Góry Świętokrzyskie – skalne miasta i prehistoria


450 zł, CZAS: 2 DNI


05-09-2020 - 06-09-2020 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Góry Świętokrzyskie kryją w sobie liczne tajemnice i związane z nimi niezwykłe miejsca. Ze względu na brak rozwiniętej turystyki w tym regionie wiele z nich jest mało znanych i można odnieść wrażenie – czekają specjalnie na nas.

Naszą podróż zaczniemy od położonego w Górach Świętokrzyskich leśnego rezerwatu skalnego Skałki Piekło pod Niekłaniem. Malownicze formacje przypominają swą strukturą skalne miasto. Kolejne miejsce jakie odwiedzimy to Gagaty Sołtykowskie. Zobaczymy tam dwa olbrzymie ślady dinozaurów, które zamieszkiwały te tereny 200 milionów lat temu. Następnie udamy się na usianą skałami Górę Dobrzeszowską, gdzie prawdopodobnie w dawnych czasach znajdowało się sanktuarium i obserwatorom astronomiczne (VIII-X wiek n.e.). Po drodze zobaczymy pozostałości olbrzymiego pieca hutniczego w Kuźniakach. Kolejny spacer odbędziemy na Górę Perzową ze skalną kaplicą św. Rozalii. Na koniec dnia odwiedzimy dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i przespacerujemy się na Górę Baranią wąwozem przypominającym te z okolic Kazimierza Dolnego na Wisłą.

Drugiego dnia pojedziemy do położonego niedaleko miejscowości Bobrza miejsca, gdzie zobaczymy pozostałości Zakładu Wielkopiecowego oraz muru oporowego z połowy XIX wieku. Z Bobrzy ruszamy na wschód. Zobaczymy legendarny Dąb Bartek, ruiny huty w Samsonowie oraz Zachełmie, gdzie znaleziono ślady tetrapodów. Na krótko zatrzymamy się przy ruinach bodzentyńskiego zamku. Następnie czeka nas wizyta w kolejnym mieście skalnym „Skałki pod Adamowem”. Na koniec naszej wyprawy przez Góry Świętokrzyskie zobaczymy Klasztor Cystersów w Wąchocku i ruiny zamku w Iłży.

 

1 DZIEŃ: Skałki Piekło pod Niekłaniem, Gagaty Sołtykowskie, Góry Dobrzeszowska i Perzowa, piec w Kuźniakach, Oblęgorek

Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych.

SKAŁKI POD NIEKŁANIEM
Przejazd do rezerwatu skalnego Skałki Piekło pod Niekłaniem. Spacer do malowniczych formacji skalnych położonych pośród drzew.

GAGATY SOŁTYKOWSKIE
Przejazd do Gagatów Sołtykowskich. Tutaj pośród księżycowych krajobrazów dawnej kopalni glinki ceramicznej i gagatu – rzadkiego minerału zwanego czarnym bursztynem – zobaczymy dwa ślady dinozaurów, które zamieszkiwały te tereny 200 milionów lat temu. Większy ma 60 cm długości i należy prawdopodobnie do sześciometrowego drapieżnika allozaura.

GÓRA DOBRZESZOWSKA
Z Gagatów jedziemy do Góry Dobrzeszowskiej. Na szczycie wzniesienia znajdują się pozostałości prawdopodobnie sanktuarium z czasów przedchrześcijańskich oraz obserwatorium astronomicznego. Zdaniem niektórych archeologów obiekt mogli zbudować Wiślanie. Teren ten usiany jest wielkimi, porośniętymi mchem kamieniami z piaskowca.

KUŹNIAKI
Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Kuźniakach gdzie zobaczymy ruiny starego pieca hutniczego

GÓRA PERZOWA
Następnie odwiedzimy Górę Perzową. Jest to jedno z najbardziej urokliwych, skalistych i zarazem stromych wzniesień świętokrzyskich. Kilkadziesiąt metrów od szczytu, między kilkoma potężnymi blokami piaskowca, znajduje się grota z kapliczką św. Rozalii. Według podań sam król Kazimierz Wielki kazał umieścić w niej obraz świętej Rozalii, aby chroniła od zarazy okoliczną ludność.

OBLĘGOREK
Ostatni przystanek tego dnia to Oblęgorek, gdzie odwiedzimy dworek Henryka Sienkiewicza. Na parterze muzeum odtworzono pomieszczenia z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana została poświęcona mu wystawa. Na koniec przejdziemy się na szczyt Baraniej Góry malowniczymi wąwozami, przypominającymi te spod Kazimierza Dolnego.

Nocleg w okolicy.

2 DZIEŃ: Bobrza, Dąb Bartek, Samsonów, Zachełmie, Bodzentyn, Skały pod Adamowem, Nietulisko Duże, Wąchock, Iłża

BOBRZA
Zwiedzanie zaczniemy od Bobrzy, gdzie zobaczymy pozostałości Zakładu Wielkopiecowego z pierwszej połowy XIX wieku. Budowę tej największej wówczas polskiej huty z pięcioma wielkimi piecami przerwał upadek powstania listopadowego. Całość otoczona jest okazałym murem oporowym o długości ok. 400 m, wysokości do 15 m i na kilka metrów szerokim.

DĄB BARTEK
Po drodze czeka nas wizyta pod słynnym Dębem Bartkiem – jednym z najstarszych drzew w Polsce, które robi wrażenie swoim olbrzymim pniem i konarami.

SAMSONÓW
Zatrzymamy się na krótki spacer w Samsonowie. Znajdują się tu zabudowania starej huty m. in. wielkiego pieca z wieżą i odlewni.

REZERWAT ZACHEŁMIE
Spacer po rezerwacie. W 2008 roku w pobliskim nieczynnym kamieniołomie odnaleziono najstarsze na świecie odciski stóp tetrapodów stanowiących ogniwo przejściowe pomiędzy rybami a zwierzętami czworonożnymi, co przesunęło datowanie wyjścia kręgowców ze środowiska wodnego na ląd o około 18 milionów lat wstecz.

BODZENTYN
Kolejne miejsce, które odwiedzimy to ruiny wzniesionego w XIV w zamku biskupów krakowskich w Bodzentynie.

SKAŁKI POD ADAMOWEM i NIETULISKO DUŻE
Następnie czeka nas spacer po skalnym mieście – rezerwacie „Skały pod Adamowem” oraz po ruinach dawnej walcowni w Nietulisku Dużym.

WĄCHOCK
To słynne z dowcipów miasto może się pochwalić nie tylko poczuciem humoru, ale też pięknym Klasztorem Cystersów ufundowanym w XII wieku. Spacer po nim przeniesie nas do średniowiecza. Zobaczymy m. in. imponujący romański kościół Św. Floriana, którego wnętrze zamyka jedno z najstarszych sklepień o konstrukcji krzyżowo – żebrowej.

IŁŻA
Na koniec odwiedzimy ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich w Iłży z XIV wieku. Najstarszą częścią ruin jest okrągła, wysoka wieża.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

*Niestety nie uda nam się odwiedzić Krzemionek Opatowskich. W związku z koronawirusem zdecydowano o podjęciu tu prac remontowych, które zakończą się dopiero jesienią. Jednak w zamian za to dołożyliśmy do programu Samsonów, rezerwat Zachełmie, klasztor Cysterski w Wąchocku i zamek w Iłży,

 

GRUPA
Grupa od 3 do 9 osób.

DOKUMENTY
Do udziału w wyprawie niezbędny jest ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w mały plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– obuwie: wygodne buty sportowe, rozchodzone sandały
– polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy (może uda nam się wykąpać w jednym z okolicznych zalewów)
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej)

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ceny podane w programie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. W zależności od miejsca noclegu być może będzie możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 uczestników + kierowca). W zależności od liczby uczestników jedziemy jednym, dwoma lub trzema samochodami.

NOCLEGI

Nocleg w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2-osobowych. Szukamy miejsca z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

05-09-2020 - 06-09-2020

450 zł

Czas: 2 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: