KOSTARYKA wycieczka do zielonego raju


3000 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 15 DNI


01-12-2024 - 15-12-2024

Wycieczka Kostaryka w małym, przyjacielskim gronie. Tylko sobie wyobraź – dwa tygodnie w zielonym raju! Weź aparat, dobry nastrój i dołącz do nas. Zapraszamy.

 

Kolorowa Kostaryka tworzy niezwykłą mozaikę kulturową i przyrodniczą. Podczas naszej wyprawy spotkamy się z bogatą przyrodą tego rejonu. Zobaczymy aktywne wulkany, subtropikalną dżunglę, lasy chmurowe, stepy i mnóstwo rajskich plaż. Na obszarze Kostaryki występuje ponad 500 tysięcy gatunków zwierząt, co stanowi prawie 4% wszystkich gatunków na świecie. Sprawia to, że Kostaryka jest jednym z krajów o najwyższej różnorodności biologicznej na świecie. Wreszcie Kostaryka to mozaika etniczna – tworzą ją potomkowie hiszpańskich kolonizatorów, afrykańskich niewolników oraz Indian. Nadal znajdziemy tutaj wielu rodzimych mieszkańców tego kraju.

Zaraz po przyjeździe i po zwiedzaniu stolicy Kostaryki, zobaczymy dwa wulkany: Poas (który tworzy jeden z największych kraterów na świecie) oraz Irazu (najwyższy aktywny wulkanu Kostaryki, z kaldery którego możemy zobaczyć dwa oceany).

Zieloną Kostarykę zaczniemy poznawać od południa kraju. Czeka nas wiele spotkań z fascynującą florą i fauną w Parku Narodowym Cahuita, rezerwacie Manzanillo i w okolicach Puerto Viejo. Zobaczymy leniwce, ostronosy, legwany, szopy, kolorowe subtropikalne żabki i wiele innych zwierząt. Odwiedzimy najsłynniejszy park narodowy Kostaryki – Tortuguero. Wykąpiemy się w gorących źródłach u podnóża wulkanu Arenal oraz przespacerujemy się mostami zawieszonymi wysoko pośród lasów chmurowych w parkach Arenal i Monte Verde. W wiecznie zielonych lasach chmurowych spotkamy się z całym bogactwem kostarykańskiej flory i fauny. Na koniec czeka nas odpoczynek i kąpiele na pięknych, malowniczych plażach położnych pośród zielonych zatoczek Parku Narodowego Manuel Antonio.

A jeśli interesuje Cię, jak się z nami podróżuje, przeczytaj naszą relację z wyprawy do Kostaryki  TU>>

1 DZIEŃ: do San Jose

Wylot z Warszawy (lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi) do San Jose. Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Nocleg w San Jose.

2 DZIEŃ: San Jose, wulkan Poas

Poranny wyjazd do kaldery wulkanu Poas (ok. 17 USD). Wulkan tworzy jeden z największych kraterów na świecie, jest również największym gejzerem na naszej planecie. Popołudniowe zwiedzanie San Jose. Spacer po kolonialnym centrum. Dla chętnych wizyta w muzeum złota lub muzeum kultury pekolumbijskiej. Nocleg w San Jose.

3 DZIEŃ: wulkan Irazu, Cartago, Puerto Viejo de Talamanca

Wcześnie rano wyjazd do kaldery wulkanu Irazu (3432 m n.p.m.) – najwyższego aktywnego wulkanu Kostaryki (ok. 17 USD). Czeka nas spacer po lesie mglistym i dżungli pomiędzy trzema różnymi kraterami, z widokiem na piękne laguny. Przy dobrej pogodzie będziemy mieć szansę zobaczyć z kaldery wulkanu dwa oceany. W drodze powrotnej zatrzymamy się na krótki spacer po Cartago – najstarszym mieście kraju i zarazem jego pierwszej stolicy. Ze względu na swoje położenie w strefie sejsmicznej miasto zostało dwukrotnie zniszczone przez trzęsienia ziemi i wybuch wulkanu Irazú (w 1841 i 1910 roku). Zobaczymy katedrę Naszej Matki Od Aniołów i ruiny kościołów. Przejazd do miejscowości Puero Viejo de Talamanca, po karaibskiej stronie, niedaleko granicy z Panamą. Nocleg w Puerto Viejo.

4 DZIEŃ: plaże, Cahuita

Relaks na plażach Kostaryki. Tutejsze plaże słyną z olbrzymich fal, które idealnie nadają się do surfowania. Chętni mogą wziąć pierwsze lekcje, a zaawansowani spróbować swoich sił surfując na falach. Resza spędza czas na rajskich plażach lub eksplorując ciekawą przyrodniczo okolicę. Odwiedzimy Park Narodowy Cahuita (ok. 16 USD). Przy odrobinie szczęścia zobaczymy leniwce, małpy kapucynki, szopy oraz różne gatunki węży. Nocleg w Puerto Viejo.

5 DZIEŃ: okolice Puerto Viejo

Rano udamy się eksplorować tereny położone na południe od Puerto Viejo. Odwiedzimy schronisko Jaguara, w którym przebywa wiele zwierząt potrzebujących pomocy (ok. 25 USD). Zobaczymy małe leniwce, rożne gatunki małp i inne zwierzęta. Dalej pojedziemy do Rezerwatu Manzanillo, gdzie udamy się na spacer. Po drodze będziemy zatrzymywać się na najpiękniejszych plażach Kostaryki: Punta Uva, Cocles czy Playa Grande. Nocleg w Puerto Viejo.

6-7 DZIEŃ: Park Narodowy Tortuguero

Poranny przejazd w stronę parku Tortuguero (wstęp ok. 17 USD). Przesiadamy się na łodzie i dalej płyniemy do wioski Tortuguero. Zakwaterowanie. Park Narodowy Tortuguero to jedna z największych atrakcji Kostaryki. Po południu i rano następnego dnia czas na fakultety:
– rejsy łodzią po kanałach (ok. 23 USD)
– Wycieczka na Wulkan Tortugero (ok. 8 USD)
Nocleg w wiosce Tortuguero. Po obiedzie drugiego dnia wyjazd w stronę miejscowości La Fortuna i wulkanu Arenal. Nocleg w La Fortuna.

8 DZIEŃ: wulkan Arenal Rio Celeste

Jedziemy do Parku Narodowego Tenorio gdzie powędrujemy, przez las chmurowy, wzdłuż Rio Celeste – turkusowej rzeki. Zobaczymy turkusowy wodospad. Kolorowa rzeka  to jedno z najbardziej niezapomnianych miejsc w Kostaryce.  Chętni udadzą się na tubing –  spływ rzeką oponami. Po południu  skorzystamy  z kąpieli i relaksu w olbrzymich kompleksach spa (ok. 10-50 USD). Nocleg w La Fortuna.

9 DZIEŃ: Arenal Monte Verde 

U podnóża wulkanu Arenal znajdują się piękne lasy deszczowe. Możliwość spaceru po wiszących mostach w lasach chmurowych (ok. 45 USD) oraz trekkingu z widokiem na wulkan (ok. 20-30 USD).

Wyjazd do Monte Verde. Objeżdżamy jezioro i zatrzymujemy się na punktach widokowych skąd roztaczają się piękne widoki na wulkan Arenal. Dla chętnych nocna obserwacja zwierząt (ok. 35 USD). Nocleg w Monte Verde.

10 DZIEŃ: Monte Verde

Spacer po lasach chmurowych Parku Narodowego Monte Verde (ok. 55 USD). Niezwykle duża kondensacja pary wodnej sprawia wrażenie ciągle obecnej w lasach mgły lub raczej chmur zasnuwających korony drzew – stąd nazwa las chmurowy. W lesie odnotowano ponad trzy tysiące gatunków roślin, sto gatunków ssaków, ponad czterysta gatunków ptaków, sto dwadzieścia gatunków gadów i płazów. Insektów i motyli – tysiące. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki tyrolkami ponad koronami drzew (ok. 76 USD). Popołudniowy przejazd do Parku Narodowego Manuel Antonio nad Oceanem Spokojnym. Nocleg niedaleko parku.

11-12 DZIEŃ: Park Narodowym Manuel Antonio

Park słynie z pięknych plaż i dziewiczej dżungli pełnej różnych gatunków zwierząt i roślin. Jest domem dla ponad 100 gatunków ssaków i wielu gatunków ptaków, których odgłosy słychać prawie wszędzie. Jest jedynym miejscem w kraju, gdzie pierwotny las dochodzi bezpośrednio do wybrzeża. Czekają nas odpoczynek i kąpiele na pięknych, malowniczych plażach, położnych pośród zielonych zatoczek. (wstęp do parku – 17 USD)  Chętni razem z przewodnikiem mogą udać się na eksplorację dżungli lub uczyć się surfingu. Nocleg.

13 DZIEŃ: San Jose

Przejazd do San Jose. Spacery po mieście, odpoczynek, pożegnanie z Kostaryką. Nocleg w San Jose.

14-15 DZIEŃ: powrót

Wylot do Warszawy. Lot z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA
Grupa  od 7 do 12 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem. Waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą raczej wyoskie: od gorącego lata (wybrzeże Kostaryki), po lekki chłód w godzinach wieczornych (np. Monte Verde). Nagły spadek tempertury może być trochę szokujący ;)
– obuwie: lekkie buty trekkingowe lub sportowe (na Wulkany!), rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– apaszka (może przydać się w transporcie)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w niektórych hotelach/hostelach można oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Obok waluty lokalnej (colon) w powszechnym użyciu są dolary amerykańskie, można nimi płacić w wielu miejscach, ale banknoty muszą być w dobrym stanie.

Osoby spożywające alkohol, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu. Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

W Ameryce Łacińskiej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać. W niektórych miejscach można płacić kartą.

zdrowie

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Nie ma obowiązkowych szczepień. Szczepienia zalecane: błonica, tężec, żółtaczka A i B, dur brzuszny. Na niektórych obszarach Kostaryki występuje malaria, jednak ryzyko zarażenia się jest niewielkie.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– dobry środek przeciwko komarom, np. Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki mięsne i wegetariańskie. Na wybrzeżu popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby i wiele innych. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Nie brakuje też alkoholu.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!

transport

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy prywatnym busem wynajętym dla grupy.

noclegi

NOCLEGI

Nocujemy w hotelach/hostelach/apartamentach, zazwyczaj w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami lub bez, z wiatrakiem lub klimatyzacją. Standardy noclegów mogą różnić się w zależności od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Raczej  jest ciepło, czysto i schludnie.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegu na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W hotelach zazwyczaj jest wi-fi lub komputer z Internetem. W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. Zasięg telefoniczny praktycznie jest wszędzie, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie 110/120 V, wtyczki typu A i B – amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem). Warto zabrać z Polski odpowiedni adapter. Można też kupić na miejscu.

napiwki
NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

KOSTARYKA (Republika Kostaryki)
Stolica: San Jose
Waluta: colon (CRC)
Języki urzędowe: hiszpański

PRZEPISY WJAZDOWE

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest również okazanie biletu powrotnego, bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe z Kostaryki w wysokości ok. 29 USD. Opłatę tą można wnieść wyłącznie w gotówce – w dolarach amerykańskich lub walucie miejscowej. Podróżujący drogą lądową przed opuszczeniem kraju muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 5 USD. Nie ma obowiązku meldunkowego, ale na granicy należy obowiązkowo wypełnić kwestionariusz migracyjny.

BEZPIECZEŃSTWO

Najczęściej występującym zagrożeniem dla turystów są drobne przestępstwa, w szczególności kradzieże kieszonkowe, czy kradzieże bagażu. Zdarzają się jednak również przypadki napadów z bronią, zabójstwa i napaści na tle seksualnym.
Podczas podróży po Kostaryce zaleca się zachowanie czujności, powstrzymanie się od nocnych spacerów i nocnych podróży między miastami, ograniczanie spacerów do centrum miast, niestawianie oporu w przypadku próby kradzieży oraz nie afiszowanie się z wartościowymi przedmiotami czy gotówką.

Kostaryka znajduje się na obszarze aktywnym sejsmicznie oraz w strefie wulkanicznej. Istnieje ryzyko wystąpienia tsunami, jeśli miało miejsce silne trzęsienie ziemi. W okresie od kwietnia do października (pora deszczowa) w niektórych prowincjach mogą występować huragany. W całym kraju mogą zdarzyć się ulewne deszcze, powodujące zalania lub powodzie, które mogą skutkować odcięciem komunikacyjnym większych lub mniejszych obszarów, a także wielogodzinną przerwą w dostawie prądu.

UBEZPIECZENIE

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych, jednak w interesie turysty planującego pobyt w tym kraju leży wykupienie polisy, obejmującej koszty leczenia za granicą.

ZDROWIE

Na obszarze całego kraju występuje wirus dengi. Liczba zachorowań zwiększa się w porze deszczowej. Istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Mogą występować sporadyczne przypadki choroby zika. Bezwzględnie należy unikać ukąszeń komarów i zaopatrzyć się w skuteczne repelenty. Szczepienia przeciwko żółtej febrze są wymagane jedynie wobec osób przybywających z rejonów, gdzie choroba ta występuje endemicznie (również w przypadku tranzytu). Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach. Zarówno wizyty lekarskie, jak i hospitalizacja są płatne. W celu ograniczenia ryzyka zatrucia, należy unikać spożywania surowych, nieobranych warzyw i owoców. Zaleca się spożywanie wyłącznie wody butelkowanej i unikanie napojów z lodem.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu – łatwo go uszkodzić, a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.

CŁO

Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności, z wyjątkiem konserw. Surowo zabroniony jest także wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp. Przy wjeździe i wyjeździe z Kostaryki należy zadeklarować ilość gotówki przekraczającą 10 tys. USD lub jej równowartość w innych walutach. Każda osoba ma prawo do wwozu artykułów osobistego użytku w ilościach racjonalnych oraz leków.

Na teren Kostaryki można wwieźć m.in.: 500 g tytoniu (w różnych formach), 2 kg konserw oraz do 5 litrów wina i alkoholi na własny użytek pasażerów, leki w ilości wystarczającej na czas pobytu (wraz z etykietami i receptami), 1 aparat fotograficzny i 1 kamerę wideo wraz z akcesoriami, namioty wraz z akcesoriami oraz przyrządy do uprawiania sportu, tj. deski surfingowe, rowery itp.

PRZEPISY PRAWNE

Za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji osób podejrzanych o łamanie prawa.

OBYCZAJE

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Pewne utrudnienie stanowi znalezienie adresu, ponieważ ulice nie mają nazw. Bardzo źle odbierane jest wykazywanie braku zachwytu Kostaryką.

PRZYDATNE INFORMACJE

– walutę można wymieniać w bankach i hotelach, nie istnieje kurs czarnorynkowy, część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie
– Kostaryka nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce, najbliższy konsulat znajduje się w Berlinie
– zgodnie z prawem Unii Europejskiej, obywatele polscy przebywający w państwach spoza UE, w których nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, są uprawnieni do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE, posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom

Mapy brak... chwilowo

01-12-2024 - 15-12-2024

3000 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 15 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, transport: prywatny bus, łódki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletu lotniczego do San Jose (wylot z Warszawy lub innego europejskiego miasta, np. Berlina lub Pragi, ok. 5000 zł), wyżywienia (ok. 10-20 USD dziennie), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: