Kraje wiecznego lata
Wyprawa do Kolumbii i Ekwadoru + Galapagos
6000 zł + 1100 USD + przelot
Dodatkowo dla chętnych
Galapagos
Kolumnia i Ekwador + Galapagos
Kolumbia i Ekwador to kraje wiecznego lata, gdzie pory roku ludzie wymyślają sami. Im bliżej równika, tym pogoda staje się bardziej jednorodna każdego dnia. Często ranki są pogodne i słoneczne, a wieczory pochmurne i deszczowe. Ekwador i Kolumbia to kraje niezwykle zróżnicowane przyrodniczo: od niezdobytych andyjskich szczytów, po dzikie dżungle Amazonii. Żyje tu wiele egzotycznych gatunków zwierząt: anakondy, kapibary, piranie, a w górach wikunie i kondory. Wreszcie, Ekwador i Kolumbia to mozaika etniczna: rodowici Indianie, potomkowie hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników.
Program wyprawy do Kolumbii i Ekwadoru
Podróżowanie po Kolumbii i Ekwadorze jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Zaczynamy od pełnej zabytków Bogoty (Kolumbia). Kolejne miejsce to położona nad Morzem Karaibskim kolonialna Cartagena, gdzie czekają nas spacery starymi, zabytkowymi uliczkami, a także wypoczynek. Z Cartageny pojedziemy do Santa Marta, gdzie w Parku Narodowym Tayrona zobaczymy jedne z najpiękniejszych plaż na świecie i udamy się na spacery po dżungli. Następnie czeka nas przelot do Cali, gdzie rozpocznie się nasza andyjska przygoda w krainie Indian. Odwiedzimy najstarsze stanowiska archeologiczne kultury prekolumbijskiej, ukryte głęboko w dżungli.
Wreszcie dotrzemy do Ekwadoru i miejscowości Otavalo, gdzie w każdą sobotę odbywa się wielki indiański market. W Quito – stolicy Ekwadoru, będziemy spacerować zabytkowymi, stromymi uliczkami, zwiedzimy piękne, bogato zdobione kościoły i udamy się do „środka świata” na równiku. Dalej na południe odwiedzimy parki narodowe pełne majestatycznych, ośnieżonych szczytów wulkanów. Zobaczymy Cotopaxi i Chiomborazo – najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek. Będziemy też spacerować kalderą wulkanu Quilotoa, w którego wnętrzu znajduje się olbrzymie jezioro. Na koniec odpoczniemy w starej, kolonialnej Cuence.
1 DZIEŃ: przelot
Wylot z Warszawy do Bogoty (Kolumbia), z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.
2 DZIEŃ: Bogota
Zwiedzanie kosmopolitycznej stolicy Kolumbii. Spacer uliczkami najstarszej części miasta La Candelaria oraz nieco młodszej La Catedral, wśród malowniczych zabudowań z okresu kolonialnego i początków republiki. Odwiedzamy zabytkowe kościoły: San Francisco (świętego Franciszka) z 1567 r., San Ignacio (świętego Ignacego), katedrę La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar (Placu Bolivara). Dla chętnych wizyta w jednym z licznych muzeów: Muzeum Złota, Muzeum Kolonialnym czy Muzeum Archeologicznym. Nocleg w Bogocie.
3 DZIEŃ: Cartagena
Przelot do Cartageny (północna Kolumbia), na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Zakwaterowanie. Cartagena została założona w 1533 roku przez Hiszpanów i jest „perełką” architektury kolonialnej w Ameryce Południowej. Zwiedzanie miasta: liczne stare kościoły i place m. in. Kościół Świętego Piotra Clavera, Katedra, spacer kolonialnymi ulicami oraz po murze obronnym wzdłuż wybrzeża. Na zachód słońca wspinamy się na mury San Felipe de Barajas – olbrzymiej, silnie ufortyfikowanej cytadeli. Stąd roztacza się piękny widok na miasto. Nocleg w Cartagenie.
4 DZIEŃ: Cartagena
Przejazd autobusem rejsowym do Santa Marta, najstarszego miasta Kolumbii, założonego w 1525 roku. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: Katedra, Casa de la Aduana, spacer wzdłuż wybrzeża, kąpiel na jednej z plaż. Nocleg w Santa Marta.
5 DZIEŃ: Santa Marta, Park Narodowy Tayrona
Po południu wyjazd do Parku Narodowego Tayrona (wstęp do parku ok. 15 USD). Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Spacer przez dżunglę na piękne i dzikie plaże Morza Karaibskiego. Nocleg w hamakach nad morzem.
6 DZIEŃ: Park Narodowy Tayrona
Plażowanie i spacery po parku. Powrót do Santa Marta. Nocleg.
7 DZIEŃ: Medellin, przejazd do Salento
Przelot do Medellin – miasta o niechlubnej sławie, gdzie mieszkał Pablo Escobar jeden z największych mafiosów, przywódca kartelu narkotykowego. Przejazd przez miasto. Dalszy przejazd do Salento. Przejazd do malowniczej miejscowości, skansenu – Salento, położonej pośród zielonych gór, gdzie rosną najwyższe palmy świata – palmy woskowe oraz znajdują się liczne plantacje kawy (zona cafetera). Późnowieczorny przyjazd do miasteczka. Nocleg w Salento.
8 DZIEŃ: Salento, Dolina Cocora
Dziś dzień przeznaczony na wycieczki piesze w parku narodowym Los Nevados. Będziemy spacerowali Doliną Cecora pośród wysokich palm woskowych i subtropikalnej zieleni. Wieczorny spacer po kolorowym Salento. Nocleg.
9 DZIEŃ: San Cipriano
Przejazd do Cali – miasta słynącego z Salsy. Dalszy przejazd do wioski San Cipriano – miejscowości położnej w dżungli, zamieszkałej głównie przez potomków czarnych niewolników. Ostatni odcinek trasy pokonujemy drezyną. Nocleg w okolicy.
10 DZIEŃ: Cali
Wycieczka nad wodospad i kąpiele. Przejazd do Cali. Wieczorny spacer po mieście. Dla chętnych odwiedziny jednego z klubów z salsą.
11 DZIEŃ: Popayan
Przyjazd do Popayan. Dalszy przejazd przez góry do do Narodowego Parku Archeologicznego – San Agustin, jednego z najstarszych stanowisk archeologicznych w Ameryce Południowej. Nocleg w San Agustin
12 DZIEŃ: do San Augustin
San Augustin (lista UNESCO) słynie z setek prekolumbijskich kamiennych rzeźb ludzi, zwierząt i bóstw. Najstarsze mają około 5,3 tysiąca lat. Dookoła znajduje się około 20 stanowisk archeologicznych. Całodniowe zwiedzanie San Agustin i okolic. Zwiedzamy Park Archeologiczny z dużą liczbą kamiennych posągów. Dżipami odwiedzamy kolejne stanowiska archeologiczne: Obando, El Palmar, Alto del Los Idolos, Isnos, Alto de las Piedras. Nocleg w San Augustin.
13 DZIEŃ: San Agustin
Powrót do Popayan. Krótkie zwiedzanie starego, malowniczego centrum miasta: Kościół Św. Franciszka, Santo Domingo, Bazylika i inne. Nocleg w Popayan
14 DZIEŃ: do Ekwadoru
Całodniowy przejazd do Ekwadoru. Późnym popołudniem docieramy do granicy z Ekwadorem. Po przejściu granicy dalszy przejazd do Otovalo
15 DZIEŃ: Otavalo
W Otavalo w każdą sobotę odbywa się kolorowy indiański market, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają rękodzieło, zwierzęta, warzywa i egzotyczne owoce, takie jak tomate del arbol (pomidor z drzewa), babako, guanabana czy naranjilla. Na targu można kupić ciekawe, indiańskie pamiątki (wyroby z wełny lamy i alpaki, kolorowe chusty, etniczną biżuterię czy indiańskie instrumenty). Spacer po okolicy. Dla chętnych wycieczka nad Lagunę Quicocha (jezioro) położoną wewnątrz wulkanu. Nocleg w Otavalo.
16 DZIEŃ: Quito
Wcześnie rano przejazd do stolicy Ekwadoru – Quito (2850 m n.p.m). Spacer stromymi uliczkami starego miasta. Zwiedzanie: Klasztor i Plac Św. Franciszka, Muzeum Franciszkańskie, Plac Wolności, Katedra, Kościół La Compana de Jezus. Na kolację ceviche. Nocleg w Quito.
17 DZIEŃ: równik
Wycieczka do „środka świata” – Mitad del Mundo. Zwiedzamy muzeum etnograficzne położone na równiku oraz małe muzeum, gdzie zabawimy się przeprowadzając doświadczenia fizyczne wykonalne tylko tutaj, obrazujące działanie sił Coriolisa (ok. 5 USD). Popołudniowy przejazd do małej miejscowości Latakunga – bazy wypadowej w okoliczne góry. Nocleg w Latakunga.
18 DZIEŃ: Cotopaxi
Całodniowy wyjazd do Parku Narodowego Cotopaxi (ok. 20-30 USD). Wulkan Cotopaxi to drugi najwyższy szczyt Ekwadoru (5897 m n.p.m.) Wjeżdżamy na wysokość 4500 m n.p.m. skąd podchodzimy kolejne 300 m do schroniska Jose Rivas. Odpoczynek nad Jeziorem Limpiopungo. Powrót na nocleg do Latakunga.
19 DZIEŃ: Quilotoa
Wycieczka przepiękną andyjską trasą do laguny Quilotoa. Jedziemy do krateru Quilotoa (3854 m n.p.m.). Po drodze odwiedzamy kolorowe, indiańskie wioski. Chętni udadzą się na kilkugodzinny spacer kalderą wulkanu Quilotoa lub na dno krateru – zejście 250 m (ok. 3 USD). Na nocleg jedziemy w stronę wulkanu Chiombrozo.
20 DZIEŃ: Riobamba, Chimborazo
Wycieczka pod wulkan Chimborazo (najbardziej oddalony od centrum ziemi wierzchołek – 6310 m n.p.m.) do La Reserva de Producción de Fauna Chimborazo (ok. 10 USD). Kolejny wulkan w okolicy to Carihuairazo (5020 m n.p.m.), ósmy najwyższy w Ekwadorze. W parku możemy zobaczyć wikunie, dziki, alpaki i lamy. Spacery na dużych wysokościach powyżej 4 tys. m n.p.m. Dalszy przejazd w stronę Cuenca.
21 DZIEŃ: Cuenca
Przejazd do Cuenca (2530 m n.p.m.). Zwiedzanie starego, kolonialnego centrum. Miasto było kiedyś jedną z największych inkaskich siedzib – Tomebamba. Na przełomie XVI i XVII wieku zostało zasiedlone przez Hiszpanów. Z tamtych czasów pochodzi cześć zabytkowej zabudowy miasta (UNESCO). Nocleg w Cuenca.
22 DZIEŃ: Cuenca
Zwiedzanie miasta: Park Calderon, Catedral de la Inmaculada Concepcion, Plac i Kościół Św. Sebastiana, Kościół i Plac san Blas, Plazoleta del Carmen i inne. Przejazd do Guayaquil.
23-24 DZIEŃ: powrót
Powrót do Polski z przesiadkami.
Dodatkowo dla chętnych
Galapagos
5 dni
cena ok. 5500 – 6000 zł*
W zależności od liczby uczestników; może udać się taniej; biuro nie pobiera żadnej prowizji, uczestnicy pokrywają tylko koszt pilota z jego wynagrodzeniem
1 (23) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz
Przelot na wyspę Baltra na Galapagos. Przeprawa promowa. Przejazd do Puerto Ayora na Santa Cruz, gdzie zobaczymy olbrzymie żółwie, przespacerujemy się wzdłuż kraterów wulkanów i przez tunele lawowe. Na kolację owoce morza na lokalnym markecie (wstęp do Parku wraz ze wszystkimi opłatami ok. 120 USD). Nocleg w Puerto Ayora.
2 (24) DZIEŃ: wyspa Seymur
Rejs na wyspę Seymur (ok. 150 USD), gdzie znajduję się wielka kolonia fregat i głuptaków błękitnookich. Można zobaczyć słonie morskie, legwany morskie i lądowe. Zwierzęta nie boją się i nie zwracają uwagi na ludzi. Nocleg w Puerto Ayora.
3 (25) DZIEŃ: wyspa Isabela i wyspy Tintoteras
Rano wypływamy na największą wyspę archipelagu Isabela (ok. 2-3 godziny). Zakwaterowanie w hotelu w Puerto Villamil. Wycieczka na małe wyspy Tintoreras (ok. 35 USD) – mieszkają tutaj m.in. pingwiny z Galapagos, głuptaki i słonie morskie. Podczas pływania możemy obserwować kolorową faunę i florę, w tym rekiny. Nocleg w Puerto Villamil.
4 (26) DZIEŃ: wulkan Sierra Negra i Chico
Wycieczka do wulkanu Sierra Negra (ok. 35 USD). Wulkan tworzy jedną z największych kalder na świecie z zalegającą, zastygłą czarną lawą (11 km). Zejście do Wulkanu Chico, gdzie podziwiamy krajobraz utworzony przez kolorową lawę.
5 (27) DZIEŃ: wyspa Santa Cruz
Powrót na Santa Cruz. Obiad. Wizyta w stacji badawczej im. Karola Darwina, która zajmuje się rozmnażaniem żółwi. Można tu zobaczyć żółwie pochodzące z różnych wysp archipelagu. Dla chętnych plażowanie. Po obiedzie transfer na lotnisko i powrót na kontynent.
6 (28) DZIEŃ: powrót
Przelot do Polski z przesiadkami.
*cena zawiera: przeloty na Galapagos, nocleg i transfery w Quito, promy i transfery na Galapagos, wstęp i opłaty do Parku Narodowego Galapagos (ok. 120 USD), wszystkie wycieczki fakultatywne – ok. 250 – 300 USD, (orientacyjne ceny podane w programie), ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 zł, opiekę pilota
*cena nie zawiera wyżywienia (ok. 15-20 USD dziennie)
Koszty wyprawy
Wyprawa do Kolumbii i Ekwadoru + Galapagos
Kraje wiecznego lata
6000 zł + 1100 USD + przelot
Poznaj szczegóły:
CENA ZAWIERA
przeloty wewnętrzne Bogota - Cartagena, Cartagena - Medellin
ubezpieczenie KL 45 000 EUR i NNW 20 000 zł
noclegi w hostelach i hotelach
transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi)
koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
opiekę pilota
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE ZAWIERA
przelotu na trasie Warszawa - Bogota, Guayaquil - Warszawa (ok. 4000 - 5000 zł)
kosztów wyżywienia (około 10-15 USD dziennie)
biletów wstępu
napiwków
Więcej o Kolumbii
Co wiesz o Kolumbii? Obejrzyj nowy odcinek na naszym kanale YT.
Terminy wyprawy
Kolumbia i Ekwador to kraje wiecznego lata, gdzie pory roku ludzie wymyślają sami. Im bliżej równika, tym pogoda staje się bardziej jednorodna każdego dnia. Często ranki są pogodne i słoneczne, a wieczory pochmurne i deszczowe.
NAJBLIŻSZA WYPRAWA
data
6000 zł + 1100 USD + przelot
zobacz, co zawiera cena
Dodatkowo dla chętnych
Galapagos
Praktyczne info
Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.
Grupa
od 6 do 11 osób
Dokumenty
Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.
Jak się spakować?
Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).
Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.
Jak się ubrać?
Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy (głównie w Ekwadorze na dużych wysokościach) do gorącego lata (Cartagena, Santa Marta). W górach może być chłodno, mogą też wiać porywiste wiatry (np. w okolicach Wulkanu Cotopaxi). Mogą zdarzyć się deszcze, np. na południu Ekwadoru. Generalnie w Kolumbii i Ekwadorze (oprócz miejsc wysoko w górach) panuje wieczne lato.
- obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
- polar
- ciepła, nieprzewiewana kurtka
- apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
- kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
- cienkie rękawiczki, szalik, czapka
- płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).
Co należy zabrać?
- aparat fotograficzny
- śpiwór
- kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hostelu kawy lub herbaty
- cienki ręcznik szybkoschnący
- papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
- chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
- krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
- latarkę (może być czołówka)
- nóż lub scyzoryk
- niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
Pieniądze
Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.
Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.
W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.
Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.
Dolary muszą być w dobrym stanie.
Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.
Zdrowie
Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej za wyjątkiem niektórych wycieczek na wysokościach np. pod Cotopaxi (wysokość do 4.900 m n.p.m.) i w okolicach wulkanu Chimborazo, które wymagają dobrego zdrowia.
Choroba wysokościowa. Każdy reaguje inaczej. Pierwszymi objawami zazwyczaj są: zmęczenie, krótki, urywany oddech, ból i zawroty głowy (podczas ruchu). Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą wystąpić problemy ze snem, może pojawić się lekkie mrowienie w rękach i nogach. W Ekwadorze mamy kilka noclegów na wysokości powyżej 3000 m – nie powinno to nieść ze sobą specjalnych trudności (m.in. problemy z zaśnięciem), ale wysokość na pewno będzie odczuwalna.
Jakie leki mogą się przydać?
- środki przeciwbólowe
- antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
- na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
- witaminy, wapno na wzmocnienie
- leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
- leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki
- plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
- woda utleniona w żelu
- środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga
Jedzenie
Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Na wybrzeżu Kolumbii popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby i wiele innych. W Ekwadorze można spróbować ceviche, czyli surowej marynowanej ryby lub owoców morza. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Można również wypić dobrą kawę, szczególnie w Kolumbii. Nie brakuje też alkoholu. W Ekwadorze na bazarach sprzedają smaczne sery. Można tam również spróbować świnki morskiej.
W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.
Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!
Transport
środki transportu:
- Podczas długich przejazdów bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: semi cama.
- autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
- taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
- autobusy miejskie
- promy
Noclegi
Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami lub bez, z wiatrakiem lub klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Raczej jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach często mamy do własnej dyspozycji kuchnię.
Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.
Internet, telefon
W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach zdarza się wi-fi lub komputer z Internetem.
Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.
Elektryczność
Wtyczki amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem), dlatego warto zabrać z Polski lub kupić na miejscu odpowiednie adapter.
Napiwki
W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku
Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników
Zdjęcia z wyprawy
Celem naszych trampingów jest dostarczenie ich uczestnikom niezapomnianych, prawdziwych przeżyć w przyjemnej „rodzinnej” atmosferze zapewniając odpowiednią dawkę wypoczynku.
Mapa wyprawy
Opinie
Wiemy, że solidna rekomendacja jest podstawą do zaufania. Zobacz co o podróżach uważają Nasi uczestnicy.
Kolumbia, Ekwador + Galapagos
Robert
Będę miło wspominał ten wyjazd. Dla mnie ważna jest sama podróż i ludzie, których spotykam i z którymi podróżuję. Grupa mi się trafiła fajna, a Artur jest bardzo dobrym organizatorem i nie czuło się tej całej logistycznej otoczki podczas zwiedzania. Potrafił też pokazać całą różnorodność miejsc, po których…