KIRGISTAN – w kraju nomadów


2840 zł + 700 USD + przelot, CZAS: 15 DNI


02-07-2022 - 16-07-2022 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

współautor: Łukasz Odzimek

Zapraszamy na wyprawę przez Kirgistan. Pojedziemy do miejsc znanych podróżnikom oraz tam, gdzie inni nie docierają. Kirgistan to dziesiątki dolin pełnych zielonych pastwisk, przez które przepływają niebieskie, a przy tym szerokie rzeki lodowcowe. Mimo, że kraj – wraz z Tadżykistanem – jest oddalony najdalej od otwartych mórz, w nagrodę został obdarzony drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie (po peruwiańskiej Titicace) Issyk Kol. Kirgistan to podróż z wycieczkami na koniach oraz trekkingiem po górach. Doświadczymy też kąpieli w gorących źródłach i górskich jeziorach, poznamy życie kirgiskich nomadów, będziemy mieli okazję spać w jurtach, a także doświadczyć jazdy ulubionym kirgiskim środkiem transportu jakim jest koń. Zaznamy prawdziwej przygody – nie będzie nudno, gdyż podróżniczych atrakcji jest niezliczona ilość, a kirgiska kultura i natura potrafią zauroczyć swym pięknem. Nasza propozycja trampingowa wymarzona trasa dla pasjonatów fotografii. Przemierzając kirgiskie szlaki będziemy mijać górskie ośnieżone szczyty, skaliste wierchy Tien Szan i Pamiru. Będziemy fotografować wschody i zachody słońca nad kilkoma jeziorami, podziwiać piękne doliny pokryte lasami, a także obserwować życie mieszkańców tego pięknego kraju.

Czy Kirgistan jest bezpieczny? Tak! Jego powierzchnia to ok. 200 tys. km2, jednak – gdyby wszystkie jego szczyty górskie i wyżyny sprasować, byłby zapewne większy niż Francja i Hiszpania razem wzięte. Ponad 93% powierzchni kraju zajmują góry z lodowcami, jeziorami i strumykami, stanowiące barierę pomiędzy Azją Środkową a Chinami. W Kirgistanie znajduje się najłatwiej dostępny siedmiotysięcznik świata – Szczyt Lenina, zwany Szczytem Awicenny (7134 m n.p.m.), a na wschodzie kraju znajdują się Góry Niebiańskie czyli Tien Szan. Mają on wiele sześcio- i siedmiotysięcznych szczytów, które przyciągają od lat śmiałków na wspinaczkowe wyprawy. Kirgistan to jedna z niewielu podróży, gdzie bez większego przygotowania kondycyjnego pokonamy tak duży obszar górski i zobaczymy tak wiele piękna.

1 DZIEŃ: Polska – Kirgistan
Wylot z Warszawy do Biszkeku, z przesiadką w jednym z portów europejskich.

2 DZIEŃ: Biszkek
Poranny przylot do Biszkeku. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie spacer po centrum miasta oraz wizyta na bazarach. Stolicę Kirgistanu zamieszkuje blisko milion mieszkańców – w większości są to Kirgizi, ale znaczy procent stanowią Słowianie, Uzbecy i Kazachowie. Zwiedzanie Biszkeku – spacer główną ulicą miasta Ćuj Prospekt, zobaczymy budynek Opery Narodowej, biały dom i pomnik Lenina, odpoczniemy w lokalnej restauracji, gdzie będziemy delektować się lokalną kuchnią: szorpa – zupa z baraniną, manty z baraniną przypominające polskie pierogi, kebeb, szaszłyki i wiele innych. Wizyta na kolorowym markecie pełnym warzyw, owoców, pamiątek, a przede wszystkim ciekawych, lokalnych mieszkańców regionu. Nocleg w Biszkeku.

3 DZIEŃ: Osz, Sary Mogul
Poranny przelot do rejonu pogranicza z Tadżykistanem – miasta Sary Tash oraz Sary Mogul. Przejazd jedną z najpiękniejszych dróg Centralnej Azji przez dolinę Allay. Trasa prowadzi w kierunku granicy z Chinami oraz Tadżykistanem. Dojazd do Sary Mogul i jeziora Torkolpul, gdzie znajdują się jurty kirgizów. Z tego miejsca, przy bezchmurnym niebie widok na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) jest wyśmienity.

4 DZIEŃ: Sary Mogul i minitrekking
Odpoczynek lub fakultatywny trekking w okolice lodowca pod Pikiem Lenina (nie jest tu wymagany specjalny sprzęt ani wyjątkowa kondycja). Drugi nocleg w kirgiskich jurtach w okolicy Sary Mogul pod Pikiem Lenina lub gdy będzie zła pogoda wyjazd do Sary Tash. Przy dobrej widoczności na dolinę Allay przejazd w kierunku Irkesztan (granicy z Chinami i wzdłuż doliny Allay).

5 DZIEŃ: Osz, Uzgen, Arslambob
Wczesny wyjazd do miasta Osz oraz droga przez Uzgen i Jalalabad do uroczego miasta Arslambob. W Osz zatrzymamy się na lunch. Osz to drugie największe miasto Kirgistanu. Osz jest umiejscowione na legendarnym jedwabnym szlaku. Mimo że to miasto Kirgistanu, znacznie różni się od Biszkeku czy Karakol – mniejsze są wpływy rosyjskie, dużo większe muzułmańskie. W Osz znajduje się jeden z większych bazarów Azji Środkowej. Bazar jest podzielony na strefy w których handluje się poszczególnymi towarami od chleba, owoców, przez dywany, ubrania, po ciągniki i samochody. Około XIII wieku Osz stało się świętym miejscem Islamu. W dalszej części dnia wyruszamy na północ Kirgistanu, zatrzymamy się na kawę w mieście Ozgon. To ważne historycznie miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się jedna ze stolic imperium Karakhanidów (X/XI wiek). Pozostałością po czasach świetności jest mauzoleum i minaret. Ozgon, mimo że jest położony w granicach Kirgistanu, od lat zamieszkiwali głównie Uzbecy. Dziś stanowią blisko 70% mieszkańców. Odwiedzimy bazar, meczet i kawiarenki. Dalszy przejazd przez malownicze tereny do Arslambob.

6 DZIEŃ: Arslambob
Miejscowość Arslambob to jedno z najpiękniejszych miejsc Kirgistanu. W jej okolicach znajduje się największy las orzechowy tej części świata. Wyruszmy na wędrówkę do wodospadu na wysokości 2200 m n.p.m. oraz pół dniowy treking na jeden z okolicznych szczytów. Cała okolica ma wspaniałe widoki na góry. Arslambob zamieszkują głównie Uzbecy.

7 DZIEŃ: Sary Chelek
Wyjazd do rezerwatu przyrody Sary Chelek. To górska idylla jezior, które powstały w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Woda w jeziorze jest słodka i tak przejrzysta, że ​​łatwo można zobaczyć wielobarwne kamienie na dnie jeziora i setki ryb przy brzegu. Wielkie góry zajmują większą część rezerwatu, opierając swoje ośnieżone szczyty na tle nieba.

8 DZIEŃ: Susamir
Przejazd do Susamir. Dla chętnych kąpiel w jeziorze Toktogulskim. Luźny dzień – degustacja kumysu czyli sfermentowanego mleka klaczy, ulubionego napoju Kirgizów.

9 DZIEŃ: Kochkor
W mieście Kochkor można zapoznać się z tradycyjnym stylem życia Kirgizów ich kulturą. Wiele mieszkańców Kochkor ma swoje jurty nad jeziorem Song Kol. W końcu maja wraz ze stadami owiec, kóz i koni udają się Oni na wyżej położone pastwiska gdzie spedzają czas do połowy pażdziernika. Na lokalnym bazarze łatwo o zakup szyrdaków, tradycyjnych dywanów o żywych kolorach.

10 DZIEŃ: jezioro Song Kol
Rano wyruszamy w stronę Jeziora Song Kol położonego na wysokości 3000 m n.p.m. Wjeżdżamy od strony Kochkor, gdzie przez liczne przełęcze docieramy nad brzeg jeziora. Tam będziemy mieszkać w jurcie. Latem zielone łąki i góry wokół jeziora zamieszkują koczownicy hodujący jaki i owce.

11 DZIEŃ: jezioro Song Kol
Relaks nad Song Kol/jazda konna/trekking/. Dla zahartowanych kąpiele w jeziorze. Wizyta w jurtach u pasterzy. Popróbujemy lokalnych przysmaków: kumyzu, kajmaka i świeżego chleba wypiekanego w specjalnym piecu tandori. Spacery po okolicy. Osoby szukające kontaktu z wielkimi otwartymi przestrzeniami i nie naruszoną przyrodą, odnajdą w tej okolicy właśnie to czego szukają – odpoczynek i spacery nad jeziorem. Dla chętnych przejażdżki konne wśród porośniętych stepem gór. Nocleg w jurtach.

12 DZIEŃ: Balakczy, jezioro Issyk Kol
Z Song Kol wyjedziemy rano inną trasą bo od malowniczej pełnej serpentyn drogi naryńskiej. Po drodze zapierające dech w piersiach widoki i liczne zjazdowe serpentyny. Dojazd do miejscowości Balakczy i jeziora Issyk Kol. Kąpiele a na wieczór impreza.

13 DZIEŃ: jezioro Issyk Kol
Dzień plażowania nad jeziorem Issyk Kol. Jezioro położone jest na wysokości 1608 m n.p.m., ma 182 km długości i 60 km szerokości, w najgłębszym miejscu sięga ok. 700 m, a jego powierzchnia wynosi 6332 km2. W jego tafli wodnej, odbijają się pokryte śniegiem szczyty Tien-Szan sięgające od 4000 do 5000 m n.p.m. Jezioro zasila aż osiemdziesiąt rzek i potoków, ale nie wypływa z niego żadna. Jest to słone jezioro, którego woda nie zamarza zimą. To dlatego, że do jeziora wpływają wody gorących górskich źródeł, podnosząc w nim znacznie temperaturę. Nawet zimą ujrzymy tutaj stada białych łabędzi pływających wśród pary wodnej. Ponieważ jezioro nigdy nie zamarza nazywa się je Issyk-Kul czyli „Gorące jezioro”.

14 DZIEŃ: Biszkek
Poranny wyjazd do Biszkeku. Zakupy na centralnym bazarze „Oszki Bazar” oraz najwiekszym podmiejskim bazarze Kirgistanu – Dordoi. Nocleg w Biszkeku.

15 DZIEŃ: Kirgistan – Polska
Przelot z Biszkeku do Warszawy z przesiadką.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA
Grupa od 6 do 10 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, z 2 wolnymi stronami.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

 jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od zimy do gorącego lata.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, ciepła nie przewiewna kurtka (nie puchowa)
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny
– szalik, czapka, rękawiczki
– mogą przydać się kalesony lub rajstopy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

Trekkingi:
– wygodne buty trekkingowe, wysokie ponad kostkę
– kurtka trekkingowa
– może przydać się peleryna przeciwdeszczowa (prawdopodobieństwo deszczu niewielkie)
– koniecznie kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– bielizna termoaktywna, przydatna na dużych wysokościach

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– ciepły śpiwór, szczególnie przydatny na dużych wysokościach
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

 pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

 szczepienia-i-terminy

ZDROWIE

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, ale wskazany jest dobry stan zdrowia.

Może pojawić się choroba wysokościowa. Pierwsze jej objawy to zazwyczaj zmęczenie, krótki, urywany oddech, bóle i zawroty głowy (podczas ruchu), jednak każdy reaguje inaczej. Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą pojawić się problemy z zasypianiem, a także lekkie mrowienie w rękach i nogach. Wspomniane dolegliwości nie pojawiają się kiedy tylko na krótki czas wjeżdżamy na dużą wysokość, ale w momencie kiedy zostajemy tam dłużej. Przejazdy przez wysokie przełęcze nie są odczuwalne przez organizm w żaden widoczny sposób. Odczuwalna jest za to mniejsza ilość tlenu w powietrzu.

Trekkingi i wycieczki piesze mają miejsce na dużych wysokościach (3-4 tysiące m n.p.m.). Wcześniej jednak mamy czas na aklimatyzację. Każdego dnia wyprawy stopniowo zwiększamy wysokość. Mamy dużo ruchu (krótkie wycieczki piesze), ale też czas na niezbędny odpoczynek.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

 jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia kirgijska to połączenie kuchni muzułmańskiej, rosyjskiej oraz kuchni charakterytycznej dla ludów stepowych Azj . Dla turystów lubiących mięso to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki mięsne, np. baranina podawana na różne sposoby: szaszłyki, zupa z baraniną, manty – pierogi z baraniną, plov – ryż z baraniną. Można zamówić również dania wegetariańskie. Będąc w górach jest się często zapraszanym przez nomadów na posiłki składające się z: chleba, delikatnego masła zwanego kajmakiem, dżemów i czarnej herbaty oraz suchych serów – kurut.

Podczas przejazdów przez góry, w małych wioskach, wybór jedzenia jest bardzo ograniczony. Pilot będzie wcześniej informował o ewentualnej potrzebie zabrania ze sobą jedzenia.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

W domach u Kirgizów i w jurtach można zamawiać posiłki – śniadanie (2-3 $), obiady i kolacje (ok. 5 $)

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

 transport

TRANSPORT

Ze względu na niełatwą dostępność wielu miejsc w Kirgistanie, konieczność długich przejazdów, częste uszkodzenia dróg i tras pieszych, mogą zdarzyć się opóźnienia w realizacji programu wyprawy, a nawet zmiany trasy.

Środki transportu:
– dżipy, taksówki (wynajmowane dla grupy na większość przejazdów)
– autobusy, często bez klimatyzacji

noclegi

NOCLEGI

Noclegi w Kirgistanie to prawdziwa przygoda. Korzystając z lokalnych domów oraz jurt możemy w pełni poczuć atmosferę tego kraju. Zazwyczaj nocujemy w domach u ludzi tzw. homestay. Mogą zdarzyć się pokoje 2-osobowe, ale często są to pokoje 3-4 osobowe, osobne dla dziewcząt i chłopców. Zawsze do dyspozycji dostajemy materac i pościel.

Standardy noclegów odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej, ale może też być czysto i schludnie.

Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki tutejsze, szczególnie jeżeli chodzi o ubikacje, np. drewniana sławojka z dziurą w ziemi. Warunki do mycia są zazwyczaj lepsze. Często można prosić właścicieli o napalenie w saunie (np. w Kochkor). Większe problemy z prysznicem będą kiedy śpimy w jurtach np. nad jeziorem Song-Kol czy na trekkingu. Wtedy ciepłą wodę można dostać w wiaderku.

W Bishkeku, Osh i Karakol śpimy w lokalnych hostelach.

Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

Pilot często szuka noclegu na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch domach lu jurtach.

Trekking:
– noclegi w namiotach lub jurtach, warunki są proste, może też być chłodno (nie ma tam bazy noclegowej), w namiotach znajdują się łóżka i grube kołdry
– ciepła woda może być donoszona w wiaderkach

 telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

Tylko w miastach: Bishkek i Osh są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i bardzo wolnym łączem internetowym.

Rozmowy do Polski z Kirgistanu to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Jednak na terenach, które odwiedzamy często w ogóle nie ma zasięgu. Praktycznie nie ma też możliwości skorzystania z telefonu stacjonarnego.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce. W wielu miejscach może w ogóle nie być prądu, np. w jurtach. Czasami działają baterie słoneczne i udaje się załadować baterię.

 napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

KIRGISTAN
(Republika Kirgiska)
Stolica: Biszkek
Waluta: som (KGS);
Języki urzędowe: kirgiski, rosyjski
Inne języki: uzbecki (na południu kraju)

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Z dniem 27 lipca 2012 roku zniesiono do 31 grudnia 2020 rokuobowiązek posiadania wiz dla obywateli polskich, dla wszystkich typów paszportów, na czas pobytu do 60 dni.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Jednak w celu uniknięcia kłopotów tak przy wjeździe jak i wyjeździe lepiej jest zadeklarować większe sumy pieniędzy. W tym przypadku posiadane środki płatnicze należy wpisać do deklaracji celnej, wypełniając ją w 2 egzemplarzach, z których jeden (z podpisem i pieczątką celnika) należy zachować dla siebie. Jeżeli przy wyjeździe kwota środków wywożonych przewyższa kwotę środków wwożonych, należy przedstawić dokumenty potwierdzające legalność ich pochodzenia (np. potwierdzenia zakupu waluty w punktach wymiany lub banku bądź dokumenty świadczące o wypłacie środków z konta walutowego). W praktyce przy wjeździe do Kirgistanu uzyskanie druku deklaracji celnej na przejściu granicznym (poza lotniskiem Manas koło Biszkeku) może być trudne lub nawet niemożliwe.
Przepisy celne nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność i umiar w tym, co się przewozi, ze względu na powszechną korupcję wśród urzędników.

MELDUNEK
Obywatele polscy przebywający w Kirgistanie dłużej niż 60 dni są zobowiązani do dopełnienia formalności meldunkowych we właściwym ze względu na miejsce pobytu oddziale OViR (rejonowy wydział MSW).

UBEZPIECZENIE
Nie jest obowiązkowe. Ponieważ koszty leczenia mogą okazać się wysokie, wskazane jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niektóre polskie firmy mają w Kirgistanie partnerów ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią. Odnotowuje się również dużą liczbę przypadków zachorowań na gruźlicę, choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.
Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Dlatego w nagłych wypadkach, nawet w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej może okazać się niemożliwe. W większych miastach można znaleźć przychodnie o akceptowalnym standardzie i apteki, w których można kupić większość podstawowych leków. Niezbędne medykamenty lepiej jednak przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej wygląda sytuacja na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych nie są nadmiernie wysokie, jednak przy braku ustalonego cennika, może okazać się, iż od cudzoziemca pobierane są opłaty na poziomie znacznie wyższym, niż od obywateli Kirgistanu.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu po kraju dotyczą strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt. Aby podróżować po Kirgistanu samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) nie jest duże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Podróżując samochodem należy zachowywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Drogi zwykle są nieodśnieżone, a w górach oblodzone. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-Kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.

BEZPIECZEŃSTWO
Generalnie zagrożenie przestępczością nie jest dużo większe niż w Polsce. Jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa pogorszeniu w następstwie pogłębiającego się kryzysu. Zdarzają się przypadki pobicia cudzoziemców czy napady z bronią w ręku. Trzeba uważać na złodziei kieszonkowych. Bezwzględnie należy odmawiać przewożenia przez granicę jakichkolwiek przesyłek, ponieważ jest to jedna z form przemytu narkotyków. Realnym zagrożeniem są silne trzęsienia ziemi.
Dla osób uprawiających turystykę wysokogórską groźne są lawiny śnieżne, a w okresie wiosenno-letnim – błotne W tym okresie część łańcucha górskiego Tien-Shan jest zamknięta dla turystów. Znajdujący się na pograniczu Kazachstanu, Kirgistanu i Chin szczyt Khan Tengri, o wysokości 7010 m., w ostatnim czasie szczególnie przyciąga amatorów wspinaczki wysokogórskiej z całego Świata, w tym liczne wyprawy z Polski. Ekspedycje podejmujące wspinaczkę nie zawsze są profesjonalnie przygotowane, a ich członkowie nie dysponują często odpowiednim doświadczeniem, aby podejmować tego rodzaju wyzwania. Dlatego, w ostatnim czasie wydarzyło się relatywnie dużo wypadków z udziałem Polaków. Niestety, niektóre z nich zakończyły się śmiercią wspinaczy. Większość z nich niestety spowodowana była nadmierną beztroską, połączoną z brakiem doświadczenia. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyprawie na ten, lub jeden z sąsiednich szczytów pasma Tien-Shan należy bezwzględnie pamiętać, że wspinaczka powyżej 6 tys. metrów wymaga wysokich umiejętności i dlatego nie powinni podejmować tego ryzyka amatorzy, dopiero zdobywający doświadczenie wysokogórskie. Warunki panujące na tak znacznych wysokościach nie występują w Polsce i dlatego trudno się do takiej wyprawy właściwie przygotować. Planując wyprawę należy pamiętać, że w Kirgistanu nie istnieją służby ratunkowe przygotowane do podejmowania akcji ratowniczych w górach. Wobec tego, w przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku, praktycznie nie można liczyć na pomoc inną, niż udzieloną przez kolegów lub innych alpinistów znajdujących się w danej chwili na stoku. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek doświadczonych przewodników. Niezmiernie ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia, ponieważ praktyka wykazuje, iż polscy alpiniści zwykle nie posiadają odpowiednich polis ubezpieczeniowych, co przy bardzo wysokich kosztach transportu ofiar wypadków ze stoku ma ogromne znaczenie. Z powyższych powodów osoby udające się w góry proszone są o wcześniejsze powiadomienie polskiej placówki dyplomatycznej o swoich zamiarach oraz o bieżące informowanie bliskich i znajomych o aktualnym miejscu pobytu i planowanych wyprawach. Z tych samych powodów obywatele polscy winni mieć przy sobie kartkę z adresem i telefonem, zarówno do rodziny, jak i polskiej placówki dyplomatycznej (najlepiej w języku rosyjskim).

RELIGIA, OBYCZAJE
W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Należy jednak pamiętać, iż powszechną religią w Kirgistanie, szczególnie na południu kraju jest  islam.

ŚWIĘTA
Dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia, 7 stycznia – prawosławne Boże Narodzenie, 8 marca – Dzień Kobiet, 22 marca – Novruz (tradycyjny Nowy Rok), 1 maja, 5 maja – Dzień Konstytucji, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 31 sierpnia – Dzień Niepodległości, 7 listopada.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Zaopatrzenie się w podstawowe produkty spożywcze i środki czystości w miastach nie stanowi problemu. Nie ma też większych problemów z wymianą pieniędzy; można je bezpiecznie wymieniać w kantorach.
Urzędy są czynne od 8.00 do 17.00 z przerwą obiadową trwającą zwykle od 12.00 do 13.00.
Czas: + 4 godziny w stosunku do czasu warszawskiego.
Dodatkowe informacje o Kirgistanie można znaleźć na stronach internetowych: www.mfa.kg; www.president.kg; www.kabar.kg.

02-07-2022 - 16-07-2022

2840 zł + 700 USD + przelot

Czas: 15 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: bilet lotniczy na trasie Osz-Biszkek (jeśli zdecydujemy się na lot, a nie na przejazd samochodem), noclegi, transport wynajętym samochodem na całej trasie wyprawy (poza Biszkekiem), opiekę pilota, permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, ubezpieczenia KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, formalności meldunkowe (wprowadzone w Kirgistanie od 2017 r.)
Cena nie zawiera: biletu lotniczego na trasie Warszawa-Biszkek-Warszawa (ok. 2500-3000 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), biletów wstępu (ok. 20 USD), zajęć fakultatywnych, np. przejażdżki konne (ok. 30 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: