ISLANDIA


4800 zł + przelot, CZAS: 9 DNI


29-05-2021 - 06-06-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

 

*UWAGA! Jest to wyprawa klubowa, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy. W takich przypadkach może się zdarzyć, że również pilot odwiedza docelowe miejsca imprezy po raz pierwszy. Wtedy organizuje wyjazd za pomocą środków dostępnych w kraju, takich jak: telefony, internet oraz wiedza z dostępnych źródeł. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą oraz niekiedy z koniecznością zmian w programie wyprawy.

 

1 DZIEŃ: przelot

Wylot z Warszawy do Reykjaviku. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Reykjaviku.

2 DZIEŃ: Reykjavik, Thingvellir, Błękitna Laguna

Dalsze zwiedzanie Reykjaviku – spacer po śródmieściu, malowniczo położonym nad jeziorem Tjörnin. Po południu jedziemy do Parku Narodowego Thingvellir, położonego nad największym islandzkim jeziorem – Thingvallavatn, które powstało w miejscu połączenia dwóch płyt tektonicznych. Thingvellir jest również miejscem, gdzie powstał najstarszy parlament na świecie – Althing. Wieczorem dla chętnych kąpiel w Błękitnej Lagunie – słynnym kąpielisku geotermalnym (ok. 220 zł). Nocleg w Reykjaviku.

3 DZIEŃ: zatoka Niedźwiedzi, Hvitserkur

Jedziemy nad Zatokę Niedźwiedzi, gdzie wylegują się foki. Podjedziemy też zobaczyć słynną skałę Hvitserkur w kształcie słonia, która wznosi się z morza na wysokość 15 metrów. Dalej przejedziemy przez góry do miejscowości Akureyri – drugiej co do wielkości na Islandii. Po drodze liczne przystanki na zdjęcia i małe spacery. Nocleg w okolicy.

4 DZIEŃ: Husavik i wieloryby, wodospad Godafoss, jezioro Myvatn

Przejazd do malowniczo położonego miasteczku Husavik, gdzie znajduje się piękny drewniany kościół – Húsavíkukirkja. Dla chętnych rejs, na obserwację wielorybów (ok. 350 zł). Dalej odwiedzimy jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii – Godafoss. Następnie zwiedzanie okolic jezioro Myvatn, które powstało w wyniku erupcji wulkanicznej ok. 2 tys. lat temu. Przez resztę dnia towarzyszy nam krajobraz pełen form pozostałych po aktywności wulkanicznej. Spacerujemy pośród gejzerów, kraterów i gorących źródeł. Myvatn to również raj dla ornitologów, gdzie znajdziemy liczne ptaki wodne, które tu gniazdują. Na koniec czeka nas relaks w kąpielisku termalnym z sauną parową i widokiem na jezioro. Nocleg w okolicy.

5 DZIEŃ: jezioro Myvatn, Dimmuborgir, pola termalne Krafla, wodospad Dettifoss

Kolejny dzień rozpoczniemy od dalszego zwiedzania okolic jeziora Myvatn. Zaczniemy od spaceru po Labiryntach Dimmuborgir, korytarzach, kolumnach, urwiskach i innych formacjach skalnych utworzonych z zastygłej lawy. Odwiedzimy ,,kościół’’ – jaskinię lawową. Po drodze zobaczymy solfatary i fumarole Hverarönd – geotermalne pole pełne oczek błotnych, gorących źródeł i dymiących kominów, gdzie wszędzie unosi się zapach siarki.
Dalej udamy się do następnego kompleksu wulkanicznego – pól termicznych Krafla. W ciagu ostatnich 40 lat zdażyło się tu 30 erupcji wulkanicznych. Spacer po polu lawowym Leirhnjúkur. Wdrapiemy się na Viti, jeden z najbardziej znanych kraterów na Islandii Zobaczymy jego wnętrze które wypełnia woda o pięknym wręcz niebiańskim kolorze. Na koniec zobaczymy „Wielki Kanion Islandii” – Park Narodowy Jokulsargljufur, gdzie znajduje się olbrzymi wodospad Dettifoss. Czekają nas spacery po okolicy. Odwiedzimy również inne wodospady (ok. 1,5 km w jedną stronę): Selfoss oraz Gafragilfoss. Nocleg w okolicy.

6 DZIEŃ: wodospady Hengifoss i Litlanesfoss , Hofn

Dzisiaj czeka nas wędrówka do pięknie położonych wodospadów Hengifoss i Litlanesfoss (300 metrów pod górę). Następnie przejedziemy do Hofn – spacer po małym porcie rybackim. Nocleg w okolicy.

7 DZIEŃ: lodowiec Vatnajokull, Park Narodowy Skaftafell, laguna Jokulsarlon, wodospad Svartifoss, Vik

Przejazd w stronę laguny Jokulsarlon, u podnóża olbrzymiego lodowca Vatnajokul, z którego wód laguna powstaje. Po jeziorze pływają olbrzymie fragmenty lodowca. Lodowiec zajmuje jedną dwunastą kraju i ma 8,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Jest to najwięszy lodowiec Europy i zajmuje 80% Parku Narodowego Skaftafell. Zwiedzamy okolice olbrzymich lodowców, po drodze liczne postoje i spacery. Po południu czeka nas spacer do wodospadu Svartifoss, utworzonego z sześciobocznych, kolumn bazaltowych Po zwiedzaniu przejazd przez pola lodowe do miejscowości Vik (najdalej wysuniętej na południe miejscowości na Islandii). Nocleg w okolicy.

8 DZIEŃ: czarne plaże, wodospady Seljalandsfos, Skogafoss i Gullfoss, gejzer Geysir i Strokkur

Dziś czeka nas ostatni, pełen atrakcji dzień, na Islandii. Na początek zobaczymy czarne plaże i klify. Będziemy obserwować ptaki, w tym maskonury – najpopularniejsze ptaki tego rejonu. Czeka nas spacer na plażę Solheimasandur do wraku samolotu Dakota. Zobaczymy też kilka wodospadów: Skogafoss – wysoki na 60 metrów, znany z wielu filmów; Seljalansfoss, gdzie udamy się pod kaskadę wodospadu, a także Gullfoss – jeden z najpiękniejszych wodospadów. Na koniec zobaczymy Geysir – największy gejzer na Islandii (od jego nazwy pochodzi nazwa „gejzer’’ popularna na całym świecie) oraz aktywny gejzer Strokkur, który regularnie co kilka minut strzela gorącym strumieniem wody w górę. Nocleg w okolicy.

9 DZIEŃ: powrót

Przejazd do Reykjaviku. Wylot z Reykjaviku do Warszawy.

 

DLA CHĘTNYCH:
(każdy płaci za siebie, grupa pokrywa też koszta pilota i kierowców, biuro nie pobiera żadnej dodatkowej prowizji)

1 (9) DZIEŃ: rezerwat Fjallabak

Przejazd w interior do regionu Landmannalaugar, zakwaterowanie w schronisku i eksploracja rezerwatu Fjallabak (Fjallabak Nature Reserve): wędrówka przez barwnie położone jezioro Frostastadavatn do Ljótipollur – niebieskiego jeziora położonego w czerwonym kraterze (ok. 4 godzin wędrówki, suma podejść ok. 350 m, łącznie ok. 14 km).

2 (10) DZIEŃ: kolorowe góry Landmannalaugar

Całodzienna wędrówka górska przez słynne „kolorowe góry” („niebieski szczyt”, „płonący szczyt” i „pomarańczowy szczyt”) wokół Landmannalaugar. Wieczorem możliwość kąpieli w gorących źródłach w Landmannalaugar (ok. 4-6 godz. wędrówki, suma podejść ok. 600-900 m, łącznie ok. 8-14 km w zależności od wariantu trasy).

3 (11) DZIEŃ: jezioro Langisjór i wąwóz Eldgjá

Górską trasą dostaniemy się do przepięknej, ale wciąż mało znanej, „tylnej” części parku narodowego Vatnajökull. Udamy się na wędrówkę przez niecodzienne krajobrazy, wzdłuż malowniczego jeziora Langisjór na widokowy szczyt Sveinstindur (1089 m n.p.m.). Po południu kontynuacja przejazdu piękną górską trasą (drogą górską „Fjallabak”) przez wąwóz Eldgjá (wędrówka do wodospadu i miejsca widokowego) do małego miasteczka Kirkjubaejarklaustur, położonego malowniczo pod wodospadem (ok. 3-4 godziny wędrówki, suma podejść ok. 500 m, łącznie ok. 10 km).

4 (12) DZIEŃ: kratery Lakagigar

Całodniowa wycieczka busem i pieszo przez bardzo dzikie tereny, stworzone przez największe erupcje wulkaniczne w najnowszej historii świata. Na trasie zwiedzimy wąwóz Fjardrárgljúfur, wodospad Fagrifoss i przejdziemy przez dwa najładniejsze kratery. Na szczyt Laki zaprowadzi nas łatwa ścieżka górska, skąd roztacza się niezwykła panorama na lodowiec Vatnajökull i pustynię lawową (ok. 3-4 godziny wędrówki, suma podejść ok. 400 m, łącznie ok. 10 km).

5 (13) DZIEŃ: powrót

Powrót do Reykjaviku. Przelot do Warszawy.

 

DLACZEGO Z NAMI?

– Jedzie z nami stary, sprawdzony skład podróżników, m. in. dwóch naszych przyjaciół (świetnych kierowców), z którymi razem przemierzyliśmy już olbrzymi kawał świata: Kanadę, Alaskę, Bośnię, Australię i Nową Zelandię.
– Jedziemy małą grupą od 9 do 12 osób łącznie z kierowcami i pilotem (nie jak w innych klubach podróży po 20-30 osób).
– 9 dni + 4 dni dla chętnych – miłośnicy gór mogą zostać z nami 4 dni dłużej na trekkingi i zwiedzanie interioru. Zachęcamy! Każdy płaci za siebie + koszty pilota i kierowców dzielimy na liczbę uczestników.
– Dlaczego koniec września? Jest wtedy pięknie – kolorowo – barwy islandzkiej jesieni! Jest także znacznie mniej turystów.
– Mało turystów zdaje sobie sprawę, że już we wrześniu jest duża szansa na zobaczenie zorzy polarnej na Islandii!
– Niektórzy uważają, że wrzesień to najlepsza możliwa pora roku na zwiedzanie Islandii, ponieważ w tym miesiącu mamy jeszcze długi dzień, który możemy wykorzystać na zwiedzanie, na drogach nie ma jeszcze śniegów, więc wciąż dostępne są letnie trasy, zauważalny jest coraz mniejszy ruch turystyczny, a co najważniejsze, na niebie pojawiają się pierwsze zorze polarne w sezonie! Do tego można wziąć udział w dorocznym spędzie owiec oraz posmakować islandzkich jagód!

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Michał Szpak i Jadwiga Skóra

29-05-2021 - 06-06-2021

4800 zł + przelot

Czas: 9 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport prywatnym busem (dwóch kierowców), noclegi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 zł, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletu lotniczego (ok. 700 zł), kosztów wyżywienia, biletów wstępu, napiwków, obowiązkowego testu na COVID-19 (ok. 250 zł)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: