KASZUBY: zamki, pałace i nadmorskie rezerwaty


450 zł, CZAS: 2 DNI


03-10-2020 - 04-10-2020 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Weekendowa wycieczka na Kaszuby ze znawczynią regionu Karoliną Rostek – mini-wyprawa w małej grupie do miejsc poza szlakiem. Intensywne eksplorowanie terenu, impreza integracyjna, nocleg w klimatycznym miejscu.

Choć o Kaszubach każdy słyszał, z doświadczenia wiemy, że spora część regionu wciąż leży poza zasięgiem przeciętnego turysty. Wejherowo czy Puck cieszą się względami i są chętnie odwiedzane, ale my chcemy Cię również zabrać do miejsc nieoczywistych. Jedziemy na wycieczką na Kaszuby znane i nieznane. Tam, gdzie tworzyła się historia, tradycje są żywe, smaki intensywne (na pewno spróbujesz lokalnych specjałów!), a natura pozostaje dzika, niezadeptana.

Naszym celem są Nordowe Kaszuby (północne Kaszuby), kraina urodziwa i obfitująca w rozliczne atrakcje przyrodniczo-kulturowe. Dość wspomnieć zamki i pałace – świadectwa architektonicznej fantazji oraz rozmachu życia w minionych epokach. Spróbujemy wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądało w nich życie, spacerując po ogrodach i zwiedzając wnętrza niektórych z nich.

Ważnym momentem w dziejach Kaszubów była tragedia II wojny światowej, więc odwiedzimy najważniejsze dla nich miejsce pamięci w Lesie Piaśnickim.

Poznasz ponadto przyrodnicze perełki. Pokażemy Ci mało znane nawet wśród lokalnych mieszkańców rezerwaty nad Zatoką Pucką w pasie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wejdziemy na latarnię morską w Rozewiu nad otwartym morzem, na wieżę widokową „Kaszubskie Oko” opodal Jeziora Żarnowieckiego, a w Mechowie, prócz ciekawego kościoła szachulcowego, zobaczysz  jedyne w regionie maleńkie groty.

Wycieczka na Kaszuby to nasza kolejna propozycja w ramach akcji „Poznaj Polskę z Om Tramping”. Autorska mini-wyprawa w kameralnym gronie do miejsc nieoczywistych, poza głównymi szlakiem. W tę podróż zabierze Cię Karolina Rostek –  autorka programu, nasza pilotka i miłośniczka kaszubskiej ziemi.

 

1 DZIEŃ: Rezerwat Mechelińskie Łąki, Rewa, Rzucewo, Puck, Kłanino, Rozewie
Spotykamy się o godz. 7:00 w Gdyni Głównej (przy dworcu kolejowym).

REZERWAT MECHELIŃSKIE ŁĄKI i REWA

Spacer z miejscowości Mechelinki nad Zatoką Pucką do położonego nad brzegiem morza Rezerwatu Mechelińskie Łąki, którego ciekawostką jest bogata populacja mikołajka nadmorskiego. Dalszy spacer przez malownicze tereny poprowadzi nas do Rewy – mekki kitesurferów. Dla chętnych przejście po charakterystycznym cyplu i podziwianie widoków.

RZUCEWO

Przejazd do pięknego neogotyckiego zamku Jana III Sobieskiego w Rzucewie wybudowanego w XIX wieku nad brzegiem morza. Przechadzka po przyzamkowych ogrodach i dalej plażą do małego drewnianego molo.

PUCK

Puck – stolica Kaszubów nadmorskich – miejsce zaślubin Polski z morzem. Zobaczymy rynek – miejsce o unikatowym klimacie i formie ze względu na średniowieczny układ urbanistyczny, z kamienicami z XVIII/XIX w. oraz neogotyckim ratuszem z XIX w., gotycki Kościół farny św. Apostołów Piotra i Pawła z XIII w., port rybacki i jachtowy, pomnik gen. Józefa Hallera (realizator zaślubin Polski z morzem), słupek zaślubinowy ustawiony na pamiątkę zaślubin Polski z morzem 10 lutego 1920 r.

KŁANINO

W Kłaninie zobaczymy świetnie zachowany pałacyk rodziny von Grass, której losy przedstawiono w filmie „Kamerdyner” (wstęp ok. 5 zł).

ROZEWIE

Ostatnim miejscem na trasie będzie Rozewie, gdzie wejdziemy na latarnię morską (ok. 10 zł). Przy dobrej pogodzie rozciąga się z niej panorama na Morze Bałtyckie, Półwysep Helski, Zatoki Pucką i Gdańską. Widoki bezcenne!

Przejazd na nocleg w okolicy.

2 DZIEŃ: Rezerwat Beka, Krokowa, „Kaszubskie Oko”, Mechowo i groty Mechowskie, Piaśnica, Wejherowo, Rekowo Górne, Sławutówko

REZERWAT BEKA

Dzień zaczniemy od wizyty w Rezerwacie Beka w tzw. Meandrze Kaszubskim, czyli u ujścia Pradoliny Redy do Zatoki Puckiej u stóp Kępy Puckiej. Rezerwat, należący m.in. do obszaru Natura 2000, obejmuje zabagnione łąki słone, łąki zmiennowilgotne, młaki turzycowe oraz szuwary i formacje wydmowe i jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków. Na trasie znajduje się wieża obserwacyjna.

KROKOWA

Po spotkaniu z naturą pojedziemy do XVII-wiecznego zespołu parkowo – pałacowego w Krokowej, powstałego w miejscu średniowiecznego zamku. Zwiedzimy dostępne sale pałacowe, a potem przespacerujemy się po parkowych włościach.

„KASZUBSKIE OKO”

Ze szczytu wieży widokowej „Kaszubskie Oko” (wjazd windą 14 zł, wejście po schodach 11 zł) rozciągają się piękne widoki na morenowe wzgórza Jeziora Żarnowieckiego, pozostałości po budowie elektrowni jądrowej, zbiornik górny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, farmę Elektrowni Wiatrowych oraz Morze Bałtyckie.

MECHOWO i GROTY MECHOWSKIE

W malutkim Mechowie wznosi się ciekawy XVIII-wieczny kościół szachulcowy – reprezentant tradycyjnej kaszubskiej architektury. W barokowych wnętrzach zachowały się zabytkowe zdobienia, ambona i ołtarz główny. Po odwiedzinach świątyni czeka nas jeszcze jedna perełka – maleńkie, ale jedyne w regionie groty. Groty Mechowskie powstały na skutek wypłukiwania piasku ze skał osadowych scementowanych przez związki wapnia. Wejście, a właściwie kilka wejść do grot tworzą filary przypominające olbrzymie stalagnaty o fantazyjnych kształtach.

PIAŚNICA

Miejsce kaźni Kaszubów z czasów II wojny światowej w Lesie Piaśnickim, gdzie w miejscach zbrodni znajdują się groby, pomniki i kaplice. To tutaj okupanci niemieccy przeprowadzili w latach 1939-1940 masowe egzekucje ludności cywilnej.

WEJHEROWO

Odwiedzimy też Wejherowo, stolicę tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Ważną postacią dla tego miasta jest Stanisław Janke, słynny kaszubski poeta i tłumacz (m. in. Pana Tadeusza). Zobaczymy rynek (plac Wejhera), deptak (ul. Jana III Sobieskiego), Park Miejski im. Majkowskiego (z XVIII w.) z Pałacem Przebendowskich i Keyserlingków, neogotycki kościół Św. Stanisława Kostki, barokową kolegiata Św. Trójcy (najstarszy kościół w mieście) i Filharmonię Kaszubską – nowoczesny budynek, Wejherowskie Centrum Kultury.

REKOWO GÓRNE i SŁAWUTÓWKO

I na koniec dwie perełki na skraju Puszczy Darżubskiej: inspirowany architekturą włoską Pałac w Rekowie Górnym oraz Pałac Below w Sławutówku.

Nasza wycieczka na Kaszuby zakończy się ok. godz. 20:00 w Gdyni Głównej.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 6 osób.

DOKUMENTY
Do udziału w wyprawie będzie potrzebny ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w mały plecak lub torbę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar (na chłodne wieczory)
– lekka kurtka, najlepiej przeciwwiatrowa (nad morzem często wieje nawet przy słonecznej pogodzie) i przeciwdeszczowa
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej)

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– maseczki ochronne
– płyn do dezynfekcji rąk
– aparat fotograficzny
– lornetkę (może się przydać w rezerwatach przyrody)
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach/pensjonatach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 uczestników + kierowca).

NOCLEGI

Nocleg w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie spędzić czas.

 

Mapy brak... chwilowo

03-10-2020 - 04-10-2020

450 zł

Czas: 2 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport na miejscu wyprawy, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: dojazdu do miejsca rozpoczęcia wyprawy (Gdynia), wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: