IRAN z Albertem Kwiatkowskim


4000 zł + 650 USD + przelot, CZAS: 17 DNI


19-04-2024 - 05-05-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

*autor programu i pilot – Albert Kwiatkowski

1 DZIEŃ – wylot

Wylot do Iranu z przesiadkami.

2 DZIEŃ – Teheran

Zwiedzanie Teheranu: Muzeum Narodowe (część dot. sztuki starożytnej), Pałac Golestan (UNESCO) – najlepszy przykład architektury kadżarskiej, Niawaran i Saadabad – kompleksy pałaców szachów z dynastii Pahlawich. Pojedziemy metrem na północ Teheranu (Metro w Iranie ma 8 linii, niektóre stacje leżą bardzo głęboko pod ziemią i pełne są ciekawej sztuki rewolucyjnej – reliefy, mozaiki). Zobaczymy Mauzoleum Saleha (najważniejsze centrum pielgrzymkowe w Teheranie), na którego dziedzińcu znajdują się. groby irańskich fizyków jądrowych zabitych w atakach terrorystycznych na początku XXI wieku.

3 DZIEŃ – Alamut

Rano jedziemy do doliny Alamut, by zobaczyć najważniejszą górską twierdzę Asasynów. Nocleg w dolinie.

4 DZIEŃ – Zandżan, Soltanije

Jedziemy do Zandżanu. Po drodze zatrzymamy się w Daszkasan, aby zobaczyć wykute w skale chińskie smoki – pozostałości świątytni zbudowanej przez Mongołów – oraz Soltanije, gdzie znajduje się mauzoleum Oldżejtu (UNESCO), władcy z dynasti Ilchanidów, którą w Iranie założyli potomkowie Dżingis-chana. Mauzoleum to wieńczy trzecia największa ceglana kopuła świata. Nocleg w Zandżanie.

5 DZIEŃ – Sanandadź, Tacht-e Sulejman

Jedziemy do Sanandadżu – stolicy irańskiego Kurdystanu. Po drodze zobaczymy ruiny zamku Behestan, które leżą wśród ciekawych formacji skalnych. Kolejnym przystankiem będzie Tacht-e Solejman (Pałac Salomona, UNESCO) – leżące nad jeziorem sasanidzkie ruiny jednej z trzech najważniejszych starożytnych świątyń ognia. Następnie zajrzymy do krateru wulkanu zwanego Zendan-e Solejman (Więzienie Salomona). Zanim dotrzemy do celu, zatrzymamy się w wykutych przed naszą erą jaskiniach Karaftu. Nocleg w Sanandadżu.

6 DZIEŃ – Kurdystan, Palangan, Uraman Tacht

Rano jedziemy na kurdyjską prowincję. Zobaczymy dwie piękne, leżące na zboczach gór wioski: Palangan i Uraman Tacht (UNESCO). Nocleg w Uraman Tacht.

7 DZIEŃ – Karmanszah, Taq-e Bastan, Bisotun

Rano jedziemy do Kermanszahu, gdzie zobaczymy Taq-e Bastan – leżące nad jeziorem piękne sasanidzkie reliefy. Następnie pojedziemy do Bisotunu (UNESCO). Jest to góra, z którą wiąże się znana w całym Iranie legenda; na jej zboczach i wokół niej znajdują się ciekawe starożytne reliefy, inskrypcje i ruiny; w tym słynna inskrypcja Dariusza Wielkiego, dzięki której odczytano pisma klinowe starożytnego Bliskiego Wschodu . Powrót do Kermanszahu i nocny przejazd do Isfahanu.

8 DZIEŃ – Isfahan

Zwiedzanie Isfahanu: plac Naksz-e Dżahan (UNESCO, tu znajdują się najładniejsze w Iranie meczety: Meczet Szaha, Meczet Lotfollaha oraz pałac Ali Kapu, a wokół ciągnie się ogromny piękny bazar z tradycyjnym rzemiosłem), hotel Abbasi (założony w starym karawanseraju najładniejszy hotel w Iranie). Nocleg w Isfahanie.

9 DZIEŃ – Isfahan

Zwiedzanie Isfahanu: Meczet Piątkowy (UNESCO), zwany muzeum architektury muzułmańskiego Iranu; Czehel Sotun (UNESCO), najładniejszy pałac w Iranie; pałac Haszt Beheszt; katedra w dzielnicy ormiańskiej; Muzeum Tradycyjnych Instrumentów Irańskich wraz z koncertem; dwa stare mosty. Nocleg w Isfahanie.

10 DZIEŃ – Warzane, twierdza Qurtan

Dzisiaj odwiedzimy miasteczko Warzane, jedyne w Iranie, w którym kobiety chodzą w białych czadorach: twierdza Qurtan, tradycyjny gołębnik, krowia studnia, wielbłądzi młyn, słone jezioro na pustyni, wysokie i ładne wydmy. Nocleg w Warzane.

11 DZIEŃ – Yazd

Rano jedziemy do Jazdu, największego na świecie miasta z cegły suszonej: starówka (UNESCO) i starówkowe atrakcje, w tym: meczet piątkowy, plac Amira Czachmaq, zurchane (tradycyjna irańska siłownia), Muzeum Wody. Nocleg w Jazdzie.

12 DZIEŃ Charanagh, Czak Czak, Mejbod

Charanagh (stara wioska-oaza, karawanseraj), Czak Czak (główne miejsce pielgrzymek zaratusztrian), Mejbod (tradycyjna lodówka, zamek Narin Qal’e). Po powrocie do Jazdu: świątynia ognia, Wieże Milczenia, ogród Doulatabad (UNESCO), w którym znajduje się najwższy na świecie łapacz wiatru. Nocleg w Jazdzie.

13 DZIEŃ – Abarkuh, Persepolis, Nagsz-e Rostam

Rano wyjazd do Szirazu. Po drodze zatrzymamy się w Abarkuh, gdzie rośnie największy cyprys świata i zarazem jedno z najstarszych na świecie drzew. Jeśli będziemy mieć szczęście, tradycyjny opowiadacz opowie nam historię z Szahname – narodowego eposu Irańczyków. Następnym przystankiem będzie Persepolis (UNESCO), gdzie znajdują się jedne z najlepiej zachowanych i najważniejszych ruin Bliskiego Wschodu oraz Naqsz-e Rostam (UNESCO), gdzie znajdują się m.in. kute w skale groby królów achemenidzkich i wielkie sasanidzkie reliefy.

14 DZIEŃ – Sasanidzkie zabytki

Wyjeżdżamy na cały dzień, by zwiedzać sasanidzkie zabytki, z których wszystkie znajdują się na liście UNESCO: Qal-e-je Dochtar (leżącą na wysokiej skale twierdzę), Firuzabad (najlepiej zachowany pałac sasanidzki), Biszapur (ruiny sasanidzkiego miasta), reliefy w wąwozie Tang-e Czugan i jaskinię Szapura, gdzie stoi ogromny, wykuty w stalagnacie posąg tego władcy. Nocleg w Szirazie.

15 DZIEŃ – Sziraz

Zwiedzanie Szirazu: Meczet Nasir al-Molka (Kolorowy Meczet), Ogród Narendżestan, bazar, tradycyjne łaźnie, mauzoleum Szah Czeragh (trzecie najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Iranie), Ogród Eram (UNESCO). Nocny przejazd do Teheranu.

16 DZIEŃ – Teheran

Zwiedzamy Teheran: cmentarz żołnierzy z Armii Andersa i towarzyszących im polskich cywili, Muzeum Klejnotów (najcenniejsza kolekcja klejnotów na świecie), Wieża Azadi, Zielony Most (Pol-e Tabijat), widok na Teheran z Bordż-e Melli, piątej najwyższej wieży świata. W nocy jedziemy na lotnisko.

17 DZIEŃ – powrót

Przelot do Polski z przesiadkami.

Mapy brak... chwilowo

19-04-2024 - 05-05-2024

4000 zł + 650 USD + przelot

Czas: 17 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi w pokojach 2,3 osobowych zazwyczaj ze śniadaniami, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, transport: prywatne busy, autobusy rejsowe, metro w Teheranie, taksówki itp. koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, koszt pozwolenia na wydanie irańskiej wizy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera: biletu lotniczego Warszawa - Teheran - Warszawa; kosztu wyżywienia - powyżej 10 Euro za dzień; biletów wstępu i zajęć fakultatywnych ; kosztu wizy do Iranu (około 75 Euro) Uwaga: paszport musi ważny 12 miesięcy z dwiema wolnymi stronami, w paszporcie nie może być pieczątek z Izraela

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: