kolorowa wyspa
Wyprawa na Kubę
3500 zł + 700 USD + przelot
KUBA - kolorowa wyspa
Kuba to wyspa jedyna w swoim rodzaju. Rewolucja Fidela Castro spowodowała, że w tym kraju od lat 60-tych XX w. zaszło niewiele zmian. Po ulicach nadal jeżdżą stare amerykańskie samochody, a mieszkańcy mają ograniczony kontakt ze światem. Mimo śmierci Fidela w 2016 r., na horyzoncie nie majaczy wielka transformacja, choć zmiany z pewnością nastąpią. Kuba dla ludzi z zewnątrz nadal jest jak podróż do innej epoki, innego wymiaru. I właśnie taką Kubę chcemy Wam pokazać.
Kuba to dwa światy: świat bogatych turystów i świat biednych Kubańczyków. W trakcie wyprawy staramy się zbliżyć jak najbardziej do zwykłych mieszkańców wyspy. Unikamy krzykliwych turystycznych kurortów. Śpimy w pokojach wynajmowanych przez Kubańczyków, często jadamy w lokalnych restauracjach i prywatnych domach. Nie zapominamy o odpoczynku, bo Kuba to przecież kraj wiecznego lata: słońca i kuszących turkusowych plaż. W powietrzu unosi się woń cygar i kawy, a na gości czeka wyśmienity rum. No i muzyka! Bo Kuba to kraj dźwięków, a Kubańczycy to naród rozmuzykowany. Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu świetnych muzyków.
Program wyprawy na Kubę
Podczas wyprawy zwiedzimy stare kolonialne miasta, w tym klimatyczną Hawanę, Trynidad, Camaguey i Cienfuegos. Pojedziemy na samo południe, aż do Santiago de Cuba, odwiedzimy również zielone Vinales, gdzie u podnóża ostańców skalnych, będziemy przechadzać się po plantacjach tytoniu.
Ale Kuba to nie tylko muzyka, rum i piękne miasta. To także bogactwo fauny i flory. Zobaczymy kubańskie krokodyle, będziemy kąpać się z delfinami w okolicach Santiago i w wodospadach gór Escambray. Nie zaniedbamy też relaksu na turkusowych plażach Playa Pillar, Playa Coco, Playa Ancon czy Playa Larga. Podczas naszej wyprawy poznamy wszystkie bogactwa kubańskiej wyspy.
1 DZIEŃ – przeloty: Polska – Kuba
Wylot z Warszawy do Hawany, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Wieczorny spacer po starej Hawanie. Nocleg w casas particulares (pokoje wynajmowane turystom przez Kubańczyków).
2 DZIEŃ – Hawana
Zwiedzanie legendarnej Hawany. Spacerujemy po olbrzymim starym mieście. Wymieniamy pieniądze na peso convertible i peso cubano na Placu Świętego Franciszka. Udajemy się na Plaza de Armas, gdzie zwiedzamy kolonialny pałac gubernatora. Przy placu znajduje się sanktuarium – Templete, gdzie w 1519 roku odbyła się pierwsza msza święta na Kubie. Jest to również najstarsza forteca w Hawanie. Następnie udajemy się na plac katedralny, gdzie zwiedzamy barokową katedrę, a potem wstępujemy na mojito do słynnej Bodeguity del Medio. Dalej wędrujemy słynnym deptakiem Prado pod budynki: Hotel Inglaterra, pełen ornamentów, Teatr Wielki oraz Kapitol (bardzo podobny do tego w Waszyngtonie). Zatrzymamy się na moment w dzielnicy chińskiej. Na zakończenie udamy się na Stary Plac, gdzie napijemy się lokalnie warzonego piwa i posłuchamy kubańskiej muzyki. Nocleg w casas particulares.
3 DZIEŃ – Hawana
Rano jedziemy na olbrzymi cmentarz Krzysztofa Kolumba. To jedna z największych nekropolii w Ameryce Łacińskiej. Znajduje się tu około 2 milionów grobów. Wiele z nich to wielkie budowle zdobione przepięknymi rzeźbami. Z cmentarza spacerujemy na Plac Rewolucji, gdzie odwiedzamy mauzoleum Jose Martiego – największego bohatera Kuby. W sąsiedztwie placu znajduje się również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ze słynnym wizerunkiem Che Guevary oraz Siedziba Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej Kuby. W drodze na wybrzeże zatrzymujemy się na lody w „centralnej” lodziarni Hawany – Copella (zazwyczaj są tu dostępne jeden lub dwa smaki lodów, a cena za jedną gałkę wynosi 1 peso cubano, czyli około 15 groszy). Kolejny punkt programu to Hotel Nacional – najsłynniejszy hotel w Hawanie, który odwiedziło wiele światowej sławy gwiazd. Swoją siedzibę miał tu również Fidel Castro. Na koniec będziemy podziwiać zachód słońca na długiej 7-kilometrowej promenadzie Malecon. Kolacja przy muzyce kubańskiej muzyce i lokalnych drinkach. Nocleg w casas particulares.
4 DZIEŃ – Vinales
Wcześnie rano wyjeżdżamy do spokojnego Viniales, położonego w dolinie o łagodnym klimacie, słynącego z najlepszego na Kubie tytoniu i wielkich, stromych formacji skalnych zwanych mogotami. Spacerujemy po malowniczej wsi wśród plantacji tytoniu. Poznajemy proces uprawy tytoniu i powstawania cygar. Odwiedzamy pokryte słomą „casas de tabaco”, gdzie suszy się tytoń. Z licznych punktów widokowych będziemy podziwiać piękne krajobrazy okolicy. Na koniec zobaczymy mały ogród botaniczny. Ten dzień w dużej mierze poświęcony będzie na kontakt z przyrodą. Dla chętnych na kolacje homar. Vinales słynie z wystawnych, ale niedrogich dań. Nocleg w casas particulares.
5 DZIEŃ – Santa Clara
Przejazd „autostradą hawańską” do miasta Santa Clara. W mieście odwiedzamy Mauzoleum Che Guevary, gdzie złożone są jego szczątki. Zobaczymy też Tren Blindado – miejsce związane z kultem Che. To tutaj wielki kubański bohater zniszczył spychaczem frakcję kolejową i razem ze swoimi towarzyszami wziął w niewolę żołnierzy z armii rządowej. Spacer ulicami miasta. Nocleg w casas particulares.
6 DZIEŃ – Camaquey
Przejazd do miasta kościołów – Camaguey. Po drodze zatrzymamy sie na spacer w Santi Spiritus. Zwiedzanie Camaguey: spacer krętymi, kolorowymi uliczkami miasta. Odwiedzimy liczne place i kościoły. Wieczorem odpoczynek przy muzyce. Nocleg w casas particulares.
7 DZIEŃ – Santiago de Cuba
Kilkugodzinny przejazd do Santiago de Cuba – stolicy południowej Kuby. Jedziemy przez plantacje trzciny cukrowej. Po drodze zatrzymujemy się w najsłynniejszym sanktuarium Kuby – Virgen de la Caridad del Cobre, położonego w malowniczych, zielonych górach. Wieczorny przyjazd do miasta „bohatera rewolucji” – Santiago de Cuba. Spacer stromymi uliczkami. Dla chętnych wyjście na wieczorek muzyczny w Casa de la Trova. Nocleg w casas particulares.
8 DZIEŃ – Santiago de Cuba
Spacer głównymi ulicami miasta. Na Plaza Cespedes znajduje się ratusz i najstarszy dom na Kubie. Przejdziemy słynącą z muzyki ulicą Heredia. Chętni odwiedzą Muzeum Bacardi z ciekawą kolekcją sztuki lub Muzeum karnawału. Odwiedzimy też koszary Moncada. To tutaj ,,wszytko” się zaczęło. 26 lipca 1953 roku Fidel Castro wraz z bratem Raulem, Abelem Santamiarią oraz setką przyjaciół przeprowadzili nieudany atak na koszary. Ta słynna data została uznana za umowną datę początku rewolucji oraz ruchu rewolucyjnego, który potem obalił rządy Batisty.
Po południu wizyta w Delfinarium oraz wypoczynek na jednej z plaż. Na kolację owoce morza przy dużej porcji kubańskiej muzyki. Nocleg w casas particulares.
9 DZIEŃ – w drodze
Wcześnie rano wyjazd w kierunku turkusowych plaż na wyspy Cayo Coco i Gillermo. Wieczorny przyjazd. Do wysp dotrzemy groblą, która ma 27 kilometrów długości. Nocleg w hotelu państwowym na wyspie.
10 DZIEŃ – Playa Coco, Playa Pillar
Dzień na plażowanie, wypoczynek na najpiękniejszych plażach Kuby – Playa Pillar i Playa Coco. Nocleg.
11 DZIEŃ – Trynidad
Poranny wyjazd do Trynidadu. Po drodze zatrzymujemy się na plantacjach cukrowych Doliny Cukrowni, które były źródłem wielkiego bogactwa arystokracji tego rejonu. Kiedyś były tu 43 zakłady, w których pracowało tysiące niewolników. Do pilnowania porządku na plantacjach służyła wznosząca się nad okolicą ogromna wieża – Terra Iznaga.
Przyjazd do Trynidadu i zakwaterowanie. Spacer po kolorowym, zabytkowym miasteczku, wpisanym na listę UNESCO. Wędrujemy na Plaza Mayor, gdzie zobaczymy katedrę – największy kościół na wyspie, wejdziemy na jedną z wież widokowych, z których rozciąga się piękna panorama miasta i okolic. Zakupy i spacery po mieście. Wieczorem impreza z salsą na schodach Casa de la Musica. Dla chętnych nauka salsy. Nocleg w casas particulares.
12 DZIEŃ – Topes de Collantes
Dzień przeznaczony na wypoczynek. Dla chętnych:
– wycieczka w góry Escambray do uzdrowiska Topes de Collantes, minitrekkingi do wodospadów Vega Grande i Salto Caburni – 75 metrowego wodospadu o wyjątkowym kształcie, kąpiele w wodospadach (ok. 25 peso convertible)
– plażowanie na pobliskiej Playa Ancon
Wieczorem kontynuujemy imprezę w roztańczonych klubach Trynidadu.
13 DZIEŃ – Cienfuegos, Playa Giron i Larga, Krokodyle
Poranny wyjazd. Zwiedzanie rozpoczynamy od spaceru po spokojnym Cienfuegos. Miasto zawdzięcza swój urok odrestaurowanej, kolonialnej architekturze. Wizyta w eklektycznym pałacu – Palacio de Valle, z którego rozciąga się widok na zatokę. Dalszy przejazd nad Zatokę Świń, gdzie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew w historii rewolucji. Armia rewolucyjna pokonała tu desant 1500 wyszkolonych przez CIA Kubańczyków.
Przerwa na kąpiel na Playa Larga. Przejazd do farmy krokodyli, gdzie hoduje się zagrożone wyginięciem krokodyle kubańskie oraz amerykańskie. Dla chętnych na obiad mięso krokodyla. Wycieczka łodziami do położonej wśród lasu namorzynowego zrekonstruowanej wioski indian Taino (ok. 12 peso convertible). Spacer po zielonej wyspie. Dalszy przejazd do Hawany. Nocleg w casas particulares.
14 DZIEŃ – Hawana
Wycieczka na drugą stronę zatoki do dzielnicy Regla, w dawnych czasach dzielnicy handlu i przemytu. Odwiedzimy sanktuarium Czarnej Madonny z Regli, a zarazem bogini morza Yamai. Miejsce to jest bardzo ważne zarówno dla kultu santerii jak i chrześcijan. Santerija (odmiana Woo Doo) to bardzo interesująca religia, która powstała z połączenia religii środkowoafrykańskich z chrześcijaństwem. Dalej płyniemy do Casa Blanca, gdzie zobaczymy olbrzymi hiszpański fort – Castillo de san Carlos. Obejrzymy panoramę miasta z punktu widokowego pod wielką figurą Chrystusa, położoną zaraz koło domu Che Guevary. Po południu dla chętnych wizyta w Muzeum Rewolucji – niegdyś pałacu prezydenckim. W Muzeum możemy zapoznać się historią rewolucji na Kubie i jej bohaterami. Znajduje się tu wiele cennych eksponatów m.in. łódź Granma, na której barcia Castro i inni rewolucjoniści przypłynęli na Kubę z Meksyku. Odpoczynek i zakupy pamiątek na hali targowej. Ostatni raz ruszamy w miasto na muzyczny wieczór. Nocleg w casas particulares.
15,16 DZIEŃ – wylot: Kuba – Polska
Powrót do Polski z przesiadkami.
Koszty wyprawy
Wyprawa na Kubę
kolorowa wyspa
3500 zł + 700 USD + przelot
Poznaj szczegóły:
CENA ZAWIERA
wizę turystyczną na Kubę
ubezpieczenie KL 45 000 EUR i NNW 20 000 zł
noclegi w casas particulares - pokojach wynajmowanych przez Kubańczyków (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami)
transport: wynajęty bus na całej trasie wyprawy (poza Hawaną), lokalne autobusy miejskie, taksówki (poza fakultatywnymi)
koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
opiekę pilota
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE ZAWIERA
przelotu na trasie Warszawa - Hawana - Warszawa (ok. 3000-3500 zł)
kosztów wyżywienia (około 10-15 USD dziennie)
biletów wstępu (łącznie ok. 30-50 USD)
zajęć fakultatywnych (ok. 50 USD)
napiwków
Więcej o Kubie
Zapoznaj się z ciekawymi informacjami o kraju.
Termin wyprawy
Kuba to dwa światy: świat bogatych turystów i świat biednych Kubańczyków. W trakcie wyprawy staramy się zbliżyć jak najbardziej do zwykłych mieszkańców wyspy. Unikamy krzykliwych turystycznych kurortów.
NAJBLIŻSZA WYPRAWA
data
3500 zł + 700 USD + przelot
zobacz, co zawiera cena
Praktyczne info
Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.
Grupa
od 6 do 9 osób
Dokumenty
Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy oraz wiza turystyczna na Kubę tzw. Tarjeta del Turista.
Jak się spakować?
Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).
Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 5 kg.
Jak się ubrać?
Temperatury podczas wyjazdu będą raczej wysokie: od ciepego do gorącego lata. Przydadzą się:
- obuwie: rozchodzone sandały lub lekkie adidasy, klapki pod prysznic
- cienki polar, cienka kurtka przeciwdeszczowa
- lekkie przewiewne koszulki
- długie cienkie, przewiewne spodnie i krótkie spodenki
- apaszka (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
- kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
- strój kąpielowy
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w niektórych miejscach można oddać rzeczy do prania).
Co należy zabrać?
- aparat fotograficzny
- cienki ręcznik szybkoschnący
- papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
- chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
- krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
- latarkę (może być czołówka)
- nóż lub scyzoryk
- niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
- środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga
- drobne upominki dla Kubańczyków (długopisy, kosmetyki, mydełka, pastę do zębów, dezodoranty, kremy, cukierki i lizaki dla dzieci itp. można też zabrać letnie ubrania, których już nie nosimy. Na Kubie wiele rzeczy jest niedostępnych lub za drogich dla Kubańczyków, dlatego ludzie tam mieszkający chętnie przyjmują takie prezenty).
Pieniądze
Na wyprawę należy zabrać ok. 300 Euro przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Pieniądze muszą być w dobrym stanie.
Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu. Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.
Bankomaty są raczej niedostępne.
Zaleca się nie brać dolarów amerykańskich gdyż przy wymianie potrącane jest 10% ich wartości! Dlatego najlepsze jest Euro.
Na Kubie obowiązują dwie waluty: CUC – peso convertible (1 CUC = 1 Euro) oraz CUP – peso cubano (1 Euro to około 24 CUP). CUC jest używane powszechnie i jest uznaną walutą turystyczną w restauracjach i sklepach. CUP używamy przede wszystkim na lokalnych marketach i w sklepikach. Jest coraz bardziej popularny i można go używać zamiennie z CUC. Przy wymianie pieniędzy większość wymieniamy na peso convertible, a około 10% sumy przeznaczamy na wymianę na peso cubano.
Zdrowie
Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.
Jakie leki mogą się przydać?
- środki przeciwbólowe
- antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
- na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
- witaminy, wapno na wzmocnienie
- leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
- leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki:
- plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
- woda utleniona w żelu
Jedzenie
Kuchnia kubańska jest dosyć skromna, gdyż nadal brakuje na wyspie wielu składników. Dostępne są posiłki mięsne i wegetariańskie. Popularne są ryby i owoce morza: homary, krewetki i wiele innych. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Jest dostępnych wiele owoców. Nie brakuje też alkoholu, a zwłaszcza kubańskiego rumu.
Często jadamy w prywatnych restauracjach, gdzie jedzenie przypomina trochę europejskie, ale jest w cenach kubańskich (ok. 1-2 Euro za posiłek) np. zupa pomidorowa, kawałek mięsa, ryż, ziemniaki (często zamiast zmieniaków podawane są bataty, yuka lub boniato). Pyszna jest świeża pizza sprzedawana prosto „z okienka” w cenie od 30 eurocentów.
W casas particulares zamawiamy śnaidania i obiadokolacje. Śniadanie (w cenie od 3 do 5 CUC) to zazwyczaj jajecznica, sery, chleb, kawa i owoce. Obiadokolacje (ok. 10 CUC) to obfite, pyszne, domowe posiłki. Możemy np. zamówić homara.
W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.
Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!
Nie wolno wwozić na Kubę świeżej żywności (kanapki, owoce, warzywa, jedzenie nie pakowane próżniowo). Jeśli takie zostanie znalezione, będzie odebrane po przejściu kontroli paszportowej. Można wwieźć żywność pakowaną próżniowo, konserwy itp.
Transport
Środki transportu:
- wynajęty bus z kierowcą na całej trasie wyprawy (poza Hawaną)
- w Hawanie transport lokalny – autobusy miejskie, taksówki
Noclegi
Nocujemy w tzw. casas particulares czyli licencjonowanych, prywatnych mieszkaniach, przystosowanych do przyjmowania turystów, z wydzielonym pokojem lub pokojami (zazwyczaj są to pokoje 2-osobowye z prywatną lub wspólną łazienką). Pokoje często mają standardy hotelowe (zazwyczaj jedno szerokie łóżko lub czasami dwa małe). Łazienka i kuchnia mogą być wspólne z gospodarzami. Mogą również zdarzyć się domki kempingowe z pokojami 2-osobowymi z jedną wspólną łazienką. Zazwyczaj pokoje są wyposażone w klimatyzację.
W jednym prywatnym domu najczęściej śpią 2-4 osoby, dlatego noclegi dla naszej grupy mogą być rozlokowane w kilku miejscach, ale możliwie najbliżej siebie.
Mieszkając z Kubańczykami czasami można poznać cale pokolenia, są chętni do rozmowy i do zawierania znajomości.
Internet, telefon
Darmowy internet na Kubie praktycznie nie istnieje. Można z niego korzystać w kafejkach internetowych. Można też kupić na miejscu kubańską kartę SIM lub tzw. karty zdrapki, których używa się do połączenia z siecią w strefach Wifi. 1 godz. korzystania z internetu to ok. 1 CUC, czyli ok. 1 Euro.
Zasięg telefoniczy poza dużymi miastami może być utrudniony, a rozmowy do Polski są drogie (1 min. ok. 3 CUC).
Elektryczność
Napięcie 110/120 V, wtyczki typu A i B – amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem). Trzeba zabrać z Polski odpowiedni adapter.
Napiwki
W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.
Zdjęcia z wyprawy na Kubę
Celem naszych trampingów jest dostarczenie ich uczestnikom niezapomnianych, prawdziwych przeżyć w przyjemnej „rodzinnej” atmosferze zapewniając odpowiednią dawkę wypoczynku.