MEKSYK – Magiczne Święto Zmarłych


3500 zł + 1200 USD + przelot, CZAS: 17 DNI


26-10-2024 - 11-11-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa do Meksyku – magiczne Święto Zmarłych to autorski program Oli Synowiec, dziennikarki i autorki książki „Dzieci Szóstego Słońca”.

Święto Zmarłych to ulubiona data w meksykańskim kalendarzu. Día de los Muertos kochane są tu nawet bardziej niż Gwiazdka. Dlatego nasza trampingowa wycieczka do Meksyku odbędzie się właśnie na przełomie października i listopada. Dzięki temu nie tylko zobaczymy, ale i poczujemy klimat meksykańskiego Święta Zmarłych.

Powędrujemy przez kolorowe bazary i targowiska, które w tym okresie wypełniają wesoło szczerzące zęby cukrowe czaszki. Zobaczymy ołtarzyki dla zmarłych konstruowane na ulicach, w instytucjach czy sklepach. Wreszcie – w nocy z 1 na 2 listopada udamy się do małych indiańskich miejscowości, by zobaczyć całonocne czuwanie na grobach bliskich.

Wyprawa do Meksyku została tak zaplanowana, aby doświadczyć całego spektrum bogactwa południowo-wschodniej części kraju. Trasa wiedzie od miasta Meksyk przez stany Oaxaca i Chiapas po półwysep Jukatan. Tam właśnie znajdują się ruiny imponujących przedhiszpańskich metropolii, magiczne kolonialne miasteczka, owiane tajemnicami jaskinie czy niesamowicie klimatyczna puszcza tropikalna.

Czego jeszcze doświadczymy podczas podróży do Meksyku? Podążymy śladem dziedzictwa kulinarnego – nieraz spróbujemy regionalnych specjałów oraz poznamy proces powstawania rękodzieła. Wreszcie – relaks na łonie natury! Będziemy pływać w jeziorkach o bajecznie turkusowej wodzie u stóp wodospadów, wypoczywać na zacisznych plażach Pacyfiku oraz pod palmami na śnieżnobiałym piasku Morza Karaibskiego.

Potrzebujesz inspiracji? Przeczytaj nasz artykuł o obchodach Dnia Zmarłych, tequili i muzyce tu>>>

 

1 DZIEŃ: przelot Polska – Meksyk

Wylot z Warszawy do miasta Meksyk przez jeden z europejskich portów lotniczych. Nocleg w stolicy.

2 DZIEŃ: Teotihuacán, Bazylika Guadalupe

Spacer po strefie archeologicznej Teotihuacán (ok. 4 USD) z imponującymi piramidami: Słońca i Księżyca. W drodze powrotnej przystanek w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe – najważniejszej świętej w Meksyku. Wieczorem spróbujemy pulque – niskoprocentowego alkoholu z agawy, wytwarzanego od czasów przedhiszpańskich i niemożliwego do dłuższego transportu, zatem dostępnego praktycznie tylko w Meksyku. Nocleg w stolicy.

3 DZIEŃ: miasto Meksyk

Dzień rozpoczeniemy w spokojnej dzielnicy artystów Coyoacán. Odwiedzimy tu Casa Azul (ok. 13 USD) – kolorowy dom Fridy Kahlo, miejscowy gwarny bazar, a także spróbujemy meksykańskiej kawy w kultowej kawiarni El Jarocho. Następnie udamy się do centrum historycznego, gdzie zobaczymy Zócalo, Katedrę Metropolitalną, ruiny świątyni Azteków Templo Mayor, Pałac Rządowy oraz inne historyczne budynki. Nocleg w stolicy.

4 DZIEŃ: jaskinie Cacahuamilpa, Taxco

Po śniadaniu wyjazd z miasta Meksyk. Zaczniemy od jednego z największych systemów jaskiń na świecie – Grutas de Cacahuamilpa (ok. 3 USD), by stąd udać się do malowniczego położonego na zboczu góry miasteczka Taxco, słynącego z wyrobów ze srebra. Wieczorem – wjazd słynnymi taksówkami-garbusami na punkt widokowy. Nocleg w Taxco.

5 DZIEŃ: Puebla

Przejazd w kierunku miasta Puebla przez malownicze góry oraz pustynie. Z okien autobusu zobaczymy także słynne wulkany – Popocatépetl i Iztaccíhuatl, które wedle legendy są zaklętymi w skały kochankami. Zwiedzanie kolonialnego miasta Puebla słynącego z imponujących kościołów oraz znanej na cały świat wyjątkowej ceramiki zwanej talavera. Nocleg w Puebli.

6 DZIEŃ: Oaxaca

Przejazd do miasta Oaxaca, które słynie ze sztuki – zarówno tej współczesnej, jak i ludowego rękodzieła. Tutejsza kuchnia uznawana jest za jedną z najlepszych w Meksyku. Spacer po centrum historycznym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem oddamy się magii Día de Muertos – obejrzymy ołtarze oraz świąteczne dekoracje, zobaczymy pochód comparsas – tradycyjnych pochodów ulicami miasta, a także pomalujemy twarze na catrinas – ozdobne trupie czaszki. Jeśli pozwolą na to obostrzenia covidowe, w nocy udamy się na cmentarze w okolicznych wsiach, by nie tylko zobaczyć, ale także poczuć, jak Meksykanie obchodzą Święto Zmarłych. Nocleg w Oaxace.

7 DZIEŃ: Monte Alban, Arrazola, Tule, Santiago Matatlán

Zwiedzanie okolic miasta Oaxaca. Dzień zaczniemy od wizyty w strefie archeologicznej Monte Alban (ok. 4 USD), położonej na szczycie wzgórza z przepięknym widokiem na miasto oraz Dolinę Oaxaki. Następnie odwiedzimy wioski: Arrazolę słynącą z wyrobu kolorowych figurek alebrijes, Tule z liczącym ponad tysiąc lat drzewem – cypryśnikiem meksykańskim, a także Santiago Matatlán – zwany światową stolicą mezcalu, gdzie odwiedzimy jedną z fabryk produkującą ten alkohol z agawy. Przejazd nocnym autobusem w kierunku San Cristóbal de las Casas.

8 DZIEŃ: Kanion Sumidero

Rejs Kanionem Sumidero (ok. 2 USD), którego skalne ściany dochodzą do kilometra wysokości i którego brzegi zamieszkują liczne zwierzęta: krokodyle, małpy i papugi. Zobaczymy niezwykłe formacje skalne, w tym tak zwane Árbol de Navidad – „świąteczną choinkę”. Zwiedzanie położonego w górach miasteczka San Cristóbal de las Casas z tutejszymi kolorowymi bazarami oraz słynnym życiem kulturalnym. Nocleg w miasteczku.

9 DZIEŃ: San Juan Chamula, Zinacantán, San Cristóbal de las Casas

Odwiedziny w miasteczkach zamieszkałych przez grupę etniczną Tsotsil. W San Juan Chamula wejdziemy do niezwyklego kościoła (ok. 2 USD), gdzie nie odbywają się normalne msze katolickie, za to miejscowi odprawiają swoje własne rytuały z użyciem świec, żywych kur, alkoholu z kukurydzy oraz coca-coli. W Zinacantánie odwiedzimy jedną z rodzin, by poznać ich codzienne życie. Będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda tutejsza tradycyjna kuchnia, jak pracują tkaczki oraz jak smakuje tutejszy święty alkohol z kukurydzy zwany poxem. Nocleg w San Cristóbal de las Casas.

10 DZIEŃ: Agua Azul, Misol Há, Palenque

Wyjazd wcześnie rano i przejazd przez góry Chiapas i małe wsie do położonych w puszczy tropikalnej wodospadów Agua Azul i Misol Há (ok. 4 USD). Agua Azul to ciąg około ok. 500 niewielkich kaskad, których nazwa oznacza “niebieską wodę”, zaś 30-metrowe Misol Há zagrało w filmie „Predator” z Arnoldem Schwarzeneggerem. Następnie zwiedzanie dawnego miasta Majów Palenque (ok. 6 USD). To tu dokonano jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku – w latach 50. znaleziono tu świetnie zachowaną kryptę grobową dawnego władcy, Pakala. Nocleg w puszczy tropikalnej.

11 DZIEŃ: Campeche, Pomuch

Przejazd do położonego u brzegów Zatoki Meksykańskiej kolorowego miasta Campeche, które otoczone jest murami, mającego niegdyś chronić przez atakami piratów. Następnie zajedziemy na cmentarz w miejscowości Pomuch, który słynie z niezwykłej tradycji – w trzy lata po śmierci kości zmarłego bliskiego wyjmowane są z grobów, czyszczone i wystawiane na widok publiczny. Wierzy się, że dusza jest bezpieczna do tego czasu, dopóki rodzina dba o kości zmarłego. Nocleg w Méridzie.

12 DZIEŃ: Uxmal, Mérida

Przejazd do jednej z najbardziej imponujących stref archeologicznych majańskiego świata – Uxmal (ok. 12 USD). Po południu zwiedzanie miasta Mérida, stolicy stanu Jukatan, które wzbogaciło się pod koniec XIX wieku na włóknie z agawy – sizalu. Zobaczymy pałace „sizalowych baronów” przy Paseo de Montejo, a także odwiedzimy najważniejsze budynki w centrum historycznym. Nocleg w Méridzie.

13 DZIEŃ: Izamal, Chichen Itzá, Cenote Ik-Kil

Przejazd do Izamal, „żółtego miasteczka”, które pomalowano w kolory Watykanu dla uczczenia wizyty Jana Pawła II. Wizyta w konwencie św. Antoniego z Padwy. Następnie przejazd do ruin majańskiego miasta Chichen Itzá (ok. 45 USD), wpisanego na listę Siedmiu Nowych Cudów Świata. Relaks i kąpiel w cenocie Ik-Kil (ok.4 USD), niezwykłej studni krasowej. Nocleg w Playa del Carmen.

14-15 DZIEŃ: Playa del Carmen

Wypoczynek na plaży. Noclegi w Playa del Carmen.

16-17 DZIEŃ: Cancún – Polska

Przelot z Cancún do Polski.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupyGRUPA

Grupa od 7 do 12 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy). W bagażu głównym umieszczamy kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów o niewielkiej wadze. To w bagażu podręcznym powinno się przewozić najcenniejsze przedmioty, a podczas przejazdów autobusami kursowymi trzeba mieć go zawsze przy sobie (nie na półkach nad głowami, a przy nogach, najlepiej zaczepiony o kolano).

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od ciepłej pogody na plażach po chłodne wieczory w wyżej położonych miejscach (miasto Meksyk, San Cristóbal de las Casas). Należy być przygotowanym na temperatury od 15 do 35 stopni w ciągu dnia, do nawet pięciu w wyżej wymienionych miejscach nocą. Sporadycznie mogą zdarzyć się deszcze, ale nie będziemy w Meksyku w porze deszczowej.

– obuwie: wygodne buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic (buty powinny być wygodne i mieć nieślizgającą się podeszwę – będziemy wchodzić pod strome i czasem wyślizgane stopnie budowli przedhiszpańskich)
– kurtka albo ciepła bluza/sweter
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, zdarza się że w autobusach ostro działa klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy
– strój kąpielowy

W większości miejsc nie będziemy na tyle długo, by mieć czas na oddanie rzeczy do pralni. Trzeba więc przygotować się na wystarczającą na czas pobytu ilość ubrań albo pranie ręczne. Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– przejściówki do kontaktu (gniazdka takie same jak w USA – wtyczki z płaskimi bolcami)
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący (w większości hoteli będą dostępne ręczniki, ale warto mieć ze sobą swój, przyda się też na plażę)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem
– repelent przeciwko owadom
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadzePIENIĄDZE

W większości odwiedzanych miejsc nie można płacić w dolarach amerykańskich, więc zawsze należy mieć przy sobie pesos meksykańskie.

Na wyprawę należy zabrać min. 600 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępów oraz udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu. Przydadzą się dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w dobrym stanie. Zdarza się, że lepszy kurs jest na banknoty studolarowe niż na niższe nominały. Najlepszy kurs wymiany jest na lotnisku w mieście Meksyk. W wielu miejscach można wymienić maksymalnie 300 dolarów, a do wymiany trzeba mieć ze sobą paszport.

Bankomaty są dostępne w centrach większości odwiedzanych miejsc, meksykański bank pobiera za wypłatę dodatkową kwotę w wysokości około 30-70 MXN (6-14 PLN).

W Meksyku zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

zdrowieZDROWIE

Szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, dur brzuszny, żółta febra).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej. Nie będziemy z reguły chodzić dłużej z dużymi plecakami na plecach, trasy z lotniska/dworca do hoteli będziemy z reguły pokonywać taksówką albo innym środkiem transportu.

W większości odwiedzanych miejsc odradza się picie wody z kranu, należy pić tylko wodę butelkowaną. Osoby o wrażliwszych żołądkach powinni używać takowej także do mycia zębów.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– leki na przeziębienia (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– produkty higieny intymnej (w Meksyku trudno dostać tampony, szczególnie te bez aplikatorów)

jedzenieJEDZENIE

W większości odwiedzanych miejsc są do wyboru opcje wegetariańskie, jednak trzeba pamiętać, że kuchnia meksykańska opiera się głównie na mięsie. Dla wegetarian Meksyk ma jednak także swoje perełki (np. grzyby huitlacoche, kwiat dyni, ogrom tanich i świeżych owoców oraz warzyw). Meksyk jest także rajem dla osób niejedzących glutenu – w dużej mierze składa się bowiem z potraw kukurydzianych.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

transportTRANSPORT

Środki transportu:
– jeden przejazd autobusem nocnym z klimatyzacją
– prywatny bus, taksówki wynajmowane dla grupy na trasie
– kursowe minibusy (mogą być bez klimatyzacji)
– metro i autobusy miejskie
– łódź motorowa (kanion Sumidero)

noclegiNOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami, z  wiatrakiem lub  klimatyzacją. Standardy noclegów w hotelach zależą od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach zazwyczaj jest dostępne wi-fi. Można kupić też lokalną kartę SIM z pakietem internetowym (koszt na 15 dni to około 170-200 MXN – około 35-40 PLN za 1300 MB, nieograniczony WhatsApp. Nieco więcej za większe pakiety). Zasięg jest praktycznie w całym kraju, poza niektórymi miejscami na trasach przejazdów oraz miejscami położonymi dalej od cywilizacji (np. strefy archeologiczne).

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są dostosowane do wtyczek z płaskimi bolcami (takimi jak w USA). Przejściówki najlepiej kupić w Polsce, na miejscu możemy nie mieć na to czasu.

napiwkiNAPIWKI

Meksyk jest generalnie krajem napiwkarskim, a ich dawanie nie jest kwestią dyskusji filozoficznej. W restauracjach i barach zostawiamy od 10% wartości rachunku. Za drobną pomoc (np. przy bagażach w hotelu) – 20 MXN. Napiwki zostawia się też kierowcom i przewodnikom.

INNE

W większości miejsc w Meksyku papier toaletowy (niezależnie od sposobu jego poprzedniego użycia) wyrzucamy do stojącego bezpośrednio przy toalecie kosza na śmieci.

Mapy brak... chwilowo

26-10-2024 - 11-11-2024

3500 zł + 1200 USD + przelot

Czas: 17 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi w hotelach, hostelach - pokoje dwu, trzy-osobowe, transport: prywatny bus na wielu odcinkach trasy, komunikacja miejska, autobusy, taksówki, łodzie na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 15.000 PLN, opiekę pilota, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotów na trasie Warszawa-Meksyk, Cancun-Warszawa (ok. 3500-4000 zł), biletów wstępu (łącznie ok. 100 USD), zajęć fakultatywnych (ok. 45 USD), wyżywienia, napiwków,

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: