CZECHY wschodnie i Morawy


2900 zł, CZAS: 9 DNI


27-04-2024 - 05-05-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

*UWAGA! Czechy wschodnie i Morawy to wyprawa klubowa, czyli wyprawa do miejsc, gdzie udajemy się po raz pierwszy. W takich przypadkach może się zdarzyć, że również pilot odwiedza docelowe miejsca imprezy po raz pierwszy. Wtedy organizuje wyjazd za pomocą środków dostępnych w kraju, takich jak: telefony, internet oraz wiedza z dostępnych źródeł. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą oraz niekiedy z koniecznością zmian w programie wyprawy.

 

1 DZIEŃ: Zamek Hukvaldy, Park Etnograficzny Roznov, Kromieryż

Wcześnie rano wyjeżdzamy z Warszawy. Na obiad przyjeżdzamy do Czech w okolicach Ostrawy. Przejazd przez Ostrawę. Następnie czeka nas krótka wizyta w Zamku Hukvaldy z XIII wieku (wstęp ok. 4 EUR). Dalszy przejazd do Parku Etnograficznego Roznov pod Radhostem – skansenu ziemi wołoskiej z drewnianym miasteczkiem. Po zwiedzaniu skansenu czeka nas spacer po zabytkowym miasteczku Kromieryż – historycznej rezydencji biskupów i arcybiskupów (UNESCO). Wieczorem degustacja dobrego czeskiego piwa. Nocleg w Ołomuńcu.

2 DZIEŃ: Ołomuniec, jaskinie, zamki Bouzov, Helfsztyn i Strenberk

Dziś czeka nas długi dzień poznawania Moraw Środkowych. Zaczniemy od porannego spaceru po zabytkowym Ołomuńcu. Zobaczymy wysoką (35 m) kolumnę Trójcy Przenajświętrzej (UNESCO), Kościół Św. Wacława  oraz inne kościoły i zabytki. Kolejną atrakcją będzie eksplorowanie jednej z krasowych jaskiń w okolicy. Do wyboru mamy Jaskinie Mladeckie lub Jaworzyckie.
Następnie czekają nas wizyty w morwaskich zamkach. Odwiedzimy zamki: Bouzov, Helfsztyn oraz Strenberk. Nie będziemy mieć czasu, by szczegółowo obejrzeć wnętrza każdego z nich. Powędrujemy u ich podnóża na kamienne podwórce i najciekwsze punkty widokowe. Przejazd na nocleg w Białe Karpaty.

3 DZIEŃ: Białe Karpaty

Spacery po górach, odpoczynek na łonie przyrody. Białe Karpaty rozciągają się na długości 70 kilometrów, wzdłuż granicy ze Słowacją (UNESCO). Rejon słynie z bogatego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

4 DZIEŃ: zamek Buhlov, Brno, Mikulov

Pierwszym miejscem jakie odwiedzimy będzie zamek Buhlow. Następnie czeka nas krótki spacer po historycznym Brnie – największym mieście Moraw. Wreszcie dojedziemy do pełnego zabytków Mikulova. Mikulov słynie ze znakomitych win. Jest pieknie położony. Tutaj zaczyna się obszar chronionego krajobrazu Palava oraz malownicze wzgórza. Czekają nas spacery po zabytkowym mieście. Zobaczymy olbrzymi zamek, liczne kościoły i synagogę. Wejdziemy na Święty Pagórek, skąd rozciąga się widok na miasto. Wieczór przy winie. Nocleg w Mikulovie.

5 DZIEŃ: Valtice, Lednice, Jeromerice, Telcz 

Dzisiaj dzień pełen pałaców i zamków. Rano jedziemy zobaczyć zespoły pałacowo-parkowe w Valticach i Lednicach (UNESCO), wraz z otaczającymi je ogrodami. Olbrzymie pałace-zamki są jednymi z najpiękniejszych w tym regionie.
Dalej jedziemy do kolejnego rejonu Czech zwanego Wysoczyzną, gdzie obejrzymy kolejny kompleks Jeromerice nad Rykotnou. Ponad małą miejscowością wznosi się tu olbrzymi zamek połączony z kościołem. Po obiedzie przespacerujemy się po rynku XIII wiecznego miasta Telcz, słynącego z kolorowych kamienic i starej zabudowy. Przejazd na nocleg do Trebicza.

6 DZIEŃ: Trebicz, Zdziar, Pardubice, Hradec Kralove

Średniowieczny Trebicz jest jednym z najbardziej zabytkowych miast w kraju. Posiada świetnie zachowany zespół staromiejski z olbrzymim rynkiem. Zobaczymy bazylikę i dzielnicę żydowską, które są wpisane na listę UNESCO. Z Trebicza pojedziemy na północ do Zdziaru nad rzeką Sazawą, gdzie zobaczymy Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora), zamek oraz most z figurami świetych. W drodze na północ zatrzymamy się również na spacer po kolejnym imponującym rynku miasta Pardubice.
Ostatnim czeskim miastem jakie odwiedzimy będzie Hradec Kralove, gdzie zobaczymy wiele wspaniałych zabytkowych budowli: Katedrę Św. Ducha, Kaplicę Klemensa z białą wieżą i wiele innych.

7 DZIEŃ: Czeski Raj

Dzisiaj czeka nas zwiedzanie skalnych miast i zamków Czeskiego Raju. Najpierw powędrujemy przez Prachowskie Skały – najpiękniejsze i najczęściej odwiedzane. Pokonamy 8 kilometrową trasę przez najciekwsze formacje sklane. Kolejne skalne miasto to Hruboskalsko. Zobaczymy tu również zamki Valdstain i Hruba Skala. Odwiedzimy też Zamek Troski, z którego wież rozciągają się wspaniałe widoki na okolice. Na nocleg pojedziemy do małego miasteczka Teplice w Górach Stołowych – bazy wypadowej do czeskich Gór Stołowych.

8 DZIEŃ: Góry Stołowe

Dzisiejszy dzień poświęcamy na wędrówki górskie po skalnych miastach – odwiedzimy Adršpachsko-Teplickie skały. Olbrzymie piaskowcowe skały, tworzą wielkie labirynty przypominające skalne miasta. Skały mają rozmaite kształty, przypominają gigantyczne postacie ludzi i zwierząt. Inne ciekawe kształty i nazwy to np. rzeźnicki topór, gilotyna czy fotel babuni.

9 DZIEŃ: Góry Stołowe, Warszawa

Poranny spacer do niewielkiego, ale pięknego miasta skalnego – Ostasz. Poobiedni wyjazd w stronę Warszawy.

Mapy brak... chwilowo

27-04-2024 - 05-05-2024

2900 zł

Czas: 9 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport prywatnym busem z kierowcą na całej trasie, noclegi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (ok. 15 EUR dziennie), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: