JURA Krakowsko-Częstochowska – weekend w terenie


400 zł, CZAS: 2 DNI


08-05-2021 - 09-05-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Jura Krakowsko-Częstochowska – weekendowa wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd z Tomkiem Tułakiem. Zwiedzanie i nocleg w klimatycznym miejscu. Mikro-wyprawa realizowana w ramach naszej autorskiej akcji Poznaj Polskę z Om Tramping.  

Jura Krakowsko – Częstochowska to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Polski. W jej granicach, tj. na 80-kilometrowym pasie pomiędzy Krakowem a Częstochową, znajdują się parki narodowe z rozlicznymi cudami przyrody. W tę piękną naturę wkomponowane są zamki i pałace – świadectwa naszego dziedzictwa historycznego.

Zapraszamy Cię w podróż krótką, ale intensywną. Pokonamy trasę, którą sami doskonale znamy, a po wędrówce czeka nas impreza integracyjna z noclegiem. Zobaczymy m.in.
rozpalające wyobraźnię ruiny zamku Ogrodzieniec – najbardziej imponującej architektury na
Szlaku Orlich Gniazd i miasto skalne przy Górze Zborów, gdzie ponoć spotykać się miały czarownice.

A wszystko to wiosną, gdy paleta barw naprawdę oszałamia, nabierając podczas podróży głębszego znaczenia.

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>


1 DZIEŃ: Olsztyn, Złoty Potok, Mirów, Bobolice, góra Zborów, skała Okiennik

Wcześnie rano wyjazd z Warszawy do Olsztyna k/Częstochowy.

ZAMEK W OLSZTYNIE

Kiedyś była tu jedna z największych średniowiecznych warowni. Zamek wybudowano na skałach w drugiej połowie XIII wieku. Dziś pozostały z niego imponujące ruiny. Czeka nas spacer po ruinach Zamku w Olsztynie oraz po górzystej okolicy pełnej wapiennych skał.

ZŁOTY POTOK

Przejazd do Złotego Potoku, gdzie zobaczymy m. in. skalną Bramę Twardowskiego, Diabelskie Mosty, Jaskinię Ostrężnicką oraz pozostałości po Zamku Ostrężnik. Przespacerujemy się po Rezerwacie Przyrody „Parkowe”, gdzie zobaczymy m. in. Źródła Zygmunta i Elżbiety (nazwane od imion dzieci poety Zygmunta Krasińskiego).

MIRÓW i BOBOLICE

Spacer skalną granią pomiędzy zamkami zbudowanymi za czasów Kazimierza Wielkiego. Mirów to tak zwana trwała ruina, natomiast Bobolice zostały odrestaurowane pod nadzorem historyków sztuki.

GÓRA ZBORÓW

Nazwa góry według legendy pochodzi od tego, że zbierały się tu okoliczne czarownice przed odlotem na miotłach na sabat czarownic na Łysą Górę (w Górach Świętokrzyskich oczywiście). Bezleśny wierzchołek wzgórza jest znakomitym punktem widokowym – najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 467 m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. To prawdziwe, olbrzymie miasto skalne.

SKAŁA OKIENNIK

Okiennik Wielki, to jeden z wielu jurajskich ostańców, który wznosi się nad okolicą na wysokość 30 metrów. Jego cechą charakterystyczną jest olbrzymi skalny otwór przy wierzchołku, przypominający okno.

Nocleg w okolicy.

 

2 DZIEŃ: zamek Morsko, zamek Ogrodzieniec, zamek Smoleń, klasztor w Jędrzejowie

ZAMEK MORSKO

Spacer do malowniczo położonego pośród skał zamku Bąkowiec w Morsku. Można tu podziwiać ruiny dawnego XIV-wiecznego zamku rycerskiego, który wzniesiono do celów obronnych, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu.

ZAMEK OGRODZIENIEC

Zamek w Ogrodzieńcu, pochodzący z XIV wieku, jest najbardziej imponujący ze wszystkich zamków Orlich Gniazd. Swoją sławę zawdzięcza malowniczej lokalizacji, gdyż jest położony na olbrzymich, jurajskich skałach, a konkretnie na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej (515,5 m n.p.m.). Dodatkowo w otoczeniu zamku znajduje się wiele imponujących ostańców skalnych. Nic dziwnego, że ten malowniczy teren pełnił wielokrotnie funkcję planu filmowego. Kręcono tutaj m. in. sceny do Wiedźmina, Zemsty czy Janosika.

SMOLEŃ I SPACER PO OKOLICY

W Smoleniu odwiedzimy kolejną warownię pochodzącą z czasów średniowiecza.  Do dnia dzisiejszego zachowały się częściowo mury obronne oraz cylindryczna wieża. Przespacerujemy się też Doliną Wodącej do jaskini na Biśniku. Jaskinia to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych z czasów neolitu. Światową sławę dało mu znalezienie narzędzi sprzed pół miliona lat, których używał nasz przodek homo erectus.

JĘDRZEJÓW – KLASZTOR CYSTERSÓW

W drodze powrotnej do Warszawy czeka nas zwiedzanie przepięknego klasztoru cystersów w Jędrzejowie. Klasztor został ufundowany w 1140 roku i jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z Cystersami. Imponują jego pięknie zdobione i olbrzymie wnętrza. Znajduje się tu kilka wspaniale wyrzeźbionych ołtarzy i olbrzymie organy.

Wieczorny powrót do Warszawy.

Mapy brak... chwilowo

08-05-2021 - 09-05-2021

400 zł

Czas: 2 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, nocleg, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: