Kaszuby Kurhany i Kamienne Kręgi


750 zł, CZAS: 4 DNI


14-08-2021 - 17-08-2021 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Program Kaszuby: Kurhany i Kamienne Kręgi – integracyjny tramping do dawnych i zapomnianych epok ziem polskich wczesnego średniowiecza i neolitu. Mikro-wyprawa realizowana w ramach naszej autorskiej akcji „Poznaj Polskę”. Zobaczymy jednak znacznie więcej niż ślady dawnych epok .  Zatrzymamy się w wielu miejscach na malowniczych Kaszubach. A naszą podróż zakończymy wypoczynkiem nad Bałtykiem i spacerami po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego

Ile wiemy o leżących aktualnie w obrębie Polski ziemiach sprzed ponad tysiąca lat? Tereny te zamieszkane były przez człowieka od paleolitu. Stanowiska archeologiczne z czasów neolitu i wczesnego średniowiecza są liczne i świadczą o tym, że obszar był domem dla rozlicznych ludów w różnych okresach. Zamieszkiwały je plemiona słowiańskie, gockie i wiele innych. Archeolodzy wciąż pracują nad tym, by rzucić więcej światła na dawne dzieje, odkryć więcej z tego, co jeszcze niewiadome i móc odsłonić szerszy kontekst dawnej historii Polski. Brakuje jednak źródeł pisanych odnoszących się do życia ludów na naszych ziemiach w czasach przedchrześcijańskich. Dlatego wiele faktów wciąż jest okrytych mrokiem tajemnicy.

Pozostałości po dawnych epokach silnie jednak pobudzają wyobraźnię. Wiadomo, że toczyło się tutaj bogate życie. Dowodów nie brakuje. Wciąż odkrywane są kolejne pozostałości po mało znanych kulturach i ludach. Archeolodzy odkryli i opisali niezwykłe miejsca świadczące o świetności naszych ziem na długo przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I. Możemy tylko ubolewać, że nie wspomina się o wielu z nich na lekcjach historii w szkołach. A przecież niektóre są wyjątkowe w skali całej Europy i jej dawnej historii. Miejsca takie jak kurhany kujawskie porównuje się do angielskiego Stonhange czy francuskiego Cornaku! Są one starsze niż egipskie piramidy. A funkcjonująca 6 tysięcy lat temu kopalnia krzemienia w Krzemionkach Opatowskich była jedną z największych na terenie Europy.

Celem naszej wyprawy jest odwiedzenie niezwykłych miejsc związanych z odległymi czasami. Poczujesz ich wyjątkową, tajemniczą atmosferę i  uświadomisz sobie, że nasze dziedzictwo sięga czasów na długo przed przyjęciem chrześcijaństwa przez państwo Mieszka I. Zobaczysz kujawskie kurhany na Kaszubach, kręgi kamienne oraz dolmeny nad Bałtykiem. Na koniec czeka nas impreza na polskim wybrzeżu i krótki odpoczynek na jednej z plaż.

Wyjazd ma charakter integracyjny. Oprócz wizyty na stanowiskach archeologicznych oferujemy Ci też wizytę w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie przespacerujemy się po najwyższych w Polsce wydmach oraz wizytę w Muzeum Pomorza Środkowego (to tu znajduje się największy zbiór prac Witkacego). Przedstawiając Ci najdawniejszą historię polskich ziem chcemy, byś nas poznał, by potem wyruszyć z nami w Świat. Oczywiście zależy nam również na dobrej, wspólnej zabawie.

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

1 DZIEŃ: Kurhany Kujawskie, Kręgi w Leśnie

Spotkanie w centrum Warszawy o godzinie 7:00. Wyjazd na Kujawy. Po dwóch godzinach dojeżdżamy do kurhanów kujawskich – grobowców sprzed 5,5 tysiąca lat, zwanych też polskimi piramidami. Kurhany są starsze od piramid egipskich oraz od kręgów Stonehenge.

WIETRZYCHOWICE, SARNOWO

Kurhany kujawskie to megalityczne struktury o długości nawet do 150 metrów, szerokie do 10 metrów i na kilka metrów wysokie. Kiedyś stanowisk było znacznie więcej niż obecnie, jednak wiele z nich zostało zniszczonych przez działalność rolniczą w czasach komunistycznych PGR-ów. W kurhanach, oprócz pochowanych zmarłych, znaleziono towarzyszące im w drodze na „tamten świat” groty strzał, topory bojowe, naczynia ceramiczne oraz inne przedmioty codziennego użytku. Odwiedzimy dwa stanowiska: Wietrzychowice i Sarnowo. W Wietrzychowicach zobaczymy pięć kurhanów pochodzących z okresu od 3700 do 3300 roku p.n.e. Natomiast w Sarnowie dziewięć monumentalnych, długich na około 100 metrów, grobowców. W jednym kurhanie było pochowanych zazwyczaj od jednej do pięciu osób.

LEŚNO

Dalszy przejazd na Kaszuby. Po południu dojeżdżamy na Kaszuby, gdzie odwiedzimy Leśno. Znajduje się tu cmentarzysko kurhanowe i kamienne kręgi. Największy kurhan z kręgiem kamiennym i stelą ma 26-metrów średnicy Prawdopodobnie jest to grób władcy plemienia lub czarownika. Nocleg w okolicach Odr.

2 DZIEŃ:  Wdzydze skansen, Kalwaria Wielewska, Szwajcaria Kaszubska, Kartuzy

WDZYDZE – PARK ETNOGRAFICZNY

Najstarszy skansen w Polsce Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich (1906) – skupia ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia. Oprócz kilkunastu kompletnych zagród chłopskich z okresu XVII-XIX wieku naterenie skansenu znajduje się też kilka dworków i obejść drobnejszlachty a także domy robotników rolnych, karczma oraz dwa młyny

KALWARIA WIELEWSKA

Spacer po malowniczo położonej kalwarii, na stokach Białej Góry. Kalwaria znajdujesię Jeziorem Wielewskim. Dla chętnych kąpiel w jeziorze

SZWAJCARIA KASZUBSKA – KASZUBSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Zobaczymy m.in.:

ŁAPALICE – ZAMEK

Wieś jest znana z powodu rozpoczętej w 1979 roku budowy ogromnego zamku. Z powodu braku środków właściciel nie ukończył budowy. Ceglany obiekt ze 170 m² urósł do 5-6 tys. m² i zaczął przypominać renesansową rezydencję, zyskując miano największej samowoli budowlanej na Kaszubach. W trakcie realizacji zamek wzbogacono o wieże, kaplicę, basen czy nieckę jeziora. Nigdy nie dokończony obiekt ma 12 wież, cztery skrzydła, 365 okien, miejsce na basen i fontannę

KARTUZY

Krótki spacer po Kartuzach. Zobaczymy m.in. XIV-wieczną kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zakonu Kartuzów z dachem przypominający wieko trumny.

WIEŻYCA

Ze stoków Wzgórz Szymbarskich rozpościera się panoramiczny widok na Jezioro Ostrzyckie. Wejdziemy na najwyższe ze wzniesień, na olbrzymią wieżę widokową (329 m n.p.m.). Nocleg w okolicy

3 DZIEŃ: Odry, Węsiory, Grzybnica, cmentarz megalityczny w Borkowie

Kręgi kamienne powstały w I-III wieku n. e. Ich twórcami są znani z przekazów historyków antycznych Goci. Lud ten, migrując ze Skandynawii na południowe wybrzeże Morza Bałtyckiego, obok całego zestawu dziedzictwa kulturowego, na które składały się zarówno zwyczaje pogrzebowe, system wierzeń, jak i kultura militarna, przeniósł na nowo zasiedlone przez siebie tereny tradycję budowy kamiennych kręgów.
Kamienne kręgi traktowano najczęściej jako miejsca obrad, narad najważniejszych członków wspólnoty, podczas których podejmowano kluczowe decyzje dotyczące najistotniejszych dla danej społeczności spraw. Powstawały one w pobliżu osad zakładanych przez Gotów. Jeszcze na początku XX wieku było ich ponad 40. Większość jednak została rozebrana, a kamienie z nich pochodzące użyto do budowy dróg i domostw. Do naszych czasów zostało zaledwie kilka stanowisk.

ODRY

Rano ruszymy do kręgów kamiennych w Odrach (wstęp ok. 4 zł), położonych w cichym, spokojnym miejscu wśród drzew sosnowego lasu. Kręgi w rezerwacie liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym z dziesięciu kręgów kręgów jest od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na 20-70 cm. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów.

WĘSIORY

Kolejne stanowisko jakie zobaczymy to Węsiory. Podobnie jak w Odrach, tak i w Węsiorach znajdują się kamienne kręgi, które są cmentarzyskiem Gotów i Gepidów z I-III wieku. W Węsiorach zachowały się trzy kamienne kręgi i część czwartego oraz 20 kurhanów.

GRZYBNICA

Następnie udamy się do Grzybnicy, gdzie umiejscowione jest pięć kręgów kamiennych, kamienne bruki i wieńce oraz wiele grobowców z czasów Gotów.

BORKOWO

Ostatnią atrakcją będzie Borkowo – cmentarzysko megalityczne sprzed pięciu tysięcy lat. Znajduje się tu jedyny na terytorium Polski i na wschód od Łaby grobowiec komorowy typu korytarzowego, zwany dolmenem rozwiniętym. Zbudowany jest on z 12 bloków kamiennych nakrytych czterema kolejnymi głazami. Ponadto na cmentarzysku znajdują się trzy prostokątne grobowce bezkomorowe w kształcie prostokąta oraz pięć kurhanów.

Na nocleg jedziemy do Ustki. Wieczorna impreza nad Bałtykiem.

4 DZIEŃ: Słowiński Park Narodowy, Babi Dół

Wypoczynek nad morzem. Chętni mogą udać się na spacer po wydmach w Słowińskim Parku Narodowym (wstęp ok. 6 zł). Po obiedzie około 14:00 wyjazd w stronę Warszawy. Wizyta w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, gdzie znajduje się m.in. największy zbiór prac Witkacego. Po drodze zatrzymamy się przy ostatnim już stanowisku z kurhanami i kamiennym kręgami – Babim Dole. Wieczorny powrót do Warszawy.

 

 

GRUPA
Grupa od 5 do 8 osób.

DOKUMENTY
Do udziału w wyprawie niezbędny jest ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w mały plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– obuwie: wygodne buty sportowe, rozchodzone sandały
– polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy (może uda nam się wykąpać w jednym z okolicznych zalewów)
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej)

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ceny podane w programie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. W zależności od miejsca noclegu być może będzie możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT
Na całej trasie podróżujemy wynajętym dla grupy minibusem.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2-osobowych. Szukamy miejsca z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

14-08-2021 - 17-08-2021

750 zł

Czas: 4 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport wynajętym busem na całej trasie wycieczki, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia (ok. 50 zł dziennie), biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: