędrówka górska przez słynne „kolorowe góry” („niebieski szczyt”, „płonący szczyt” i „pomarańczowy szczyt”) wokół Landmannalaugar. Wieczorem możliwość kąpieli w gorących źródłach w Landmannalaugar (ok. 4-6 godz. wędrówki, suma podejść ok. 600-900 m, łącznie ok. 8-14 km w zależności od wariantu trasy).

3 (11) DZIEŃ: jezioro Langisjór i wąwóz Eldgjá

Górską trasą dostaniemy się do przepięknej, ale wciąż mało znanej, „tylnej” części parku narodowego Vatnajökull. Udamy się na wędrówkę przez niecodzienne krajobrazy, wzdłuż malowniczego jeziora Langisjór na widokowy szczyt Sveinstindur (1089 m n.p.m.). Po południu kontynuacja przejazdu piękną górską trasą (drogą górską „Fjallabak”) przez wąwóz Eldgjá (wędrówka do wodospadu i miejsca widokowego) do małego miasteczka Kirkjubaejarklaustur, położonego malowniczo pod wodospadem (ok. 3-4 godziny wędrówki, suma podejść ok. 500 m, łącznie ok. 10 km).

4 (12) DZIEŃ: kratery Lakagigar

Całodniowa wycieczka busem i pieszo przez bardzo dzikie tereny, stworzone przez największe erupcje wulkaniczne w najnowszej historii świata. Na trasie zwiedzimy wąwóz Fjardrárgljúfur, wodospad Fagrifoss i przejdziemy przez dwa najładniejsze kratery. Na szczyt Laki zaprowadzi nas łatwa ścieżka górska, skąd roztacza się niezwykła panorama na lodowiec Vatnajökull i pustynię lawową (ok. 3-4 godziny wędrówki, suma podejść ok. 400 m, łącznie ok. 10 km).

5 (13) DZIEŃ: powrót

Powrót do Reykjaviku. Przelot do Warszawy.

 

DLACZEGO Z NAMI?

– Jedzie z nami stary, sprawdzony skład podróżników, m. in. dwóch naszych przyjaciół (świetnych kierowców), z którymi razem przemierzyliśmy już olbrzymi kawał świata: Kanadę, Alaskę, Bośnię, Australię i Nową Zelandię.
– Jedziemy małą grupą od 9 do 12 osób łącznie z kierowcami i pilotem (nie jak w innych klubach podróży po 20-30 osób).
– 9 dni + 4 dni dla chętnych – miłośnicy gór mogą zostać z nami 4 dni dłużej na trekkingi i zwiedzanie interioru. Zachęcamy! Każdy płaci za siebie + koszty pilota i kierowców dzielimy na liczbę uczestników.