
Baśniowy Radżastan (+ Gudżarat)
Wyprawa do Indii – Baśniowy Radżastan
3000 zł + 500 USD + przelot
Dodatkowo dla chętnych
GUDŻARAT – wyprawa poprzedzająca Radżastan
Baśniowy Radżastan (+ Gudżarat)
Baśniowy Radżastan + Gudżarat – wyprawa do doskonale znanych nam Indii. Intensywna wyprawa, pełna smaków, zapachów i spotkań z cudowną kulturą i przyrodą. Daj się porwać przygodzie i wyrusz z nami.

Program wyprawy do Radżastanu
Radżastan – 16 dni (+ 7 dni Gudżarat dla chętnych)
Radżastan to najbarwniejszy stan Indii. Podróż do Ziemi Władców, krainy zamieszkiwanej przez dzielne ludy radżpuckie i liczne, mało znane plemiona pustyni. Radżastan to kolorowe miasta, olbrzymie forty, spokojne pustynne wioski. Tutejsze tereny przez wieki znajdowały się na najważniejszych szlakach handlowych łączących Indie z Europą. Tutaj, na niegdyś tętniących życiem szlakach, wyrosły potężne królestwa i wielkie fortuny, których pozostałości oglądamy.
Zobaczymy najpiękniejsze miasta stanu Radżastan i odludne wioski zamieszkałe przez plemiona pustyni. Będziemy podróżować pociągami, autobusami i na wielbłądach. Poznamy również dziką przyrodę: Pustynię Thar oraz góry. Codziennie będziemy spotykać uśmiechniętych i gościnnych mieszkańców.
Na początek zobaczymy Agrę, gdzie znajduje się jeden z cudów świata – Tadź Mahal, potem różowy Jaipur – stolicę Radżastan, baśniowy Jaisalmer położony na środku pustyni, błękitny Jodhpur z olbrzymim fortem. Po wielu wrażeniach odpoczniemy w spokojnym Mt. Abu w górach Radżastanu i pełnym pałaców Udajpurze. Na koniec pospacerujemy po starym i nowym Delhi.
Chętni polecą do równie pięknego, ale mniej znanego Gudżaratu. Zobaczymy Palitanę – krainę dżinijskich świątyń. Na koniec odpoczniemy na plażach wyspy Diu – starej portugalskiej kolonii z jej urokliwą zabudową.
1 DZIEŃ: przelot Polska – Indie
Przelot do Delhi, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.
2 DZIEŃ: Delhi
Przylot do Delhi. Następnie przejazd do Agry. Zakwaterowanie w dzielnicy Taj Ganj. Impreza powitalna. Nocleg w Agrze.
3 DZIEŃ: Agra
Zwiedzanie Agry: Tadź Mahal (ok. 25 USD) – jeden z cudów świata, mauzoleum z białego marmuru wybudowane w 1653 roku przez Szahdżahana dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal, Czerwony Fort – zespół pałacowy nad rzeką Jamuną z czasów muzułmańskich, ogrodzony potężnymi murami z czerwonego piaskowca. Popołudniowy przejazd do Jaipuru – stolicy Radżastanu. Nocleg w Jaipurze.
4 DZIEŃ: Jaipur
Jaipur – różowe miasto (nazwane tak ze względu na różowy kolor zabudowań), stolica Radżastanu i wielu pokoleń maharadżów. Zwiedzanie starej części miasta: Hawa Mahal – Pałac Wiatrów, miejski kompleks pałacowy (ok. 7 USD), Jantar Mantar (XVIII w.) – jedno z czterech obserwatoriów astronomicznych w Indiach, najlepiej zachowane (ok. 2 USD).
Wycieczka do Fortu Amber, różowego fortu-pałacu maharadży, dawnej stolicy Radżastanu, położonej 14 km od Jaipuru (ok. 3 USD). Dla chętnych możliwość kupna szlachetnych kamieni, srebrnej biżuterii i jedwabnych ubrań. Wieczorny przejazd do Pushkaru. Nocleg w Pushkarze.
5 DZIEŃ: Pushkar
Pushkar – spokojne, kolorowe miasteczko, uznawane przez hinduistów za święte. Odpoczynek i zwiedzanie: spacer po ghatach (świętych schodach) dookoła świętego jeziora, odebranie błogosławieństwa od miejscowego bramina, odwiedziny świątyni Brahmy – boga stwórcy. To jedyna świątynia Brahmy w Indiach. Popołudniowa wycieczka do świątyni Savitri, położonej na pobliskim wzgórzu (1 godz. – podejście). Zakupy: kolorowe ubrania, torebki, biżuteria. Nocleg w Pushkarze.
6 DZIEŃ: Jaisalmer
Wyjazd autobusem lub pociągiem do Jaisalmeru (ok. 11 godz.). Spacer po mieście. Nocleg w Jaisalmer.
7-8 DZIEŃ: pustynia Thar – safari
Safari na wielbłądach – dromaderach przez pustynię Thar. Zachód słońca i nocleg na Wydmach Sam – pod gołym niebem. Po drodze odwiedzimy radżastańskie wioski, zetkniemy się z lokalną kulturą nomadów. Powrót do Jaisalmer następnego dnia rano.
9 DZIEŃ: Jaisalmer
Zwiedzanie romantycznego i zupełnie niezmienionego od stuleci Jaisalmeru, miejsca z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Miasto leżało niegdyś na szlakach handlowych łączących Zachód z Indiami, co było przyczyną jego architektonicznego i kulturowego rozkwitu. Zwiedzanie: Fort Jaisalmer (ok. 2 USD), na terenie olbrzymiego fortu znajduje się wiele zabudowań mieszkalnych, świątyń, straganów; Havele – kamienice bogatych kupców radżasthańskich (ok. 2 USD), bogato inkrustowane drewnem i zdobione żółto-złotym piaskowcem, pełne misternych, koronkowych ornamentów. Spacer nad jezioro. Nocny przejazd pociągiem (sleeper class) lub autobusem do Jodhpur.
10 DZIEŃ: Jodpur
Jodhpur – jedno z najważniejszych miast stanu, zabytkowy ośrodek radżpucki. Zwiedzanie majestatycznego fortu Meherangarh, gdzie wciąż żyje maharadża (ok. 2-3 USD). W forcie znajdują się liczne pałace oraz muzeum z eksponatami z czasów świetności Radżasthanu. Z fortu rozciąga się piękna panorama niebieskiego Jodhpuru. Spacer po mieście. Popołudniowy przejazd do Mt. Abu (7 godz.). Nocleg w Mt. Abu.
11 DZIEŃ: Mt. Abu
Odpoczynek w górskim kurorcie Mt. Abu. Spacer spokojnymi ulicami, brzegiem jeziora, gdzie w łodziach-łabędziach pływają zakochani. Zwiedzanie: Guru Shikhar (1721 m n.p.m.) najwyższy szczyt Radżastanu ze świątynią wykutą w kamieniu, Dilwara (XI–XIII w.) najwspanialszy przykład architektury dżinijskiej w Indiach (ok. 5 USD), świątynie misternie rzeźbione w marmurze. Zachód słońca podziwiamy z jednego ze słynnych punktów widokowych. Nocleg w Mt. Abu.
12 DZIEŃ: Udajpur
Wizyta w ośrodku religijnym Brahma Kumaris Spiritual University (ruch ten ma również trzy placówki w Polsce). Wyznawcy uważają, że wszystkie religie mają doprowadzić człowieka do boga, a więc należy studiować wiele z nich. Ideą przewodnią ruchu jest doprowadzenie do ”uniwersalnego pokoju” poprzez dzielenie się wiedzą duchową i studiowanie raja jogi.
Przejazd do Udajpuru. Po drodze odwiedzimy Ranakpuru, kolejny przykład geniuszu budownictwa dżinistów, zespół świątynny z białego marmuru, pokryty gęsto dekoracją rzeźbiarską (ok. 5 USD). W świątyni Chaumukha, jednej z największych świątyń dżinijskich w Indiach, znajduje się 29 sal, a w nich 1444 filary wykute z marmuru – każdy inny. Nocleg w Udajpurze.
13 DZIEŃ: Udajpur
Zwiedzanie Udajpuru: rejs po jeziorze Pichola, gdzie na wyspach znajdują się zabytkowe pałace, odwiedzimy wyspę Dżagniwas z pałacem maharadży. Zwiedzanie Pałacu Miejskiego, największego zespołu pałacowego Radżastanu z zabytkowymi wnętrzami, licznymi wystawami i muzeami. Świątynia Jagdish (XVII w.). Wieczorny pokaz tańców radżastańskich. Nocleg w Udajpurze.
14 DZIEŃ: Chittorgarh
Fakultatywna wycieczka do Chittorgarh (ok. 10-15 USD, 3 godz. jazdy od Udajpuru). Zwiedzanie olbrzymiego fortu, w obrębie którego znajdują się pozostałości pałaców, 130 świątyń i wieże: siedmiopiętrowa Wieża Sławy i dziewięciopiętrowa Wieża Zwycięstwa. W mieście waleczni radżputowie wielokrotnie ogłaszali dżauhar: w obliczu przegranej w trakcie wojny kobiety i dzieci składały się w ofierze na stosie pogrzebowym (ofiara sati), a mężczyźni ginęli w walce. Wieczorny wyjazd pociągiem do Delhi.
15 DZIEŃ: Delhi
Poranny przyjazd do Delhi. Wycieczka rikszami po mieście i zwiedzanie: Red Fort (ok. 5 USD) – kompleks pałacowy otoczony potężnym murem z czerwonego piaskowca, Jama Masjid – największy meczet Indii, India Gate (42-metrowy łuk triumfalny), przejazd Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu, Dźantar Mantar (ok. 2 USD) – obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, o niespotykanych futurystycznych formach zegarów słonecznych i innych budowlach służących do obserwacji ciał niebieskich. Odpoczynek, czas wolny, zakupy, pakowanie. Nocleg w Delhi.
16 DZIEŃ: przelot Indie – Polska
Przejazd na lotnisko w Delhi. Przelot do Warszawy przez jeden z europejskich portów lotniczych.







Dodatkowo dla chętnych
GUDŻARAT – wyprawa poprzedzająca Radżastan
7 dni
cena: 1500 – 2000 zł*
(można zredukować koszt decydując się na nocny przejazd pociągiem sypialnym – ok. 12 godz. – zamiast przelotu na trasie Ahmedabad-Delhi)
1-2 DZIEŃ: Ahmedabad, Palitana
Przylot do Delhi. Przesiadka na samolot do Ahmedabadu. Wyjazd na południe do Palitany. Nocleg w Palitanie.
3 DZIEŃ: Palitana
Zwiedzanie Palitany (ok. 5 USD). Po 3800 stopniach wejdziemy na wzgórze Shatrunjaya – najświętsze miejsce Dżinizmu w Indiach. Ze szczytu rozciąga się rozległa panorama Gudżaratu. Na wzgórzu znajduje się ponad 1300 świątyń. Główna świątynia jest poświęcona pierwszemu oświeconemu religii dżinijskiej (tirthankarowi) Adinathowi. Świątynie były budowane w ciągu 900 lat od X w.n.e. Wielu „świętych mężów” dżinijskich tutaj osiągnęło oświecenie. Popołudniowy wyjazd na wyspę Diu (ok. 8 godz). Nocleg na wyspie.
4-6 DZIEŃ: Diu
Odpoczynek na plażach Diu. Spacery po starym portugalskim miasteczku, pełnym wąskich, kolorowych uliczek, które do dziś zachowało swój kolonialny charakter. Na wyspie zobaczymy katedrę, kościoły: Św. Tomasza, Pawła, Franciszka, muzeum, starą portugalską zabudowę jak również indyjskie świątynie i stary fort. Na kolację lokalne owoce morza.
Wycieczki fakultatywne:
– Rezerwat Lwów Sasan Gir – to ostatnie miejsce na świecie gdzie można zobaczyć lwa azjatyckiego w jego naturalnym środowisku (ok. 30-50 USD)
– Somnath – Sanktuarium boga Śiwy, nad brzegiem Morza Arabskiego (ok. 10-20 USD)
Wieczorny wyjazd autobusem (sleeper class) do Ahmedabadu (ok. 10 godz).
7 DZIEŃ: Ahmedabad
Przyjazd do Ahmedabadu . Zwiedzanie miasta. Popołudniowy lot samolotem do Delhi.
8 (2) DZIEŃ: Agra
Przejazd do Agry. Zakwaterowanie w dzielnicy Taj Ganj. Impreza powitalna. Nocleg w Agrze.
*Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczny uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.).


Koszty wyprawy
Wyprawa do Indii – Baśniowy Radżastan
Baśniowy Radżastan (+ Gudżarat)
3000 zł + 500 USD + przelot
Poznaj szczegóły:
CENA ZAWIERA
noclegi
ubezpieczenie KL 45 000 EUR i NNW 20 000 zł
transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi)
koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
opiekę pilota
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE ZAWIERA
przelotu na trasie Warszawa - Delhi - Warszawa (ok. 3000-4000 zł)
kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie)
zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy)
biletów wstępu
wizy indyjskiej (e-visa we własnym zakresie - koszt ok. 25 USD, pomagamy w uzyskaniu e-visy)
napiwków
Więcej o Indiach
Zapoznaj się z ciekawymi informacjami o kraju.

Termin wyprawy
Indie to kraj niezwykły, pełen kontrastów, rozmaitych kultur i niezwykłej przyrody. Indie można poznawać przez lata, a i tak nadal będą zaskakiwać. Indie to ulice tętniące życiem, pełne kolorów, ludzi, zapachów i wydarzeń.
NAJBLIŻSZA WYPRAWA
data
3500 zł + 500 USD + przelot
zobacz, co zawiera cena
Praktyczne info
Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.
Grupa
od 6 do 11 osób
Dokumenty
Do udziału w wyprawie niezbędne będzie uzyskanie wizy indyjskiej. W celu uzyskania e-wizy indyjskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o wizę. Do uzyskania e-wizy niezbędny będzie paszport (i jego skan) ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy z 2 wolnymi stronami oraz aktualne zdjęcie paszportowe (w wersji elektronicznej).
Jak się spakować?
Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).
Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.
Jak się ubrać?
Temperatury będą dość wysokie. Będzie ciepło, a nawet gorąco.
- obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
- cienki polar, lekka przewiewna kurtka sportowa
- apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
- kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
- długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).
Co należy zabrać?
- aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
- lekki śpiwór lub prześcieradło
- kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
- ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
- papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
- chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
- krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
- małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
- latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
- można zabrać nóż lub scyzoryk
- niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
- zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
- drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)
Pieniądze
Na wyprawę należy zabrać około 300 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.
Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).
Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.
Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.
Zdrowie
Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.
Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).
Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.
Jakie leki mogą się przydać?
- środki przeciwbólowe
- antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
- na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
- witaminy, wapno na wzmocnienie
- leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
- leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki:
- plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
- woda utleniona w żelu
- środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga
Jedzenie
Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.
Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich.
Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.
W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.
Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
- trudno o mocną kawę bez cukru
- herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
- chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego
- jedzenie bywa czasami ostro przyprawione
Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.
Transport
Pociągi – zazwyczaj podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy. W wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie). Warto mieć własny śpiwór lub przynajmniej prześcieradło. Bagaże dla „świętego spokoju” najlepiej przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.
Autobusy nocne z leżankami do spania.
Inne środki transportu:
- autobusy, często bez klimatyzacji
- taksówki
- motoriksze lub riksze rowerowe
Noclegi
Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.
Hotele w Radżastanie często mają niepowtarzalny klimat i bardzo miłą atmosferę. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.
W Indiach standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.
Internet, telefon
W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.
Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę.
Elektryczność
Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.
W Indiach częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.
Napiwki
W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.
W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.
Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.
Zdjęcia z wyprawy do Radżastanu
Celem naszych trampingów jest dostarczenie ich uczestnikom niezapomnianych, prawdziwych przeżyć w przyjemnej „rodzinnej” atmosferze zapewniając odpowiednią dawkę wypoczynku.
Mapa wyprawy

Opinie
Wiemy, że solidna rekomendacja jest podstawą do zaufania. Zobacz co o podróżach uważają Nasi uczestnicy.
Indie - baśniowy Radżastan
Kasia i Robert
Tomek potrafi sprawić, że nawet sytuacje trudne i stresujące stają się nieodłączną częścią przygody, niezapomnianym przeżyciem, pokazać nie tylko to co oczywiste i opisane w każdym przewodniku, ale także to co istnieje na uboczu mniej lub bardziej utartych szlaków turystycznych – a co stanowi o atrakcyjności i poziomie…