KOLUMBIA i EKWADOR + Galapagos


6000 zł + 1100 USD + przelot , CZAS: 24 DNI


18-11-2024 - 11-12-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

KOLUMBIA I EKWADOR + Galapagos
podróż 24 dni (+ 5 dni na Galapagos dla chętnych)

Kolumbia i Ekwador to kraje wiecznego lata, gdzie pory roku ludzie wymyślają sami. Im bliżej równika, tym pogoda staje się bardziej jednorodna każdego dnia. Często ranki są pogodne i słoneczne, a wieczory pochmurne i deszczowe. Ekwador i Kolumbia to kraje  niezwykle zróżnicowane przyrodniczo: od  niezdobytych andyjskich szczytów, po dzikie dżungle Amazonii. Żyje tu wiele egzotycznych gatunków zwierząt: anakondy, kapibary, piranie, a w górach wikunie i kondory. Wreszcie, Ekwador i Kolumbia to mozaika etniczna: rodowici Indianie, potomkowie hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników.

Podróżowanie po Kolumbii i Ekwadorze jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Zaczynamy od pełnej zabytków Bogoty (Kolumbia). Kolejne miejsce to położona nad Morzem Karaibskim kolonialna Cartagena, gdzie czekają nas spacery starymi, zabytkowymi uliczkami, a także wypoczynek. Z Cartageny pojedziemy do Santa Marta, gdzie w Parku Narodowym Tayrona zobaczymy jedne z najpiękniejszych plaż na świecie i udamy się na spacery po dżungli. Następnie czeka nas przelot do Cali, gdzie rozpocznie się nasza andyjska przygoda w krainie Indian. Odwiedzimy najstarsze stanowiska archeologiczne kultury prekolumbijskiej, ukryte głęboko w dżungli.

Wreszcie dotrzemy do Ekwadoru i miejscowości Otavalo, gdzie w każdą sobotę odbywa się wielki indiański market. W Quito – stolicy Ekwadoru, będziemy spacerować zabytkowymi, stromymi uliczkami, zwiedzimy piękne, bogato zdobione kościoły i udamy się do „środka świata” na równiku. Dalej na południe odwiedzimy parki narodowe pełne majestatycznych, ośnieżonych szczytów wulkanów. Zobaczymy Cotopaxi i Chiomborazo – najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek. Będziemy też spacerować kalderą wulkanu Quilotoa, w którego wnętrzu znajduje się olbrzymie jezioro. Na koniec odpoczniemy w starej, kolonialnej Cuence.

1 DZIEŃ: Polska – Kolumbia  
Wylot z Warszawy do Bogoty (Kolumbia), z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Bogota
Zwiedzanie kosmopolitycznej stolicy Kolumbii. Spacer uliczkami najstarszej części miasta La Candelaria oraz nieco młodszej La Catedral, wśród malowniczych zabudowań z okresu kolonialnego i początków republiki. Odwiedzamy zabytkowe kościoły: San Francisco (świętego Franciszka) z 1567 r., San Ignacio (świętego Ignacego), katedrę La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar (Placu Bolivara). Dla chętnych wizyta w jednym z licznych muzeów: Muzeum Złota, Muzeum Kolonialnym czy Muzeum Archeologicznym. Nocleg w Bogocie.

3 DZIEŃ: Cartagena
Przelot do Cartageny (północna Kolumbia), na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Zakwaterowanie. Cartagena została założona w 1533 roku przez Hiszpanów i jest „perełką” architektury kolonialnej w Ameryce Południowej. Zwiedzanie miasta: liczne stare kościoły i place m. in. Kościół Świętego Piotra Clavera, Katedra, spacer kolonialnymi ulicami oraz po murze obronnym wzdłuż wybrzeża. Na zachód słońca wspinamy się na mury San Felipe de Barajas – olbrzymiej, silnie ufortyfikowanej cytadeli. Stąd roztacza się piękny widok na miasto. Nocleg w Cartagenie.

4 DZIEŃ: Cartagena
Przejazd autobusem rejsowym do Santa Marta, najstarszego miasta Kolumbii, założonego w 1525 roku. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: Katedra, Casa de la Aduana, spacer wzdłuż wybrzeża, kąpiel na jednej z plaż. Nocleg w Santa Marta.

5 DZIEŃ: Santa Marta, Park Narodowy Tayrona
Po południu wyjazd do Parku Narodowego Tayrona (wstęp do parku ok. 15 USD). Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Spacer przez dżunglę na piękne i dzikie plaże Morza Karaibskiego. Nocleg w hamakach nad morzem.

6 DZIEŃ: Park Narodowy Tayrona
Plażowanie i spacery po parku. Powrót do Santa Marta. Nocleg.

7 DZIEŃ: Medellin, Przejazd do Salento

Przelot do Medellin – miasta o niechlubnej sławie, gdzie mieszkał Pablo Escobar jeden z największych mafiosów, przywódca kartelu narkotykowego. Przejazd przez miasto.

Dalszy przejazd do Salento. Przejazd do malowniczej miejscowości, skansenu – Salento, położonej pośród zielonych gór, gdzie rosną najwyższe palmy świata – palmy woskowe oraz znajdują się liczne plantacje kawy (zona cafetera).  Późnowieczorny  przyjazd do miasteczka. Nocleg w Salento.

8 DZIEŃ:  Salento, Dolina Cocora

Dziś dzień przeznaczony na wycieczki piesze w parku narodowym Los Nevados. Będziemy spacerowali Doliną Cecora pośród wysokich palm woskowych i subtropikalnej zieleni. Wieczorny spacer po kolorowym Salento. Nocleg.

9 DZIEŃ: San Cipriano

Przejazd do Cali – miasta słynącego z Salsy. Dalszy przejazd do wioski San Cipriano – miejscowości położnej w dżungli, zamieszkałej głównie przez potomków czarnych niewolników. Ostatni odcinek trasy pokonujemy drezyną. Nocleg w okolicy.

10 DZIEŃ: Cali

Wycieczka nad wodospad i kąpiele. Przejazd do Cali. Wieczorny spacer po mieście. Dla chętnych odwiedziny jednego z klubów z salsą.

11 DZIEŃ: Popayan

Przyjazd do Popayan.   Dalszy przejazd przez góry do do Narodowego Parku Archeologicznego – San Agustin,  jednego z najstarszych stanowisk archeologicznych w Ameryce Południowej. Nocleg w San Agustin

12 DZIEŃ:  do San Augustin

San Augustin (lista UNESCO) słynie z setek prekolumbijskich kamiennych rzeźb ludzi, zwierząt i bóstw. Najstarsze mają około 5,3 tysiąca lat. Dookoła znajduje się około 20 stanowisk archeologicznych.  Całodniowe zwiedzanie San Agustin i okolic. Zwiedzamy Park Archeologiczny z dużą liczbą kamiennych posągów. Dżipami odwiedzamy kolejne stanowiska archeologiczne: Obando, El Palmar, Alto del Los Idolos, Isnos, Alto de las Piedras.  Nocleg w San Augustin.

13 DZIEŃ: San Agustin

Powrót do Popayan.  Krótkie zwiedzanie starego, malowniczego centrum miasta: Kościół Św. Franciszka, Santo Domingo, Bazylika i inne. Nocleg w Popayan

14 DZIEŃ Do Ekwadoru

Całodniowy przejazd do Ekwadoru. Późnym popołudniem docieramy do granicy z Ekwadorem. Po przejściu granicy dalszy przejazd  do Otovalo

15 DZIEŃ Ekwador Otavalo

W Otavalo w każdą sobotę odbywa się kolorowy indiański market, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają rękodzieło, zwierzęta, warzywa i egzotyczne owoce, takie jak tomate del arbol (pomidor z drzewa), babako, guanabana czy naranjilla. Na targu można kupić ciekawe, indiańskie pamiątki (wyroby z wełny lamy i alpaki, kolorowe chusty, etniczną biżuterię czy indiańskie instrumenty). Spacer po okolicy. Dla chętnych wycieczka nad Lagunę Quicocha (jezioro) położoną wewnątrz wulkanu. Nocleg w Otavalo.

16 DZIEŃ: Quito
Wcześnie rano przejazd do stolicy Ekwadoru – Quito (2850 m n.p.m). Spacer stromymi uliczkami starego miasta. Zwiedzanie: Klasztor i Plac Św. Franciszka, Muzeum Franciszkańskie, Plac Wolności, Katedra, Kościół La Compana de Jezus. Na kolację ceviche. Nocleg w Quito.

17 DZIEŃ: równik
Wycieczka do „środka świata” – Mitad del Mundo. Zwiedzamy muzeum etnograficzne położone na równiku oraz małe muzeum, gdzie zabawimy się przeprowadzając doświadczenia fizyczne wykonalne tylko tutaj, obrazujące działanie sił Coriolisa (ok. 5 USD). Popołudniowy przejazd do małej miejscowości Latakunga – bazy wypadowej w okoliczne góry. Nocleg w Latakunga.

18 DZIEŃ: Cotopaxi
Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Cotopaxi (ok. 20-30 USD). Wulkan Cotopaxi to drugi najwyższy szczyt Ekwadoru (5897 m n.p.m.) Wjeżdżamy na wysokość 4500 m n.p.m. skąd podchodzimy kolejne 300 m do schroniska Jose Rivas. Odpoczynek nad Jeziorem Limpiopungo. Powrót na nocleg do Latakunga.

19 DZIEŃ: Quilotoa
Wycieczka przepiękną andyjską trasą do laguny Quilotoa. Jedziemy do krateru Quilotoa (3854 m n.p.m.). Po drodze odwiedzamy kolorowe, indiańskie wioski. Chętni udadzą się na kilkugodzinny spacer kalderą wulkanu Quilotoa lub na dno krateru – zejście 250 m (ok. 3 USD). Na nocleg jedziemy w stronę wulkanu Chiombrozo.

20 DZIEŃ: Riobamba, Chimborazo
Wycieczka pod wulkan Chimborazo (najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek – 6310 m n.p.m.) do La Reserva de Producción de Fauna Chimborazo (ok. 10 USD). Kolejny wulkan w okolicy to Carihuairazo (5020 m n.p.m.), ósmy najwyższy w Ekwadorze. W parku możemy zobaczyć wikunie, dziki, alpaki i lamy. Spacery na dużych wysokościach powyżej 4 tys. m n.p.m. Dalszy przejazd w stronę Cuenca.

21 DZIEŃ: Cuenca
Przejazd do Cuenca (2530 m n.p.m.). Zwiedzanie starego, kolonialnego centrum. Miasto było kiedyś jedną z największych inkaskich siedzib – Tomebamba. Na przełomie XVI i XVII wieku zostało zasiedlone przez Hiszpanów. Z tamtych czasów pochodzi cześć zabytkowej zabudowy miasta (UNESCO). Nocleg w Cuenca.

22 DZIEŃ: Cuenca
Zwiedzanie miasta: Park Calderon, Catedral de la Inmaculada Concepcion, Plac i Kościół Św. Sebastiana, Kościół i Plac san Blas, Plazoleta del Carmen i inne.  Przejazd do Guayaquil.

23-24 DZIEŃ: powrót
Powrót do Polski z przesiadkami.

GALAPAGOS: cena ok. 5500 – 6000 zł*

W zależności od liczby uczestników; może udać się taniej; biuro nie pobiera żadnej prowizji, uczestnicy pokrywają tylko koszt pilota z jego wynagrodzeniem

1 (23) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz
Przelot na wyspę Baltra na Galapagos. Przeprawa promowa. Przejazd do miejscowości Puerto Ayora na wyspie Santa Cruz. Dzisiaj zobaczymy olbrzymie żółwie, przespacerujemy się wzdłuż kraterów wulkanów oraz przez tunele lawowe. Na kolację owoce morza na lokalnym markecie (wstęp do Parku wraz ze wszystkimi opłatami ok. 120 USD). Nocleg w Puerto Ayora.

2 (24) DZIEŃ: wyspa Seymur
Rejs na wyspę Seymur (ok. 150 USD). Na wyspie znajduję się wielka kolonia fregat oraz głuptaków błękitnookich. Można również zobaczyć słonie morskie, legwany morskie i lądowe. Zwierzęta nie boją się i nie zwracają uwagi na ludzi. Nocleg w Puerto Ayora.

3 (25) DZIEŃ: wyspa Isabela i wyspy Tintoteras
Rano wypływamy na największą wyspę archipelagu Isabela (ok. 2-3 godziny). Zakwaterowanie w hotelu w Puerto Villamil. Wycieczka na położone nieopodal małe wyspy Tintoreras (ok. 35 USD) – mieszkają tutaj m.in. pingwiny z Galapagos, głuptaki i słonie morskie. Podczas pływania możemy obserwować kolorową faunę i florę, w tym rekiny. Nocleg w Puerto Villamil.

4 (26) DZIEŃ: wulkan Sierra Negra i Chico
Wycieczka do wulkanu Sierra Negra (ok. 35 USD). Wulkan tworzy jedną z największych kalder na świecie z zalegającą, zastygłą czarną lawą (11 km). Zejście do Wulkanu Chico, gdzie możemy podziwiać fantastyczny krajobraz utworzony przez kolorową lawę.

5 (27) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz
Powrót na wyspę Santa Cruz. Obiad. Wizyta w stacji badawczej im. Karola Darwina, która zajmuje się rozmnażaniem żółwi. Można tu zobaczyć żółwie pochodzące z różnych wysp archipelagu. Dla chętnych plażowanie. Po obiedzie transfer na lotnisko i powrót na kontynent.

6 (28) DZIEŃ: powrót
Powrót do Polski z przesiadkami.

*cena zawiera: przeloty na Galapagos, nocleg i transfery w Quito, promy i transfery na Galapagos, wstęp i opłaty do Parku Narodowego Galapagos (ok. 120 USD), wszystkie wycieczki fakultatywne – ok. 250 – 300 USD, (orientacyjne ceny podane w programie), ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, opiekę pilota

*cena nie zawiera: wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie)

Potrzebujesz inspiracji? Przeczytaj nasz artykuł o Galapagos – perle w koronie Ziemi tu>>>

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy (głównie w Ekwadorze na dużych wysokościach) do gorącego lata (Cartagena, Santa Marta). W górach może być chłodno, mogą też wiać porywiste wiatry (np. w okolicach Wulkanu Cotopaxi). Mogą zdarzyć się deszcze, np. na południu Ekwadoru. Generalnie w Kolumbii i Ekwadorze (oprócz miejsc wysoko w górach) panuje wieczne lato.

– obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– ciepła, nieprzewiewana kurtka
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– cienkie rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hostelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.

zdrowie

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej za wyjątkiem niektórych wycieczek na wysokościach np. pod Cotopaxi (wysokość do 4.900 m n.p.m.) i w okolicach wulkanu Chimborazo, które wymagają dobrego zdrowia.

Choroba wysokościowa. Każdy reaguje inaczej. Pierwszymi objawami zazwyczaj są: zmęczenie, krótki, urywany oddech, ból i zawroty głowy (podczas ruchu). Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą wystąpić problemy ze snem, może pojawić się lekkie mrowienie w rękach i nogach. W Ekwadorze mamy kilka noclegów na wysokości powyżej 3000 m –  nie powinno to nieść ze sobą specjalnych trudności (m.in. problemy z zaśnięciem), ale wysokość na pewno będzie odczuwalna.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Na wybrzeżu Kolumbii popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby i wiele innych. W Ekwadorze można spróbować ceviche, czyli surowej marynowanej ryby lub owoców morza. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Można również wypić dobrą kawę, szczególnie w Kolumbii. Nie brakuje też alkoholu. W Ekwadorze na bazarach sprzedają smaczne sery. Można tam również spróbować świnki morskiej.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!

transport

TRANSPORT

środki transportu:
– Podczas długich przejazdów bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: semi cama.
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– autobusy miejskie
– promy

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami lub bez, z  wiatrakiem lub  klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.   Raczej  jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach często mamy do własnej dyspozycji kuchnię.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach zdarza się  wi-fi lub komputer z Internetem.

Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Wtyczki amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem), dlatego warto zabrać z Polski lub kupić na miejscu odpowiednie adapter.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników

 

 

EKWADOR
(Republika Ekwadoru)
Stolica: Quito
Waluta: dolar amerykański (USD)
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: keczua

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni). Pobyty w innym charakterze lub przekraczające 90 dni wymagają uzyskania wizy w jednym z konsulatów Ekwadoru. Wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę: z Quito – 40 USD od osoby, z Guayaquil – 26 USD.

PRZEPISY CELNE
Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.

PRZEPISY PRAWNE
Za przemyt narkotyków i handel nimi przewidziane są wysokie kary (8-25 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek w celu przewiezienia ich przez granicę.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są wymagane, zalecane jest jednak ich wykupienie, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (polisy ubezpieczeniowe polskich towarzystw są powszechnie uznawane). Ponadto zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy i jamy brzusznej oraz torsjami. Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. Ponieważ lotniska w Quito, Cuenca, Tulcán i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

BEZPIECZEŃSTWO
Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, jednakże w ośrodkach miejskich (zwłaszcza Quito i Guayaquil) odnotowuje się większe zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i napady). Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy, kart kredytowych oraz dokumentów w hotelowych sejfach.

ŚWIĘTA
Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, Wielki Piątek, 1 maja, 24 maja (bitwa pod Pichinchą), 25 lipca (założenie Guayaquil), 10 sierpnia (Dzień Niepodległości – święto narodowe), 9 października (niepodległość Guayaquil), 1 i 2 listopada (Wszystkich Świętych i Zaduszki), 3 listopada (niepodległość Cuenca), 6 grudnia (założenie Quito), 25 grudnia (Boże Narodzenie).

PRZYDATNE INFORMACJE:
Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.
Urzędy pracują w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-18.00; sklepy otwarte są w godzinach 10.00-20.00. Są również sklepy całodobowe.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

 

KOLUMBIA
(Republika Kolumbii)
Stolica: Bogota
Waluta: peso kolumbijskie (COP), 1 COP = 100 centavo;
Język urzędowy: hiszpański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Kolumbii zależy od charakteru pobytu i wynosi odpowiednio:
dla turystów – do 90 dni (z możliwością odpłatnego przedłużenia o kolejny okres, do 90 dni);
dla osób uczestniczących w seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach, wystawach, kursach, stażach nie przekraczających 1 semestru akademickiego, odbywających leczenie, udających się do Kolumbii w sprawach handlowych lub w celu nawiązania współpracy gospodarczej – do 180 dni;
dla techników wykonujących usługi lub szkolenia na rzecz podmiotów państwowych lub prywatnych na podstawie stosownego zaproszenia – do 30 dni (z możliwością przedłużenia o kolejny okres, do 15 dni lub do zakończenia wymienionych zajęć).

Charakter pobytu na terytorium Republiki Kolumbii przybywający deklarują każdorazowo – w momencie przekraczania granicy – funkcjonariuszom służb granicznych, którzy na tej podstawie podejmują decyzję określająca czas pobytu i termin opuszczenia kraju, dokonując stosownego zapisu w paszporcie. Od decyzji funkcjonariusza zależy ostateczna długość pobytu. Wszelkie informacje dotyczące wjazdu do Kolumbii i pobytu cudzoziemców na jej terenie można uzyskać, kontaktując się z:
Ambasadą Republiki Kolumbii, ul. Zwycięzców 29, 03-936 Warszawa; tel. (22) 617 09 73; fax (22) 617 66 84, e-mail: evarsovia@cancilleria.gov.co Wydział Konsularny tel. (22) 617 71 57, e-mail: cvarsovia@cancilleria.gov.co
Unidad Administrativa Especial Migración Colombia, Dirección de Extranjería; adres: Calle 100 No. 11B-27 – Edificio Platinum – Bogota; czynne pon-pt. 8:00 a.m. – 4:00 p.m., tel. (57-1) 5111150, call center (57-1) 5954331, linia bezpłatna (z Kolumbii) 018000-957777, http://www.migracioncolombia.gov.co/

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD  (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy. Uwaga: Kasy pobierające opłaty lotniskowe nie przyjmują banknotów 100-dolarowych. Nie można też ich rozmienić w kasach na lotnisku.

PRZEPISY CELNE
Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE
W Kolumbii obowiązują wysokie kary za przestępstwa związane z przemytem narkotyków. Zwolnienie warunkowe (bez możliwości opuszczenia Kolumbii) można uzyskać po odbyciu 2/3 zasądzonego wyroku. Ze względu na brak umowy o wzajemnym wykonywaniu wyroków w sprawach karnych obywatele polscy skazani za przestępstwa narkotykowe na terenie Kolumbii nie mogą odbywać wyroków w Polsce.

MELDUNEK
Turyści korzystający z usług hoteli mają obowiązek wypełnienia formularza meldunkowego oraz okazania paszportu. Wymóg dokonania rejestracji w ciągu 15 dni od przybycia do Kolumbii, obowiązuje cudzoziemców posiadających wizy powyżej 3 miesięcy. Zarejestrowani cudzoziemcy w ciągu 15 dni muszą też zgłosić zmianę miejsca zamieszkania/adresu. Rejestracji/notyfikacji zmiany adresu należy dokonać w Unidad Administrativa Especial Migración Colombia, Dirección de Extranjería; adres: Calle 100 No. 11B-27 – Edificio Platinum – Bogota; czynne pon-pt. 8:00 a.m. – 4:00 p.m., tel. (57-1) 5111150, call center (57-1) 5954331, linia bezpłatna (z Kolumbii) 018000-957777, http://www.migracioncolombia.gov.co/Za niedopełnienie tych obowiązków grozi grzywna.

UBEZPIECZENIE
W Kolumbii nie ma wymogu posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków, natomiast bardzo zachęcamy Państwa do ich wykupienia. Na ogół nie honoruje się polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Ważne są natomiast ubezpieczenia wynikające z posiadania niektórych kart kredytowych. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność i zakres ubezpieczenia w swoim banku. Można również wykupić polisę na miejscu, np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w towarzystwach ubezpieczeniowych Suramericana de Seguros lub Colseguros. Koszt ubezpieczenia wynosi ok. 30 USD miesięcznie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe przy wjeździe do Kolumbii, jednakże wymaga się szczepień przeciw żółtej febrze przed lotniczymi podróżami do stref tropikalnych tego kraju, tj. do departamentu Amazonas i niektórych rejonów wybrzeża Pacyfiku. Zachorowania na żółtą febrę odnotowuje się w okresie zimowym w departamentach: Magdalena, Guajira, Cesar, Atlantico, Santander i Norte Santander. Na głównych lotniskach kraju można się odpłatnie zaszczepić przeciw tej chorobie. Należy jednak pamiętać, że szczepionka jest skuteczna dopiero po 10 dniach od jej przyjęcia.
Cudzoziemcy mogą korzystać z systemu płatnej opieki medycznej. Oferowane usługi są na dość wysokim poziomie, a koszty usług medycznych są zbliżone do obowiązujących w Polsce lub nieco wyższe. Na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich można jednak mieć trudności z dostępem do pomocy lekarskiej. Leki można kupować zarówno w aptekach (niektóre punkty apteczne otwarte są przez całą dobę), jak i na wydzielonych stoiskach w niektórych sklepach i w dużych sieciach handlowych.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Legitymując się międzynarodowym prawem jazdy, można wypożyczyć samochód. Wypożyczalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach. Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do polskich. Prowadząc samochód w Kolumbii, należy jednak pamiętać, że miejscowi kierowcy nie znają, ani nie stosują przepisów ruchu drogowego. Często nie używają kierunkowskazów i nie przestrzegają zasady pierwszeństwa przejazdu – nawet na skrzyżowaniach ze znakami STOP. Należy uważać na nieprzewidywalne manewry taksówek i autobusów w dużych miastach.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
UWAGA: Stanowczo odradza się turystykę ekstremalną, szczególnie w trudnodostępnych rejonach i obszarach słabo kontrolowanych przez władze. Zaleca się też zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po obszarach górzystych, dżungli i szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych miejscowościach.
W Kolumbii nie istnieje pasażerska komunikacja kolejowa. Kraj ma dobrze rozwinięty system transportu kołowego i do wszystkich miast można dotrzeć autobusami dalekobieżnymi linii prywatnych. Usługi te są na stosunkowo dobrym poziomie, a ceny przystępne. W rejonach górskich komunikację mogą utrudniać osuwiska ziemi oraz lokalne podtopienia dróg. Niestety dość często zdarzają się wypadki, również z udziałem autobusów. Najbezpieczniejszym środkiem transportu są samoloty.
Sieć lotniczych połączeń krajowych jest rozbudowana i obejmuje wszystkie stolice departamentów oraz inne ośrodki miejskie. W niektórych rejonach kraju jest to jedyny możliwy transport. Obsługiwane są także połączenia międzynarodowe. Bilety lotnicze można kupić w biurach turystycznych i na lotniskach.
Najpopularniejsze środki transportu miejskiego to autobusy oraz taksówki (dwie linie metra funkcjonują jedynie w Medellin). Poza najważniejszymi arteriami Bogoty (system Transmilenio) przystanki autobusowe nie istnieją; obowiązuje zasada przystanku na żądanie. Za bilet płaci się w autobusie. Na korzystanie z tzw. buset i większych autobusów w Bogocie mogą sobie pozwolić tylko najodważniejsi. W związku z zagrożeniem porwaniami dla okupu i napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek zamawianych telefonicznie.

BEZPIECZEŃSTWO
Dzięki wysiłkom rządu na rzecz stabilizacji sytuacji wewnętrznej, trwający od ponad 40 lat wewnętrzny konflikt zbrojny powoli wygasa. Mimo wszystko nadal istnieją zagrożenia, również dla cudzoziemców. Szczególne środki ostrożności należy zachować, udając się na teren departamentów Caqueta, Antioquia (rejon Uraba;), Norte de Santander (rejon La Gabarra), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupes, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i niekiedy stają się terenem regularnych walk z użyciem wojsk lądowych i lotnictwa. Coraz rzadziej, jednak istnieje potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi w różnych częściach kraju, z reguły w miejscach użyteczności publicznej. Na szlakach komunikacyjnych kraju zdarzają się porwania. Należy korzystać z pewnych i godnych zaufania środków transportu/firm transportowych. W okresach świątecznych wybrane szlaki komunikacyjne są specjalnie chronione przez zmotoryzowane oddziały policji i wojska, co ma poprawiać bezpieczeństwo podróży. Szczegółowe informacje o przebiegu tego typu tras można uzyskać na stronie internetowej kolumbijskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Turystyki: http://www.mincomercio.gov.co/index.php(dział zatytułowany Vive Colombia – Viaja por Ella). W związku z możliwością zagrożenia aktami terroru służby policyjne stosują na szeroką skalę różnego typu działania prewencyjne, w tym kontrole pojazdów oraz rewizje osób i bagażu przy wchodzeniu na teren centrów handlowych, restauracji, lotnisk, dworców autobusowych itp.
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Turyści powinni szczególnie uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach, przy bankomatach i w centrach handlowych. Zdarzają się przypadki (głównie w zabytkowych rejonach Bogoty i Cartageny) okradania turystów przez osoby nie umundurowane, podszywające się pod funkcjonariuszy policji oraz służb antynarkotykowych. Wówczas należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do tzw. policji turystycznej, która patroluje zabytkowe rejony miast, lub do najbliższego posterunku policji (CAI). Niewskazane jest posiadanie przy sobie znacznych kwot pieniędzy, paszportu (wystarczy mieć fotokopię, w tym stron ze stemplem kontroli granicznej), drogich aparatów fotograficznych ani biżuterii.

PRZYDATNE INFORMACJE:

Praktycznie nie istnieje baza kempingowa.
Waluty można wymieniać w kantorach, które znajdują się w centralnych częściach miast, w centrach handlowych oraz na lotniskach. Dokonując wymiany, należy przedstawić paszport (w tym przypadku nie akceptuje się kopii) oraz złożyć odcisk palca. Jednorazowo można wymienić kwotę stanowiącą równowartość 1000 USD. Taką samą kwotę można przesłać jednorazowo w systemie przekazów elektronicznych, realizowanych głównie przez firmę Western Union (wysokie opłaty). W walutach obcych (prawie wyłącznie w USD) można płacić tylko w hotelach o wysokim standardzie, w sklepach jubilerskich i galeriach sztuki.
Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji. Kartą można także płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, galeriach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.
Nawet w dni wolne od pracy można bez większych problemów zrobić zakupy, a także kupić leki. Sklepy czynne są bardzo długo (w okresie poprzedzającym święta niektóre centra handlowe są otwarte 24 godziny na dobę). Urzędy są czynne we wszystkie dni z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni wolnych od pracy (najczęściej są to poniedziałki). Praktycznie we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między 12.00 a 14.00).
Różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi zimą minus 6, a latem minus 7 godzin.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

18-11-2024 - 11-12-2024

6000 zł + 1100 USD + przelot

Czas: 24 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Bogota-Cartagena, Cartagena-Medellin, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi w hostelach i hotelach, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Bogota, Guayaquil-Warszawa (ok. 4000 - 5000 zł), kosztów wyżywienia (około 10-15 USD dziennie), biletów wstępu, napiwków (łącznie ok. 500 USD), ewentualnych testów PCR przed wylotem do Quito oraz przed wylotem na Galapagos

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: