LITWA, ŁOTWA i ESTONIA


3300 zł, CZAS: 9 DNI


27-04-2024 - 05-05-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS! GRUPA 6 OSÓB

Co wiemy o Litwie, Łotwie i Estonii? Te trzy małe kraje nadbałtyckie, choć leżą blisko Polski, a za sąsiada mają Rosję, znacząco różnią się od słowiańskiej kultury. Estonii bliżej do Finlandii; sam język należy do grupy ugrofińskiej, a świat legend i mitów tworzą bohaterowie rodem ze skandynawskich sag. Ziemie łotewskie zamieszkiwały plemiona bałtyckie i ugrofińskie; do tych drugich należą Liwowie z przylądka Kolka. Nawet Litwa, której litewskość jest zaznaczana dziś na każdym kroku, jest nieoczywista – jeśli sięgnąć trzewi jej historii.

Co łączy Litwę, Łotwę i Estonię? Przyroda, często sprzężona z dziejami tych krajów. Położenie przy Bałtyku sprawia, że znajdziemy tam plaże, malownicze wyspy i smagane wiatrem półwyspy, a w głębi lądu mokradła, które wytworzyły unikalne ekosystemy.

Zapraszamy Was na tramping trzy w jednym! W 9-dniową intensywną podróż przez Łotwę i Estonię, z wizytą w Litwie. Wszędzie tam, gdzie dotrzemy sięgniemy do odległej historii i przemierzymy jej wieki, poznając też oblicze cudów przyrodniczych.

W Łotwie czeka nas choćby poznawanie Liwów i włóczęgi po Rydze, gdzie prócz uroczej starówki, zobaczymy również dzielnicę secesyjną – najpiękniejszą w całym regionie! W Estonii, prócz zamków i baśniowego Tallinna, przemierzymy dwa parki narodowe: Soomaa oraz Lahemaa. Ostatnim punktem na naszej trasie jest Litwa. Pospacerujemy wileńskimi uliczkami, odwiedzimy słynne Troki i odkryjemy tajemnice Litwewskiej Troi.

A co zjemy? W kuchniach Łotwy i Estonii odnajdziemy wpływy niemieckie, skandynawskie i rosyjskie. Na stołach znajdziemy ryby, wianuszki kiełbas, parujące kociołki z suszonymi grzybami, aromatyczne sery, pielmieni i pyszne kiszonki. Do niemal każdej potrawy dodawany jest czarny słodkawy chleb z kminkiem (w Łotwie to rupjmaize, w Estonii leib), a do kolacji lokalne piwa lub kieliszek łotewskiego wytrawnego ziołowego Riga Balsam, estońskiego słodkiego na bazie rumu Vana Tallinn i litewskiej nalewki ziołowej Trejos Devynerios.

 

1 DZIEŃ: kierunek Łotwa

Wcześnie rano wyruszamy z Warszawy i jedziemy przez Litwę w kierunku Łotwy. Po południu docieramy nad Bałtyk. Odpoczynek nad łotewskim Bałtykiem w krainie zwanej Kurlandią. Impreza integracyjna. Nocleg.

2 DZIEŃ: Lipawa, wioski Liwów na Półwyspie Kolka, Majori

Zaczniemy od spaceru po starówce Lipawy, trzeciego największego miasta na Łotwie. Dalej jedziemy na Półwysep Kolka zamieszkały przez Liwów. Liwowie, grupa pochodzenia ugrofińskiego, to rdzenni mieszkańcy tych ziem. Grupa etniczna Liwów liczy około 250 osób, z czego większość żyje w 12 wioskach na terenie Wybrzeża Liwskiego. Przed dojazdem w okolice Rygi zatrzymamy się na spacer w kurorcie Majori (Jurmala).

3 DZIEŃ: Ryga

Czeka nas całodzienne zwiedzanie Rygi. Zaczniemy od pełnej uroku starówki. Zobaczymy średniowieczne kamienice, gotyckie kościoły wraz z najstarszym w Rydze Kościołem św. Piotra, secesyjne budowle m. in. Koci Dom oraz Dom Bractwa Czarnogłowych. Nocleg w Rydze.

4 DZIEŃ: Turaida, Ligatne, Kieś, Park Narodowy Soomaa „Kraina Bagien”

Rozpoczynamy kolejny dzień pełen atrakcji, który zakończymy w Tallinnie. Najpierw przespacerujemy się doliną wzdłuż malowniczej rzeki Gauja, pośród piaskowcowych skał. Potem czekają nas krótkie wizyty w dwóch zamkach Turaida i Cesis (Kieś). Największą atrakcją dzisiejszego dnia będzie Park Narodowy Soomaa. Wybierzemy się na spacer pośród dzikiej przyrody: torfowisk, bagien, rzek i prastarych lasów. Park słynie ze zmieniającego się w ciągu roku poziomu wody. Po dużych opadach często zamienia się w wielkie jezioro, a mieszkańcy okolicznych wiosek do swoich domów mogą dostać się tylko łodziami. Późnym wieczorem przyjazd do stolicy Estonii – Tallinna. Nocleg w Tallinie.

5 DZIEŃ: Tallinn

Tallinn – całodniowe zwiedzanie. Tallinn to urocze miasto kamienic z czerwonymi dachami, baszt i wież (starówka znajduje się na liście UNESCO). Zobaczymy Zamek Toompea, Kościół św. Mikołaja, Grubą Małgorzatę, Dom Bractwa Czarnogłowych. Odwiedzimy też położony poza centrum skansen architektury drewnianej Rocco Al Mare oraz carski pałac Kadriorg.

6 DZIEŃ: Park Narodowy Lahemaa, Rebala

Pierwszy przystanek dzisiejszego dnia to Rezerwat Dziedzictwa Rebala – stanowisko archeologiczne z cmentarzyskami z epoki brązu. Kolejną atrakcją będzie najwyższy w Estonii wodospad Jagala.
Dalej jedziemy do Parku Narodowego Lahemaa położonego na brzegu Bałtyku. Przy odrobinie szczęścia uda nam się być może zobaczyć foki długonose, które mają tu największe stanowisko w Europie. Przespacerujemy się pięciokilometrową ścieżką, pomiędzy granitowymi głazami narzutowymi nad zatoką Kasma, zwaną „kamiennym polem”, zobaczymy również olbrzymi głaz narzutowy – Jaani. Następnie odwiedzimy spokojną wioskę rybacką Altja, z drewnianymi domami pokrytymi strzechą.

7 DZIEŃ: Haapsalu, Tallinn

Udajemy się na wschodnie wybrzeże, aby zobaczyć średniowieczne miasto i uzdrowisko – Haapsalu, położone u wrót Zatoki Ryskiej. Zobaczymy ruiny zamku biskupiego, zabytkowy dworzec kolejowy, przespacerujemy się po plaży. Po południu dalsze zwiedzanie Tallinna. Nocleg w Tallinnie.

8 DZIEŃ: Kernawe, Wilno

Dzisiaj czeka nas długi przejazd do Wilna. Po drodze, w okolicach stolicy Litwy zobaczymy Kiernów, uważany za najstarszą stolicę tego kraju. Na terenie rezerwatu historyczno-archeologicznego zwiedzimy kompleks grodzisk z XIII wieku, zwany Litewską Troją. Wieczorem spacer po Wilnie .

9 DZIEŃ: Wilno, Troki

Krótki spacer po starym mieście. Przejdziemy się do Ostrej Bramy, Kościoła Piotra i Pawła oraz klasztoru bazylianów. Następnie przejedziemy do Troków, gdzie zwiedzimy średniowieczny zamek położony na jeziorze. Po obiedzie w karaimskiej restauracji planowany jest powrót do Warszawy.

Mapy brak... chwilowo

27-04-2024 - 05-05-2024

3300 zł

Czas: 9 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport: prywatny bus z kierowcą na całej trasie, noclegi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (ok. 15 EUR dziennie), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: