INDIE WSCHODNIE: wśród plemion Indii


4500 zł + 700 USD + przelot, CZAS: 24 DNI


14-11-2024 - 07-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa Indie Wschodnie – wśród plemion Indii to 24-dniowa autorska wyprawa do Indii znanych i nieznanych. Jako eksperci ds. Azji wiemy doskonale, co, gdzie, jak. Niezapomniana przygoda w małym gronie pod okiem specjalisty – pasjonata.

 

Wyprawa Indie Wschodnie obejmuje: NAGALAND – ASSAM – ARUNACHAL PRADESH, w tym Festiwal Horbill w Nagalandzie. To wyprawa autorska przez mało znane zachodnim turystom Indie wschodnie.*

Indie wschodnie to kraina plemienna, momentami wręcz dzika, a więc idealna dla odkrywców. Jeszcze w 2011 roku ciężko było się tam przedostać. Na początku 2012 roku zniesiono specjalne zezwolenia na wjazd m.in.: do Nagalandu. Obecnie Indie wschodnie nieco łatwiej eksplorować, łatwiej uzyskać zezwolenie na wjazd do himalajskiego Arunachal Pradesh. Jest to więc najlepszy moment, żeby tam pojechać, gdyż Indie wschodnie nadal odwiedza niewielu turystów.

Indie wschodnie są zupełne inne niż pozostała część kraju. Tereny zamieszkują głównie skośnookie plemiona pochodzenia birmańskiego i tybetańskiego. Indie Wschodnie pod względem kulturowym są bliższe Indochinom niż Indiom centralnym. Wpływy hinduizmu są tu znacznie mniejsze. Rośnie rola religii rodzimych, buddyzmu i chrześcijaństwa. Różnorodność kulturowa jest tu niezwykle bogata, a każdy stan to inna kultura. Niejednokrotnie nawet w obrębie jednego stanu mówi się wieloma językami i wyznaje zupełnie inną religię. Indie wschodnie to po prostu inny świat.

Naszą wyprawę Indie Wschodnie… zaczniemy od odwiedzin Parku Narodowego Kaziranga, gdzie żyje ponad 2 tys. nosorożców. Z Assamu udamy się na północ do plemiennego stanu Arunachal Pradesh. Przejedziemy przez przełęcz Sela (4176 m n. p. m.) i dojedziemy do ,,Małego Tybetu” – krainy Tawang, gdzie żyje ludność Monpa i znajduje się jeden z największych na świecie tybetańskich kompleksów klasztornych. Przez kolejne dni będziemy jechać przez Arunaćal Pradeś. Odwiedzimy m.in. miejscowości Ziro i Along i ich lokalnych mieszkańców. Po drodze będziemy spotykać kolejne plemiona, spacerować po górach i poznawać lokalną kulturę. Dalej popłyniemy rzeką Brahmaputrą i dostaniemy się pod granicę birmańską do stanu Nagaland, gdzie żyje plemię wojowników Naga. Udamy się na spotkania z lokalnymi królami. Przez górzyste tereny będziemy jechać do stolicy stanu – Kohimy, gdzie czeka nas wielka atrakcja – Festiwal Dzioborożca (Hornbill Festival). Jest to największe wydarzenie w kalendarzu Nagalandu. Podczas tego święta w Kohimie spotyka się 17 plemion wojowników Naga.

* wyprawa Indie wschodnie… – przejazdy na trasie nie należą do łatwych. Drogi są pełne wybojów i dziur, co stanowi istotne utrudnienie w dotarciu do większości miejsc ujętych w programie. W związku ze złym stanem dróg czasy przejazdów na trasie podane w nawiasach są przybliżone. Nagrodą za trudy podróży są miejsca, gdzie dociera niewielu turystów. Wycieczka jest przeznaczona dla osób, które odwiedziły już Indie i doceniają ich różnorodność i bogactwo. Większość czasu spędzimy w spokojnych stanach, zbliżonych kulturowo bardziej do Indochin niż do Indii.

1 DZIEŃ: przelot
Przelot z Warszawy do Delhi/Bombaju, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Guwahati
Przesiadka na samolot do Guwahati – stolicy stanu Assam. Nocleg w Guwahati.

3 DZIEŃ: Dirang
Wyruszamy do rejonu Tawang w stanie Arunachal Pradesh, położonego na granicy z Buthanem i Tybetem. Przejazd do Dirang, zamieszkałego przez ludność Monpa oraz niewielką grupę plemion animistycznych (380 km, ok. 9 godz.). Odwiedzamy Klasztor w Dirang. Spacerujemy po lokalnym markecie. Nocleg w Dirang.

4 DZIEŃ: Tawang
Dalszy przejazd do Tawang położonego na wysokości 3040 m n.p.m. (130 km, ok. 5-6 godz.). Po drodze liczne postoje. Przekraczamy Przełęcz Sela (4176 m n.p.m.). Tawang, zwany „Małym Tybetem” wschodnich Indii, jest zamieszkały głównie przez ludność Monpa pochodzenia tybetańskiego. Nocleg w Tawang.

5-6 DZIEŃ: Tawang
Zwiedzanie drugiego pod względem wielkości, po Pałacu Potala w Lhasie, buddyjskiego kompleksu świątynnego. Malowniczo położony kompleks został zbudowany pod koniec XVII wieku. Spacery po okolicy: piesza wycieczka do klasztoru mniszek Gyangong Anigompa. Na kolację tybetańskie pierogi momo i zupa thukpa. Nocleg w Tawang.

7 DZIEŃ: Bhalukpong
Całodzienny przejazd do Bhalukpong (ok. 14 godz.). Nocleg w Bhalukpong.

8 DZIEŃ: Ziro
Całodzienny przejazd do Ziro w stanie Arunachal Pradesh. Po drodze odwiedzamy ogrody i plantacje herbaciane. Zatrzymujemy się w wioskach plemienia Nishi – najliczniejszego z plemion w stanie Arunachal Pradesh. Nocleg w Ziro.

9-10 DZIEŃ: Ziro
Ziro jest położone na niewielkim płaskowyżu otoczonym wzgórzami. Odwiedzamy Hang – największą wioskę plemienną w Azji, zamieszkałą przez plemię Apatani. Starsze kobiety z plemienia Apatani mają wytatuowane twarze, używają również charakterystycznych, szerokich bolców do przebijania nosów. Zwiedzanie doliny: spacer po markecie, wizyta w muzeum. Nocleg w Ziro.

11 DZIEŃ: do Majuli
Całodniowy przejazd na wyspę Majuli (ok. 10-12 godz.).

12 DZIEŃ: wyspa Majuli
Wyspa Majuli na Brahmaputrze uważana była do niedawna za największą rzeczną wyspę świata. O wyjątkowości wyspy decyduje obecność wisznuickich klasztorów, zwanych satrami, z których każdy słynie z innych tańców i rytuałów. Wieczorem wizyta na markecie w Kamalibari. Odpoczynek. Nocleg.

13 DZIEŃ: Sivsagar
Przejazd do Sivsagar – dawnej stolicy Assamu (ok. 1,5 godz.). Zwiedzanie pozostałosci królestwa Ahomskiego, które rządziło Assamem około 600 lat (XIII-XIX wiek): m. in. najwyższa świątynia boga Sziwy w Indiach, pałace. Nocleg w Sivsagar.

14 DZIEŃ: Longwa
Przejazd do Nagalandu. Rejon, w którym przebywamy jest zamieszkały przez plemię Konyak, jak również Ao Naga. Odwiedziny w okolicznych wioskach. Na nocleg jedziemy do wioski Longwa (ok. 1,5 godz.), położonej na granicy z Birmą. Nocleg w wiosce Longwa.

15-16 DZIEŃ: Longwa, Mon
Spędzamy czas z mieszkańcami wioski i w domu wodza. Lokalna ludność nadal żyje według tradycji Naga i niewielki wpływ ma na nią „cywilizacja Zachodu”. Po południu pierwszego jedziemy do Mon. Drugiego dnia dalsze zwiedzanie okolic Mon.

17 DZIEŃ: Mokokchung
Wyjazd do Mokokchung zamieszkałego przez przez plemiona Ao Naga (165 km, ok. 8 godz.). Nocleg.

18 DZIEŃ: Kohima
Przejazd do Kohimy w plemiennym stanie Nagaland (150 km, ok. 6-8 godz.). Spacer po lokalnym markecie, wizyta na wojennym cmentarzu i w katedrze. Pierwszy dzień festiwalu. Nocleg w Kohimie.

19 DZIEŃ: Kohima, Khonoma, Mezoma
Zwiedzanie okolic Kohimy. Odwiedzimy malowniczo położone wioski Kohoma i Mezuma. Pierwszy dzień festiwalu. Nocleg w Kohimie.

20 DZIEŃ: Kohima
Drugi dzień festiwalu w Kohimie.

21 DZIEŃ: Kaziranga
Przejazd do Parku Narodowego Kaziranga (około 4 godz.) Popołudniowa wycieczka po parku. W parku żyje ponad dwa tysiące nosorożców jednorogich, dzikie bawoły, różne gatunki jeleniowatych. Nocleg w Kaziranga.

22 DZIEŃ: Kaziranga, Guwahati
Safari na słoniach i dżipami po terenie parku (ok. 30-35 USD). Przejazd do Guwahati. Nocleg w Guwahati.

23 DZIEŃ: Delhi/Bombaj
Przelot do Delhi lub Bombaju. Ostatnie zakupy. Nocleg.

24 DZIEŃ: powrót
Przelot do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędne będzie uzyskanie wizy indyjskiej. W celu uzyskania e-wizy indyjskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o wizę. Do uzyskania e-wizy niezbędny będzie paszport (i jego skan) ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy z 2 wolnymi stronami oraz aktualne zdjęcie paszportowe (w wersji elektronicznej).

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane. Generalnie możemy spodziewać się wysokich temperatur. Jadnak w górach może być chłodniej. Przydadzą się cieplejsze ubrania, np. w Tawang.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, nieprzewiewna kurtka sportowa,
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– w górach może przydać się ciepły sweter, szalik, czapka, rękawiczki

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowa lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

Może pojawić się choroba wysokościowa. Pierwsze jej objawy to zazwyczaj zmęczenie, krótki, urywany oddech, ból i zawroty głowy (podczas ruchu), jednak każdy reaguje inaczej. Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość może pojawić się problemy z zasypianiem, a także lekkie mrowienie w rękach i nogach. Wspomniane dolegliwości nie pojawiają się kiedy tylko na krótki czas wjeżdżamy na dużą wysokość, ale w momencie kiedy tam zostajemy dłużej. Przejazdy przez wysokie przełęcze nie są odczuwalne przez organizm w żaden widoczny sposób. Odczuwalna jest za to mniejsza ilość tlenu w powietrzu. Tawang znajduje się na wysokości około 3.000 m n.p.m., więc dolegliwości powinny być niewielkie.

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, elektryzująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich.

Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.

W Tawangu powszechna jest kuchnia tybetańska: pierogi momo, zupa Thukpa, słona herbata. Podczas podróży spróbujemy również wielu lokalnych potraw plemiennych.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru,
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami,
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego,
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

– dżipy i taksówki (wynajmowane dla grupy na większość przejazdów)
– autobusy, często bez klimatyzacji
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

W Indiach standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

Ewentualne noclegi w wioskach podczas pobytu w Homestayu (Np. Longwa):
– bardzo proste i skromne pokoiki
– często łazienka na zewnątrz
– ciepła woda jest donoszona w wiaderkach

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę. W wielu miejscach w górach telefon i Internet mogą nie być dostępne.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

W Indiach częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

INDIE (Republika Indii)
Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR)
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Dzięki wprowadzeniu e-wizy indyjskiej całą procedurę wizową można wykonać online, w tym dokonać płatności i wydrukować wizę bez konieczności składania wizyty w ambasadzie. Szczegóły programu e-wizowego są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in

Posiadacze e-wizy mogą wjechać na teren Indii przez 28 portów lotniczych: Delhi, Mumbai, Chennai, Kolkata, Thiruvananthapuram, Bengaluru, Hyderabad, Cochin, Goa, Ahmedabad, Amritsar, Gaya, Jaipur, Lucknow, Trichy, Varanasi, Calicut, Mangalore, Pune, Nagpur, Coimbatore, Bagdogra, Guwahati, Chandigarh, Visakhapatnam, Madurai, Bhubaneswar oraz Port Blair, a także 5 portów morskich: Mumbai, Cochin, Mormugao, Chennai, New Mangalore.

Opuszczenie terytorium Indii z e-wizą jest możliwe w większości punktów granicznych, z wyjątkiem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie. W sprawach dotyczących procedury ubiegania się o wizę w innych kategoriach oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z Ambasadą Indii w Warszawie.

Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie. W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt lub wyjazd z Indii.

BEZPIECZEŃSTWO

W niektórych regionach istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą, szczególnie kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek. Wysokość opłaty za przejazd należy ustalać zawsze przed rozpoczęciem podróży.

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w dużych miastach oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir oraz niektórych stanów północno-wschodnich. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

Obywatele polscy powinni posiadać przy sobie kopie paszportów i wiz indyjskich, co bardzo przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w przypadku utraty ich oryginałów. W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność.

UBEZPIECZENIE

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie pakietu ubezpieczeniowego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 metrów n.p.m.

ZDROWIE

Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną.

W niektórych rejonach Indii uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Ryzyko zachorowań na malarię i dengę wzrasta w okresie bezpośrednio po monsunie. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego umycia. Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (w związku ze specyficzną florą bakteryjną stosowanie środków używanych w Europie nie jest zalecane).

Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wymagane jest specjalne zezwolenie na wjazd do stanów Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Należy przybyć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, gdyż mogą nas czekać długie kolejki na lotnisku. Dodatkowo w miesiącach od grudnia do lutego podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą być przygotowani na wielogodzinne opóźnienia lotów (w tym okresie w Delhi często występują gęste mgły paraliżujące ruch lotniczy).

Regiony wysokogórskie w Kaszmirze oraz Himaćal Pradeś są szczególnie narażone na występowanie lawin śnieżnych lub osunięć terenu. Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

CŁO

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 lat.

W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych. Zgłoszenie wwozu telefonu satelitarnego w deklaracji celnej przy wjeździe do Indii nie chroni jego posiadacza przed konsekwencjami w postaci konfiskaty telefonu, kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku wykrycia takiego sprzętu w czasie pobytu w Indiach.

Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych, np.: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE
– walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów
– Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych, jednak dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony
– w miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty
– należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką, zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy, ddzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe
– Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym

zdjęcia Om Tramping Klub i Ewa Bigos

14-11-2024 - 07-12-2024

4500 zł + 700 USD + przelot

Czas: 24 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Delhi-Guwahati, Imphal-Delhi/Bombaj, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), zezwolenie na wjazd do stanu Arunachal Pradesh oraz Nagaland, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Delhi/Bombaj-Warszawa (ok. 2500 PLN), wizy indyjskiej (e-visa we własnym zakresie - koszt ok. 25 USD, pomagamy w uzyskaniu e-visy), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: