INDIE POŁUDNIOWE i GOA – szlakiem najstarszych cywilizacji


3500 zł + 500 USD + przelot, CZAS: 25 DNI


23-11-2024 - 17-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

INDIE POŁUDNIOWE I GOA – szlakiem najstarszych cywilizacji

Indie południowe i Goa to 25-dniowa podróż szlakiem najstarszych cywilizacji subkontynentu. To podróż, która zmienia wyobrażenia o Indiach.

Podczas naszej wyprawy zobaczymy Indie południowe od każdej strony. Poznajmy olśniewające zabytki Hampi, odwiedzimy Verkalę,  Koczin i Mysore. Popłyniemy słynnym terenem Backwaters, odwiedzimy plaże Goa, gdzie zaznamy chilloutu i sjesty, a na koniec pojedziemy do Bombaju. Nie zapomnimy również o smakach, bo Indie południowe słyną z aromatycznej i pikantnej kuchni, w której królują owoce morza i mnóstwo soczystych owoców.

Indie południowe wraz z Goa znacząco różnią się od reszty kraju. I różnią się na każdym poziomie. Począwszy od odmiennej historii i struktury etnicznej, przez kuchnię, aż po ukształtowanie terenu, klimat. Wreszcie, Indie południowe są zamożniejsze od północy, co jest zasługą tzw. indyjskiej Doliny Krzemowej.

Przez tysiące lat Indie południowe zażarcie broniły swojej odrębności kulturowej, toteż wpływy muzułmańskie czy kolonialne nie są tu aż tak widoczne, jak na północy kraju. Wyjątkami są np. Bombaj – jedno z największych miast świata, słynące m.in. części wiktoriańskiej, Pondicherry –  była francuska kolonia, a także Goa, należące wcześniej do Portugalczyków, którzy niemal całkowicie zmienili oblicze półwyspu. Kultura śródziemnomorska widoczna jest w architekturze, a nawet odczuwalna w stylu życia mieszkańców.

1 DZIEŃ – Polska – Indie 
Wylot do Indii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Chennai, Mammalapuram
Poranny przylot do Indii. Przesiadka na samolot do Chennai (Madrasu). Przejazd do nadbrzeżnego Mammalapuram (UNESCO). Pierwsze spotkanie z kuchnią indyjską. Nocleg.

3 DZIEŃ – Mammalapuram
W Mammalapuram zachowały się jedne z najstarszych zabytków skalnych Indii południowych. Zwiedzanie: świątynia Pallawów z VII wieku – najprawdopodobniej najstarsza kamienna świątynia tego typu w Indiach, gdzie czci się jednocześnie bogów Wisznu i Śiwę. Spacer po kamienistym wzgórzu pełnym jaskiń z rzeźbami wykutymi w skale. Dla chętnych kąpiel w ciepłym morzu. Na kolację owoce morza. Nocleg.

4 DZIEŃ – Pondicherry
Przejazd do urokliwego miasteczka Pondicherry – byłej francuskiej kolonii, która wróciła do Indii dopiero w połowie ubiegłego wieku. Do dzisiaj widać w mieście wiele pamiątek po byłych gospodarzach, jak typowo kolonialna zabudowa, francuskie nazwy ulic, kepi na głowach policjantów, czy powszechnie znany język francuski. Plażowanie. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Pondicherry.

5 DZIEŃ – Tanjur
Przejazd do Tanjur – stolicy dynastii Ćolów położonej nad świętą rzeką Kaveri. Wizyta w Świątyni Brihadeśwara, jedenej z najwyższych w Indiach. Charakterystycze dla tamilskich świątyń są trójkątne, bogato rzeźbione wieże świątynne zwane gopurami. Nocleg w Tanjur.

6 DZIEŃ – Trichy, Maduraj
Przejazd do Trichy – miasta olbrzymich świątyń. Zwiedzanie świątyń oraz kamiennego fortu. Przejazd do Maduraj. Nocleg w Maduraj.

7 DZIEŃ – Maduraj, Rameśwaram
Zwiedzanie Maduraju: majestatyczna, pięknie zdobiona kolorowymi rzeźbami świątynia Minakshi – małżonki Śiwy. Fakultaywna wycieczka całodniowa do Rameśwaram (10-20 $), gdzie znajduje się jedno z najświętszych miejsc Indii – Światynia Ramalingeśwara. Oczyszczająca z grzechów kąpiel w pobliskim Danuszkodi. Spacer po wydmach. Nocleg w Maduraj.

8 DZIEŃ – Kanyakumari
Przejazd do Kanyakumari – najdalszego punku subkontynentu indyjskiego, gdzie spotykają się wody Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego oraz Zatoki Bengalskiej. Miasteczko jest ważnym miejscem pielgrzymkowym poświęconym Devi Kanya – inkarnacji małżonki Śiwy. Zwiedzamy świątynię Devi (mężczyźni muszą zdjąć podkoszulki!). Następnie płyniemy do sanktuarium słynnego guru Swamiego Vivekanandy, które znajduje się na małej wyspie. Nocleg w Kanyakumari.

9 DZIEŃ – Varkala
Przejazd do zielonego stanu Kerala do wypoczynkowej miejscowości Varkala. Nocleg w Varkala.

10 DZIEŃ – Varkala
Wypoczynek na plażach Varkali u podnóża czerwonych klifów. Dla chętnych wyjazd na obserwacje delfinów. Na kolację pyszne owoce morza. Nocleg w Varkala.

11 DZIEŃ – Backwaters
Cały dzień płyniemy zalewowym i zabagnionym terenem Backwaters, które tworzy olbrzymi system wąskich kanałów, rzek i szerokich jezior. Żyje tu wiele gatunków dzikiego ptactwa i innych zwierząt. Po drodze mijamy liczne rybackie osady na wodzie. Przejazd z Allepey do Koczinu. Nocleg w Koczin.

12 DZIEŃ – Koczin
Kochin. Zwiedzanie miasta o bogatej kolonialnej historii oraz indyjskiej stolicy przypraw. Spacer po starym, spokojnym centrum miasta pełnym kolonialnej zabudowy. Zwiedzanie: kościół Św. Franciszka, Bazylika Świętego Krzyża, żydowskie miasteczko, wizyta w suszarni imbiru i składowniach przypraw. Spacer wzdłuż wybrzeża, gdzie możemy zobaczyć „chińskie sieci rybackie” – olbrzymie drewniane konstrukcje do połowu ryb. Dla chętnych wyjście na Kathakali – tradycyjny teatr Kerali, gdzie mężczyźni przebrani w fantazyjne stroje bohaterów, demonów i innych postaci opowiadają historie z hinduskich eposów za pomocą tańca i gestów. Nocleg w Koczin.

13 DZIEŃ – do Ooty
Przejazd do Ooty (około 9 godzin). Ostatnie dwie godziny jedziemy krętą, górską drogą przez Ghaty Zachodnie, pasmo gór o długości 1400 km ciągnące się wzdłuż zachodniego wybrzeża Indii. Odpoczywamy od gorąca nizin. Nocleg w Ooty.

14 DZIEŃ – Ooty
Ooty (2.240 m n.p.m.) to dawny brytyjski kurort o łagodnym klimacie, położony w górach Nilgiri – miejscu zamieszkania plemion Toda i słynnych upraw herbaty. Spacer po turystycznym miasteczku i okolicach. Degustacja miejscowej czekolady. Przejazd koleją wąskotorową (UNESCO) przez wsie i miasteczka z Ooty do Coonoor. Wizyta na plantacjach herbaty. Nocleg w Ooty.

15 DZIEŃ – Ooty
Odpoczynek i zwiedzanie okolicy Ooty. Wyjazd w kierunku Mysore. drodze, Jedziemy przez Park Narodowym Mundumalai. Park zamieszkuje wiele dzikich zwierząt: gaury (dzikie bawoły), tygrysy, słonie, liczne jeleniowate, dzikie psy, latające wiewiórki, niedźwiedzie i leopardy. Nocleg w Mysore.

16 DZIEŃ – Mysore
Dzień fakultatywny w Mysore. Do wyboru:
– całodniowa wycieczka do Sravanbelagola – słynnego miejsca pielgrzymkowego wyznawców dżinizmu; po 500 schodach dochodzimy do głównej świątyni kompleksu, gdzie znajduje się kolosalny posąg przedstawiający świętego Gomateśwarę; dlaszy przejazd do średniowiecznych świątyń: Beluru i Helabidu, słynących z jednych z najwspanialszych rzeźb w Indiach (20-30 $)
– wycieczka do Byllakuppe – największej w Indiach kolonii uchodźców tybetańskich. Podpatrujemy życie Tybetańczyków; zwiedzamy m.in. wielką Złotą Świątynię – Namdroling oraz inne świątynie i klasztory; na obiad smaczne tybetańskie momo (10-15 $)
Nocleg w Mysore.

17 DZIEŃ – Mysore
Zwiedzanie pałacu maharadży, wejście na wzgórze świątynne Chamundi Hill – ważne miejsce pielgrzymkowe, gdzie mieszka bogini Chamundi. Po drodze na zboczu znajduje się 5 metrowa figura byka Nandi – wierzchowca boga Śiwy. Wieczorna wizyta u lekarza ayurwedy. Nocny przejazd pociągiem do Hampi.

18-19 DZIEŃ – Hampi
Opuszczone, spokojne Hampi było niegdyś stolicą wspaniałego królestwa Widziajnagar. Odsłonięto tu jedne z najcenniejszych indyjskich wykopalisk. Liczne pałace i świątynie, które możemy tu podziwiać są wpisane na listę UNESCO. Zwiedzamy: Świątynia Wittala z misternie rzeźbionymi detalami, rezydencja królewska z pozostałościami Lotosowego Pałacu i sklepionych pomieszczeń stajni dla słoni. Spacery i zwiedzanie rikszami okolic. Wschód słońca wśród malowniczych wzgórz. Drugiego dnia nocny wyjazd na Goa.

20 DZIEŃ – Goa
Poranny przyjazd na Goa. Plażowanie, odpoczynek.

21 DZIEŃ – Old Goa
Fakultatywnie zwiedzanie starego Goa (UNESCO): Bazylika Bom Jezus ze zmumifikowanymi zwłokami Św. Franciszka, klasztor Św. Franciszka z Asyżu, katedra Św. Katarzyny, kościół Św. Kajetana, muzeum archeologiczne i inne.

22 DZIEŃ – Goa
Odpoczynek na plażach Goa. Dla aktywnych: paraglinding za motorówką (ok. 30 $) lub rejs po Morzu Arabskim (ok. 15 $) – można zobaczyć delfiny. Wieczorny wyjazd pociągiem do Bombaju.

23 DZIEŃ – Bombaj
Poranny przyjazd do Bombaju – jednego z największych miast świata (ponad 20 mln mieszkańców). Zakwaterowanie w zabytkowym centrum. Spacer na Colabę w pobliże słynnego hotelu Tadź Mahal i Bramy Indii. Wycieczka na wyspę Elephantę (UNESCO). Na wyspie znajdują się wydrążone w skałach świątynie hinduistyczne m.in. z olbrzymim posągiem trójgłowego bóstwa stwórcy – Brahmy. Wieczorny spacer po kolonialnym Bombaju. Odpoczynek. Wyjście do kina lub na imprezę. Nocleg.

24 DZIEŃ – Bombaj
Zwiedzanie wiktoriańskiej części miasta: katedra Św. Tomasza, Fontanna Flory, Uniwersytet, Victoria Terminus – Wiktoriański dworzec osobowy, wieża zegarowa. Spacery po plaży Chowpatta i nadmorską promenadą. Fakultatywne wycieczki do dalszych części miasta. Zakupy. Odpoczynek.

25 DZIEŃ – Indie południowe – Polska 
Powrót do Polski.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupyGRUPA

Grupa od 6 do 12 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędne będzie uzyskanie wizy indyjskiej. W celu uzyskania e-wizy indyjskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o wizę. Do uzyskania e-wizy niezbędny będzie paszport (i jego skan) ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy z 2 wolnymi stronami oraz aktualne zdjęcie paszportowe (w wersji elektronicznej).

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą raczej wysokie. Mogą zdarzyć się chłodniejsze noce i poranki.
– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadzePIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowieZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenieJEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich.

Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transportTRANSPORT

Pociągi – zazwyczaj podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy. W wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie). Warto mieć własny śpiwór lub przynajmniej prześcieradło. Bagaże dla „świętego spokoju” najlepiej przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

Inne środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegiNOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

W Indiach standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

W Indiach częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

INDIE (Republika Indii)
Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR)
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Dzięki wprowadzeniu e-wizy indyjskiej całą procedurę wizową można wykonać online, w tym dokonać płatności i wydrukować wizę bez konieczności składania wizyty w ambasadzie. Szczegóły programu e-wizowego są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in

Posiadacze e-wizy mogą wjechać na teren Indii przez 28 portów lotniczych: Delhi, Mumbai, Chennai, Kolkata, Thiruvananthapuram, Bengaluru, Hyderabad, Cochin, Goa, Ahmedabad, Amritsar, Gaya, Jaipur, Lucknow, Trichy, Varanasi, Calicut, Mangalore, Pune, Nagpur, Coimbatore, Bagdogra, Guwahati, Chandigarh, Visakhapatnam, Madurai, Bhubaneswar oraz Port Blair, a także 5 portów morskich: Mumbai, Cochin, Mormugao, Chennai, New Mangalore.

Opuszczenie terytorium Indii z e-wizą jest możliwe w większości punktów granicznych, z wyjątkiem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie. W sprawach dotyczących procedury ubiegania się o wizę w innych kategoriach oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z Ambasadą Indii w Warszawie.

Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie. W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt lub wyjazd z Indii.

BEZPIECZEŃSTWO

W niektórych regionach istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą, szczególnie kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek. Wysokość opłaty za przejazd należy ustalać zawsze przed rozpoczęciem podróży.

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w dużych miastach oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir oraz niektórych stanów północno-wschodnich. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

Obywatele polscy powinni posiadać przy sobie kopie paszportów i wiz indyjskich, co bardzo przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w przypadku utraty ich oryginałów. W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność.

UBEZPIECZENIE

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie pakietu ubezpieczeniowego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 metrów n.p.m.

ZDROWIE

Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną.

W niektórych rejonach Indii uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Ryzyko zachorowań na malarię i dengę wzrasta w okresie bezpośrednio po monsunie. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego umycia. Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (w związku ze specyficzną florą bakteryjną stosowanie środków używanych w Europie nie jest zalecane).

Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wymagane jest specjalne zezwolenie na wjazd do stanów Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Należy przybyć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, gdyż mogą nas czekać długie kolejki na lotnisku. Dodatkowo w miesiącach od grudnia do lutego podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą być przygotowani na wielogodzinne opóźnienia lotów (w tym okresie w Delhi często występują gęste mgły paraliżujące ruch lotniczy).

Regiony wysokogórskie w Kaszmirze oraz Himaćal Pradeś są szczególnie narażone na występowanie lawin śnieżnych lub osunięć terenu. Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

CŁO

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 lat.

W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych. Zgłoszenie wwozu telefonu satelitarnego w deklaracji celnej przy wjeździe do Indii nie chroni jego posiadacza przed konsekwencjami w postaci konfiskaty telefonu, kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku wykrycia takiego sprzętu w czasie pobytu w Indiach.

Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych, np.: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE
– walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów
– Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych, jednak dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony
– w miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty
– należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką, zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy, ddzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe
– Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym

23-11-2024 - 17-12-2024

3500 zł + 500 USD + przelot

Czas: 25 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przelot wewnętrzny Bombaj-Chennai, noclegi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Bombaj-Warszawa (ok. 3000-3500 PLN), wizy indyjskiej (e-visa we własnym zakresie - koszt ok. 25 USD, pomagamy w uzyskaniu e-visy), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: