GWATEMALA, SALWADOR, HONDURAS i BELIZE


4700 zł + 1100 USD + przelot, CZAS: 23 DNI


23-11-2024 - 15-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa do Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu i Belize (23 dni)

Kraje Ameryki Środkowej to niesamowita kulturowa i przyrodnicza mozaika – jakże odmienna od tego, co znamy! To zakątki dziewiczej natury oraz pełnej tajemnic cywilizacji Majów – tej zaklętej w kamieniu i tej wciąż żywej. Wyprawa do Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu i Belize to spotkanie oko w oko z cudami przyrody. Zobaczymy aktywne wulkany, subtropikalną dżunglę i lasostep, zanurzymy się w górskich jeziorach, a na rajskich plażach odnajdziemy ukojenie i relaks. Ameryka Łacińska to istny tygiel kultur.  40% mieszkańców Gwatemali stanowią Majowie. Kultura Majów, szamańskie praktyki, tradycje splatają się z rytmem przyrody, nie brakuje i przenikających się wpływów chrześcijaństwa. W Ameryce Łacińskiej znajdziemy też emigrantów z całego świata i ich potomków: metysów czy mulatów. Stąd to wielkie dziedzictwo w postaci imponujących ruin majańskich miast i tętniących życiem kolonialnych ośrodków.

Wyprawę zaczniemy od Gwatemali i odwiedzin Antigua Guatemala. To przepiękne kolonialne miasto u podnóży wulkanów zachwyca spokojem i łagodnym klimatem. Stamtąd wyruszymy ku jednemu z trzech aktywnych wulkanów gwatemalskich – Pacaya, a potem udamy się nad jezioro Atitlan – jedno z najpiękniejszych na świecie, wokół którego mieszkają Majowie. Zetkniemy się z majańską kulturą, wciąż żywą w tradycjach, co widać np. w wyrafinowanych rzemiosłach. Znad jeziora Atitlan pojedziemy do mało popularnego Salwadoru. Tam czeka nas leniuchowanie nad brzegiem Pacyfiku w El Tunco, a potem zdobycie kaldery wulkanu Santa Ana i wędrówki po stolicy San Salvador.

Następnym krajem będzie Honduras, gdzie zobaczymy pełne wspaniałości ruiny majańskie – Copan. Stamtąd pojedziemy nad szumiące wodospady Cemuc Champey w Gwatemali. Będziemy się kąpać w turkusowych jeziorkach i kaskadach tego wspaniałego tworu natury, a potem popłyniemy do nadmorskiego Livingstone, zamieszkałego przez czarnoskórych Gryfinów.

Wreszcie Belize, gdzie najpierw ponurkujemy, by podejrzeć kolorowe rafy koralowe i wypoczniemy na rajskich plażach, a potem wyruszymy na spotkanie ze starożytną historią Majów. Zobaczymy skrywające się w dżungli słynne ruiny Tikal, mniej znane, ale równie fascynujące Yaxhia oraz praktycznie w ogóle nieznane ruiny, jak Caracol czy Xunantunich.

1-2 DZIEŃ: przelot Warszawa – Gwatemala
Przelot z przesiadkami do Gwatemala City. Nocleg w Gwatemala City.

3 DZIEŃ: Gwatemala City, Antigua Guatemala
Zwiedzanie zabytkowej części stolicy Gwatemali. Spacer po centrum. Następnie przejazd do Antigua Guatemala – jednego z najpiękniejszych, kolonialnych miast Ameryki Łacińskiej. W 1773 roku miasto nawiedziło olbrzymie trzęsienie ziemi, które bardzo je zniszczyło. W ruiny zamieniły się liczne wspaniałe kościoły i klasztory, których pozostałości możemy dzisiaj podziwiać. Położone pomiędzy wulkanami miasto ma idealny klimat: nie ma tu upałów i nigdy nie jest tak naprawdę zimno. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Antigua Guatemala.

4 DZIEŃ: Antigua Guatemala
Dla chętnych wycieczka nad jeden z trzech aktywnych wulkanów – Pacaya (ok. 35 USD). Wieczorem i rano można zobaczyć żarzące się strumienie lawy. Z wulkanu rozciąga się piękny widok na inne wulkany m. in. Fuego (Ogień), którego ostatnia wielka erupcja miała miejsce w lipcu 2018 r. oraz wysoką Aguę (Wodę). Nocleg w Antigua Guatemala.

5 DZIEŃ: jezioro Atitlan
Wyjazd nad jezioro Atitlan do Panajachel. Indiańskie miasteczko Panajachel słynie z lokalnego rękodzieła, licznych sklepów i dobrych cen. Robimy krótką przerwę na zakupy. Dalsza podróż łodziami-taksówkami do San Marco lub San Pedro. Jezioro Atitlan to jedno z najpiękniejszych jezior świata. Ponad błękitną taflą wznoszą się wulkany: Atitlan, Toliman i San Pedro. Nad jeziorem mieszkają Indianie z grup etnicznych Majów: Tzutujil (Santiago) i Kaqchiquel. Nocleg nad jeziorem Atitlan.

6 DZIEŃ: jezioro Atitlan
Dzień nad jeziorem Atitlan. Odwiedzamy indiańskie wioski położone nad brzegiem jeziora. Od wioski do wioski pływamy łodziami-taksówkami. Odwiedzimy m. in. Santiago. W miasteczku znajduje się posąg Maximona – lokalnego bóstwa, któremu składa się ofiary złożone z alkoholu i papierosów. Nocleg nad jeziorem Atitlan.

7 DZIEŃ: Chichicatenango, El Tunco (Salwador)
Odwiedziny najbarwniejszego marketu w Gwatemali w Chichicatenango, zamieszkałym przez Indian Kiche. Złożymy wizytę w kościele Świętego Tomasza, gdzie szamani składają krwawe ofiary. Religia Indian Gwatemali to połączenie przedkolonialnych wierzeń z chrześcijaństwem. Na schodach świątyni toczy się bogate życie: odprawiane są ceremonie religijne, handluje się ziołami i amuletami. Po obiedzie czeka nas długi popołudniowy przejazd do El Tunco w Salwadorze. Nocleg w El Tunco.

8 DZIEŃ: El Tunco
Odpoczynek, plażowanie. Dla chętnych piesza wycieczka nad wodospady. Na kolację ryba lub owoce morza. Nocleg w El Tunco.

9 DZIEŃ: Santa Ana, wulkan
Przejazd pod wulkan Santa Ana, gdzie udamy się na trekking do kaldery najwyższego wulkanu Salwadoru (ok. 15 USD). Zobaczymy również jezioro Coatepeque, które znajduje się wewnątrz krateru wygasłego wulkanu. Nocleg w Santa Ana.

10 DZIEŃ: San Salwador, Copan Ruinas (Honduras)
Rano wizyta w stolicy Salwadoru – San Salwador. Po obiedzie przejazd do Hondurasu do miejscowości Copan Ruinas. Nocleg w Copan Ruinas.

11 DZIEŃ: Copan, Lanquin (Gwatemala)
Poranne zwiedzanie jednego z najwspanialszych miast Majów – Copan. Oprócz imponujących świątyń, Copan słynie z ogromnych posągów przedstawiających władców miasta. Znajdują się tu m.in. słynna piramida inskrypcji, na podstawie których udało się przetłumaczyć pismo majańskie. Po obiedzie przejazd do Lanquin w Gwatemali, w okolicach Semuc Champey. Nocleg w Lanquin.

12 DZIEŃ: Semuc Champey
Semuc Champey to zespół kolorowych jeziorek i kaskad położonych w środku dżungli. Miejsce tchnie niezwykłym spokojem. Do wodospadów wędrujemy przez dżunglę. Na kąpiele i odpoczynek przeznaczamy kilka godzin. Dalszy przejazd do Rio Dulce. Nocleg w Rio Dulce.

13 DZIEŃ: Livingstone
Rzeką Rio Dulce płyniemy do Livingstone nad morzem karaibskim. Rio Dulce słynie z bogatej flory i fauny. Brzegi rzeki porastają drzewa mahoniowe, tekowe i namorzyny. Mieszkańcy zwani Garifuna to potomkowie Karaibów, dawnych Indian Arawaków i Afrykańczyków. Zamieszkują oni przede wszystkim wybrzeże Morza Karaibskiego w Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui i Belize. Ich niepowtarzalna kultura: muzyka, taniec i język przyciąga wielu przybyszów. Nocleg w Livingstone.

14 DZIEŃ: Belize City (Belize)
Płyniemy do Punta Gorda w Belize. Następnie jedziemy do Belize City. Wieczorne zwiedzanie miasta. Nocleg w Belize City.

15-17 DZIEŃ: wyspa Cayo Culakier
Płyniemy na wyspę Cayo Culakier. Wypoczynek na rajskiej wyspie. Dla chętnych wycieczki: nurkowanie, snorklowanie w Rezerwacie Raf Kolralowych (UNESCO). Tutejsze rafy uchodzą za jedne z najpiękniejszych na świecie. Noclegi na wyspie.

18 DZIEŃ: Caracol, Xunantunich
Przejazd w kierunku granicy z Gwatemalą. Zwiedzamy dwa mało znane, olbrzymie kompleksy ruin majańskich: Caracol i Xunantunich. Nocleg.

19 DZIEŃ: Yaxhia, Flores
Wjeżdżamy do Gwatemali. Zwiedzamy mało turystyczne Yaxhia – majańskie miasto położone nad jeziorem o tej samej nazwie. Wspinamy się na wysokie piramidy skąd rozciągają się widoki na jezioro Yaxhia. Przejazd na wyspę Flores. Nocleg na wyspie.

20 DZIEŃ: Tikal
Dziś zobaczymy Tikal – jedno z najpiękniejszych miast Majów. Słynie ono z wysokich piramid, których wierzchołki wystają ponad otaczającą je dżunglę. Do dzisiejszego dnia została odkryta tylko część tego ogromnego miasta. Poznawanie położonego w dżungli Tikal zajmie nam kilka godzin. Wieczorny wyjazd nocnym autobusem do stolicy Gwatemali.

21 DZIEŃ: Antigua Guatemala
Rano przejazd do Antigua Guatemala. Spacery po Antigua Guatemala, odpoczynek, ostatnie zakupy. Nocleg w Antigua Guatemala.

22-23 DZIEŃ: Gwatemala – Polska 
Powrót do Polski z przesiadkami.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA
Grupa od 6 do 11 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą letnie: od gorącego lata (Belize, Tikal, El Tunco), po lekki chłód w godzinach wieczornych (Antigua Guatemala). W górach może być chłodno (Wulkan Pacaya czy Santa Ana):
– obuwie: lekkie buty trekkingowe (na Wulkany!), lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli/hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– lekki śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Dolary muszą być w dobrym stanie. Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

W Ameryce Łacińskiej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.

szczepienia-i-terminy

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki mięsne i wegetariańskie. Na wybrzeżu popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby i wiele innych. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Nie brakuje też alkoholu. Na bazarach sprzedają smaczne sery.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– podczas długich przejazdów bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: semi cama.
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– autobusy miejskie
– promy

noclegiNOCLEGI

Nocujemy w hotelach lub hostelach, zazwyczaj w pokojach dwuosobowych z łazienkami lub bez, z wiatrakiem lub klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Raczej  jest ciepło, czysto i schludnie.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach zdarza się  wi-fi lub komputer z Internetem.
Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie 110/120 V, wtyczki typu A i B – amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem). Warto zabrać z Polski odpowiedni adapter. Można też kupić na miejscu.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników

Mapy brak... chwilowo

23-11-2024 - 15-12-2024

4700 zł + 1100 USD + przelot

Czas: 23 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi w hostelach i hotelach, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, transport: autobusy, promy, busy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa - Gwatemala - Warszawa (ok. 3000-3500 zł), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), biletów wstępu, napiwków, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: