Lubuskie z Wielkopolską


900 zł, CZAS: 4 DNI


21-09-2023 - 24-09-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Lubuskie z Wielkopolską – 4-dniowa wycieczka w kameralnej grupie. Aktywne zwiedzanie, fantastyczne zabytki, relaks pośród natury. Mikro-wyprawa realizowana w ramach naszej autorskiej Akcji Poznaj Polskę.

Lubuskie z Wielkopolską to krótka, ale intensywna podróż. Zapraszamy Cię – dołącz do naszej mikrowyprawy i poznaj te rejony Polski z nami!

Lubuskie to kraina wina, Wielkopolska przyrodą stoi. Wespół zaś tworzą krainę o długiej historii, więc zabytków znajdziesz tam mnóstwo. Trasę zaprojektowaliśmy tak, aby zrównoważyć dostęp do różnych atrakcji i dać Ci przestrzeń na autentyczną eksplorację terenu! Łap szansę, dołącz do naszej małej grupy, poznawaj, ciesz się, spędź czas w doborowym towarzystwie. Zapraszamy :)

*Jest to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

1 DZIEŃ: Drawieński Park Narodowy, Tuczno, Mierzęcin
Wcześnie rano wyjazd z Warszawy.

DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY

Park zajmuje centralną część kompleksu leśnego zwanego Puszczą Drawską. W całości położony jest w zlewni rzeki Drawy i jej dopływu rzeki Płocicznej. Udamy się na relaksujące spacery po parku pośród zielonych lasów i jezior. Zobaczymy malownicze miejsce zwane „Starą Węgornią” – ruiny młynu wodnego nad rzeką Płociczną. Przespacerujemy się nad Jeziorem Ostrowieckim i Jeziorem Czarnym – jednym z najpiękniejszych w puszczy, słynącym z szafirowej, przejrzystej wody.

TUCZNO – ZAMEK

Zamek w Tucznie został wybudowany przez Niemców w XIV wieku, na miejscu wcześniejszej rybackiej osady Pomorzan. Był jednym z ważniejszych zamków granicznych. W ciągu stuleci przechodził z rąk do rąk, należał m.in. do Krzyżaków. Czeka nas spacer po kompleksie parkowo-pałacowym.

MIERZĘCIN

Spacer po kompleksie parkowo-pałacowym w Mierzęcinie, w centrum którego stoi neogotycki pałac. Odwiedzimy też słynną lokalną winnicę. Chętni popróbują smacznych, lokalnych win.

Nocleg w okolicy.

 

2 DZIEŃ: Chwarszczany, Kostrzyn, ujście Warty, Lubniewice, Łagów, Międzyrzecki Rejon Umocniony

CHWARSZCZANY

Kościół św. Stanisława Kostki w Chwarszczanach pierwotnie był kaplicą Templariuszy, wybudowaną w XIII wieku. Stanowi on jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. Wnętrze wypełniają polichromie ścienne powstałe ok. 1400 roku, przypisywane Joannitom, które przedstawiają m.in. apostołów, święte dziewice, anioły i Świętego Krzysztofa.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

Na skutek zaciętych walk w 1945 roku Kostrzyn został zniszczony niemal w 100%. Jest uznawany za najbardziej zniszczone wojną miasto na terenie dzisiejszej Polski, a czasem zwany nawet „polską Hiroszimą”. Kostrzyńska starówka stanowi obecnie zarośnięte pole z resztkami ruin dawnej zabudowy. W Kostrzynie znajdują się pozostałości potężnej twierdzy pruskiej, którą wzniesiono w XVI wieku. Odrestaurowane zostały niektóre obiekty miasta-twierdzy. Na jej terenie znajdują się ruiny kościoła i zamku. Odwiedzimy fort oraz pozostałości po dawnym mieście.

PARK NARODOWY UJŚCIE WARTY

Park Narodowy „Ujście Warty” stanowi unikatowy obszar podmokły, będący jednym z najważniejszych pod względem ornitologicznym miejsc w kraju i największych rezerwatów ptactwa wodnego i błotnego w Europie. Jego powierzchnia wynosi ponad 8 tysięcy hektarów. Przepływająca przez środek parku Warta stanowi naturalną granicę między dwoma obszarami: polderem północnym (depresją) oraz terenem zalewowym. Obszar zalewowy to teren, na którym wahania poziomu wody dochodzą nawet do 4 metrów w skali roku. Krajobraz parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Zaobserwowano tutaj ponad 279 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Tak nieprawdopodobnie dużej liczby i różnorodności ptaków nie spotyka się w zbyt wielu zakątkach naszego kraju. Niekiedy, w ciągu jednego dnia, odnotowywano tu 250 tys. ptaków. Powędrujemy po parku szlakami kilku ścieżek przyrodniczych.

LUBNIEWICE – ZAMEK

Zespół pałacowy w Lubniewicach składa się z pałacu – Starego Zamku, wybudowanego w stylu neoklasycznym, oraz monumentalnego pałacu – nowego zamku neorenesansowego, wzniesionego z neogotycką wieżą widokową. Znajduję się tu również malowniczy park. Dalej, w drodze do zamku w Łagowie, zatrzymamy się na krótki spacer po zespole pałacowym w Gliśnie.

ŁAGÓW – ZAMEK JOANNITÓW

Położony na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami Łagów, od dawien dawna pełnił funkcje strategiczne na styku granic Wielkopolski, Pomorza, Brandenburgii i Śląska. Pierwotnie wieś była własnością Templariuszy. Tutejszy zamek został wzniesiony w stylu gotyckim w XIV stuleciu przez Joannitów. Do 1810 roku był siedzibą ich komandorii. Nad zamkiem góruje wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Jest ona też dobrym miejscem obserwacyjnym. Oprócz zamku znajduje się tu zabytkowy park bukowy z bardzo starymi drzewami, sadzonymi przez pierwszych żyjących tam Joannitów oraz zabytkowe ceglane bramy i kościół.

MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY

System umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy, jest jednym z największych podziemnych fortyfikacji świata. Podziemia odcinka centralnego są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników, należących do 12 gatunków nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. Rozległa jest też część nadziemna, w skład której wchodzą m.in. system zapór przeciwpancernych („zęby smoka”), 58 dzieł pancernych, liczne schrony i inne obiekty bojowe. Razem z przewodnikiem zejdziemy do rozległego podziemnego miasta i przemierzymy trasę około 1,5 kilometra. Zobaczymy też skansen sprzętu wojskowego.
Nocleg w okolicy.

 

3 DZIEŃ: Trzebiechów, Bojadła, winnice w Zaborze, Zielona Góra, Wschowa, Leszno, Gostyń

PAŁACE TRZEBIECHÓW i BOJADŁA

W Trzebiechowie odwiedzimy zespół pałacowo-parkowy z połowy XIX wieku. Znajduje się tu pałac wybudowany w stylu rezydencji francuskich, który istnieje w swej renesansowej formie od XIX wieku. Pałac jest otoczony parkiem w stylu angielskim. W Bojadłach zobaczymy barokowy pałac z dekoracją rokokową, który powstał na przełomie XVII i XVIII wieku.

ZABÓR – WINNICE i PAŁAC

Winiarstwo na Ziemi Lubuskiej ma ponad 850 letnią historię. Uprawy winorośli pojawiły się tutaj już w połowie XII wieku. Obecnie w regionie zarejestrowanych jest 36 producentów wina, którzy uprawiają ponad 100 hektarów winnic, co daje mu pierwsze miejsce w Polsce pod względem areału. W województwie lubuskim znajduje się największa w Polsce winnica – Winnica Samorządowa, właśnie w Zaborze. Odwiedzimy jedną z winnic. Poznamy tutejsze trunki w teorii i praktyce, dowiadując się o nich jak najwięcej.

ZIELONA GÓRA

Zwiedzanie Zielonej Góry. Podczas spaceru po mieście zobaczymy m.in:
– dawny zbór protestancki (Ogród Chrystusowy) wzniesiony w stylu barokowym jako budowla ryglowa, po II wojnie światowej zbór przejęli katolicy, obecnie jest to kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, większość elementów wystroju i wyposażenia wnętrz pochodzi z połowy XVIII wieku
– najstarszy zabytek miasta – konkatedrę Św. Jadwigi Śląskiej ufundowaną w II połowie XIII wieku
– ratusz i wieżę Łazienną
W drodze do Wschowy zatrzymamy się przy zamku w Broniszowie, który powstał jako budowla rycerska w późnym średniowieczu.

WSCHOWA

Przejdziemy się po zabytkowym cmentarzu ewangelickim, który jest obecnie lapidarium rzeźby nagrobnej. Odwiedzimy: kościół ewangelicki Żłóbka Chrystusa, powstały w 1604 roku z połączonych dwóch gotyckich budynków mieszkalnych, gotycki kościół farny z XIV wieku oraz zespół klasztorny Franciszkanów, wybudowany w latach 1638-1644, z kościołem o bogato zdobionym wnętrzu.

LESZNO

Na koniec dnia czeka nas krótki spacer po Lesznie, gdzie zobaczymy m.in. Nową Synagogę z XVIII wieku – dziś muzeum miejskie.

4 DZIEŃ: Wielkopolski Park Narodowy, Kórnik, Miłosław, Ciężeń, Pyzdry, Śmiełów, Ląd

WIELKOPOLSKI PARK NARODOWY

Na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się aż 18 obszarów ochrony ścisłej. My udamy się na przyjemny spacer nad Jeziorem Góreckim, Jeziorem Kociołek i małym jeziorkiem Żabiak. Zatrzymamy się też przy wieży widokowej w Mosinie, skąd widać Jezioro Glinianki. Odwiedzimy również muzeum słynnego podróżnika i pisarza Arkadego Fidlera w Puszczykowie.

KÓRNIK – ZAMEK

Początki zamku sięgają średniowiecza, ale jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. W 2011 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski. Zamek otoczony jest fosą oraz malowniczym parkiem. Obecnie w zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby i wiele innych. Wnętrza zamku w Kórniku zaaranżowane są w taki sposób, żeby dać poczucie zwiedzającym, że jego właściciele dopiero co stąd wyszli. Zobaczymy zamkową sień, salon, salę jadalną, pokój fundatorów, zakątek myśliwski i salę mauretańską (wstęp ok. 16 zł).

MIŁOSŁAW, CIĘŻEŃ, PYZDRY

W drodze do Lądu zatrzymamy się przy pałacach w Miłosławiu, Ciężeniu oraz w Pyzdrach, gdzie kiedyś stał zamek obronny, a obecnie znajduje się gotycka fara z XIV wieku, która była miejscem konsekracji biskupów poznańskich.

ŚMIEŁÓW – MUZEUM MICKIEWICZA

Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, arkadowe galerie oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego. W Śmiełowie dotarła do niego wiadomość o upadku obrony Warszawy. Poeta poznał tu Antoninę Gorzeńską, z którą połączył go najpierw romans, a potem przyjaźń trwająca do końca jego życia. Otoczenie i przeżycia pisarza w tym miejscu, miały podobno wpływ na niektóre elementy Pana Tadeusza (wstęp ok.12 zł).

LĄD – OPACTWO CYSTERSÓW

Na koniec odwiedzimy zabytkowy zespół klasztorny w Lądzie – dawny klasztor Cystersów, a obecnie placówka Salezjanów. Założone pod koniec XIII wieku opactwo, posiadało w tym czasie już 30 wsi. Klasztor był odwiedzany przez wielu władców polskich, utrzymywał też bliskie kontakty z wielkorządcami duchownymi i świeckimi. Na uwagę zasługują bogato zdobione wnętrza oraz oratorium ozdobione polichromią, która jest jednym z najcenniejszych zabytków gotyckiego malarstwa w Polsce. Polichromia ta powstała ok. 1370 roku. Freski w oratorium Jakuba Apostoła przedstawiają scenę fundacyjną.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, jeśli będzie taka potrzeba
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

21-09-2023 - 24-09-2023

900 zł

Czas: 4 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: