Łużyce i Śląsk Północny


820 zł, CZAS: 4 DNI


25-05-2023 - 28-05-2023 - Brak wolnych miejsc!

Łużyce i Śląsk Północny to kolejna mikrowyprawa w ramach Akcji Poznaj Polskę. 4-dniowa  wycieczka w grupie od 3 do 10 osób pod okiem doświadczonego pilota odsłoni przez Tobą tajemnice regionu.

*Jest to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ:, Brzeg Dolny, Lubiąż, Legnica, Legnickie Pole, Jawor
Spotkanie w centrum Warszawy o 6:45 rano. Przejazd w kierunku Legnicy.

BRZEG DOLNY

Krótki spacer po miasteczku, gdzie zobaczymy odbudowany pałac von Hoymów, który kiedyś był jednym z najwspanialszych pałaców w tym rejonie Śląska. Odwiedzimy też Mauzoleum Von Hoyma, który na początku XIX wieku bardzo przyczynił się do rozwoju gospodarczego regionu. Aktywnie walczył z klęską głodu, która dotknęła Śląsk w 1804 roku.

LUBIĄŻ

W Lubiążu znajduje się największy klasztor w Polsce, a zarazem jeden z największych w Europie. Klasztor należał kiedyś do Cystersów, którzy dzięki świetnie zorganizowanej działalności gospodarczej mogli sobie pozwolić na pełną rozmachu rozbudowę klasztoru. Jest tu ponad 300 pomieszczeń. Zachodnia fasada pałacu opata i klasztoru ma ponad 200 metrów długości. Najpiękniejszym pomieszczeniem jest sala książęca pałacu opata. Ma powierzchnię 420 m2 i zajmuje dwie kondygnacje. Jej wnętrze ozdabiają obrazy, freski i rzeźby. Wnętrza klasztoru zdobią obrazy i freski Michała Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem (wstęp ok. 15 zł).

LEGNICA

Spacer po Legnicy – pełnym zabytków mieście o bardzo bogatej i burzliwej historii. Zobaczymy m.in. zamek – jedną z najstarszych warowni na terenie Polski, wspaniałą bramę – najstarszy renesansowy zabytek w Polsce, ewangelicki kościół Marii Panny (zwany kościołem Mariackim) – jeden z najstarszych kościołów na Śląsku, którego początki budowy sięgają XII wieku, olbrzymią Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XIV wieku, Akademię Rycerską oraz Nowy i Stary Ratusz.

LEGNICKIE POLE

Dzisiaj na terenie, gdzie rozegrała się jedna z najsłynniejszych średniowiecznych bitew, stoi wspaniała barokowa Bazylika świętej Jadwigi i klasztor. Oprócz Bazyliki odwiedzimy Muzeum Bitwy Legnickiej – w 1241 roku w starciu z wojskami mongolskimi wojska chrześcijańskie (polskie, niemieckie i czeskie) poniosły klęskę.

JAWOR – KOŚCIÓŁ POKOJU

Zobaczymy kościół w Jaworze – jeden z trzech ewangelickich Kościołów Pokoju (UNESCO) z początków XVIII wieku. Jest to imponująca budowla o bogatym wnętrzu pełnym polichromii i obrazów. Dzięki czterem kondygnacjom balkonów wewnątrz budowli, zwanych emporami, kościół może pomieścić nawet 6 tysięcy wiernych.

 

2 DZIEŃ: Bolesławiec, Przemkowski Park Krajobrazowy, Kliczków, Kombinat DAG, Lubsko

BOLESŁAWIEC

Krótki spacer po zabytkowym Bolesławcu, który słynie ze wspaniałej, ręcznie malowanej ceramiki w tradycyjnym, ludowym stylu. Zobaczymy m.in. kamienny wiadukt kolejowy z pierwszej połowy XIX wieku, wieżę widokową, zabytkowe mury obronne i ratusz.

PRZEMKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Na terenie tego olbrzymiego park, można znaleźć wiele ciekawych atrakcji, takich jak rezerwaty przyrody, kolorowe jeziora, wydmy, wrzosowiska oraz liczne, porzucone obiekty militarne – rosyjskie i niemieckie. Odwiedzimy niektóre z nich:
– Chocianów – budowa gotyckiego zamku w Chocianowie rozpoczęła się w XIII wieku, później budowla stała się siedzibą książąt legnickich, zamek ma bardzo oryginalną 9-osiową fasadę, obecnie znajduje się w prywatnych rękach

– Dąb Chrobry – olbrzymi Dąb Chrobry ma 750 lat i 28 metrów wysokości, dopiero niedawno okazało się, że starszy od niego jest jedynie Dąb Bolesław spod Kołobrzegu (najstarszy w Polsce, starszy od Dębu Chrobry o 60 lat)
– Wiechlice – potężny kompleks z tajemniczymi budowli, bunkrami, porzuconymi dystrybutorami i ogromnymi zbiornikami na paliwo to pozostałości po lotnisku zbudowanym przez Niemców, później wykorzystywanym przez wojska radzieckie i polskie, prawdopodobnie Rosjanie przechowywali tutaj broń atomową, najciekawszym obiektem jest bunkier ewakuacyjny dla dowództwa, zaopatrzony w dwie sale szkoleniowe, dziś to ostoja przyrody Bunkrowe Wzgórza.

ZAMEK W KLICZKOWIE

Nad rzeką Kwisą, pośród Borów Dolnośląskich, stoi olbrzymi renesansowy zamek z XVI wieku. Przebudowany w XIX wieku, w duchu romantycznym na neogotycką rezydencję, przypomina swoją architekturą i nastrojem francuskie zamki znad Loary. W otoczeniu znajduje się rozległy park romantyczny z częściowo zachowanym cmentarzem zwierzęcym (wstęp ok. 15 zł).

KOMBINAT DAG

Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice, to obecnie pozostałość po ogromnej niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych. Obiekt powstał w 1939 roku, znacząco przybliżając Adolfa Hitlera do realizacji marzeń o samowystarczalności gospodarczej III Rzeszy. Dziś dawne hale produkcyjne, laboratoria, silosy czy schrony stanowią nieformalną atrakcję turystyczną. Podejmiemy próbę dotarcia do niektórych z nich.

LUBSKO

Wieczorny spacer po centrum Lubska, gdzie zobaczymy m.in. renesansowy ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz wieżę Bramy Żarskiej.
Nocleg w okolicy.

 

3 DZIEŃ: Brody, Babino, Park Mużakowski, Zgorzelec, Radomierzyce, Bogatynia

ZAMEK BRODY

Odwiedzimy Pałac w Brodach z XVIII wieku, którego sercem jest ogromne założenie pałacowo-parkowe hrabiego Brühla, pierwszego ministra na dworze Augusta III Sasa. Olbrzymia rezydencja jest w ostatnich latach odnawiana i częściowo służy jako hotel.

BABINO – JEZIORA

Jedyne w Polsce pojezierze pochodzenia antropogenicznego. Jeziora powstały na dawnych wyrobiskach i zapadliskach po kopalni węgla brunatnego. Położne są wzdłuż szerokiej na 25 kilometrów moreny czołowej, zwanej „Łukiem Mużakowa”. Czek nas długi prawie 2-godzinny spacer przez kolorowe pojezierze.

PARK MUŻAKOWSKI

Park Mużakowki jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie (UNESCO). Na olbrzymim obszarze (około 700 hektarów) położonym w Polsce i w Niemczech, można podziwiać park krajobrazowy założony w XIX wieku. Mocno zniszczony przez wojnę i mroczne dekady historii, park odzyskuje swoją świetność. Nadal możemy znaleźć tu wiele starych drzew i wiele parkowych obiektów takich jak wiadukt czy mosty. Park słynie z pięknych krajobrazów. Nad całością wznosi się piękny renesansowy zamek z XVI wieku.

ZGORZELEC

W drodze do Bogatyni zatrzymamy się na spacer w Zgorzelcu, gdzie zobaczymy Kaiser-Friedrich-Museum czyli Miejski Dom Kultury. Budynek w zamyśle powstawał jako pomnik patriotyzmu i pamięci dwóch niemieckich cesarzy – Wilhelma I i Fryderyka III. Niezwykły architektonicznie obiekt łączy w sobie cechy neobaroku oraz neoklasycyzmu.

RADOMIERZYCE

W Radomierzycach zobaczymy monumentalny, barokowy pałac wybudowany w latach 1710–1732. Pałac jest otoczony fosą i znajduje się w miejscu dawnego zamku warownego. Właściciel zamku Joachim Ziegler, podkomorzy króla Augusta II Mocnego, był kawalerem. Ponieważ nie posiadał dziedzica, przeznaczył majątek na utworzenie fundacji dla zubożałych szlachcianek wyznania ewangelickiego. Już od połowy XVIII wieku pałac zyskał sławę „Najpiękniejszego Pałacu Łużyc”.

BOGATYNIA

Zanim w okolicach Bogatyni zaczęto wydobywać węgiel, mieszkańcy trudnili się tkactwem. Budowali oni charakterystyczne domy przysłupowe. Parter domu opasały drewniane słupy, na których posadowione były ściany piętra z dwuspadowym dachem. W mieście zostało kilkaset budowli tego typu – najwięcej na Śląsku. Z drogi pomiędzy Turoszowem a Sieniawką zobaczymy olbrzymią kopalnię odkrywkową węgla brunatnego, która jest głęboka na 300 metrów.
Na nocleg przejedziemy do Świeradowa Zdroju, u podnóża Gór Izerskich.

 

4 DZIEŃ: Świeradów-Zdrój, Zamek Czocha, Henryków Lubański, Lubań, Nawojów Łużycki

ŚWIERADÓW ZDRÓJ

Odwiedzimy dom zdrojowy z wysoką na 35 metrów wieżą zegarową oraz galerią widokową. Przespacerujemy się najdłuższą halą spacerową w Polsce, zbudowaną z drewna modrzewiowego. Hala, w której znajduje się pijalnia wód mineralnych, ma 60 metrów długości i zdobią ją polichromie oraz witraże. Zajrzymy również do Czarciego Młyna, który powstał w 1880 roku. To miejsce o magicznej atmosferze, pełne oryginalnych urządzeń i maszyn młyńskich z XIX wieku. Jest tu m.in. wielkie koło wodne o średnicy 6,5 metra. Na pożegnanie kupimy świeży, pachnący chleb.

ZAMEK CZOCHA

Zamek Czocha z XIII wieku, położony nad jeziorem Leśniańskim, jest jednym z piękniejszych zamków w Polsce. To prawdziwa średniowieczna warownia. Na początku XX wieku dokonano rekonstrukcji nadając zamkowi cechy romantycznej siedziby. Mury wieńczą kryte galerie, pełno tu tajemniczych zakamarków, a wewnątrz stylowych komnat (wstęp ok. 22 zł).

HENRYKÓW LUBAŃSKI

Okazuje się, że najstarszym drzewem w Polsce nie jest dąb, ale „Cis Henrykowski”, który rośnie właśnie w Henrykowie Lubańskim i liczy sobie około 1200-1300 lat.

LUBAŃ – BAZALTY

W okolicach miasteczka Lubań znajdują się największe złoża bazaltów w Polsce. Pokrywa wulkaniczna powstała kilka milionów lat temu z wylewów magmowych. Udamy się na spacer „Szlakiem Wygasłych Wulkanów”. W nieczynnych kamieniołomach na Kamiennej Górze, zobaczymy nefelinit – odmianę bazaltu, w postaci silnie spękanych, sterczących pionowo ogromnych słupów.

NAWOJÓW ŁUŻYCKI

Mały, zapomniany dwór w Nawojowie to prawdziwa perła baroku. Zobaczymy tu najpiękniejsze na Dolnym Śląsku renesansowe, dwukondygnacyjne krużganki, wsparte na kamiennych kolumnach. Balustrady i zwieńczenia łuków ozdabiają misterne piaskowcowe rzeźby.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, jeśli będzie taka potrzeba
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

25-05-2023 - 28-05-2023

820 zł

Czas: 4 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: