CHILE, ARGENTYNA: Patagonia – podróż przez Ziemię Ognistą – ZAPISY TRWAJĄ


7500 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 25 DNI


23-11-2024 - 17-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

CHILE, ARGENTYNA – PATAGONIA – podróż przez Ziemię Ognistą
Chile, Argentyna (Patagonia) – 25 dni (+ 4 dni Wodospady Iguazú dla chętnych)

Patagonia to kraina licząca miliony kilometrów kwadratowych. Kraina spektakularnej przyrody, której cudowność na długo zapada w pamięć. Patagonia to zjawiskowe góry, wulkany i jeziora oraz piaszczyste i lodowe pustynie. To odległa, legendarna Ziemia Ognista, której już sama nazwa fascynuje. Patagonia oblewana jest przez dwa oceany: Spokojny i Atlantycki oraz najsłynniejsze Parki Narodowe Ameryki Południowej: Torres del Paine i Los Glaciares.

Naszą podróż zaczniemy od spokojnej stolicy Chile – Santiago. Następnie przejedziemy do Krainy Jezior (Los Lagos), gdzie będziemy zdobywali szczyt wulkanu Villarrica i odpoczywali nad brzegiem jeziora wśród deszczowych lasów Patagonii. Z Los Lagos przejedziemy słynną pustynną autostradą NR 40 do El Calafate i Parku Narodowego Los Glaciares. To tu znajdują się słynne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre – jedne z najtrudniejszych do zdobycia góry świata. Będziemy wędrować u ich podnóża. Zobaczymy również olbrzymi lodowiec Perito Moreno. Po stronie chilijskiej odwiedzimy jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Południowej – Torres del Paine, pełen majestatycznych gór i turkusowych jezior. W parku udamy się na trekking pod olbrzymi Lodowiec Grey i Wieże. Wreszcie dojedziemy do Ziemi Ognistej (Patagonia) – archipelagu wysp, stanowiących najdalej na południe wysuniętą część Ameryki (stąd już blisko do Antarktydy). Zobaczymy stolicę argentyńskiej Patagonii – Ushuaia. Popłyniemy Kanałem Beagle, podpatrując słonie morskie i pingwiny. Odwiedzimy Park Narodowy Ziemi Ognistej z jego kolorowymi jeziorami i zatokami. Na koniec odwiedzimy kosmopolityczną stolicę Argentyny i tanga – Buenos Aires. A wszystko to okraszone znakomitymi winami, yerba mate, pysznymi rybami i stekami wołowymi.

1 DZIEŃ – przelot: Polska – Chile
Wylot z Warszawy do Santiago de Chile, z przesiadką na jednym z lotnisk europejskich.

2 DZIEŃ –  Santiago de Chile
Przylot  do Santiago de Chile. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w hostelu.

3 DZIEŃ – Santiago de Chile
Zwiedzanie starego centrum Santiago: pałac prezydencki – La Moneda, ostrzelany w 1973 r. przez wojska Pinocheta, później jego siedziba; Plaza de la Constitución z pomnikami prezydentów; Altar de la Patria – Ołtarz Ojczyzny (wzniesiony na polecenie Pinocheta); Universidad de Chile; San Francisco, najstarszy kościół stolicy, pochodzący z 1628 r.; Cerro Santa Lucía – wzgórze, na którym założono miasto, obecnie barokowy labirynt ścieżek, ogrodów, placów i fontann; Plaza de Armas – Plac Broni, jedno z centrów kulturalnych miasta, gdzie znajduje się Katedra i poczta główna. Chętni mogą wybrać się na wzgórze San Cristóbal, skąd roztacza się piękny widok na miasto i sanktuarium Matki Boskiej. Na wzgórze można wejść lub wjechać kolejką (ok. 5 $ w obie strony + metro ok. 3 $ w obie strony). Nocny przejazd lokalnym autobusem do Los Lagos – krainy indian Mapucze (Araukanie).

4-5 DZIEŃ – Pucon
Poranny przyjazd do Pucón. Zakwaterowanie. Dla chętnych wycieczki fakultatywne:
– trekking do wypełnionego lawą krateru wulkanu Villarrica (trasa na 6–8 godzin bez trudności technicznych, ale po śniegu, biuro turystyczne zapewnia niezbędny sprzęt, ok. 100 $)
– podziwianie ogromnego lasu araukariowego w rezerwacie Cañi (ok. 35 $) – drzewa osiągają wysokość do 50 m i żyją do 1500 lat! Po drodze możliwość zatrzymania się w knajpce, specjalizującej się w sporządzaniu typowych dań Indian Mapucze (ok. 15 $ – warto!)
– rafting tratwami na rzece Transcura (koszt ok. 60 $, trudność 1-2 stopnia)
– relaksujące kąpiele w gorących źródłach (ok. 35 $), w okolicach wulkanu
– jazda konna (ok. 30 $ dziennie) i na rowerach (ok. 25 $ dziennie) w parkach Villarrica oraz Cañi.

6 DZIEŃ – Bariloche (Argentyna)
Bardzo wcześnie rano przejazd autokarem (z przesiadkami) niezwykle widokową trasą przez Andy i Park Narodowy Jeziora Huapi do San Carlos de Bariloche. Przekroczenie granicy chilijsko-argentyńskiej. Zakwaterowanie. Popołudniowy spacer po mieście. Bariloche, nazywane stolicą „patagońskiej Szwajcarii”, jest jedną ze światowych stolic czekolady. Nocleg w hostelu w Bariloche.

7-8 DZIEŃ – Bariloche
Fakultatywnie:
– rafting na rzece Manso – 2, 3 lub 4 stopień trudności (ok. 70-90 $)
– wycieczka przepiękną trasą Siedmiu Jezior (ok. 80 $) do miasteczka San Martin
– samodzielna wycieczka rowerowa w okolicach Bariloche, np. bajeczną trasą Circuito Chico (ok. 25 $)
– wejście lub wjechanie kolejką na punkt widokowy jednego z okolicznych wzgórz, np. Cerro Campanario (ok. 25 $)
Drugiego dnia wieczorem wyjazd autobusem w stronę Puerto Madryn.

9 DZIEŃ – Puerto Madryn
Popołudniowy wyjazd do Puerto Madryn. Zakwaterowanie. Odpoczynek.

10 DZIEŃ – Puerto Madryn
Całodniowa wycieczka na Półwysep Valdes, wpisany na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO (ok. 100 $). Jest to jedno z miejsc na świecie gdzie turysta może obserwować wieloryby (w zależności od pory roku), delfiny, słonie morskie, pingwiny i wiele innych zwierząt. W okresie rozrodczym od maja do grudnia półwysep odwiedza nawet około 2000 wali biskajsko-południowych. Wieloryby te dość często, co 10 minut wypływają aby zaczerpnąć powietrza. Nocleg w Puerto Madryn

11 DZIEŃ – El Calafate
Po śniadaniu wyjazd autobusem rejsowym na południe do El Calafate (ok. 25 godzin jazdy). Przesiadamy się w Comodoro Rivadavia. Jedziemy przez Patagonię i bezludne pustynie tej krainy. W El Calafate jesteśmy po południu drugiego dnia podróży. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Kolacja. Nocleg.

12 DZIEŃ – El Calafate
Wycieczka do Parku Narodowego Los Glaciares, do lodowca Perito Moreno (ok. 75 $). Jest to jeden z nielicznych wciąż powiększających się lodowców na świecie, którego szerokość wynosi 35 km, a wysokość ponad 80 m. Los Glaciares to jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Pd. Tutaj znajdują się góry: Fitz Roy (3.375 m n.p.m.) i Cerro Torre (3.133 m n.p.m.), które rzucają wyzwanie najlepszym alpinistom świata. Na terenie parku znajduje się największy (poza strefami polarnymi) lądolód na Ziemi, liczący kilkaset kilometrów długości. Spacer po licznych ścieżkach w cieniu ogromnego lodowca Perito Moreno. Dla chętnych rejs statkiem u podnóża lodowca (ok. 25 $).

13-14 DZIEŃ – El Chaltén
Wyjazd  do El Chaltén (ok. 50 $). Miasto istnieje dopiero od kilku dekad. Jest to świetna baza wypadowa w najwyższe góry. Trekking do wyboru: do Laguna Torre (ok. 3 godz. w jedną stronę) z widokiem na Cerro Torre lub trekking do Laguna Los Tres (ok. 5 godz. w jedną stronę) z przepięknym widokiem na Cerro Fitz Roy (3.375 m n.p.m). Powrót do El Calafate.

15 DZIEŃ – Puerto Natales (Chile)
Przejazd do Puerto Natales po stronie chilijskiej (ok. 6 godz.). Odpoczynek, spacer po mieście, nad brzeg jeziora. Zakupy przed trekkingiem w parku Torres del Paine. Nocleg.

16-17 DZIEŃ – Torres del Paine
Wycieczka do Parku Narodowego Torres del Paine (ok. 300 $). W parku występują liczne lodowce i kolorowe jeziora, a także monumentalne formacje skalne. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, m. in. guanako, nandu, flamingi i kondory. Podróż autobusem turystycznym do punktów widokowych. Rejs promem. Trekking do czoła Lodowca Grey i spacer po malowniczej okolicy. Nocleg w schronisku na terenie parku. Drugiego dnia możliwość kilkugodzinnego trekkingu pod słynne wieże Paine. Powrót do Puerto Natales.

18 DZIEŃ – Punta Arenas
Poranny wyjazd do Punta Arenas. Zakwaterowanie. W pobliżu miasta znajduje się liczna kolonia pingwinów Magellana. Dla chętnych wyjazd na obserwację pingwinów (ok. 40 $). Po drodze możliwość obserwowania lokalnej fauny: guanako, strusie nandu, kondory. Spacer po mieście. Wizyta na cmentarzu, pełnym lokalnej egzotyki. Nocleg w Punta Arenas.

19 DZIEŃ – Ushuaia (Argentyna)
Wcześnie rano wyjazd autobusem rejsowym do Ushuaia (10-12 godz.). Przeprawiamy się przez Kanał Magellana i dojeżdżamy do miejscowości Ushuaia – stolicy argentyńskiej Ziemi Ognistej, która była krainą Indian Yahgan. Zakwaterowanie i kolacja w jednej z restauracji z owocami morza (np. olbrzymi krab królewski). Nocleg w hostelu.

20 DZIEŃ – Ushuaia
Fakultatywnie rejs po Kanale Beagle (ok. 80 $), wokół wysp Archipelagu Bridges, latarni morskiej Les Eclaireurs i skał pośrodku Kanału, które wraz z zamykającymi go łańcuchami górskimi tworzą przejście między Oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Podczas rejsu można obserwować słonie morskie, kormorany i pingwiny.

21 DZIEŃ – Ushuaia
Wycieczka do Parku Narodowego Ziemi Ognistej (ok. 50 $). Spacer w otoczeniu  południowych lasów. Poznawanie lokalnej przyrody – liczne jeziora, zatoki. Odpoczynek nad Zieloną Zatoką i kolorowym jeziorem Roca. Popołudniowy powrót do Ushuaia. Obiadokolacja. Popołudniowy wylot do Buenos Aires. Nocleg w hostelu.

22 DZIEŃ – Buenos Aires
Buenos Aires to jedno z największych miast Ameryki Południowej, a zarazem jeden z największych portów świata. Wizyta w starej kolonialnej części miasta: San Telmo – artystyczna dzielnica pełna starych antykwariatów, gdzie odbywają się pokazy tango; Plaza de Mayo – „serce kraju” – świętowano na nim wiele wydarzeń i organizowano wiele protestów; widok na Casa Rosada – różową siedzibę rządu; Katedra. Czas wolny. Dla chętnych kolacja w San Telmo, w restauracji z carne asado (grillowaną baraniną lub wołowiną), pysznym winem i tangiem.

23 DZIEŃ – Buenos Aires
Po śniadaniu zwiedzanie kolorowej dzielnicy artystów – La Boca. Ta słynna portowa dzielnica zawdzięcza swój koloryt inspiracjom malarza Benito Quinquela. Spacer po okolicy oraz po słynnej ulicy El Caminito. Następnie najsłynniejsza nekropolia w Ameryce Południowej – Recoleta, z grobowcami w formie pałaców, miejsce spoczynku argentyńskiej elity (m.in. Evity Peron). Czas wolny. Zakupy.

24-25 DZIEŃ
Powrót do Polski z przesiadkami.

 

Wodospady Iguazú – 4 dni

1 DZIEŃ
Wyjazd z Buenos Aires do Puerto Iguazu autobusem rejsowym (16-18 godz).

2 DZIEŃ – Puerto Iguazu
Wczesnym rankiem przyjazd do Puerto Iguazu. Zwiedzanie argentyńskiej strony wodospadów m.in. największego zwanego Gardzielą Diabła (ok. 30 $). Wodospady Iguazu tworzy 275 wodospadów ciągnących na obszarze 2,7 km. Dwie trzecie wodospadów znajduje się w Argentynie. Wodospady są wpisane na listę UNESCO. Spacer licznymi ścieżkami spacerowymi. Krótki rejs na wyspę San Martín. Dla chętnych możliwość podpłynięcia łodzią pod największe wodospady (ok. 20 $).

3 DZIEŃ – Brazylia
Przekroczenie granicy z Brazylią. Zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów (ok. 30 $). Imponujący widok na Gardziel Diabła i inne wodospady. Wieczorny wyjazd do Buenos Aires.

4 DZIEŃ
Przyjazd do Buenos Aires.

**Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczby uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.)

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do każdego z krajów.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAC?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAC?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy (może zdarzyć się w Torres del Paine) do gorącego lata (Iguazu). Na południu wieją porywiste wiatry i jest chłodno. Mogą też padać deszcze. Pogoda jest bardzo zmienna i nie do przewidzenia.

– obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– ciepła, nieprzewiewana kurtka
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 600 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.

zdrowie

ZDROWIE

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

 

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

 jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Bardzo popularne jest grillowane mięso, tzw. asado. Wszędzie można dostać steki, szczególnie wołowe. Popularne są również ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby (Ushuaia) i wiele innych. Wszędzie dostępne są empanadas przypominające nasze pierogi z różnym nadzieniem. Sklepy spożywcze przypominają europejskie.

Hostele często oferują noclegi ze skromnym śniadaniem: kawa, herbata, pieczywo, słodki karmel lub dżem.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

 transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– podczas długich przejazdów, bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: cama lub semi cama.
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane dla grupy na trasie
– autobusy miejskie
– promy

 noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3,4 osobowych z łazienkami lub bez, z  wiatrakiem lub  klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach mamy do własnej dyspozycji kuchnię.

Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hostelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hostelach często jest  dostępne wi-fi lub komputer z Internetem.

Zasięg telefoniczny jest praktycznie w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ 

Gniazdka elektryczne są dostosowane do wtyczek z dwoma okrągłymi bolcami (podobne do polskich) lub do wtyczek z trzema prostokątnymi bolcami (adapter można kupić w Polsce lub na miejscu).

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

Zapisz

Zapisz

 

CHILE
(Republika Chile)
Stolica: Santiago
Waluta: peso chilijskie (CLP);
Język urzędowy: hiszpański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia pracy lub nauki. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 30 USD.

PRZEPISY CELNE
Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować (www.aduana.cl/prontus_aduana_eng/site/edic/base/port/foreign_travelers.html).
Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji (http://www.sag.gob.cl/).
Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

PRZEPISY PRAWNE
Surowo zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawach, w których w grę wchodzą większe ilości narkotyków, stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

MELDUNEK
Obowiązek meldowania cudzoziemców spoczywa na osobach udzielających gościny lub na administracji hoteli, w których zatrzymują się turyści.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.
Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.
Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej – 100 USD, doby pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Od kierowców wymagane jest posiadanie polskiego i międzynarodowego prawa jazdy wystawionego przez uprawnioną polską instytucję.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago – San Antonio, Santiago – Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe (m.in. Turbus, Pullman, JAC). Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapó, Osorno i La Serena.
Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago – Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

BEZPIECZEŃSTWO
Chile jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej, jednakże rośnie przestępczość pospolita, szczególnie w Santiago, Valparaiso i innych ośrodkach turystycznych. Kradzieże pieniędzy, dokumentów, przede wszystkim paszportów i innych cenniejszych przedmiotów zdarzają się we wszystkich miejscach uczęszczanych przez turystów, zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych.

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy: Nowy Rok, Wielki Piątek, 1 maja, 21 maja – rocznica bitwy pod Iquique, 29 czerwca – Św. Piotra i Pawła, 16 lipca – Matki Boskiej z Karmelu, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 18 września – Święto Niepodległości, 19 września – Święto Armii, 12 października – Dzień Odkrycia Ameryki, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatności w USD.
W powszechnym użyciu są czeki podróżne oraz karty kredytowe i debetowe.
Godziny pracy biur: od poniedziałku do piątku 9.00-13.00 i 14.00-18.00; banki – od poniedziałku do piątku 9.00-14.00; poczty – od poniedziałku do piątku 8.00-18.00, a w soboty 9.00-13.00.
Supermarkety czynne są od poniedziałku do niedzieli 8.00-22.30, centra handlowe – od poniedziałku do niedzieli 11.00-21.00.
Różnica czasu: czas letni w Polsce – 6 godzin, czas zimowy w Polsce – 4 godziny
Numer kierunkowy kraju 00 56
Strona Ambasady RP w Chile www.santiagodechile.msz.gov.pl
Oficjalna strona internetowa Chile: www.thisischile.cl

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

 

ARGENTYNA
(Republika Argentyńska)
Stolica: Buenos Aires
Waluta: peso argentyńskie (ARS), 1 peso = 100 centavos;
Język urzędowy: hiszpański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Przy wjeździe do Argentyny trzeba okazać ważny paszport. Polacy nie potrzebują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Argentyny. W przypadku przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba uzyskać stosowną wizę w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. Możliwa jest zmiana statusu migracyjnego już po przyjeździe do Argentyny. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków na pokrycie kosztów pobytu. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach.

PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu „Global Refund”.

PRZEPISY PRAWNE
Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków jest zagrożony bardzo surowymi karami więzienia. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

MELDUNEK
Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki) są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 50 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane. Przy wypożyczaniu samochodów należy okazać polskie prawo jazdy oraz posiadać kartę kredytową. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne. Wychodząc z samochodu nie należy pozostawiać w nim rzeczy, zwłaszcza aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów, dokumentów i pieniędzy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Z uwagi na duże odległości w Argentynie często korzysta się z komunikacji lotniczej. Istnieje też rozwinięty system połączeń autobusowych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Dostępne są usługi rent-a-car, popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub remisów. Należy unikać przypadkowych „okazji” lub namów osób podających się za kierowców na lotniskach lub terminalach autobusowych.
Turystyka w Mendozie. Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argentynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua – 6962 m – stopniem trudności odpowiada ośmiotysięcznikom. Przez to rośnie częstotliwość wypadków, spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, również na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na szczególnie szybkie zmiany pogody w tym regionie. Akcje poszukiwawcze, transport do szpitala są dokonywane na własny koszt poszkodowanego lub pokrywane przez osobiste ubezpieczenie. Warto więc zainteresować się przy wykupywaniu polisy w Polsce, czy obejmuje ona takie koszty. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatu. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaria de Turismo), aby uzyskać najbardziej wiarygodną informację o warunkach wspinaczki.

BEZPIECZEŃSTWO
Notuje się wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się demonstracji zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu. Istnieje specjalna formacja policyjna – Policia de Turismo, która zwłaszcza w okresach urlopowych patroluje główne miejsca przyciągające turystów.

RELIGIA, OBYCZAJE
Dominującą religią w Argentynie jest katolicyzm (90% mieszkańców), jednakże panuje całkowita wolność różnych wyznań, wśród których można wymienić protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie oraz inne.

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia Nowy Rok, Luty – Karnawał*, Marzec-kwiecień * Święta Wielkanocne, 2 kwietnia** Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy), 1 maja Święto Pracy, 25 maja Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego, 20 czerwca*** Święto Flagi Narodowej, 9 lipca Święto Niepodległości, 12 października** Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki), 8 grudnia Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia Boże Narodzenie

* Święto ruchome
** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek
*** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca

PRZYDATNE INFORMACJE:
Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Forma potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny. W Buenos Aires może przybierać formę żargonową (lunfardo), wywodzącą się z dawnych okolic portowych.
Populacja kraju wynosi obecnie ponad 40 mln osób, z których ponad jedna trzecia mieszka w stolicy, Buenos Aires i okolicach. Średnia gęstość zaludnienia – 13 osób na 1 km2.
Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon o wartości 1 oraz 2 peso i 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Kurs peso argentyńskiego do walut wymiennych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory. W lutym 2012 r. kurs wynosił: 1 EUR = 6,5 ARS, 1 USD = 4,7 ARS.
Mimo że dolary USA bywają przyjmowane jako środek płatniczy, wymiana na peso jest dokonywana w bankach (należy przedstawić paszport) oraz autoryzowanych kantorach (między kursem w kantorze i w banku występują czasem znaczne różnice). Należy raczej unikać wymiany u osób przypadkowych ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przeważnie przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny dokument identyfikacyjny – w przypadku cudzoziemców paszport). Ze względu na trudności ekonomiczne część restauracji i sklepów preferuje płacenie gotówką oraz proponuje upusty przy tej formie płatności. Poza Buenos Aires mogą występować kłopoty przy płaceniu czekami podróżnymi.
Czas pracy urzędów i sklepów: Banki i kantory: poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00, w głębi kraju jest zwyczaj przerwy około południa. W soboty godziny pracy: 9.00-13.00. Kawiarnie, cukiernie i pizzerie: otwarte praktycznie przez całą dobę z przerwą między drugą i szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30; „szybkie jedzenie” jest podawane praktycznie o każdej porze.
Zwyczajowo wielkość napiwku w restauracjach i kawiarniach wynosi ok. 10% kwoty rachunku. Niewielkie napiwki są dawane portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur jest ok. 23 st. C, od czerwca do września (jesień-zima) ok. 12 st. C. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami rzędu 27 st. C i do 35 st. C oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok. 17 st. C.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

23-11-2024 - 17-12-2024

7500 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 25 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przelot wewnętrzny Ushuaia - Buenos Aires, ubezpieczenie KL 50.000 EUR i NNW 15.000 PLN , transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), noclegi, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa - Buenos Aires - Warszawa (ok. 5500 - 6500 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10-20 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: