HIMALAJE INDII: od źródeł Gangesu po buddyjskie klasztory Spiti


3500 zł + 700 USD + przelot, CZAS: 27 DNI


30-08-2025 - 25-09-2025 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa przez HIMALAJE INDII: od źródeł Gangesu po buddyjskie klasztory Spiti – 27 dni. Mała grupa, autorski program, ekspercka wiedza. Taki program znajdziesz tylko u nas! Na trasie: Gangotri, Badrinath, Kadernath, Rishikesh, Haridwar, Shimla, Tabo, Kaza, Keylong, Manali.

 

Himalaje Indii to rozległy obszar tworzony przez wiele starożytnych krain. Do nich należą też Utaranćal i Himaćal Pradeś – ziemie wielu pradawnych kultur: buddyzmu, hinduizmu oraz wielu religii plemiennych. Od tysięcy lat mieszały się tu wpływy różnych kultur, a zrodzone przez tysiące lat rytuały, tradycje i wierzenia trwają do dziś w ukrytych wśród Himalajów wioskach i klasztorach. Ze względu na geograficzną izolację wiele z tych tradycji pozostało niezmienionych przez tysiąclecia.

Podczas naszej podróży Himalaje Indii udamy się do źródeł świętej rzeki Ganges, odwiedzimy święte miasta i miasteczka: Rishikesh, Haridwar, Gangotri, Kalpa. Odwiedzimy też buddyjskie Spiti –  część ,,dachu świata’’  –  kraniec Wyżyny Tybetańskiej, które pod względem kulturowym i krajobrazowym bardzo przypomina Tybet. Zobaczymy  tu niezwykłe klasztory buddyjskie, gdzie czas zatrzymał się setki lat temu. Przeprawimy się  przez wiele wysoko położonych przełęczy dostępnych dla samochodów (4.000 – 5.300 m n.p.m.).

Prawdziwą przyjemność sprawi nam trekking Wyżyną Tybetańską do najwyżej położonych na świecie wiosek: Komik, Hikkim, Chamde, Demul. Odwiedzimy siedziby pradawnych górskich kultów i miejsca zamieszkania bóstw w Kinnaur, gdzie wiele religii żyje razem ze sobą w zgodzie, wzajemnie się uzupełniając. Przez Himalaje Indii będziemy podróżować trudno dostępnymi szlakami wysokich, kamienistych gór, które odwiedza niewielu turystów. Na koniec odpoczniemy w Shimli – starej brytyjskiej stolicy letniej w Indiach.

1 DZIEŃ: przelot Polska – Indie 
Przelot do Delhi z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Delhi
Przylot do Delhi, przejazd do hotelu w dzielnicy Paharganj na Main Baazar, zakwaterowanie, odpoczynek. Przejażdżka rikszami do starego Delhi. Zwiedzanie: Czerwony Fort (ok. 6 USD) i Jamia Masjit – Wielki Meczet (te monumentalne budowle są dziełami słynnego Szahdżahana – budowniczego Tadź Mahal), świątynia dżinijska z ptasim szpitalem. Obiad w świątyni sikhijskiej. Wyjazd nocnym pociągiem do Haridwar. Nocleg w Delhi.

3 DZIEŃ: do Joshimath
Całodniowy przejazd do Joshimath. Mijamy spokojne górskie miasteczka. Trasa wiedzie zboczami gór wzdłuż malowniczych, zielonych dolin. Zwiedzanie: świątynie Nav Durga i Narsingh. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Nocleg w Joshimath.

4 DZIEŃ: Badrinath
Jedziemy dalej do wsi Mana zamieszkałej przez ludność pochodzenia tybetańskiego. Stąd już tylko 40 km do Tybetu. Spacer do wodospadu. Zwiedzanie Badrinath i świątyni Vishal Badri. Badrinath to jedno z najświętszych miejsc hinduizmu i zarazem jedno z Char Dam – czterech najważniejszych świątyń himalajskich – poświęcone bogu Wisznu. Dla chętnych kąpiel w gorących źródłach. Nocleg.

5 DZIEŃ: Auli trekking, przejazd do Chopta
Wcześnie rano jedziemy do Auli – indyjskiego centrum narciarskiego (2750 m n.p.m). Udajemy się na kilkugodzinny trekking (ok. 6 godz.) do Gorson Bugyal – malowniczych hal górskich (ok. 3200-3500 m n.p.m.). Stąd rozciągają się piękne widoki na siedmiotysięczniki: Nanda Devi, Trisul i inne. Przejazd na nocleg do miejscowości Chopta.

6 DZIEŃ: Chandrashila, Gaurikhund
Wcześnie rano wchodzimy na górę Chandrashila (ok. 2-3 godz.), jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w stanie Uttarkand. W drodze powrotnej odwiedzimy świątynie Śiwy – Tungnath. Przejazd do miejscowości pielgrzymkowej Gaurikhund (1980 m n.p.m.). Nocleg w Gaurikhund.

7 DZIEŃ: Kadernath trekking
Wyruszamy razem z innymi pielgrzymami do Kadernath położonego u stóp szczytu Kedarnath Peak (6940 m n.p.m.) na wysokości 3500 m n.p.m. (ok. 6-7 godz. marszu, 14 km). Nocleg.

8 DZIEŃ: Kadernath
Spacery w okolicach Kadernath. Zejście do Gaurikhund (ok. 4-5 godz. marszu). Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Nocleg w Gaurikhund.

9 DZIEŃ: do Gangotri
Całodzienny przejazd autobusem do Gangotri (3140 m n.p.m.) w Himalajach Garhwalu. Po drodze w miejscowości Uttarkashi (1150 m n.p.m.) zjemy obiad i odwiedzimy świątynię Śiwy – Wiśwanatha.  Nocleg w Gangotri w skromnym hotelu dla pielgrzymów.

10 DZIEŃ: Gangotri
Całodniowa wędrówka w stronę źródeł Gangesu (ok. 6-7 godz.). Wędrujemy szlakiem pielgrzymkowym, po drodze spotykając świętych mężów „sadhu” i wielu gorliwych wyznawców hinduizmu. Otaczają nas piękne góry: sześciotysięczniki Bhagirati i święta góra Shivling. Nocleg w skromnym schronisku dla pielgrzymów w Bhujbasie (3800 m n.p.m.).

11 DZIEŃ: Gaumukh, Tapovan
Wycieczka (ok. 3 godz.) do czoła lodowca Gangotri – Gaumukh (4000 m n.p.m.) skąd wypływa Ganges. Dla chętnych dalsza wycieczka przez lodowiec do Tapovan – pięknie położonego miejsca do medytacji, u szczytu góry Shivling (4400 m n.p.m., ok. 9-10 godz.). Nocleg w Bhujbasie.

12 DZIEŃ: Gangotri
Powrót pieszo do Gangotri. Przejazd do Uttarkashi. Odpoczynek. Nocleg w Uttarkashi.

13 DZIEŃ: Rishikesh
Powrót autobusem do Riszikeszu, świętego miasta z licznymi świątyniami (aśramami).  Spacer brzegiem Gangesu, którego wody są tu idealnie czyste (można się wykąpać). Wycieczka do lokalnych świątyń i obserwacja obrzędów hinduistycznych. Odwiedzimy m.in. trzynastopiętrową Swarg Niwas.  Wieczorem udamy się na pudżę – rytuał ofiary odprawiany nad Gangesem o zachodzie i wschodzie słońca. Nocleg w Rishikesh. Odpoczynek. Nocleg w Rishikeshu.

14 DZIEŃ: Haridwar
Zwiedzanie Haridwaru – świętego miasta hinduistów. To tutaj Ganges kończy swoją górską wędrówkę i wpływa na równinę: spacer po ghatach Har-ki-Pairi (Krok Boga) – miejsce, gdzie Ganges ma największą siłę obmywania z grzechów. Spacer po Bara Bazaar. Przejazd do Shimli. Nocleg w Shimli.

15 DZIEŃ: Shimla
Shimla (od 1950 do 2300 m n.p.m.) – stolica indyjskiego stanu Himaćal Pradeś. Zwiedzanie miasta.  Spacer po zabytkowych uliczkach. Miasto było niegdyś letnią siedzibą Kampanii Wschodnio-Brytyjskiej pełną starej brytyjskiej, drewnianej zabudowy. Dziś jest to popularny górski kurort hinduski. Na kolację pyszna pakora. Nocleg w Shimli.

16 DZIEŃ: Shimla, Sarahan
Dalsze zwiedzanie: na wznoszącym się nad miastem wzgórzu Jakhoo (2455 m n.p.m.) znajduje się świątynia poświęcona bóstwu Hanumanowi. Otaczający ją park zamieszkują małpy, które okradają pielgrzymów. Przejazd do Sarahan w dystrykcie Kinnaur. Nocleg w Sarahan.

17 DZIEŃ: Sarahan, Sangla, Chitkul
Zwiedzanie Sarahan. Słynna drewniana świątynia Bhimakali (wcielenie Kali). Niegdyś składano tu ofiary z ludzi (jeszcze w XIX w.). Spacer po zielonej, malowniczej okolicy.
Przejazd do Doliny Sangla (Baspa). Powoli wkraczamy w domeny himalajskich bóstw lokalnych. Bóstwa te przypominają greckich lub rzymskich nieśmiertelnych i posiadają absolutną władzę nad emocjami i uczuciami śmiertelnego człowieka. Tworzą klany i rodziny, a relacje między nimi są odbiciem relacji pomiędzy lokalnymi społecznościami.
Zwiedzanie wiosek Sangla, Namroo, Chitkul. Wizyty u lokalnych bóstw. W wioskach Namroo i Chitkul zobaczymy świątynie-forty, charakterystyczne dla Himaćal Pradeś zabudowania świątynne. Dolina Sangla to miejsce gdzie religia tybetańska i hinduistyczna funkcjonują zmieszane, wzajemnie się uzupełniając, jak nigdzie indziej na świecie. W jednym miejscu spotykamy świątynie i kapłanów obu religii. Spacer w dolinie. Nocleg w Chitkul lub Sangli.

18 DZIEŃ: Recong Peo
Przejazd do Recong Peo – stolicy Kinnaur, położonego w dolinie u podnóża olbrzymiego masywu góry Kinnaur Kailash (6050 m n.p.m.). Kinnaur to region, który leży na pograniczu dwóch krain różniących się pod względem kulturowym i geograficznym: skalistego, buddyjskiego Tybetu i hinduistycznych, zielonych Himalajów. Na całym terenie panuje wielkie zróżnicowanie kulturowe i religijne. Wszechobecny jest wpływ obecnych tu od zawsze religii rodzimych związanych z kultem lokalnych bóstw i duchów przemieszany z buddyzmem i hinduizmem. Środkowy Kinaur to magiczna mieszanina religii i kultur.
Zwiedzanie Kalpy. Według legendy to tutaj bóg Sziwa miał zwyczaj palić haszysz kontemplując piękne widoki gór. Nocleg w Recong Peo.

19 DZIEŃ: Nako
Podróż przez Górny i Środkowy Kinnaur do Nako. Po drodze zwiedzamy zielony Kanam: świątynie buddyjskie i drewnianą świątynię bogini Yulsy. Tutaj znajduje się jedna z najważniejszych bibliotek tybetańskich. Górny Kinnaur to kraina w przeważającej mierze buddyjska. Górny Kinnaur i Spiti są blisko spokrewnione z Ladakhiem i zachodnim Tybetem. Zwiedzanie Nako i okolic (świątynie, jezioro, przepiękne krajobrazy). Nocleg w Nako.

20 DZIEŃ: Nako, Tabo, Kaza
Przejazd do Tabo. Zwiedzanie jednego z najważniejszych i najlepiej zachowanych klasztorów buddyjskich świata – Tabo, zbudowanego przez słynnego mistrza Ringchen Zangpo (w XI w.). Kompleks składa się z ośmiu świątyń. Dalszy przejazd do Kazy w Dolinie Spiti. Spiti przypomina geograficznie i kulturowo Ladakh. Kolorowe góry o różnych kształtach, buddyzm tybetański, fantastycznie położone gompy (świątynie). Po drodze zwiedzamy zawieszony na skałach klasztor Dhankar. Nocleg w Kazie.

21-22 DZIEŃ: trekking
Trekking przez najwyżej położone wioski i klasztory świata. Noclegi w górskich chatach w wioskach tzw. home stay (ok. 50-70 USD, trekking nie jest wymagający, w cenie przewodnik, jedzenie, noclegi w domach u lokalnych mieszkańców).

23 DZIEŃ: Keylong
Przejazd do Keylong w dolinie Lahoul, przekroczymy przełęcz Kunzam (4500 m n.p.m.), oddzielającą krainę Lahoul od Spiti. Po drodze mini trekking nad Jezioro Chandra Taal (4300 m n.p.m., ok. 2 godz.). Nocleg w Keylong.

24 DZIEŃ: Manali
Przejazd do Manali (2050 m n.pm.) w Dolinie Kullu. Przejazd przez Przełęcz Rothang. Zwiedzanie spokojnego Starego Manali – spacer wśród drewnianych, tradycyjnych domów. Wycieczka do Świątyni Hadimby. Odpoczynek. Nocleg w Manali.

25 DZIEŃ: Vashisht, Naggar
Zwiedzanie Vashisht i Naggar. Vashisht to urocza wioska położona powyżej Manali – są tu gorące źródła, mnóstwo starych kamiennych domów i kilka zabytkowych świątyń. W Naggar odwiedzimy dom Mikołaja Reoricha – słynnego podróżnika, malarza oraz stary fort. Wieczorny wyjazd do Delhi.

26 DZIEŃ: Delhi
Poranny przyjazd do Delhi. Dla chętnych zwiedzanie Nowego Delhi: India Gate (42-metrowy łuk triumfalny), spacer Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu, Dźantar Mantar ( ok. 2 USD) – obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, jedno z 4 dobrze zachowanych w Indiach, znajdują się tu zegary słoneczne i inne budowle służące do obserwacji ciał niebieskich. Zakupy. Odpoczynek. Nocleg w Delhi.

27 DZIEŃ: przelot Indie – Polska 
Powrót do Polski.

Trekkingi i wycieczki piesze mają miejsce na dużych wysokościach (ok. 3-4 tysiące m n.p.m.). Wcześniej jednak mamy czas na aklimatyzację – pobyt na dużych wysokościach, dużo ruchu, krótkie wycieczki piesze, odpoczynek.

Ze względu na niełatwą dostępność wielu miejsc, konieczność długich przejazdów przez Himalaje, częste uszkodzenia dróg i tras pieszych, mogą zdarzyć się opóźnienia w realizacji programu wyprawy, a nawet zmiany trasy.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędne będzie uzyskanie wizy indyjskiej. W celu uzyskania e-wizy indyjskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o wizę. Do uzyskania e-wizy niezbędny będzie paszport (i jego skan) ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy z 2 wolnymi stronami oraz aktualne zdjęcie paszportowe (w wersji elektronicznej).

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy do gorącego lata.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, ciepła, nie przewiewna kurtka (nie puchowa)
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– szalik, czapka, rękawiczki
– mogą przydać się kalesony lub rajstopy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli w miastach można tanio oddać rzeczy do prania).

Trekkingi:
– wygodne buty trekkingowe, wysokie ponad kostkę, kurtka trekkingowa, może się przydać peleryna przeciwdeszczowa (prawdopodobieństwo deszczu niewielkie)
– koniecznie kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– bielizna termoaktywna, przydatna na dużych wysokościach

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– ciepły śpiwór – szczególnie przydatny na dużych wysokościach
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko i tylko w dużych miastach (Rishikesh, Shimla, Manali), nie zawsze też działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, ale wskazany jest dobry stan zdrowia.

Może pojawić się choroba wysokościowa. Pierwsze jej objawy to zazwyczaj zmęczenie, krótki, urywany oddech, bóle i zawroty głowy (podczas ruchu), jednak każdy reaguje inaczej. Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą pojawić się problemy z zasypianiem, a także lekkie mrowienie w rękach i nogach. Wspomniane dolegliwości nie pojawiają się kiedy tylko na krótki czas wjeżdżamy na dużą wysokość, ale w momencie kiedy zostajemy tam dłużej. Przejazdy przez wysokie przełęcze nie są odczuwalne przez organizm w żaden widoczny sposób. Odczuwalna jest za to mniejsza ilość tlenu w powietrzu.

Trekkingi i wycieczki piesze mają miejsce na dużych wysokościach (3-4 tysiące m n.p.m.). Wcześniej jednak mamy czas na aklimatyzację. Każdego dnia wyprawy stopniowo zwiększamy wysokość. Mamy dużo ruchu (krótkie wycieczki piesze), ale też czas na niezbędny odpoczynek.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich.

Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw. Podczas przejazdów przez góry, w małych wioskach wybór jedzenia jest bardzo ograniczony. Praktycznie ogranicza się do ryżu i makaronu z warzywami oraz zupek chińskich. Pilot będzie wcześniej informował o ewentualnej potrzebie zabrania ze sobą jedzenia.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Ze względu na niełatwą dostępność wielu miejsc, konieczność długich przejazdów przez Himalaje, częste uszkodzenia dróg i tras pieszych, mogą zdarzyć się opóźnienia w realizacji programu wyprawy, a nawet zmiany trasy.

Środki transportu:
– dżipy i taksówki (wynajmowane dla grupy na większość przejazdów)
– autobusy, często bez klimatyzacji
– motoriksze lub riksze rowerowe

Pociąg do Haridwaru – zazwyczaj podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy. W wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie). Warto mieć własny śpiwór lub przynajmniej prześcieradło. Bagaże dla „świętego spokoju” najlepiej przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody. Zdarza się że ciepła woda do mycia jest donoszona w wiaderkach (noclegi w wioskach).

W Indiach standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

W niektórych miejscach (sporadycznie) warunki mogą być bardzo prymitywne, może też być chłodno (nie ma tam bazy noclegowej), np. w Gomukh śpimy w wieloosobowej sali dla pielgrzymów.

Trekking:
– bardzo proste i skromne pokoiki w wioskach
– często łazienka na zewnątrz
– ciepła woda jest donoszona w wiaderkach

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

Tylko w miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i bardzo wolnym łączem internetowym. Przez większą część wyprawy dostęp do intenetu jest praktycznie niemożliwy.

Rozmowy do Polski z Indii to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Jednak na terenie Himalajów często nie ma zasięgu w polskich telefonach, są też trudności ze skorzystaniem z telefonu stacjonarnego. W miastach można  korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę). Jednak często zdarza się, że telefony nie działają.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają. W Indiach częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie. W niektórych miejscach prądu może w ogóle nie być.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

INDIE (Republika Indii)
Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR)
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Dzięki wprowadzeniu e-wizy indyjskiej całą procedurę wizową można wykonać online, w tym dokonać płatności i wydrukować wizę bez konieczności składania wizyty w ambasadzie. Szczegóły programu e-wizowego są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in

Posiadacze e-wizy mogą wjechać na teren Indii przez 28 portów lotniczych: Delhi, Mumbai, Chennai, Kolkata, Thiruvananthapuram, Bengaluru, Hyderabad, Cochin, Goa, Ahmedabad, Amritsar, Gaya, Jaipur, Lucknow, Trichy, Varanasi, Calicut, Mangalore, Pune, Nagpur, Coimbatore, Bagdogra, Guwahati, Chandigarh, Visakhapatnam, Madurai, Bhubaneswar oraz Port Blair, a także 5 portów morskich: Mumbai, Cochin, Mormugao, Chennai, New Mangalore.

Opuszczenie terytorium Indii z e-wizą jest możliwe w większości punktów granicznych, z wyjątkiem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie. W sprawach dotyczących procedury ubiegania się o wizę w innych kategoriach oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z Ambasadą Indii w Warszawie.

Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie. W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt lub wyjazd z Indii.

BEZPIECZEŃSTWO

W niektórych regionach istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą, szczególnie kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek. Wysokość opłaty za przejazd należy ustalać zawsze przed rozpoczęciem podróży.

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w dużych miastach oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir oraz niektórych stanów północno-wschodnich. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

Obywatele polscy powinni posiadać przy sobie kopie paszportów i wiz indyjskich, co bardzo przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w przypadku utraty ich oryginałów. W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność.

UBEZPIECZENIE

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie pakietu ubezpieczeniowego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 metrów n.p.m.

ZDROWIE

Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną.

W niektórych rejonach Indii uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Ryzyko zachorowań na malarię i dengę wzrasta w okresie bezpośrednio po monsunie. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego umycia. Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (w związku ze specyficzną florą bakteryjną stosowanie środków używanych w Europie nie jest zalecane).

Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wymagane jest specjalne zezwolenie na wjazd do stanów Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Należy przybyć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, gdyż mogą nas czekać długie kolejki na lotnisku. Dodatkowo w miesiącach od grudnia do lutego podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą być przygotowani na wielogodzinne opóźnienia lotów (w tym okresie w Delhi często występują gęste mgły paraliżujące ruch lotniczy).

Regiony wysokogórskie w Kaszmirze oraz Himaćal Pradeś są szczególnie narażone na występowanie lawin śnieżnych lub osunięć terenu. Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

CŁO

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 lat.

W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych. Zgłoszenie wwozu telefonu satelitarnego w deklaracji celnej przy wjeździe do Indii nie chroni jego posiadacza przed konsekwencjami w postaci konfiskaty telefonu, kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku wykrycia takiego sprzętu w czasie pobytu w Indiach.

Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych, np.: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE
– walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów
– Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych, jednak dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony
– w miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty
– należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką, zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy, ddzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe
– Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym

30-08-2025 - 25-09-2025

3500 zł + 700 USD + przelot

Czas: 27 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi, transport: dżipy i taksówki (wynajmowane dla grupy), autobusy, riksze (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Delhi-Warszawa (ok. 2000-2500 PLN), wizy indyjskiej (e-visa we własnym zakresie - koszt ok. 25 USD, pomagamy w uzyskaniu e-visy), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu (70-80 USD), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: