AUSTRALIA + Tasmania


12.900 zł + 2000 USD + przelot, CZAS: 32 DNI


19-10-2024 - 19-11-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Australia to najmniejszy ze wszystkich kontynentów, a zarazem szósty pod względem wielkości kraj świata. Przez dziesiątki tysięcy lat zamieszkiwali go aborygeni, których wspaniała kultura przez ten ogromnie długi czas nie ulegała praktycznie żadnym zmianom. Dopiero niedawno, bo ponad dwieście lat temu, ten odległy kontynent stał się obiektem zainteresowania Europejczyków, co w konsekwencji zupełnie zmieniło jego oblicze. Dziś Australia jest domem dla emigrantów z całego świata, chociaż na terenie prawie tak wielkim jak Europa zamieszkuje zaledwie 25 milionów ludzi.

Większość tego olbrzymiego terenu zajmują pustynie, ale nie brakuje też bujnych lasów tropikalnych, terenów urodzajnych i zielonych. Miliony lat geologicznej izolacji od reszty świata spowodowały, że wyewoluowała tu zupełnie inna przyroda niż gdzie indziej na świecie. Zamieszkują ją endemiczne zwierzęta takie jak kangury, misie koala, kolczatki, dziobaki, wombaty, diabły tasmańskie oraz wiele gatunków ptaków. Pośród roślin najbardziej znanym gatunkiem są eukaliptusy. Jest tu ich około 500 gatunków.

Podczas naszej wyprawy chcemy Wam pokazać jak najwięcej tego wspaniałego kontynentu. Naszą podróż zaczniemy od Sydney – największego miasta Australii i Oceanii. Następnie odwiedzimy Wielką Rafę Koralową – największą rafę świata. W Queensland zobaczymy również zielone lasy tropikalne. Następnym rejonem będzie północna Australia, gdzie zobaczymy m. in. krokodyle różańcowe, a także odwiedzimy święte miejsca aborygenów, gdzie znajdują jedne z najciekawszych malowideł naskalnych na świecie. Jedną z największych atrakcji naszej będzie znajdujące się w centrum kontynentu Uluru – najświętsze miejsce aborygenów. Zobaczymy też inne niezwykłe formacje skalne: Kata Tyuta i Kings Canyon.

Z Uluru polecimy do drugiego największego miasta Australii – Melbourne. Niedaleko stąd znajduje się wspaniała Great Ocean Road, której poświęcimy jak najwięcej czasu. W położonych nieopodal rezerwatach zobaczymy różne gatunki zwierząt, m. in. kangury, emu i koale. Pod koniec pobytu na tym pięknym kontynencie zdobędziemy jego najwyższy szczyt – Górę Kościuszki, a na koniec będziemy podziwiać piękne góry Błękitne.

Po opuszczeniu kontynentu australijskiego aż tydzień czasu spędzimy na Tasmanii – zielonej wyspie, pełnej dzikich zwierząt. Mieszkają tu diabły tasmańskie, wolabie, wombaty, kolczatki i wiele innych gatunków. W pełni będziemy mogli poczuć piękno i bezkres otaczającej nas przyrody. Odwiedzimy kilka parków narodowych, gdzie powędrujemy przez górach, będziemy też odpoczywać na turkusowych plażach.

1-2 DZIEŃ: przelot
Przelot z Warszawy do Sydney z przesiadkami.

3 DZIEŃ: Sydney
Poranny przylot do Sydney – największego i chyba najciekawszego miasta Australii i Oceanii. Miasto jest położone na malowniczych wzgórzach, pośród wielu klifowych zatok i plaż. Przez ponad 200 lat swojej historii stało się domem dla emigrantów z całego świata. Dzisiejsze zwiedzanie zaczynamy od Harbour Bridge – najsłynniejszego i jednego z największych mostów łukowych na świecie. Z mostu roztacza się widok na zatokę i słynną operę w kształcie lotosu. Spacer u podnóża opery i najstarszej części miasta The Rock. Po obiedzie popłyniemy promem do Mainly (ok. 10 USD), gdzie będziemy spacerować i odpoczywać na pięknych plażach. Będzie też możliwość zakupu pamiątek. Nocleg w Sydney.

4 DZIEŃ: plaże
Przelot z Sydney do Cairns położonego na północy Australii w stanie Queensland. Przejazd na plażę Ellis lub inną w okolicy. Rozbijamy namioty pod palmami, nad brzegiem morza. Dzisiaj czas relaks i odpoczynek na rajskich plażach. Nocleg

5 DZIEŃ: Kuranda Masmone Gorge
Zwiedzamy górzyste okolice Cairns. Pojedziemy do wąwozu Massmona (ok. 10 USD), gdzie przespacerujemy się przez las deszczowy pośród olbrzymich drzew. Czeka nas również kąpiel w rzece. Następnie pojedziemy do Kurandy – spokojnego miasteczka położonego w górach, gdzie udamy się na spacer po okolicy i zobaczymy wodospady Barron. Nocleg w hostelu w Cairns.

6 DZIEŃ: Wielka Rafa Koralowa
Dziś największa atrakcja Queensland – rejs na Wielką Rafę Koralową. Jest to największa rafa koralowa na świecie, której długość wynosi około 2300 km. Składa się ona z około 3 tysięcy pojedynczych raf. Mamy wiele wycieczek do wyboru (od 90 do 300 USD w zależności od wybranej opcji). Najlepiej zachowane i najpiękniejsze fragmenty znajdują się kilkadziesiąt kilometrów od lądu. Wieczorem spacer po Cairns. Kolacja na lokalnym markecie. Nocleg w hostelu w Cairns.

7 DZIEŃ: Darwin, Park Narodowy Litchfield
Przelot z Cairns do Darwin. Krótkie zwiedzanie miasta i przejazd do Parku Narodowego Litchfield. Czekają nas tu kąpiele w rzekach i wodospadach, spacery pośród skał i po lesie eukaliptusowym. Atrakcją parku są olbrzymie termitiery o różnych kształtach, które sięgają nawet do 9 metrów. Wypełnione są nimi gęsto olbrzymie przestrzenie. Nocleg

8 DZIEŃ: Park Narodowy Kakadu
Przejazd z Litchfield do olbrzymiego Parku Narodowego Kakadu. Południe parku stanowią skaliste regiony, doskonałe miejsce dla węży i jaszczurek. Występują tam niewielkie lasy palmowe. Centrum parku to trawiaste równiny z gęstą siecią rzek, z kępami eukaliptusów, a na północy znajduje się podmokłe nadbrzeże. Park jest domem dla 50 gatunków ssaków, 100 gatunków gadów i 280 gatunków ptaków. Na terenie parku mieszka też plamię aborygeńskie – Gagudju. Spacery do stanowisk archeologicznych, gdzie znajduję się wiele słynnych malowideł naskalnych. Odwiedzimy stanowisko Ubirr i okolicę. Nocleg

9 DZIEŃ: Park Narodowy Kakadu
Poranny rejs rzeką i kanałami Yellow Waters. Zobaczymy dużo krokodyli różańcowych i wiele gatunków ptaków. Spacer do stanowiska archeologicznego Nurlangie. Po południu przejazd do Darwin na nocleg w hostelu.

10 DZIEŃ: Kings Canyon
Przelot z Darwin do Uluru. Następnie przejazd do Kings Canyon w Parku Narodowym Watarraka. Nocleg

11 DZIEŃ: Kings Canyon, Uluru
Poranny trekking do największego kanionu Australii – Kings Canyon. Podczas czterogodzinnej wycieczki obejdziemy cały kanion dookoła, podziwiając jego fantastyczne krajobrazy. Następnie przejazd do Uluru. Wieczorny spacer w okolicach Uluru. Zachód słońca z widokiem na olbrzymią trzystumetrową skałę, wyrastającej pośród równin. Nocleg

12 DZIEŃ: Uluru, Kata Tyuta
Dzisiaj czeka nas spacer dookoła słynnego Uluru (ok. 10 km) – najbardziej znanego na świecie i najświętszego miejsca aborygenów. Popołudniowy przejazd do Kata Tyuta. Kata Tyuta to olbrzymie, kopulaste kolorowe skały, a zarazem ważne sanktuarium aborygenów. Niektórzy uważają, że swoją urodą przewyższają nawet Uluru. Spacery i minitrekkingi po tej pięknej okolicy. Nocleg

13 DZIEŃ: Melbourne
Przelot z Uluru do Melbourne. Spacer po drugim największym i jednym z najstarszym miast Australii i Oceanii. Zobaczymy wiele zabytkowym budynków, m. in. dworzec kolejowy i ratusz. Następnie spacer wzdłuż rzeki Yarra z widokiem na centrum miasta i przejażdżka zabytkowym tramwajem (ok. 11 USD). Odwiedzimy również dzielnice azjatyckie, gdzie w jednej z restauracji zjemy kolację. Zakupy pamiątek na lokalnym markecie. Nocleg w hostelu w Melbourne.

14 DZIEŃ: Great Ocean Road
Dzisiaj wyruszamy na słynną Great Ocean Highway. Czeka nas wiele wrażeń i pięknych widoków. Great Ocean Road to malownicza droga skąd można podziwiać formacje skalne o rozmaitych kształtach, skalne łuki, turkusowe zatoki i skalne klify. Odwiedzimy wiele spektakularnych miejsc takich jak np. 12 apostołów, Loch Ard Gorge czy London Bridge. Czeka nas również odpoczynek na wspaniałych plażach. Nocleg  w okolicach Warrnambool.

15 DZIEŃ: Tower Hill, Park Narodowy Otway
Dzisiaj czekają nas spotkania z fauną Australii. W Rezerwacie Tower Hill, który znajduje się wewnątrz kaldery wygasłego wulkanu zobaczymy kangury olbrzymie i strusie emu, a podczas spacerów po Parku Narodowym Otway być może uda nam się spotkać misie koala. W drodze powrotnej przespacerujemy się między olbrzymimi eukaliptusami i paprociami drzewiastymi w Parku Narodowym Dandenong. Nocleg w okolicy.

16 DZIEŃ: Góra Kościuszki
Przejazd w okolice góry Kościuszki. Po drodze degustacja win w rejonie Yarra (ok. 8 USD). Jedziemy przez malownicze okolice, wzdłuż największej rzeki Austarlii – Murray. Na nocleg  zatrzymamy się w okolicach Góry Kościuszki.

17 DZIEŃ: Góra Kościuszki, Canberra
Dzisiaj czeka nas zdobywanie szczytu najwyższej góry Australii – Góry Kościuszki. Po 3 godzinach marszu (ok. 9 km w jedną stronę, 400 metrów przewyższenia) zdobędziemy mający 2230 m n.p.m. szczyt. Dalej czeka nas przejazd w okolice Canberry – stolicy Australii. Spacer po spokojnym mieście. Zobaczymy m. in. Parlament oraz Australia War Memorial – mauzoleum poświęconego drugiej wojnie światowej. Nocleg

18 DZIEŃ: Góry Błękitne
Zanim dojedziemy do Sydney czeka nas jeszcze jedna atrakcja tego rejonu – Blue Mountains. Czeka nas wiele spacerów oraz punktów widokowych. Zobaczymy m. in. Słynne Trzy Siostry. Nocleg w hostelu w Sydney.

19 DZIEŃ: Sydney
Dalsze zwiedzanie miasta. Udamy się do nowoczesnej części miasta. Chętni mogą odwiedzić Sydney Aquarium – pełne morskich stworzeń: rekinów, płaszczek itp. Spacer wybrzeżem, zobaczymy stary budynek handlowy z czasów wiktoriańskich – Queen Viktoria Building. Dla chętnych wjazd na wieżę widokową – Sydney Tower Eye (ok. 20 USD). Nocleg w hostelu w Sydney.

20 DZIEŃ: Port Artur, Półwysep Tasmana
Przelot z Sydney do Hobart. Przejazd malowniczą drogą na Półwysep Tasmana. Po drodze zjemy pyszne, świeże owoce morza w rybackiej restauracji. Zwiedzamy Port Artur i okolice. Czeka nas wizyta w byłym wiezieniu, teraz muzeum-skansenie w Port Artur. Przez ponad 100 lat była to największe kolonia karna w Australii. Spacery wzdłuż wybrzeża w otoczeniu morskich klifów i formacji skalnych. Nocleg .

21 DZIEŃ: Półwysep Tasmana
Rejs wzdłuż bazaltowego wybrzeża, pełnego olbrzymich, stromych klifów (ok. 80 USD). Zobaczymy najciekawsze formacje skalne, kolonie lwów morskich, delfiny oraz humbaki. Po obiedzie kilkugodzinny trekking do jednego z olbrzymich klifów. W przeciwieństwie do kontynentu nie ma tu wielu turystów, więc po szlakach będziemy wędrować prawie sami. Spacer na klify półwyspu Houy. Nocleg

22 DZIEŃ: Półwysep Tasmana
Poranny spacer przez eukaliptusowy las na półwysep Roul. Wyjazd do Cradle National Park. Po drodze, na obiad owoce morza. Nocleg w okolicach parku.

23 DZIEŃ: Park Narodowy Cradle
Park Narodowy Cradle Mountains to najsłynniejszy park narodowy Tasmanii. Słynie z tropikalnych lasów, licznych endemicznych gatunków roślin i zwierząt, kolorowych jezior i skalnych formacji. Przy dobrej pogodzie wejdziemy na Górę Cradle (1545 m n.p.m.). Na pewno zobaczymy też wombaty. Przez park prowadzi wiele ciekawych ścieżek pieszych. Wieczorem dojedziemy do Lauceston, drugiego pod względem wielkości miasta Tasmanii. Nocleg w hostelu w Lauceston.

24 DZIEŃ: Park Narodowy Mount William
Przejazd wzdłuż malowniczego wschodniego wybrzeża w kierunku Parku Narodowego Freycinet. Po drodze odwiedzimy Park Narodowy Mount William, gdzie przespacerujemy się po białych, bezludnych plażach. Postoje na punkty widokowe i krótkie spacery. Nocleg  w okolicach Parku Narodowego Freycinet.

25 DZIEŃ: Park Narodowy Freycinet
Ten dzień spędzimy w Parku Narodowym Freycinet. Czeka nas trekking do pięknych plaż półwyspu. Odpoczniemy na plaży nad zatoką Wineglass. Następnie przejdziemy na plażę Hazards. W drodze powrotnej liczne postoje przy pięknych małych plażach i zatokach. Nocleg

26 DZIEŃ: dzikie rejony centralnej Tasmanii
Dalszy przejazd do najdzikszego rejonu Tasmanii, gdzie możemy dojechać drogą. Po drodze odwiedzimy sanktuarium diabła tasmańskiego (ok. 25 USD). Zatrzymamy się również na postój w Strathgordon nad Jeziorem Peddar. Nocleg w okolicy

27 DZIEŃ: Mount Field, Hobart, Góra Wellingtona
Dzień rozpoczniemy odwiedzinami w Parku Narodowym Mount Field. Krótkie spacery po parku, a następnie przejazd do stolicy Tasmanii – Hobart. W okolicach Hobart wjedziemy na górę Wellingtona (1271 m n.p.m.) skąd rozciągają się wspaniałe widoki na zatoki i góry. Popołudniowy spacer po Hobart. Nocleg w hostelu w Hobart.

28 DZIEŃ: Sydney
Przelot z Hobart do Sydney. Spacery po parkach, plażowanie, zakupy, odpoczynek. Nocleg w Sydney.

29-30 DZIEŃ: przelot
Przelot z Sydney do Warszawy z przesiadkami.

AUSTRALIA (Związek Australijski)
Stolica: Canberra
Waluta: dolar australijski (AUD)
Języki urzędowe: angielski

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy wybierający się do Australii w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące są zobowiązani do posiadania wizy, o którą mogą aplikować przez internet. Wiza jest bezpłatna. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Potwierdzenie uzyskania wizy, otrzymane e-mailem, uprawnia do wjazdu do Australii. Na międzynarodowych lotniskach w Australii używane są skanery ciała jako dodatkowy element bezpieczeństwa lotniczego. Do tej kontroli pasażerowie wybierani są losowo. Procedura nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie narusza prywatności pasażerów.

BEZPIECZEŃSTWO

Ze względu na duże zagrożenie pożarowe w Australii prosimy śledzić ostrzeżenia władz lokalnych. Jeżeli znajdą się Państwo w obszarze ogarniętym pożarem zalecamy stosowanie się do komunikatów oraz wykonywanie poleceń odpowiednich służb. Telefon alarmowy na terytorium Australii – trzy zera (000).

W Australii obowiązuje 3 stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że wystąpienie zamachu terrorystycznego jest, zdaniem władz miejscowych, prawdopodobne. Alert terrorystyczny wiązać się może z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa, np. podczas kontroli odprawy paszportowo-bagażowej na lotniskach, przy wejściu do budynków użyteczności publicznej oraz w czasie imprez masowych. Zalecane jest zachowanie ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i stosowanie się do ich zaleceń.

UBEZPIECZENIE

Wskazane jest wykupienie ważnej na terenie Australii polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

ZDROWIE

Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim podróży po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 AUD.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

W niektórych stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Aborygenów wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia. Ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe w różnych częściach Australii, zaleca się sprawdzenie ostrzeżeń pogodowych przed podróżą.

CŁO

Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych, istnieje jednak obowiązek zgłoszenia gotówki powyżej 10 tys. AUD. Całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych.

PRZEPISY PRAWNE

W Australii obowiązują wysokie kary więzienia (łącznie z dożywociem) za posiadanie narkotyków i ich sprzedaż.

PRZYDATNE INFORMACJE

– w Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie
– należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebezpiecznymi drapieżnikami (krokodyle, rekiny, meduzy) i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia
– Australia leży w strefie zagrożania cyklonami tropikalnymi

Mapy brak... chwilowo

19-10-2024 - 19-11-2024

12.900 zł + 2000 USD + przelot

Czas: 32 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: 7 przelotów wewnętrznych: Sydney-Cairns, Cairns-Darwin, Darwin-Sydney- Uluru, Uluru-Melbourne, Sydney-Hobart, Hobart-Sydney, wynajęty samochód na całej trasie wyprawy, opiekę pilota-kierowcy, noclegi w hostelach/motelach/camingach w pokojach 2,3,4 osobowych, ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 15.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Sydney-Warszawa, promesy wizy australijskiej (bezpłatna), wyżywienia (ok. 15-30 USD dziennie), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: