EKWADOR + wyspy Galapagos


1600 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 13 DNI


20-01-2021 - 01-02-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

EKWADOR – 13 dni + 5 dni dla chętnych na wyspach Galapagos

 

Ekwador to kraj wiecznego lata, gdzie pory roku ludzie wymyślają sami. Im bliżej równika, tym pogoda staje się bardziej jednorodna każdego dnia. Często ranki są pogodne i słoneczne, a wieczory pochmurne i deszczowe. Ekwador to kraj niezwykle zróżnicowany przyrodniczo: od niezdobytych andyjskich szczytów, po dzikie dżungle Amazonii. Żyje tu wiele egzotycznych gatunków zwierząt: anakondy, kapibary, piranie, a w górach wikunie i kondory. Wreszcie, Ekwador to mozaika etniczna: rodowici Indianie, potomkowie hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników.

W Quito – stolicy Ekwadoru, będziemy spacerować zabytkowymi, stromymi uliczkami, zwiedzimy piękne, bogato zdobione kościoły i udamy się do „środka świata” na równiku. Dalej na południe odwiedzimy parki narodowe pełne majestatycznych, ośnieżonych szczytów wulkanów. Zobaczymy wulkan Cotopaxi i wulkan Chimborazo – najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek na świecie. Będziemy też spacerować kalderą wulkanu Quilotoa, w którego wnętrzu znajduje się olbrzymie jezioro. Czeka nas pełen atrakcji wypoczynek w Baños, znanym z gorących wód termalnych, a także spacery po starej, kolonialnej Cuence.

Wreszcie dotrzemy do miejscowości Otavalo, gdzie w każdą sobotę odbywa się wielki indiański market. Zanim wylecimy na Galapagos odwiedzimy jeszcze lasy mgliste w okolicach Mingo – jeden z najbardziej biologicznie zróżnicowanych regionów świata.

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

1 DZIEŃ: przelot do Quito

Wylot z Warszawy (lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi) do Quito. Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Nocleg w Quito.

2 DZIEŃ: Cuenca

Wcześnie rano przejazd do Cuenca (2530 m n.p.m.). Po południu zwiedzanie starego, kolonialnego centrum. Miasto było kiedyś jedną z największych inkaskich siedzib – Tomebamba. Na przełomie XVI i XVII wieku zostało zasiedlone przez Hiszpanów. Z tamtych czasów pochodzi cześć zabytkowej zabudowy miasta (UNESCO). Zwiedzanie miasta: Park Calderon, Catedral de la Inmaculada Concepcion, Plac i Kościół Św. Sebastiana, Kościół i Plac san Blas, Plazoleta del Carmen i inne. Nocleg w Cuenca.

3 DZIEŃ: Cuenca, Baños

Przed południem dalsze zwiedzanie Cuenca. Po południu przejazd do Baños. Nocleg w Baños.

4 DZIEŃ: Baños

Dziś odwiedzimy punkty widokowe w okolicach Baños, m.in. z widokiem na  wulkan Tungurahua (5023 m n.p.m.). Następnie przejedziemy z Baños w stronę puszczy amazońskiej, malowniczą doliną górską. Po drodze zobaczymy imponujący wodospad Pailon del Diablo. Chętni zamiast busem mogą pokonać 20 kilometrową trasę w dół z Baños w stronę Amazonii rowerem. W okolicach Baños można również udać się na rafting lub popływać kajakiem. Lokalną atrakcją jest też huśtawka zawieszona nad przepaścią. Wieczorem czeka nas relaks w gorących źródłach i smaczna kolacja w jednej z lokalnych knajpek. Nocleg w Baños.

5 DZIEŃ: Chimborazo, Riobamba

Wycieczka pod wulkan Chimborazo (najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek na świecie – 6310 m n.p.m.) do La Reserva de Producción de Fauna Chimborazo (ok. 10 USD). Kolejny wulkan w okolicy to Carihuairazo (5020 m n.p.m.), ósmy najwyższy w Ekwadorze. W parku możemy zobaczyć wikunie, alpaki i lamy. Spacery na dużych wysokościach powyżej 4 tys. m n.p.m. W drodze powrotnej krótki spacer po miasteczku Riobamba. Nocleg w okolicach laguny Quilotoa.

6 DZIEŃ: Quilotoa

Wycieczka przepiękną andyjską trasą do laguny Quilotoa. Jedziemy do krateru Quilotoa (3854 m n.p.m.). Po drodze odwiedzamy kolorowe, indiańskie wioski. Chętni udadzą się na kilkugodzinny spacer kalderą wulkanu Quilotoa lub na dno krateru – zejście 250 m w dół (ok. 3 USD). Nocleg w okolicach Quilotoa.

7 DZIEŃ: Cotopaxi

Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Cotopaxi (ok. 20-30 USD). Wulkan Cotopaxi to drugi najwyższy szczyt Ekwadoru (5897 m n.p.m.) Wjeżdżamy na wysokość 4500 m n.p.m. skąd podchodzimy kolejne 300 m do schroniska Jose Rivas. Odpoczynek nad Jeziorem Limpiopungo. Na nocleg jedziemy do Quito.

8 DZIEŃ: Quito

Zwiedzanie stolicy Ekwadoru – Quito (2850 m n.p.m). Spacer stromymi uliczkami starego miasta. Zwiedzanie: Klasztor i Plac Św. Franciszka, Muzeum Franciszkańskie, Plac Wolności, Katedra, Kościół La Compana de Jezus. Na kolację ceviche – wspaniały posiłek z surowych owoców morza. Nocleg w Quito.

9 DZIEŃ: równik, przejazd do Mindo

Wycieczka do „środka świata” – Mitad del Mundo. Zwiedzamy muzeum etnograficzne położone na równiku oraz małe, prywatne muzeum, gdzie zabawimy się przeprowadzając doświadczenia fizyczne wykonalne tylko tutaj na równiku, obrazujące działanie sił Coriolisa (ok. 5 USD). Po obiedzie czeka nas przejazd do lasu mglistego w Mindo. Mindo to spokojna, urokliwa miejscowość. Nocleg w Mindo lub w okolicy.

10 DZIEŃ: Mindo – las mglisty

Okoliczne góry porasta gęsty las zwany „lasem mglistym”, który jest domem tysięcy unikalnych gatunków fauny i flory. Szacuje się, że te okolice są jednym z najbardziej biologicznie zróżnicowanych regionów świata. Wcześnie rano udamy się na spacer po dżungli. Będziemy oglądać różne gatunki kolorowych „rajskich” ptaków. Zobaczymy kolibry, papugi, tukany i wiele innych. Odwiedzimy też motylarnię, zobaczymy wodospad Nambillo, posmakujemy też lokalnej czekolady, z której słynie region. Chętni mogą udać się na zjazd na linie (canopy) nad koronami drzew, składający się z dziesięciu odcinków. Po południu przejazd do indiańskiego miasteczka Otavalo, położonego u podnóża wulkanu Imbabura. Nocleg w Otavalo.

11 DZIEŃ: Otavalo

W Otavalo w każdą sobotę odbywa się kolorowy indiański market, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają rękodzieło, zwierzęta, warzywa i egzotyczne owoce, takie jak tomate del arbol (pomidor z drzewa), babako, guanabana czy naranjilla. Na targu można kupić ciekawe, indiańskie pamiątki (wyroby z wełny lamy i alpaki, kolorowe chusty, etniczną biżuterię czy indiańskie instrumenty). Spacer po okolicy. Dla chętnych wycieczka nad Lagunę Cuicocha (jezioro) położoną wewnątrz wulkanu. Nocleg w Otavalo.

12-13 DZIEŃ: powrót
Przejazd na lotnisko w Quito. Wylot do Warszawy (lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi). Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

 

GALAPAGOS: cena ok. 4500 zł*

(w zależności od liczby uczestników)

1 (12) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz

Przelot na wyspę Baltra na Galapagos. Przeprawa promowa. Przejazd do miejscowości Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz. Dzisiaj zobaczymy olbrzymie żółwie, przespacerujemy się wzdłuż kraterów wulkanów oraz przez tunele lawowe. Na kolację owoce morza na lokalnym markecie (wstęp do Parku wraz ze wszystkimi opłatami ok. 120 USD). Nocleg w Puerto Ayora.

2 (13) DZIEŃ: wyspa Seymur

Rejs na wyspę Seymur (ok. 150 USD). Na wyspie znajduję się wielka kolonia fregat oraz głuptaków błękitnookich. Można również zobaczyć słonie morskie, legwany morskie i lądowe. Zwierzęta nie boją się i nie zwracają uwagi na ludzi. Nocleg w Puerto Ayora.

3 (14) DZIEŃ: wyspa Isabela i wyspy Tintoteras

Rano wypływamy na największą wyspę archipelagu Isabela (ok. 2-3 godziny). Zakwaterowanie w hotelu w Puerto Villamil. Wycieczka na położone nieopodal małe wyspy Tintoreras (ok. 35 USD) – mieszkają tutaj m.in. pingwiny z Galapagos, głuptaki i słonie morskie. Podczas pływania możemy obserwować kolorową faunę i florę, w tym rekiny. Nocleg w Puerto Villamil.

4 (15) DZIEŃ: wulkan Sierra Negra i Chico

Wycieczka do wulkanu Sierra Negra (ok. 35 USD). Wulkan tworzy jedną z największych kalder na świecie z zalegającą, zastygłą czarną lawą (11 km). Zejście do Wulkanu Chico, gdzie możemy podziwiać fantastyczny krajobraz utworzony przez kolorową lawę.

5 (16) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz

Powrót na wyspę Santa Cruz. Obiad. Wizyta w stacji badawczej im. Karola Darwina, która zajmuje się rozmnażaniem żółwi. Można tu zobaczyć żółwie pochodzące z różnych wysp archipelagu. Dla chętnych plażowanie. Po obiedzie transfer na lotnisko i powrót na kontynent. Nocleg w Quito.

6-7 (17-18) DZIEŃ: powrót

Wylot do Warszawy (lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi). Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

*cena zawiera: przeloty na Galapagos, nocleg i transfery w Quito, promy i transfery na Galapagos, wstęp i opłaty do Parku Narodowego Galapagos (ok. 120 USD), wycieczki fakultatywne – ok. 250 USD, (orientacyjne ceny podane w programie), ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, opiekę pilota

*cena nie zawiera: wyżywienia (ok. 15-20 USD dziennie), obowiązkowego testu PCR na COVID-19, który trzeba wykonać przed wylotem na wyspy

Potrzebujesz inspiracji? Przeczytaj nasz artykuł o Galapagos – perle w koronie Ziemi tu>>>

Mapy brak... chwilowo

20-01-2021 - 01-02-2021

1600 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 13 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi w hostelach i hotelach, transport: prywatny bus na całej trasie wyprawy (poza fakultetami), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletu lotniczego do Quito (wylot z Warszawy lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi, ok. 3000-4000 zł), kosztów wyżywienia (około 10-15 USD dziennie), biletów wstępu, napiwków, obowiązkowego testu PCR na COVID-19

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: