BENIN, TOGO – Festiwal Voodoo


1650 zł + 1580 EUR + 800 EUR + przelot, CZAS: 15 DNI


08-01-2023 - 22-01-2023

Wyprawa BENIN, TOGO (15/16 DNI)* – szlakiem Voodoo, tańca ognia i zamków Tata Somba z wypoczynkiem w Grand Popo

W sprawie wyprawy prosimy o kontakt z Ogierdem Kuźniarem
olgierd.kuzniar@onet.pl, tel: 516 096 800

 

*czas trwania wyprawy wraz z przelotami do państw, gdzie odbywać się będzie impreza turystyczna, jest zależny od wybranych międzynarodowych połączeń lotniczych, czas trwania wyprawy na miejscu – zgodnie z programem (13 noclegów).

 

1 DZIEŃ (8.01.2023): przelot Warszawa – Cotonou (Benin)

Wylot z Warszawy ok. 6:35, z przesiadką w Paryżu. Lądowanie w Cotonou ok. 21:10. Odprawa paszportowo-celna. Na dzień dzisiejszy należy pokazać świadectwo szczepienia covid lub test PCR. Możliwa kontrola żółtych książeczek szczepień pod kątem żółtej febry. Transfer do hotelu. Ze względu na późną porę zakwaterowania i prawdopodobne zmęczenie uczestników ewentualna kolacja „na szybko” w lokalnej restauracyjce w zakresie własnym. Nocleg w Cotonou w hotelu Sossa 2/3* (hotel klimatyzowany).

2 DZIEŃ (9.01.2023): Cotonou-Ouidah (ok. 50 km)

Po śniadaniu wycieczka po mieście Cotonou – stolicy gospodarczej i głównym mieście Beninu. Odwiedzimy dzielnicę portową, centrum handlowe Ganhi oraz duży targ Dantokpa, który jest rajem zakupowym i miejscem, gdzie można zrobić niezapomniane pamiątkowe zdjęcia. Przejazd do Ouidah, dawnego portu niewolników i światowej stolicy kultu Voodoo. To miasto-muzeum ze Świętym Lasem Króla Kpassè i Muzeum historycznym, znajduje się na terenie byłego fortu portugalskiego, gdzie kiedyś kwitł handel niewolnikami. Ouidah jest także stolicą kultu voodoo; znajduje sie tu Świątynia Świętych Pytonów oraz tzw. Szlak Niewolników z Miejscem Aukcyjnym (w tym miejscu odbywały się licytacje), Drzewo Zapomnienia, Więzienie Niewolników w Zomaï, Pomnik Zoungbodji oraz Drzwi Bez Powrotu. W ciągu dnia przerwa na obiad. Po południu zakwaterowanie w hotelu Djegba (lokalne 3*, klimatyzacja/basen) lub podobnym w zależności od dostępności (zależy od daty dokonanej przedpłaty i wolnych miejsc).

3 DZIEŃ (10.01.2023): Ouidah – Festiwal Voodoo

Po śniadaniu „Wielki Dzień” w programie podróży – Festiwal Voodoo w Ouidah. Dla odwiedzających Benin na początku każego roku – 10 stycznia odbywa się sławny Festiwal Voodo. Tańce trwają już od 9 stycznia, ale wszystkie główne imprezy, w tym tańce tradycyjne i ceremonie przewidziane są na 10 stycznia. W tym czasie goście zagraniczni zakwaterowani sa w promieniu do 50 km od Ouidah, ze względu na brak wystarczającej infrastruktury hotelowej (dlatego rezerwacje dokonywane są z dużym wyprzedzeniem). Dzień wypełniony będzie silnymi wrażeniami. Będziemy uczestniczyć w licznych spektaklach tanecznych i obserwować tańce z grup tańców Voodoo. W ciągu dnia przerwa na obiad. Liczne sesje fotograficzne. Wieczorem powrót do hotelu na zasłużony wypoczynek. Kolacja, czas wolny. Nocleg w hotelu Djegba (lokalne 3*, klimatyzacja/basen) lub podobnym, w zależności od dostępności.

4 DZIEŃ (11.01.2023): Ouidah – Abomey (ok. 130 km)

Po śniadaniu wyjazd do Ganvié, znanej jako „Wenecja Afryki” z domami na palach, pływającym targiem, rue des Amoureux (ulicą zakochanych), sklepami rzemieślniczymi itp. Następnie przejad do Abomey, starożytnej stolicy potężnego królestwa Danhomè. Wizyta w Goho, miejscu pamięci poświęconemu królowi Béhanzinowi, który bohatersko walczył z francuskim podbojem kolonialnym. Odwiedzimy Muzeum Historyczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz pałace królów Guézo i Glèlè. Będziemy podziwiać imponującą kolekcję królewskich, świętych dla Benińczyków obiektów. Odwiedzimy też grób 41 królowych potężnego Króla Glele, którzy wg. wierzeń dobrowolnie towarzyszą mu w zaświatach. Zobaczymy też tron króla Guézo, umieszczony na 4 czaszkach wrogich przywódców, a także płaskorzeźby – prawdziwe księgi historii królestwa, opisujące historię Amazonek – budzących grozę wojowniczek. Płaskorzeźby wykonywali królewscy rzemieślnicy, zorganizowani ówcześnie w kastach, pracujących tylko dla królów. Można będzie kupić niezapomniane pamiątki, takie jak słynne na całym świecie wieszaki Abomey i wiele innych. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu Sun City (2/3* – kolacja i śniadanie).

5 DZIEŃ (12.01.2023): Abomey – Natitingou (ok. 430 km)

Po śniadaniu wyjazd do Natitingou. Po drodze postój w miejscowości Dassie, gdzie odwiedzimy jaskinię maryjną – miejsce pielgrzymek chrześcijan całego Beninu i pobliskiego Togo. Zatrzymamy się również przy plantacji drzew nerkowca, zrobimy zdjęcia pól bawełny i ignamu. Następnie przejazd przez miejscowość Djougou. W ciągu dnia przerwa na obiad. Odwiedzimy malowniczą wioskę ludu Taneka Koko «wiszącą» na zboczu góry i zdjęcia strażnika fetyszy ubranego tylko w przepaskę ze skóry pawiana palącego długą fajkę. Odwiedziny unikalnego świętego grobowca, w którym pochowani są wszyscy strażnicy fetyszy itp. Zakwaterowanie, czas wolny, kolacja. Nocleg w hotelu Tata Somba (2/3*, basen, kolacja i śniadanie).

6 DZIEŃ (13.01.2023): Natitingou i okolice

Po śniadaniu, dzień na zwiedzanie miasta. Odwiedziny Muzeum Regionalnego w Natitingou z jego różnorodnymi wystawami poświęconymi kulturze i siedliskom ludności Somba. Odwiedziny wioski Koussoukoingou i sesje fotograficzne tradycyjnych zamków Tata Somba. W ciągu dnia przerwa na lunch. Przejazd do wodospadów Kota. Kolacja i nocleg w hotelu. Hotel Tata Somba 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

7 DZIEŃ (14.01.2023): Natitingou – Kara (Togo) – ok. 150 km

Po śniadaniu, dalsza droga i poznawanie zamieszkałych tu ludów. Wyjazd do Kara, drugiego co do wielkości miasta w Togo. Po formalnościach na granicy Boukoumbé wjazd do regionu zamków Tamberma, które zostały niedawno zaliczone do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziny w jednym z «zamków» Tata Tamberma z fetyszami, parterem i tarasem pierwszego piętra itp. Dalsza Kontynuacja podróży do kraju Kara i Kabye. Kabye są drugą co do liczebności grupą etniczną w Togo i są rolnikami pracującymi w ciężkich warunkach ze względu na górskie otoczenie i skaliste podłoże. Postój nad rzeką Kara z ciekawym widokowym tarasem. Po dotarciu do miasta Kara wizyta na rynku, centralnym punktem handlowym miasta. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja, nocleg Hotel Kara 2/3* basen (wyżywienie: B/D)

8 DZIEŃ (15.01.2023): Kara – Sokode (ok. 80 km)

Tego dnia, po śniadaniu kierunek na południe Togo. Przejazd przez uskok Aledjo, W ciągu dnia postój na obiad. Przejazd przez malownicze górskie tereny. Po dojechaniu do Sokode wizyta na targu i ewentualne zakupy lokalnych rękodzieł, w tym charakterystycznych rzeźb dla tego regionu. Główną atrakcją tego dnia będzie spektakularny Taniec Ognia. Spektakl odbywa się po zapadnięciu zmroku. Uczestnicy kładą się w ogniu, tańczą. Taniec należy do grupy tańców Voodoo wykonywanych przez plemię Bassar i jest najbardziej widowiskowym z tańców które można zobaczyć będąc w Beninie i Togo. Przed wybraniem się na ceremonię (15 kilometrów od Sokode) zakwaterowanie w hotelu, kolacja, czas wolny. Hotel Central 2/3* (wyżywienie: B/D)

9 DZIEŃ (16.01.2023) Sokode – Kpalime (ok. 300 km)

Po śniadaniu, wyjazd do Kpalime. Wizyta na plantacji trzciny cukrowej Anié. Odwiedziny ruin niemieckiej stacji telegraficznej Kamina. Stacja ta zapewniała komunikację Niemcom z Berlinem za czasów niemieckiej kolonizacji Togo. W ciągu dnia przerwa na obiad. Wizyta na lokalnym targowisku w Atakpame lub Kpalime na koniec dnia. Przejazd w pobliżu pól kakao i bawełny. Sesje zdjęciowe uwieczniające wodospady Ayomé i Kpimé. Postój na górze Kloto, gdzie przy dobrej pogodzie można zobaczyć jezioro Volta w Ghanie. Region ten uznawany jest za szczególny w Togo, z bujną roślinnością bogatą w piękne kwiaty i ładne motyle. Wizyta w zamku Vial, dawnej rezydencji kolonialnej dominującej w całym regionie. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Czas wolny. Hotel Cristal 2* basen (wyżywienie: B/D)

10 DZIEŃ (17.01.2023): Kpalime – Lome (ok. 130 km)

Po śniadaniu, wyjazd do Lome, stolicy Togo. Objazd Lome, wizyta na Targu Fetyszy, targu centralnym Assiganme, centrum rękodzieła, katedry skonstruowanej za czasów kolonialnych. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek. Hotel Novela Star 3* basen/plaża (wyżywienie: B/D)

11 DZIEŃ (18.01.2023): Lome – Grand Popo (Benin) – ok. 70 km

Po śniadaniu, wyjazd w kierunku granicy z Beninem. Przekroczenie granicy w Hillacondji. Transfer do hotelu. Czas wolny, kolacja, wypoczynek przy basenie lub na plaży. Nocleg w hotelu Awale Plage (3*, basen/plaża, kolacja i śniadanie).

12 DZIEŃ (19.01.2023): Grand Popo

Po śniadaniu czas wolny, wypoczynek przy basenie lub na plaży. Wieczorem kolacja. Nocleg w hotelu Awale Plage (3*, basen/plaża, kolacja i śniadanie).

13 DZIEŃ (20.01.2023): Grand Popo

Po śniadaniu czas wolny, wypoczynek przy basenie lub na plaży. Wieczorem kolacja. Hotel Awale Plage 3*- basen/plaża (wyżywienie: B/D)

14 DZIEŃ (21.01.2023): Grand Popo – powrót

Po śniadaniu czas wolny. Około południa, ze względu na późny lot (23.30) przeniesienie bagaży do pokoju „day use”, wypoczynek i ostatnie korzystanie z plaży i basenu. Około 18.00 kolacja przed wyjazdem. Następnie transfer na lotnisko – ok. 90 km. Pożegnanie się z lokalnym Operatorem, odprawa paszportowo-celna. Odlot do Paryża (wyżywienie: B/D

15 DZIEŃ (22.01.2023): przelot

Około południa lądowanie w Warszawie. Pożegnanie z grupą.

Mapy brak... chwilowo

08-01-2023 - 22-01-2023

1650 zł + 1580 EUR + 800 EUR + przelot

Czas: 15 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: 1650 pln + 1580€ (usługi zawarte w cenie imprezy turystycznej Nosybe-Travel): - noclegi w hotelach w Cotonou: dz.1 i Grand Popo: dz.11-13, razem 4 noclegi; - transfer z lotniska w Cotonou do hotelu w dniu przylotu i transfer z hotelu na lotnisko w dniu odlotu; - śniadania w dniach: 3-14 razem 12 śniadań (wyjazd w terminie festiwalu Voodo: śniadania w dniach 3-15 razem 13 śniadań); - uczestnictwo w Tańcu Ognia w Sokode (Togo) oraz uczestnictwo w Festiwalu Voodoo w Ouidah 10. stycznia; - bilety wstępu wraz z wymaganymi przewodnikami do miejsc wymagających odpłatności wg. programu, - obecność polskiego pilota; - ubezpieczenie UNIQA (KL, NNW, bagaż); obowiązkową składkę na TFG
Cena nie zawiera: - kosztu biletu lotniczego na trasie Warszawa - Cotonou - Warszawa (ok. 3500-4500 zł) - płatne agentowi lotniczemu - Usług zapewnionych przez Operatora w Beninie i Togo - 800€ : Szczegóły poniżej; - wiz do Beninu (e-wiza wielokrotna) i Togo (realizacja w Beninie). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu oraz zawierać conajmniej 2 strony wolne; - zwyczajowych napiwków dla przewodników, bagażowych, kelnerów etc w wysokości 5€/dziennie/os. - razem 60€ płatnych pilotowi na miejscu (nie dotyczy dzieci); - zwyczajowego napiwku dla ekip/kierowcy busa ok. 100€ od Grupy (średnio 10-12€/os.), - ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego 420€ na całej trasie, (dopłata do jedynki dla mężczyzn obowiązkowa 300€ - hotele, które nie dysponują pokojami typu TWIN, Panie wg. uznania mogą dzielić pokój typu DBL) (płatne do 40 dni przed wyjazdem) - opłat za ewentualne imprezy fakultatywne oraz ewentualnych opłat za filmowanie i fotografowanie (dotyczy ludności pozującej do zdjęć); - posiłków nie zawartych w programie wyprawy oraz napojów do posiłków w trakcie całego pobytu i podczas podrózy wydatków własnych USŁUGI ZAPEWNIONE PRZEZ OPERATORA W BENINIE I TOGO 800€ : - zakwaterowanie w hotelach zgodnie z programem lub odpowiednikach w dniach: dz. 2-10, razem 9 noclegów (klasyfikacja lokalna, informacja o hotelach na stronach TripAdvisor) - - przejazd busem na trasie Cotonou-Ouidah-Abomey-Natitigou-Kara-Kpalime-Lome-Grand Popo-Cotonou - obiadokolacje w dniach: 2-14 razem 13 obiadokolacji - prawo fotografowania i filmowania w miejscach odwiedzanych (zgodnie z programem - kierowców/przewodników anglojęzycznych - nadzór logistyczny nad wyprawą inne wymienione w programie

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: