Wulkan i zorza polarna w Islandii


4500 zł + przelot, CZAS: 7 DNI


18-03-2024 - 24-03-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Wulkan i zorza polarna w Islandii to krótki, ale intensywny wyjazd do Krainy Lodu.  Mała grupa, 7 dni w trasie, spotkania ze spektakularną przyrodą.

Każdy dzień naszej islandzkiej przygody został tak zaplanowany, ale nie tracić ani minuty cennego czasu. Kontemplacja przyrody na 110%, bo wyspa jest tego warta! Jednak bez obaw, będzie też czas na relaks, zwłaszcza wieczorami, gdy będziemy wypatrywać islandzkiej zorzy polarnej.

Z Islandii już niedaleko do koła podbiegunowego. Kraj leży bowiem w „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego, tj. terenie aktywnym wulkanicznie. Część wulkanów  jest nadal aktywna, jest tu sporo wspaniałych gorących źródeł oraz gejzerów. Blisko 11% obszaru zajmują lodowce, co znajduje odzwierciedlenie w nazwie wyspy – Kraina Lodu. Największym z nich jest Vatnajökull, a jego powierzchnię można porównać do małego polskiego województwa.

Wydawałoby się, że skoro mowa o Islandii jako Krainie Lodu dominować będzie biel i skute lodem połacie. Tymczasem, choć islandzki krajobraz jest surowy i zazwyczaj pozbawiony drzew, o jego spektakularnym pięknie decyduje obecność nie tylko lodowców, ale również kolorowych gór i wodospadów. Niezwykle urozmaicona i ciekawa jest linia brzegowa, przybierająca wiele fantastycznych postaci – od stromych skalnych klifów do plaż z wulkanicznym piaskiem. Wszystko to sprawia, że Islandia jest nie tylko rajem dla miłośników przyrody, ale też niezwykle wdzięcznym tematem dla fotografów.

Islandia należy do najpóźniej zasiedlonych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się już w IX wieku i byli to norwescy wikingowie oraz celtyccy. Z ich obecnością wiąże się bogata mitologia związana z religią przedchrześcijańską dalekiej północy. Dawni bogowie, jak Odyn czy Thor są nadal stałymi bywalcami islandzkiej ziemi, nie brakuje też duchów i istot paranormalnych. Najczęściej spotyka się Trolle, które pewnie i my spotkamy na trasie podczas naszej wyprawy na Islandię ;-)

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

 

1 DZIEŃ: przelot

Wylot z Warszawy do Reykjaviku. Nocleg w Reykjaviku.

2 DZIEŃ: Reykjavik, Park Narodowy Thingvellir

Zwiedzanie Reykjaviku – spacer po śródmieściu, malowniczo położonym nad jeziorem Tjörnin.   Po zwiedzaniu miasta jedziemy do Parku Narodowego Thingvellir, położonego nad największym islandzkim jeziorem – Thingvallavatn, które powstało w miejscu połączenia dwóch płyt tektonicznych. Thingvellir jest również miejscem, gdzie powstał najstarszy parlament na świecie – Althing.  Nocleg w Reykjaviku.

3 DZIEŃ: Wulkan Fagradalsfjall, Błękitna Laguna

Zwiedzanie okolic wulkanu Fagradalsfjall. Źródła termalne i i jeziora. Dla chętnych kąpiel w Błękitnej Lagunie – słynnym kąpielisku geotermalnym (ok. 300 zł). National Geographic umieścił ją na swojej liście 25 cudów świata. Nocleg w Reykjaviku.

4 DZIEŃ: : Przylądek Dyrholaey, Czarne plaże, Wodospady Seljalandsfos, Skogafoss

Przejedziemy na przepiękny przylądek Dyrholeay, z ponad 100 metrowymi klifami a także wejdziemy na czarne plaże z pięknymi formacjami bazaltowymi. Będziemy obserwować ptaki, w tym maskonury – najpopularniejsze ptaki tego rejonu.. Zobaczymy też dwa wodospady: Skogafoss – wysoki na 60 metrów, znany z wielu filmów; Seljalansfoss, gdzie udamy się pod kaskadę wodospadu. Nocleg w okolicy. Wieczorem polowanie na zorze polarną.

5 DZIEŃ: Lodowiec Vatnajokull, Park Narodowy Skaftafell, Laguna Jokulsarlon, Wodospad Svartifoss, Vik

Przejazd w stronę laguny Jokulsarlon, u podnóża olbrzymiego lodowca Vatnajokul, z którego wód laguna powstaje. Po jeziorze pływają olbrzymie fragmenty lodowca. Lodowiec zajmuje jedną dwunastą kraju i ma 8,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Jest to największy lodowiec Europy i zajmuje 80% Parku Narodowego Skaftafell. Zwiedzamy okolice olbrzymich lodowców, po drodze liczne postoje i spacery. Po południu czeka nas spacer do wodospadu Svartifoss, utworzonego z sześciobocznych, kolumn bazaltowych Po zwiedzaniu przejazd przez pola lodowe do miejscowości Vik (najdalej wysuniętej na południe miejscowości na Islandii). Nocleg w okolicy. Wieczorem polowanie na zorzę polarną.

6 DZIEŃ: Wodospad Gullfoss, Gejzer Geysir i Strokkur

Dziś m.in. zobaczymy wodospad Gullfoss, jeden z najpiękniejszych  na Islandii a także Geysir – największy gejzer na Islandii (od jego nazwy pochodzi nazwa „gejzer’’ popularna na całym świecie) oraz aktywny gejzer Strokkur, który regularnie co kilka minut strzela gorącym strumieniem wody w górę. Przejazd na lotnisko w Keflaviku.

7 DZIEŃ: Wylot z Reykjaviku do Warszawy

 

DLACZEGO Z NAMI?

– jedzie z nami stary, sprawdzony skład podróżników, m. in. dwóch naszych przyjaciół (świetnych kierowców), z którymi razem przemierzyliśmy już olbrzymi kawał świata: Kanadę, Alaskę, Bośnię, Australię i Nową Zelandię,

– jedziemy małą grupą od 9 do 12 osób łącznie z kierowcami i pilotem (nie jak w innych klubach podróży po 20-30 osób)

*Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występuje w pobliżu biegunów magnetycznych. Zorza swój początek bierze na Słońcu, które w wyniku wybuchów emituje w przestrzeń kosmiczną strumienie naładowanych cząstek nazywane wiatrem słonecznym. Ładunek ten po dotarciu do ziemskiej atmosfery wchodzi z nią w reakcję, tworząc niepowtarzalne zjawisko świetlne. Występowanie zorzy jest na tyle nieprzewidywalne, że nigdy nie mamy pewności, że na nią trafimy. Moze może pojawić się niespodziewanie i o dowolnej godzinie. Zjawisko może trwać dosłownie chwilę lub wiele godzin.

Do zobaczenia zorzy polarnej w Islandii potrzebne jest całkowicie ciemne niebo. Szansę na jej upolowanie mamy więc przez około 6 miesięcy w roku – od połowy września aż do końca marca . Zorza polarna objawia się wysoko, znacznie powyżej poziomu chmur. Pochmurne niebo jest więc gwarancją, że nawet jeśli zorza odgrywa swój taniec, to nie będzie nam dane go zobaczyć. Na podstawie dziennych danych metereologicznych będziemy starali się wieczorem zapolować na zorzę polarną w Islandii.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

GRUPA
Grupa do 9 osób.

Do udziału w wyprawie niezbędny jest ważny dowód osobisty (można też posługiwać się paszportem).

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów. Bagaż główny jedzie z nami całą drogę i część jego zawartości może stale być w samochodzie, bez potrzeby przenoszenia wszystkiego codziennie. Daje to nam też możliwość przywiezienia ewentulanych zakupów z podróży.
Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, mały plecak zabieramy ze sobą podczas zwiedzania, spacerów i treków.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu mogą być bardzo zróżnicowane. Najzimniej będzie w górach i w otoczeniu lodowców. Temperatura w nocy może nawet sięgać kilku stopni. poniżej zera.  Mogą  padać śnieg i deszcz i może silnie wiać. Trzeba być przygotowanym na każde warunki pogodowe, które są bardzo zmienne na Islandii. Co zabieramy:
– obuwie: wygodne buty trekkingowe, klapki pod prysznic
– ciepły polar
– odzież termiczna
– kurtka nieprzewiewana, najlepiej również przeciwdeszczowa
– nieprzemakalne spodnie
– apaszka lub  szalik, czapka, rękawiczki

 – kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy
– płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli nie mamy kurtki)
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w kawy lub herbaty
– termos lub kubek termiczny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– okulary przeciwsłoneczne
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać min. 300 EUR przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mieć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Warto zabrać gotówkę i karty płatnicze. Na Islandii niemal wszędzie zapłacimy kartą. Bankomaty są dostępne głównie w miastach.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Szczepienia nie są wymagane.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Dla turystów to przygoda kulinarna. Mamy do dyspozycji całe bogactwo kuchni lokalnej, która opiera się głównie na mięsie i rybach. Wegetarianie mogą być w trochę gorszej sytuacji. Kuchnia islandzka jest bardzo oryginalna. Warto spróbować: hákarl (sfermentowanego mięsa rekina), jagnięciny w różnej postaci, skyru (islandzki jogurt) czy harðfiskur (suszonej ryby). Sklepy spożywcze są podobne jak w Polsce.

Śniadnia zazwyczaj robimy sami albo kupujemy w lokalnym hotelu/hostelu. Zatrzymujemy się w lokalnych barach i restaturacjach. Często jednak w ciagu dnia preferujemy „coś szybkiego do zjedzenia” aby nie tracić cennego czasu. Wieczorem mamy więcej czasu do dyspozycji, żeby wygodnie rozsiąść się w restauracji. Może zdarzyć się też, że urządzimy ognisko albo grilla i współnie będziemy robić jedzenie.
Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

TRANSPORT

Na całej trasie wyprawy podróżujemy wynajętymi dla grupy samochodami.

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w apartamentach lub hostelach, w pokojach 2,3,4-osobowych z łazienkami lub bez. Standardy noclegów zależą od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ale ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach i apartamentach mamy do dyspozycji kuchnię.
Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegów na miejscu. W skrajnych sytuacjach, że grupa jest rozlokowana w dwóch hostelach.

INTERNET, TELEFON

W hostelach często jest dostępne wi-fi lub komputer z Internetem. Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są takie jak w Polsce. Nie będą nam potrzebne żadne przejściówki.

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

ISLANDIA (Republika Islandii)
Stolica: Reykjavik
Waluta: korona islandzka (ISK)
Języki urzędowe: islandzki

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w związku z przynależnością do strefy Schengen. Zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży, nie zwalnia to jednak z obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać.

BEZPIECZEŃSTWO

Nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. W Islandii obowiązuje średni stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że nie ma możliwości „bezwzględnego wykluczenia zagrożenia”.

UBEZPIECZENIE

Obywatele polscy posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) są objęci islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego, na takich samych zasadach jak obywatele Islandii. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju.

ZDROWIE

W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nieubezpieczonej są bardzo wysokie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wiele dróg w górach jest otwartych dla ruchu tylko w okresie letnim. Do poruszania się po takich drogach niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg.
Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę „off-road” tzn. poza wyznaczonymi miejscami.
Należy pamiętać, że klimat Islandii jest surowy, a odległości między obszarami zamieszkanymi dość duże. Trzeba być również przygotowanym na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych, niezależnie od pory roku. Podczas jazdy samochodem używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe na wszystkich siedzeniach pojazdu.

CŁO

Oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży, można wwieźć do Islandii bez cła i innych podatków następujące produkty:
– żywność do 3 kg, o wartości nie przekraczającej 25 tys. ISK (ok. 900 zł), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych
– napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% i 0,75 litrów wina oraz 3 litry piwa lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% i 6 litrów piwa lub
1,5 litra wina i 12 litrów piwa lub
3 litry wina i 6 litrów piwa lub
18 litrów piwa
– 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych
Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić wyłącznie osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Przedmioty, których wwóz podlega ograniczeniom lub wymaga posiadania pozwolenia:
– telefony i inne wyposażenie telekomunikacyjne – jeden na osobę
– dozwolony jest wwóz niezbędnych lekarstw, w ilości wystarczającej na okres do 100 dni (funkcjonariusz służby celnej może zażądać okazania stosownego zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego konieczność stosowania danych lekarstw).

Przedmioty, których wwóz jest zabroniony:
– narkotyki i środki odurzające
– tytoń do żucia i tabaka
– surowe produkty żywnościowe: np. mięso i wędliny niepoddane przegotowaniu – zakaz dotyczy również suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych, niepasteryzowane mleko i wyroby mleczne, surowe jaja, itp.
– różnego rodzaju broń, w tym noże i sztylety o ostrzu przekraczającym 12 cm
Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.

Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.

PRZEPISY PRAWNE

Policja i służby celne w Islandii mają bardzo szeroki zakres uprawnień. Są uprawnione do kontrolowania pojazdów i osób nie tylko na przejściach granicznych, ale również na terenie całego kraju i w każdej sytuacji. W przypadku konfliktu z prawem i zatrzymania przez policję, każdy cudzoziemiec ma prawo do tłumacza i bezpłatnej pomocy adwokackiej.

PRZYDATNE INFORMACJE

– Islandia leży w strefie aktywnej sejsmicznej, mogą zdarzyć się wybuchy wulkanów
– znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna
– miasto Reykjavik prowadzi stronę internetową w języku polskim, którą można otworzyć klikając na znaczek w polskich barwach narodowych na stronie www.reykjavik.is, zawiera ona przydatne informacje dotyczące życia na Islandii oraz wiadomości o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w stolicy
– w Centrum Międzykulturowym w Reykjaviku można otrzymać porady i informacje w języku polskim

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Michał Szpak i Jadwiga Skóra

18-03-2024 - 24-03-2024

4500 zł + przelot

Czas: 7 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport prywatnym busem (dwóch kierowców), noclegi, ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 zł, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera: biletu lotniczego (ok. 700 zł), kosztów wyżywienia, biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: