Cerkiewki Podlasia i Otwarte Okiennice


200 zł, CZAS: 1 DNI


30-01-2021 - 30-01-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Cerkiewki magicznego Podlasia i Kraina Otwartych Okiennic: Puchły, Trześcianka, Narew, Kożany, Ryboły, Ordynki – jednodniowa intensywna wycieczka w małym gronie. Realizowana w ramach naszej akcji „Poznaj Polskę”.

Na zróżnicowanym etnicznie Podlasiu zachowało się wiele wspaniałych drewnianych cerkwi, które zobaczymy. Odwiedzimy wiele tradycyjnych drewnianych wiosek, leżących na szlaku Otwartych Okiennic. Tutejsze domy i cerkwie to piękne przykłady starej, oryginalnej architektury drewnianej. Są bogato udekorowane. Charakteryzują je niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie: drewniane okiennice, wiatrownice, narożniki, nadokienniki i podokienniki. Wsie położone są pośród lasów. Często można tu dojechać tylko utwardzanymi drogami.

Wcześnie rano wyjazd z Warszaawy.

PUCHŁY

Zgodnie z przekazami, w XV wieku ukazała się tu Matka Boska. Dziś w tym miejscu wznosi się przepiękna, niebieska, ponad 100-letnia cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Dla ludności prawosławnej Podlasia jest to ważny ośrodek kultu maryjnego. Wewnątrz świątyni znajduje się cudowna ikona Matki Bożej Opiekuńczej. Puchły leżą na szlaku Otwartych Okiennic.

TRZEŚCIANKA

Wieś słynie z unikatowej, tradycyjnej architektury drewnianej oraz zielonej, drewnianej cerkwi św. Michała Archanioła (XIX wiek). Trześcianka również leży na szlaku Otwartych Okiennic.

NAREW

Znajduje się tu piękna, niebieska Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz drewniany kościół katolicki Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława.

KOŻANY

W Kożanach znajduje się drewniana, prawosławna Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego z XIX wieku. Na terenie cerkiewnym zachowały się zabytkowe krzyże.

RYBOŁY

Znajduje się tu murowana cerkiew Św. Kosmy i Damiana oraz cmentarna, drewniana Cerkiew pw. Św. Jerzego.

ORDYNKI

Skit w Odrynkach to jedyna prawosławna pustelnia w Polsce. Jest to miejsce spokojne i nastrojowe, położone nad Narwią pośród bagien uroczyska Kudak. Do samotni prowadzą długie, drewniane pomosty przez bagniska.

Wieczorem powrót do Warszawy.

 

*Jeżeli w terminie wyprawy zwiedzanie niektórych atrakcji wymienionych w programie będzie niemożliwe w związku z pandemią, Biuro zapewni inne możliwe do realizacji atrakcje w okolicy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 6 osób.

Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Zabieramy tylko bagaż podręczny. Najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– obuwie: wygodne buty (najlepiej nieprzemakalne)
– ciepły polar
– bielizna termiczna
– ciepła kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– czapka, szalik, rękawiczki
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji rąk
– aparat fotograficzny
– chusteczki nawilżane, najlepiej antybakteryjne

PIENIĄDZE

Zabieramy trochę gotówki i kartę płatniczą na nieprzewidziane wydatki.

ZDROWIE
Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.
Zabieramy podstawowe leki, które mogą przydać się podczas wycieczki.

JEDZENIE

Zabieramy kanapki lub inne przysmaki na cały dzień. Podczas podróży zapewniamy gorącą kawę lub herbatę (dysponujemy sprzętem do gotowania, więc będziemy mogli napić się ciepłego napoju na łonie przyrody).

TRANSPORT

Podróżujemy samochodami osobowymi – w samochodzie 3 osoby + kierowca (w małym gronie bezpieczniej). W zależności od liczby uczestników jedziemy jednym lub dwoma samochodami.

Mapy brak... chwilowo

30-01-2021 - 30-01-2021

200 zł

Czas: 1 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: