INDIE z jogą i ajurwedą


5300 zł + 300 USD + przelot, CZAS: 15 DNI


11-02-2024 - 25-02-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

INDIE – zwiedzanie, masaże i zabiegi ajurwedyjskie, Joga Klasyczna i Joga Twarzy*

*autorka programu: Ewa Kucińska (kontakt: ewakuc1@wp.pl)

Indie z jogą i ajurwedą to 15-dniowa podróż przez najbardziej zielone, tropikalne obszary Indii południowych, aż do położonej nad oceanem Varkali, królestwa ajurwedy i jogi. W tym pięknym miejscu oddamy się celebracji chwili i wypoczynkowi. Celem wyjazdu jest podróż w głąb siebie, pozbycie się stresów oraz nagromadzonych w ciele napięć, a także zadbanie o zdrowie i witalność. Temu właśnie będą służyły masaże ajurwedyjskie oraz codzienna praktyka jogi. Zadbamy też o pielęgnację urody podczas sesji jogi twarzy, gdzie nauczymy się jak zdrowo i naturalnie dbać o skórę, i ćwiczyć mięśnie twarzy tak, aby wyglądać pięknie w każdym wieku.

Relaksacji służyć będzie nadmorska okolica w jakiej odbywać się będą zabiegi. Bliskość oceanu, szum fal, piękne widoki, wspaniałe wschody i zachody słońca, a także bogata kuchnia keralska umilą nasz pobyt w Varkali.

Indie z jogą i ajurwedą to podróż, podczas której zaznamy intensywnych smaków, zapachów i kolorów. Odwiedzimy ogrody przypraw, plantacje herbaty i kawy. Będziemy kosztować świeżo zerwanego pieprzu i goździków, aromatycznego kardamonu i młodych kokosów. Zasmakujemy we wspaniałej kuchni keralskiej, w tym łowionych prosto z oceanu tuńczyków i barakud.

Wrażeń dostarczy nam również obcowanie z przyrodą w największym w Indiach południowych Parku Narodowym Peryiar, gdzie będziemy mieli okazję obserwować z pokładu statku dziko żyjące zwierzęta. Podczas całodniowego rejsu przez system kanałów „Backwaters” zwany Wenecją Wschodu, zanurzymy się w tropikalnej roślinności.

1 DZIEŃ – Polska – Indie
Wylot z Warszawy do Koczin z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych i w Bombaju.

2 DZIEŃ – Koczin
Rankiem przylot do Koczin. Zakwaterowanie w turystycznej części miasta – Fort Koczin. Po południu zwiedzanie miasta o bogatej kolonialnej historii, które znane jest również jako indyjska stolica przypraw. Spacer po spokojnym starym mieście pełnym kolonialnej zabudowy. Zwiedzanie: kościół Św. Franciszka, Bazylika Świętego Krzyża, dzielnica żydowska, wizyta w suszarni imbiru i składowniach przypraw. Spacer wzdłuż wybrzeża, gdzie możemy zobaczyć „chińskie sieci rybackie” – olbrzymie drewniane konstrukcje do połowu ryb. Dla chętnych wyjście na Kathakali – tradycyjny teatr Kerali. Nocleg w Koczin.

3 DZIEŃ – Koczin, Kumily
Po śniadaniu przejazd do położonego wśród gór Kardamonowych miasteczka Kumily. Zakwaterowanie. Zwiedzanie miasta. Wieczorem dla chętnych spotkanie z kulturą południowych Indii – pokaz tradycyjnych sztuk walki Martial Art (ok. 5 $). Wieczorem impreza integracyjna. Nocleg w Kumily.

4 DZIEŃ – Kumily
Poranne wyjście do rezerwatu tygrysów Peryiar (ok. 10-15 $) – trekking po dżungli oraz rejs statkiem po jeziorze. Możliwość obserwacji zwierząt m. in. dziko żyjących bizonów, słoni i małp. Wieczorem wspólna obiadokolacja. Nocleg w Kumily.

5 DZIEŃ – Kumily
Wycieczka dżipami po okolicy (ok. 10 $). Przejazd przez pola herbaciane, odwiedziny pokolonialnej fabryki herbaty, zwiedzanie z przewodnikiem ogrodu przypraw, w którym uprawia się m. in. kardamon, kurkumę, cynamon, wanilię, kawę oraz wiele roślin leczniczych. Możliwość zakupu świeżych przypraw, herbaty, kawy i olejków. Powrót na nocleg do Kumily.

6 DZIEŃ – Kumily, Allepy
Po śniadaniu przejazd lokalnym autobusem przez góry do Allepy – miejscowości słynnej z malowniczych kanałów wodnych, po których pływają słynne łodzie „backwaters”. Zakwaterowanie i wyjście na kolację do lokalnej restauracji. Nocleg w Allepy.

7 DZIEŃ – Allepy, Varkala
Całodniowy rejs promem po „backwaters”- systemie jezior i kanałów tworzącym najdłuższą drogę wodną w południowych Indiach. Obserwowanie życia w okolicznych przybrzeżnych wioskach. Dopływamy do Kollam. Następnie przejazd pociągiem do Varkali. Zakwaterowanie i nocleg w Varkali.

8 DZIEŃ – Varkala
Po śniadaniu, spotkanie z lekarzem ajurwedyjskim w ośrodku leczniczym Ayursoul, który przedstawi zalecane propozycje masażów i zabiegów pielęgancyjno-leczniczych:
– dobór zabiegów, w zależności od preferencji i potrzeb, w oparciu o diagnozę ajurwedyjską (podstawą diagnozy jest wywiad, kwestionariusz i badanie pulsu oraz analiza ewentualnych badań zabranych ze sobą)
– ustalenie harmonogramu na najbliższy tydzień
– wykład na temat Ajurwedy jako najstarszej metody zachowania zdrowia i pielęgnacji urody
Po wykładzie wyjście na plażę w Varkali. Po południu zabieg ajurwedyjski oraz pierwsza sesja jogi klasycznej. Wieczorem spacer o zachodzie słońca po plaży, a potem wspólna kolacja w jednej z restauracji na klifie, z widokiem na morze (w menu można znaleźć m in. grillowane ryby – merliny, barakudy oraz kalmary i krewetki.

9-14 DZIEŃ – Varkala
Po śniadaniu stały program realizowany każdego dnia według wcześniej ustalonego harmonogramu. Program obejmuje łącznie:
– 6 dwugodzinnych zabiegów ajurwedyjskich: masaże olejami lub zabiegi ziołowe
– 6 sesji jogi klasycznej (poziom zajęć dostosowany do możliwości uczestników)
– 5 sesji jogi twarzy metodą Yogattractive
Pomiędzy zabiegami przerwa na plażowanie i posiłki w nadmorskich restauracjach.

W czasie wolnym dla chętnych:
– zwiedzanie pobliskiej świątyni Janardanaswamy Temple poświęconej bogowi Wisznu sprzed 2000 lat (w marcu i kwietniu odbywa się miesiącach marzec-kwiecień odbywa się duży festiwal we świątynni)
– 2-godzinny rejs czółnami po malowniczo położonych kanałach wśród gajów palmowych i stawów hodowlanych, gdzie hoduje się krewetki (ok. 10 USD)
– pływanie kajakami po zatoce (ok. 10 USD)
– spacer brzegiem morza do wioski rybackiej i Aquarium
– obserwacja rytuałów religijnych tzw. Puja, które odbywają się wczesnym rankiem na plaży
–  paragliding (ok. 50 USD: 15-20 min.)
– przejazd samochodami do Kanyakumari (ok. 35 USD), najdalszego punku subkontynentu indyjskiego, gdzie spotykają się wody Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego oraz Zatoki Bengalskiej, miasteczko jest ważnym miejscem pielgrzymkowym poświęconym Devi Kanya – inkarnacji małżonki Śiwy, zwiedznie świątyni Devi i przeprawa do sanktuarium słynnego guru Swamiego Vivekanandy, które znajduje się na małej wyspie.

Ostatniego dnia pobytu, po porannych zabiegach, po południu przejazd pociągiem do Koczin, przeprawa promem do Fort Koczin i zakwaterowanie. Nocleg w Koczin.

15 DZIEŃ – Indie – Polska
Wylot z Koczin do Bombaju, a następnie do Polski z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

AYURWEDA

Ajurweda to najstarszy naturalny system leczniczy, mający 5000 lat, który narodził się właśnie w Kerali, a w 1979 roku został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii.

Słowo Ayus oznacza „życie”, a Veda – „wiedzę”. Ajurweda czyli nauka o życiu, jest starohinduską sztuką leczenia, której celem jest zachowanie pierwotnej równowagi organizmu. Medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią. Zgodnie z zasadami Ayurewdy zabiegi mają na celu przeciwdziałać chorobom i wydłużać nasze życie.

Równowaga w Ajurwedzie dotyczy wszystkich aspektów życia: ciała, ducha i umysłu. Nie jest możliwe osiągnięcie prawdziwego zdrowia ciała, jeśli choruje umysł. Podobnie nie jest możliwe osiągnięcie spokoju umysłu, gdy niedomaga ciało. Równowagę w naszym codziennym życiu zakłóca nasz styl życia, tempo w jakim żyjemy, stres, niedbanie o właściwą dietę i regenerację energii.

Metody ajurwedy można stosować z powodzeniem w leczeniu każdej choroby psychicznej i fizycznej. Doskonałe efekty przynosi zwłaszcza tam, gdzie przyczyną dolegliwości są zaburzenia trawienia oraz przemiany materii.

CENTRUM AYURSOUL

Centrum Ayursoul znajduje się w miasteczku Varkala, tuż nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. To kameralny ośrodek z kilkoma salkami do zabiegów, prowadzony przez wykwalifikowaną kadrą masażystów i lekarzy. Zabiegi odbywają się indywidualnie, w oddzielnych salach, zwykle na specjalnym łóżku w pozycji leżącej. Na nagie ciało (poza bielizną) nakładane są i wmasowywane oleje oraz zioła, czasem mleko kokosowe czy inne naturalne medykamenty. Atmosfera sprzyja relaksacji i odprężeniu.

Zabiegi trwają od godziny do dwóch godzin. Po niektórych zabiegach dodatkowo stosuje się saunę parową, dzięki której skóra lepiej wchłania zastosowane podczas zabiegu oleje. Wszystkie stosowane podczas zabiegów naturalne preparaty są pochodzenia roślinnego i mają właściwości lecznicze. Łącznie w ośrodku wykonuje się 23 rodzaje masażów i zabiegów terapeutycznych, które leczą rozmaite dolegliwości.

Zastosowane masaże i zabiegi pomagają usunąć toksyny z organizmu, poprawiają cyrkulację krwi, działają przeciwbólowo w obszarach kręgosłupa oraz stawów, poprawiają kondycję skóry, działają kojąco na system nerwowy, poprawiają koncentrację i pamięć, korzystnie wpływają na nastrój, siły witalne oraz przeciwdziałają stresowi i bezsenności.
Oprócz zabiegów leczniczych można skorzystać z zabiegów dbających o naszą urodę, które pielęgnują skórę twarzy, oczy, włosy działając przeciwstarzeniowo i witalnie.

W ośrodku Ayursoul, a także w wielu centrach jogi usytuowanych nad brzegiem Oceanu Indyjskiego, odbywa się codziennie praktyka jogi. Ma ona formę ćwiczeń nastawionych na obserwację ciała, oddechu i umysłu w asanach (pozycjach jogi). Takie ćwiczeni sprzyjają pozbywaniu się toksyn z organizmu, regulują pracę narządów wewnętrznych, poprawiają elastyczność, a także działają korzystnie na układ nerwowy. Sesje Jogi razem z masażami ajurwedyjskimi kompleksowo działają na poprawę zdrowia i urody. Więcej informacji na temat ośrodka na stronie: http://www.ayursoulindia.com/

Joga Twarzy metodą YOGATTRACTIVE

Metoda ta pozwala dzięki ćwiczeniom i masażom pozostać piękną w każdym wieku. Poprawia kondycję i gęstość skóry, a także przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Metoda ta została opracowana na podstawie obserwacji rytuałów pielęgnacyjnych kobiet mieszkających głównie w Azji, a następnie przebadana pod kątem naukowym w Instytucie w Cambridge.

Metoda opiera się na synergii dwóch masaży i ćwiczeń. Pierwszy masaż ma na celu rozgrzanie skóry, poprawienie jej ukrwienia, a zarazem odżywienia. Dzięki niemu docieramy również głęboko pod skórę (akupresura), gdzie wytwarzają się naturalne ceramidy.

Ćwiczenia dotyczą wszystkich partii twarzy i szyi. Działają przeciwzmarszczkowo w obszarze czoła, oczu i ust, przeciwdziałają opadaniu tkanki skórnej, tworzeniu się worków pod oczami, bruzdek wokół ust oraz tzw. „chomiczków”. Ujędrniają policzki i skórę oraz poprawiają owal twarzy. Masaż końcowy liftingująco-relaksacyjny ma na celu odprowadzenie toksyn z organizmu oraz relaksację. Sesja Jogi Twarzy odbywa się grupowo. Każda z uczestniczek wykonuje samodzielnie na sobie wszystkie masaże i ćwiczenia. Więcej o metodzie Yogattractive na stronie: http://yogattractive.com/

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupyGRUPA
Grupa od 6 do 10 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie niezbędne będzie uzyskanie wizy indyjskiej. W celu uzyskania e-wizy indyjskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o wizę. Do uzyskania e-wizy niezbędny będzie paszport (i jego skan) ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy z 2 wolnymi stronami oraz aktualne zdjęcie paszportowe (w wersji elektronicznej).

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą raczej wysokie. Mogą zdarzyć się chłodniejsze noce i poranki.
– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– strój do ćwiczeń jogi (t-shirt oraz krótkie spodenki lub legginsy)
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadzePIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowieZDROWIE

Profilaktyka antymalaryczna: ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, węgiel spożywczy,w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenieJEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich. Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transportTRANSPORT

Pociągi –wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie składanych na dzień). Bagaże dla „świętego spokoju” można przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

Inne środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki
– motoriksze lub riksze rowerowe
– prom

noclegiNOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

W Indiach standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.
W Indiach częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach. Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

INDIE (Republika Indii)
Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR)
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Dzięki wprowadzeniu e-wizy indyjskiej całą procedurę wizową można wykonać online, w tym dokonać płatności i wydrukować wizę bez konieczności składania wizyty w ambasadzie. Szczegóły programu e-wizowego są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in

Posiadacze e-wizy mogą wjechać na teren Indii przez 28 portów lotniczych: Delhi, Mumbai, Chennai, Kolkata, Thiruvananthapuram, Bengaluru, Hyderabad, Cochin, Goa, Ahmedabad, Amritsar, Gaya, Jaipur, Lucknow, Trichy, Varanasi, Calicut, Mangalore, Pune, Nagpur, Coimbatore, Bagdogra, Guwahati, Chandigarh, Visakhapatnam, Madurai, Bhubaneswar oraz Port Blair, a także 5 portów morskich: Mumbai, Cochin, Mormugao, Chennai, New Mangalore.

Opuszczenie terytorium Indii z e-wizą jest możliwe w większości punktów granicznych, z wyjątkiem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie. W sprawach dotyczących procedury ubiegania się o wizę w innych kategoriach oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z Ambasadą Indii w Warszawie.

Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie. W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt lub wyjazd z Indii.

BEZPIECZEŃSTWO

W niektórych regionach istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą, szczególnie kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek. Wysokość opłaty za przejazd należy ustalać zawsze przed rozpoczęciem podróży.

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w dużych miastach oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir oraz niektórych stanów północno-wschodnich. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

Obywatele polscy powinni posiadać przy sobie kopie paszportów i wiz indyjskich, co bardzo przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w przypadku utraty ich oryginałów. W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność.

UBEZPIECZENIE

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie pakietu ubezpieczeniowego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 metrów n.p.m.

ZDROWIE

Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną.

W niektórych rejonach Indii uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Ryzyko zachorowań na malarię i dengę wzrasta w okresie bezpośrednio po monsunie. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego umycia. Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (w związku ze specyficzną florą bakteryjną stosowanie środków używanych w Europie nie jest zalecane).

Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wymagane jest specjalne zezwolenie na wjazd do stanów Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Należy przybyć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, gdyż mogą nas czekać długie kolejki na lotnisku. Dodatkowo w miesiącach od grudnia do lutego podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą być przygotowani na wielogodzinne opóźnienia lotów (w tym okresie w Delhi często występują gęste mgły paraliżujące ruch lotniczy).

Regiony wysokogórskie w Kaszmirze oraz Himaćal Pradeś są szczególnie narażone na występowanie lawin śnieżnych lub osunięć terenu. Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

CŁO

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 lat.

W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych. Zgłoszenie wwozu telefonu satelitarnego w deklaracji celnej przy wjeździe do Indii nie chroni jego posiadacza przed konsekwencjami w postaci konfiskaty telefonu, kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku wykrycia takiego sprzętu w czasie pobytu w Indiach.

Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych, np.: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE
– walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów
– Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych, jednak dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony
– w miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty
– należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką, zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy, ddzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe
– Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym

Mapy brak... chwilowo

Zdjęcia Ewa Kucińska i Ayursoul

11-02-2024 - 25-02-2024

5300 zł + 300 USD + przelot

Czas: 15 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty wewnętrzne Bombaj-Kochin, Kochin-Bombaj, noclegi, transport na trasie wycieczki: autobusy, riksze, pociągi, prom, taksówki (poza fakultatywnymi), ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, dodatkowo: 7 dwugodzinnych zabiegów ajurwedyjskich prowadzonych przez wyspecjalizowaną kadrę centrum Ayursoul, 5 sesji (po 75 min.) Jogi Twarzy metodą Yogattractive prowadzonych przez certyfikowaną terapeutkę Jogi Twarzy Ewę Kucińską, 7 sesji Jogi Klasycznej prowadzonych przez wyspecjalizowaną kadrę ośrodka Ayursoul lub ośrodek Yoga & HEALING, wykład na temat medycyny ajurwedyjskiej (tłumaczony przez pilota na język polski)
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Bombaj-Warszawa (ok. 2000-2500 PLN), wizy indyjskiej (e-viza we własnym zakresie - koszt ok. 25 USD, pomagamy w uzyskaniu e-vizy), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), biletów wstępów, zajęć fakultatywnych (ceny określono w programie wyprawy), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: