Wyprawa EKWADOR + wyspy Galapagos


3600 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 13 DNI


29-11-2024 - 11-12-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Wyprawa Ekwador  – autorski, intensywny wyjazd dla miłośników dzikiej przyrody, gotowych na spotkania z rdzennymi kulturami. Wyprawa w małej grupie pod okiem wytrawnego pilota.

 

Wyprawa Ekwador – 13 dni + 5 dni dla chętnych wyspy Galapagos

Wyprawa Ekwador + wyspy Galapagos to marzenie wielu podróżników. To kraj wiecznego lata, gdzie pory roku ludzie wymyślają sami. Im bliżej równika, tym pogoda staje się bardziej jednorodna każdego dnia. Często ranki są pogodne i słoneczne, a wieczory pochmurne i deszczowe. Ekwador to ponadto kraj niezwykle zróżnicowany przyrodniczo: od niezdobytych andyjskich szczytów, po dzikie dżungle Amazonii. Żyje tu wiele egzotycznych zwierząt: anakondy, kapibary, piranie, a w górach wikunie i kondory. Wreszcie, to mozaika etniczna: rdzenne kultury Indian, potomkowie hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników.

Chcemy Ci to wszystko pokazać, odsłonić przed Tobą magię tej części świata – my jej moc już poznaliśmy. Teraz czas na Ciebie. Podczas naszej kameralnej wyprawy Ekwador będziemy spacerować zabytkowymi, stromymi uliczkami, zwiedzimy piękne, bogato zdobione kościoły i udamy się do „środka świata” na równiku. Dalej na południe odwiedzimy parki narodowe pełne majestatycznych, ośnieżonych szczytów wulkanów.

Zobaczymy wulkany Cotopaxi i Chimborazo (najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek na świecie). Będziemy też spacerować kalderą wulkanu Quilotoa, w którego wnętrzu znajduje się olbrzymie jezioro. Czeka nas pełen atrakcji wypoczynek w Baños, znanym z gorących wód termalnych, a także spacery po starej, kolonialnej Cuence.

Wreszcie dotrzemy do miejscowości Otavalo, gdzie w każdą sobotę odbywa się indiański market. Zanim wylecimy na wyspy Galapagos odwiedzimy jeszcze lasy mgliste w okolicach Mingo – jeden z najbardziej biologicznie zróżnicowanych regionów świata.

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

 

1 DZIEŃ: przelot do Quito

Wylot z Warszawy (lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi) do Quito. Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Nocleg w Quito.

2 DZIEŃ: Cuenca

Wcześnie rano przejazd do Cuenca (2530 m n.p.m.). Po południu zwiedzanie starego, kolonialnego centrum. Miasto było kiedyś jedną z największych inkaskich siedzib – Tomebamba. Na przełomie XVI i XVII wieku zostało zasiedlone przez Hiszpanów. Z tamtych czasów pochodzi cześć zabytkowej zabudowy miasta (UNESCO). Zwiedzanie miasta: Park Calderon, Catedral de la Inmaculada Concepcion, Plac i Kościół Św. Sebastiana, Kościół i Plac san Blas, Plazoleta del Carmen i inne. Nocleg w Cuenca.

3 DZIEŃ: Cuenca, Baños

Przed południem dalsze zwiedzanie Cuenca. Po południu przejazd do Baños. Nocleg w Baños.

4 DZIEŃ: Baños

Dziś odwiedzimy punkty widokowe w okolicach Baños, m.in. z widokiem na  wulkan Tungurahua (5023 m n.p.m.). Następnie przejedziemy z Baños w stronę puszczy amazońskiej, malowniczą doliną górską. Po drodze zobaczymy imponujący wodospad Pailon del Diablo. Chętni zamiast busem mogą pokonać 20 kilometrową trasę w dół z Baños w stronę Amazonii rowerem. W okolicach Baños można również udać się na rafting lub popływać kajakiem. Lokalną atrakcją jest też huśtawka zawieszona nad przepaścią. Wieczorem czeka nas relaks w gorących źródłach i smaczna kolacja w jednej z lokalnych knajpek. Nocleg w Baños.

5 DZIEŃ: Chimborazo, Riobamba

Wycieczka pod wulkan Chimborazo (najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek na świecie – 6310 m n.p.m.) do La Reserva de Producción de Fauna Chimborazo (ok. 10 USD). Kolejny wulkan w okolicy to Carihuairazo (5020 m n.p.m.), ósmy najwyższy w Ekwadorze. W parku możemy zobaczyć wikunie, alpaki i lamy. Spacery na dużych wysokościach powyżej 4 tys. m n.p.m. W drodze powrotnej krótki spacer po miasteczku Riobamba. Nocleg w okolicach laguny Quilotoa.

6 DZIEŃ: Quilotoa

Wycieczka przepiękną andyjską trasą do laguny Quilotoa. Jedziemy do krateru Quilotoa (3854 m n.p.m.). Po drodze odwiedzamy kolorowe, indiańskie wioski. Chętni udadzą się na kilkugodzinny spacer kalderą wulkanu Quilotoa lub na dno krateru – zejście 250 m w dół (ok. 3 USD). Nocleg w okolicach Quilotoa.

7 DZIEŃ: Cotopaxi

Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Cotopaxi (ok. 20-30 USD). Wulkan Cotopaxi to drugi najwyższy szczyt Ekwadoru (5897 m n.p.m.) Wjeżdżamy na wysokość 4500 m n.p.m. skąd podchodzimy kolejne 300 m do schroniska Jose Rivas. Odpoczynek nad Jeziorem Limpiopungo. Na nocleg jedziemy do Quito.

8 DZIEŃ: Quito

Zwiedzanie stolicy Ekwadoru – Quito (2850 m n.p.m). Spacer stromymi uliczkami starego miasta. Zwiedzanie: Klasztor i Plac Św. Franciszka, Muzeum Franciszkańskie, Plac Wolności, Katedra, Kościół La Compana de Jezus. Na kolację ceviche – wspaniały posiłek z surowych owoców morza. Nocleg w Quito.

9 DZIEŃ: równik, przejazd do Mindo

Wycieczka do „środka świata” – Mitad del Mundo. Zwiedzamy muzeum etnograficzne położone na równiku oraz małe, prywatne muzeum, gdzie zabawimy się przeprowadzając doświadczenia fizyczne wykonalne tylko tutaj na równiku, obrazujące działanie sił Coriolisa (ok. 5 USD). Po obiedzie czeka nas przejazd do lasu mglistego w Mindo. Mindo to spokojna, urokliwa miejscowość. Nocleg w Mindo lub w okolicy.

10 DZIEŃ: Mindo – las mglisty

Okoliczne góry porasta gęsty las zwany „lasem mglistym”, który jest domem tysięcy unikalnych gatunków fauny i flory. Szacuje się, że te okolice są jednym z najbardziej biologicznie zróżnicowanych regionów świata. Wcześnie rano udamy się na spacer po dżungli. Będziemy oglądać różne gatunki kolorowych „rajskich” ptaków. Zobaczymy kolibry, papugi, tukany i wiele innych. Odwiedzimy też motylarnię, zobaczymy wodospad Nambillo, posmakujemy też lokalnej czekolady, z której słynie region. Chętni mogą udać się na zjazd na linie (canopy) nad koronami drzew, składający się z dziesięciu odcinków. Po południu przejazd do indiańskiego miasteczka Otavalo, położonego u podnóża wulkanu Imbabura. Nocleg w Otavalo.

11 DZIEŃ: Otavalo

W Otavalo w każdą sobotę odbywa się kolorowy indiański market, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają rękodzieło, zwierzęta, warzywa i egzotyczne owoce, takie jak tomate del arbol (pomidor z drzewa), babako, guanabana czy naranjilla. Na targu można kupić ciekawe, indiańskie pamiątki (wyroby z wełny lamy i alpaki, kolorowe chusty, etniczną biżuterię czy indiańskie instrumenty). Spacer po okolicy. Dla chętnych wycieczka nad Lagunę Cuicocha (jezioro) położoną wewnątrz wulkanu. Nocleg w Otavalo.

12-13 DZIEŃ: powrót
Przejazd na lotnisko w Quito. Wylot do Warszawy (lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi). Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

 

GALAPAGOS: cena ok. 5500-6500 zł*

(w zależności od liczby uczestników)

*UWAGA! Biuro nie pobiera żadnej prowizji za organizację pobytu grupy na Galapagos. . Koszty imprezy obejmują wyłącznie koszty pobytu na wyspach każdego uczestnika oraz pilota. z jego wynagrodzeniem

1 (12) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz

Przelot na wyspę Baltra na Galapagos. Przeprawa promowa. Przejazd do miejscowości Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz. Dzisiaj zobaczymy olbrzymie żółwie, przespacerujemy się wzdłuż kraterów wulkanów oraz przez tunele lawowe. Na kolację owoce morza na lokalnym markecie (wstęp do Parku wraz ze wszystkimi opłatami ok. 120 USD). Nocleg w Puerto Ayora.

2 (13) DZIEŃ: wyspa Seymur

Rejs na wyspę Seymur (ok. 200 USD). Na wyspie znajduję się wielka kolonia fregat oraz głuptaków błękitnookich. Można również zobaczyć słonie morskie, legwany morskie i lądowe. Zwierzęta nie boją się i nie zwracają uwagi na ludzi. Nocleg w Puerto Ayora.

3 (14) DZIEŃ: wyspa Isabela i wyspy Tintoteras

Rano wypływamy na największą wyspę archipelagu Isabela (ok. 2-3 godziny). Zakwaterowanie w hotelu w Puerto Villamil. Wycieczka na położone nieopodal małe wyspy Tintoreras (ok. 60 USD) – mieszkają tutaj m.in. pingwiny z Galapagos, głuptaki i słonie morskie. Podczas pływania możemy obserwować kolorową faunę i florę, w tym rekiny. Nocleg w Puerto Villamil.

4 (15) DZIEŃ: wulkan Sierra Negra i Chico

Wycieczka do wulkanu Sierra Negra (ok. 60 USD). Wulkan tworzy jedną z największych kalder na świecie z zalegającą, zastygłą czarną lawą (11 km). Zejście do Wulkanu Chico, gdzie możemy podziwiać fantastyczny krajobraz utworzony przez kolorową lawę.

5 (16) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz

Powrót na wyspę Santa Cruz. Obiad. Wizyta w stacji badawczej im. Karola Darwina, która zajmuje się rozmnażaniem żółwi. Można tu zobaczyć żółwie pochodzące z różnych wysp archipelagu. Dla chętnych plażowanie. Po obiedzie transfer na lotnisko i powrót na kontynent. Nocleg w Quito.

6-7 (17-18) DZIEŃ: powrót

Wylot do Warszawy (lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi). Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

*cena zawiera: przeloty na Galapagos, nocleg i transfery w Quito, promy i transfery na Galapagos, wstęp i opłaty do Parku Narodowego Galapagos (ok. 120 USD), wycieczki fakultatywne – ok. 350 USD (orientacyjne ceny podane w programie), ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, opiekę pilota

*cena nie zawiera: wyżywienia (ok. 15-20 USD dziennie), obowiązkowego testu PCR na COVID-19, który trzeba wykonać przed wylotem na wyspy

Potrzebujesz inspiracji? Przeczytaj nasz artykuł o Galapagos – perle w koronie Ziemi TU>>

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem. Waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy (głównie na dużych wysokościach) do ciepłego lata. W górach może być chłodno, mogą też wiać porywiste wiatry (np. w okolicach Wulkanu Cotopaxi). Mogą zdarzyć się deszcze, np. na południu Ekwadoru. Generalnie w Ekwadorze (oprócz miejsc wysoko w górach) panuje wieczne lato.

– obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– ciepła, nieprzewiewana kurtka
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– cienkie rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hostelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.

zdrowie

ZDROWIE

W związku z pandemią, turyści przybywający do Ekwadoru są zobowiązani posiadać negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (wykonany nie później niż 10 dni przed wylotem) oraz wypełnić ankietę zdrowotną. We wszystkich miejscach publicznych należy nosić maseczki ochronne. Przed wylotem na Galapagos należy wykonać drugi test PCR na COVID-19. Można to zrobić w Quito (zarezerwowaliśmy na to czas w programie).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej za wyjątkiem niektórych wycieczek na wysokościach np. pod Cotopaxi (wysokość do 4.900 m n.p.m.) i w okolicach wulkanu Chimborazo, które wymagają dobrego zdrowia.

Może pojawić się choroba wysokościowa. Każdy reaguje inaczej. Pierwszymi objawami zazwyczaj są: zmęczenie, krótki, urywany oddech, ból i zawroty głowy (podczas ruchu). Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą wystąpić problemy ze snem, może pojawić się lekkie mrowienie w rękach i nogach. W Ekwadorze mamy kilka noclegów na wysokości powyżej 3000 m –  nie powinno to nieść ze sobą specjalnych trudności (m.in. problemy z zaśnięciem), ale wysokość na pewno będzie odczuwalna.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Popularnym daniem w Ekwadorze jest ceviche, czyli surowa marynowana ryba lub owoce morza. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Można również wypić dobrą kawę. Nie brakuje też alkoholu. Na lokalnych bazarach sprzedają smaczne sery. Można tam również spróbować świnki morskiej.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!

transport

TRANSPORT

Na całej trasie wyprawy podróżujemy prywatnym busem wynajętym dla grupy. Dodatkowy śodek transportu to promy pomiędzy wyspami na Galapagos.

noclegi

NOCLEGI

Nnocujemy w hotelach/hostelach w pokojach 2,3-osobowych, zazwyczaj z łazienkami, z wiatrakiem lub klimatyzacją. Standardy noclegów zależą od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Raczej jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach często mamy do własnej dyspozycji kuchnię.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach zdarza się  wi-fi lub komputer z Internetem.

Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Wtyczki amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem), dlatego warto zabrać z Polski lub kupić na miejscu odpowiednie adapter.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

 

EKWADOR (Republika Ekwadoru)
Stolica: Quito
Waluta: dolar amerykański (USD)
Języki urzędowe: hiszpański

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy podbytach do 90 dni. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

BEZPIECZEŃSTWO

Zaleca się zachowanie ostrożności na całym terytorium kraju ze względu na niestabilną sytuację kraju i wysoki poziom przestępczości pospolitej. Zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady) występuje w szczególności w miastach (zwłaszcza Quito i Guayaquil). Turyści powinni mieć przy sobie zawsze fotokopię paszportu.
W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w kraju, gdzie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, mogą korzystać z pomocy państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom.

UBEZPIECZENIE

Nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Zalecane jest wykupienie polisy, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (polisy polskich towarzystw są powszechnie uznawane). Ponadto zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

ZDROWIE

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, występuje na wybrzeżu i w dżungli na wschodzie kraju.
– żółta febra – wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 metrów n.p.m.
– malaria – ryzyko zakażenia tą chorobą występuje na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. głównie na terenach Amazonii, a także na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas
– zika – w 2015 i 2016 roku odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika
– cholera – okresowo występują lokalne epidemie
W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Choroba wysokościowa – podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej: bóle głowy, brzucha czy torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie objawów choroby wysokościowej odpowiednia dieta (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma specjalnych ograniczeń. Zdarza się, że na podróże do dżungli i tereny zamieszkane przez ludność indiańską, potrzebne są specjalne zezwolenia. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi.
Na lotniskach leżących wysoko w górach (np. Quito, Cuenca, Loja) zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły. Loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito.

CŁO

Od maja 2016 r. osoby opuszczające kraj mogą mieć przy sobie kwotę nie większą niż 1000 dolarów amerykańskich. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące transportu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów). Przy zakupie roślin lub eksponatów przyrodniczych (gabloty z owadami) należy zachować dowód transakcji, jak również skonsultować ze sprzedawcą ew. kwestię odpowiednich zezwoleń władz na wywóz tych rzeczy z kraju. Surowo zabroniony jest przemyt substancji odurzających.

PRZEPISY PRAWNE

Należy ponadto wystrzegać się jakichkolwiek konfliktów z miejscowym prawem – cudzoziemiec jest często bezradny wobec skomplikowanego systemu sądowniczego , jak również postępowania niektórych przedstawicieli policji. Uwaga: za przemyt narkotyków i handel nimi przewidziane są wysokie kary (8-25 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek w celu przewiezienia ich przez granicę.

PRZYDATNE INFORMACJE

– Ekwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie, mogą zdarzyć się trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów lub tsunami
– w rejonach górskich i selwie w okresie od marca do listopada zdarzają się silne opady i powodzie
– honorowane są karty kredytowe m.in. VISA i American Express

Mapy brak... chwilowo

29-11-2024 - 11-12-2024

3600 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 13 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi w hostelach i hotelach, transport: prywatny bus na całej trasie wyprawy (poza fakultetami), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletu lotniczego do Quito (wylot z Warszawy lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi, ok. 3000-4000 zł), kosztów wyżywienia (około 15-20 USD dziennie), biletów wstępu, napiwków, obowiązkowego testu PCR na COVID-19

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: