Dolina Baryczy i Malediwy


560 zł, CZAS: 3 DNI


17-04-2021 - 19-04-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Dolina Baryczy i polskie Malediwy* to nasza kolejna propozycja w ramach akcji Poznaj Polskę. Zapraszamy Cię na intensywną mikrowyprawę, łączącą aktywne zwiedzanie z relaksem pośród natury. 

Choć Dolina Baryczy to największy park krajobrazowy w Polsce tłumów turystów tam nie uświadczysz. Doświadczysz za to kojących objęć przyrody, która odsłoni przed Tobą swoje dzikie i piękne serce. Na eksplorację będzie sporo czasu, bo w Dolinie Baryczy spędzisz z nami cały dzień.

W obrębie parku kryje się wiele wspaniałości, w tym niezwykle cenny, a przez to objęty ochroną bagnisty teren rzeki Baryczy. Znajduje się tam sześć kompleksów stawów, uznanych przez ONZ za „living lakes” („żyjące jeziora”). Tzw. Stawy Milickie stanowią obecnie jedne z najważniejszych śródlądowych zbiorników wodnych na świecie, obok Bajkału, Morza Martwego czy jeziora Titicaca.

Tę część kraju poznasz też z perspektywy starych miast, miasteczek i zamków polskich. Zobaczysz Kalisz – uważny za najstarsze polskie miasto, Oleśnicę pełną zabytków, kazimierzowską Łęczycę, gdzie miesza diabeł Boruta czy zamek w Gołuchowie. Choć dziś wiele z tych miejsc leży na peryferiach głównych szlaków, w przeszłości odgrywały ważne historycznie role. Odkryjesz je na nowo i poznasz, z czego słynęły.

Szczególnego kolorytu naszej wyprawie dodadzą ponadto słynne kolorowe jeziora-osadniki nazwane polskimi Malediwami i Karaibami oraz ogromne eklektyczne sanktuarium w Licheniu.

 

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

*Jest to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ: Tum, Łęczyca, jezioro lazurowe, jezioro turkusowe, Licheń, Konin, Gołuchów, Kalisz
Spotkanie w centrum Warszawy o 6:45 rano. Wyjazd w kierunku Łęczycy.

KOLEGIATA w TUMIE

Odwiedzimy kościół wzniesiony w XII wieku, wybudowany w pobliżu dawnego, wczesnośredniowiecznego grodu. Kościół stanowi niewątpliwie perłę architektury romańskiej i jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na naszych ziemiach. Prawdopodobnie tutaj zostało założone najstarsze opactwo benedyktyńskie w Polsce. Z fundacji Bolesława Chrobrego i przy udziale Św. Wojciecha powstał klasztor pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, przypuszczalnie około 997 roku.

ŁĘCZYCA – ZAMEK

Wizyta na Zamku Królewskim w Łęczycy – budowli obronnej wzniesionej przez króla Kazimierza Wielkiego. Odwiedzimy również diabła Borutę, zwanego też błotnikiem, który zamieszkuje podziemia zamku w Łęczycy.

JEZIORO LAZUROWE

Osadnik Gajówka zwany „Lazurowym Jeziorem” lub szumnie „polskimi Malediwami” i polskimi „Karaibami” – to sztuczny zbiornik wodny charakteryzujący się niezwykłej urody lazurową taflą wody. Ze względu na grząskie otoczenie jeziora, można poruszać się tutaj tylko dobrze wydeptanymi ścieżkami. Jezioro powstało w wyniku zalania dawnego wyrobiska węgla brunatnego.

JEZIORO TURKUSOWE

Jest to sztuczne, poprzemysłowe jezioro położone na obrzeżach Konina, zwane „polskimi Karaibami”. Ma piękną zielonkawoniebieską barwę, która powstała w wyniku mineralizacji. Jezioro jest pozostałością po odkrywce węgla brunatnego. Jezioro powstało w latach 70. XX w. Kąpiel w zbiorniku jest zabroniona z powodu silnie zasadowego odczynu wody.

LICHEŃ

Od połowy XIX wieku znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, ważny ośrodek pielgrzymkowy o znaczeniu ogólnopolskim, a nawet światowym. Sanktuarium związane jest z objawieniami maryjnymi i uznawanym za cudowny obrazem Maryi. W 2004 roku, po dziesięciu latach prac, otwarto słynną monumentalną bazylikę, która jest obecnie największą świątynią w Polsce, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Ma długość 139 metrów, szerokość 77 metrów i wysokość 140 metrów.

KONIN

Krótki spacer po starówce. Zobaczymy m. in. Słup Koniński – najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Kamienny słup, jak głosi inskrypcja, został ufundowany w 1151 roku przez komesa Piotra Włostowica. Wskazywał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy.

ZAMEK w GOŁUCHOWIE

Imponująca kilkukondygnacyjna budowla o charakterze obronnym, na planie prostokąta, z basztami w każdym z narożników, została wzniesiona w latach 1550-1560. W zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki. Zamek jest otoczony olbrzymim parkiem-arboretum zaprojektowanym przez Adama Kubaszewskiego, zawierającym wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew. Jednakże najokazalszym drzewem jest rodzimy dla polskiej flory dąb szypułkowy, zwany „Janem”. Jest to drzewo mające wyjątkowy, osobliwy pokrój, obwód 540 cm i wysokość 25 metrów.

KALISZ

Kalisz i ziemia kaliska to region o długiej i niezwykle bogatej historii. Istniejący tu niegdyś zespół osad i cmentarzysk świadczy o nieprzerwanym osadnictwie, począwszy od neolitu przez epokę brązu, okres wpływów rzymskich, aż po wczesne średniowiecze. Także okolice Kalisza prężnie się rozwijały, na co wpływało położenie na bursztynowym szlaku. Miasto osiągnęło wysoką pozycję podczas rozbicia dzielnicowego, kiedy stało się stolicą osobnego księstwa, którym władał Bolesław Pobożny. Niestety w 1914 roku wojska niemieckie dokonały prawie całkowitej dewastacji miasta. Kalisz był najbardziej zniszczonym miastem w Europie podczas I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości odbudowano miasto, zachowując średniowieczny plan zabudowy.
Podczas spaceru po mieście zobaczymy odbudowane centrum, m. in. półokrągłą basztę zwaną „Dorotką”, która była częścią murów miejskich o długości 1600 metrów. Mury zwieńczone były blankowanym krenelażem ze strzelnicami, a ich wzmocnienie stanowiło 14 lub 15 baszt. Odwiedzimy również Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, usytuowany w najstarszej części miasta, na terenie wczesnośredniowiecznego grodu. Odtworzono tutaj częściowo zabudowę średniowiecznej warowni.

Nocleg w okolicy.

 

2 DZIEŃ: Antonin, Ostrów Wielkopolski, Lewków, Stawy Milickie, Milicz, Ruda Sułowska, rezerwat Olszyny Niezgodzkie

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to największy park krajobrazowy w Polsce. Na jego obszarze znajduje się niezwykle cenny bagnisty obszar rzeki Baryczy. Już w XII wieku cystersi zakładali tu pierwsze stawy hodowlane, objęte później  przez ONZ programem ochrony tzw. „living lakes”, tj. najważniejszych śródlądowych zbiorników wodnych na świecie, takich jak Bajkał, Morze Martwe czy jezioro Titicaca. Są to obszary chronione ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, oraz walory krajobrazowe. Ze względu na specyficzne cechy rzeki Baryczy (bardzo niewielki spadek terenu, najmniejszy wśród polskich rzek) w dolinie rzeki możliwe było już w średniowieczu budowanie tanim kosztem dużych zbiorników wodnych, w których hodowano ryby. Dziś łączna powierzchnia stawów rybnych na terenie parku wynosi blisko 7500 hektarów.
Na obszarze parku zachowały się również liczne zabytki kultury materialnej. Pozostałościami osadnictwa wczesnośredniowiecznego są grodziska, m.in. koło Kaszowa. Dobrze zachowała się barokowa architektura sakralna konstrukcji ryglowej z kościołem św. Andrzeja Boboli w Miliczu na czele. Walory kulturowe oraz przyrodnicze łączą liczne parki podworskie, z których w najlepszym stanie zachował się park w Miliczu.

ANTONIN

Pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie położony jest w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy. Czeka nas spacer po zespole pałacowym, zbudowanym w latach 1822–1824 dla księcia Antoniego Radziwiłła. Sam pałac myśliwski to drewniany budynek o kształcie oktagonalnym – jedyny w swoim rodzaju. Obecnie w pałacu działa hotel.

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Zwiedzanie synagogi. Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim to jedyna w Polsce zachowana wielkomiejska synagoga wybudowana w stylu mauretańskim i uważana za najcenniejszy zabytek architektury sakralnej miasta. Oprócz synagogi zobaczymy również katedrę św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

LEWKÓW

Zbudowany pod koniec XVIII wieku Pałac w Lewkowie to jeden z pierwszych pałaców klasycystycznych w ówczesnym województwie kaliskim. Spacer po kompleksie pałacowo-dworskim.

STAWY MILICKIE – KOMPLEKS STAWNO

Kompleks Stawno to nie tylko najważniejszy i najcenniejszy przyrodniczo kompleks stawowy, ale również największy wchodzący w skład rezerwatu „Stawy Milickie”. Stawy należą do najstarszych spośród istniejących obecnie akwenów. Zbiorniki w południowej części powstały prawdopodobnie w XVI wieku. Staw Grabownica razem z trzema innymi (Słoneczny Górny, Nowy Świat Górny i Henryk) należą do tzw. stawów lęgowiskowych, czyli objętych dodatkową ochroną w ramach rezerwatu. Większość gatunków ptaków wodnych (lęgowych) ma tutaj swoje największe populacje lęgowe w Dolinie Baryczy, m.in.: perkoz rdzawoszyi, bąk, bączek, gęgawa, łabędź krzykliwy, podgorzałka, błotniak stawowy, zielonka, brzęczka, remiz, wąsatka czy dziwonia.
Czeka nas spacer ścieżką przyrodniczą z Rudy Milickiej do Nowego Grodziska. Zobaczymy również Gajówkę w Rudzie Milickiej – ciekawy przykład budynku z muru pruskiego.

MILICZ

W Miliczu zobaczymy Kościół Pokoju – budowlę wzorowaną bezpośrednio na Kościele Pokoju w Świdnicy, z tą różnicą, że kościół w Miliczu posiadał wieżę, której w Kościołach Pokoju nie wolno było wznosić. Po pokoju westfalskim w 1648 r. śląscy ewangelicy mieli zagwarantowaną „wolność wyznania”, ale bez „wolności kultu”. Ewangelikom pozwolono na zbudowanie jedynie trzech nowych świątyń, tzw. Kościołów Pokoju. A po 1707 roku sześciu kolejnych, w tym kościoła w Miliczu.
W Miliczu zobaczymy również pałac klasycystyczny Maltzanów z końca XVIII wieku, a także ruiny średniowiecznego zamku kasztelańskiego z czasów średniowiecza, które wznoszą się nad południowym brzegiem rzeki Baryczy.

STAWY MILICKIE – RUDA SUŁOWSKA

Kompleks Ruda Sułowska to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów regionu.
Stawy wokół Rudy Sułowskiej są bardzo dobrym siedliskiem dla awifauny – zarówno lęgowej, jak i zatrzymującej się w Dolinie Baryczy w okresie migracji. Czekają nas spacery po okolicy.

REZERWAT OLSZYNY NIEZGODZKIE

Nad rzeką Ługą w pobliżu wsi Niezgoda zachowały się malownicze i niedostępne olsy – lasy rosnące w wodzie. Podejmiemy próbę eksploracji tego terenu.

Po drodze do miejsca noclegu zobaczymy też inne kompleksy Stawów Milickich: Radziądz i Jamnik. Nocleg w okolicy.

 

3 DZIEŃ: Żmigród, Trzebnica, Oleśnica

ŻMIGRÓD

Zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego. Zobaczymy ruiny zamku o bardzo bogatej historii. Pierwsza wzmianka o budowli pochodzi z XIII wieku. Zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk i był przebudowywany. Ostatecznie został spalony przez Rosjan w 1945 roku. Najstarszą zachowaną w całości budowlą zespołu pałacowo-parkowego jest, zbudowana z 1560 roku, obronna wieża mieszkalna, zwana dziś basztą. Ruiny zamku otoczone są romantycznym parkiem, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, o powierzchni mniej więcej 15 hektarów, w miejscu zlikwidowanych fortyfikacji ziemnych dawnej twierdzy. Odwiedzimy też znajdujący się w parku japoński domek i herbaciarnię.

TRZEBNICA

W Trzebnicy odwiedzimy zespół klasztorny pod wezwaniem Św. Jadwigi i Św. Bartłomieja. Klasztor został ufundował w 1202 roku książę śląski Henryk I Brodaty, pod wpływem swojej żony Jadwigi (późniejszej świętej) dla sióstr cysterek – jako siedziba pierwszego w Polsce zakonu żeńskiego. Kościół wybudowano w stylu romańskim jako jeden z pierwszych w Polsce kościołów ceglanych. Szczególnie ważną dla historii architektury polskiej jest wzniesiona w latach 1268-1269 kaplica św. Jadwigi – pierwsza w Polsce budowla postawiona w całości w stylu gotyckim (umieszczono w niej szczątki Św. Jadwigi). Od początku XIV wieku obiekt ten stał się sanktuarium ze względu na obecność grobu świętej. Również tutaj znajduje się grób księcia Henryka.

OLEŚNICA

Oleśnica to kolejne miasto o ciekawej historii, którego początki sięgają XII wieku. W ciągu wieków przechodziło z rąk do rąk. Najpierw należało do księstwa wrocławskiego, potem głogowskiego, było obszarem niezależnego księstwa oleśnickiego, przeszło też na jakiś czas pod lenno czeskie, a następnie we władanie książąt wirtemberskich. Ostatecznie w 1945 roku Oleśnica przeszła spod panowania niemieckiego na teren Polski. W Oleśnicy zobaczymy m.in.:
– Zamek Książąt Oleśnickich z XIII wieku
– Bazylikę św. Jana Apostoła z XIII wieku
– Bramę Wrocławską
– Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny
– Kościół Zielonoświątkowy
– Dawne kasyno oficerskie

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, jeśli będzie taka potrzeba
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

17-04-2021 - 19-04-2021

560 zł

Czas: 3 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: