JURA: najpiękniejsze zamki i skały


450 zł, CZAS: 2 DNI


10-10-2020 - 11-10-2020 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Wyruszamy w podróż Szlakiem Orlich Gniazd – zobaczymy najpiekniejsze zamki i skały Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

 

Jura zawsze zachwyca. Nie ważne ile razy się tu wraca, to malowniczo położone zamki, i rozmaitych kształtów olbrzymie skały ogląda się wciąż na nowo z wielkim zachwytem. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Tym razem zobaczymy pełną koloró, jesienną odsłonę Jury.

 

1 DZIEŃ: Olsztyn, Złoty Potok, Mirów, Bobolice, góra Zborów, skała Okiennik
Wcześnie rano wyjazd z Warszawy do Olsztyna k/Częstochowy.

ZAMEK W OLSZTYNIE

Kiedyś była tu jedna z największych średniowiecznych warowni. Zamek wybudowano na skałach w drugiej połowie XIII wieku. Dziś pozostały z niego imponujące ruiny. Czeka nas spacer po ruinach Zamku w Olsztynie oraz po górzystej okolicy pełnej wapiennych skał.

ZŁOTY POTOK

Przejazd do Złotego Potoku, gdzie zobaczymy m. in. skalną Bramę Twardowskiego, Diabelskie Mosty, Jaskinię Ostrężnicką oraz pozostałości po Zamku Ostrężnik. Przespacerujemy się po Rezerwacie Przyrody „Parkowe”, gdzie zobaczymy m. in. Źródła Zygmunta i Elżbiety (nazwane od imion dzieci poety Zygmunta Krasińskiego).

MIRÓW i BOBOLICE

Spacer skalną granią pomiędzy zamkami zbudowanymi za czasów Kazimierza Wielkiego. Mirów to tak zwana trwała ruina, natomiast Bobolice zostały odrestaurowane pod nadzorem historyków sztuki.

GÓRA ZBORÓW

Nazwa góry według legendy pochodzi od tego, że zbierały się tu okoliczne czarownice przed odlotem na miotłach na sabat czarownic na Łysą Górę (w Górach Świętokrzyskich oczywiście). Bezleśny wierzchołek wzgórza jest znakomitym punktem widokowym – najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 467 m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. To prawdziwe, olbrzymie miasto skalne.

SKAŁA OKIENNIK

Okiennik Wielki, to jeden z wielu jurajskich ostańców, który wznosi się nad okolicą na wysokość 30 metrów. Jego cechą charakterystyczną jest olbrzymi skalny otwór przy wierzchołku, przypominający okno.

Nocleg w okolicy.

 

2 DZIEŃ: zamek Morsko, zamek Orgodzieniec, zamek Smoleń, klasztor w Jędrzejowie

ZAMEK MORSKO

Spacer do malowniczo położonego pośród skał zamku Bąkowiec w Morsku. Można tu podziwiać ruiny dawnego XIV-wiecznego zamku rycerskiego, który wzniesiono do celów obronnych, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu.

ZAMEK OGRODZIENIEC

Zamek w Ogrodzieńcu, pochodzący z XIV wieku, jest najbardziej imponujący ze wszystkich zamków Orlich Gniazd. Swoją sławę zawdziecza malowniczej lokalizacji, gdyż jest położony na olbrzymich, jurajskich skałach, a konkretnie na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej (515,5 m n.p.m.). Dodatkowo w otoczeniu zamku znajduje się wiele imponujących ostańców skalnych. Nic dziwnego, że ten malowniczy teren pełnił wielokrotnie funkcję planu filmowego. Kręcono tutaj m. in. sceny do Wiedźmina, Zemsty czy Janosika.

SMOLEŃ I SPACER PO OKOLICY

W Smoleniu ddwiedzimy kolejną warownię pochodzącą z czasów średniowiecza.  Do dnia dzisiejszego zachowały się częściowo mury obronne oraz cylindryczna wieża. Przespacerujemy się też Doliną Wodącej do jaskini na Biśniku. Jakinia to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych z czasów neolitu. Światową sławę dało mu znalezienie narzędzi zprzed pół miliona lat, których używał nasz przodek homo erectus.

JĘDRZEJÓW – KLASZTOR CYSTERSÓW

W drodze powrotnej do Warszawy czeka nas zwiedzanie przepięknego klasztoru cystersów w Jędrzejowie. Klasztor został ufundowany w 1140 roku i jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z Cystersami. Imponują jego pięknie zdobione i olbrzymie wnętrza. Znajduje się tu kilka wspaniale wyrzeźbionych ołtarzy i olbrzymie organy.

Wieczorny powrót do Warszawy.

Mapy brak... chwilowo

10-10-2020 - 11-10-2020

450 zł

Czas: 2 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, nocleg, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: